PALUBA
March 29, 2024, 03:38:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193542 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #600 on: September 30, 2020, 07:15:15 am »



"SAD ili Kina"


Portugalski zvaničnici kritikovali su Džordža Glasa, američkog ambasadora u toj zemlji, posle njegove izjave da Lisabon mora da se odluči između SAD i Kine.

Kako je rekao, u protivnom će snositi posledice.

Glas je listu "Espreso" prošlog vikenda rekao da Portugal mora da izabere između "američkih prijatelja i saveznika" i kineskih "ekonomskih partnera", preneo je Rojters.

Glas je u toj izjavi, kako prenosi Rojters, Portugal opisao kao bojno polje na kojem su sukobljeni Vašington i Peking.

Američki diplomata je upozorio da Portugal može da očekuje posledice vezane za bezbednosnu i odbrambenu politiku ukoliko izabere da sarađuje sa Kinom, a ne sa SAD, po pitanju 5G mreže i u drugim oblastima.

"U Portugalu zvaničnike biraju Portugalci i oni su ti koji odlučuju o svojoj sudbini, poštujući Ustav i prava koja su im data", rekao je portugalski predsednik Marselo Rebelo de Susa, komentarišući izjavu američkog ambasadora.

Šef portugalske diplomatije Augusto Santoš Silva je ambasadoru Glasu poručio "da u Portugalu odluke donose portugalske vlasti, koje odlučuju o tome šta je u interesu Portugala".

Rojters navodi da su tri kompanije koje su vodeće u portugalskoj mobilnoj telefoniji već nagovestile da neće koristiti tehnologiju kineskog giganta "Huaveja".

Portugalska Vlada, međutim, nije zabranila "Huaveju" da bude snabdevač za opremanje mobilne infrastrukture Portugala, dodaje Rojters.

Britanska agencija podseća da su kineske kompanije tokom poslednjih godina u Portugal uložile oko 10 milijardi evra.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #601 on: October 02, 2020, 06:04:14 pm »

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #602 on: October 03, 2020, 06:01:00 am »



Napao nas je bez razloga: Kineska ambasada reagovala na Pompeove poruke u Hrvatskoj


Kineska ambasada u Hrvatskoj saopštila je da je američki državni sekretar Majk Pompeo svojim izjavama tokom posete Hrvatskoj bez razloga napao Kinu i pokušao da sabotira kinesko-hrvatske odnose.

Pompeo je danas za hrvatske medije rekao da SAD traže da Hrvatska strateške projekte ne daje u ruke Kinezima, jer nacionalna bezbednost mora biti prioritet i ne sme biti ugrožena.

„'Primetili smo da je američki državni sekretar Majk Pompeo tokom posete Hrvatskoj nastavio da širi „politički virus“. Zlonamerno je osramotio Komunističku partiju Kine, napao Kinu bez razloga i pokušao da sabotira odnose Kine i Hrvatske. Kineska strana tome se čvrsto protivi“', navodi se u saopštenju dostavljenom hrvatskim medijima, prenosi Tanjug.

„Verujemo da međunarodna zajednica ima jasan stav i da razume političke trikove kojima se koristi mala grupa američkih političara te da neće slepo „plesati“ sa SAD. Takođe se nadamo da će se SAD vratiti na pravi put otvorenosti i saradnje“, dodaju iz kineske ambasade.

I kineski telekomunkacioni gigant „'Huavej“ odbacio je danas kao „neutemeljene“ optužbe Pompea da ugrožava kibernetičku bezbednost, ističući da se nada da ga hrvatska vlada neće diskriminisati prilikom izgradnje svoje 5G mreže, prenela je Hina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #603 on: October 03, 2020, 11:18:45 am »



Kina: Vašington svijet pokušava da vrati u "doba džungle"


Kina je danas optužila Ameriku da izmišlja laži i pokušava da vrati svijet u "doba džungle" nakon što je Vašington optužio Peking i agencije UN za "ubistva više miliona ženskih beba".

Fond za stanovništvo UN /UNFPA/ izrazila je žaljenje zbog optužbi koje je američki ministar za obrazovanje Betski Devos iznijela juče na sastanku Generalne skupštine UN.

Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa prekinula je 2017. godine finansiranje za UNFPA, navodeći da ta agencija "podržava prinudan abortus ili prisilnu sterilizaciju".

Devos i američki državni sekretar Majkl Pompeo su u svojim saopštenjima optužili Kinu da primorava Ujgure i druge manjine na abortus, prisilnu sterilizaciju i implantaciju uređaja za kontrolu rađanja.

Iz kineske misije UN saopšteno je da su navodi u saopštenjima "čista izmišljotina".

- Pojedini američki političari lažu u varaju iz navike. Na zloban način stvaraju političke sukobe i narušavaju višestranu saradnju. SAD, koje idu protiv trendova vremena, postaju najveći razarač postojećeg međunarodnog poretka i pokušavaju na sve načine da svijet vrate u doba džungle - ističe se u saopštenju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #604 on: October 06, 2020, 04:02:55 pm »



SAD upozorile velike sile na "sve opasniji" uticaj Kine


Američki državni sekretar Majk Pompeo ukazao je danas na "sve jači i opasniji uticaj Kine" u indijsko-pacifičkom regionu.

On je pozvao četiri tamošnje države na saradnju da bi se međusobno zaštitile od kineske "eksploatacije, korupcije i prinude".

Pompeo je to izjavio u Tokiju na sastanku s ministrima spoljnih poslova Japana, Indije i Australije, država koje čine grupu "Quad" (Quadrilateral Security Dialogue).

Pompeo je ponovo optužio Kinu za prikrivanje pandemije što je dovelo do njenog pogoršanja, i da "sve agresivnijim postupcima ugrožava slobodu, demokratiju i različitost u regionu".

"Sada je važnije nego ikada da sarađujemo kako bismo zaštitili svoje narode i partnere od eksploatacije, korupcije i prinude Kineske komunističke partije", rekao je Pompeo.

"Vidimo to u Istočnom i Južnom kineskom moru, Mekongu, na Himalajima, u Tajvanskom moreuzu. To su samo neki od primera", rekao je on.

Sastanak u Tokiju je održan manje od mesec dana pre američkih predsedničkih izbora i usred tenzija između Vašingtona i Pekinga zbog virusa, trgovine, tehnologije, Hongkonga, Tajvana i ljudskih prava. Loši američko-kineski odnosi prate nedavno rasplamsavanje tenzija izmedju Kine i Indije zbog sporne granice na Himalajima, dok su se odnosi Australije i Kine takođe pogoršali poslednjih meseci.

Japan je zabrinut zbog kineske pretenzije na ostrva Senkaku u Istočnokineskom moru koja su pod kontrolom Japana koji rastuću vojnu aktivnost Kine smatra pretnjom.

Kina stalno negira da je prikrivala pandemiju, u vezi s Hongkongoom, Sinđijangom i Tibetom optužuje Zapad da se meša u njene unutrašnje stvari i demantuje da postoji kršenje ljudskih prava. Ona uzvraća trdnjom da su SAD "najveća prepreka miru u Južnokineskom moru".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #605 on: October 09, 2020, 08:02:44 am »



"Kina će platiti veliku cenu zbog puštanja koronavirusa u svet"


Donald Trump se obratio javnosti, posebno starijim Amerikancima, i usput zapretio Kinezima da će platiti zbog "puštanja koronavirusa u svet".

"Mojim omiljenim ljudima na svetu, starijima. I ja sam stariji, znam da vi to ne znate, niko to ne zna, ne morate im reći, ali i ja sam stariji. Napredujemo u borbi s tom strašnom bolešću koju nam je poslala Kina. Kina, koja će platiti veliku cenu zbog toga", rekao je Tramp u uvodu obraćanja.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #606 on: October 10, 2020, 01:59:23 pm »



Kako su CIA i 16 američkih špijunskih agencija prespavale uspon Kine


Ovaj izveštaj je, naravno, tajni, jer ga je pripremio obaveštajni komitet palate predstavnika Kongresa SAD. Ali pored njegovih 100 tajnih preporuka, postoji i 36 koje su otvorene za diskusiju. Zaključak: CIA i 16 špijunskih agencija u zemlji prespavale su uspon Kine, pa stoga političko rukovodstvo danas ne zna šta da radi sa Kinom.

