PALUBA
March 28, 2024, 09:53:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193259 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #225 on: June 18, 2019, 08:57:49 am »


Huavej traži milijardu dolara za korišćenje svojih patenata u SAD


Prošlo je mjesec dana od početka slučaja "Huavej", odnosno otkako je američka administracija povukla prvi očigledni ofanzivni potez u, već duže vrijeme, tinjajućem trgovinskom ratu sa Kinom.

Od momenta kada je predsjednik SAD zabranio prodaju američke tehnologije kineskim kompanijama, tehnološki gigant iz Šendžena i jedan od najvećih globalnih igrača na polju mobilne telefonije postao je glavna meta Trampove "ratoborne" ekonomske politike.

Iako se do sada uglavnom govorilo o posljedicama koje već jeste, kao i o onima koje bi dalje mogao da pretrpi Huavej, sada je izgleda došlo vrijeme za kontraofanzivu.

Kineska kompanija je najavila da od američkog telekomunikacionog konglomerata - kompanije Verizon, potražuje ni manje ni više nego - milijardu dolara!

Huavejov zahtjev se zasniva na mnogobrojnim patentima i tehnologijama na koje polaže prava, a koje Verizon koristi u svom poslovanju.

Prema tvrdnjama kineske kompanije, Verizon krši prava korišćene za više od 230 patenata, koji se odnose na raznovrsnu telekomunikacionu opremu (žičanu infrastrukturu, mrežnu opremu, IoT rješenja i dr.), a za koje je Huavej nosilac licence.

Međutim, Verizon nije jedini, budući da bi Huaveju "na meti" moglo da se nađe još dvadesetak kompanija koje posluju sa američkim telekomunikacionim gigantom.

Kako je objavila agencija Rojters, predstavnici dvije kompanije su se već nekoliko puta sastali u Njujorku, ali nijedna od strana se još uvijek nije oglasila po pitanju enormnog potraživanja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #226 on: June 19, 2019, 10:29:55 am »


Kina može da zaobiđe SAD: Dve evropske zemlje profitiraće od "trgovinskog rata"


Francuska i Nemačka su evropske zemlje koje će profitirati od eskalacije trgovinskog rata između SAD i Kine, predviđaju ekonomisti iz kompanije "Barclays".

Američki komesar za trgovinu Vulbur Ros navodi da je predsednik Donald Tramp spreman da uvede nove carine na preostalih 300 milijardi kineskog uvoza ako ne dođe do trgovinskog sporazuma.

Kristijan Keler, šef ekonomskih istraživanja u "Barclays", u svojoj analizi navodi kako bi dodatni američki nameti mogli dovesti do zamene u međunarodnom trgovanju, i da bi zbog toga neke od evropskih zemalja mogle zameniti SAD, piše CNBC, a prenosi novac.hr.

"Francuska, Nemačka, ali i Velika Britanija imaju najveću šansu da postanu novi saveznici Kine, i da u potpunosti zamene SAD" ističe Keler.

Svoju tezu stručnjaci iz "Barclays" temelje upravo na najgorem scenarijumu u kojem bi SAD uveo 25 odsto carine na gotovo svu kinesku robu, čime bi se bilateralna trgovina smanjila za oko 30 odsto.

U tom slučaju, Kelerov tim očekuje gubitak od 0,1 odsto BDP evrozone koji je temeljen na trgovini između SAD i Kine koja iznosi 1,6% odsto dodate vrednosti u evro području. Međutim, Keler da kako bi upravo taj gubitak mogao biti nadoknađen zamenom trgovinskih partnera.

No nije sve tako pozitivno za Evropu. Osim potencijalno pozitivnog raspleta po Evropu, stručnjaci iz "Barclays" predviđaju da će negativno raspoloženje imati i negativan uticaj na evropsku ekonomiju, i da bi evrozona pre svega mogla zapasti u 'industijsku recesiju' zbog sve manjeg globalnog poslovnog poverenja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #227 on: June 19, 2019, 10:31:34 am »


Trgovinski rat Kine i SAD se nastavlja: Životinje ostaju bez hrane?


Kinesko ministarstvo trgovine zadržaće tarife na uvoz žitarica iz SAD-a koje su dobijene posebnim procesom suvog mlevenja kojim se dobija suva kukuruzna džibra.

Ova žitarica je najznačajniji sporedni proizvod dobijanja bioetanola iz kukuruza.

