PALUBA
March 28, 2024, 02:30:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Panamski kanal  (Read 16735 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: August 16, 2014, 05:22:24 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

NA OKRUGLU OBLJETNICU

Stoljeće panamskog kanala: novi ‘trak’ donosit će milijarde dolara
 
Panamski kanal, čija je gradnja početkom 20. stoljeća opisana kao inženjersko čudo, danas slavi 100. godišnjicu, a tom se prigodom očekuje prezentacija novog plovnog traka na kojemu se radilo od 2009. godine i koji je “težak” oko 5, 5 milijardi dolara. VOA navodi da gradnja novoga kanala osigurava plovidbu većih i težih brodova, koji će ubuduće koristiti slavni prečac između Atlantskog i Tihog oceana.

Prof. dr. Roko Markovina, dugogodišnji šef Katedre za brodogradnju na splitskom FESB-u, podsjetio je kako je izgradnjom Panamskoga kanala udaljenost između mnogih luka na Atlantiku i Tihom oceanu skraćena za otprilike 13.000 kilometara, a između Velike Britanije i Novog Zelanda za 2500 kilometara. To je smanjilo vrijeme putovanja, kao i troškove trgovanja na tim rutama.

 
Umrlo 27.000 radnika

Tijekom gradnje kanala, koji je Američko udruženje inženjera proglasilo jedinim od sedam čuda modernog svijeta, iskopavano je oko 2.300.000 kubičnih metara zemlje mjesečno. Dok je trajala gradnja kanala, koji se smatra jednim od najznačajnijih ljudskih dostignuća u povijesti, od bolesti je umrlo više od 27.000 radnika. Francuzi su, naime, započeli gradnju konstrukcije na morskoj razini 1880. godine, i to bez prethodne geološke i hidrološke studije regije. Od bolesti, osobito malarije i žute groznice, oboljeli su i umrli brojni zaposleni radnici, kao i direktor francuske kompanije. Procjenjuje se da je tada umrlo oko 22.000 radnika, što je bio jedan od glavnih razloga propasti projekta.

Sjedinjene Američke Države preuzele su opremu i iskopine od Francuza te su počele radove 1904. godine. Unatoč boljoj higijeni, tijekom desetogodišnje američke izgradnje umrlo je više od 5600 zaposlenih.

Prolaskom teretnog broda “Ancon” kanal je službeno otvoren 15. kolovoza 1914. godine. Za kontejnerski brod “Maersk Dellys” plaćena je najskuplja redovita pristojba za prolaz 2006. godine, i to 250.000 dolara. Američki avanturist Richard Halliburton, koji je preplivao kanal 1928. godine, platio je pak najjeftiniju pristojbu – 36 centi. Prema objavljenim podacima, prosječna je pristojba 54.000 dolara.

Kanal je desetljećima nizao uspjehe i svake godine njime prođe više od 14.000 brodova, koji prevezu više od 205 milijuna tona tereta. Pretpostavlja se da je kanalom prošlo gotovo milijun brodova, navodi VOA.

–Odavno postoji ideja o proširenju Panamskoga kanala, jer ovaj dosadašnji ne može primiti sve veće brodove koji se danas grade. To će biti još jedan značajan građevinski pothvat, po nekim izračunima, vrijedan oko 5,5 milijardi dolara. Tako će novi kanal, dužine od oko 80 kilometara, omogućiti prolaz većim brodovima, dužeg i šireg trupa i dubljega gaza, okvirno širine do B=49 metara i gaza oko d=15 metara. To će biti osobito značajno za brodove za prijevoz spremnika, kapaciteta i do 12.000 kontejnera, što je tri puta više nego danas.

Dakle, dimenzije novoga kanala prilagođene su brodovima koji donose najveću zaradu. To su brodovi za prijevoz spremnika, naftnih prerađevina – product, rasutog tereta – bulkers i hlađenog tereta – frigo – informirao nas je dr. Markovina, te dodao:

Financijski problemi

–Očekuje se da će novi kanal udvostručiti propusnost Panamskog kanala u smislu količine prijevoza dobara, što znači da će maksimalni kapacitet od oko 340 milijuna tona godišnje proširenjem doći na više od 600 milijuna tona godišnje, a to će donijeti zaista veliki novac.

