PALUBA
March 28, 2024, 06:16:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopteri UH-60 Blackhawk i OH-58D Kiowa Warior HRZ  (Read 186010 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #15 on: August 29, 2014, 04:32:39 pm »

Da se nešto ne kuha ne bi Janica napisala ovo:

Koliko vidim i oni se pozivaju na Jutarnji.

Quote
News of the talks first surfaced in the Jutarnji List , a Croatian daily newspaper,

Prepisuju jedni od drugih da napune stranicu.

poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #16 on: August 29, 2014, 05:56:53 pm »

Koliko li je istine u ovome ili je doba jako kiselih krastavaca.  Cool

====================

Meni se ovo nekako dopalo pa isticem:



AMERIČKA PONUDA
DOGOVOR S OBAMOM Hrvatska Ukrajini šalje vojne helikoptere za borbu protiv Rusa

Autor: Krešimir Žabec

----------
----------
----------

Hrvatska se pokazala kao pouzdan partner Sjedinjenim Državama u Afganistanu, ali i u slučaju naoružavanja sirijskih pobunjenika, kada je na traženje SAD-a iz hrvatskih vojnih skladišta u Siriju otišlo nekoliko stotina tona raznog streljiva i naoružanja. Stoga ne treba čuditi američka donacija 212 logističkih i borbenih vozila, financiranje uništavanja neperspektivnog streljiva itd. SAD godišnje Hrvatskoj isporuči vojne pomoći u vrijednosti oko 10 milijuna dolara. No, sada je prilika da se to dodatno poveća, a u sklopu toga i da se s Amerikancima ponovo otvore razgovori o opremanju HRZ-a borbenim avionima.

  http://www.jutarnji.hr/


Eto od gornjeg clanka autora K. Zabeca nije proslo ni mjesec dana, a evo velikog obrata americke politike, u kojem smo nekako zateceni:

http://www.jutarnji.hr/za-razliku-od-sad-a-i-eu--hrvatska-je-odbila-pregovore-sa-sirijom/1216193/

----------------------------
Nego da malo okrenemo na veselije. Ima nekih skoro trideset godina kada je jedan kolega, nakon boravka u Amerike izjavio: nema do americke hrane i americkih djevojaka.
Nama se svima to jako dopalo, jer nam je tada pojam americke hrane bio:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
a djevojaka, Playboy stil naravno
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A, kad ono:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
i
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I dalje, zakljucite sami.  Smiley

----
A, sto je Brodarski spomenuo sinjsku tvornicu a i tvornicu helikoptera, mora bit da je Vice Buljan ipak previse volio svoj kraj, previse je bio lokalpatriot i komunist  Cool.
Necemo mi takove ljude. Najbolje o njemu kao takvome, pise dolje:
http://petarkliskinic.wordpress.com/2013/04/09/vice-bez-ulice/

A o "helikopterima" - citajte u novinama.


* Ribs.jpg (329.03 KB, 550x414 - viewed 178 times.)

* Roberta.jpg (191.2 KB, 680x1024 - viewed 199 times.)

* mcdonalds.jpg (80.87 KB, 600x354 - viewed 166 times.)

* sad.jpg (23.08 KB, 269x275 - viewed 1129 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #17 on: August 29, 2014, 06:12:25 pm »

A, sto je Brodarski spomenuo sinjsku tvornicu a i tvornicu helikoptera, mora bit da je Vice Buljan ipak previse volio svoj kraj, previse je bio lokalpatriot i komunist  Cool.
Necemo mi takove ljude. Najbolje o njemu kao takvome, pise dolje:
http://petarkliskinic.wordpress.com/2013/04/09/vice-bez-ulice/

A o "helikopterima" - citajte u novinama.


Triljsku, a ne sinjsku, molim lijepo. Wink

Imali smo na Palubi pregled američke vojne pomoći RH. Dosta toga je stiglo. Ostaje nam vidjeti čime ćemo i kako sve to platiti/vratiti?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #18 on: August 29, 2014, 06:41:15 pm »

Poklonjenom se konju ne gleda u zube , ali smatram da bi Ameri (pogotovo imajući u vidu zagovaranje jačanja NATO na kojem oni inzistiraju kao i događaji u Ukrajini) trebali Hrvatsku naoružat ozbiljnijim ofanzivnim naoružanjem. Hrvatska ima strateški položaj de-fakto usred Europe gdje se spajaju važni koridori Europe kao i središnja i sjeverna Europa sa Balkanom i Jugoistokom Europe. Hrvatska je i zemlja sa nemalim teritorijem koji je pozicioniran tako da se dijeli na more i kopno - dakle na jadranski dio i panonski dio. Samo jedna država dijeli je od velikog ratnog žarišta u Ukrajini, a to je Mađarska. Tu je i nestabilna Bosna, Kosovo - tu nikad ne znaš šta se sutra može desiti. Ona bi kao takav i kao ipak ugledan i lojalan NATO član trebala biti ozbiljnije naoružana kako bi se osigurao ovaj dio Europe kao što je to nekad bilo recimo u slučaju Austrougarske kad je Hrvatska čuvala granice carstva od Turaka.

