PALUBA
March 28, 2024, 06:19:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193328 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #345 on: September 03, 2019, 08:19:19 am »


Nove tarife SAD uticale na kurs: Kina devalvirala juan na nivo iz marta 2008.


Kineska narodna banka dodatno je devalvirala nacionalnu valutu na 7,0883 juana za jedan dolar.

Poslednji put se kineska valuta kotirala tako nisko, na 7,0882 juana za dolar, 13. marta 2008. godine.

Narodna banka je počela da devalvira juan, nakon što su SAD najavile uvođenje dodatnih tarifa na kineske proizvode, prenosi Sputnjik.

Ministarstvo finansija SAD je saopštilo da Kina manipuliše svojom valutom i upozorilo je da će sarađivati sa Međunarodnim monetarnim fondom na rešavanju ovog pitanja.

Prema američkom Ministarstvu, Peking ima dugu istoriju masovnih intervencija na deviznom tržištu, kako bi se cena juana zadržala na niskom nivou.

Guverner Kine Bank Ii Gang negirao je da devalvacija juana ima veze sa trgovinskim sukobom između Pekinga i Vašingtona i objasnio je da je trenutni period nestabilnosti posledica neizvesnosti koju stvaraju spoljni faktori.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #346 on: September 03, 2019, 08:20:15 am »


Nastavak trgovinskog rata Kina-SAD: Žalba zbog kečapa, palica za golf, surfing daski, viršli...



Kineske vlasti podnele su žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) reagujući na američke nove carinske namete na uvezenu kinesku robu.

"Kina je veoma nezadovoljna i odlučno se protivi (novim američkim merama). Kina će zaštititi svoja legitimna prava i interese u skladu sa pravilima STO-a", saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine.

U nedelju su na snagu stupile nove američke carine na uvoz kineske robe u vrednosti od oko 112 milijardi dolara.

Pogodjena je velika lepeza proizvoda, koji su do sada bili poštedjeni, posebno u prehrambenom sektoru, medju kojima su kečap, govedje meso, svinjske viršle, voće, povrće, mleko, sir, začini i sladoled.

Dodatne carine biće primenjene i na sportske artikle, kao što su palice za golf, daske za surfing, bicikli, zatim muzički instrumenti, sportska odeća, nameštaj i stolice za decu.

Nove carine dodaju se na ranije uvedene carine na kineski uvoz u vrednosti od 250 milijardi dolara.

Do kraja godine ukupan kineski uvoz u vrednosti od oko 540 milijardi dolara, prema podacima iz 2018. godine, biće podložan dodatnim carinama. Poslednji krug povećanja nameta predvidjen je 15. decembra.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #347 on: September 03, 2019, 12:17:01 pm »


Peking spreman za pregovore dok Tramp traži nove načine da pritisne Kinu


Trgovinski rat SAD i Kine se zaoštrio – nijedna strana ne namerava da popusti i stalno se koriste nova sredstva.

Bela kuća trenutno razmatra predlog vlasnika starih kineskih hartija od vrednosti, koji žele da zahtevaju od Pekinga isplatu duga iz perioda vladavine dinastije Ćin, koji iznosi više od bilion dolara.

Tramp je najavio povećanje tarifa na kineski uvoz sa 10 na 15 odsto, dok Peking drugu nedelju zaredom devalvira juan — 29. avgusta kurs je dostigao najniži nivo u poslednjih 12 godina.

Peking izjavljuje da je spreman za pregovore.

"Trampova administracija proučava malo verovatne izglede za zadovoljenje vekovnih potraživanja za isplatu dugova na osnovu kineskih obveznica, koje su izdate još pre osnivanja komunističke Narodne Republike Kine", navodi agencija.

Hartije su se pojavile na tržištu početkom prošlog veka, uglavnom sa ciljem dobijanja sredstava za izgradnju pruga u zemlji. Veliki obim obveznica i dalje poseduju američki kolekcionari, a mogu se kupiti i na onlajn aukcijama.