Inače, projekt izgradnje novoga kanala izvodi nekoliko poznatih međunarodnih tvrtki iz Španjolske i Italije, dok 90 posto radnika čine Panamci. Bilo je i nekih financijskih problema između Španjolske, Italije i Paname, pa je čak prijetila i obustava radova, ali je, čini se, taj problem ipak riješen. S obzirom na to da se užurbano radilo 24 sata dnevno svih sedam dana tjedno, realizacija projekta je više-manje pod kontrolom.


lola wright


Nikaragvanski kanal grade Kinezi

Nikaragva je predstavila svoj kanal, koji će biti vrijedan oko 40 milijardi dolara. Vlada Nikaragve i skupina HKND sa sjedištem u Hong Kongu precizirali su rutu tog projekta. Gradnju će voditi grupa HKND, a na njezinu je čelu kineski milijarder i vlasnik telekomunikacijske kompanije Wang Jing, koji je prošle godine osigurao 50-godišnju koncesiju od nikaragvanskog predsjednika Daniela Ortege. Osim gradnje kanala, spominje se i naftovod te željeznica koja bi spajala dva oceana, te po dvije pomorske i zračne luke.
Čelnici grupe HKND tvrde da projekt neće biti konkurencija Panamskom kanalu, nego njegova dopuna. Prema prvim najavama, kanal bi trebao biti dug 278 kilometara, širok od 230 do 520 metara, a dubok 27,6 metara.
Početak radova najavljen je u prosincu, a završetak 2019. godine.
 
Šire se i kroz Suez

Egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi otvorio je radove na novoj sekciji Sueskoga kanala, a projekt je vrijedan četiri milijarde dolara. Planirano je, naime, da taj kanal proširi kapacitet pomorskog koridora koji je iznimno važan za svjetsku trgovinu. Sisi je za egipatsku televiziju izjavio kako je novi segment kanala, dug 35 kilometara, dio više planiranih većih projekata kojima će se osnažiti uzdrmana ekonomija te zemlje. Sueski kanal ima godišnji prihod od pet milijardi dolara i jedan je od najvećih izvora prihoda za Egipat. Inače, 10 godina trajala je izgradnja postojećeg kanala, dugog 163 kilometra, koji povezuje Sredozemno i Crveno more, a otvoren je krajem studenoga 1869. godine.
 
Brodovi se dižu za 28 metara

Od dr. Markovine smo čuli da se Panamski kanal sastoji od 17 umjetnih jezera, a brane tvore neku vrstu stubišta. Brodovi se podižu na nekim mjestima gdje je razina vode viša, a onda se spuštaju na drugim mjestima. Gotovo polovica kanala prolazi kroz jezero Gatun. Brodovi koji dolaze s Atlantika podižu se do razine jezera za 28 metara kroz niz od triju brana. Na strani gdje je Tihi ocean nalazi se usjek dugačak 13 kilometara. Brodovi zatim bivaju spušteni 10 metara u prvoj brani, a 18 metara kroz druge dvije brane, tako da se spuste na razinu mora. Kroz brane brodove vuku električne lokomotive koje se kreću duž obala. Danas gotovo 50 posto brodova u tranzitu koristi punu širinu prijevodnica – ustava.
 


* Nikaragvanski_kanal_konkurencija_Panami.jpg (130.18 KB, 487x629 - viewed 287 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: August 16, 2014, 05:38:03 am »

Tekst sa portala "Škole hr"


Panamski kanal


Panamski kanal je umjetni morski kanal u Panami koji spaja Tihi s Atlantskim oceanom. Uz Sueski, on predstavlja najvažniji pomorski kanal na svijetu kroz koji danas prolazi i do 40 brodova dnevno, te više od 14 tisuća brodova godišnje. Kanal je dugačak oko 80, a dubok gotovo 14 metara, dok mu širina varira od najuže koja iznosi oko 191 do najšire koja iznosi 350 metara. Iako je otvoren tek 1914. godine, ideju o izgradnji kanala koji bi na najužem dijelu Srednje Amerike spojio Atlantski s Tihim oceanom razvili su još španjolski osvajači Južne i Srednje Amerike tijekom 16. stoljeća. Premda je već tada prepoznata velika gospodarska i politička korist koju bi donijelo skraćivanje ovog plovidbenog puta, povoljni uvjeti za realizaciju zamisli o gradnji Panonskog kanala stvoreni su tek nakon gospodarskog uspjeha koji je ostvaren izgradnjom Sueskog kanala krajem 19. stoljeća u Egiptu. No, i nakon započete izgradnje 1880. godine gradnja kanala je tekla sporo i uz mnoge ljudske žrtve, ponajviše zbog opće nepripremljenosti francuskih izvođača radova za jedan od najzahtjevnijih građevinski pothvata u povijesti kao i zbog izbijanja bolesti među radnicima.