Kineske tarife za uvoz ovih žitarica u SAD uvedene su 2016. godine po stopi od 33,8 odsto kada je uvoz hrane za životinje iz Sjedinjenih Država naglo pao. U svom saopštenju, ministarstvo je navelo zadržavanje carina kao glavni problem domaćih proizvođača. Dodali su da bi ukidanje ovih taksi povoljno uticalo na uvoz američkih žitarica u njihovu zemlju.

Kinesko-američko trgovinski odnosi pogoršali su se početkom maja kada su dve države povećale uvozne tarife. Međutim, prilika za rešavanje ovog problema ukazaće se već sledeće nedelje, na sastanku predsednika Donalda Trampa i Ksi Jinping.

Trgovinski rat dve države utiče i na turizam, te je 2018. broj kineskih turista koji su posetili Ameriku pao za 5,7 odsto, to jest na 2,9 miliona ljudi. Propaganda kineske vlade protiv Amerike utiče na kineske državljane koji se sve više okreću protiv SAD, verujući da su sada neprijatelji.

Kinesko ministarstvo kulture i turizma nedavno je upozorilo svoje državljane na opasnost od putovanja u SAD, navodeći nedavne slučajeve pljački, pucnjava i krađa. Opada i broj kineskih studenata u Americi a kao razlog navode se strah od nebezbednosti i sve prisutniji problemi sa vizama.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #228 on: June 19, 2019, 04:22:19 pm »


Deo trgovinskog rata? Epl izmešta pogone iz Kine


Kompanija Epl je zatražila od glavnih dobavljača da procene efekte izmeštanja 15 do 30 odsto svojih proizvodnih kapaciteta iz Kine u jugoistočnu Aziju.

Ova odluka doneta je u sklopu priprema za restrukturiranje svog lanca snabdevanja i posledica je dugotrajnog kinesko-američkog trgovinskog spora. Čak ni rešavanje tog spora neće dovesti do promene odluke kompanije, piše taj list pozivajući se na više izvora.

Proizvođač Ajfona je zaključio da su rizici od prevelike zavisnosti od proizvodnje u Kini isuviše veliki i da se čak umnožavaju.

Od ključnih Eplovih dobavljača - Fokskona, Pegatrona, Vistrona, glavnog proizvođača Mekbuka Kuanta kompjutera, proizvođača Ajpeda Kompal elektroniksa, proizvođača Ajpoda Inventeka, kompanija Lukšer-ICT i Gerteka - zatraženo je da procene opcije poslovanja van Kine, piše “Nikei”.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #229 on: June 19, 2019, 04:25:22 pm »



Tramp pobesneo: Harli Dejvidson otvara fabriku u Kini


Američki proizvođač motora Harli Dejvidson je sklopio partnerstvo sa kineskom kompanijom Ćanđijang motorsajkl radi proizvodnje novog asortimana manjih motora.

To je najnoviji potez Harli Dejvidsona u nastojanjima kompanije da proizvodi više motocikala izvan SAD, što je razljutilo američkog predsednika Donalda Trampa.

Iz Harlija je saopšteno da će novi motor imati zapreminu motora od 338 kubnih centimetara, što je daleko najmanji motor koji je Harli ikada proizveo i koji će se prodavati u Kini od kraja 2020. godine.

Većina motocikala koji se prodaju u SAD su daleko veći, sa kapacitetima motora od preko 601 kubnog centimetra.

Rat između Donalda Trampa i Harli Dejvidsona traje već godinu dana.

Počeo je nakon što je ta kompanija najavila da će deo proizvodnje prebaciti iz SAD u inostranstvo zbog toga što su evropske tarife na uvoz motora iz SAD povećane sa 6 na 31 odsto.

Cilj preseljenja proizvodnje u postrojenja u inostranstvu bio bi da se izbegnu carinske barijere EU.

To je izazvalo salve besa Trampa, koji im je zapretio da će "biti oporezovani kao nikada pre", ako to urade.

"Harli-Dejvidson nikada ne bi trebalo da se proizvodi u drugoj zemlji - nikada! Zaposleni i kupci su već ljuti na njih. Ako se presele, vidite, to će biti početak kraja - oni su se predali, odustali! Njihova aura će nestati i oni će biti oporezovani kao nikada ranije!", napisao je Tramp tada na svom nalogu na Tviteru.

Drugi problem je upravo ova najava saradnje s Kinom i to u jeku trgovinskog rata Amerike i Kine, koji je pokrenuo upravo Tramp.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #230 on: June 22, 2019, 12:21:54 pm »


Japan, Južna Koreja i Tajvan najveće žrtve trgovinskog rata SAD i Kine


Japan, Južna Koreja i Tajvan najveće su žrtve trgovinskog rata SAD i Kine, ocenio je analitičar kreditne kuće Moody’s Stiv Kohran.