U najmanju ruku, moguće je i neophodno razgovarati o zaključku iz izveštaja: američka obaveštajna služba nije uspela da isprati tehnološki i politički razvoj Kine. Amerika stoga nije u stanju da razume bezbednosne izazove sa kojima se suočava.


Obaveštajne službe slepe za Kinu

Sada detalji: posebno iz članka šefa pomenutog komiteta, Adama Šifa, koji detaljno objavljuje zaključke iz svoje istrage. Njegov komitet je radio dve godine, otkrio je da obaveštajne agencije koje se bave Kinom „ni iz daleka nisu spremne“ za ozbiljan rad i neće biti spremne čitavu deceniju. Peking sebe sve više vidi kao državu koja je sposobna da diktira svoju volju susedima (i ne samo njima) i da ostvari svoje „globalne ambicije“. Prosto rečeno: „da zameni SAD u ulozi svetskog lidera“. I sve se to događa vrlo brzo. U međuvremenu, američke obaveštajne službe nemaju ni jasne ciljeve ni resurse da odgovore na ovaj izazov.

Uzgred, nemoguće je ne setiti se kako su se naši čitaoci sasvim nedavno mogli upoznati s pričom u knjizi objavljenoj u SAD, koja je posvećena obaveštajnim neuspesima u drugom smeru — Bliskom Istoku (radilo se o tome zašto je rat u Iraku izgubljen). I tamo je napisano da je u prošlom veku čitav obaveštajni mehanizam bio usredsređen na rad protiv SSSR, kao rezultat toga, jednostavno nije bilo dovoljno kompetentnih poznavalaca arapske kulture i drugih stručnjaka. Amerika je u rat protiv terorizma otišla poluslepa. I sada, u pomenutom članku, Adam Šif kaže da u toj istoj obaveštajnoj službi ima mnogo stručnjaka za islamski terorizam i Bliski Istok, ali u sektoru koji se bavi Kinom je praznina.

Ali, vratimo se njegovim drugim zaključcima, posebno na temu „kako treba“. Izgleda da treba preraspodeliti resurse za rad sa Kinom (i da li će Bliski Istok i „rusko“ osoblje ponovo pasti pod nož?). Treba proučavati Kinu kada je reč o pandemiji, klimatskim promenama i ekonomiji, a takođe i kulturi, jer sve ove oblasti mogu imati neočekivane efekte na američku nacionalnu bezbednost. Treba bolje raditi sa otvorenim informacijama — jedini problem je što ih ima previše i biće potrebna pomoć veštačke inteligencije. Na kraju, ne smemo zaboraviti na uticaj Kineza na američka pitanja na teritoriji samih SAD, odnosno na kontraobaveštajne službe. A za sve ovo je potrebno mnogo ljudi, novih ljudi, ne onih koji su sada u službi…


Potrebne godine za organizaciju rada

Potrebno je nekoliko godina da bi se formirala skromna i minimalno pogodna ilegalna mreža u drugoj zemlji. Da bi se zadovoljio Šifov apetit, reč je zaista o decenijama. Postoji još i takva stvar kao što je novac. Budžet američkih tajnih službi određuje se na različite načine: begunac Edvard Snouden je govorio: tokom poslednjih 12 godina više od 500 milijardi dolara potrošeno je na obaveštajne službe i borbu sa terorizmom. Ali da bi se sada u potpunosti suočili sa Kinom, ovo očigledno neće biti dovoljno.

Iako su američke obaveštajne službe bile skoncentrisane na SSSR i njegove saveznike, čime je zapustila Bliski Istok i druge pravce, ona nije mogla da predvidi raspad SSSR, niti da kasnije odredi put Rusije ka njenoj nezavisnoj ulozi u svetu…

Još nekoliko beleški o tome šta znači izveštaj obaveštajnog komiteta. Ko je, na primer, Adam Šif? Ovo nije samo demokrata. Njegovo ime se neprestano pojavljuje na spisku osoba umešanih u zaveru tajnih službi protiv predsedničkog kandidata, a potom i predsednika Donalda Trampa. Šta je zavera? Evo, na primer, nedavna publikacija na ovu temu, koja navodi da je i sadašnji šef CIA među zaverenicima. Ali u ovom slučaju nas zanima nešto drugo: ne treba misliti da je antikineska histerija u SAD samo ideja republikanaca. Ako demokrata poput Šifa ponavlja čitav standardni komplet antikineskih optužbi, onda ako dođu na vlast, Peking ne treba da se boji promena. Sve će biti isto.


