PALUBA
April 25, 2024, 07:06:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopteri UH-60 Blackhawk i OH-58D Kiowa Warior HRZ  (Read 188942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #45 on: October 31, 2014, 06:40:43 pm »


SH-60 je odličan helikopter i ukoliko je do sada korišćen u skladu sa pravilima USAF ostaje mu resurs kao da je, maltene, nov. S druge strane, svestranost i sveupotrebljivost Blackhawka ne može se porediti sa Mi-8AMTŠ i drugih najnovijih varijanti tog helikoptera koji se sa UH-1 bori za mesto najboljeg helikoptera svih vremena i naroda, s tim da će verovatno uskoro preuzeti neopozivo prvenstvo.
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #46 on: November 01, 2014, 11:08:18 pm »

Rekao senator u Dnevniku HTV-a
"Hrvatska želi prestati koristiti ruske helikoptere i početi kupovati američke crne jastrebove, ali treba američku pomoć, kako bi nabavila nekoliko korištenih crnih jastrebova, uštedjela novac i započela tranziciju."
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #47 on: November 01, 2014, 11:10:55 pm »

HRVATSKA U CENTRU AMERIČKO-RUSKOG SUKOBA! Zbog prodaje Ine Rusima - Budimpešti sankcije
Quote
Strateški partner

Uostalom, hrvatske su vlasti u više navrata naglašavale kako je SAD hrvatski strateški vojni partner, što je potvrđeno nedavnom donacijom 212 vojnih vozila i posjetom zapovjednika američke vojske Zagrebu.

Božo Kovačević također smatra da Hrvatska u tom slučaju nema baš puno izbora: “Ako je Sjedinjenim Državama važno da Hrvatska ima njihove helikoptere, to će se i dogoditi”. No, na koji način u tom slučaju Rusija može kazniti Hrvatsku? Kovačević smatra kako bi Rusija mogla dodatno pojačati sankcije hrvatskim tvrtkama.

“Moskva može uz pomoć sankcija destabilizirati stanje u regiji. Primjerice, srpskim tvrtkama koje su u vlasništvu hrvatskih kompanija zabraniti uvoz njihovih proizvoda u Rusiju”.
http://www.jutarnji.hr/zbog-prodaje-ine-rusima-budimpesti-tihe-sankcije/1232708/
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #48 on: November 02, 2014, 09:29:34 am »


Poznati ugovori za isporuku novih UH-60L ili M verzije sa opremom, pričuvnim dijelovima, alatima, obukom, dokumentacijom, logističkom potporom:
    

.. ovo može biti samo kao orijentir, naime nitko od navedenih nije u NATO sustavu, a unutar sustava postoji i još ponešto što određuje cijenu....  Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #49 on: November 10, 2014, 06:33:38 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx
Autor : Denis Krnić
Objavljeno 09.11.2014. u 22:40

HELIKOPTERSKI PAKET
Amerikanci navalili: kupite ‘kiowa ratnike’ i ‘crne jastrebove’

  
UH-60 proizvođača ‘Sykorskog’ - hoće li uskoro i na hrvatsko nebo?
Možda bi elegantni američki helikopter UH-60, popularni “crni jastreb”, moćno izgledao na hrvatskom nebu, ali su njegova visoka cijena, nedostatak pilota i tehničara u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu parametri protiv kojih se trenutačno teško može.

Mediji već danima bruje kako je SAD ponudio nekoliko transportnih helikoptera UH-60 “black hawk” proizvođača “Sikorsky“, pa se stvara dojam kako je njihova kupnja gotovo pa pitanje dana.

Neslužbeni razgovori od prije nekoliko mjeseci u Washingtonu transformirali su se u službene pregovore, a kako doznajemo, američki senator Chris Murphy tijekom nedavnog posjeta Zagrebu i razgovora s predsjednikom Josipovićem i premijerom Milanovićem lobirao je da Hrvati kupe američke helikoptere. Neki su u Glavnom stožeru OS RH u ovoj ponudi prepoznali konačnu priliku za rješavanje “mrske” ruske tehnike i prijelaz na zapadnu zrakoplovnu tehniku.

