PALUBA
March 29, 2024, 10:02:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: 40. godina od završetka školovanja XXI klase MSTVŠ  (Read 67373 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #90 on: November 22, 2015, 11:37:49 am »

Zadnja vrata, od kojih imam sliku, od prostorije u kojoj je bio WC. Vrata praone, koja je bila odvojena od WC-a, su mi ovaj put promakla. U praoni su bili umivaonici samo sa hladnom vodom. Kupanje (zajedničko, kupao se je vod po vod) bilo je u kupatilu u podrumu J-I dijelu zgrade. U zimskom periodu bilo je kupanje jedanput u 14 dana, ljeti jedan put tjedno. Puštanje vode vodio je jedan od mornara na odluženju vojnog roka (po onoj, standardno vojnički, topla voda, pa se voda zatvori, onda komanda sapunaj se, pa se opet pusti voda za ispiranje sapuna i šampona). U početku nam je uvjek falilo vremena, ali smo se brzo navikli.


* WC.jpg (102.22 KB, 480x640 - viewed 163 times.)
« Last Edit: November 22, 2015, 11:43:30 am by duje » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #91 on: November 22, 2015, 12:16:34 pm »

I ako je ovo topik Vaše klase,nadam se da neću smjetati,ako navedem neka sjećanja u vezi brijačnice.Za mene je to bila prva trauma kod dolaska u pitomce.Skoro da je uspio da mi razbije san o ljepoti mornarskog života(bjela uniforma,more itd.)Tada sam prvi put posumnjao u samog sebe i koliko sam ustvari sanjario i bio daleko od stvarnosti.

Kad smo došli u školu,sjećam se da je jednoj povećoj grupi,u kojoj sam bio i ja,naređeno da se postrojimo ispred te brijačnice.Normalno da nije nigdje pisalo o čemu se radi.Otvorili su vrata i jedan po jedan je ulazio u brijačnicu.Kad sam došao bliže,video sam kako taj brico "uživa" u šišanju.
On nije počinjao sa strane ili po malo,nego krene od sredine sa čela i u jednom dahu bez prekida ide do kičme pozadi.Tako da ubije svaku nadu "paćenika",da će mu ostati i malo kose na glavi.Kasnije je išla priča,da tko se mora kod njega šišati,baš nikad  ne moli da mu ostane malo duža kosa,jer će onda još gore proći.
I ako sam došao sa poznanikom iz Erdevika,koji mi je bio najbolji prijatelj u toku školovanja,pa i u Divuljama.Poznavao sam ga i i kad smo bili na pregledu u VB Petrovaradin,te u putu do Rojca,ali posle šišanja,Boga mi,ga nisam mogao prepoznati nekoliko dana i ako smo posle raspoređivanja bili u istoj spavaoni.Sam sam kod jutarnjeg umivanja izbjegavao da se pogledam u ogledalo,jer sam se grozio,valjda naviknut na prijašnji izgled.
Sreća je bila da mi nije trebalo brijanje,zbog mladosti,inače bih se morao gledati u ogledalu,što mi je bilo zaista mučno.
Kasnije.kad sam se malo okuražio,patio sam zbog toga što mi je kosa sporo rasla i čak sam mislio da mi neće ni porasti.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #92 on: November 22, 2015, 09:00:02 pm »

Lijepe fotografije i još ljepša sjećanja, imam mali trenutak da mogu biti za PC-om pa sam svratio.

Inače žalim što se nismo sreli, ali operacija je bila u Zagrebu tako da tada 15. 11. 2015. nisam bio u Puli. Nadam se oporavku ali još je sve
daleko od kraja, slijede kemoterapije pa još jedna iperacija itd. Kada budem bio u stanju probati ću svratiti na stranicu, ali za priloge nisam
sposoban do daljnjeg. Hvala svima na lijepim željama.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #93 on: December 15, 2015, 10:01:27 am »

MAŠINSKA. Pogled na glavni ulaz ili izlaz današnjih dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mašinska  stepenište ispred glavnog ulaza, i tu je trebalo proći da bi se stiglo do kancelarije dežurnog oficira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I konačno prostor ispred kancelarije dežurnog, onda ovih pregradnih vrata nije bilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eto toliko za podsjećanje.



