PALUBA
March 28, 2024, 10:05:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193367 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #270 on: August 03, 2019, 05:23:45 am »

Kineski ambasador: Ako SAD žele borbu, borićemo se
Tanjug  02.08.2019.

Novi kineski ambasador pri UN Žang Džun rekao je da je Peking spreman da razgovara sa američkom administracijom o trgovinskom sporu, ali je ujedno poručio - "ako oni žele da se bore i mi ćemo se boriti" - ne samo za Kinu već za otvorenu svetsku ekonomiju.

On je maloj grupi novinara rekao da američke sankcije i povećanje tarifa štete Kini i svetu i da definitivno nisu "u dugoročnom interesu SAD" gde će američki potrošaci platiti veću cenu. Žang je rekao da sankcije protiv Severne Koreje treba da se ublaže u "odgovarajućem trenutku" kako bi se ohrabrio napredak u razgovorima između Vašingtona i Pjongjanga, prenosi AP. Takođe je istakao da Kina nikad neće dozvoliti mešanje spalja kada je reč o Sinđangu, Tibetu i Hongkongu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #271 on: August 03, 2019, 07:11:45 am »


Savetnica koja je spor sa Kinom opisala kao "borbu sa različitom civilizacijom" dobila otkaz


Šefica Odeljenja Stejt departmenta za planiranje politike Kajron Skiner otpuštena je sa te funkcije, izjavili su danas izvori.

U Stejt departmentu nisu želeli da komentarišu medijske izveštaje.

Izvori navode da je Skinerovoj rečeno da je otpuštena i da odluka stupa na snagu odmah.

Skinerovu je prošle godine angažovao državni sekretar Majkl Pompeo kao višeg savetnika i direktora ogranka odgovornog za smernice u spoljnoj politici.

Ona je pokušala da predoči doktrinu Donalda Trampa da bi objasnila viziju predsednika SAD o mestu Amerike u svetu.

Skinerova je početkom maja izazvala burna reagovanja u kineskim medijima i našla se na udarima kritika azijsko-američkih grupacija nakon što je opisala spor sa Kinom kao "borbu sa različitom civilizacijom" i koristila radikalizovane termine za opis spora.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #272 on: August 04, 2019, 07:01:15 am »


"Amerika želi da brzo rasporedi nove rakete u Aziji"



"Vašington želi da brzo rasporedi nove nove rakete u Aziji, ako je moguće narednih meseci, da bi se SAD suprotstavile jačanju Kine".

To je najavio novi šef Pentagona Mark Esper.

"Da, voleo bih to da uradim", rekao je američki ministar odbrane upitan o mogućnosti da Sjedinjene Države u Aziji razmeste novo konvencionalno naoružanje srednjeg dometa, sada pošto ih sporazum INF s Rusijom više ne obavezuje na ograničenja.

"Želeli bismo da to učinimo što pre", rekao je Esper u avionu na putu za Sidnej, prvu stanicu jednonedeljne turneje po Aziji.

"Radije bih da to bude za nekoliko meseci", rekao je Esper.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #273 on: August 04, 2019, 07:03:57 pm »

Ova vest je već negde bila postovana.  Angry

Ja sam komentarisao ovako:
Kako bi gospodin Esper reagovao, kada bi Rusija i Kina u najkraćem roku počele da raspoređuju rakete srednjeg dometa po Kubi, Venecueli i još kojekuda po Latinskoj Americi?

No nadam se da će se i to uskoro dogoditi, ako Kini još malo stanu na žulj!
Baš me interesuje šta će Esper tada pametnoga kazati. I  šta će tada svi kinezi u Americi kazati Esperu.

Moje lično mišljenje je da ovako agresivno provocirajući pristup problemu može imati rezultata prema nejakima, a kod moćnih kao što su Rusija i Kina mogu izazvati samo kontramere.

I još jedno pitanje: baš me interesuje koje azijske države će prihvatiti razmeštanje raketa na svojoj teritoriji, znajući da time postaju mete prvog udara, i da u tom slučaju (ne daj bože) Amerika neće ni prstom mrdnuti za njih, da ih odbrani.
« Last Edit: August 04, 2019, 07:11:09 pm by lovac » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #274 on: August 04, 2019, 07:42:13 pm »

Quote
I još jedno pitanje: baš me interesuje koje azijske države će prihvatiti razmeštanje raketa na svojoj teritoriji, znajući da time postaju mete prvog udara, i da u tom slučaju (ne daj bože) Amerika neće ni prstom mrdnuti za njih, da ih odbrani.

Јужна Кореја и Јапан...САД већ тамо имају војне базе и домаћине неће ни питати.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #275 on: August 04, 2019, 08:13:07 pm »

Japan neće dozvoliti postavljanje raketa koji gledaju ka Kini i Rusiji, bez obzira na postojanje vojnih baza.