-Inicijalna ponuda je na stolu, interes postoji. Međutim, još ništa nije odlučeno, razgovara se i sve ovisi o konačnoj američkoj ponudi. Sve što je objavljeno u dijelu medija su špekulacije. U tijeku je izrada studije opravdanosti nabave američkih helikoptera - kaže nam dobro upućeni sugovornik iz HRZ-a.

Nedostaje nam pilota

Kako doznajemo, Pentagon je voljan prodati do 18 komada transportnih helikoptera UH-60, te, ono što je posebna novost, jednako toliko borbeno-izviđačkih helikoptera OH-58 “kiowa warrior” proizvođača “Bell“.

Cijena novog UH-60, ovisno o opremljenosti, iznosi oko 18 milijuna dolara. Kad bi se u MORH-u odlučili na nabavu, primjerice, optimalnih 10 letjelica, valjalo bi za takav angažman izdvojiti čak 180 milijuna dolara. HRZ ni za sadašnji broj helikoptera nema dovoljno pilota, kao ni mehaničara koji sve više napuštaju vojni sustav.

Kako je u tijeku remont helikoptera Mi-8 i Mi-171, s kojima će im se produljiti radni vijek za cijelo desetljeće, postavlja se pitanje je li američka ponuda prioritet? Pitanje dobiva na težini posebno kad se zna da bi realna potreba, barem je tako rečeno, trebao biti noviji borbeni zrakoplov, a odluka o kupnji, kako su najavili u MORH-u i Uredu predsjednika i vrhovnog vojnog zapovjednika OS RH, očekuje se do kraja 2016. godine. Usporedbe radi, za cijenu 10 novih UH-60 MORH bi mogao nabaviti gotovo cijelu eskadrilu rabljenih borbenih lovaca zapadne ili istočne proizvodnje.

Potrebno se zapitati zašto su Amerikanci bacili oko na hrvatske Mi-171?

U nekoliko tranši, Ministarstvo obrane SAD-a je od Rusije nabavilo helikoptere Mi-17/171 za oružane snage Iraka, dobivši ih po “posebnoj” cijeni. Znajući da je praksa pokazala kako u iračkim vrletima posao može pouzdano odrađivati samo ruska tehnika, “Rosoboronoexport“, ruska državna tvrtka za prodaju vojne tehnologije, u povijesnim je ugovorima sa SAD-om “zapaprio” cijenu helikoptera.

Uvidjevši da su Rusi podigli cijenu, Amerikanci su se okrenuli drugim solucijama nabave rabljenih helikoptera tipa Mi-8 i njihovih verzija. Tako je Pentagon, preko svog diplomatskog predstavništva u Zagrebu, dobio podatak kako OS RH raspolažu s 10 gotovo novih Mi-171. Ta informacija Pentagonu se ukazala kao oaza u pustinji, jer će, uz to što su ponudom UH-60 “bacili udicu” za naše Mi-171, promovirati hrvatske helikoptere kao hrvatsku komponentu doprinosa u NATO-ovim snagama u konfliktu, tj. u Ukrajini gdje bi Mi-171 iz Hrvatske, prema američkoj zamisli, trebali završiti.

Tu su i sveprisutni viškovi UH-60 koji se nalaze u katalogu ponuda Vlade SAD-a u sklopu programa viškova vojne opreme (tzv. Excess Defence Article – EDA). Dovoljno se prisjetiti uvjeta ponude rabljenih lovaca F-16 u sklopu EDA iz koje se vidi da se 25 godina stari F-16 cijene više nego MiG-29M (nove generacije). Sukladno američkim pravilima, takva vojna transakcija bila bi bez gospodarske kompenzacije u poslovima za hrvatske tvrtke. Za SAD bi posao s UH-60 bio trostruki dobitak; u materijalnom, političkom i financijskom smislu.

Rušenje u Kanadi

U tehničkom smislu, uvođenje UH-60 u infrastrukturu baza HRZ i PZO bila bi kadrovska i tehnička agonija koja u startu ruši koncept nemoralne ponude iz SAD-a.

