PALUBA
March 28, 2024, 08:12:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193336 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #195 on: June 07, 2019, 09:42:33 am »


Čekaju rezultate pregovora Kine i SAD: Na azijskim berzama oprezno se trguje


Na azijskim berzama u petak se trguje oprezno jer ulagači čekaju konkretne naznake napretka u pregovorima između SAD i Kine.

Oni ne žele da rizikuju uoči izveštaja o zapošljavanju u SAD, koji obično znatno utiče na smer tržišta. MSCI Asia Pacific Index porastao je 0,1 odsto i na putu je nedeljnog dobitnika od oko pola procenta.

Uspon indeksa pripisuje se naznakama ublažavanja napetosti između SAD i Meksika, nakon što je agencija Blumberg objavila da bi predsednik SAD Donald Tramp mogao odložiti uvođenje carina na uvoz iz Meksika.

Pre nedelju dana Tramp je poručio da će od 10. juna uvesti carine od 5 odsto na sav uvoz iz Meksika, a potom će ih postupno povećavati do 25 odsto sve dok Meksiko ne zaustavi prelazak nelegalnih imigranata preko granice. Juče je Vašington Post objavio da bi prema mogućem dogovoru o imigraciji Meksiko na granicu s Gvatemalom mogao poslati 6.000 vojnika, prenosi portal SEEbiz.

Ipak, analitičari upozoravaju da treba biti oprezan dok se ne postigne konačni dogovor između SAD i Meksika, ali i na to da još uvek traju napetosti između Vašingtona i Pekinga.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #196 on: June 08, 2019, 11:41:30 am »


Zabrana Huaveja koštaće Evropljane još 62 milijarde $



Zabrana kupovine telekomunikacione opreme od kineskih kompanija uvećala bi troškove uvođenja 5G mreže u Evropi za oko 55 milijardi evra (62 milijarde dolara).

Zabrana Huaveja odložila je tu tehnologiju za oko 18 meseci, navodi se u analizi telekomunikacione lobističke grupacije GSMA.

Ta grupacija, koja zastupa interese 750 mobilnih operatera, izražavala je i ranije zabrinutost zbog mogućih posledica potpune zabrane kineske telekomunikacione kompanije Huavej, čiji se proizvodi kupuju širom sveta i koje koriste operateri u Evropi.

Procena od 55 milijardi evra odražava ukupne dodatne troškove koji bi proistekli iz potpune zabrane kupovine opreme od Huaveja i kineskog ZTE-a za uvođenje 5G mreže u Evropi.

"Polovina od tih dodatnih izdataka koji bi zadesili evropske operatere nastala bi kao posledica viših troškova inputa nakon znatnog gubitka konkurencije na tržištu mobilne opreme", ocenjuje se u izveštaju GSMA, u koji je imala uvid agencija Rojters.

"Osim toga, operateri bi morali da zamene postojeću infrastrukturu pre sprovođenja nadogradnje 5G", dodaje se u izveštaju.

Pomenuta dva kineska proizvođača imaju zajednički tržišni udeo u Evropskoj uniji od preko 40 procenata.

Zabrana bi, prema tom izveštaju, takođe odgodila za 18 meseci uvođenje 5G tehnologije, koja bi imala primenu u oblastima od proizvodnje samoupravljajućih automobila do sektora zdravstva i logistike.

"Takvo odlaganje povećalo bi jaz izmedju EU i SAD u uvodjenju 5G mreže za više od 15 procentnih poena do 2025. godine", navodi se u izveštaju.

SAD su Huavej, najvećeg svetskog proizvođača telekomunikacione opreme, stavile na svoju "crnu listu" u maju, što je navelo globalne tehnološke gigante da prekinu veze s kineskom kompanijom i da počnu da vrše pritisak na evropske zemlje da slede taj primer.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #197 on: June 08, 2019, 12:43:57 pm »


Putin: Slučaj "Huavej" bi mogao biti početak novog tehnološkog rata


Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da bi pokušaju SAD da izgura kineskog giganta Huavej sa svjetskog tržišta mogli biti prvi znak dolaska novog tehnološkog rata.