* Mašinska stepenište ispred glavnog ulaza.jpg (961.27 KB, 1931x1448 - viewed 169 times.)

* Mašinska stepenište ispred glavnog ulaza.jpg (961.27 KB, 1931x1448 - viewed 156 times.)

* MAŠINSKA 4 ULAZ KOD DEŽURNOG.jpg (435.73 KB, 1333x1000 - viewed 159 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #94 on: December 15, 2015, 10:35:36 am »

MAŠINSKA. Pogled na glavni ulaz ili izlaz današnjih dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mašinska  stepenište ispred glavnog ulaza, i tu je trebalo proći da bi se stiglo do kancelarije dežurnog oficira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I konačno prostor ispred kancelarije dežurnog, onda ovih pregradnih vrata nije bilo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eto toliko za podsjećanje.



Ova greškom nije bila postavljena kao prva, a trebala je.


* MAŠINSKA 16 Pogled na glavni ulaz.jpg (385.64 KB, 1130x840 - viewed 156 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #95 on: December 15, 2015, 10:36:55 am »

Inače sama prijavnica je u Vaše vrijeme bila puno manja, rekao bih 2 sa 2 metra, poslije ju je MNC proširio.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #96 on: January 03, 2016, 08:50:05 am »

Inače sama prijavnica je u Vaše vrijeme bila puno manja, rekao bih 2 sa 2 metra, poslije ju je MNC proširio.

Evo na ovoj starijoj crno-bijeloj fotografiji se vidi stara prijavnica kako je izgledala u Vaše vrijeme. Preko kod ulaza u tada Garnizonsku
ambulantu je parkiran neki bijeli fićek.


* Kapiija školskog centra MSTVŠ i MTVA cca 1970.jpg (194.66 KB, 726x1043 - viewed 154 times.)
« Last Edit: January 03, 2016, 08:50:59 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #97 on: January 03, 2016, 09:59:49 am »

Pula 1970. Pitomci MSVŠ pored kasarne. Možda je i to bila baš Vaša XXI klasa? Te godine ste tek počeli školovanje.


* Pula 1970. Pitomci MSTVŠ pored kasarne.jpg (160.2 KB, 1074x784 - viewed 179 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #98 on: January 03, 2016, 10:01:57 am »

Pula 1972. pitomci MSTVŠ bojevo gađanja na strelištu u Valdabeku. Ovo bi po datumu možda mogla isto biti Vaša XXI klasa. Od starješina
čini mi se da je prvi s desna zastavnik Vidergar Martin (po rastu). Sasvim dolje u pozadini bi mogao biti MT poručnik Lauš, a u sredini MT
kap I kl. Tanasković, na žalost fotografija nije baš najoštrija.


* Pula 1972. pitomci MSTVŠ bojevo gađanja na Valdabeku.jpg (120.35 KB, 907x632 - viewed 161 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #99 on: January 03, 2016, 10:09:31 am »

Pula 1972. pitomci MSTVŠ bojevo gađanja na strelištu u Valdabeku. Ovo bi po datumu možda mogla isto biti Vaša XXI klasa. Od starješina
čini mi se da je prvi s desna zastavnik Vidergar Martin (po rastu). Sasvim dolje u pozadini bi mogao biti MT poručnik Lauš, a u sredini MT
kap I kl. Tanasković, na žalost fotografija nije baš najoštrija.

Da to je naša klasa, a mislim da je prvi na slici Savić Ostoja.