Uvođenje načina održavanja “po stanju”, broj i obuka tehničara, “stockovi” pričuvnih dijelova i sve to pod okriljem SAD-a koji će isto višestruko naplatiti svom “NATO-partneru”, može lako pokositi ovu atraktivnu zamisao.

Neki se pitaju pokušavaju li možda Amerikanci i preko male Hrvatske spasiti svoju kompaniju “Sikorsky“ koja je zapala u poslove probleme? Civilni program te tvrtke je u problemima, posebno linija malog helikoptera “hughes schwizer” 269C gdje se na isporuku obične osovine čeka po 9 mjeseci.

Program helikoptera S76 D kasni, jer su performanse lošije nego prethodnog modela 76C. Proizvodnja transportnog helikoptera S92 problematična je od početka, a stvar je kulminirala nakon pada helikoptera u Kanadi zbog problema s reduktorom koji je vrlo sličan onome na “black hawku”.

Poljska je upravo raspisala natječaj za kupnju čak 70 transportnih helikoptera srednje kategorije. “Sikorsky“, koji ima proizvodne pogone “black hawka” u poljskom mjestu Mielecu, prijeti da će se povući s natječaja, jer mu ne odgovaraju propisani elementi tendera. Iz nabrojanih detalja posve je jasno da bi prodaja nekoliko helikoptera Hrvatskoj pomogla američkoj tvrtki.

Po svemu sudeći, fotogenični crni helikopter UH-60 “black hawk” je dalje nego što to na prvi pogled izgleda.

Poljska se ne odriče ruske tehnike

I u novim istočnoeuropskim članicama znaju što je ruska tehnika pa je se tako lako ne odriču. Štoviše nabavljaju se novi primjerci Mi-171. Poljaci, koji već 10 godina operativno koriste američke lovce F-16, nisu se odrekli flote MiG-ova 29 koji su upravo prošli modernizaciju i bez kojih bi Poljska imala problema u ispunjavanju deklariranih nacionalnih zadaća pod NATO okriljem.

Kako izvući korist za gospodarstvo?

U okviru članstva Hrvatske u NATO-u, UH-60 se može okarakterizirati kao normalan korak zamjene ruske zrakoplovne tehnike zapadnom. I druge zemlje s istoka EU-a slijede isti trend, koji je tempiran na način da se iz takvih poslova nastojalo izvući što više koristi za domaće gospodarstvo.

Proces zamjene zrakoplova išao je paralelno s financijskim mogućnostima, tj. pod opterećenjem koliko je mogao izdržati vojni proračun. Tako su npr. Češka, Mađarska i Poljska među prvima krenuli u obnovu zrakoplovnih flota. Za njima zaostaju Rumunjska, Bugarska i Slovačka - zemlje koje su po svojim BDP-ima ispred Hrvatske. Dakle, RH još nije došla u položaj iz kojega uopće može objektivno razmišljati o ikakvim koracima u obnovi zrakoplovstva.
« Last Edit: November 10, 2014, 08:59:38 am by Jester » Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #50 on: November 10, 2014, 05:23:41 pm »


Pa normalno. Zna se to je opet neka američka furbarija. I ja mislim, da su hrvatski Mi 171hš dobri helikopteri, koji mogu za nose i izdrže više nego bilo koji američki blackhawk-ovi. To se na primjer vidi u ljetu kad se po visokoj temperaturi zraka gasi požare. Koji bi amerikanac-helikopter to izdržao toliko sati i koja bi američka mašina toliko izdržala. A hrvatska jih ima 10 novih in nekoliko starih. A da i ne govorim o praktičnosti stražnje hidravličke rampe na Mi 171hš koju black hawk nema..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #51 on: November 10, 2014, 10:18:18 pm »

Quote
Znajući da je praksa pokazala kako u iračkim vrletima posao može pouzdano odrađivati samo ruska tehnika,

Da, da, Irak je poznat po vrletima, posebno u pustinjama i dolini Tigra i Eufrata. E, Denise, Denise, cela priča sa američkom nabavkom ruskih helikoptera se odnosi na Avganistan.
« Last Edit: November 10, 2014, 11:27:08 pm by dzumba » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #52 on: November 14, 2014, 01:17:44 pm »

14.11.2014.

