PALUBA
March 28, 2024, 04:16:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopteri UH-60 Blackhawk i OH-58D Kiowa Warior HRZ  (Read 185999 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #390 on: December 04, 2019, 01:13:58 am »

Ресурси за Ми-8 им истичу у следећих 5-8 година. Нове руске хеликоптере не могу да набаве, из више добро познатих разлога. Мислим да нема потребе да их набрајамо.

Хрватска је географски таква да су јој хеликоптери потребнији него нпр. Србији. Има велики број острва. Од Сомбора до Прешева је 560 km, а од Пуле до Цавтата 730 km.

Имају обавезу да повећају војни буџет за 430 милиона долара годишње.То је довољно и за хеликоптере, и за борбене авионе, а и за патролне бродове. Објективно, улаз у јадранско море затварају 2 италијанска разарача на Ортанским вратима. У случају потребе, контролу ваздушног простора изнад Хрватске могу да преузму Италија и Мађарска. Ако сада набаве нове хеликоптере, имају довољно времена да полако обучавају људске ресурсе и припремају материјалне ресурсе за прелазак на нову платформу.

Ако повећа буџет на 1,25 милијарди долара, Хрватска ће имати довољно и за хеликоптере, и за авионе, а и за патролне бродове.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #391 on: December 05, 2019, 01:04:05 am »

fazan, $430 milijona nije toliko puno sto se tice vojne opreme, a ne znaci da ce svi tih 430 milijona potrositi na vojnu opremu. 

Avioni su narocito skupi - Bugarska kupuje svega 8 F-16C/D i to sa jako malo oruzja pa to kosta $1.25 milijardi.  A 8 F-16C/D su puno skuplji da letis nego MiG-21.

Veci patrolni brodovi (OPV) su isto tako skupi.  Bugarska zeli da kupi 2 veca patrolna broda a budzet za to je US$567 milijona.  A Hrvatska ponekad prica o korvetama koje su puno skuplje! 

A imaju tu i druge stvari u periodu 2020-24 koje moraju mijenjati ili obnoviti poput RBS15 protiv brodske rakete, obnova tenkova M84, nabava protiv-avionskih raketnih sistema srednje daljine, zamijena starijh protiv tenkovskih i MANPADS itd itd.  Onda je tu i obnova/zamijena raketnih topovnjaca (RTOP21 je 40 godina stara, a RTOP41 i 42 su oko 35 godina stare), modernizacija desantnih brodova Cetina klase.

Najvjerovatnije ce Hrvatska morati napraviti odluku koje ce sposobnosti ostati a koje ce izgubiti.



Sto se tice broja helikoptera, izgleda da ce se flota smanjiti sa 24 Mi-8/-17 na 20 UH-60M/Mi-171.  A ne zna se da li ce uopce zamijeniti sve Mi-171 1 za 1.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #392 on: December 05, 2019, 07:47:35 am »

Šta fali Super Pumama?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #393 on: December 05, 2019, 01:19:23 pm »

Ja sam shavtio da su sad produzeni resursi na Mi-8 i da imaju jos zivotnog resursa za produzivanje.

Reomont Mi-8 se ne mora raditi samo u rusiji.

A sto se tice opasnosti od napada Rusije na EU to je na nivou naucne fantastike i to se odnosi na sve clanice Nato.

Povlaciti paralelu o ugrozenosti EU tj NATO-a od Rusije je toliko neozbiljno da nije vredno pomena.

Ukraina i Gruzija tj eks ruske republike su svera uticaja Rusije i to joj je obecano. To sto su kasnije ovi sa zapada gazili ta obecanja to je druga prica.

Nije mi samo jasno odakle im ideja da ce to rusija samo nemo da posmatra.
Logged
m12brk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 44


« Reply #394 on: December 05, 2019, 02:23:28 pm »

Ja sam shavtio da su sad produzeni resursi na Mi-8 i da imaju jos zivotnog resursa za produzivanje.

Reomont Mi-8 se ne mora raditi samo u rusiji.

A sto se tice opasnosti od napada Rusije na EU to je na nivou naucne fantastike i to se odnosi na sve clanice Nato.

Povlaciti paralelu o ugrozenosti EU tj NATO-a od Rusije je toliko neozbiljno da nije vredno pomena.

Ukraina i Gruzija tj eks ruske republike su svera uticaja Rusije i to joj je obecano. To sto su kasnije ovi sa zapada gazili ta obecanja to je druga prica.

Nije mi samo jasno odakle im ideja da ce to rusija samo nemo da posmatra.
Produženi su na mi-171 sh.
Mi-8 će istekom resursa imati više od 30 godina starosti.

Ex sovjetske repubilke se ništa ne pita pod čijom sferom oni žele biti?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #395 on: December 05, 2019, 02:46:14 pm »


Ex sovjetske repubilke se ništa ne pita pod čijom sferom oni žele biti?

Da budemo realni ne. Slicno kao i zemlje centralne i juzne amerike.

Nije lepo, nije poseno ali tako je.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #396 on: December 05, 2019, 05:32:36 pm »

Reomont Mi-8 se ne mora raditi samo u rusiji.

RH može samostalno raditi remont svojih 8/17.
Moje je mišljenje da imamo dovoljan broj helikoptera svih kategorija.

Fale nam jedino one 24-orke šta su strunule na Plesu.
A nabava ovih BH je po meni potpuno nepotrebna.

