PALUBA
April 25, 2024, 02:37:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 196706 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #645 on: December 08, 2020, 01:44:27 pm »

08.12.2020.

Kina osudila sankcije SAD zvaničnicima Pekinga i prodaju oružja Tajvanu
AUTOR: Beta/AP

Kina je osudila nove američke sankcije kineskim zvaničnicima i novu prodaju vojne opreme Tajvanu.

Kancelarija za hongkonške poslove izrazila je snažnu ogorčenost i osudu, zbog sankcija uvedenih protiv 14 članova Stalnog komiteta kineskog parlamenta, koji je ranije ove godine usvojio sporni hongkonški zakon o nacionalnoj bezbednosti. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing je odvojeno zatražila od SAD da poništi najnoviju prodaju oružja Tajvanu i navela da će Kina na tu prodaju uzvratiti na "odgovarajući i neophodan način". Hua je takođe osudila nove sankcije navodeći da će Kina "preduzeti odlučne i snažne kontramere i odlučno braniti svoj suverenitet, bezbednost i razvojne interese".

"Kineska vlada i narod izrazili su jako ogorčenje i snažno osuđuju arogantno i nerazumno američko ponašanje", rekla je ona na dnevnoj konferenciji za novinare.

Stejt department je saopštio da će sankcionisanim zvaničnicima biti zabranjeno putovanje u SAD ili pristup američkom finansijskom sistemu zbog suzbijanja građanskih prava u Hongkongu. Stejt department je takođe objavio odobrenje prodaje vojne komunikacione opreme Tajvanu u vrednosti od 280 miliona dolara. Administracija predsednika Donalda Trampa razljutila je Peking zbog 11 odvojenih prodaja oružja i razvijanja bliskijih vojnih i političkih veza sa Tajvanom, koji Peking smatra svojom teritorijom.

Kina je pojačala vojne letove blizu Tajvana i obećala da će kazniti američke kompanije uključene u ugovore sa oružjem. Vlada Tajvana pozdravila je najavu SAD o prodaji, navodeći da Vašington pokazuje da poštuje svoje obećanje da će pomoći u jačanju odbrane ostrva.

SAD su ranije uvele sankcije kineskim i hongkonškim zvaničnicima zbog usvajanja Zakona o nacionalnoj bezbednosti, za koji se smatra da ukida građanske slobode na teritoriji Hongkonga, kao i zbog ugnjetavanja muslimanskih manjinskih grupa u severozapadnom kineskom regionu Sinđang. Ove godine SAD su naložile zatvaranje kineskog konzulata u Hjustonu, a prošle nedelje su smanjile važnost američkih viza za članove vladajuće Komunističke partije Kine i njihovih članova porodice sa 10 godina na mesec dana.

Kritičari smatraju da američko delovanje spada u deo napora Trampove adminsitracije da uspostavi taktiku visokog pritiska na Peking, koja bi otežala izabranom predsedniku Džou Bajdenu da uravnoteži odnose, prenosi AP.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #646 on: December 08, 2020, 04:18:10 pm »

Kina pozvala predstavnika ambasade SAD na razgovor
IZVOR: TANJUG UTORAK, 8.12.2020.

Peking -- Kina je danas pozvala predstavnika američke ambasade u Pekingu.

Kina je to učinilla kako bi protestovala protiv sankcija SAD kojima je na americku crnu listu stavljeno njenih 14 visokih zvaničnika zbog situacije u Hongkongu. Peking je ranije saopštio da će odgovoriti recipročnim kontramerama, podseća je Rojters.

Na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Kine se navodi da je kineski zamenik ministra Dženg Džeguang pozvao predstavnika ambasasde SAD da mu lično izrazi protest i snažno osudi nove sankcije.