ZA POTREBE RATNOG ZRAKOPLOVSTVA

MINISTAR KOTROMANOVIĆ PISAO PENTAGONU Hrvatska traži od SAD-a 16 borbenih letjelica

Letjelice bi SAD besplatno ustupio, a trošak bi bila modernizacija helikoptera koji bi se koristili 20 godina


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Autor: Krešimir Žabec

Ministarstvo obrane uputilo je u Pentagon pismo namjere za nabavku 16 helikoptera OH -58D poznatih pod imenom “Kiowa Warior”, doznaje Jutarnji list. Tu informaciju za Jutarnji list potvrdio je jučer ministar obrane Ante Kotromanović, no nije želio detaljnije govoriti o cijelom projektu. Riječ je o izvidničko-napadnim helikopterima koje proizvodi američka kompanija Bell. Ove bi helikoptere Hrvatska od američke vojske dobila kao donaciju u sklopu američkog Excess defense articles (EDA) program. Riječ je o programu američkog ministarstva obrane kojim pomažu svoje saveznike. Hrvatska je primjerice kroz taj program ove godine već dobila 212 vozila MRAP.

Stručnjaci idu u SAD

Prema dostupnim informacijama, nakon slanja pisma namjere sljedeći bi korak bio odlazak hrvatskih vojnih stručnjaka u Sjedinjene Države kako bi utvrdili u kakvom su stanju helikopteri i koliko bi novca trebalo izdvojiti za njihovu eventualnu modernizaciju. U Ministarstvu obrane zasad ne raspolažu podacima koliko su ovi helikopteri stari, ali prema nekim informacijama mogli bi se koristiti sljedećih 20 godina.

Ukoliko predstavnici Ratnog zrakoplovstva utvrde da su helikopteri kvalitetni, bila bi pokrenuta službena procedura nabave što uključuje i odluku američkog Kongresa o donaciji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Letjelica Kiowa Warrior

Isporuka u 2015.

Prema procjenama, cjelopkupna procedura mogla bi trajati oko godinu dana. Naši sugovornici tvrde da je riječ o izvrsnim helikopterima, samo je pitanje kojom bi razinom opreme bili opremljeni.

Helikopteri za potrebe američke vojske opremljeni su među ostalim kamerama visoke rezolucije, laserom za označavanje ciljeva, uređajima koji omogućuju letenje po noći i lošoj vidljivosti. Naoružani su protuoklopnim i protuavionskim raketama i strojnicom. Nabavka ovih helikoptera bila bi samo dio procesa zamjene postojećih helikoptera ruske proizvodnje.

Ministar obrane Kotromanović zbog velikih problema s remontom postojećih helikoptera i nabavkom rezervnih dijelova već dulje se zauzima za zamjenu istočne tehnike zapadnom.

Bliski partneri

U sklopu toga želi se što je najbolje moguće iskoristiti odlični partnerski odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama. Zapovjednik američke vojske general Martin Dempsey za nedavna posjeta Zagrebu Hrvatskoj je ponudio helikoptere chinook, ali su to u Ministarstvu odbili jer su oni za potrebe Ratnog zrakoplovstva preveliki.

No, Ministarstvo obrane pregovara s američkom stranom o kupnji helikoptera Blackhawk. Pregovore je nedavno potvrdilo i američko veleposlantvo u Zagrebu. Kako saznajemo, hrvatska je strana zainteresirana za nabavu između 12 i 16 ovih helikoptera. Riječ je polovnim helikopterima, no cijena zasad nije poznata.

Zamjena s Ukrajinom

Ranije je razmatrana mogućnost da Hrvatska od Nacionalne garde Minnesote kupi helikoptere stare 7-8 godina, no to još nije definirano.

