PALUBA
March 28, 2024, 07:37:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopteri UH-60 Blackhawk i OH-58D Kiowa Warior HRZ  (Read 186041 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #360 on: October 12, 2018, 06:24:27 pm »

Meni je to sumnjivo. Kakav je to poklon ako ništa ne treba da se plati Smiley
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #361 on: October 12, 2018, 07:21:43 pm »

Zašto??? Da, istina, helikopteri koštajo oko 50 milijona dolara. U životnom veku tih letilica potroši će se još sledečih 100 milijona dolara na održavanju, naoružavanju, modifikacijama, treninzima, školovanjima.... Daš jedan dolar, natrag dobivaš dva, pod crtom dobio si jedan čisti a uz to neki drugi nisu dobili niti jednog.
Logged
jadran21
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 162


« Reply #362 on: October 12, 2018, 07:31:53 pm »

U vojarni na Plesu u petak su predstavljeni višenamjenski helikopteri Black Hawk tipa UH-60 M, koje Vlada Sjedinjenih Američkih država donira Republici Hrvatskoj.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/o9FsE7K-yMc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #363 on: October 12, 2018, 07:55:13 pm »

Solaris, ova dva helikoptera su tu samo za prezentaciju, dva donirana stižu tek 2020. godine.

A to, ne pratim toliko, pročitao na brzinu šta Krstičević lupa.
Znači još jedna pokazna vježba za mase. A bit će šta bude, kad bude.

poz.
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #364 on: October 13, 2018, 07:40:12 am »

Solaris, ova dva helikoptera su tu samo za prezentaciju, dva donirana stižu tek 2020. godine.

A to, ne pratim toliko, pročitao na brzinu šta Krstičević lupa.
Znači još jedna pokazna vježba za mase. A bit će šta bude, kad bude.

poz.

kolega Solaris, iz većine postova izbija neka gorčina, da ne kažem koju težu riječ.
O Krstičeviću možemo misliti privatno što hoćemo, posao koji obavlja je javan i podložan kritici javnosti i osobno mislim da ga može obavljati bolje odnosno da bi ga trebala obavljati osoba koja nema problema artikulirati govorom svoje stavove, kao što on ima problem sa time. Njegovi bolji poznavatelji kažu da ima druge vrijedne vrline.
No ovdje je tema nabava novih helikoptera, nije Krstičević ništa lupao nego je zajedno sa veleposlanikom SADa najavio i prezentirao novu nabavu.
Tako da bi svaki osobni stav trebalo izostaviti u raspravi, što neki nikako ne uspjevaju.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #365 on: October 13, 2018, 05:16:28 pm »

Cijenjeni KUPAč

Dobro ste primjetili, "gorčina", a jako se suzdržavam, nastojim biti pristojan.

U državi kojoj se smanjuje nezaposlenost a ne stvaraju se nova radna mjesta, gdje zadnje kapitalne firme tonu kao Titanik.
Spremačica u osnovnoj školi na puno radno vrijeme radi za 3.2k kn, a zdravstvo je upaljeni čir koji samo šta nije pukao.

Da ne trljam dalje, da ministar koji se ponaša kao pijani milijunaš za mene lupa.

Pri tome forma mi nije uopće važna, ok, čovjek nije rođeni govornik.
Pa šta, važno je šta priča.

Kako sam ja shvatio, Hrvatska će kupiti dodatnih 10 helikoptera UH-60M Black Hawk,

Mislio sam da si ti ozbiljniji, otkud novci leute.
I one osmice smo dobili na račun kliringa a neke budale bi se i toga odrekli.

MHO, da ameri ozbiljno misle donirati ove heliće našli bi dva aparata, imaju oni toga ko blata.
Ovako će biti šta bude i ako bude, koliko sam shvatio ništa nije potpisano.

Ovo pokazivanje igračaka je smiješno, da ne kažem tragična zabava za mase.

poz.
« Last Edit: October 13, 2018, 05:21:38 pm by Solaris » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #366 on: October 13, 2018, 06:18:35 pm »

Cijenjeni KUPAč

Dobro ste primjetili, "gorčina", a jako se suzdržavam, nastojim biti pristojan.