Amerika po meni naoružava i velikim novčanim sredstvima pomaže puno manje bitne države, koje uzvrat i nisu članice NATO-a. Evo pročitao sam jučer da će Amerika oružane snage Tunisa nagraditi sa više od 50 miljuna dolara bespovratne pomoći.

Hrvatska bi morala uz pomoć Amerike ojačati svoje borbeno-zrakoplovne kapacitete u vidu barem 2 eskadrile F-16, u vidu Apache borbenih helikoptera (barem jedne eskadrile) , PZO sistema tipa Patriot koji bi štitili ovaj dio Europe od potencijalnih balističkih projektila što iz Rusije što sa bliskog istoka.

Također, trebali bi nadopuniti tenkovske jedinice popunjene tenkovima M-84 sa Abramsima, a BVP M-80 sa Bradleyima.

Vidjet ćemo. Možda se Ameri i odluče na tako nešto, pogotovo ako se ovo u Ukrajini bude sve više pogoršavalo. Hrvatska im je ipak lojalan partner, i kao takva zaslužuje i njihovo povjerenje.

Jaka Hrvatska vojska je u interesu NATO-a i Amerike. Ja sam veliki veliki zagovornik teškog naoružavanja Hrvatske i svakodnevno o tome pričam sa svojim kolegama u Hrvatskoj što na poslu unutar službe, što privatno. Većinom su reakcije građana i kolega na to veoma pozitivne.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #19 on: August 29, 2014, 07:04:47 pm »

Poštovani Bojnik... Lepo vas molim, ipak je ovo ozbiljan forum. Suzdržite se od trolovanja. Tolika vojska nikad nije za džabe, sve da je vozi Hrvat ili Amerikanac, a ona famozna 2 procenta bdp će biti najmanje što će Hrvatska morati da da u takvom slučaju. Ni kod babe nema džabe.

Uostalom, da je takva situacija,  zar nije bolje staviti te Patriote u Madjarsku? Šta će uopšte u Hrvatskoj, odakle će biti lansirana raketa da treba presretanje?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #20 on: August 29, 2014, 07:13:49 pm »

Ne sumnjam da bi Amerikanci sve to dali, naravno u zamenu za hartije od vrednosti.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #21 on: August 29, 2014, 07:15:08 pm »

Poštovani Bojnik... Lepo vas molim, ipak je ovo ozbiljan forum. Suzdržite se od trolovanja. Tolika vojska nikad nije za džabe, sve da je vozi Hrvat ili Amerikanac, a ona famozna 2 procenta bdp će biti najmanje što će Hrvatska morati da da u takvom slučaju. Ni kod babe nema džabe.

Uostalom, da je takva situacija,  zar nije bolje staviti te Patriote u Madjarsku? Šta će uopšte u Hrvatskoj, odakle će biti lansirana raketa da treba presretanje?

Trolujem zato što dajem prijedlog što smatram dobrim za zemlju u kojoj živim ? ajde da sam nekog uvrijedio ili da sam omalovažavao HV ili neku drugu vojsku reko bi ok, ali da je neko trol zato što iznosi viziju onog što smatra dobrim i korisnim za interese svoje zemlje, to još nisam čuo. Zamisli da ja tebi na temi nabavke novih aviona za potrebe srpskog RZ-a kažem da troluješ jer smatraš da trebate kupiti 24 migova-29. Svašta!

Nije za "džabe", ali je takvu opremu lakše koristit ako BDP staviš na 2% što je NATO standard i što Ameri traže, nego da je moraš kupiti isključivo sam. Amerika kao svjetska vesila takvu donaciju u financijskom gubitku ne bi gotovo ni osjetila. Samo što se F-16 , Abramsa i Bradleya tiče - pa oni ne znaju kud će sa svom tom silnom tehnikom , puna je Nevada iste. Patriot i Apache istina jesu nešto skuplje igračke - ali tu već ulazimo u sferu interesa saveza od kojih bi i druge zemlje imale korist kao i sama RH koja bi tako i sama lakše štitila svoj nemali i nezgodni te razvučeni teritorij i zračni prostor. Hrvatska ja već koristila borbene helikoptere, pa joj to ne bi bila neka novost, pogotovo ako je u pitanju jedna eskadrila. Efekt samo jedne eskadrile tako naprednih helikoptera za obranu jedne zemlje i borbu protiv oklopa je ogroman. Dan danas mnogi sadašnji i bivši djelatnici HV-a ne mogu oprostiti raspuštanje MI-24 na onakav način.

Patriot bi mogao biti stacioniran recimo na Papuku u Slavoniji, tamo je stacioniran i famozni moćni radar FPS-117 iz sastava HV-a.

