PALUBA
March 28, 2024, 03:36:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Reflektujuci prsluci za pesake  (Read 13178 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« on: August 08, 2014, 08:26:18 am »

Svedoci smo da se dosta radi na bezbednosti saobracaja. Ima dobrih novina i propisa ali ima i velikih gluposti i propusta. Medjutim, niko nije obratio paznju na ponasanje pesaka u saobracaju.
Cesto procitamo da je stradao pesak ili biciklista. Cak su i mnogi od nas bili u situaciji da za dlaku izbegnu pesaka ili biciklistu. Problem je noc. Losa vidljivost, magla, kisa... I naravno, ljudi koji se kao po komandi sve vise oblace u crnu odecu. Niko ne razmislja o bezbednosti ili da obuce nesto sto ima reflektujucu traku na sebi (idem samo do susedne kuce, necu dugo, sta ti meni ima da pricas sta da obucem isl...).
Idealno bi bilo da vlastodavac propise da pesak kada je na magistralnom, lokalnom ili bilo kom putu, mora da nosi reflektujuci prsluk. Cak i da podeli prsluke zainteresovanim licima (u slucaju argumenta da neko nema novca da kupi isti). I naravno da povedu kampanju i objasne ljudima da je to pre svega za njihovo dobro.
Ne znam za vas ali ja sam mnogo puta bio u situaciji da za dlaku izbegnem pesake na putu. Najveci problem je kisna noc u kombinaciji sa svetlom automobila u suprotnom pravcu i pesaka u skroz crnom odelu.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1 on: August 08, 2014, 10:47:41 am »

Често идем у Калуђерицу, и ово је једна од најидиотскијих улица у граду:
 44°45'50.37"N
 20°32'0.53"E
Одмах до раскрснице се налази кривина, улица је широка таман да прођу двоја кола, а кретени који имају куће са стране су поставили високу бетонску ограду и нема стазе за пешаке. До скоро није било ни расвете, а како пише Риста сви носе тамне боје. Потпуни је феномен што немају нити један делић рефлексивне траке негде. При томе близу је аутобуска станица и често се ту нађе колона људи. Пар пута сам прошао туда пешке, и није нимало пријатно кад се поред вас мимоиђу кола, а камоли ако прође камион - нема где да се склони.
Укратко, то је место које је по свим параметрима небезбедно и опасно за саобраћај. И на коме, колико знам, није било гажења пешака. Додуше видео сам удес на раскрсници мало ниже, један ауто је засекао у кривину која није прегледна због бетонске ограде, и чукнуо се. После су поставили огледало на том месту.

Ово је једна улица на Новом Београду која је врло прегледна и направљена по прописима.
 44°48'41.61"N
 20°24'5.98"E
На овом потезу су чести саобраћајни удеси. Конкретно на овој раскрснице је прошле године један џип прегазио неколико људи, при чему је било и погинулих. Класична сцена на пешачком прелазу - један ауто стане, ауто иза у другој траци не види пешаке од аута, не капира да је он стао због њих, пешаци не провере да ли могу да пређу... А видео сам и још неколико удеса у близини.

---

Тако да је за безбедност пресудна пажња. Не вреди ни ако је све уређено како треба, а не обраћа се пажња.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2 on: August 08, 2014, 01:09:35 pm »

Koliko puta sam imao izbegavanje pesaka nocu koji je obucen kao nindza to ni sam ne znam. Ali posebno me nervira i dodje mi da zaustavim auto i isamaram takvog pesaka koji ima pesacku stazu ali ide kolovozom. A ubedljivo najbolja kombinacija je - nindza odelo, kolovozom umesto trotoarom ili pesackom stazom i u suprotnom smeru tj. desnom stranom puta, sve to nocu tamo gde nema ulicnog osvetljenja.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3 on: August 08, 2014, 03:05:37 pm »

Sve je to lijepo krasno i sam sam izbjegavao ko zna koliko puta nindža pješaka, ali i sam sam pješak i javlja se problem gdje taj prsluk ponjeti, šta mi sve treba kad se krećem biciklom i pješke vjerujte mi da me prođe volja da koristim ta sredstva.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #4 on: August 08, 2014, 03:53:16 pm »

Sve je to lijepo krasno i sam sam izbjegavao ko zna koliko puta nindža pješaka, ali i sam sam pješak i javlja se problem gdje taj prsluk ponjeti, šta mi sve treba kad se krećem biciklom i pješke vjerujte mi da me prođe volja da koristim ta sredstva.

Prsluk je toliko mali i lagan da zauzima minimalno mesta. Uvek treba imati na sebi barem deo odece sa reflektujucom trakom - na jakni ili barem patikama.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #5 on: August 08, 2014, 09:48:53 pm »

Sve je to lijepo krasno i sam sam izbjegavao ko zna koliko puta nindža pješaka, ali i sam sam pješak i javlja se problem gdje taj prsluk ponjeti, šta mi sve treba kad se krećem biciklom i pješke vjerujte mi da me prođe volja da koristim ta sredstva.

Postoje i takve trake što se jih stavi oko ruke, to bar može da se posle upotrebe stavi u đep. Cena sitnica...