U državi kojoj se smanjuje nezaposlenost a ne stvaraju se nova radna mjesta, gdje zadnje kapitalne firme tonu kao Titanik.
Spremačica u osnovnoj školi na puno radno vrijeme radi za 3.2k kn, a zdravstvo je upaljeni čir koji samo šta nije pukao.

Da ne trljam dalje, da ministar koji se ponaša kao pijani milijunaš za mene lupa.

Pri tome forma mi nije uopće važna, ok, čovjek nije rođeni govornik.
Pa šta, važno je šta priča.

Kako sam ja shvatio, Hrvatska će kupiti dodatnih 10 helikoptera UH-60M Black Hawk,

Mislio sam da si ti ozbiljniji, otkud novci leute.
I one osmice smo dobili na račun kliringa a neke budale bi se i toga odrekli.

MHO, da ameri ozbiljno misle donirati ove heliće našli bi dva aparata, imaju oni toga ko blata.
Ovako će biti šta bude i ako bude, koliko sam shvatio ništa nije potpisano.

Ovo pokazivanje igračaka je smiješno, da ne kažem tragična zabava za mase.

poz.

Školska spremačica u Srbiji je sretna do neba ako radi za pola iznosa plaće koji pominješ, Solaris!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #367 on: October 13, 2018, 09:15:35 pm »

Kako sam ja shvatio, Hrvatska će kupiti dodatnih 10 helikoptera UH-60M Black Hawk,

Mislio sam da si ti ozbiljniji, otkud novci leute.
I one osmice smo dobili na račun kliringa a neke budale bi se i toga odrekli.

MHO, da ameri ozbiljno misle donirati ove heliće našli bi dva aparata, imaju oni toga ko blata.
Ovako će biti šta bude i ako bude, koliko sam shvatio ništa nije potpisano.

Ovo pokazivanje igračaka je smiješno, da ne kažem tragična zabava za mase.

poz.

Solaris, slažem se da novca nema, pogotovo ne za istovremenu kupnju eskadrile F-16 Barak i eskadrile UH-60M Blackhawk, koja bi po mojoj slobodnoj procjeni koštala najmanje 250 milijuna dolara za 10 helikoptera. Prevelik je to zalogaj za Hrvatsku. Moj komentar se odnosio na to kako sam shvatio tekstove objavljene u novinama, iako, nisam nigdje našao da je netko iz MORH-a ili OSRH-a spomenuo 10 helikoptera, tako da se očito radi o novinarskim pretpostavkama ili "mokrim snovima".

Stvari su malo jasnije kad se pročita članak na portalu Obris.org. Zapovjednik Zapovjedništva specijalnih snaga, brigadni general Perica Turalija, je na predstavljanu helikoptera spomenuo da su dva helikoptera minimum za njihove potrebe, ali se nada da se neće stati na tome jer su im za njihove zadaće potrebna još najmanje 4 helikoptera. Helikopteri bi inače trebali biti u sastavu ZSS-a.

Zamjenik zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, brigadir Michael Križanec, je najavio da HRZ planira inicijalno izdvojiti 6-8 pilota i 15 tehničara za preobuku, koji bi ujedno bili i instruktori za slijedeće pilote i tehničare, ukoliko se realiziraju nove nabave.

Što se same donacije tiče, vjerujem da će biti realizirana. Sve što je dosad bilo službeno najavljeno da će nam biti donirano je i bilo donirano, od HMMWV i MRAP oklopnih vozila preko Kiowa Warriora do inženjerijskih strojeva, sustava za pročišćavanje vode, mobilne kuhinje itd. I kod svih donacija je prošlo neko vrijeme od najave do realizacije, od nekoliko mjeseci do godinu-dvije dana. Stoga vjerujem da će i ova donacija biti realizirana, a ako se zaista radi o dva nova helikoptera "s trake", razumljivo je i da će biti isporučeni tek 2020. godine. Što se daljnjih nabava tiče, o tom potom.

