PALUBA
March 28, 2024, 09:32:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopteri UH-60 Blackhawk i OH-58D Kiowa Warior HRZ  (Read 186076 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #30 on: August 29, 2014, 10:42:17 pm »

Mil Mi 8 i UH -60 nisu ista kategorija, ende ....... i da NATO skupi sve preostale Mi-8/17 po svojim članicama to Ukrajini neće pomoći, nisu mudraci koji su potencirali događanja u Ukrajini predvidjeli takav čvrst stav Rusije i malo su se zaletjeli, ukrajinska vojska, a pogotovo zrakoplovstvo je u rasulu već 25 godina i ne pomogne im ni 50 Milova, stvar je da su se bradonje otele kontroli u Kurdistanu i to je sad veći problem od Ukrajine i Milova, a mislim da bi mudraci bili danas sretniji da ih Putin okupira i riješi to krizno žarište....... inače ta priča oko zamjene nikad nije ni naznačena niti potvrđena od ikog relevantnog već je priča krenula od "zanimljivih" novinara i tako se rastegnula po raznoraznim forumima, inače taj UH-60 sam imao prilike detaljno razgledati tijekom jedne od vježbi na ZB Pula i čopter je OK, ali nije zamjena za Mil 8/17.......... nakrcaj Milonju svom avionikom koja je ugrađena u UH-60 i dobijaš bolji helić, uostalom glodavci lete već koliko? 50 i kusur godina na svim kontinentima i nitko se nije žalio na njih........ 
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #31 on: August 29, 2014, 10:46:16 pm »

Po čemu je Rumunjska toliko bitnija od Hrvatske ?

Jer graniči s Rusijom....
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #32 on: August 29, 2014, 10:50:41 pm »

Ajde jedno tehnicko pitanje - koliko vremena po standardima treba da se piloti preorijentiraju s npr Mi-8 na UH-60?

Piloti su najmanji problem, danas hrvatske helikoptere (za razliku od MiG-ova) uglavnom lete mlađi piloti školovani nakon JRV i oni su temeljnu obuku odradili na američkim Bell-ovima tako da za njih nema zime, veći problem bi bila logistika, mehaničari, i naravno $$$ jer UH -60 ne trpi improvizacije kao Mil...
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #33 on: August 29, 2014, 10:55:41 pm »

Ne sumnjam da bi Amerikanci sve to dali, naravno u zamenu za hartije od vrednosti.


Ma dali bi oni svoje viškove (da ih ne moraju skladištiti ili reciklirati) kao recimo ona vozila nedavno, ali oni traže da se donirana tehnika koristi svrhovito uz NATO/USAF/ARMY/NAVY program održavanja te da je u trenutku kad zatreba raspoloživa, e tu nastupa problem jer za to trebaš stručnjake i dobar proračun i tu je problem da ti daju pa da to držiš na nekoj livadi i na praznik malo provozaš e to ne ide...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #34 on: August 29, 2014, 11:42:49 pm »

Jezgroviti i jasni analitički odgovori. Bravo Proxy1969
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #35 on: October 27, 2014, 02:32:13 pm »

Američki senator Chris Murphy prošli tjedan je posjetio Hrvatsku te se susreo i s ministrom obrane Antom Kotromanoviće. Kako donosi Večernji.hr tema razgovora je bio - Blackhawk:

Quote
O drugoj temi – kupnji transportnih helikoptera Blackhawk – Murphy je razgovarao s ministrom obrane Kotromanovićem. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo opremljeno je ruskim helikopterima – uz 14 helikoptera Mi-8 MTV ima i deset helikoptera Mi-117 Sh.

Politička važnost

– Hrvatska želi prodati ruske i kupiti helikoptere Blackhawks. Obećao sam im pomoći i podržati transakciju u Kongresu – piše Murphy aludirajući na utjecaj na kongresni odbor za raspodjelu saveznih financijskih sredstava koji odobrava prijedloge Pentagona o vojnoj pomoći savezničkim zemljama.