Sa izdvajanjima rashoda na 2% BDP-a , Hrvatska bi bez problema mogla održavat sve što sam nabrojao, i čak pored toga nabavljati samostalno i sama nove sisteme. Ovo prvo naravno, pod uvjetom da je to donirano, ni sa 2% bdp-a sve gore nabrojano samostalno ne bi mogli kupiti u skorije vrijeme.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #22 on: August 29, 2014, 07:26:05 pm »

Bojniče, da li si već apelovao da amerikanci trebaju da daju Hrvatskoj puno više para nego Izraelu i tako to? Jesi, i nema potrebe da svaku temu opterećuješ sa hvalospevom savezništvom i apelovanju za pomoć.... raketama i td. Rakete se već instaliraju u bivšoj bazi rumunskog vazduhoplovstva u Diveselu. Rumunija je svakako bitniji partner NATO-u i SAD-u od Hrvatske, i vojnički, i ekonomski i kako sve ne, pa nemaju toliko pomoć koliku ti priželjkuješ za Hrvatsku. Zaboravi na tu bajku i kreni dalje.
« Last Edit: August 29, 2014, 07:31:10 pm by Rade » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #23 on: August 29, 2014, 08:16:18 pm »

Ajde jedno tehnicko pitanje - koliko vremena po standardima treba da se piloti preorijentiraju s npr Mi-8 na UH-60?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #24 on: August 29, 2014, 08:23:58 pm »

Ako uzmemo u obzir da se radi samo o preobuci, a ne obuci iz početka, treba 70 do 150 časova naleta - ako sam dobro protumačio: http://usmilitary.about.com/od/armytrng/ss/rotarypilot_6.htm
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #25 on: August 29, 2014, 08:54:59 pm »

Bojniče, da li si već apelovao da amerikanci trebaju da daju Hrvatskoj puno više para nego Izraelu i tako to? Jesi, i nema potrebe da svaku temu opterećuješ sa hvalospevom savezništvom i apelovanju za pomoć.... raketama i td. Rakete se već instaliraju u bivšoj bazi rumunskog vazduhoplovstva u Diveselu. Rumunija je svakako bitniji partner NATO-u i SAD-u od Hrvatske, i vojnički, i ekonomski i kako sve ne, pa nemaju toliko pomoć koliku ti priželjkuješ za Hrvatsku. Zaboravi na tu bajku i kreni dalje.

Po čemu je Rumunjska toliko bitnija od Hrvatske ? ja bi prije reko da je ovdje glavni problem činjenica da se ja zalažem za jaku hrvatsku vojsku što nekima ne odgovara niti ne zele podnijeti takvu cinjenicu te im s toga smeta moj tekst.

Vjerujem da je isto tako netko napisao za Srbiju, da ne bi ovdje imao problema. Vjerovatno bi ispao veoma realan i pozitivan.

Izgleda da je ovdje išta pozitivno za Hrvatsku zabranjeno reći.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #26 on: August 29, 2014, 08:58:56 pm »

Evo, ja sam protiv jacanja Srbije, vojno i ekonomski.

Koliko je komplikovano uvodjenje u upotrebu helikoptera poput uh60?

Vidim da je odgovoreno, pardon. Moze brisanje?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: August 29, 2014, 09:00:14 pm »

Uporedi učešće Rumunije i Hrvatske u NATO misijama. Rumunija predstavlja daleko veći potencijal od Hrvatske.

Ljudski (vojni), ekonomski, bliže je istoku od Hrvatske itd. To nema veze sa tvojim zalaganjem za jaku hrvatsku vojsku.

Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #28 on: August 29, 2014, 09:59:56 pm »

Bojnik, implicirate da sam "za Srbiju". Zašto?

Zašto je VHS izuzetna stvar a Abrams, Bradley i Apache nisu?

Domaća proizvodnja podstiče razvoj sredstava i kadrova te domaće industrije, a svaka kuna se vraća direktno u hrvatsku ekonomiju, plus postoji mogućnost prodaje u inostranstvo, prenos licence... Što ispada čisti profit.

Oružana investicija iz inostranstva je kratkoročno pozitivna stvar, pogotovo bez transfera tehnologije i aplikacije iste. Odmah će iz Hrvatske leteti novac za delove, remont, obuku, preobuku, municiju... Ili i to treba da se donira. Posle odredjenog perioda (ovde ekstremno kratkog), borbeno sredstvo postaje "money sink", bez transfera tehnologije se taj novac ne vraća u državu. Nastaje dug, dug koči ekonomiju (poljuljanu umrtvljenom namenskom industrijom zahvaljujući preoružavanju) i zahteva štampanje para, te inflaciju. Onda treba odvajati od usta da se pokrije dug. Što je loše za Hrvatsku. A dotad i sredstvo zastari a Srbi već napravili ekonomski preporod, S500, PAK-FA te (crvenu) Zvezdu Smrti. Šta onda?

Poštovani Bojnik, zašto mrzite Hrvatsku? Budite realni, molim vas.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #29 on: August 29, 2014, 10:17:14 pm »

A da diskutanti pročitaju naslov teme?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.