Prema proračunima jednog od osnivača Fonda kineskih hartija od vrednosti, uzimajući u obzir inflaciju, kamate i nadoknade, iznos koji bi Peking morao da plati premašio bi bilion dolara. Međutim, Kina ne priznaje dugove iz vremena pre revolucije i odbija da ih isplati.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #348 on: September 04, 2019, 09:11:13 am »


Prvi pad proizvodnje u SAD od 2016. zbog tenzija Kine i SAD


Proizvodni sektor u SAD u avgustu je pao prvi put od 2016. usled zabrinutosti zbog slabljenja globalne ekonomije i trgovinskih tenzija između Kine i SAD.

Proizvodni sektor u SAD u avgustu je pao prvi put od 2016. godine, usled zabrinutosti zbog slabljenja globalne ekonomije i rastućih trgovinskih tenzija između Kine i SAD.

Indeks fabričke aktivnosti u SAD pao je na 49,1 poen u avgustu, što je najniži nivo od januara 2016. godine, saopštio je američki Institut za upravljanje nabavkama (ISM), a prenosi agencija Rojters.

To je niži podatak u odnosu na indeks od 51,2 poena iz jula, dok su analitičari koje je anketirao Rojters očekivali da će indeks u avgustu iznositi 51,1 poen.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #349 on: September 05, 2019, 08:38:46 am »


Amerikanci optužili "Huavej" za špijunažu,
"Huavej": FBI vrbuje naše radnike da odaju tajne



Američke vlasti već nedeljama osipaju paljbu po kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavej, optužujući kompaniju da se njihova tehnologija koristi u svrhu špijunaže, a sada je kineski gigant uzvratio udarac.

Kineska kompanija tvrdi da je američka vlada podsticala zaposlene da otkrivaju tajne koncerna. Kako navode, koristili su sudska i administrativna ovlašćenja da potkopaju poslovanje Huaveja i njihovih partnera, saopštio je najveći proizvođač pametnih telefona.

Američka policija je navodno pokušala da okrene sadašnje i bivše zaposlene u kompaniji protiv nje.

Prema jednom Huavejovom dokumentu, osam zaposlenih, među kojima i nekoliko američkih državljana, bili su meta takvih pokušaja, a reč je o rukovodiocima srednjeg i visokog ranga. Najnoviji incident se navodno dogodio 28. avgusta, kada je zaposlenog u američkoj filijali posetio FBI i ubeđivao ga da postane njihov doušnik.

Od početka godine, američka policija pokušala je da vrbuje najmanje troje zaposlenih u sedištu Huaveja u SAD, navodi se u dokumentu kompanije, koja, međutim, te tvrdnje nije potkrepila dokazima. Samo su naveli da su zaposleni prijavili rukovodstvu pokušaje vrbovanja za špijunažu.

Američko ministarstvo pravde optužuje kompaniju Huavej za kršenje embarga prema Iranu, a predsednik Tramp, prema sopstvenim tvrdnjama, strahuje da bi tehnologija Huaveja mogla da posluži kineskoj vladi za špijunažu. Krajem avgusta u SAD je pokrenuta nova istraga protiv koncerna zbog sumnje za krađu tehnologija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #350 on: September 05, 2019, 02:09:27 pm »


U oktobru trgovinski pregovori Kine i SAD u Vašingtonu

 
Zvaničnici Kine i SAD dogovorili su se da početkom oktobra u Vašingtonu budu održani pregovori na visokom nivou, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.

Do ove objave dolazi usred bojazni da bi eskalirajući trgovinski rat mogao pokrenuti recesiju u globalnoj ekonomiji.

Najava nove runde pregovora je usledila nakon telefonskog razgovora između kineskog vicepremijera Ljua Hea, američkog trgovinskog predstavnika Roberta Lajtizera i američkog ministra finansija Stivena Mnučina, navodi se u saopštenju ministarstva, a prenosi agencija Rojters.

I guverner kineske centralne banke Ji Gang je učestvovao u razgovorima sa američkim trgovinskim zvaničnicima.