- Uzmite situaciju oko kompanije Huavej. Postoje pokušaji ne samo da se ona osujeti, nego da se golom silom izgura sa globalnog tržišta. U nekim krugovima to nazivaju prvim tehnološkim ratom predstojeće digitalne ere - rekao je Putin na forumu u Sankt Peterburgu.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #198 on: June 09, 2019, 05:37:50 am »

Opasan izaov - Kina je obećala da će zbog jedne stvari početi rat, a američka vojska je u tišini učinila upravo to
I.Z.K.  08.06.2019.

Predsednik SAD Donald Tramp sa Kinom vodi trgovinski rat, zbog koga globalna tržišta zadržavaju dah, a njegova administracija je otišla još dalje, tako što je učinila upravo ono za šta se Kina zaklela da će zbog toga ratovati.

Američka vojska je u dokumentu Indopacifička strategija objavljenom 1. juna uputila opasan izazov Kini. U dokumentu u kojem vojska SAD analizira kineske napore da izgradi vojno utvrđenje u Južnom Kineskom moru i pojača svoju pomorsku moć, stoji i rečenica u kojoj se o Tajvanu govori kao o "državi".

"Kao demokratije Singapur, Tajvan, Novi Zeland i Mongolija su pouzdani, sposobni i prirodni partneri Sjedinjenih Država. Sve četiri zemlje doprinose američkim misijama širom sveta i aktivno preduzimaju korake da podrže slobodni i otvoreni međunarodni poredak “, kaže se u strategiji.

Kina gleda na Tajvan kao na odmetnutu ostrvsku pokrajinu koja ima svoju vlastitu, demokratsku vladu. Peking to vidi kao egzistencijalnu pretnju i faktor koji može da uznemiri apsolutnu vlast Komunističke partije na kopnu. U julu 2018. godine, Kina je zapretila da će na crnu listu staviti avio-kompanije koje o Tajvanu govore kao o državi. Američke aviokompanije su poslušale tu pretnju, ali je Bela kuća protestovala zbog taktike Kine, nazvavši je "orvelovskom glupošću". Ali sada je sama SAD jasno rekla: Tajvan je zemlja, a SAD će je tretirati kao takvu.

"Kineska vojska nema drugog izbora do da se bori po svaku cenu"

Prethodno je visokom tajvanskom ministru u maju bilo dozvoljeno da se sastane sa Trampovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom. Taj potez je, naravno, razljutio Kinu. Na Šangri La dijalogu, najvišem samitu odbrane u Aziji, kineski ministar odbrane, general Vei Fenge, jasno je stavio do znanja šta sve problem Tajvana može da izazove.

- Bilo kakvo uplitanje u tajvansko pitanje osuđeno je na neuspeh. Ako se bilo ko usudi da dovoji Tajvan od Kine, kineska vojska neće imati izbora nego da se bori pod svaku cenu - rekao je Vei.

Tajvan je "goruće pitanje" u američko-kineskim odnosima, rekao je Džon Hemings, direktor Centra za azijske studije. Kina je uvek tvrdila da bi radije da se ponovo ujedini sa Tajvanom na miran način, ali će to učiniti silom ako bude potrebno. Pored toga, kineska mornarica je sve više patrolirala u okolini ostrva, koje su nadletali i bombarderi sposobni za nošenje nuklearnog oružja. Međutim, SAD su takođe plovile ratnim brodovima kroz uski prolaz koji razdvaja Kinu i Tajvan i pozvali i svaeznike da to isto učine.