Na strelištu Valdabek bili su, na liniji gađanja, postavljeni betonski zidovi sa otvorima (kao prozori) kroz koje se je gađalo radi sigurnosnih razloga. Koliko se sječem, malo lijevo od linije gađanja, preko zaljeva bio je Medulin!?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #100 on: January 03, 2016, 10:11:28 am »

Postavio sam ovu sliku negde ranije.  U prvom planu je moj otac, tada pitomac, Savić Ostoja.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #101 on: January 03, 2016, 02:52:12 pm »

Pula 1972. pitomci MSTVŠ bojevo gađanja na strelištu u Valdabeku. Ovo bi po datumu možda mogla isto biti Vaša XXI klasa. Od starješina
čini mi se da je prvi s desna zastavnik Vidergar Martin (po rastu). Sasvim dolje u pozadini bi mogao biti MT poručnik Lauš, a u sredini MT
kap I kl. Tanasković, na žalost fotografija nije baš najoštrija.

Da to je naša klasa, a mislim da je prvi na slici Savić Ostoja.

Na strelištu Valdabek bili su, na liniji gađanja, postavljeni betonski zidovi sa otvorima (kao prozori) kroz koje se je gađalo radi sigurnosnih razloga. Koliko se sječem, malo lijevo od linije gađanja, preko zaljeva bio je Medulin!?

Onda sam je ipak stavio na pravo mjesto. U smjeru gađanja  strelišta je na samom kraju (čini mi se iza 800 metara) bio jedan veliki zemljani
nasip, iza njega cca 1 km je odlagalište smeća Kaštijun i A-U utvrda (jedno vrijeme korištena kasnije kao garnizonsko uzgajalište svinja) i
onda iza dođe malo desno Pomer, a malo lijevo preko zaljeva je Medulin.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #102 on: January 03, 2016, 03:39:34 pm »

Pula 1970. Pitomci MSVŠ pored kasarne. Možda je i to bila baš Vaša XXI klasa? Te godine ste tek počeli školovanje.

Od lijeve na desno Krstić (živi u Puli), Petrović (bio je iz Sarvaša), Karanović ( nije završio školovanje; živi u USA), Ključević (živi u Subotici?), Kriještorac (napustio školovanje). Svi iz voda 213.
Komanduje im pit. desetar Štorga, godina je 1970./1971.


* Pula 1970. Pitomci MSTVŠ  pored kasarne.jpg (260.33 KB, 1074x784 - viewed 169 times.)
« Last Edit: January 03, 2016, 03:40:54 pm by duje » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #103 on: January 03, 2016, 05:48:18 pm »

Pula 1970. Pitomci MSVŠ pored kasarne. Možda je i to bila baš Vaša XXI klasa? Te godine ste tek počeli školovanje.

Od lijeve na desno Krstić (živi u Puli), Petrović (bio je iz Sarvaša), Karanović ( nije završio školovanje; živi u USA), Ključević (živi u Subotici?), Kriještorac (napustio školovanje). Svi iz voda 213.
Komanduje im pit. desetar Štorga, godina je 1970./1971.

Dragp mi je da ste prepoznali svoje bivše klasiće i nakon toliko godina, a drago mi je da sam i postavio fotografiju na pravo mjesto.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #104 on: March 30, 2016, 05:44:45 pm »

Čudi me da nema novih fotografija ili bar tekstova o XXI klasi, kolega Duje se trudi pa i ja sam po malo dodao, ali vjerujem da postoji "vani" još puno više
fotografija ili zapisa o toj klasi. Na stranicama SVŠ-a KoV-a Sarajevo nalaze se razni podatci za sve njihove klase pa mi nije jasno da su biši mornarički
pitomci daleko manje zainteresirani. Očekivao sam i na stranici o cijeloj Mašinskoj veći odziv, ali za sada jako "skromno". Pa ajde mornari aktivirajte se
da i na internetu ostanu neki tragovi o danima prvenstveno Vaše mladosti, ja sam i tako bio samo klinac "prirepak" mnogih od tih klasa koje su prošle kroz
Mašinsku, ali mi je ona ostala pri srcu, valjda mi je to nasljeđe od pokojnog oca?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.