"Obe strane su se saglasile da treba da rade zajedno i preduzmu praktične akcije kako bi se stvorili dobri uslovi za konsultacije", saopštilo je ministarstvo.

Trgovinske delegacije dve zemlje imaće pregovore i sredinom septembra, pre pregovora na visokom nivou sledećeg meseca, dodaje se u saopštenju ministarstva.

Portparol Trgovinske kancelarije SAD potvrdio je da su Lajtizer i Mnučin razgovarali sa Ljuom, i da su se saglasili da se u Vašingtonu održe trgovinski pregovori na ministarskom nivou "u narednim nedeljama".

Sjedinjene Države su u nedelju počele sa uvođenjem 15-procentnih carina na različite kineske proizvode, uključujući obuću, pametne satove i televizore sa ravnim ekranom, nakon čega je Kina uvela 5-procentnu tarifu na američku naftu.

Nakon takvih akcija Vašingtona, Kina je podnela žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji protiv SAD.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #351 on: September 06, 2019, 11:33:27 am »


Merkel oštro reagovala: "Zbog vas mi idemo u recesiju"


Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da trgovinski rat Kine i SAD pogađa čitav svet. Ona je izrazila nadu da će spor uskoro biti rešen.

Nemačke kompanije našle su se između dve vatre tokom američko-kineskog trgovinskog konflikta. Prema njenim rečima, Nemačka privreda zabeležila je pad izvoza u drugom kvartalu, a vodeći ekonomisti kažu da je na pomolu recesija.

"Nadamo se da će biti pronađeno rešenje u trgovinskom sporu sa SAD zato što ovo pogađa sve u svetu", rekla je Merkelova kineskom premijeru Liju Kećijangu tokom dvodnevne posete.

Kancelarka je dodala da je Nemačka otvorena za kineske investicije i pozvala sve kineske firme da ulažu u njenu zemlju. Tom prilikom ona je napomenula da Nemačka vrši proveru investicija u nekim strateškim sektorima i ključnoj infrastrukturi. Li je izjavio da se Kina nada da će Nemačka prihvatiti više kineskih kompanija i olabaviti izvozna pravila za određenu robu.

Nemačka je u prvoj polovini godine imala trgovinski obrt sa Kinom od blizu 100 milijardi evra. Berlin preuzima predsedavanje EU 2020. godine, a Merkelova planira da tada održi samit EU i Kine da bi se zauzeo zajednički evropski stav prema drugoj po veličini svetskoj ekonomiji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #352 on: September 09, 2019, 07:59:18 am »


Pala trgovinska razmena Kine sa SAD u avgustu


Trgovinska razmena Kine sa SAD naglo je pala u avgustu u jeku sve goreg rata oko carina koji preti i globalnom ekonomskom rastu.

Uvoz američke robe u Kinu pao je u avgustu za 22 odsto u odnosu na godinu dana ranije, na 10,3 milijarde dolara posle kineskog povećanja carina i naredbi kompanijama da otkažu narudžbine, pokazuju danas objavljeni zvanični podaci.

Kineski izvoz u SAD, najveće kinesko tržište, pao je za 16 odsto na 44,4 milijardi dolara pod pritiskom kaznenih carina koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp koji se bori protiv velikog kineskog trgovinskog suficita sa njegovom zemljom i kineskim ambicijama oko preuzimanja tehnologije.

Uzajamno američko i kinesko podizanje carina na uvezenu robu u vrednosti od više milijardi dolara poremetilo je trgovinu u oblastima od soje do medicinske opreme i pogodio trgovce iz obe zemlje.

Kineski izvoznici suočeni su i sa oslabljenom globalnom potrošačkom tražnjom u vreme kada ih Peking upućuje da traže druga tržišta da zamene SAD. Politički osetljiv kineski trgovinski suficit sa SAD se smanjio na 31,3 milijarde dolara u avgustu u odnosu na 27 milijardi godinu dana ranije.