Ekonomije tih dalekoistočnih zemalja najviše su izložene kineskoj ekonomiji, pojasnio je on za CNBC. Osim što proizvode robu i usluge za kinesku ekonomiju, Japan, Južna Koreja i Tajvan kineskim fabrikama isporučuju i delove, koje one ugrađuju u svoje proizvode i potom prodaju širom sveta.

"Te su zemlje uveliko zavisne o trgovinskim vezama s Kinom i usko vezane uz domaću potražnju u Kini. Zbog toga su i vrlo izložene", upozorio je Kohran.

Zavisnost japanske, južnokorejske i tajvanske ekonomije o Kini vidi se i po kretanju vrednosti deonica na njihovim berzama. Nakon što je eskalirao američko-kineski trgovinski rat, japanske, južnokorejske i tajvanske deonice bile su među najvećim gubitnicima u Aziji. Razlog je je velik izvoz tehnoloških delova kompanija iz tih zemalja u Kinu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #231 on: June 22, 2019, 12:27:44 pm »


"Kineskoj ekonomiji ide veoma dobro, uprkos trgovinskom ratu sa Amerikom"



Kineskoj ekonomiji ide veoma dobro uprkos trgovinskom ratu sa Amerikom, rekao je izvrši direktor rudarske kompanije BHP Biliton, Endrju Mekenzi.

On je objasnio da je BHP, kao najveća rudarska kompanija na svetu, u velikoj meri oslanja na izvoz u Aziju, posebno u Kinu. "Mi nismo direktno pogođeni padom trgovine između Kine i Sjedinjenih Država", istakao je on.

Kineski sektor čelika beleži rekordnu proizvodnju, delom zbog usredsređenosti vlade na ulaganje u infrastrukturu, dodao je Mekenzi.

Podsetimo, trgovinski rat između Amerike i Kine još traje i neizvesno je kada će biti postignut dogovor za njegov prekid. Jedna od njegovih najvećih žrtava je kineski tehnološki gigant Huavej, ali bolje ne prolazi ni veliki broj američkih i drugih zapadnih kompanija, koje imaju veze sa Kinom.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #232 on: June 22, 2019, 04:20:36 pm »


Tehnološki divovi mole Trampa: Izuzmite naše proizvode iz novih carina, uništićete nam profit


Tehnološki divovi Apple, Dell Technologies, HP, Intel, Microsoft, Sony i Nintendo traže od Donalda Trampa da se njihovi proizvodi izuzmu iz nove runde carina.

Oni kažu da bi nove tarife, koje se uvode između Kine i SAD, naštetile njihovim kompanijama i značajno umanjile njihov profit.

Bela kuća je predložila zakon koji bi odredio 25 posto poreza na 300 milijardi dolara vredne kineske proizvode koji dosad nisu bili meta trgovinskog rata te dve države.

Tarife bi se odnosile na niz proizvoda, od onih životinjskog porekla, pa sve do odeće i obuće, a među njima bi bili i laptopi, konzole za video igre, baterije i drugi artikli za koje tehnološke kompanije najavljuju da će, ako se na njih uvedu tarife, poskupti i naštetiti njihovom profitu.

Apple je u svom pismu istakao svoj doprinos američkoj tehnologiji naglasivši kako ta kompanija plaća najveći korporativni porez u SAD-u, a širom zemlje zapošljava više od dva miliona ljudi.


Neće biti konkurentni

Dodatni porezi, naveli su, umanjiće taj doprinos i potencijalno ugroziti njihovu mogućnost da se takmiče sa stranim rivalima.

"Kineski proizvođači s kojima se mi takmičimo na globalnom tržištu nemaju značajno prisustvo u SAD-u tako da ne bi bili pogođene s američkim carinama, kao što ne bi bili pogođeni ni naši ostali inostrani konkurenti. Američke tarife bi, dakle, išle u korist naši rivalima", objavili su iz Applea uz listu od dvadesetak proizvoda, među kojima su i iPhonei i MacBookovi, za koje žele da budu izuzeti iz novih carina.


Skočiće cene laptopa

U zajedničkom pismu, Dell, HP, Intel i Microsoft od američke Vlade traže da izuzmu laptope i tablete, a naveli su i da bi, ako se carine ipak budu odnosile i na njih, maloprodajna cena laptopa mogla skočiti čak 120 dolara. Sony, Nintendo i Microsoft isto su zatražili za igraće konzole.