U slučaju uspješnog rješavanja ovog posla, Ministarstvo obrane pokrenulo bi proces prodaje 14 helikoptera MI 8 MTV. Novcem pribavljenih od prodaje helikoptera financirala bi se kupovina Blackhawka. Šest ovih helikoptera je već remontirano, a za remont još njih šest bit će uskoro donijeta odluka.

Kako se stvara jaka zračna flota: Hrvatska bi 2016. imala 40 letjelica

Naravno, postoji i mogućnost da Republika Hrvatska svoje helikoptere Mi-8 i Mi-17, ruske proizvodnje, zamijeni za Blackhawk, a potom bi ti isti hrvatski helikopteri bili poslani kao američka vojna pomoć ukrajinskoj vojsci. Američko ministarstvo obrane takav je upit tijekom prošlog ljeta uputilo u Zagreb o čemu je Jutarnji list već pisao. Kad bi se ovi planovi uspješno okončali, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo bilo bi izuzetno kvalitetno opremljeno. U svom sastavu imali bi 16 helikoptere Kiowa Warior, oko 15 Blackhawka te 10 transportnih helikoptera Mi 117.

Jutarnji.hr


* chopper-S1_714787S1.jpg (58.42 KB, 652x326 - viewed 97 times.)

* Kiowa_Warrior_460_714772S0.jpg (92.75 KB, 460x291 - viewed 84 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #53 on: November 14, 2014, 02:15:55 pm »

cit.: Naravno, postoji i mogućnost da Republika Hrvatska svoje helikoptere Mi-8 i Mi-17, ruske proizvodnje, zamijeni za Blackhawk, a potom bi ti isti hrvatski helikopteri bili poslani kao američka vojna pomoć ukrajinskoj vojsci.

-----

To me podsjeca na onu varijantu s Gruzijom........Mogu ih poslati i u Afganistan kad je Amerika financirala nabavu tolikih slicnih helikoptera za tu zemlju.
Istina ovdje bi se pokazalo Rusima od strane Amerikanaca stav Hrvatske.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #54 on: November 14, 2014, 03:35:21 pm »

Teško da će nešto od UH biti, ova druga varijanta mi se čini realnijom. Naravno ne baš 16, ali desetak OH kao donacija bilo bi u redu :-). To nije toliko skupa varijanta, računajući dijelove, obuku i sl. Što se naših Mi8 tiče nisam pametan. Možda ih je 14 previše, opet kao dođu OH desetak ih se može prodati, ipak ostaju 171 koji su perspektivniji. 4 osmice za gorsku službu i medivac je ok. Nešto se kuha, samo se nadam da ima pameti kod naših. Pa ne mogu biti baš totalni idioti?!
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #55 on: November 15, 2014, 11:56:03 pm »

Teško da će nešto od UH biti, ova druga varijanta mi se čini realnijom. Naravno ne baš 16, ali desetak OH kao donacija bilo bi u redu :-). To nije toliko skupa varijanta, računajući dijelove, obuku i sl. Što se naših Mi8 tiče nisam pametan. Možda ih je 14 previše, opet kao dođu OH desetak ih se može prodati, ipak ostaju 171 koji su perspektivniji. 4 osmice za gorsku službu i medivac je ok. Nešto se kuha, samo se nadam da ima pameti kod naših. Pa ne mogu biti baš totalni idioti?!

Bit će i UH-60 kao što je bilo priće da neće biti ništa od PzH 2000,pa ipak stižu.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #56 on: November 17, 2014, 12:13:48 pm »

17.11.2014.

Nema ništa od nabave OH-58 za potrebe OSRH, barem do proljeća iduće godine
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Uvjeti prodaje i transfera izvidničkih helikoptera OH-58 Kiowa Warriors i TH-67 helikoptera za obuku za potrebe inozemnog tržišta odgođeni su do proljeća 2015., objavio je američki Inside the Army sredinom prošlog mjeseca. To znači kako MORH, unatoč poslanom pismu u kojem izražava interes za nabavom rabljenih helikoptera OH-58D kroz Excess Defence Articles, najranije može očekivati odgovor od Pentagona u proljeće iduće godine.