Razlika između demokrata i republikanaca


Čak je i sada jasno da je razlika između dve stranke samo u nijansama. Na primer, demokrate (i Šif takođe) podržavaju ideju Trampovih ljudi da je Peking kriv, ako ne u stvaranju, onda u širenju virusa korona. A republikanci u međuvremenu imaju novu ideju: da je Peking kriv za namerno nametanje karantina kao destruktivne metode za borbu protiv virusa, počevši od Italije, a potom svuda po svetu. Ali krivac (bez obzira na sve) ostaje isti...

I još jedan očigledan zaključak iz izveštaja. U suštini, navodi se da Amerika jednostavno ne razume šta se dešava u Pekingu i drugim delovima Kine, ne zna koje ciljeve ova država postavlja (sposobnosti i namere su, kao što znate, dve veoma različite stvari). Za takvo razumevanje, čitav niz službi za špijunažu nema ni potrebnu vojsku specijalista, ni novac koji je neophodan. I opet, po treći put, da bi „razumele Kinu“, Sjedinjenim Državama će trebati decenije jačanja potencijala svoje obaveštajne službe, posebno analitičkog krila.

Ako je tako, onda je sve ovo što se sada događa između Vašingtona i Pekinga, i pored celokupne strukture spoljne politike trenutne administracije, čista improvizacija, diplomatija na stolici, zasnovana na sumnjama. Možda Kina ne postavlja zlokobne ciljeve da vlada svetom i Amerikom uz to? Možda nije trebalo da sadašnja administracija tako jasno pokaže svoj strah od Pekinga i preventivnu agresiju prema njemu? Bolje bi bilo da su sačekali tačne zaključke obaveštajne službe...

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #607 on: October 10, 2020, 07:53:19 pm »

Henri Kisindžer: "Situacija slična periodu koji je doveo do Prvog svetskog rata"
Jutarnji list 10.10.2020.

"Ako sada pokleknemo, deca naše dece mogla bi se naći u milosti i nemilosti kineske komunističke partije čiji su postupci primarni izazov slobodnom svetu u ovom vremenu. Slobodan svet mora da trijumfira nad novom tiranijom", poručio je nedavno američki državni sekretar Majk Pompeo i time ukazao kakvu politiku planira da sprovodi administracija predsednika Donalda Trumpa ako pobedi na izborima 3. novembra.

Pompeo je u istom govoru u negativnom kontekstu pomenuo svog prethodnika Henrija Kisindžera.

- Naši i njihovi čelnici moraju da razgovaraju o granicama kojih se treba pridržavati kad je reč o pretnjama – rekao je Kisindžer na virtuelnoj raspravi koju je organizovao Ekonomski klub iz Njujorka u sredu uveče, odnoseći se na rukovodstvo Sjedinjenih Američkih Država i Narodne Republike Kine. On je dodao kako je potom potrebno pronaći način vođenja takve politike tokom dužeg perioda.

- Možete reći da je to potpuno nemoguće. A ako je to potpuno nemoguće, tada ćemo se naći u situaciji koja je slična Prvom svetskom ratu - zaključio je 97-godišnji Kisindžer. On je poznat po svojoj tezi da će “21. vek definisati odnos između SAD i Kine”. A taj odnos može biti u znaku saradnje ili sukoba. Američki profesor Grejem Alison fokusirao se na ovu potonju mogućnost i upozorio na opasnost da SAD i Kina upadnu u “Tukididovu zamku”. Reč je o grčkom istoričaru koji je napisao delo “Peloponeski rat” u kojem je objasnio da je do tog, po antičku Grčku pogubnog rata, došlo zbog pretnje koju je dotadašnja sila, Sparta, osećala pred nastajućom silom, Atinom. Alison je opisao niz istorijskih slučajeva u kojima se ponovila Tukididova zamka, a poslednji je bio na Pacifiku, između Vašingtona i Pekinga.