Realizacija ovog velikog projekta počela je dobivati konkretne obrise tek kada su početkom 20. stoljeća Sjedinjene Američke Države zbog svojih političkih i gospodarskih interesa preuzele gradnju kanala koji je konačno i otvoren 1914. godine. Prije izgradnje kanala dotada jedini pomorski put između dva oceana bio je iznimno dugačak i opasan put preko Mageljanova tjesnaca ili preko rt Horna i Drakeova prolaza na krajnjem jugu Južne Amerike. Iako je zbog velikih gospodarskih potencijala još od sredine 16. stoljeća postojao interes za izgradnjom kanala koji bi na uskom prostoru Srednje Amerike spojio dva oceana, kao preteča Panonskom kanalu prvo se sredinom 19. stoljeća otvara Panamska željeznica (koja je odredila kasnija rutu kanala), i to ponajviše iz razloga što je otkrivanjem zlata u Kaliforniji porasla frekvencija i interes za prijelazom između Tihog i Atlantskog oceana. No, unatoč tome što je željeznica uvelike poboljšala trgovinu, i dalje se nametala izgradnja pomorskog kanala kao najbolje rješenje za „spajanje oceana“, na što je posebice utjecao i tada aktualni uspjeh Sueskog kanala (koji je otvoren 1869. godine).

Prvotni neuspjeli pokušaj izgradnje kanala na području tadašnje Kolumbijske provincije Paname započeo je pod vodstvom Francuza 1880. godine. Osim lošeg financijskog vođenja projekta i korupcije, glavni uzroci neuspjeha Francuza bili su tehničke i zdravstvene prirode. Gradnja kanala započeta je u brzini, bez prethodnih geoloških i hidroloških studija regije (kanal se gradio u razini mora i bez brana) što je dovelo do odronjavanja iskopane zemlje u kanal, dok je opće ne poznavanje o tome da komarci prenose bolesti dovela do masovne pojave malarije i žute groznice koje su uzrokovale smrt od oko 22 tisuće radnike do 1889. godine. Tek nakon što su pomogle Panami da stekne neovisnost od Kolumbije kako bi stekle kontrolu nad kanalom, SAD pod vodstvom inženjera John Frank Stevensona preuzima od Francuza gradnju kanala 1904. godine. Uvođenjem boljih zdravstvenih uvjeta za radnike, te korištenjem kvalitetnijih građevinskih tehničkih rješenja kao što su kanali i brane, Amerikanci uspijevaju otvoriti kanal 1914. godine. Važno je spomenuti kako je unatoč znatno boljim tehničkim i zdravstvenim uvjetima za vrijeme američke konstrukcije kanala umrlo više od 5 tisuća radnika.  

Iako je nakon Drugog svjetskog rata bilo napetosti oko kontrole nad kanalom između Paname i SAD-a, kanal je 1999. godine konačno predan panamskim vlastima. Važno je istaknuti da se kanal sastoji od sedamnaest umjetnih jezera, te više kanala i tri kompleta vodenih ustava koje zapornicama omogućavaju kontrolirano propuštanje mora. Pored privatnih brodova i teretnjaka, brodovi maksimalne veličine koji se koriste prolazom poznati su po nazivu Panamax, i moderniji post-Panamax. Vezano uz budućnost i održavanje kanala važno je istaknuti da se očekuje da će se zbog izgradnje sve većih brodova koji mogu nositi velike tonaže u narednim godinama kapacitet kanala morati povećati. Prosječni prolaz teretnjaka kroz kanal traje oko 9 sati, dok pristojbe za prolaz kanalom ovise o veličini i vrsti broda, te vrsti tereta koju prenosi. Unatoč tome što će se kapacitet kanala morati uskoro povećati u skladu sa sve većim apetitima koje nameće pomorska trgovina koja se temelji na sve većem prometu i izgradnji sve većih brodova, očito je da će Panamski kanal još jako dugo ostati jedna od najvažnijih poveznica svjetskog pomorstva i gospodarstva.



* panamskiy-kanal_7316.jpg (46.87 KB, 467x450 - viewed 289 times.)

* panamskiy-kanal_7311.jpg (61.15 KB, 600x400 - viewed 272 times.)

* panamskiy-kanal_7312.jpg (62.35 KB, 600x437 - viewed 243 times.)