SAD su u ponedeljak uvele sankcije i zabranile ulazak za 14 visokih kineskih zvaničnika, pripadnika Komunističke partije Kine, zbog usvajanja nacionalnog bezbednosnog zakona koji se tiče Hongkonga i činjenice da je Peking izbacio izabrane opozicione poslanike iz zakonodavnog tela u Hongkongu, kineske oblasti s posebnim autonomnim statusom.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #647 on: December 10, 2020, 09:05:33 am »



Kina najavila sankcije za zvaničnike SAD zbog Hongkonga


Kina će uvesti sankcije američkim zvaničnicima koji se mešaju u poslove specijalnog administrativnog regiona Hongkonga.

I to kao protivmeru američkim sankcijama uvedenim visokim kineskim zvaničnicima, prenosi Čajna dejli.

To je saopštio Stalni komitet Nacionalnog narodnog kongresa nakon što su SAD najavile sankcije protiv 14 kineskih zvaničnika, pozivajući se na odluku o usvajanju Zakona o nacionalnoj bezbednosti, ali i nakon što je Vlada Hongkonga iz svog zakonodavnog tela izbacila četiri člana opozicije zbog navodnog ugrožavanja bezbednosti.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #648 on: December 11, 2020, 06:37:08 am »

Postoji pretnja rata između Kine i Amerike
Novosti online 10. 12. 2020. u 22:16

BRITANSKI list „Ekpres“ video je pretnju ratom na osnovu vežbi gađanja kineskih brodova, koje su krenule nakon ulaska američkih pomorskih snaga u Južno kinesko more.

Kako piše list, pretenzije Pekinga na region preklapaju se sa interesima šest drugih susednih zemalja. SAD u potpunosti odbacuju interese Kine u ovim vodama, pa neprekidno šalju ratne brodove da slobodno patroliraju u Južnom kineskom moru, navodi se u članku. Čim su američki desantni brodovi „Makin ajlend“ i „Somerset“ ušli u vode regiona, kineska mornarica je počela vežbe gađanja oružjem velikog dometa. Za manevre se kaže da su bili „neplanirani“. U operaciji su učestvovale sve korvete tipa 056A kineske mornarice - Enši, Junčžou i Guangjuen.

Vežbe su uključivale uništavanje "neprijateljskog" broda i vežbe presretanja raketa. Pored američkih ratnih brodova, nad „spornom teritorijom“ preleteli su i američki izviđački avioni, piše „Njuzvik“. Kineski list „Global tajms“ je osudio američke akcije i nazvao ih „odmeravanjem snaga“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #649 on: December 11, 2020, 09:13:04 am »



Odnosi Kine i SAD na najnižem nivou


"Kontinuirano pogoršanje odnosa Kine i SAD, koji su na najnižem nivou poslednjih decenija, naneće nepopravljivu štetu osnovnim interesima te dve zemlje".

To je ocenio ocenio je kineski ambasador u Vašingtonu Cuej Tjenkaj.

Prema njegovim rečima, "predrasude i hladnoratovski način razmišljanja pojedinih ljudi" dovode odnose SAD i Kine do ivice sukoba.

"Kina i SAD trebalo bi da imaju mudrosti i sposobnosti da prevazidju razlike i obnove strateški okvir odnosa koji uključuje obostrano korisnu saradnju i održiv i stabilan razvoj", rekao je ambasador Kine u SAD konferenciji Američko-kineskog poslovnog saveta, prenosi Čajna dejli.

On je izjavio da je saradnja jedini pravi izbor za obe zemlje, dodajući da nijedna razlika izmedju SAD i Kine ne opravdava bilo kakav sukob ili konfrontaciju.

Dodao je da Kina i SAD treba da saradjuju u borbi protiv virusa kovid-19, ali i na pronalaženju rešenja za druge globalne izazove poput klimatskih promena.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #650 on: December 14, 2020, 12:23:10 pm »




Rep. Eric Swalwell Chinese spy exposes Democrats foreign meddling hypocrisy





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #651 on: December 21, 2020, 02:37:24 pm »



Novi udar na Kinu: Amerikaci ulažu oko 2 milijarde dolara za uklanjanje njihove telekom opreme


Američki poslanici će odobriti 1,9 milijardi dolara za finansiranje uklanjanja kineske telekomunikacione opreme iz mreže.

Za nju vlada SAD tvrdi da predstavlja rizik po nacionalnu bezbednost, izveštava Rojters.