Kisindžer, arhitekta politike otvaranja Kine svetu - što je bio važan korak prema ograničavanju moći Sovjetskog Saveza i okončanju Hladnog rata, smatra da je nužna koegzistencija Kine i SAD, po mogućnosti miroljubiva. U suprotnom, svet se nalazi pred katastrofom. Sadašnji odnos dve sile mnogi nazivaju novim Hladnim ratom, međutim Kisindžer smatra da je situacija sličnija periodu koji je doveo do Prvog svetskog rata. U nadmetanju Kine i SAD-a ne postoji razlika u ekonomskim konceptima, svet se ne deli na kineski i američki blok, a rivalitet je izuzetno topao, gotovo vruć, na svim nivoima, navodi “Jutarnji list”. Ali, za razliku od Hladnog rata, dve zemlje su svesne da je njihova saradnja potrebna.

Period uoči Prvog svetskog rata definisala je pojava ujedinjene Nemačke 1871. koja je imala “gvozdenog kancelara” Ota fon Bizmarka, majstora održavanja ravnoteže između evropskih sila. Sukob je ipak jačao pa je Nemačka zamislila izgradnju pruge Berlin-Bagdad koja uvelike podseća na kineski projekt “Jedan pojas, jedan put” - samo u suprotnom smeru. A onda ga je car Vilhelm II smenio i započeo politiku militarizacije, što podseća na Sija Đinpinga, aktuelnog predsednika Kine koji je ukinuo trajanje predsedničkog mandata i fokusirao se na mornaricu i projekciju vojne moći. U tom je razdoblju postojala i trka u tehnološkom napretku koja odgovara današnjoj situaciji. Krali su se znanje i patenti baš kao i danas.

Kisindžer je rekao da SAD treba da "promene razmišljanje" kako bi shvatile da je svet previše složen da bi jedna zemlja mogla da ostvari “takvu unilateralnu premoć u strategiji i ekonomiji da niko ne bi mogao da nam zapreti”. Evropska unija takođe ide u smeru koji zagovara “mag međunarodnih odnosa” kreirajući politiku koja Kinu vidi kao partnera u pregovorima i saradnji, rivala kad je reč o ekonomiji, ali i sistemskog kad je reč o modelima vladavine. Spoljnopolitički savetnici demokratskog kandidata na predsedničkim izborima u SAD Džozefa Bajdena najavljuju, u slučaju pobjede, tvrd odnos sa Kinom, posebno po pitanju ljudskih prava, ali nikako onaj koji bi vodio ka kinetičkom sukobu.

Pompeo vodi svet putem Vilhelma II, a Kisindžer i EU u smeru izbegavanja sukoba i stvaranja okruženja koje će onemogućiti “međunarodni poredak s kineskim karakteristikama”. Nije teško izabrati ko je u pravu, zaključuje “Jutarnji list”.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #608 on: October 13, 2020, 05:38:28 pm »

13.10.2020.

Vang Ji: SAD žele da stvore "Indo-pacifički NATO", to bi izazvalo hladni rat
AUTOR: Beta/AP

Vang Ji: SAD žele da stvore "Indo-pacifički NATO", to bi izazvalo hladni ratIzvor: REUTERS/Thomas Peter

Sjedinjene Američke Države predstavljaju "ogroman bezbednosni rizik" za Aziju time što pojačavaju svoje tamošnje aktivnosti, rekao je ministar spoljnih poslova Kine, tokom turneje po jugoistočnoj Aziji, gde se Peking i Vašington bore za uticaj. Ministar Vang Ji je u Maleziji ocenio da je "stvarni cilj" SAD "stvaranje Indo-pacifičkog NATO" što bi izazvalo "Hladni rat". Vašington pokušava da "podstakne konfrontaciju među različitim grupama i blokovima i geopolitičko nadmetanje, a da istovremeno održi sistem američke hegemonije", rekao je Vang novinarima, uz ocenu da zato "ta strategija predstavlja ogroman bezbednosni rizik".

