PALUBA
March 29, 2024, 03:21:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67364 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: July 20, 2014, 06:28:48 am »

Na današnji dan, prije 40 godina, završili smo MSTVŠ u Puli. Svim klasičima želim sve najbolje - ma gdje bili! Smiley


* Proizvođenje u čin vodnika XXI klase 20.07. 1974.jpg (602.76 KB, 1519x927 - viewed 283 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #1 on: July 20, 2014, 10:26:04 am »


Sa srecom vam bilo! I da ste svi jos zivi, zdravi i veseli!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: July 20, 2014, 10:41:19 am »


Svako vam dobro i zdravlja. Ko zna kud ste se poslije svega "rasuli" k'o ptići iz gnezda.. marinero

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #3 on: July 20, 2014, 10:48:50 am »

Prenosim srdačne pozdrave svim pripadnicima XXI klase od moga oca, Savić Ostoje.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1000180_10200610608082379_536679952_n (1).jpg (62.62 KB, 720x538 - viewed 158 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4 on: July 20, 2014, 11:12:33 am »


Zaista lijepo od Vas @duje!

Želim vam svima da dočekate još koju desetogodišnjicu u zdravlju i sretni.

I meni je danas godišnjica od završetka MTPEŠ-a ali 50-ta.Sjećam se i odlaska na stanici u Puli sa onim velikim SMB koferima u kojima su nam bile sve "potrebne" stvari.

Poz.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: July 20, 2014, 02:58:05 pm »

Da li klasa ima svoj sajt?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: July 20, 2014, 05:22:51 pm »

Da li klasa ima svoj sajt?

Ne, na žalost.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #7 on: July 20, 2014, 06:04:00 pm »

Nema sajt, ali ima fb grupa:

https://www.facebook.com/groups/357981807656448/
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #8 on: July 22, 2014, 06:17:57 am »

Prenosim srdačne pozdrave svim pripadnicima XXI klase od moga oca, Savić Ostoje.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zanimljiva fotografija sa postavljanja logora na brdu kod Premanture, mislim da je to bilo 1971. ili možda i 1972?.

Inače moje iskrene čestitke svim pripadnicima XXI klase MTSVŠ kojoj je moj pokojni otac bio četni štarešina. Svima želim puno zdravlja
i sreće i da se možda okupite tijekom ove godine u Puli i prisjetite kako je to bilo prije 40 godina. Zgrada bivše Mašinske je dostupna i
ako nije baš u stilu kao nekada.  Svima sretno.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #9 on: July 22, 2014, 07:22:36 am »

Prenosim srdačne pozdrave svim pripadnicima XXI klase od moga oca, Savić Ostoje.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo da postavim i par fotografija kako danas izgleda mjesto gdje je XXI klasa (i mnoge druge) logorovala. Ima i fotka mjesta gdje su bili
privezani kuteri, gdje ste išli na "ribijade" sa kk Čučkovićem i zast. Surićem.

Možda će Vam to biti zanimljivo pogledati nakon toliko godina.


* Premantura 2013 Logor XXI klase 1.jpg (547.13 KB, 1250x938 - viewed 181 times.)

* Premantura 2013 Logor XXI klase Mjesto Vaših šatora.jpg (547.56 KB, 1200x900 - viewed 137 times.)

* Premantura 2013 Logor XXI klase Privezište kutera 2.jpg (505.28 KB, 1600x1200 - viewed 185 times.)

* Premantura 2013 Logor XXI klase spust do mora.jpg (480.79 KB, 1200x900 - viewed 125 times.)