Inače, američki predsednik Donald Trump trebalo bi da se iduće nedelje sastane s kineskim liderima na samitu zemalja članica grupe G20 u Japanu. Mnogi se nadaju da bi, ako pregovori prođu dobro, Tramp mogao da odustane od novih tarifa.

Američko udruženje koje predstavlja preko 2000 tehnoloških kompanija (The Consumer Technology Association) u svom pismu od predsednika Trampa tražilo je da u potpunosti odustane od carina, a upravo su G20 summit naveli kao priliku za pregovore i poboljšanje američko-kineskih odnosa.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #233 on: June 26, 2019, 08:01:26 am »


Drastičan skok kineskog izvoza minerala retke zemlje u SAD


Kineski izvoz minerala retke zemlje u SAD porastao je za više od 20 odsto u maju u odnosu na prethodni mesec.

I izvoz je na najvišem nivo od 2016. godine, pokazali su objavljeni podaci kineske carinske uprave. Takvi podaci dolaze u trenutku kada zvanični Peking razmatra ograničenja na isporuke tih minerala, u sklopu dugotrajnog trgovinskog spora sa SAD, napominje agencija Rojters.

Izvoz trajnih magneta retke zemlje u Sjedinjene Države iznosio je skoro 431 tonu prošlog meseca, pokazali su carinski podaci.

To je za 21,5 odsto više u odnosu na april i za 4,4 odsto više u odnosu na maj 2018. godine.

Prošle godine, kineski izvoz minerala retke zemlje u SAD iznosio je ukupno 1,325 milijardi juana (192,7 miliona dolara), prema carinskim podacima.

Kineski predsednik Si DJinping obišao je 20. maja ove godine, u provinciji DJangsi, jedno postrojenje za minerala retke zemlje, što je izazvalo spekulacije da bi dominacija Kine u globalnoj proizvodnji tih minerala mogla biti iskorišćena kao oružje u kinesko-američkom trgovinskom ratu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #234 on: June 26, 2019, 08:46:28 am »


Vraćaju im za Huavej: Kina suspendovala uvoz mesa iz Kanade



Kina je suspendovala uvoz mesa iz Kanade u trenutku spora oko hapšenja finansijske direktorke kompanije Huavej u Kanadi.

Kineska ambasada u Otavi je saopštila da do suspenzije dolazi jer su kineski carinski inspektori u kanadskoj svinjetini otkrili tragove aditiva raktopamina, supstance dozvoljene u Kanadi ali zabranjene u Kini.

Navedeno je da Kina preduzima "hitne preventivne mere" da bi zaštitila kineske potrošače a da je od Kanade zatraženo da suspenduje dozvole za izvoz mesa.

Kanada je 1. decembra na zahtev SAD uhapsila finansijsku direktorku Huaveja i ćerku osnivača te kompanije Meng Vangžu.

Kina je potom uhapsila dvojicu Kanađana a trećeg osudila na smrt.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #235 on: June 26, 2019, 11:04:16 am »


Tramp i Đinping "oči u oči" na samitu G20: Na ovaj susret čeka ceo svet


Zabrinutost oko trgovine, sukoba i nafte dominiraće samitom Grupe 20 ekonomski najrazvijenijih zemalja ovog vikenda u Japanu.

Pažnja će posebno biti usmerena na susret lidera Sjedinjenih Američkih Država i Kine, Donalda Trampa i Si Đinpinga, u trenutku dok se između dve zemlje vodi trgovinski rat. Tramp i Si će se sastati prvi put posle sedam meseci kako bi razgovarali o pogoršanju odnosa dve najveće svetske ekonomije.

Međutim, navodi Rojters, izgledi za napredak nisu dobri, s obzirom na to da nijedna strana ne popušta pošto su trgovinski pregovori između dve zemlje propali u maju. Mnoge zemlje članice G20 imaju interes kada je reč o ishodu susreta Trampa i Sija, jer je sukob narušio globalne lance snabdevanja, usporio svetski rast i naveo centralne banke da ne podižu kamatne stope.

Finansijska tržišta su se oporavila posle telefonskog razgovora Trampa i Sija prošle nedelje, kada su se dogovorili da se sastanu u Osaki i razmotre trgovinske pregovore koji su prekinuti nakon što su SAD optužile Kinu da ne ispunjava obećanja.

Dve strane su jedna drugoj uvele takse na uvoz robe u vrednosti od stotina milijardi dolara tokom trgovinskog rata koji traje skoro godinu dana, čak i dok su pokušavale da postignu širok trgovinski sporazum.