Vang je države jugoistočne Azije, koje bi da uspostave zajednička pravila za odnose s Kinom u Južnokineskom moru, pozvao da "spoljne remetioce" odstrane iz tih spornih voda, ali nije direktno rekao ko bi to bio. Kina sve oštrije govori o svojim sporovima s Vašingtonom, nastojeći da radi svojih spoljnopolitičkih ciljeva iskoristi političke podele u SAD i pretpostavljeno opadanje američkog uticaja.

Agresivni potezi, kojima Kina podupire svoje teritorijalne pretenzije u Južnokineskom moru kroz koje prolazi trećina svetskog pomorskog transporta, izazvali su prekor Sjedinjenih Država i postali "vruća tačka" regiona jugoistočne Azije kojeg čine Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej, sve suparnice jedna drugoj.

Malezijski ministar Hišamudin Husein je novinarima posle sastanka sa svojim kolegom iz Kine rekao da se sporovi oko prava na Južnokinesko more moraju rešavati miroljubivo, regionalnim dijalogom. SAD kažu da njihova politika za Indo-pacifički region podržava suverenitet, transparentnost, dobro upravljanje i poredak zasnovan na pravilima. Korišćenjem izraza "Indo-pacifički", Sjedinjene Države žele da ukažu da smatraju da se taj region prostire sve do Indijskog okeana, te da je mnogo veći od "kineskog dvorišta".

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #609 on: October 14, 2020, 06:07:49 am »



Amerikanci hoće da prodaju tri tipa oružja Tajvanu, Kina preti odmazdom


Bela kuća namerava da proda tri tipa oružja Tajvanu, raketne sisteme i modernu opremu za avion F-16, ali se čeka odobrenje Kongresa, Kina je zapretila odmazdom ako do toga dođe.

Prodaja bi trebalo da počne do 3. novembra, kada su izbori u SAD, što će da izazove gnev Kine, koja Tajvan smatra svojom provincijom i želi da se ujedini sa tom zemljom, pa i silom, ako je neophodno, dodaje Rojters, koji navodi da je informaciju o prodaji oružja potvrdilo pet izvora.

Vođe Senata za spoljnopolitičke odnose i predstavnici ministarstva spoljnih poslova su obavešteni da će tri kontingenta oružja biti prodato Tajvanu. Prodaju su već odobrili iz Stejt departmenta, prenosi Tanjug.

Radi se o raketnom lanseru HIMARS, dalekometnim raketama vazduh-zemlja i delovima za ispaljivanje raketa sa borbenog aviona F-16 kojim se u realnom vremenu prenose podaci sa aviona na zemlju.

Postoji mogućnost i da SAD proda Tajvanu još neke napredne vojne tehnologije, poput sofisticiranih dronova, zemaljskih „Harpun“ projektila i podvodnih mina, ali to još nije stiglo do Kapitol Hila, navodi Rojters.

„Naše pravilo je da SAD ne potvrđuje niti komentariše eventualne prodaje oružja dok se predlozi ne nađu u Kongresu“, rekao je portparol Stejt Departmenta.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan je rekao da bi prodaja oružja Tajvanu narušila suverenitet Kine i pritom je ukazao SAD da bi ovim aktom načinili štetu.

„Kina će imati pravo da odgovori na ovaj potez SAD, zavisno od toga kako se situacija bude odvijala“, rekao je Žao.
Tajvanske vlasti nazvale su informacije o prodaji „medijskim spekulacijama“.

Kako navodi kineski „Global tajms“, ovakav potez SAD znači da američka politika sve više naginje ka podršci tajvanskom secesionizmu.

Song Žonping, kineski vojni analitičar, rekao je da je oružje koje Amerika prodaje Tajvanu ofanzivno, čime će biti prekršeni međunarodni sporazumi.

„To je provokativan potez s obzirom na trenutni status u Tajvanskom moreuzu, ali neće promeniti odnos snaga između kopnene Kine i ostrva Tajvan, budući da je kopnena Kina apsolutno superiorna“, navodi on.

Song dodaje kako „vlasti Tajvana nemaju drugi izbor nego da plaćaju Amerikancima za zaštitu“, a da su „tajvanski secesionisti, suočeni sa nedavnim vežbama kineske armije, postali svesni da koje god oružje da kupe od Amerike, ne mogu da se suprotstave kineskoj armiji“.