Prethodno je i Trampova adminsitracija saopštila da će prodati ostrvu dve milijarde dolara vredne tenkove, protivtenkovsko oružje i protivvazdušnu odbranu. Prema Hemingsu, ovo oružje ima jasnu svrhu: da se suprotstavi kineskoj invaziji na ostrvo.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #199 on: June 09, 2019, 10:58:35 am »


Kina: Kompanije koje poštuju Trampove zabrane suočiće se sa posledicama


Peking je upozorio najveće tehnološke kompanije da odbijanje da prodaju tehnologije u Kini može za njih imati "posledice", piše "Njujork tajms".

Sastanak kineskih činovnika sa predstavnicima kompanija održan je prošle nedelje. Između ostalog, radi se o Majkrosoftu, Delu i Samsungu.

Oni su bili upozoreni da bi "mogli da se suoče sa užasnim posledicama, ako budu poštovali zabranu administracije Donalda Trampa o prodaji ključnih američkih tehnologija kineskim kompanijama", preneo je Sputnjik.

List podseća da Kina sastavlja spisak "nepouzdanih" kompanija čiji stručnjaci smatraju ovo odgovorom zvaničnog Pekinga Vašingtonu.

Predsednik SAD Donalda Tramp je potpisao ukaz o uvođenju režima vanredne situacije za zaštitu američke informaciono-komunikacione infrastrukture od stranih pretnji.

izvor
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #200 on: June 09, 2019, 11:31:08 am »

Pa ako se dobro prisetimo, to i nije prvi takav udar određenim tehnologijama. Osobno smatram, da je deklarativna "zabrana" prodaje plazma panela za televizore zbog "ekoloških razloga-potrošnje energije"pre nekoliko godina u EU prvi takav tehnološki "udar". Koliko znam, u proizvodnju LCD/OLED panela u glavnom se fokusirao Filips, pa malo podrške nije štetilo...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #201 on: June 09, 2019, 05:37:42 pm »



Pitanje Huaveja je pitanje bezbednosti, a ne trgovine


Stiven Mnučin izjavio je da se koraci koje vlada SAD preduzima protiv kompanije Huavej odnose na pitanje nacionalne bezbednosti i nemaju veze sa trgovinom.

"Kako što smo sve vreme i pričali, razgovori oko Huaveja su zapravo razgovori koji se tiču nacionalne bezbednosti, oni su odvojeni od trgovine", kazao je ministar finansija SAD Mnučin u intervjuu američkoj televiziji CNBC, prenosi Rojters.

Trgovinski pregovori između vlasti u Pekingu i administracije predsednika SAD Donalda Trampa pogoršali su se početkom maja kada je došlo do povećanja američkih tarifa na kinesku robu u vrednosti od 200 milijardi dolara i zabrane američkim kompanijama da posluju sa kineskim telekomunikacionim gigantom Huavejom.

Kina je na to odgovorila tarifama na 60 milijardi dolara vredan uvoz američke robe i sa daleko oštrijim stavom prema zahtevima SAD. Tramp je protekle nedelje poručio da bi tarife na uvoz kineske robe mogle da budu povećane za još 300 milijardi dolara, ako bude potrebe.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #202 on: June 10, 2019, 07:51:16 am »


"SAD će dati sve od sebe da oslabe odnose između Moskve i Pekinga"


SAD ne štede napore da pogoršaju odnose između Rusije i Kine i već preduzimaju sve što mogu da učine to, rekla je Marija Zaharova.

"Oni (SAD) će dati sve od sebe da barem oslabe odnose između Moskve i Pekinga. A to se već čini. Takvi planovi i programi se već primenjuju", rekla je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova u intervjuu za televiziju Rusija 1.

Predsednici Rusije i Kine Vladimir Putin i Si Ðinping razgovarali su u Moskvi u sredu, a Si je zatim nastavio posetu Rusiji učešćem na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

Tas s podseća na izjavu kineskog lidera da su odnosi Rusije i Kine na najboljem nivou.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #203 on: June 10, 2019, 08:17:32 am »



Bela kuća popušta? Visoki zvaničnik traži odlaganje blokade Huaveja


Direktor Kancelarije za upravljanje i budžet Rasel Vot zatražio je odlaganje primene tabrane Huaveja, objavio je Volstrit žurnal.