Naime, za Murphyja ova transakcija ima posebnu političku važnost – kao senator Connecticuta, gdje su postrojenja za izradu helikoptera Blackhawk, posao bi osigurao radna mjesta i zaradu toj saveznoj državi, a time i glasove Murphyju na sljedećim izborima.

Hrvatska želi helikoptere Blackhawk

– Hrvatska želi prodati ruske i kupiti helikoptere Blackhawks. Iako Hrvati imaju malu flotu i za početak bi kupili polovne letjelice, a ne odmah nove iz tvornice u Stanfordu u državi Connecticut, obećao sam im pomoći i podržati transakciju u Kongresu – piše Murphy aludirajući na utjecaj na kongresni odbor

Cijeli članak možete pročitati ovdje.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #36 on: October 27, 2014, 07:09:53 pm »

Naime, za Murphyja ova transakcija ima posebnu političku važnost – kao senator Connecticuta, gdje su postrojenja za izradu helikoptera Blackhawk, posao bi osigurao radna mjesta i zaradu toj saveznoj državi, a time i glasove Murphyju na sljedećim izborima.

Koliko je njegov postotak ako se možda zna.

poz.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #37 on: October 27, 2014, 07:38:31 pm »

Mislim da uh60 nije u istoj kategoriji kao mi8, mi17. Jednaki su samo po tome što oba mogu da podignu oko 4 tone.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #38 on: October 28, 2014, 06:50:23 am »

Vir: "Jutarnji list" Zagreb

AMERIKA POTVRDILA 'Pregovaramo s Vladom RH o nabavci helikoptera Blackhawk, ali još je rano'

ZAGREB - Američko veleposlanstvo u Hrvatskoj objavilo je u ponedjeljak da je prerano govoriti o tome hoće li Hrvatska kupiti američke vojne helikoptere i da to pitanje razmatra zajedno s hrvatskom Vladom.

"O tome se pitanju vode razgovori između SAD-a i Hrvatske i imamo razumijevanja za hrvatsku želju da prijeđe na novu zrakoplovnu platformu", priopćilo je veleposlanstvo Hini.

"Razgovaramo o tome postoje li neki mehanizmi da joj pomognemo u toj tranziciji, no preuranjeno je nagađati o rješenjima", dodaju u veleposlanstvu.

Prenoseći blog američkog senatora Chrisa Murphya koji je nedavno posjetio Zagreb, hrvatski mediji pišu da Hrvatska želi prodati ruske i kupiti američke helikoptere Blackhawk.

Murphy je obećao pomoći i poduprijeti tu inicijativu u Kongresu, prenose mediji blog predsjednika senatskog pododbora za Europu.

Jutarnji je još tijekom kolovoza otkrio ideju prema kojoj bi Hrvatska kupila polovne američke helikoptere, a svoju bi flotu ruskih helikoptera poslala Ukrajini. Priča o nabavci američkih letjelica spominjala se i nekoliko mjeseci prije.
« Last Edit: October 28, 2014, 09:43:53 am by leut » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #39 on: October 28, 2014, 11:39:44 am »

"Razgovaramo o tome postoje li neki mehanizmi da joj pomognemo u toj tranziciji, no preuranjeno je nagađati o rješenjima", dodaju u veleposlanstvu".

Za pomoc u tranziciji ne treba polupoklonjena 2nd hand vojna oprema - treba pomoci i osmisliti nova radna mjesta pa da drzava sama bira sto ce kupiti.
Ali, to nije briga ni jednih, a bogami ni drugih.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #40 on: October 28, 2014, 04:34:38 pm »

Vir: Defender.hr

Nabava američkih UH-60: Želja ili stvarnost?