* Premantura 2013 Logor XXI klase TU je bila oprema i straža.jpg (519.67 KB, 1300x975 - viewed 141 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: July 22, 2014, 07:19:15 pm »

Logorovanje 1972. Nije se samo puzalo kroz makiju i veslalo! Wink


* Logorovanje jul 1972.jpg (201.49 KB, 658x458 - viewed 140 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #11 on: July 22, 2014, 09:20:19 pm »

Logorovanje 1972. Nije se samo puzalo kroz makiju i veslalo! Wink


Pa taj janjac mora da je prijao, a nakon nočnih vježbi veslanja bilo je i pecanja i koliko se sječam obično bi se vraćali sa dosta ulovljene
ribe, pa je i tablica jelovnika bila pojačana i kvalitetnija. Za mene kao klinca (u prosjeku 3 godine mlađeg od Vaše generacije) svako je
od tih logorovanja ostajalo u lijepoj uspomeni. Pokojni otac se isto radovao logorovanjima i ako je uvijek imao puno posla, osobito kod
pripreme logora i kasnije kod rasformiranja logora. A i tijekom logorovanja trebalo je brinuti o sledovanjima koja su slali iz Pule i mnogim
drugim sitnicama. Ipak uvijek je lijepo govorio o svim logorovanjima s pitomcima na kojima je i on bio.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: July 23, 2014, 05:35:29 am »

Da pozadinsko "obezbeđenje", danas bi to kazali "logističko" bilo je zahtjevno. Nije bilo lako brinut za skoro 80 pitomaca (bili smo maloljetni). Na straži smo imali bojevu municiju. No uvjek se je našlo vremena za zabavu. Osobno sam najviše volio, kad smo išli u "Kranjski kamp" (opčina Kranj - SLO imala je u Premanturi svoj kamp). Bila je to obavezna postaja kad smo bili na veslanju. Mi pitomci smo se odmorili, starješine popile po koje pivo i "osmatrali" za ženskama. A mi, koji smo bili iz Slovenije, malo razgovarali sa gostima. Sjećam se, da smo bili jedan put uveće i na plesu.....
 


* Logorovanje jul 1972. 2.jpg (213.3 KB, 1571x922 - viewed 143 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #13 on: July 23, 2014, 01:58:21 pm »

Da pozadinsko "obezbeđenje", danas bi to kazali "logističko" bilo je zahtjevno. Nije bilo lako brinut za skoro 80 pitomaca (bili smo maloljetni). Na straži smo imali bojevu municiju. No uvjek se je našlo vremena za zabavu. Osobno sam najviše volio, kad smo išli u "Kranjski kamp" (opčina Kranj - SLO imala je u Premanturi svoj kamp). Bila je to obavezna postaja kad smo bili na veslanju. Mi pitomci smo se odmorili, starješine popile po koje pivo i "osmatrali" za ženskama. A mi, koji smo bili iz Slovenije, malo razgovarali sa gostima. Sjećam se, da smo bili jedan put uveće i na plesu.....
 

Ja sam kao klinac od 1963. uvijek bio po 4-5 dana na tim logorovanjima i meni je vjerovatno bilo najljepše, ali mislim da su i pitomci bili
zadovoljni, bez obzira da li se logorovalo na Barbarigi (do 1965.) ili kasnije na Premanturi gdje ste i Vi logorovali.

Logorovanje s Vašom klasom mi je bilo zadnje u "procesu odrastanja" i znam da već slijedeće godine tata nije dobio suglasnost od
komandanta logora da me povede jer sam kao bio prevelik (osmi razred). Došao bih ponekad kamionom ili kampanjolom u posjetu ujutro
kada je išlo snabdevanje i navečer natrag na isti način, ali bez spavanja u šatoru.

Tako mi je i Vaša klasa ostala u nešto boljem pamčenju jer mi je to bilo moje zadnje logorovanje.

Inače mislim da je svima ostala u pamčenju prva noć kada je ako se dobro sjećam bilo pet uzbuna (neplaniranih), a radi događaja oko
očekivanog napada na logor, da ne opisujem detalje jer bih ušao u zabranjenu temu. Radi toga je te godine komandant logora bio po
činu kapetan fregate (obično je bio major ili kapetan korvete), bio je to kfr Stefanović Momir, a glavni "strateg" logora je bio kapetan
korvete Vujić. Straže su isto bile specifične jer su pored ličnog naoružanja pitomaca sa puškom M48 bili i rovovi sa puškomitraljezom
M53 i redenikom sa 50 bojevih metaka. Poslije su čini mi se povukli mitraljez.