Obris.org: UH-60M novi korak HRZ-a prema zapadnoj tehnologiji
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #368 on: October 14, 2018, 08:17:14 am »

Cijenjeni KUPAč

Dobro ste primjetili, "gorčina", a jako se suzdržavam, nastojim biti pristojan.

.....

Cijenjeni Solaris
moja primjedba se odnosila na to da godinama pratim ovaj forum i ta gorčina je primjetna na većini vaših cijenjenih upisa.
Ja sam isto ogorčen na svašta, ova naša Hrvatska u puno stvari nije ispunila očekivanja spremačica, učitelja, radnika u brodogradilištu ili u zdravstvu, nije ispunila ničija očekivanja osim malog broja pripadnika političke kaste.
No to nije tema ovdje niti bi refleksija na plaću čistaćice u školi trebala biti u kontekstu nabave novih transportnih helikoptera u HRZu.

Toliko od mene.
S poštovanjem
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #369 on: April 06, 2019, 07:12:43 pm »

27.3.2019.

Zajednička uvježbavanja hrvatskih i američkih pilota

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Letačke posade helikoptera OH-58D Kiowa Warrior iz Eskadrila helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) i posade zračnih snaga Sjedinjenih Američkih Država na helikopterima HH-60G Pave Hawk izvele su 25. i 26. ožujka 2019. zajednička uvježbavanja za zadaće Borbene potrage i spašavanja (Combat search and rescue - CSAR).

Tijekom aktivnosti koja se po prvi puta provodila u Hrvatskoj izvedeni su i zajednički letovi hrvatskih Kiowa i američkih helikoptera Pave Hawk, a posade su bile smještene u vojarni "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku.

U letačkom dijelu uvježbavanja, koji su izvodila po dva hrvatska i američka helikoptera, koji su se nakon odvojenih polijetanja susreli u zraku te na Vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" u Slunju zajednički uvježbavali postupke i procedure iz područja borbenog traganja i spašavanja.

Iste su procedure primjenjive i u mirnodopskim operacijama poput civilnog traganja i spašavanja, hitne zrakoplovne evakuacije (MEDEVAC), pomoći u slučaju katastrofa, pružanja međunarodne pomoći i ostalih.

Zapovjednik Eskadrile helikoptera pukovnik Davor Gren ocijenio je kako je ostvarena suradnja potvrda visoke razine partnerskih i prijateljskih odnosa s američkim zračnim snagama, a kako je riječ o prvom zajedničkom uvježbavanju, Eskadrila helikoptera dobiva novu vrijednost i iskustvo na području borbene potrage i spašavanja.

"Naši helikopteri u zajedničkim letovima bili su u ulozi oružane pratnje. Imali smo mogućnost upoznavanja planiranja i analize zadaća borbene potrage i spašavanja, kao i praktične primjene postupaka i procedura u zajedničkim operacijama te je ostvarena profesionalna i stručna suradnja s američkim letačkim posadama iz eskadrile koja ima 65-godišnje iskustvo u operacijama potrage i spašavanja", istaknuo je pukovnik Gren.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: HRZ/ M. Karačić, morh.hr


* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_01.jpg (160.61 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_02.jpg (150.12 KB, 1600x1067 - viewed 78 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_03.jpg (348.8 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_04.jpg (154.39 KB, 1600x1067 - viewed 85 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #370 on: April 06, 2019, 07:19:00 pm »

Zajednička uvježbavanja hrvatskih i američkih pilota

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]
Foto: HRZ/ M. Karačić, morh.hr


* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_07.jpg (144.77 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_08.jpg (117.42 KB, 1600x1067 - viewed 67 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_10.jpg (221.39 KB, 1600x1067 - viewed 96 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_11.jpg (175.7 KB, 1600x1067 - viewed 114 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_14.jpg (239.63 KB, 1600x1067 - viewed 96 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_15.jpg (181.3 KB, 1600x1067 - viewed 82 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_16.jpg (165.15 KB, 1600x1067 - viewed 78 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_17.jpg (142.22 KB, 1600x1067 - viewed 75 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_18.jpg (181.57 KB, 1600x1067 - viewed 72 times.)

