PALUBA
April 25, 2024, 09:41:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67689 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #75 on: October 26, 2015, 06:57:08 am »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

Ova druga je isto iz ranih dana, snimljena u Areni s Vašim drugim starješinom st. vodnikom Savićem. Fotografiju je vjerovatno snimio i
izradio pokojni otac, rekao bih to i po tipu "ozubljenja" na rubovima jer je on koristio neku ručnu napravu za "obrezivanje" fotografija
koja je ostavljala takav trag.

Vjerovatno ćete se mnogi prepoznati.

Razgledavanje arene, prvi izlet (i zilaz izvan kasarne). Na slici su pitomci iz sva tri voda.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #76 on: October 26, 2015, 06:58:37 am »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

Ova druga je isto iz ranih dana, snimljena u Areni s Vašim drugim starješinom st. vodnikom Savićem. Fotografiju je vjerovatno snimio i
izradio pokojni otac, rekao bih to i po tipu "ozubljenja" na rubovima jer je on koristio neku ručnu napravu za "obrezivanje" fotografija
koja je ostavljala takav trag.

I treća je snimljena na logorovanju kod Premanture ljeti 1972. U pozadini iza pitomca-stražara se vidi dio šatora za "logistiku" glavne
baze mog pokojnog oca, a u kojem sam i ja par noći prenočio. E kako smo svi onda bili mladi i usudio bih se reči bezbrižni. Pa bilo je to
prije davne 43 godine.

Logorovanje 1972. Mislim da je na slici Ključević Nikola.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #77 on: October 26, 2015, 12:35:19 pm »

Evo da postavim još po neku od fotografija iz vaših pitomačkih dana.

Jedna iz zaista prvih dana, svi ste još u bijelim mornarskim uniformama s jednim od Vaših starješina, mislim da je to bio st. vodnik Ristić.

Ova druga je isto iz ranih dana, snimljena u Areni s Vašim drugim starješinom st. vodnikom Savićem. Fotografiju je vjerovatno snimio i
izradio pokojni otac, rekao bih to i po tipu "ozubljenja" na rubovima jer je on koristio neku ručnu napravu za "obrezivanje" fotografija
koja je ostavljala takav trag.

I treća je snimljena na logorovanju kod Premanture ljeti 1972. U pozadini iza pitomca-stražara se vidi dio šatora za "logistiku" glavne
baze mog pokojnog oca, a u kojem sam i ja par noći prenočio. E kako smo svi onda bili mladi i usudio bih se reči bezbrižni. Pa bilo je to
prije davne 43 godine.

Logorovanje 1972. Mislim da je na slici Ključević Nikola.

Drago mi je da još prepoznajete svoje klasiće sa tih starih fotografija i ako je od tada puno godina prošlo.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #78 on: October 31, 2015, 07:41:57 am »

A ovako je izgledala zgrada Vaše Mašinske na razglednici iz 1941. godine. Primjećujem da je s lijeve strane preko vježbališta prelazio i neki
dalekovod.


* Pula cca 1941. Bivša Mašinska.jpg (205.94 KB, 1158x798 - viewed 119 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #79 on: November 20, 2015, 05:01:32 pm »

Samo kratka obavijest. Kako sam na ovim stranicam bio dosta aktivan, nemojte misliti da sam ćutao jer me paluba više ne privlaći,
baš suprotno.

Ali stisla me jako gadno boleština i prije 15 dana sam imao prvu od operaciju, vrlo složenu, a tek danas sam došao u priliku da dam par
riječi na internet, ali sve se nastavlja tako da neću moći biti aktivan niti odgovarati mnogim članovima na zamolbe da im pošaljem originale
dokumenata ili fotki. Molim za razumijevanje do daljnjeg.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #80 on: November 20, 2015, 06:36:51 pm »

Drž' se i ozdravi što pre! Svako dobro.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #81 on: November 20, 2015, 06:48:06 pm »