Datum objave: 28.10.2014

Posljednjih se tjedana u hrvatskim medijima počelo spekulirati sa nabavom američkih helikoptera UH-60 za potrebe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane. Potvrda da RH i SAD o tome razgovaraju došla je sa najviših razina. Treba reći kako RH nije jedina država unutar NATO saveza koja razmišlja o rješavanju ruske tehnike, to čine gotovo sve članice NATO saveza iz istočne i srednje Europe. Naime, zbog napetosti u odnosima sa Rusijom, krize u Ukrajini koja je dovela odnose NATO saveza i Rusije na najnižu razinu još od doba Hladnog rata, sve je više pobornika razmišljanja kako bi trebala prestati ovisnost pojedinih NATO članica o ruskoj tehnici, osobito zrakoplovnoj.

Što se tiče RH, još uvijek nemamo niti jednu suvislu analizu ili izjavu vojnih dužnosnika kako, kada i kroz koji model financiranja bi se nabavljali američki helikopteri, koliko bi to koštalo i sa kakvom opremom? Koliko košta njihovo održavanje, remont? Kojih bi se helikoptera RH riješila i koliko njih? Nadalje, koja bi bila njihova misija i zadaća, za što bi bili korišteni? To su vrlo jednostavna pitanja, a niti na jedno još nismo dobili odgovor, niti iz MORH-a kao ni iz Glavnog stožera OSRH.

Preostaje jedino zaključak da će priče i naklapanja još trajati barem godinu dana, jer ako dojučer u MORH-u nije bilo sredstava za PDV na donacije kako bi uopće moglo biti ozbiljnih razgovora o nabavi UH-60. Naravno, čak i situaciji kada bi OSRH dobile donaciju ovih helikoptera, netko bi ih trebao prvotno servisirati, pa opremiti, obučiti tehniku i pilote, kupiti paket pričuvnih dijelova...Nismo vidjeli nikakva bitnija povećanja vojnog proračuna u prijedlogu DPR-a, naprotiv projekcije su sumorne, a čeka se nabava daljinski upravljanih oružanih stanica RCWS 30mm od kojih svaka košta 2 milijuna EUR, izgradnja obalnih ophodnih brodova, remont raketa RBS, modernizacija radarskog sustava Peregrine, potom nabava C2I mornaričkog sustava....netko to treba platiti.

No, vratimo se nekim polazištima kojima bi se trebalo rukovoditi kada se razmišlja o nabavi UH-60.

Trenutno se u sastavu HRZ i PZO nalaze 24 transportna helikoptera (14 Mi-8 i 10 Mi-171Sh). Svih 14 helikoptera Mi-8 prošle, ove i iduće godine provest će generalni remont. Zrakoplovne snage će do 2018. godine biti sposobne u operacije potpore miru na rok do šest mjeseci (bez rotacije) uputiti helikopterske snage jačine do osam srednjih transportnih helikoptera. U dugotrajne stabilizacijske operacije bit će sposobne uputiti i održavati snage veličine do četiri srednja  transportna helikoptera na rotacijskoj osnovi.

Nadalje, prema Nacrtu prijedloga DPR-a, jedan od prioriteta je nabavka i ugradnja opreme za zrakoplovnu samozaštitu na helikopterima Mi-171Sh. Sve spomenuto je znak da se helikopteri Mi-171Sh neće dirati u slučaju ulaska UH-60A/L u sastav HRZ i PZO. Jedino logično rješenje je prodaja 14 remontiranih helikoptera. Danas se za jedan remontirani primjerak Mi-8 može dobiti 5 milijuna USD. Tko voli raditi kalkulacije i računice neka izvoli.

Kad je riječ o UH-60M, treba reći kako "goli" UH-60M bez opreme, naoružanja te pričuvnih dijelova prema službenim podacima američkog Pentagona košta 2014. godine 20 milijuna USD. Šveđani su kroz FMS program 2011. nabavili 15 UH-60 po ukupnoj cijeni od 546 milijuna USD. Šveđani ga koriste za misije potraga i spašavanje te MEDEVAC. Meksiko je za 18 UH-60M platio 680 milijuna USD (all inclusive oprema sa strojnicama, radio uređajima, GPS-om, 40 motora i slično). Tunis je za 12 helikoptera UH-60M izdvojio 700 milijuna USD, ali to uključuje uz svu opremu i nabavu raketnih projektila. Operativni troškovi sata letenja sa UH-60 su 2600 USD.