Podsjetimo, SAD se planira riješiti nekoliko stotina helikoptera OH-58D zbog reorganizacije helikopterskih snaga unutar američke Kopnene vojske. Uz helikoptere OH-58A/C i OH-58D, rješavaju se i helikoptera TH-67 Jet Rangers za obuku. Umjesto njih, američka Kopnena vojska će dobiti helikoptere AH-64 Apache iz postrojbi američke Nacionalne garde. AH-64 će služiti kao naoružani izvidnički helikopter. S druge strane američka Kopnena vojska će transferirati 100 helikoptera UH-60 Blackhawk za potrebe Nacionalne garde.

Defender.hr


* article-main-1416222126_112.jpg (42.48 KB, 476x269 - viewed 78 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #57 on: November 20, 2014, 02:12:54 pm »

Vir: Defender.hr

Besplatno je često puta i najskuplja opcija kad je u pitanju zrakoplovstvo

Datum objave: 20.11.2014

Kako je besplatno često puta i najskuplje, treba uzeti sa dosta rezerve navodnu donaciju američkih helikoptera OH-58 Hrvatskoj kroz program Excess Defense Article koju je najavio ministar obrane Ante Kotromanović. Prema američkom obrambenom proračunu za fiskalnu FY 2014, primjerice novi "goli" helikopter OH-58D koštao je $13 milijuna USD, dakle bez dodatne opreme i naoružanja. Dakle, cijena potpuno novog i opremljenog OH-58D iznosila bi nešto više od 15 milijuna USD bez naoružanja. Naravno, da nabava novog OH-58D ne dolazi u obzir što je potvrđeno u pismu namjere poslanom u Pentagon.

To nije moguće i zbog plana eventualne nabave helikoptera UH-60L koji bi gotovo isto koštao, ali sa puno slabijom opremom. Samo za nabavu ovih helikoptera potrošilo bi se novaca da bi se morali zaustaviti svi drugi projekti moderrnizacije. Zato se krenulo sa pokušajem da SAD donira Hrvatskoj 16 helikoptera OH-58A koje, po riječima ministra, treba modernizirati. Sve je više zagovornika u MORH-u kako bi se u slučaju nabave 16 OH-58, količina UH-60L znatno smanjila na 4-6 komada ili posve odbacila, ovisno o troškovima modernizacije OH-58, a ona neće biti jeftina. No, kolika je zapravo cijena modernizacije doniranog helikoptera?.

U FY 2014 u američkom vojnom proračunu bila je planirana nadogradnja 9 helikoptera OH-58 za ukupnu vrijednost 117 milijuna USD. Praktički, nadogradnja helikoptera iz donacije bi po ovakvom proračunu koštala 13 milijuna USD po komadu. Ovdje je riječ o programu američke vojske "War Replacement Program" prema kojem se svi helikopteri OH-58D oštećeni u borbi i slično zamjenjuju sa postojećim OH-58A koji se pak nadograđuju novim kabinama i sposobnostima. Radi se o programu konverzije "A2D" sa kojim se kabina skida i zamjenjuje drugom na potrebni "D" standard helikoptera. Kabina helikoptera nije doslovno samo kabina već trup koji se proteže od nosa helikoptera do repa. Kabina također uključuje kompletno ožičenje, strukturu potpore rotora, nosač motora, sustav ulja, sustav goriva, djelomično hidraulični sustav, sustav zaštite okoliša, kontrole leta, ploču sa instrumentima te vrata. Praktički, oko 70 posto novih dijelova se ugrađuje u postojeći helikopter. Zato je cijena takva kakva je.

Treća mogućnost je da Republika Hrvatska besplatno dobije sačuvane u ratu OH-58 D modele helikoptera koje je potrebno remontirati i modernizirati. Troškovi remonta i modernizacije u tom slučaju kretali bi se oko 5 milijuna USD po helikopteru. Međutim, problem je što je u ovoj godini planirano samo 26 takvih helikoptera uskladištiti i konzervirati, a interesenata je puno. U razgledavanje helikoptera trebat će se uputiti u zrakoplovnu bazu Davis-Monthan.