A što se bicikla tiče morali bi da budu po propisima. Napred svetlo, pozadi odbojno staklo. Ovde se 90% biciklista voz bez svetla noču (uz kršenje mnogih drugih propisa). Ako bi policaji napisali nekoliko stotina (ili hiljada) kazni, brzo bi si ljudili sredili bicikle. 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #6 on: December 10, 2017, 02:37:33 pm »

Ovih dana sam negde procitao da ce izmenama ZOBS-a biti uvedena obaveza da pesaci obavezno nose refelktujuce prsluke. Detalje o tome nisam zapazio ali pretpostavljam da bi se to odnosilo na noc i na neosvetljene deonice puta.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #7 on: December 10, 2017, 02:45:49 pm »

Ноћу на отвореном путу где нема осветљења. Нереално би било да се то носи у градовима и насељеним местима где има уличне расвете...

Quote
Koliko puta sam imao izbegavanje pesaka nocu koji je obucen kao nindza to ni sam ne znam. Ali posebno me nervira i dodje mi da zaustavim auto i isamaram takvog pesaka koji ima pesacku stazu ali ide kolovozom. A ubedljivo najbolja kombinacija je - nindza odelo, kolovozom umesto trotoarom ili pesackom stazom i u suprotnom smeru tj. desnom stranom puta, sve to nocu tamo gde nema ulicnog osvetljenja.

Пешачке стазе знају да буду закрчене паркираним возилима. И мени је тако изашла баба на пут, али сам имао разумевања. Трубиш им склоне се... Једино немају оправдање они који иду улицом тј. коловозом на широким булеварима.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: December 10, 2017, 08:28:26 pm »

Нереално би било да се то носи у градовима и насељеним местима где има уличне расвете...

Od ovih naših genijalaca me ništa ne bi čudilo.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #9 on: December 10, 2017, 08:37:19 pm »

U svakom slucaju te izmene predvidjaju da svi putnicu u automobilu moraju imati prsluke u slucaju da izlaze iz vozila.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: December 10, 2017, 09:25:05 pm »

Ne bi da komentiram kulturu vožnje po BG i zaustavljanje na desnoj traci. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #11 on: December 10, 2017, 10:15:40 pm »

И тако, станеш да жену пред порођајем искрацаш пред породилиштем, кад не може, мора да има рефлектујући прслук. То ће убудуће бити део пакета које породиље добијају у породилишту... Grin Cool. Или изађе председник из возила да прими рапорт почасне јединице кад он носи рефлектујући прслук. Јбг, мораће онда и Града да их носи.  :'(А јел неко утврдио озбиљно да ће то смањити број повреда пешака и за колико? Или је то само неко истресао по систему ДИР и СИР ("директно из рукава", односно "само из рукава"). По мени глуспост која битно неће помоћи. На држе људи рефлектујуће прслуке у џепу кад излазе из куће.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #12 on: December 11, 2017, 04:32:19 pm »

Licno mislim da je ovo potpuno uredu bar tamo gde ja najcesce vozim. Vec sam pisao neka svoja iskustva a jedno od njih je totalna saobracajna nekultura pesaka. Nocu na neosvetljenom delu puta pored koga se nalazi pesacka staza sam i previse puta vidjao pesake obucene u crno ili odecu tamnih boja da ih je gotovo nemoguce uociti. Drugi primer su deca, na pocetku skolske godine vec je postalo nepisano pravili, djacima prvacima se dele reflektujuci prsluci i govori o saobracaju o njima kao ucesnicima u saobracaju, sve to prenose mediji. Ta deca koliko sam primetio te prsluke najcesce jedini put obuku tog dana i vise nikada. Nisu deca kriva, krivi su roditelji.  Ta dece pored takvih roditelja tesko da ce ista drugo nauciti nego da se vecina stvari u saobracaju radi zbog policije (zbog policije treba da imas dobre gume, zbog policiji treba da se vezujes, zbog policije ne sme da pijes...) i ako policije nema onda je sve dozvoljeno.

Inace Jevdjo, ne drze ljudi ni kisobran u dzepu ali kada pada kisa ponesu ga. A verujem da ce ta obaveza za prsluke biti ogranicena isto kao jos neke na izvan naseljenog mesta, i verovatno u naseljenom mestu gde ne postoji ulicno osvetljenje.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #13 on: December 11, 2017, 07:20:50 pm »

Ovde je najveći problem kolektivne svesti i na koji način dovesti stoku u red. Svi su u nekom ratu i zaveri...vozači i pešaci...narod i policija...pa ko koga zajebe. Zar taj isti pešak, ako je svestan da ga ne vide u mraku, jer ulica nije osvetljena, ne treba barem na rukavu da nosi fluorescentnu traku a biciklista pored "štop" i prednjeg svetla  nekakvu fluo traku "nanogicu".... i sve to  smestiš u džep kao zgužvanu papirnu maramicu. Gde je problem? Na kraju će biti da sve nas vlast i policija getoiziraju verovatno.

Pešaci su spori...zato ih obori... Grin (kaže Bora Čorba)
« Last Edit: December 11, 2017, 07:29:13 pm by Milan (longtrip) » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #14 on: December 11, 2017, 10:15:11 pm »

Quote
Na kraju će biti da sve nas vlast i policija getoiziraju verovatno.

Па проблем је управо у томе. Што се све ради јер је тамо неко нешто видео па хајде и ми. Гледам у фирми где радимо прописано да се носи шлем на свим индустријским објектима. На већини нигде летећих предмета, опасности да те нешто удари или падне на  главу, ма птица да ти се посере на главу... али јок... ал нека га, може неко да каже што нема, па нека га. Тако ће бити и са прслуцима. Тешко је разграничити где је обавезно где није. А зато што нико није направио никакву упоредну студију, анализу па на основу ње нешто предложио. него га истресе овако из рукава и каже "мислим, биће боље...". Генерално биће неке користи за учеснике у саобраћају, али највећу ће имати произвођачи прслука.



Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.