Naravno, ovdje je riječ o novim helikopterima tipa "M" Block II dok bi RH nabavljala helikoptere iz sastava američke Nacionalne garde UH-60L sa analognim kokpitom i STD transmisijom te slabijim motorom iz serije "700". Međutim, sve gore spomenuti ugovori pokazatelji su da će i rabljeni helikopter UH-60L u solidnom stanju biti oko 10 milijuna USD po komadu. Ako se RH uspije riješiti 14 helikoptera Mi-8 za 70 milijuna USD, vjerojatno bi se uz dodatna sredstva mogla nabaviti flota do 10 rabljenih UH-60L. Bez prodaje Mi-8 ne može se očekivati da se UH-60L plaća iz obrambenog proračuna.

No, da li će model "L" zadovoljiti zahtjeve i potrebe HRZ i PZO, teško je za reći, osobito ako ga se misli ostaviti za duže vrijeme u floti. Stoga je nužna nadogradnja na UH-60M Block 1 iz 2007. sa digitalnim kokpitom, mogučnošću vanjskog prijevoza tereta te radijusom napada od 225 km. U slučaju da ne bude novaca, vjerojatno će se u nadogradnju ići negdje oko 2020. To bi značilo dodatnih 5-8 milijuna USD ulaganja po helikopteru.

Možda je zgodno spomenuti da je dobra vijest kako ima zainteresiranih i za kupnju već zaboravljenih hrvatskih helikoptera Mi-24. Uskoro se očekuje natječaj za njihovu prodaju, a prikupljena sredstva bi dobro došla. Zaključeno je kako je od 9 helikoptera barem 5 u stanju za remont i nadogradnju. Ipak ne treba očekivati previše za njih, procjene govore 300 tisuća USD za jedan helikopter.

Da zaključimo, nema sumnje kako će se krenuti u realizaciju nabave UH-60L srednjih transportnih helikoptera. O tome kada će to biti ovisi isključivo o financijama i modelima financiranja. U najboljem slučaju, očekuje se da bi odluka o tome mogla biti donesena do ljeta 2015., a prvi operativni UH-60 u sastavu OSRH do sredine 2016. To je idealan scenarij.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* article-main-1414499233_455.jpg (30.39 KB, 476x269 - viewed 96 times.)
« Last Edit: October 31, 2014, 12:19:51 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #41 on: October 31, 2014, 12:24:10 pm »

30.10.2014.

Hrvati, 10 novih UH-60L sa naprednim motorima, ali slabijom opremom koštali bi vas 170mil USD

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I dok nemamo nikakvih odgovora iz nadležnih obrambenih struktura kao ni analize o bilo čemu vezano uz mogućnost nabave helikoptera UH-60, pa tako ni to da li želimo M ili L verziju, pozabavimo se nekim dostupnim konkretnim i zanimljivim brojkama koje se odnose na UH-60 helikopter i u slučaju njegove nabave za potrebe HRZ i PZO.

Iz izvora bliskih oružanim snagama, jučer smo doznali kako bi primjerice 10 novih UH-60L, dakle opremom siromašnijih helikoptera, ali sa najnaprednijim motorom T700-GE-701D, koštali MORH oko 170 milijuna USD, dakle 17 milijuna USD po komadu.