Globalni izvoz Kine pao je za tri odsto na 214,8 milijardi dolara, a uvoz je porastao 1,7 odsto na 180 milijardi dolara. U prvih osam meseci ove godine kineski izvoz je pao jedan odsto u odnosu na isti period prošle godine, a uvoz je manji za 5,6 odsto. Ukupni trgovinski suficit Kine porastao je u avgustu 25 odsto u odnosu na prošlu godinu na 34,8 milijardi dolara.

Izvoz za Evropsku uniju porastao je tri odsto na godišnjem nivou, na 38,3 milijarde. Američki i kineski pregovarači spremaju se za nove pregovore u oktobru, ali ni jedna strana nije dala naznake da nudi ustupke koji bi mogli da dovedu do izlaska iz blokade oko sporazuma.

Odluka da se ipak održe pregovori uprkos najnovijoj rundi uzajamnog podizanja carina 1. septembra ohrabrio je finansijska tržišta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #353 on: September 09, 2019, 08:03:41 am »



Apple prekršio zakon o radu u Kini zbog novog iPhonea


Američki tehnološki gigant Apple Inc. i njegov partner Fokconn prekršili su zakon o radu u Kini angažujući previše privremenih radnika za nove modele iPhonea.

To je saopštila organizacija čije je sedište u Njujorku China Labor Watch (CLW). Oni se bave zaštitom prava radnika i već su objavljivali tvrdnje da američki gigant izrabljuje kineske radnike.

Na njihovom zvaničnom sajtu može se naći da su još 2016. godine obaveštavali javnost o tom problemu.

Oni tvrde i da su uslovi rada u fabrici za proizvodnju iPhonea bili previše teški.

Prema CLW-u, čak 50 odsto radnika u pogonu kompanije Fokconn u Džangdžou je radilo po ugovoru o privremenom poslu, dok zakon dozvoljava rad pod tim uslovima za najviše 10 odsto osoblja.

Kompanija Apple saopštila je da je i njihova interna istraga potvrdila ove informacije i dodala da "blisko sarađuje sa Fokconnom na rešavanju ovog problema".

Ovo saopštenje dolazi baš pred predstavljanje nekoliko novih modela iPhonea, što je najavljeno za sutra.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #354 on: September 11, 2019, 08:28:51 am »


Neočekivani pad kineskog izvoza


Kineski izvoz neočekivano je pao u avgustu zbog drastičnog posustajanja isporuka u SAD, pokazali su najnoviji zvanični podaci.

To je podstaklo dodatni strah od negativnih posledica trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije, ocenjuje britanski BBC.

Kineski izvoz je u avgustu pao za 1,0 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, što je najveći pad od juna kada se smanjio za 1,3 odsto.

Analitičari su, pak, očekivali rast izvoza.

Kineski izvoz u SAD pao je u prošlom mesecu za 16 posto na godišnjem nivou, nakon pada od 6,5 odsto u julu. Uvoz je, s druge strane, pao za 22,4 odsto.

Kineski izvoz u Evropu, Južnu Koreju, Australiju i jugoistočnu Aziju, takođe se pogoršao na godišnjem nivou, dok je izvoz u Japan i Tajvan bio nešto bolji nego prethodnog meseca.

Kina i SAD dogovorili su prošlog četvrtka obnovu trgovinskih pregovora u oktobru u Vašingtonu, nakon neuspelog trgovinskog sastanka u julu.

BBC podseća da je sada već 12-mesečni trgovinski sukob između SAD i Kine eskalirao u avgustu, nakon najave Vašingtona da će uvesti dodatne 15-procentne carine na uvoz široke lepeze kineskih proizvoda.