Sredstva će, kako se dodaje, biti odobrena u okviru novog korona paketa pomoći vrednom 900 milijardi dolara.

Takođe, zakonodavci SAD-a će odobriti 3,2 milijarde dolara hitne podrške za priključenje Amerikanaca sa niskim primanjima na širokopojasnu mrežu, potvrdili su visoki zvaničnici u Kongresa britanskoj agenciji.

Predlogom zakona o olakšicama za kovid-19 predviđa se ukupno ulaganje od 7,0 milijardi dolara za povećanje pristupa širokopojasnoj mreži, naveli su predsednica Predstvničkog doma Nanci Pelosi i lider Demokratske stranke u Senatu Čak Šumer.

Prema njihovim rečima, program pomoći domaćinstva sa niskim primanjima "pomoći će milionima studenata, porodica i nezaposlenih da priušte sebi pristup širokopojasnoj mreži koji im je potreban tokom pandemije".

Federalna Savezna komisija za komunikacije (FC C) najavila je u junu da je zvanično označila kineske kompanije Huavej Tehnolodžiz i ZTE korporaciju kao pretnje, ukazom kojim se američkim firmama zabranjuje pristup državnim sredstvima od 8,3 milijarde dolara za kupovinu opreme od tih kompanija.

Ranije ovog meseca, FC C je finalizovala pravila koja nalažu operatorima sa ZTE ili Huavejevom opremom da je "razmontiraju i zamenjuju", ali se za to još uvek čekaju finansijska sredstva od Kongresa.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #652 on: December 22, 2020, 11:16:19 am »



"Kriva je Komunistička partija Kine"


SAD su objavile novu listu kineskih zvaničnika kojima se neće davati vize za ulazak u zemlju.

Nova zabrana odnosi se na sve koji su osumnjičeni za kršenje ljudskih prava.

Nove restrikcije odnose se na sve "zvaničnike kineske Komunističke partije uključene u takve represivne aktivnosti bez obzira gde se nalaze", rekao je u saopštenju šef američke diplomatije Majk Pompeo.

On je govorio o represiji verske prakse, etničkih manjina, disidenata, aktivista za odbranu ljudskih prava, novinara, članova sindikata, aktivista civilnog društva ili mirnih demonstranata.

Članovi porodica pogođenih zvaničnika takođe neće moći da dobiju vize za SAD.

Vašington je poslednjih meseci pojačao restrikcije oko viza za kineske zvaničnike ili studente.

Tako je američki Stejt department ukinuo vize za više od 1.000 kineskih studenata i istraživača osumnjičenih za špijunažu, zabranio ulazak u SAD kineskim zvaničnicima umešanim u kršenja ljudskih prava muslimana Ujgura i represiju u Hongkongu.

Stejt department takođe je drastično ograničio ulazak članova Komunističke partije Kine.

"Ova mera pokazuje rešenost američke vlade da smatra odgovornom Komunističku partiju Kine zbog njene rastuće represije nad kineskim narodom", rekao je danas Majk Pompeo.

Pompeo je rekao da autoritarne kineske vođe uvode drakonske restrikcije za slobodu izražavanja, veroispovesti ili verovanja, udruživanja i prava na mirna okupljanja Kineza.

"SAD su jasno rekle da takve osobe koje krše ljudska prava nisu dobrodošle u našu zemlju", dodao je Pompeo.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #653 on: December 22, 2020, 09:43:38 pm »

21.12.2020.

Recipročne mere Kine, uvedena nova vizna ograničenja za zvaničnike SAD
AUTOR: Beta/AP

Kina je uzvratila recipročnim merama prema SAD i uvela nova vizna ograničenja za jedan broj američkih zvaničnika.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova takođe je pozvalo predsednika Donalda Trampa da ne potpiše novi zakon o Tibetu, koji je u ponedeljak odobrio američki Kongres. Mere oko viza usledile su kao odgovor na sinoćnu objavu Stejt departmenta, prema kojoj Amerika obustavlja izdavanje viza zvaničnicima Komunističke partije Kine, čija politika ili delovanje ima za cilj represiju verskih grupa, etničkih manjina, disidenata ili drugih.