* panamskiy-kanal_7317.jpg (52.99 KB, 600x401 - viewed 253 times.)
« Last Edit: August 16, 2014, 05:43:43 am by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: August 16, 2014, 05:48:24 am »

Sa Wikipedije:

Pristojbe za prolaz kanalom određuju vlasti Panamskog kanala, a temelje se na tipu broda, veličini i vrsti tereta kojeg prevozi. Za kontejnerske brodove, pristojba se procjenjuje na osnovu kapaciteta ukrcaja TEU (Twenty-foot equivalent unit), standardnog kontejnera 6.1 × 2.4 × 2.6 metara). Većina drugih tipova brodova plaća pristojbu prema neto tonaži, gdje u biti „tona“ označava volumen od 100 kubnih stopa (2,8 metara kubnih).

Najskuplja redovna pristojba za prolazak kanalom datira iz 30. svibnja 2006. za kontejnerski brod Maersk Dellys, koji je platio 250.000 USD za prolaz. Najjeftinija pristojba bila je 36 centi za američkog avanturista Richarda Halliburtona koji je preplivao kanal 1928. godine. Prosječna pristojba iznosi oko 54.000 USD.



* Detalj sa gradnje 1907..jpg (102.61 KB, 582x599 - viewed 249 times.)

* Ustava na Gutunskom jezeru.jpg (10.24 KB, 150x204 - viewed 1948 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #3 on: May 02, 2015, 11:40:28 pm »

Ruska raketna krstarica prolazi kroz Panamski kanal. Stariiji snimak, slučajno sam naleteo
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: June 19, 2016, 06:03:01 am »

Vir: "Dnevnik hr" Zagreb
http://dnevnik.hr/?refresh=1
18.06.2016.

77 kilometara koji su promijenili svijet: Kanal koji za prolazak naplaćuje i preko 300 tisuća dolara

Žila kucavica pomorskog svijeta i prolaz koji je spojio dva oceana fascinantan je u svakom pogledu, a još kad pročitate sljedeće brojke koji se na njega odnose, ostat ćete vjerojatno – paf!

Otkad je svijeta i vijeka, ljudi su svladavali oceane i mora. Kolumbo je otkrio Ameriku, Magellan oplovio svijet, ali u njihovim vremenima putovanja su trajala mnogo duže.

Razlog tomu nisu samo brodovi koje je pokretala snaga vjetra dok ih danas pokreću snažne turbine, već i prokopani kanali koji su omogućili bolje povezivanje svijeta i brži dolazak na odredište. Jedan od takvih kanala je i Panamski kanal izgrađen 1914. godine, koji je uz Sueski vjerojatno najslavniji i najpoznatiji na svijetu pa smo ga odlučili predstaviti kroz brojke, krenimo…

1881. - Godina u kojoj je počela izgradnja kanala, tj. prvi pokušaj izgradnje koji je vodila francuska tvrtka.

1889. - Gradnja je stala, zbog bankrota gore spomenute tvrtke.

22,000 - Broj radnika koji su izgubili život pri pokušaju izgradnje kanala u osam godina.

800,000 - Broj dioničara koji su izgubili novac nakon propasti projekta.

1904. - Amerikanci uzimaju projekt pod svoje.

1914. - Deset godina kasnije, uspješno ga završavaju i kanal je otvoren.

5,600 - Broj poginulih radnika za vrijeme američke izgradnje kanala.

77 kilometara (48 milja) - Dužina kanala.


8,000 milja - Alternativni pravac (u slučaju da kanal ne postoji) preko rta Horn.
 
99 posto brodova može proći kroz kanal (Foto: Gulliver/Thinkstock)

8 – 10 sati - Vrijeme potrebno za prolazak kanala

8,6 milijardi dolara - Iznos koji su SAD potrošile na izgradnju kanala.

40 - Broj brodova koji prosječno dnevno prođu kroz kanal

1 milijarda dolara - Kanal donese godišnje ekonomiji Paname.


72 dolara - Cijena koja se plaća po brodskom kontejneru. S obzirom da brodovi mogu prenijeti do 4,400 kontejnera, pojedini brodovi znaju platiti nešto više od 316 tisuća dolara kako bi prošli kroz kanal.

0,36 dolara (36 centi) - Iznos koji je platio Richard Haliburton kako bi preplivao kanal.


5,25 milijardi - Iznos je koji će se uložiti kako bi se udvostručio kapacitet kanala.

99 posto - Brodova bez problema može proći kroz ovaj kanal.


* 61241566.jpg (91.06 KB, 810x540 - viewed 232 times.)

* 61241565.jpg (133.12 KB, 1024x682 - viewed 238 times.)

* 61241567.jpg (138.05 KB, 1024x682 - viewed 214 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: June 26, 2016, 08:53:03 pm »

Vir: Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/
26.06.2016.