* uvjezbavanje_zracnih_snaga_26032019_19.jpg (130.86 KB, 1600x1067 - viewed 69 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #371 on: April 09, 2019, 09:52:04 pm »

9.4.2019.

Provedena bojna gađanja i raketiranja iz Kiowa Warrior

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pripadnici Eskadrile helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva iz vojarne "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku, sudjelovali su od 6. do 9. travnja 2019. u provedbi bojnih gađanja i raketiranja iz helikoptera OH-58D Kiowa Warrior u dnevnim i noćnim uvjetima na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" u Slunju.

Bojna djelovanja izveli su piloti treće skupine koji se obučavaju za borbene pilote na helikopterima OH-58D Kiowa Warrior, a obuku su proveli licencirani nastavnici letenja Eskadrile helikoptera.

Gađanja i raketiranja su provedena iz zraka strojnicama 12,7x99 mm i nevođenim raketnim zrnima (NRZ) Hydra 70 mm na ciljeve na zemlji, a trening  je nastavljen i sa zrakoplovnim tehničarima u operacijama opsluživanja helikoptera OH-58D Kiowa Warrior u borbenim uvjetima kada je riječ o naoružavanju te punjenju gorivom bez gašenja motora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zapovjednik Eskadrile helikoptera, pukovnik Davor Gren kazao je kako je ovo peti ciklus bojnih gađanja i raketiranja iz helikoptera OH-58D Kiowa Warrior na poligonu u Slunju. 

“Nakon druge skupine pilota započeli smo s obukom dodatnih izvidničko-borbenih pilota. Kako je riječ o pilotima s većim iskustvom letenja na helikopteru BELL-206 B, obuka se odvija po skraćenom modelu te je sa završenim bojnim gađanjima i raketiranjima uspješno okončana prva faza obuke."

"Prva gađanja i raketiranja su temelj jer se usvajaju sve potrebite procedure i postupci kod bojnih djelovanja. Slijedi taktička obuke druge i treće skupine pilota koja će završiti također s bojnim djelovanjima, odnosno do razine pune borbene spremnosti u svim uvjetima. Nakon toga nastavljamo ciklus osposobljavanja novih pilota po nešto dužem program obuke jer je riječ o mlađim naraštajima pilota”, naglasio je pukovnik Gren.

Voditelj bojnih djelovanja na Slunju, bojnik Damir Labaš naglasio je kako je iznimno zadovoljan provedbom bojnih gađanja i raketiranja te svim dodatnim elementima koji su vezani za ovaj obučni proces od opsluživanja, naoružavanja i osiguranja ove aktivnosti.

“Zahvaljujem djelatnicima vojnog poligona na Slunju za pruženu potporu u obuci, kao i cijelom timu koji je sudjelovao u pripremi i neposrednoj provedbi ove zadaće koja je provedena sigurno i u skladu sa svim postavljenim standardima obuke. Ovo su ujedno prva bojna djelovanja obučavane skupine pilota koja su i najjači motivator u nastavku njihove letačke karijere”, zaključio je bojnik Labaš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]
Foto: HRZ / M. Karačić, morh.hr


* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_03.jpg (197.37 KB, 1600x1067 - viewed 83 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_02.jpg (213.52 KB, 1600x1067 - viewed 129 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_04.jpg (249.56 KB, 1600x1067 - viewed 88 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_05.jpg (201.29 KB, 1600x1067 - viewed 121 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_06.jpg (231.25 KB, 1600x1067 - viewed 99 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_07.jpg (294.61 KB, 1600x1067 - viewed 72 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_11.jpg (163.91 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_12.jpg (165.05 KB, 1600x1067 - viewed 60 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_13.jpg (185.98 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* kiowa_warrior_gadjanje_hrvatska_vojska_090419_16.jpg (447.95 KB, 1600x1067 - viewed 77 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #372 on: May 10, 2019, 11:02:11 am »

10.5.2019.