"Kina je preduzela recipročne kontramere prema američkim pojedincima i članovima porodice, koji su pre svega odgovorni za nedavno mešanje u unutrašnja pitanja Kine", rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin. On nije rekao ko su i koliko ljudi je pogođeno ovom merom.

SAD su ove godine uvele nekoliko rundi sankcija, zabrane viza i finansijskih restrikcija za kineske državne zvaničnike i članove Komunističke partije Kine. Odnos dve zemlje je sve napetiji dok se spore oko niza pitanja, od ljudskih prava do koronavirusa i trgovine. Prethodno su uvedene vizne restrikcije i finansijske sankcije zvaničnicima uključenim u strašne zloupotrebe u Sinđangu, uvođenje restrikcija na pristup Tibetu i uništenju obećane autonomije Hongkonga, rekao je državni sekretar SAD Majk Pompeo, najavljujući nove vizne restrikcije za zvaničnike Kine.

Portparol kineskog ministarstva rekao je da je da SAD koriste politiku viza kao oružje, navodeći da su Tibet, Tajvan i Honkong pitanja kineskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta i isključivo unutrašnja pitanja Kine, u koja nikakve strane sile ne treba da se mešaju. Vang je rekao da se Kina protivi Zakonu o podršci tibetanskoj politici, prema kome se traži otvaranje američkog konzulata u Tibetu i pruža podrška Tibetancima da izaberu sami sledećeg dalaj lamu, svog duhovnog vođu.

Američki Kongres odobrio je taj zakon u ponedeljak, u okviru usvajanja paketa pomoći od 900 milijardi dolara za koronavirus, gde su bili uključeni i drugi nepovezani zakoni.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #654 on: December 22, 2020, 09:45:09 pm »

21.12.2020.

SAD ukinule vize kineskim zvaničnicima koji krše ljudska prava
AUTOR: Beta

SAD su objavile novu listu kineskih zvaničnika kojima se neće davati vize za ulazak u zemlju, a nova zabrana odnosi se na sve koji su osumnjičeni za kršenje ljudskih prava.

Nove restrikcije odnose se na sve "zvaničnike kineske Komunističke partije uključene u takve represivne aktivnosti bez obzira gde se nalaze", rekao je u saopštenju šef američke diplomatije Majk Pompeo. On je govorio o represiji verske prakse, nad etničkim manjinama, disidentima, aktivistima za odbranu ljudskih prava, novinarima, članovima sindikata, aktivistima civilnog društva ili mirnim demonstrantima. Članovi porodica pogođenih zvaničnika takođe neće moći da dobiju vize za SAD.

Vašington je poslednjih meseci pojačao restrikcije oko viza za kineske zvaničnike ili studente. Tako je američki Stejt department ukinuo vize za više od 1.000 kineskih studenata i istraživača osumnjičenih za špijunažu, zabranio ulazak u SAD kineskim zvaničnicima umešanim u kršenja ljudskih prava muslimana Ujgura i represiju u Hongkongu. Stejt department takođe je drastično ograničio ulazak članova Komunističke partije Kine.

"Ova mera pokazuje rešenost američke vlade da smatra odgovornom Komunističku partiju Kine zbog njene rastuće represije nad kineskim narodom", rekao je danas Majk Pompeo. Pompeo je rekao da autoritarne kineske vođe uvode drakonske restrikcije za slobodu izražavanja, veroispovesti ili verovanja, udruživanja i prava na mirna okupljanja Kineza.

"SAD su jasno rekle da takve osobe koje krše ljudska prava nisu dobrodošle u našu zemlju", dodao je Pompeo.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #655 on: December 24, 2020, 11:23:25 am »

24.12.2020.