Južna Koreja je pokazala da više voli svoju severnu braću, nego amerikance, tako da će i tamo teško proći instaliranje novih raketnih sistema koji nišane prema severu.

Ovo je moje lično mišljenje.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #276 on: August 05, 2019, 12:45:52 pm »


Amerika: Kina da prestane da ugrožava slobodnu trgovinu


Sjedinjene Američke Države se protive ponašanju Kine koje destabilizuje Indo-pacifički region, izjavio je u Sidneju američki ministar odbrane Mark Esper.

Državni sekretar Majk Pompeo optužio je Kinu za, kako je rekao, decenije lošeg ponašanja koje je ugrozilo slobodnu trgovinu.

Esper i Pompeo su se u Sidneju sastali sa australijskim kolegama.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #277 on: August 05, 2019, 12:47:57 pm »


Ojačale trgovinske tenzije između SAD i Kine: Cene deonica na berzama oštro pale


Cene deonica na svetskim berzama prošle nedelje su oštro pale, jer su ojačale trgovinske tenzije između SAD i Kine.

Naime, američka centralna banka nije ispunila očekivanja ulagača.

Na Vol Stritu je Dow Jones prošle sedmice skliznuo 2,6 odsto, na 26.485 bodova, dok je S&P 500 potonuo 3,1 procenta, na 2.932 boda, a Nasdaq indeks 3,9 odsto, na 8.004 boda.

Najveći nedeljni gubitak ovih indeksa još od decembra posledica je novog jačanja trgovinskih tenzija između SAD i Kine, nakon što je u četvrtak predsednik SAD Donald Tramp zapretio Kini dodatnim carinama.

"Trgovinski pregovori se nastavljaju, a tokom pregovora SAD će od 1. septembra početi da naplaćuje male dodatne carine od 10 odsto na preostalu robu i proizvode koji dolaze u našu zemlju iz Kine vredne 300 milijardi dolara. To ne uključuje 250 milijardi dolara (vrednu robu) koja se već carini sa 25 procenata", objavio je Tramp na Tviteru.

On je, takođe, kritikovao Kinu što nije ispunila obećanja da će kupovati više američkih poljoprivrednih proizvoda. Trampove poruke usledile su dan nakon što su američki i kineski predstavnici u Šangaju završili dvodnevne pregovore bez bitnih pomaka, iako su obe strane razgovore ocenile konstruktivnim. Zbog toga su na tržištu ponovo ojačala strahovanja od negativnog uticaja trgovinskog sukoba na rast globalne privrede.

SAD i Kina, naime, vode trgovinski rat od prošle godine, a te su napetosti negativno uticale na globalne nabavne lance i potresle finansijska tržišta.
Dosad su dve najveće privrede sveta međusobno uvele carine na robu ukupne vrednosti veće od 360 milijardi dolara, što šteti industrijskim kompanijama sa obe strane Pacifika.

"Najveći je problem što je to sistemsko pitanje i što će to biti trajno pitanje između SAD i Kine. A tržišta ne vole neizvesnost", kaže Joseph Quinlan, strateg u Merill and Bank of America Private Bank.

Ulagače je prošle nedelje razočarala i američka centralna banka. Doduše, čelnici Feda odlučili su na redovnoj sednici da smanje ključne kamatne stope za 0,25 procentnih poena, u raspon od 2,00 do 2,25 odsto, što je prvo smanjenje cene novca nakon 10 godina. No, to se i očekivalo, a ulagače je razočarala poruka predsednika Feda Džeroma Pauela da ovaj rez nije početak dužeg ciklusa smanjenja kamata.

On je istakao da je Fed smanjio kamate zbog usporavanja rasta globalne privrede, trgovinskih tenzija i potrebe da se podstakne inflacija koja je vrlo niska. No, naveo je i da ovaj rez ne znači da sledi nastavak smanjenja kamata.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #278 on: August 05, 2019, 12:49:24 pm »


Američke sankcije mu ne mogu ništa: Huavej i dalje drugi najveći proizvođač telefona


Kineska kompanija uspela je da poveća prodaju telefona bez obzira na to što je globalno tržište u opadanju, ali i uprkos višemesečnim američkim sankcijama.

Huavej je zadržao drugu poziciju, odmah nakon Samsung-a, dok se na trećem mestu i dalje nalazi Apple. Četvrto i peto mesto pripadaju Xiaomi-ju i Oppo-u.

Prema istraživanju koje je sprovela analitičarska kuća Strategy Analitics, globalna prodaja telefona je u periodu od aprila do juna opala za 2,6 odsto - 341 milion prodatih telefona.