Prema izveštaju lista, Vot je pismenim putem zatražio od potpredsednika SAD Majka Pensa i članova Kongresa odlaganje primene Akta o ovlašćenjima nacionalne odbrane koji sadrži odredbe usmerene protiv Huaveja i zabranjuje agencijama SAD da posluju sa tom i drugim kineskim kompanijama.

Vot veruje da bi primena tih odredbi rezultirala "dramatičnim smanjenjem" broja kompanija koje bi mogle da snabdevaju vladu.

"Iako administracija u Vašingtonu prepoznaje značaj tih odredbi za nacionalnu bezbednost, određen broj agencija čuo je za značajnu zabrinutost širokog spektra potencijalno ugroženih deoničara, koji bi bili pogođeni" kada bi se pravila striktno primenjivala, kaže su u pismu u koje je Volstrit žurnal imao uvid.

Sjedinjene Države stavile su Huavej na crnu listu prošlog meseca, čime mu je otežano da posluje sa američkim kompanijama.

Kina je zauzvrat rekla kako stvara sistem za zaštitu svoje tehnologije.

"Kina... nikada neće dozvoliti određenim zemljama da koriste kinesku tehnologiju kako bi sprečavale razvoj Kine i kineskih preduzeća", objavio je Pipls dejli, ne objašnjavajući detaljnije ono što je zvanični Peking nazvao upravljanje nacionalnom tehnološkom bezbednošću, kako je to prenela agencija Sinhua.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #204 on: June 10, 2019, 08:53:53 am »



Suficit Kine u trgovini sa svetom skočio 79 %,
izvoz raste uprkos trgovinskom ratu sa SAD



Kineski spoljnotrgovinski suficit skočio je u maju na mesečnom nivou za 79 procenata na 41,7 milijardi dolara, objavila je danas kineska uprava carina.

Izvoz je u maju porastao za 1,1 odsto na 213,8 milijardi dolara, dok je uvoz pao za 8,5 procenata na 172,2 milijarde dolara, prenosi agencija AP.

Pad uvoza je odraz slabe domaće tražnju, kažu analitičari, dok je istovremeno rast izvoza sve iznenadio imajući u vidu pogoršanje trgovinskog spora sa Sjedinjenim Državama u kojem su obe zemlje povećale carine na uzajamni uvoz proizvoda.

Kina je u maju, takođe, zabeležila suficit u robnoj razmeni sa SAD-om od 26,89 milijardi dolara u odnosu na aprilski nivo od 21,01 milijardi, pokazuju carinski podaci.

U posmatranom mesecu, na američko tržište je izvezeno kineske robe u vrednosti 37,7 milijardi dolara, a uvezeno iz SAD-a za 10,8 milijardi dolara.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #205 on: June 10, 2019, 09:32:11 am »


"Tramp će sa zadovoljstvom uvesti nove uvozne takse"


Američki ministar finansija Stiven Mnučin izjavio je da će predsednik SAD Donald Tramp "sa zadovoljstvom" uvesti nove uvozne takse Kini.

Prema njegovim rečima, do toga će doći ako Tramp s predsednikom te zemlje Si Đinpingom ne uspe da postigne trgovinski dogovor na predstojećem samitu G20 u Japanu.

"Postignut je veliki napredak i mislim da je 90 odsto sporazuma bilo dogovoreno. Kina je osporavala neke stvari, ali su zahtevi Pekinga odbijeni", kazao je Mnučin za CNBC, prenosi Glas Amerike.

Američki predsednik već je doneo odluku da se uvedu tarife na kinesku robu iz uvoza vrednu 200 milijardi dolara, a najavljuje i da će, ako ne bude dogovora, uvesti i dodatne carine na robu vrednu 325 milijardi dolara - čime bi bili obuhvaćeni bukvalno svi proizvodi koje Kina izvozi u SAD.