Počela napredna borbena obuka na Kiowama

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Napredna borbena obuka na helikopterima OH-58D Kiowa Warrior počela je u četvrtak 9. svibnja 2019. u Eskadrili helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) za polaznike obuke druge i treće skupine pilota koji se školuju za izvidničko-borbene pilote na Kiowama.

Prethodno su kroz protekla tri dana provedene teorijske i praktične pripreme za puni opseg provedbe napredne borbene obuke koja se odvija na širem području Zadarske županije. Između ostalog uvježbavaju se izviđanje, zaštita snaga na terenu i u zraku, napadne operacije te otkrivanje i praćenje ciljeva na terenu uz rješavanje pojedinih incidentnih situacija i ugroza sukladno scenariju koji se uvježbava.

Obuku provode hrvatski nastavnici letenja, a svaki pokret i odvijanje cijelog procesa nadziru i sa zemlje i iz zraka, a sve kako bi polaznici obuke u potpunosti ovladali svim taktičkim radnjama i postupcima za što uspješniju provedbu zračnih operacija.

Jedan od voditelja napredne obuke i nastavnik letenja ističe kako se naglasak od pripreme pa sve do neposredne provedbe stavlja na timski rad. „Svaki od polaznika obuke već je izgradio svoj osobni i profesionalni status, no ovdje moraju dati sve od sebe kako bi pridonijeli uspjehu tima. Uveli smo i bodovanje pojedinih radnji i procedura kako bi obuku učinili što zanimljivijom i u duhu natjecateljstva te su početni rezultati iznad svih naših očekivanja. O tome svjedoči i činjenica kako analiza provedene misije traje skoro jednako kao i provedba jer se želi svaki detalj analizirati iz svih perspektiva u nastojanju što učinkovitije i uspješnije provedbe zadaće. Strast i energija koju polaznici obuke ulažu rezultat su njihove visoke motiviranosti jer je obuka i za nas nastavnike letenja bila nešto najbolje i najatraktivnije u dosadašnjoj letačkoj karijeri“, iznio je voditelj napredne borbene obuke iz Eskadrile helikoptera.

Kruna cijele obuke su završna bojna gađanja i raketiranja koja će se provesti na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik“ u Slunju nakon čega svaki od polaznika obuke dobiva certifikat o punoj osposobljenosti za izvidničko-borbenog pilota na helikopteru OH-58D Kiowa Warrior.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]
Tekst i foto: HRZ / Marinko Karačić, osrh.hr


* 1.jpg (255.13 KB, 1600x1067 - viewed 49 times.)

* 2 (1).jpg (141.85 KB, 1600x1067 - viewed 56 times.)

* 3.jpg (300.64 KB, 1600x1067 - viewed 51 times.)

* 4.jpg (197.55 KB, 1600x1067 - viewed 57 times.)

* 5.jpg (174.51 KB, 1600x1067 - viewed 54 times.)

* 6.jpg (185.93 KB, 1600x1067 - viewed 58 times.)

* 10.jpg (310.98 KB, 1600x1067 - viewed 76 times.)

* 11.jpg (282.61 KB, 1600x1067 - viewed 62 times.)

* 13.jpg (313.42 KB, 1600x1067 - viewed 96 times.)

* 18.jpg (312 KB, 1600x1067 - viewed 68 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #373 on: June 08, 2019, 02:33:21 pm »

Dvije Kiowe upravo kruže iznad Splita. Odradile su već nekoliko krugova na par stotina metara visine.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #374 on: July 19, 2019, 01:04:17 pm »

19.07.2019.