U tom periodu Samsung je povećao udeo na tržištu na 22 procenta, pri čemu je najveći doprinos tom rastu ostvaren u srednjem segmentu. Huavej je uspeo da zadrži 17 odsto tržišta, a Apple 11 odsto, prenosi PC Press.

Interesantno je da je na godišnjem nivou, Huavej uspeo da podigne svoj udeo na tržištu za čak osam odsto, uprkos tome što je poslednjih meseci pod oštrim američkim sankcijama. Tome je doprineo ogroman rast prodaje u Kini, dok je u Evropi i ostatku sveta prodaja u blagom padu.

Objašnjenje za to je što u ovom kvartalu Huavej nije u potpunosti osetio efekte sankcija, pa se to nije previše odrazilo na njihovu prodaju, ali će verovatno u narednom periodu to da se promeni.

Iz iste kompanije stiže i procena da je Apple u ovom kvartalu iskusio pad prodaje iPhone-a od osam procenata.

Napomenuto je i da je ova kompanija nakon prilagođavanja cena uspela je da stabilizuje svoje pozicije u Kini, kao i na drugim tržištima (prvenstveno u Indiji) gde je previsoka cena predstavljala najveću prepreku za kupovinu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #279 on: August 05, 2019, 12:52:09 pm »


Azijski indeksi beleže najoštriji dnevni pad: Tržišta uzdrmale nove pretnje carinama Kini


Azijski indeksi imali su najoštriji dnevni pad za proteklih devet meseci zbog obnovljenih kinesko-američkih trgovinskih napetosti.

Juan je potonuo na najniži nivo tokom više od decenije. Investitori su sigurno utočište pronašle u jenu, obveznicama i zlatu.

MSCI Asia Pacific Index je potonuo 2,2 odsto na nivoe najniže još od januara. Kineski bluechip indeks CSI300 je pao 1 procenat, dok je korejski Kospi potonuo 2,1 odsto, na najniži nivo od decembra 2016. godine.

Tržišta su uzdrmale najnovije pretnje carinama na robni uvoz iz Kine, pa su ulagači potražili utočište za kapital u japanskom jenu, koji je u takvom okruženju ojačao na najviše nivoe u pet nedelja prema dolaru i najviši nivo tokom dve i po godine prema funti.

Američki predsednik izjavio je da će 1. septembra uvesti 10 odsto carine na robni uvoz iz Kine vredan 300 milijardi dolara, a nakon što su se američki pregovarači vratili sa trgovinskih pregovora iz Šangaja i izvestili da napredak nije postignut. Tramp je ustvrdio da Kina nije ispunila obećanja koja je dala u ranijim pregovorima

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #280 on: August 05, 2019, 07:23:17 pm »

Quote
Američke sankcije mu ne mogu ništa: Huavej i dalje drugi najveći proizvođač telefona

Права оцене о утицају америчких санкција на пословање Хуавејиа се могу дати тек идуће године негде у ово доба, када се јасно детектују сви позитивни и негативни чиниоци проистекли из ових санкција.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #281 on: August 06, 2019, 06:18:48 am »

Kina i druge zemlje ne odustaju od iranske nafte
NovostiOnline   05. avgust 2019.

Kina i mnoge druge zemlje dobijaju naftu s daleko većeg broja iranskih tankera nego što je ranije bilo poznato, uprkos američkoj pretnji sankcijama, piše „Njujork tajms“ pozivajući se na podatke servisa za nadgledanje brodova i satelitskih snimaka.

SAD su prošle godine jednostrano istupile iz nuklearnog sporazuma s Iranom i ponovo uvele sankcije Teheranu, uključujući i sekundarne sankcije protiv zemalja koje posluju s Iranom. Kina, Indija, Italija, Grčka, Japan, Južna Koreja, Tajvan i Turska su do 2. maja ove godine bili izuzeti sa sankcionog spiska, odnosno do tog datuma SAD su se obavezale da im neće uvoditi sankcije za kupovinu određenih količina iranske nafte. Bela kuća, međutim, nije produžila trajanje ove odluke.

Američki list je pratio kretanje više od 70 iranskih tankera od 2. maja, kada su američke sankcije u potpunosti stupile na snagu i kada je Stejt department saopštio da će, počev od tog datuma, svaka kupovina iranske nafte biti kažnjena. Ispostavilo se da je 12 tankera prevozilo i isporučivalo naftu zemljama Azije i Mediterana: šest je isporučivalo teret u kineske luke, a ostali su prevozili naftu preko Sueckog kanala, verovatno u Siriju ili Tursku, tvrdi „Njujork tajms“. Prema navodima lista, isporuka iranske nafte dokazuje da se administracija američkog predsednika Donalda Trampa suočila s teškoćama u pokušaju da izvoz nafte iz te zemlje svede na nulu.