Kako kaže, ovakav potez deo je predizborne kampanje Donalda Trampa kojom osim glasova, „zadobija i podršku trgovaca oružjem“.

Li Haidong, profesor na kineskom Univerzitetu za međunarodne odnose, navodi da je američka prodaja oružja znak da SAD naginju podršci secesiji Tajvana

Kako je za „Global tajms“ rekao vojni analitičar Li Đi, „Amerika neće žrtvovati svoje interese direktnim sukobom sa kineskom armijom, već samo želi da proda zastarelo oružje Tajvanu po visokoj ceni“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #610 on: October 14, 2020, 06:19:54 am »



Suprotstavljanje Moskvi: Kisindžer predložio da se sa Kinom ponovi isti trik kao sa SSSR


Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer je predložio da se sa Kinom ponovi isti trik kao sa Sovjetskim Savezom krajem 60-ih, početkom 70-ih godina prošlog veka, kada je politika poboljšanja odnosa praćena zbližavanjem Vašingtona i Pekinga radi zajedničkog suprotstavljanja Moskvi.

Kisindžer je naveo da Amerika u ovom trenutku, u odnosu na situaciju od pre pola veka, ne napreduje već slabi, zbog čega joj je potreban nov način razmišljanja, prenosi Federalna agencija novosti (FAN).

On je pozvao političare da shvate da se vreme promenilo i da u savremenom svetu država ne može da „postigne takav nivo superiornosti u strateškim i ekonomskim oblastima“.

Kisindžer je istakao da je neophodno uvođenje novih pravila interakcije Amerike i Kine u cilju „uspostavljanja granica preko kojih pretnje neće ići“. 

Kako „Vzgljad“ piše, stručnjaci su ovaj vek nazvali „vekom američko-kineske konfrontacije“. Pretpostavlja se da se ovde ne radi o osveti zbog širenja kovida 19 ili o zaštiti američkih proizvođača, nego je američka elita počela da doživljava Kinu kao direktnu pretnju bezbednosti i globalnom vođstvu Sjedinjenih Američkih Država. To je pretnja koju ne mogu zaustaviti instrumenti globalizacije i liberalni svetski poredak, piše list.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #611 on: October 14, 2020, 01:06:40 pm »



Kineski predsednik: Fokusirajte se na pripremu za rat


Kineski predsednik Si Đinping posetio je vojnu bazu u južnoj provinciji Guangdong i pozvao tamošnje trupe da ulože "svu svoju energiju u pripremu za rat".

CNN pozivajući se na navode kineske državne novinska agencija Sinhua navodi da je kineski predsednik poručio vojnicima da "budu u stanju visoke pripravnosti" i pozvao ih da budu "apsolutno lojalni, čisti i pouzdani“.

Inače, vojna poseta je usledila dok tenzije između Kine i SAD, koje, kako CNN piše, ostaju na najvišoj tački u poslednjih nekoliko decenija, a neslaganja oko Tajvana i pandemije koronavirusa stvaraju oštre podele između Vašingtona i Pekinga.

Bela kuća ranije je izvestila da namerava da proda tri kontingenta oružja Tajvanu, ali se zasad čeka odobrenje američkog Kongresa.

U oštrom odgovoru iz Pekinga, portparol Ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian pozvao je Vašington da "odmah otkaže sve planove prodaje oružja Tajvanu" i prekine sve "američko-tajvanske vojne veze".

Iako Tajvan nikada nije bila pod kontrolom kineske vladajuće Komunističke partije, vlasti u Pekingu insistiraju na tome da je demokratsko, samoupravno ostrvo sastavni deo njihove teritorije, s tim što je sam Si Đinping odbio da isključi vojnu silu da ga zauzme ako je potrebno.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #612 on: October 19, 2020, 08:24:15 am »



Kina uzvraća Americi: Novi zakon omogućava recipročne mere


Kina je usvojila zakon koji ograničava izvoz robe povezane s nacionalnom bezbednošću.

To će zvaničnom Pekingu omogućiti da uvede recipročne mere protiv SAD dok izmedju dve strane rastu tenzije zbog trgovine i tehnologije.

Zakon koji obuhvata sve kompanije u Kini parlament je usvojio juče, a na snagu će stupiti 1. decembra.