Kina je uzvratila istom merom i dozvolila slabljenje domaće valute kako bi ublažila deo pritiska koji generišu američke carine. Juan je tako u avgustu prekoračio ključnu granicu od sedam juana za dolar prvi put od globalne finansijske krize. Vašington je zbog toga optužio Peking za valutne manipulacije.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #355 on: September 11, 2019, 08:30:08 am »


Huavej povukao tužbu protiv Amerike: Vratili im zaplenjenu opremu


Kineski tehnološki gigant Huavej odlučio je da povuče tužbu protiv Ministarstva trgovine Sjedinjenih Američkih Država zbog zaplenjene opreme.

Huavej je u junu tužio američku vladu zbog oduzimanja njihove telekomunikacione opreme na Aljasci.

Oni su u tužbi naveli da im nije bila potrebna dozvola za izvoz, jer je to već bila njihova oprema koju su samo vraćali nazad u Kinu.

Iz kompanije su napomenuli da su odustali od tužbe nakon što su SAD vratile opremu u avgustu pošto su zaključili da im ne treba licenca.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #356 on: September 11, 2019, 08:33:00 am »


Trgovinski rat Vašingtona i Pekinga koštaće svet oko 850 milijardi dolara


Trgovinski rat između Vašingtona i Pekinga koštaće svet oko 850 milijardi dolara, dok će američka ekonomija izgubiti oko 200 milijardi dolara.

Tako su procenile Federalne rezerve SAD.

Ekonomisti su analizirali trenutnu situaciju i zaključili da je nesigurnost trgovinske politike narasla na nivo nezabeležen još od sedamdesetih godina prošlog veka.

U Federalnim rezervama smatraju da će komercijalni rat koštati SAD i svet skoro jedan odsto njihovog BDP-a. Pošto globalni BDP iznosi oko 85 biliona dolara, a američki oko 20 biliona, odgovarajući gubici iznosiće 850 milijardi, odnosno 200 milijardi dolara.

Novi zaokret u američko-kineskom trgovinskom ratu, koji je povezan sa povećanjem carina nametnutih kineskoj robi, uticaće na svetsku ekonomiju, piše Sputnjik.

Mark Tornton, stručnjak iz Mises instituta, veruje da će ukoliko se sadašnji trend nastavi i Donald Tramp odluči da još više pooštri odnos prema Kini rast globalnog BDP-a u 2019. godini iznositi samo dva odsto, umesto 2,6 odsto, izračunala je Svetska banka.

Trampova administracija i dalje insistira na tome da sve njene antikineske mere idu u korist SAD. U Beloj kući veruju da tarife omogućavaju smanjenje trgovinskog deficita između Amerike i azijskog giganta.

Tornton je rekao da se nakon poslednjih mera Tramp nadao da će Pekingu oduzeti trgovinske preference i konsolidovati nacionalnu ekonomiju, zahvaljujući vraćanju proizvodnje u SAD.

"Ta ideja je trebalo da izazove pozitivan efekat, ali se u praksi to do sada nije dogodilo", ističe ekspert.

U praksi, antikineske mere samo usporavaju rast nacionalnog BDP-a. Tako se kompozitni vodeći indikator za SAD smanjio na 98,8 bodova, što je njegov istorijski minimum od 2010. godine.

Sergej Suverov, viši analitičar ruske investicione banke BKS Premijer, veruje da i Sjedinjenim Državama, poput Kine, preti opasnost da pretrpe znatne gubitke zbog trgovinskih sporova.

On predviđa sledeće posledice: inflaciju uzrokovanu rastom cena kineske robe, smanjenje izvoza hrane i automobila iz SAD, kao i recesiju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #357 on: September 12, 2019, 03:48:33 pm »


Odluka Kine podigla akcije na berzi


Akcije na Volstritu su porasle, jer su investitori "zgrabili" deonice tehnoloških kompanija.

To se desilo nakon odluke Kine da pojedine američke proizvode izuzme od najnovije runde tarifa.

Širi indeks S&P 500 je porastao za 0,2 odsto, industrijski Dau DŽons je faktički stagnirao na 26.910 poena, dok je tehnološki Nasdak ojačao za 0,6 procenata, prenosi agencija AP.