"Prekinuli smo pregovore", kazao je Mnučin i istakao da sve dalje zavisi od Trampovog susreta sa Sijem u Osaki na samitu G20 krajem juna.

Mnučin je naveo da će dogovor sa Kinom biti postignut "ako ona to zaista želi, a ako ne - onda će se nastaviti sa uvođenjem tarifa".

Zvanični Peking i Vašington pregovaraju već mesec dana o trgovinskom sporazumu, ali dogovora nema.

Međunarodni monetarni fond je ranije upozorio da bi spor Kine i SAD oko tarifa mogao da smanji globalni ekonomski rast u 2020. za pola procentnog poena.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #206 on: June 10, 2019, 04:13:51 pm »



"Ako Si Đinping ne dođe na samit G20 odmah uvodim tarife Kini"


Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će nove tarife na uvoz iz Kine odmah stupiti na snagu ako kineski predsednik Si Đinping ne dodje na samit G20.

Tramp je, u telefonskom intervjuu za tv mrežu CNBC, rekao da su dodatne tarife na kinesku robu spremne da stupe na snagu odmah posle samita G20 ovog meseca ukoliko se ne postigne trgovinski sporazum s Kinom.

Američki predsednik je u više navrata poručio da se sprema da se sastane sa Sijem na samitu u Osaki krajem juna, ali zvanični Peking nije potvrdio dolazak kineskog predsednika na taj skup. Kinesko ministarstvo inostranih poslova saopštilo je danas da je Kina otvorena za dalje trgovinske razgovore sa Vašingtonom, ali da nema šta da objavi o mogućem sastanku dvojice lidera.

"Ako ne postignemo dogovor, videćete povećanje tarifa", rekao je Tramp za CNBC.

Takodje je naveo da bi spor vezan za kineskog tehnološkog giganta, kompaniju Huavej Tehnolodžiz, mogao da se reši u okviru nekog trgovinskog sporazuma sa Kinom.

Dodao je da je uveren da će Kina sklopiti trgovinski sporazum sa SAD-om "jer će oni morati da ga postignu".

"Baš sada, Kina trpi desetkovanje stranih kompanija koje je napuštaju i odlaze u druge zemlje, uključujući i naše, jer ne žele da plaćaju tarife", rekao je Tramp.

CNBC napominje da nije jasno u kojoj meri američke tarife pogađaju Kinu, budući da podaci koje je danas objavila vlada u Pekingu pokazuju da se kineski trgovinski suficit u robnoj razmeni sa SAD-om povećao u maju.

Tramp je u intervjuu ponovo kritikovao Kinu zbog devalvacije nacionalne valute juana, čime, kaže, stiče nepravednu prednost u trgovini, a obrušio se i na Federalne rezerve (FED) koje svojom monetarnom politikom, kako je rekao, tu situaciju pogoršavaju.

"Oni devalviraju svoju valutu - već godinama. To im daje ogromnu konkurentsku prednost, mi tu prednost nemamo jer imamo FED koji ne smanjuje kamatne stope", rekao je Tramp, dodajući da je "FED vrlo, vrlo destruktivan po nas".

Američki predsednik je iskoristio intervju i da odgovori na kritike izvršnog potpredsednika Privredne komore SAD i šefa za medjunarodne poslove, Majrona Brilijanta, koji je ocenio da upotreba "tarifa kao oružja, povećava pretnje našoj ekonomiji, našim farmerima, proizvodjačima i ptrošačima, i naškodiće našoj zemlji".

"On ne štiti našu zemlju. On štiti kompanije koje su članovi Komore. Samo želim da kažem Privrednoj komori SAD-a, da nismo imali tarife ne bismo postigli dogovor sa Meksikom. Dobili smo sve što smo hteli. I sada ćemo biti odličan partner Meksiku. Zato što nas sada uvažavaju, a pre nas nisu čak ni poštovali", rekao je Tramp povodom izjave Brilijanta.