Troškovi obuke pilota i tehničara također se moraju platiti iz proračunskih sredstava RH, a da se ne spominje i naoružanje, pa će tako porasti i troškovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* article-gallery-big-1416479867_251.jpg (72.51 KB, 800x498 - viewed 142 times.)
« Last Edit: November 20, 2014, 03:42:03 pm by leut » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #58 on: November 20, 2014, 08:00:08 pm »

A za koju namenu bi ih uzela HV? Kao borbene, kao izviđačke (to je OH-58 u osnovi), kao transportne ili višenamenske helikoptere?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #59 on: November 27, 2014, 12:05:44 pm »

Bajka se nastavlja ali da se nesto pise.  Smiley

---------------------

U OSNOVNOJ VERZIJI
MORH OBNAVLJA FLOTU HELIKOPTERA Amerikanci nude 16 polovnih Black Hawka za 6 milijuna dolara po komadu

Autor: Krešimir Žabec

Predstavnici američke kompanije Sikorsky prošli su tjedan visokim predstavnicima Ministarstva obrane održali prezentaciju helikoptera Black Hawk kojeg ta tvrtka proizvodi.

Tom prilikom djelatnicima MORH-a potvrđeno je da je Sikorsky spreman Hrvatskoj prodati 16 polovnih helikoptera Black Hawk za 6 milijuna dolara po helikopteru u osnovnoj verziji, dok bi cijena moderniziranog i opremljenog helikoptera iznosila najviše do 12 milijuna dolara. Zasad nema informacija koje su godine proizvedeni ponuđeni helikopteri.

 Prodaja MI8

Predstavnici američke kompanije bili su u Zagrebu jer još nije odlučeno hoće li MORH helikoptere kupiti od Pentagona ili od samog proizvođača te se željelo saslušati i predstavnike kompanije. Nabava tih helikoptera uvelike ovisi o prodaji transportnih helikoptera MI8 koje sada koristi Ratno zrakoplovstvo. Riječ je o šest helikoptera koji su remontirani i dodatnih šest koji će tek u remont. Prema procjenama, MORH bi na tržištu za jedan helikopter mogao dobiti oko šest milijuna dolara, a taj novac bi se investirao u nabavu Black Hawka. Naravno, postoji i opcija da Pentagon od Hrvatske zatraži njene transportne helikoptere u zamjenu za Black Hawk, a potom bi ih SAD ustupio nekoj drugoj zemlji, najvjerojatnije Ukrajini.

Pismo namjere

Iako je proces nabave ovog helikoptera pokrenut, dug je put do zaključenja ugovora. Puno je izvjesnija nabava 16 helikoptera OH-58D poznatih pod imenom Kiowa Warrior. MORH je nedavno u Pentagon uputio pismo namjere za nabavu tih letjelica koje bi Hrvatska od američke vojske dobila kao donaciju u sklopu američkog Excess Defense Articles (EDA) programa. Kako neslužbeno doznajemo, iz Pentagona je stigao odgovor da američka vojska u ovom trenutku raspolaže s oko 300 helikoptera koje može ponuditi saveznicima i da je u tijeku njihovo prikupljanje na jednoj lokaciji. MORH je izviješten da je interes za te helikoptere velik i da Hrvatska ima prednost jer je prva iskazala interes za njih.

 U veljači u SAD

Stoga će stručnjaci Ratnog zrakoplovstva biti prvi koji će moći pregledati helikoptere i između 300-tinjak letjelica odabrati njih 16 za koje smatraju da su najbolji. Kako doznajemo, helikopteri će biti ponuđeni sa svom opremom. Prema dostupnim informacijama, delegacija HRZ-a u Ameriku bi trebala ići već u veljači. Procjenjuje se da bi u najboljem slučaju prve Kiowe u Hrvatsku mogle stići za godinu dana.

http://www.jutarnji.hr/


* black_hawk__460_719499S0.jpg (89.86 KB, 460x307 - viewed 99 times.)

* Kiowa_Warrior_460_714772S0.jpg (92.75 KB, 460x291 - viewed 78 times.)
« Last Edit: November 27, 2014, 12:06:41 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.