U cijenu su uključeni pričuvni dijelovi, alat, obuka i dokumentacija, bez naoružanja. Dakle, po helikopteru to je oko 7 milijuna USD više u odnosu na rabljeni UH-60L star između 15-20 godina. Cijena novog UH-60M Block1 sa najnaprednijim motorima, glass cockpitom, pričuvnim dijelovima, alatom, obukom i dokumentacijom iznosi 25-30 milijuna USD, ali ona se vrlo lako može popeti ovisno o razini opreme i logističke potpore. Primjerice, Tunis je za 12 helikoptera UH-60M Block 1 izdvojio 700 milijuna USD, ali u to je osim svega gore nabrojanog uključeno naoružanje i integracija.

Evo još nekoliko zanimljivosti

- remont APU (auxilliary power unit - pomoćni sustav napajanja) za 10 helikoptera iznosi 4 milijuna USD;

- nadogradnja 20 T700-GE-701C motora (10 helikoptera) na standard T700-GE-701D iznosi 15 milijuna USD, odnosno 1,5 milijun USD po helikopteru;

- remont lopatica glavnog rotora za 10 američkih UH-60 iznosio je 1 milijun USD

- godišnji operativni troškovi iznose 1,1 milijun USD po helikopteru bez troškova osoblja;

U slučaju nabave UH-60 treba voditi računa da eventualni remont motora uvijek košta više nego što je to deklarirano. Remont motora ne rezultira nikakvim poboljšanjima performansi, ista je snaga, brzina i penjanje. Dakle, da li platiti remont postojećeg ili nadogradnju na jači tip motora, odgovor bio bio kako nema smisla potrošiti 700.000 USD za remont i imati iste performanse. Bolje je ići odmah u nadogradnju, odnosno platiti nešto više. Remontom se ništa veliko ne dobiva na njegovoj eventualnoj prodaji, ali nadogradnjom motora zasigurno. Osim toga, nadogradnja na UH-60 nema skrivenih ili neočekivanih troškova, a dobiva se helikopter znatno boljih performansi.

Poznati ugovori za isporuku novih UH-60L ili M verzije sa opremom, pričuvnim dijelovima, alatima, obukom, dokumentacijom, logističkom potporom:

Zemlja                                          Broj                                     Iznos

Thailand                                           1                                 31 milijun USD

Thailand                                           2                                 62.3 milijuna USD

Saudi Arabia                                    24                                638.3 milijuna USD  

Sweden                                          15                                275.7 milijuna USD

Taiwan                                           60                              1.718 mlrd USD

Jordan                                             2                                  26.3 milijuna USD

Mexico                                             3                                 83.9 milijuna USD

UAE                                               40                                825 milijuna USD

Bahrain                                            9                                151.9 milijuna USD

Austria                                             3                                137 milijuna USD

Mexico                                           18                                 680 milijuna USD

Brazil                                               3                                 145 milijuna USD

Tunis                                             12                                 700 milijuna USD

Mexico                                             5                                  225 milijuna USD            


Defender.hr              


* article-main-1414677244_707.jpg (35.95 KB, 476x269 - viewed 87 times.)
« Last Edit: October 31, 2014, 12:34:16 pm by leut » Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #42 on: October 31, 2014, 01:52:54 pm »

Ma jasno je da je ovo šuplja priča. Jedino ako ih dobijemo besplatno i ameri pokriju sve troškove nadogradnje, djelova, obuke....  Nije ni to potpuno nemoguće, ali malo vjerojatno.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #43 on: October 31, 2014, 03:46:00 pm »


Ja sam uvjeren, da če se ostati na onome što je sada. Koriste jih članice saveza NATO kao što su MAĐARSAK, SLOVAČKA, ČEŠKA, POLJSKA i vjerovatno još koja zemlja.
Zapravo šta jim fali? Pogotovo MI 171 HŠ?
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #44 on: October 31, 2014, 04:16:10 pm »

Ako je ova vest tačna i ako su ove informacije o dosadašnjim ugovorima tačne onda bi ovo bio odličan ugovor. Istini za volju nije navedeno o kojim verzijama helikopterima je reč u ostalim ugovorima ali opet, 170mil za 10 helikoptera je odličan ugovor.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.