Prema zakonu, Kina može da preduzima "recipročne mere" prema zemljama ili regionima koji zloupotrebljavaju kontrolu izvoza i ugrožavaju kinesku nacionalnu bezbednost i interese.

Novi pravni akt predviđa da će kontrola izvoza biti primenjivana na civilne, vojne i nuklearne proizvode, kao i na dobra, tehnologije i usluge povezane s nacionalnom bezbednošću.

Lista kontrolisanih proizvoda biće objavljena "u doglednom roku".

Novi zakon omogućava Pekingu da sprovodi kontramere protiv SAD koje su prethodnih meseci nastojale da blokiraju kineske tehnološke firme kao što je Huavej, ili aplikacije TikTok i Vičet (WeChat), kineskih kompanija Bajtdens i Tensent, pod izgovorom da predstavljaju pretnju po američku nacionalnu bezbednost.

Kompanije i pojedinci koji kršenjem novog kinesog zakona ugrožavaju nacionalnu bezbednost, uključujući one van Kine, mogli bi da dobiju krivične prijave.

Za kršenja zakona, kao što je izvoz proizvoda bez dozvole, oni bi mogli da budu kažnjeni do pet miliona juana (oko 637.000 evra) ili u vrednosti ilegalne transakcije uvećanoj do 20 puta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #613 on: October 20, 2020, 08:18:33 am »



Da li će izvoz američke soje u Kinu pomoći Trampu na izborima?


Američke uzgajivače soje posebno je pogodio trgovinski rat predsednika Trampa, međutim, stvari bi uskoro mogle da se poboljšaju na zadovoljstvo obe strane.

Najveće tržište ovih proizvođača je Kina, a izvoz u tu azijsku zemlju znatno je oslabljen poslednjih godina. Cena soje strmoglavo je pala, dok je količina u skladištima dostigla rekordno visoke vrednosti. Ipak, Kina je ponovo počela da kupuje američku soju upravo uoči ovogodišnje jesenje berbe.

To su sjajne vesti i za poljoprivrednike, ali i za Trampa, navodi CNN. Kako pojašnjava ovaj medij, farmeri su među glavnim pristalicama aktuelnog predsednika i mogli bi da budu ključni igrači u borbi za takozvani američki Srednji zapad - regiju u kojoj ankete pokazuju da će borba kandidata za predstojeće predsedničke izbore biti žešća od one 2016. godine.

Milijarde dolara federalne pomoći upućene su farmerima proteklih godina, uključujući oko 23 milijarde dolara za nadoknadu gubitaka usled trgovinskog rata i još 10 milijardi kako bi se lakše prebrodila aktuelna pandemija.

Analize pokazuju da je još jedan talas finansijske podrške uzrokovane kovidom, a koji je Tramp najavio u septembru, pomogao da se raspoloženje farmera podigne na najviši nivo od početka pandemije.

Podsećanja radi, cilj Trampovog trgovinskog rata bio je da se postigne širi dogovor sa Kinom koji bi se ticao onog što je njegova administracija okarakterisala kao nepravednu trgovinsku praksu, poput krađe intelektualne svojine. Međutim, carine uspostavljene tokom pregovora ciljale su američe poljoprivredne proizvode, a pomenute isplate pomoći omogućile su da se delatnosti farmera održe tokom teškog perioda.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #614 on: October 20, 2020, 08:19:48 am »



"Dođite na naše tržište, bićemo pošteni i pravedni"


Kina je u ponedeljak pozvala američke kompanije na aktivno učešće na njenom tržištu.

Ovom prilikom naglašeno je da će Kina nastojati da stvori pošteno i pravedno poslovno okruženje, saopštilo je kinesko ministarstvo industrije.

Kineski ministar industrije i informacione tehnologije Sijao Jaćing je u ponedeljak tokom video-konferencije održane sa predstavnicima Američko-kineskog poslovnog saveta, rekao da postoje dobre tržišne perspektive u oblastima kao što su 5G i nova električna vozila, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Sastanak sa predstavnicima američkih kompanija održan je prethodno za vreme eskalacije napetosti između Pekinga i Vašingtona, posebno u tehnološkom sektoru, preneo je Rojters.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.