Bajdenov tim protiv sporazuma o investicijama između EU i Kine
AUTOR: Radio Slobodna Evropa

Evropska unija i Kina su u završnici pregovora o investicionom sporazumu, pošto je Peking neočekivano pristao na ustupke koji bi evropskim kompanijama mogli da omoguće ravnopravniji pristup ogromnom tržištu, ali su razgovori zastali pošto se dogovoru usprotivio tim novoizabranog predsednika SAD Džoa Bajdena, koji želi jedinstveni front nasuprot Kine i njenih nepravičnih ekonomskih praksi, pišu svetski mediji.

Pregovarači Kine i Evropske unije užurbano rade na ograničenom dogovoru o investicijama, za koji se evropske kompanije dugo nadaju da će uravnotežiti odnos između dva gigantska tržišta, piše Fajnenšl tajms, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Pekingu se donedavno nije žurilo da postigne dogovor, ali s približavanjem Bajdenove inauguracije, kinesko rukovodstvo nudi ustupke, ukazuje britanski list, uz ocenu da bi postizanje dogovora s EU o pristupu tržištima bio uspeh za kineskog predsednika Si Đinpinga, pošto bi otežalo EU i novoj američkoj administraciji da zajednički rade na otvaranju kineskog tržišta i nediskriminaciji stranih kompanija.

Sporazum ima za cilj da olakša evropskim kompanijama da investiraju u Kini, dok bi obezbedio da EU bude znatno otvorenije tržište za kineska preduzeća. Međutim, ističe Fajnenšl tajms, teško je reći koliko će sporazum pomoći evropskim kompanijama da investiraju u Kinu pošto su pregovori tajnoviti, mada su evropski pregovarači rekli da je Peking pristao na neke ustupke, koji su bili nezamislivi do pre par meseci.

Među njima su uklanjanje prepreka u Kini za strana ulaganja u električna vozila, telekomunikacije i privatne bolnice, što snažno žele evropski investitori. Kina je spremna da otvori tržište finansijskih usluga, nekretnina i špediterske usluge, mada nije očigledno kakve bi prilike to donelo, pošto Peking ima istoriju otvaranja tržišta tamo gde su kineske kompanije zauzele čvrstu poziciju, dok se strane kompanije takođe suočavaju sa svim vrstama licenciranja i administrativnim zahtevima.

Među velikim kineskim ustupcima, kako navodi list, prvi put u bilateralnom sporazumu, jeste pristanak Kine da disciplinuje državna preduzeća i veća transparentnost za subvencije. S takvim obećanjem, Peking bi mogao biti pod pritiskom da isto to ponudi i Svetskoj trgovinskoj organizaciji, ali mnogo toga će zavisiti od preciznosti u definisanju obaveza Pekinga i kako će se to sprovoditi.

Sporazum o investicijama, međutim, neće učiniti ništa da otvori kinesko tržište nabavki, ističe Fajnenšl tajms, ukazujući da deluje da sporazum neće ispuniti zahteve evropskih poslovnih grupa da se pojam reciprociteta unese u investicioni odnos, kao i da se obezbedi visok nivo zaštite za investitore i njihove investicije.

Više investicija, manje ljudskih prava?

Šanse da Kina i EU zaključe značajan investicioni dogovor pre kraja godine se smanjuju, kako raste protivljenje tom sporazumu i u Evropi i iz SAD, ocenjuje Politiko, uz konstataciju da pokušaji Brisela da postigne sporazum s Pekingom pre januara rizikuju da potkopaju i njegov kredibilitet u pogledu odbrane ljudskih prava i saradnju s dolazećom Bajdenovom administracijom.

Peking i Brisel nagovestili su napredak u pregovorima poslednjih nekoliko dana i nadali su se da će do kraja godine zaključiti sporazum o investicijama koji bi evropskim kompanijama poboljšao pristup kineskom tržištu, smanjio diskriminaciju i ponudio veću zaštitu za investitore.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji u ponedeljak, 21. decembra, rekao je evropskim ambasadorima da se uskoro očekuje "postizanje dogovora", na kojem dve strane rade sedam godina. Ipak, razgovori potpredsednika Evropske komisije zaduženog za trgovinu i kineskog vicepremijera Liu Hea, koji su okvirno zakazani za utorak, 22. decembar, ujutro, odloženi su, rekao je za izvor upoznat s pregovorima, dok su ambasadori država članica EU istog dana popodne raspravu o investicionom sporazumu EU i Kine skinuli s dnevnog reda.