Kruna obuke nove skupine borbenih pilota Kiowa Warrior-a
 
Piloti druge i treće skupine na obuci za borbene pilote na helikopterima Kiowa Warrior proveli bojna djelovanja, a obuku provode nastavnici letenja EH


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Piloti Eskadrile helikoptera (EH) 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva iz vojarne “Pukovnik Mirko Vukušić” iz Zemunika proveli su od 14. do 18. srpnja 2019. na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik” na Slunju taktička bojeva gađanja i raketiranja u dnevnim i noćnim uvjetima, pojedinačno i u paru s helikopterima OH-58D Kiowa Warrior.

Bojna djelovanja proveli su piloti druge i treće skupine koji se obučavaju za borbene pilote na helikopterima OH-58D Kiowa Warrior, a obuku provode licencirani nastavnici letenja Eskadrile helikoptera. Gađanje i raketiranje izvodilo se iz puškostrojnice 12,7 mm, nevođenim raketnim zrnima Hydra 70 mm, trenažnim raketama Helfire te iz osobnog naoružanja puške Heckler-Koch G-36CV, pojedinačnim helikopterom i u paru od dva helikoptera OH-58D Kiowa Warrior.



Provedbu taktičkih bojevih gađanja i raketiranja pratili su hrvatski timovi pilota iz prve skupine pilota koji su završili obuku na Kiowama, a ocjenjivali su pogotke kroz kvalifikaciju posada i timova posada-tim. Posada se kvalificirala kroz učinkovitosti na pozicijama lijevog i desnog pilota, a tim kao cjelina vođa-pratitelj s posebnim naglaskom na poziciju zapovjednika misije, koji u odnosu na dojavljenu vrstu cilja s koordinatama od strane ocjenjivača sa zemlje, donosi odluku o vrsti manevra i načinu uništenja cilja s dva helikoptera istovremeno. Posade za pojedini tim su činila četiri hrvatska pilota u dva helikoptera OH-58D Kiowa Warrior, a odlučujuća ocjena za službenu kvalifikaciju svakog od timova bila je ona za bojeva djelovanja po ciljevima u noćnim uvjetima.

Osim procjene ispravnosti donesene odluke u realnom vremenu od strane zapovjednika misije zračne operacije, ocjenjivala se efikasnost, brzina, točnost i broj naleta iz kojih su ostvareni pogodci na ciljeve, a gađanja i raketiranja provedena su u dnevnim i noćnim uvjetima. Također, ocjenjivanje je uključivalo i zasebne rezultate iz sve tri vrste naoružanja kojima su piloti izvodili gađanja i raketiranja. Cijeli proces, od prilaska i uočavanja cilja, gađanja i raketiranja, navođenja drugog helikoptera i  izvedbe napada dio je procedura i taktičkih postupaka osposobljavanja hrvatskih letačkih posada za provedbu specijalnih operacija.

Ovo je bila kruna obuke novih skupina za borbene pilote, a ciklus obuke uspješno je završila i nova skupina zrakoplovnih tehničara svih specijalnosti. Kroz provedene cikluse taktičkih bojevih gađanja i raketiranja, u potpunosti su ovladali opsluživanjem helikoptera borbenim sredstvima, kao i radu u borbenim uvjetima na terenu. U posljednjem angažmanu su dodatno potvrdili već razvijene nove sposobnosti upravljanja sustavima naoružanja i nadopunjavanje helikoptera gorivom bez gašenja motora u dnevnim i noćnim uvjetima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH / T. Brandt, morh.hr


* oh-58d-kiowa-warrior19072019_01.jpg (255.52 KB, 1200x800 - viewed 47 times.)

* oh-58d-kiowa-warrior19072019_02.jpg (169.43 KB, 800x1200 - viewed 51 times.)

* oh-58d-kiowa-warrior19072019_03.jpg (207.52 KB, 1200x800 - viewed 41 times.)

* oh-58d-kiowa-warrior19072019_04.jpg (177.79 KB, 1200x800 - viewed 47 times.)

* oh-58d-kiowa-warrior19072019_07.jpg (41.4 KB, 1200x800 - viewed 49 times.)

* oh-58d-kiowa-warrior19072019_08.jpg (203.36 KB, 1200x800 - viewed 61 times.)
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 25 queries.