Ova poruka američkog predsednika, navodi CNBC, dolazi nakon serije njegovih tvitova o tome da je postignut sporazum s Meksikom o sprečavanju ilegalnih prelazaka migranata iz Centralne Amerike preko meskičke granice u SAD, čime je sprečeno uvodjenje carina Vašingtona od pet procenata na svu meksičku robu.

Te tarife, koje je trebalo danas da stupe na snagu, otkazane su nakon višednevnih pregovora izmedju zvaničnika dve zemlje u Vašingtonu prošle sedmice.

Tramp je međutim ponovo zapretio danas da će aktivirati tarife protiv Meksika ako meksički poslanici u parlamentu odbace sporazum.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #207 on: June 10, 2019, 10:06:38 pm »

До доласка Трампа на власт, Америка је вероватно имала најлибералнији увоз на планети. Трговина са Мексиком и Канадом је била регулисана уговором о слободној трговини (НАФТА) и ту су ограничења била врло мала. Понекад би се посвађали око нечега, али углавном је све функционисало. Канадски камиони су са једне на другу обалу путовали кроз Америку, јер је пут бољи а гориво јефтиније. Делови у аутомобилској индустрији су често прелазили границу. Нпр. увезеш лим из Канаде, направиш делове лимарије за аутомобил, па их пошаљеш назад у Канаду да се склопи аутомобил.

Са Кином је Америка имала посебан уговор о слободној трговини, захваљујући томе се производља свега и свачега преселила у Кину. Нпр. стари папир се слао у Кину на прераду, па се враћао као сировина за америчке фабрике папира. Вода је ишла на флаширање у Кину. О електроници и роби широке потрошње да не говорим. Нека ограничењаа су постојала, али су она била веома специфична и јако мала. Све је углавном долазило без царине.

Хвала на одговору. Ако је са друге стране Кина увела или имала таксе, односно царине, онда је Трампов одговор, по мени, уреду. Али ако није, онда већ се само ради о дисбалансу увоза и извоза (више се увози из Кине него извози у њу), онда Трамп греши. Требало би да "гађа" америчке привреднике, посебно оне велике, јер су они пре свих криви за такво стање. Очигледно се производња којечега селила у Кину због профита које су имале и америчке компаније.

У сваком случају биће ово једна нова врста рата (истина, позната од раније) у којој неће бити правих победника. Профитираће неко трећи.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #208 on: June 11, 2019, 01:20:44 am »

Кинези углавном нису ограничавали увоз, али су имали одређене рестрикције у погледу уласка страних компанија на њихово тржиште. Кинез може да оде у Америку и отвори компанију (или купи постојећу) где је он 100% власник. Американац у Кини мора да има кинеског партнера (мешовито предузеће), у компанији има политичког комесара (представника комунистичке партије), итд. Правна заштита је проблематична, нпр. не можеш да нађеш адвоката зато што нико неће да се замери шефу полиције.

Трамп овим мерама гађа и америчке привреднике, јер су они ти који увозе оно што су произвели у Кини. Коначну цену на крају плате потрошачи, јер ће они плаћати робу скупље.

Што се тиче америчких привредника, они су обично сјајни тактичари, али немају стратегију, не мисле на дуже стазе. Дугачак је низ компанија које су уништене, а да менаџмент није урадио ништа лоше, радили су "by the book", смањивали трошкове и повећавали профит, како би привукли инвеститоре.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #209 on: June 11, 2019, 08:07:59 am »

Dugačak je niz kompanija koje su uništene, a da menadžment nije uradio ništa loše, radili su "by the book", smanjivali troškove i povećavali profit, kako bi privukli investitore.

To je zato, jer se nagrade managementu plačaju na godišnjem nivoju, i zato su važniji godišnji rezultati od dugoročnih. Zato su i sva smanjenja rađena za kratkoročne rezultate a ne za dugoročne.

Neka promene isplatu nagrada na 5 godina umesto na 1 pa bi svi gledali dugoročno.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.