Brzo nam ozdravi!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #82 on: November 22, 2015, 08:36:03 am »

Prošle nedjele (15.11.2015) nas dvojica klasiće krenuli smo prema Puli na dogovoreni susret sa dvojicom klasiča koji žive u Puli. Vidili smo se nakon 41 godinu i 4 mjeseca. Naravno bez obilaska "mašinske" nije se moglo, pa smo se tamo i našli. Ja sam bio u "mašinskoj" zadnji put 2004. Sada je stanje još lošije. Prvo što sam se iznenadio, u krugu nekadašnje kasarne svake je nedjelje buvljak. (interesantno i u Splitu je u kasarni na Dračevcu). Dobro je bilo to, što je ulazak u objekt slobodan, ali to ima i loše strane (puno smeča, prazne boce...) Sada su u objekti (južni dio bivša srednja vojna škola) puno kojekakvih "kulturnih" radnika, klubova, dobrovoljnih udruga...., dok je sjeverni dio (bivša akademija) zatvorena i zapuštena. Primjereno sadašnjim stanovnicima je i unutrašnjost zgrade. Sve je popisano grafitima, "umjetničkim" slikama i sl. Unutrašnjos zgrade nije prljava pa su hodnici i stepenište čisti.
Ovaj put je bio spomenik K.Rojcu čist, prošli put bio je opituran bijelom bojom. Prostor iza akademije gdje su nekad bila spremišta drva i ugljena sada je parkiralište (druga slika).


* Karlo R. Rojc.jpg (147.16 KB, 640x480 - viewed 107 times.)

* Akademija - prazna.jpg (101.23 KB, 640x480 - viewed 110 times.)

* Pogled sa kapije, gornji kat na vrhu bila je XXI. klasa.jpg (147.11 KB, 640x480 - viewed 114 times.)
« Last Edit: November 22, 2015, 08:43:23 am by duje » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #83 on: November 22, 2015, 09:06:12 am »

Hvala puno @duje!

Prilog o ovoj zgradi a Boga mi i o Puli mi je izuzetno drag,jer je to dio mog života.Ako imate nešta i iz unutrašnjosti zgrade molim Vas da to objavite.Također i o samom gradu.
@zpetrov je opravdano spriječen,ali ja tu vidim i nedostatak ovog forumskog rada(u stvari mi nemamo prisnije vezei ne poznajemo se),jer bi ga vjerojatno posjetili ako bi to bilo moguće.
Hvala još jednom i pozdrav!

KMR
« Last Edit: November 22, 2015, 09:16:05 am by Karlo » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #84 on: November 22, 2015, 10:54:32 am »

Hvala puno @duje!

Prilog o ovoj zgradi a Boga mi i o Puli mi je izuzetno drag,jer je to dio mog života.Ako imate nešta i iz unutrašnjosti zgrade molim Vas da to objavite.Također i o samom gradu.
@zpetrov je opravdano spriječen,ali ja tu vidim i nedostatak ovog forumskog rada(u stvari mi nemamo prisnije vezei ne poznajemo se),jer bi ga vjerojatno posjetili ako bi to bilo moguće.
Hvala još jednom i pozdrav!

KMR

Da posjetili bi ga, kad bi znali da je bolestan. Pisao sam mu mail, ali kako sada vidim, bio je spriječen. No ima vremena. Njegov otac mi je ostao u jako lijepoj uspomeni, bio je na našoj 10-to godišnjici u Splitu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #85 on: November 22, 2015, 11:03:14 am »

Evo i nekoliko fotografija iz unutrašnjosti zgrade, mene su, naravno, najviše interesirali prostorei u kojima smo mi boravili. Vrata tih prostorija su zaključana, ali da vidimo kako izgledaju, barem izvana. Stepenište je isto kao i rukohvati.