Do zastoja u pregovorima je možda došlo usled protivljenja Bajdenovog tima, ocenjuje portal, dodajući da postoji zabrinutost da bi zaključenje sporazuma bez uzimanja u obzir SAD moglo ugroziti napore EU da se u saradnju s novom administracijom suoči s Kinom po nizu pitanja, od ljudskih prava do tehnoloških standarda. S druge strane, neki zvaničnici EU tvrde da bi sporazum omogućio Uniji politički uticaj potreban za saradnju sa SAD kao ravnopravnim partnerom u pogledu Kine.

Upozorenja stižu i iz evropskih prestonica – Poljska je pozvala EU da ne žuri i da više sarađuje s Vašingtonom, ali iz Evropskog parlamenta, koji je prošle nedelje (14-18. decembar) usvojio rezoluciju kojom se osuđuje prisilni rad u Sinđijangu, gde su radnici muslimanske ujgurske zajednice primorani da proizvode robu koja se često prodaje u EU. Socijalisti i demokrate, kao i zeleni su najavili da neće ratifikovati sporazum bez čvrstih obaveza u pogledu radničkih prava.

Poruka Bajdenovog tima


Kina i EU su izgleda bile blizu da u predzadnoj nedelji decembra najave ključni sporazum o smanjenju ograničenja na investicije, ali je onda iznenada iskočila prepreka u vidu tvita važnog Bajdenovog saradnika, koji je naznačio da novoizabrani predsednik SAD nije zadovoljan dogovorom, piše Njujork tajms i ističe da je sudbina sporazuma sada neizvesna usled rastućeg neprijateljstva prema Kini.

Sporazum je prioritet kancelarke Angele Merkel, jer bi nemačkim kompanijama dao bolju kontrolu nad njihovim poslovanjem u Kini, dok je Peking spreman da sklopi dogovor pre nego što nova američka administracija pokuša da okupi jedinstveni front nasuprot kineske politike i njenih akcija, kako je Bajden obećao.

Dogovor kratkoročno ne bi ugrozio partnerstvo EU i SAD, ali bi, ocenjuje Njujork tajms, potkopao Bajdenovu retoriku. Bajdenov kandidat za savetnika za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven u ponedeljak, 21. decembra je na Tviteru napisao da bi nova administracija "pozdravila preliminarne konsultacije s našim evropskim partnerima o zajedničkoj zabrinutosti zbog kineskih ekonomskih praksi". I iz Bele kuće je stiglo upozorenje da bi svaka obaveza Kine bez snažnih mehanizama kontrole bila "samo propagandna pobeda" Kineske komunističke partije.

Postizanje sporazuma bi bila neočekivana diplomatska pobeda Kine posle godine u kojoj se njen međunarodni ugled urušio zbog njenih nejasnoća oko pandemije, agresivnih akcija u Hongkongu i Južnom kineskom moru, a odnedavno i žestokog spora s Australijom. S druge strane, ističe američki list, finalizovanje sporazuma bi mogao biti značajan udarac za Bajdenove ambicije u trgovini.

Bajden je oštro je kritikovao Trampa zbog antagonizacije Evrope i drugih saveznika svojim trgovinskim ratovima. Takođe je obećao bližu saradnju sa saveznicima u suprotstavljanju kineskim nepravednim ekonomskim praksama. Iako nije razjasnio kakvo bi to partnerstvo moglo izgledati, verovatno će biti fokusirano na dobijanje više obaveza od kineske vlade, uključujući pitanja poput zaštite intelektualne svojine, državnih preduzeća i diskriminacije stranih kompanija u Kini.