Tramp smatra da je sastanak sa Sijem prilika da vidi kakav je stav Pekinga i biće zadovoljan bilo kakvim ishodom”, rekao je visoki američki zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman.

Peking smatra da su zahtevi SAD za sprovođenje brojnih ekonomskih reformi kršenje suvereniteta Kine.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #236 on: June 26, 2019, 12:46:06 pm »


Završeno 90 odsto trgovinskog sporazuma SAD-Kina


Američki ministar finansija Stiven Mnučin izjavio je danas da su SAD i Kina gotovo nadomak postizanja trgovinskog sporazuma.

-Finalizovali smo oko 90 odsto dogovora i mislim da postoji način da ovo završimo, rekao je Mnučin u Manami, u Bahreinu.

Izrazio je uverenje da će američki predsednik Donald Tramp i kineski predsednik Si Đinping ostvariti napredak u trgovinskim pregovorima na predstojećem sastanku Grupe 20 ovog vikenda.

-Poruka koju želimo da čujemo je da oni žele da se vrate za pregovarački sto. Predsednik Tramp i predsednik Si imaju veoma neposredan odnos saradnje. Imali smo produktivan sastanak na poslednjem samitu G-20, naveo je Mnučin.

Dodao je i da se nada da bi sporazum mogao biti postignut do kraja godine ali za to je, kako kaže, "potrebno uložiti sve napore".

Tramp se u subotu sastaje sa kineskim kolegom Si Đinpingom na samitu u Osaki, u Japanu, a ishod sastanka bi mogao biti ključan za globalnu ekonomiju i finansijska tržišta koja su bila uzdrmana tokom 18 meseci trgovinskih tenzija između dva svetska ekonomska džina.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #237 on: June 27, 2019, 05:01:34 am »

Трамп: Споразум са Кином могућ, у супротном уводим тарифе
среда, 26.06.2019.

ВАШИНГТОН – Председник САД-а Доналд Трамп сматра да постоји могућност да са кинеским колегом Си Ђинпингом постигне трговински споразум на самиту Г20 у Осаки овог викенда, а уколико договора не буде увешће, каже, додатне тарифе на преостали увоз из Кине, преноси Танјуг.

„Увео бих додатне тарифе, веома замашне додатне тарифе, ако нема успеха, ако не постигнемо договор”, рекао је Трамп данас у интервјуу за тв мрежу Фокс Бизнис, додајући да би те царине могле да износе 10, а не 25 одсто, преноси агенција Ројтерс.

Он је, међутим, оставио отвореном могућност да са председником Кине постигне договор на самиту Г20 у Јапану, чиме би се избегле додатне царине. Трамп је навео да Кина зна шта САД морају да добију да би до трговинског споразума дошло. Према његовим речима, амерички и кинески званични су у последњих неколико дана имали комуникацију везано за споразум о трговини. Додао је да је Кини више стало до договора него САД-у и да је он задовољан тренутним стањем ствари.

Амерички председник је поручио, такође, да уколико Вашингтон не буде могао да постигне трговински споразум са Пекингом, планира да смањи пословање са Кином. На питање о компанијама које пресељавају производњу из Кине у Вијетнам, одговорио је да „Вијетнам третира Сједињене Државе чак горе од Кине”, наводи британска агенција.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #238 on: June 27, 2019, 10:20:11 am »



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #239 on: June 28, 2019, 09:43:20 am »


Amerika da prekine sa neprimerenim akcijama!


Kineska vlada bi želela da SAD prekinu sa "neprikladnim" akcijama protiv kineskih kompanija, izjavio je zamenik kineskog ministra trgovine Vang Šuven.

Američko ministarstvo trgovine je prošle nedelje dodalo pet kineskih tehnoloških kompanija na takozvanu listu entiteta kojima zabranjuje kupovinu delova od američkih kompanija.
 
"Nadamo se da američka strana, po načelima slobodne trgovine i duha Svetske trgovinske organizacije, može da obustavi ove neprikladne mere protiv kineskih kompanija i da ih ukloni sa liste entiteta. To će biti od koristi za obe strane", rekao je Vang.
 
Najnovije akcije SAD dolaze nakon što je kineski telekomunikacioni gigant Huavej u maju stavljen na "crnu listu" Vašingona, i pošto su predsednik SAD Donald Trump i kineski predsednik Si Đinping prošlog utorka telefonom razgovorali o planovima za sastanak na samitu G20, koji se održava danas u Japanu.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.