Na fotografiji je jedan pitomac sa automatom (rus sa tortastim spremnikom metaka), inače takve su automate tada dužili starješine.
I druga fotografija pitomca s mitraljezom (ali na slici bez spremnika ili redenika). Vjerovatno će se fotografirani prepoznati.

Zato mi je to logorovanje ostalo na posebnom mjestu u memoriji.


* Logorovanje XXI klase MTSVŠ Premantura 07-1972.jpg (228.71 KB, 967x1392 - viewed 145 times.)

* Logorovanje XXI klase MTSVŠ kod Premanture pitomac s mitraljezom M53.jpg (220.05 KB, 1160x810 - viewed 140 times.)
« Last Edit: July 23, 2014, 02:11:35 pm by zpetrov9 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: July 23, 2014, 03:36:12 pm »

Da pozadinsko "obezbeđenje", danas bi to kazali "logističko" bilo je zahtjevno. Nije bilo lako brinut za skoro 80 pitomaca (bili smo maloljetni). Na straži smo imali bojevu municiju. No uvjek se je našlo vremena za zabavu. Osobno sam najviše volio, kad smo išli u "Kranjski kamp" (opčina Kranj - SLO imala je u Premanturi svoj kamp). Bila je to obavezna postaja kad smo bili na veslanju. Mi pitomci smo se odmorili, starješine popile po koje pivo i "osmatrali" za ženskama. A mi, koji smo bili iz Slovenije, malo razgovarali sa gostima. Sjećam se, da smo bili jedan put uveće i na plesu.....
 

Ja sam kao klinac od 1963. uvijek bio po 4-5 dana na tim logorovanjima i meni je vjerovatno bilo najljepše, ali mislim da su i pitomci bili
zadovoljni, bez obzira da li se logorovalo na Barbarigi (do 1965.) ili kasnije na Premanturi gdje ste i Vi logorovali.

Logorovanje s Vašom klasom mi je bilo zadnje u "procesu odrastanja" i znam da već slijedeće godine tata nije dobio suglasnost od
komandanta logora da me povede jer sam kao bio prevelik (osmi razred). Došao bih ponekad kamionom ili kampanjolom u posjetu ujutro
kada je išlo snabdevanje i navečer natrag na isti način, ali bez spavanja u šatoru.

Tako mi je i Vaša klasa ostala u nešto boljem pamčenju jer mi je to bilo moje zadnje logorovanje.

Inače mislim da je svima ostala u pamčenju prva noć kada je ako se dobro sjećam bilo pet uzbuna (neplaniranih), a radi događaja oko
očekivanog napada na logor, da ne opisujem detalje jer bih ušao u zabranjenu temu. Radi toga je te godine komandant logora bio po
činu kapetan fregate (obično je bio major ili kapetan korvete), bio je to kfr Stefanović Momir, a glavni "strateg" logora je bio kapetan
korvete Vujić. Straže su isto bile specifične jer su pored ličnog naoružanja pitomaca sa puškom M48 bili i rovovi sa puškomitraljezom
M53 i redenikom sa 50 bojevih metaka. Poslije su čini mi se povukli mitraljez.

Na fotografiji je jedan pitomac sa automatom (rus sa tortastim spremnikom metaka), inače takve su automate tada dužili starješine.
I druga fotografija pitomca s mitraljezom (ali na slici bez spremnika ili redenika). Vjerovatno će se fotografirani prepoznati.

Zato mi je to logorovanje ostalo na posebnom mjestu u memoriji.

Na fotografiji je Savić Ostoja, naš glavni sportaš. Sada još uvjek plovi ali po Dunavu, FF zna više o tome.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.