Sijeva strategija

Kineski predsednik Si nastoji da dobije prednost nad Bajdenom preko sporazuma o investicijama s EU, ocenjuje za CNBC predsednik Atlantskog saveta Frederik Kempe. Kineski pregovarači su prošle nedelje iznenadili EU ustupcima koji bi omogućili postizanje istorijskog sporazuma, navodi Kempe u komentaru za američku televiziju, tvrdeći da Si ne želi da Bajdenu pruži vreme i prostor da okupi svoj tim za Kinu, dopre do saveznika i uobliči svoju strategiju.

Vesti o mogućem dogovoru s EU usledile su posle prošlomesečne najave da su azijske i pacifičke zemlje osnovale Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo, jedan od najvećih sporazuma o slobodnoj trgovini u istoriji, u kojem se Kina prvi put udružila s američkim saveznicima Južnom Korejom i Japanom.

Žurba predsednika Sija da zaključi sporazum o ulaganju u EU samo je jedan od mnogih elemenata njegovog preventivnog pristupa prema SAD generalno i konkretno novoizabranom predsedniku tačnije, ističe predsednik uticajnog američkog tink-tenka, dodajući da ti napori obuhvataju trgovinske inicijative širom sveta, ali i čvršće akcije protiv prodemokratskih aktivista u Hongkongu i disidenata kod kuće.

Dobronamerno gledano, Si se nada se da će motivisati Bajdenovu administraciju da bude kooperativnija u pregovorima o investicijama između SAD i Kine, što je dugo bio cilj Pekinga, pre pogoršanja odnosa tokom Trampovog predsedničkog mandata. Gledajući manje velikodušno, Si smanjuje opcije Bajdenove administracije i pre inauguracije 20. januara, zaključavajući najbliže demokratske saveznike SAD u investicione i trgovinske sporazume, ukazuje Kempe, dodajući i da je i po pitanju ljudskih prava Si naznačio da će se Kina odupreti očekivanim naporima novoizabranog predsednika da istakne pitanja ljudskih prava.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #656 on: December 26, 2020, 12:13:33 pm »



Kina će prestići SAD ranije nego što je procenjeno


Kina će prestići SAD i postati prva ekonomija u svetu 2028, pet godina ranije nego što je procenjeno usled razlika u oporavku od pandemije, saopštio je CEBR.

Pandemija virusa kovid-19 i posledice po dugoročni ekonomski rast na zapadu išli su u korist Kine koja je vešto upravljala krizom sa strogim ranim "zaključavanjem", navedeno je u u novom godišnjem izveštaju Centra za ekonomska i poslovna istraživanja (Centre for Economics and Business Research- CEBR).

Procenjuje se da će Kina ostvariti prosečan ekonomski rast od 5,7 odsto godišnje od 2021. do 2025. godine, a da će zatim usporiti na 4,5 odsto godišnje od 2026. do 2030. godine.

Iako će SAD verovatno imati snažan oporavak nakon pandemije 2021, njihov ekonomski rast bi mogao da uspori na 1,9 odsto od 2022. do 2024. godine, a zatim na 1,6 odsto nakon toga, ističe se u izveštaju, prenosi Blumberg (Bloomberg).

"Ekonomska borba i meka moć između SAD i Kine je već neko vreme sveobuhvatna tema globalne ekonomije", navedeno je u godišnjem izveštaju CEBR.

Procenjuje se da će se uticaj pandemije na globalnu ekonomiju u većoj meri odraziti na inflaciju, a ne na sporiji rast.

Japan će ostati treća ekonomija sveta do početka 2030. godina, kada će ga prestići Indija i potisnuti Nemačku sa četvrtog na peto mesto.

Velika Britanija, trenutno peta svetska ekonomija, od 2024. godine biće na šestom mestu, navodi se u izveštaju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #657 on: December 28, 2020, 09:23:51 am »



Kineski naučnik: Peking mora da izvuče pouke iz raspada SSSR-a


Dekan Instituta za savremene kineske studije Žen Junan izjavio je da je najvažnija lekcija, koju je Peking izvukao iz raspada Sovjetskog Saveza, model razvoja zemlje orijentisan ka domaćem tržištu.

Tragedija SSSR-a je u tome što je posedovao tehničke inovacije, ali nije dozvoljavao da tržišni mehanizmi deluju u ekonomiji zemlje, smatra naučnik.