-Vrata prostorije na "malom krugu" u kojoj je bio frizer. Bio je civil, ne sjećam se da bi radio koji vojnik. Bile su samo dvije stolice. Bricu smo uvjek molili da nam pusti malo više kose (70-tih godina bila je u modi duga kosa). Uvjek je obečao da ne brinemo, no, kad smo se digli sa strolice, bili smo ošišani po PS. U brijačnici je visila slika našeg klasiča koji je bio ošišan kako treba (model)

-Fotografija vrata prostorije u kojoj je bio naš klub i TV sala. Bila je to najveća prostorija na prvom katu. Osim stolica, nekoliko stolova, televizorai nekoliko šahovskih ploča ničeg nije bilo. Ne sjećam se da bi bile bilo kakve parole. Tu smo mogli nači novine (Borba, Front...) U toj prostoriji su se održavali sastanci klase, prostoriju su koristili i pitomci drugih klasa koji su bili na školovanju. Gledao se je program koji su željeli gledati pitomci najstarije klase.


* Brijačnica - mali krug.jpg (115.32 KB, 480x640 - viewed 117 times.)

* Vojnički klub i TV sala.jpg (113.17 KB, 480x640 - viewed 113 times.)
« Last Edit: November 22, 2015, 11:08:45 am by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #86 on: November 22, 2015, 11:17:50 am »

-Na trećem, najgornjem, katu bile su prostorije naše klase. Desno od stepnica bila je kancelarija K-dira klase MT kap. Tanasković Zorana. Tu smo vršili smjenu dežurnih i pom.dež.klase, odlazili na raporte, po dozvole za vanredni izlazak itd. Kancelariju je koristio i zamj. k-dira klase i K-dir prvog voda p.por Lauš Ivan. Bila je to prostorija u kojoj su se rješavali problemi...

-Ova druga vrata prostorije,  koja je bila isto jako važna za nas, bila je kancelarija (ujedno i int. skladište) četnog starješine, zast. Petrović Todora. On nam je bio sve za rješavanje pozadinskih pitanja. Od teka, olovki, uniformi, znači svega što smo trebali za život u školi. (delio nam je i pitomačke plate  laugh) Prostorija je bila u zapadnom dijeli istog kata (gledala je prema kasarni IGK).


* Kancelarija K-dira klase Tanasković Z..jpg (104.69 KB, 480x640 - viewed 92 times.)

* Kancelarija i skladište čet. starj. zast. Petrović T..jpg (89.74 KB, 480x640 - viewed 122 times.)
« Last Edit: November 22, 2015, 11:23:01 am by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #87 on: November 22, 2015, 11:28:55 am »

-Vod 211 (prvi vod) imao je dvije spavaone. Veća je bila pored kancelarije K-dira klase (sjever), gledala je na "mali krug"- prostor za postrojavanje) prema akademiji. Manja spavaona (u kojoj sam bio i ja) bila je prekoputa velike na južnom dijelu zgrade, gledala je na veliki krug i sportske terene i prema civilnom zatvoru.




* Vod 211 velika spavaona.jpg (97.53 KB, 480x640 - viewed 100 times.)

* Vod 211 mala spavaona.jpg (105.65 KB, 480x640 - viewed 118 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #88 on: November 22, 2015, 11:32:23 am »

Vod 212 (drugi vod) imao je obe spavaone na južnom dijelu (prema velikom krugu i sport. terenima) bile su iste veločine)



* Vod 212 juž. spavaona 1.jpg (79.81 KB, 480x640 - viewed 98 times.)

* Vod 212 juž. spavaona 2.jpg (112.34 KB, 480x640 - viewed 110 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #89 on: November 22, 2015, 11:35:12 am »

Vod 213 (treći vod) imao je isto dvije spavaone, jedna je bila na južnom dijelu okrenuta prema velikom krugu i sportskim terenima, druga je bila uz umivaonu, okrenuta prema sjeveru (prema "malom krugu").


* Vod 213 juž. spavaona.jpg (96.7 KB, 480x640 - viewed 110 times.)

* Vod 213 sjev. spavaona.jpg (107.51 KB, 480x640 - viewed 100 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.