„Ne treba pretiti ako je nemoguće ostvariti te pretnje“, naveo je bivši činovnik Bele kuće i Stejt departmenta Ričard Nefju u izjavi za list. „Njujork tajms“ dodaje da kupovina i prevoz iranske nafte i drugih pratećih proizvoda nisu nelegalni s tačke gledišta drugih zemalja, jer su Trampove sankcije jednostrane. Američki državni sekretar Majk Pompeo je 22. jula saopštio da je Vašington uveo sankcije jednoj kineskoj kompaniji zbog kupovine nafte. Iz Ministarstva inostranih poslova Kine je tim povodom saopšteno da je saradnja te zemlje s Iranom, uključujući poslovanje u oblasti energetike, potpuno zakonita.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #282 on: August 06, 2019, 06:40:29 am »


Taktika ili nužda? Kina oborila vrednost juana u odnosu na dolar na najniži nivo od 2008.



Kina je dozvolila danas da kurs juana prema dolaru probije ključni nivo od sedam juana za dolar, prvi put u više od jedne decenije.

To bi, kako ocenjuje Rojters, mogao biti signal da je zvanični Peking spreman da toleriše dalje slabljenje nacionalne valute u uslovima eskalacije trgovinskog rata sa SAD.

Nagli pad juana od 1,4 odsto usledio je nakon što je Narodna banka Kine (PBOC) utvrdila zvanični današnji srednji kurs juana na 6,99225 juana za dolar, što je njegov najslabiji nivo od decembra 2018. godine.

"PBOC je u potpunosti dala 'zeleno svetlo' za deprecijaciju juana", kaže Ken Čeng, strateg "Mizuho" banke u Hong Kongu.

Kurs juana je na početku trgovanja u kontinentalnom delu Kine iznosio 6,9999 juana za dolar, da bi oko 03:51 časova po Griniču oslabio na 7,0266 juana za dolar, što je dnevni pad od 1,2 odsto.

Juan je nešto ranije izgubio čak 1,4 odsto vrednosti. Ovo je prvi put od 9. maja 2008. godine da se kineskom valutom trguje na nivou od preko sedam juana za dolar, navodi Rojters.

Radikalni zaokret kursa juana usledio je samo nekoliko dana nakon što je američki predsednik Donald Tramp zaprepastio finansijska tržišta obećanjem da će od 1. septembra uvesti 10-procentne carine na preostali kineski uvoz vredan 300 milijardi dolara, čime je naglo prekinuo kratko jednomesečno primirje u trgovinskom ratu dve zemlje.

Analitičari očekuju da će juan nastaviti da slabi, jer zvanični Peking, kako navode, ima sve manje razloga da očuva stabilnost juana u uslovima eskalacije trgovinskog rata.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #283 on: August 06, 2019, 06:41:42 am »


Tramp optužio Kinu da manipuliše kursom juana


Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp optužio je danas Kinu da manipuliše svojom valutom.

Tramp je tako reagovao nakon što je zvanični Peking dopustio da juan padne na najniži nivo prema dolaru za proteklih 11 godina.

"Kina je oborila vrednost svoje valute skoro na istorijski minimum. To se zove ’valutna manipulacija’. Slušate li, Federalne rezerve? Ovo je veliki prestup koji će s vremenom mnogo oslabiti Kinu", napisao je Tramp na Tviteru.

Nagli pad juana od 1,4 odsto usledio je nakon što je Narodna banka Kine (PBOC) utvrdila zvanični srednji kurs juana na 6,99225 juana za dolar, što je njegov najslabiji nivo od decembra 2018. godine.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #284 on: August 06, 2019, 06:43:03 am »


Haos na Vol stritu: Akcije velikih kompanija dramatično pale



Akcije na Vol stritu su se danas sunovratile, nakon što je kineska valuta zabeležila drastičan pad.

Na pad akcija uticala je i bojazan od dalje eskalacije trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.

Širi indeks S&P 500 pao je za 2,0 odsto, industrijski Dau Džons za 526 poena ili 2,0 odsto na 25.963 poena, a tehnološki Nasdak za 2,6 procenata, prenosi agencija AP.

I evropske i azijske berze su danas registrovale drastičan pad vrednosti.

Britanski indeks FTSE 100 je pao za 2,47 odsto, nemački DAKS za 1,80 procenata, francuski KAK 40 za 2,19 odsto, a španski IBEKS 35 za 1,35 procenata, javlja njujorška agencija "Blumberg".

Evro je ojačao za 0,7 odsto na 1,1181 dolara, japanski jen za 0,4 odsto na 106,17 jena za dolar, dok je "Blumbergov" dolarski indeks stagnirao.

U Aziji, japanski indeks Nikei 225 je pao za 1,74 odsto, a hongkonški Hang Seng za 2,85 procenata.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.