Prema njegovom mišljenju, u raspadu Sovjetskog Saveza je, osim Gorbačovljevih pogrešnih proračuna, glavnu ulogu imao zatvoreni model razvoja orijentisan ka domaćem tržištu, prenosi CGTN.

Junan je istakao da Kina mora „da nauči lekcije SSSR-a i pridržava se dva principa: otvorenih inovacija i tržišne orijentacije“.

„Potrebno je razjasniti da savremeno polje rivalstva između Sjedinjenih Američkih Država i Kine ne leži u oblasti teritorijalnih sporova, kao što je bilo ranije, već u oblasti visokih tehnologija“, naglasio je naučnik.

On je dodao da Peking i dalje zaostaje za Vašingtonom u stvaranju originalnih tehničkih inovacija i da tu prazninu treba ukloniti.

Da bi se evoluiralo od „sklopljenog u Kini“ do „izmišljenog u Kini“, potrebno je da Kina postane otvorena zemlja i uzme u obzir potražnju na tržištu.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #658 on: December 28, 2020, 09:46:46 pm »

SAD prete sankcijama Kini
IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 28.12.2020.

Američke vlasti usvojile su zakon kojim je moguće uvesti sankcije kineskim zvaničnicima ako se budu mešali u proces imenovanja narednog Dalaj lame.

Kongres SAD je velikom većinom usvojio zakon o tom pitanju, a koji je dobio kritike Pekinga da predstavlja "grubo mešanje u unutrašnja pitanja Kine". Zakon o Tibetu je uvršten u zakon o budžetu koji predvidja mere podrške američkoj privredi. Taj zakon je u nedelju potpisao odlazeći predsednik Donald Tramp.

Prema tom zakonu, biranje novog Dalaj lame i drugih monaha "isključivo je duhovno pitanje i te odluke donose verske vlasti u okviru tibetanske budističke tradicije". SAD će uvesti sankcije kineskim zvaničnicima koji budu "direktno ometali identifikaciju i ustoličenje budućeg 15. Dalaj lame", navodi u zakonu.

Harizmatični 14. Dalaj lama (85) koji je nekada putovao po svetu, u aprilu je hospitalizovan zbog upale pluća. Dalaj lama je u maju 1995. godine prepoznao kao 10. Pančen lamu dečaka Gedhuna Čoekjija Nimu. Dečak je tri dana kasnije nestao. Peking je potom imenovao svog Pančen lamu, koji se veoma retko pojavljuje u javnosti, iako ga mnogi Tibentanci ne priznaju.

Tibetanci veruju da je nestanak dečaka deo nastojanja Kine da kontroliše izbor sledećeg Dalaj Lame, pošto Pančen Lama ima značajnu ulogu u prepoznavanju reinkarnacije Dalaj Lame. Dalaj Lama je, posle neuspešne pobune Tibetanaca protiv kineske vlasti, 1959. godine prebegao u Indiju, gde je u severnom gradu Darmsala oformio vladu u izgnanstvu.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #659 on: December 31, 2020, 09:47:29 am »



Mediji: Američke službe optužuju Kinu za napade na njihove vojnike u Avganistanu


Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da skine oznaku tajnosti sa obaveštajnih informacija o tome da je Kina u Avganistanu predlagala da plati „nevladinim akterima“ da napadnu američke vojnike, prenosi portal „Aksios“, pozivajući se na zvaničnike američke administracije.

Izvori portala navode da te informacije još nisu potvrđene i da zvaničnici iz administracije preko brojnih agencija trenutno rade na potkrepljivanju izveštaja obaveštajnih službi.

Obaveštajni podaci su bili uključeni u predsednikov brifing 17. decembra, a Trampa je o tome usmeno obavestio savetnik za nacionalnu bezbednosti Robert O'Brajan, navode sagovornici portala.

Kako se navodi, još uvek nije jasno da li su o tome obavešteni članovi Kongresa i izabrani predsednik Džozef Bajden, iako on sada ima pristup svakodnevnom predsedničkom brifingu.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.