Bilo je puno bolje nabaviti nešto krilato sa mlaznim motorom, makar i ALCA.

poz
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #397 on: December 05, 2019, 05:52:22 pm »

Šta fali Super Pumama?

RAMPA!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #398 on: December 05, 2019, 07:43:36 pm »

Koliko sam pričao sa pilotima SV zadovoljni su njima, dosta više nego da 412.

Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #399 on: December 05, 2019, 11:20:43 pm »

Све чланице НАТО ће заменити руске хеликоптера како им ресурси буду истицали. Хрватска није Турска.

430 милиона долара годишње (6,5 милијарди за 15 година) би требало да буде довољно и за патролне бродове, и за авионе, и за хеликоптере. Не плаћају се овакве ствари унапред.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #400 on: December 05, 2019, 11:37:47 pm »

Šta fali Super Pumama?

Bili su veliki problemi sa "mjenjacima" (transmission) koje kazu da su popravili:

https://www.flightglobal.com/news/articles/analysis-despite-troubles-super-puma-remains-key-f-460768/

https://www.offshore-technology.com/features/featureshould-the-airbus-225-super-puma-be-grounded-for-good-4939191/

https://www.wsj.com/articles/statoil-scrambles-to-replace-grounded-airbus-helicopters-1464851882

https://www.verticalmag.com/news/norway-h225-crash-report-recommends-changes-to-super-puma-type-design/

https://www.flightglobal.com/news/articles/more-bad-news-for-airbus-helicopters-super-puma-fami-427644/




A istina je da i Black Hawk ima nesto sto Super Puma nema - ogromnu logisticnu podrsku od glavnog korisnika, to jest SAD.  A to znaci i da ce biti lakse kupiti polovne helikoptere u buducnosti.

Super Puma nije uvedena kao glavni helikopter od bilo kojih zemalja koje su umjesane sa Airbus.  Od najnovih varijanta Francuzi su kupili svega 8 EC725 a Spanjolci 4 starije varijante H125 za spasavanje i zamjenu za starije Super Pume koji su izgubili preko godina.  


Umijesto Super Pume, Airbus partner drzave su svi kupili veliki broj NH90 (koji se pokazao problematican u upotrebi) osim Engleza koji su ulozili u puno vece AW101 Merlin i CH-47 .

A UH-60M su vec u Evropi kupili Svedani (zbog problema sa NH-90), Austrija i Slovacka, a Poljska je kupla 4 slicnih S-70i.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #401 on: December 05, 2019, 11:42:10 pm »

Hvala.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #402 on: December 05, 2019, 11:56:28 pm »

te

430 милиона долара годишње (6,5 милијарди за 15 година) би требало да буде довољно и за патролне бродове, и за авионе, и за хеликоптере. Не плаћају се овакве ствари унапред.

Kao sto sam kazao nije moguce ocekivati da ce svih $430 milijona biti potroseni na novu opremu, narocito kad je ta nova zapadna oprema puno skuplja da se odrzava i koristi.

A proracun za modernizaciju pada:

https://obris.org/hrvatska/rebalans-2019-modernizacija-u-slobodnom-padu/


Ono sto raste je:
1. Upgravljane i potpora osoblja
2. Obuka i logisticna potpora


Glavnina vecih programa kasni vec mnogo godina (borbeni avion, remont tenkova, novi Ophodni Obalni Brodovi itd) a de nepricamo o modernizaciji/zamijena RTOP itd.


A sjetimo se da Hrvatska populacija pada sto znaci puno manje kandidata za vojne snage.  Znaci da ce trebati puno vise novaca koristiti na plate itd da odrzavaju kadar sposobnih vojnika.  Ovo je inace problem svugdje na zapadu.


Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #403 on: December 07, 2019, 09:42:31 pm »

Po meni Hr ocekuje u narednih par godina cetiri kapitalna zadatka - zamena lovackih aviona (ako se ostane pri odluci o zadrzavanjau LA), izbor i nabavka nove protivbrodske rakete, pokretanje seriske gadnje ophodnih brodova i nabavka PVO sistema srednjeg dometa.

Ostale nabavke su nizeg nivo vaznosti i hitnosti u odnosu na ove.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #404 on: December 11, 2019, 06:26:19 pm »

Vlada je na sjednici u srijedu dala suglasnost Ministarstvu obrane za nabavku i opremanje Hrvatske vojske sa četiri helikoptera UH-60M Black Hawk - dva donirana i dva kupljena, ukupne vrijednosti 1,167 milijardu kuna, što će biti realizirano od 2021. do 2026. godine, u partnerstvu s Vladom SAD-a.

Hrvatskoj će, naime, SAD donirati dva helikoptera Black Hawk s pripadajućom opremom i dijelovima, a Hrvatska će od SAD-a kupiti još dva istovjetna helikoptera, a partnerstvom je obuhvaćena i obuku pilota i zemaljskog osoblja te logistička podrška.

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora dao je 2. prosinca pozitivno mišljenje vezano za prihvaćanje navedene donacije, proces nabave logističke podrške i obuke, kao i kupnju dva nova helikoptera UH-60M Black Hawk.

Od ukupne vrijednosti opremanja helikopterima koja iznosi 1,167 milijardu kuna, vrijednost donacije je 360,64 milijuna kuna i u cijelosti je podmiruje SAD, a preostali iznos od ukupno 807,23 milijuna kuna osigurava se u proračunu (na razdjelu Ministarstva obrane) u razdoblju od 2021. do 2026. godine.

Izvor
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 25 queries.