Akcije tehnološkog sektora su u ranom trgovanju porasle, pri čemu su deonice Epla skočile za 1,5 odsto, a proizvođača čipova, kompanije Nvidija, za 1,1 odsto.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #358 on: September 13, 2019, 08:38:03 am »


Trampov rat na odloženo!


Američki predsednik Donald Tramp ustuknuo je od pompezno najavljivanog novog udara u trgovinskom ratu protiv Kine, najavivši da će nova carina na robu vrednu 250 milijardi dolara, umesto 1. oktobra, stupiti na snagu 15. oktobra.

Šef Bele kuće je kao razlog za ovaj neočekivani potez naveo „dobru volju“ i zahtev Liu Hea, vicepremijera Kine, jer najmnogoljudnija zemlja na svetu 1. oktobra slavi 70-godišnjicu osnivanja Narodne Republike Kine.


Smanjenje tenzija

Tramp je javnost o odluci obavestio preko Tvitera, poručivši da je „postignut dogovor kao gest dobre volje da se uvođenje nove carine na kinesku robu vrednu 250 milijardi dolara pomeri sa 1. na 15. oktobar“. On je planirao povećanje carine sa 25 na 30 odsto. Ovaj Trampov potez tumači se kao pokušaj smirivanja trgovinskog rata dve najveće ekonomske sile, naročito nakon pretnji iz avgusta da poveća carinu na kinesku robu vrednu 550 milijardi dolara, kao i da će narediti američkim kompanijama da u potpunosti napuste poslovanje u Kini. Do smanjenja tenzija došlo je uoči najavljenog sastanka delegacije dve zemlje kasnije ovog meseca u Vašingtonu. Kinesku stranu će predvoditi upravo potpredsednik He.


Protiv trgovinskog rata

- Niko neće imati koristi od trgovinskog rata, ni Kina, ni Amerika, ni čitav svet. Spremni smo da rešimo konflikt konsultacijama i saradnjom. Potrebni su nam mir i saradnja, što je u suštoj suprotnosti sa eskalacijom trgovinskog rata. Nastavićemo da kroz otvoreno tržište stvaramo dobru klimu za investicije, zaštitu intelektualnih prava, kao i promociju i razvoj moderne industrije. Protekcionizam i tehnološke blokade su nepotrebni - rekao je He, koji je ujedno i glavni ekonomski savetnik predsednika Si Đinpinga.

Nakon najave uvođenja novih, viših carina, Kina je odgovorila recipročnom merom, uz napomenu da neće biti većih taksa na lekove protiv raka i hranu za životinje, koji se uvoze iz SAD. Iz Pekinga je u više navrata isticano da Kina ne želi da ulazi u trgovinski rat.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #359 on: September 21, 2019, 01:00:04 pm »


SAD izuzele od tarifa kineske lampice za jelku, slamčice, pseće povoce...


SAD privremeno izuzimaju više od 400 vrsta kineskih proizvoda od carina koje je administracija predsednika Trampa uvela lane, potvrdila je danas TV mreža CNBC.

To proističe iz tri dokumenta koje će danas objaviti Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika.

Izuzeće, kojim je pokriveno ukupno 437 vrsta proizvoda, odnosi se, između ostalog, na artikle kao što su lampice za novogodišnju jelku, plastične slamčice, pseći povoci i štampane pločice (PCB).

Ti proizvodi deo su kineske robe u vrednosti od 250 milijardi dolara, na koju su SAD prošle godine uvele tarife.

Najnovija odluka doneta je nakon više od 1.100 zahteva za izuzećem koje su podnele kompanije i drugi subjekti u Sjedinjenim Državama, navodi se u dokumentima.

Dve najveće svetske ekonomije su već duže od godinu dana u trgovinskom sporu, u kojem su uvele uzajamne carine na razna dobra koja uvoze jedna iz druge. Odluka o izuzećima dolazi u trenutku kada su se američki i kineski zvaničnici na "srednjem" nivou sastali u Vašingtonu, u okviru priprema za pregovore na visokom nivou koji se očekuju u oktobru.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.