Panama otvorila prošireni kanal, ali zbog skandala su došli samo nižerangirani čelnici država


Panama je u nedjelju, 102 godine nakon prvog otvorenja, pustila u promet prošireni Panamski kanal nakon devet godina titanskih radova, a svečanosti je prisustvovalo samo 12 od 70 pozvanih državnih čelnika.   

Analitičari ocjenjuju da su svečanosti otvorenja prisustvovali nižerangirani čelnici, a što je posljedica skandala nazvanog Panamski dokumenti prema milijunima spisa koji su 'iscurili' iz pravničke tvrtke Mossack Fonseca i otkrili kako neki od najbogatijih ljudi na svijetu koriste offshore kompanije za izbjegavanje plaćanja poreza i za pranje novca.

Panamsko ministarstvo vanjskih poslova kaže da je inauguracija proširenog Panamskog kanala diplomatski uspjeh te da su mu prisustvovali predstavnici gotovo svih pozvanih zemalja, uključujući Kinu, Japan, Peru, Južnu Koreju, Kolumbiju i Meksiko kao i uprave svih vodećih brodarskih tvrtki i tisuće Panamaca.

Međutim panamski trgovinski analitičar Ernest Bazan kazao je da je panamski ugled "nažalost pogođen skandalom 'Panama Papers' i to je nedvojbeno pogodilo poslovno ozračje, uključujući Panamski kanal".

Oko 7.50 ujutro po lokalnom vremenu kineski brod "Cosco Shipping Panama", odabran ždrijebom, ušao je u ustavu Agua Clara na Atlantiku i počeo prvi prolaz vodenim putom dugim oko 80 kilometara te bi trebao izbiti na tihooceansku stranu do 17.00 sati po mjesnom vremenu.

Konzorcij koji vodi španjolski Sacyr i talijanski Salini Impreglio zaduženi su za projekt vrijedan 5,4 milijarda.

Jill Biden, supruga američkog potpredsjednika Joea Bidena, vodila je izaslanstvo Sjedinjenih Država, koje su završile izgradnju kanala 1914. godine. Do 1999. kanal je bio pod kontrolom SAD-a koji je i njegov najveći korisnik.

Od sada će kanal dug 80 kilometara primati brodove s do 14.000 kontejnera, širine do 49 metara i do 366 metara duljine, čime će se utrostručiti kapacitet kanala. Prije su mnogo veći brodovi morali prolaziti Sueskim kanalom koji je bio širi, piše agencija France presse .

Panama se nada za deset godina udvostručiti volumen tranzita koji sada iznosi 330 milijuna tona te utrostručiti prihode sa sadašnjih milijardu dolara.

Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: June 26, 2016, 09:00:31 pm »

Prije su mnogo veći brodovi morali prolaziti Sueskim kanalom koji je bio širi, piše agencija France presse .
Ово треба да иде на новинарска лупетања.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: June 26, 2016, 09:38:30 pm »

Zašto?

poz.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #8 on: June 27, 2016, 09:44:13 am »

Ако већ немаш осећај за раздаљине, као ни на ком континенту је који канал, одеш на овај сајт
http://www.sea-distances.org
и укуцаш на пример раздаљину од неке луке у Кини, као најисточније земље, до неке луке у Европи.

И добијеш да преко Суеца има нпр око 8 хиљада миља, преко рта Добре наде око 13 хиљада, а преко Панамског канала 14 хиљада миља.
Нити једном броду из Азије није ближе да иде преко Панамског канала за Европу. Не знам зашто онда спомиње Суец уопште.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #9 on: June 27, 2016, 11:07:22 am »

Nemam ti ja pojma gdje je sta, pa zar oni nisu jedan pored drugog, cudesa.  Tongue

Kilometri u pomorsvu ne znace prakticki nista, kad ti jednom nakrcas brod da legne do stive i kad vec uspije uhvatit zalet njemu je svejedno koju udaljenost treba proci.
Osim toga tu je i vrlo vazna sigurnost tj. visina premija osiguranja tereta.

O konkurentnosti se pisalo po netu, neda mi se sad previse traziti.

https://en.wikipedia.org/wiki/Panama_Canal_expansion_project#Competition

Quote
The two main current competitors of the Panama Canal are the US intermodal system and the Suez Canal.

http://blog.marisolintl.com/the-panama-canal-vs.-the-suez-canal

poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #10 on: June 27, 2016, 12:54:54 pm »

Kolika je razlika između starog i renoviranog kanala u u jedinicam. tj koji je najveći brod mogao uploviti u stari, a koliki sad može uploviti?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.