PALUBA
March 29, 2024, 03:16:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193537 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #375 on: September 29, 2019, 11:10:26 am »


Najsnažniji udar na Peking, SAD izbacuje kineske kompanije sa Njujorške berze?


Administracija Donalda Trampa proučava mogućnost eliminacije kineskih kompanija sa liste kotacija američkih berzi, prenosi "Blumberg".

Ove glasine su već uticale na tržište. Nakon objavljivanja ovog "Blumbergovog" članka, akcijama kineskih kompanija znatno je pala vrednost. Konkretno, akcije "Alibabe", "Baidu" i JD doživele su oštar pad, prenosi Rojters.

"Alibaba grup holding" potonuo je za 5,2 odsto, JD.com je izgubila 6 odsto, a "Baidu" 3,7 odsto.

Donald Tramp je u međuvremenu saopštio da su Sjedinjene Države zainteresovane za zaključivanje trgovinskog sporazuma sa Kinom, ali da ga ne treba potpisati pre predsedničkih izbora 2020. godine.

Trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Kine počeo je 2018. godine. Zemlje su više puta vodile pregovore, ali oni nisu rezultirali dogovorom.

Prvog dana septembra, minut posle ponoći, Vašington je uveo carine na kinesku robu u visini od 15 odsto. To je prvi paket carina na kinesku robu koju Amerika uvozi, u vrednosti od oko 300 milijardi dolara, dok drugi paket carina treba da stupi na snagu 15. decembra. Takođe, Amerika će idućeg meseca povećati carine na još jedan paket kineskih roba sa 25 na 30 odsto.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #376 on: September 30, 2019, 10:10:07 am »


"Huavej" na servere instalira ruski operativni sistem


"Huavej" će na svoje servere instalirati ruski sistem "ALT Linuks", osmišljen da konkuriše američkom "Intelu".

Kineski serveri s ruskim operativnim sistemom prodavaće se pod brendom "Taišan".

Već su sprovedena ispitivanja kompatibilnosti, rekao je izvršni direktor razvojnog programera "Bazalta" Aleksej Smirnov za ruski portal "Biznis.fm".

On je naglasio da "Huavej" ima najbrži procesor na svetu — "Kunpeng", koji se zasniva na ARM64 sistemu.

"Ranije smo počeli da radimo na instalaciji, imali smo inženjerske uzorke i pripremili smo naš operativni sistem za rad i podršku ovom serveru. Obavili smo zajedničke testove, postoji potpuna kompatibilnost", prenosi Smirnov.

Saradnja "Huaveja" sa ruskim platformama usledila je nakon američkih sankcija koje su pogodile ovog kineskog tehnološkog giganta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #377 on: October 01, 2019, 07:30:17 am »


SAD saopštile: Uhapšen kineski špijun


Američki državljanin kineskog porekla Sjuehua, odnosno Edvard Peng, uhapšen je u okolini San Franciska zbog sumnje da je radio kao kineski špijun.

Kako prenosi Rojters, Peng je radio kao turistički vodič, a istovremeno je kao agent kineskoj vladi dostavljao poverljiv materijal o američkoj nacionalnoj bezbednosti od 2015. do 2018. godine.

Peng je priveden u petak u Hejvordu u Kaliforniji, saopštilo je federalno tužilaštvo.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #378 on: October 01, 2019, 07:56:21 am »


Zbog Kine pada cena nafte


Cene nafte su nastavile silazni trend, jer su ekonomske perspektive Kine i dalje slabe uprkos poboljšanju u oblasti proizvodne aktivnosti.

Nastavak trgovinskog rata sa SAD ugrozio tražnju za naftom u Kini.

Cena severnomorske nafte "brent" pala je za 85 centi ili 1,4 odsto na 61,06 dolara za barel, dok je američka "laka" nafta (WTI) pojeftinila za 59 centi ili 1,1 odsto na 55,32 dolara za barel, prenosi agencija Rojters.

Zvanični indeks menadžera nabavke (PMI) za proizvodni sektor Kine porastao je na 49,8 poena u septembru, što je nešto bolje od očekivanja i napredak u odnosu na 49,5 poena u avgustu.

Ipak, PMI je i dalje ispod granice od 50 poena koja razdvaja rast od pada proizvodne aktivnosti, pokazali su podaci kineskog Nacionalnog biroa za statistiku.

Kina je upozorila danas na nestabilnost na međunarodnim tržištima, nakon što su pojedini izvori preneli u petak da administracija američkog predsednika Donalda Trampa razmatra mogućnost delistiranja akcija kineskih kompanija sa američkih berzi.

Portparolka američkog Ministarstva finansija Monika Krauli je, međutim, demantovala u nedeju tu informaciju, navodeći na svom Tviter nalogu da ministarstvo "u ovom trenutku ne razmišlja o tome da blokira listiranje akcija kineskih kompanija na američkim berzama", i da "pozdravlja investiranje u Sjedinjene Države".

U međuvremenu, vodeći svetski izvoznik nafte, Sauđska Arabija, povratila je proizvodnju nafte na 11,3 miliona barela dnevno nakon napada na saudijska naftna postrojenja ranije ovog meseca.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #379 on: October 03, 2019, 05:18:35 am »

Pompeo: SAD zabrinute zbog prisustva Huaveja u Italiji
Tanjug 03.10.2019.

Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je danas da SAD žele da budu partner Italije, ali ne po cenu svoje nacionalne bezbednosti ako postoji rizik u vezi sa pozicijom Rima o kineskoj tehnologiji za razvoj 5G mreže, prenosi Rojters.

"Želimo da budemo partner Italije, ali ne na štetu američke nacionalne bezbednosti", rekao je Pompeo italijanskoj televiziji SkajTg24 na pitanje o zabrinutosti Vašingtona zbog bezbednosnih pitanja u vezi sa infrastrukturom za 5G mobilne mreže koju obezbeđuje kineska kompanija Huavej.

Ta kompanija, koja se nalazi na crnoj listi SAD, saopštila je u julu da će u Italiju u naredne tri godine uložiti 3,1 milijardu dolara.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #380 on: October 03, 2019, 07:46:26 pm »

Дакле, како САД наступају саме ће допринети да се свет поларизује на две групе: оне око САД и оне око Кине и вероватно Русије. И то неће бити условљено војним већ пре свега економским и технолошким разлозима. За сада САД наступају искључиво уцењивачи: или си са нама или против нас... нема трећег...Кинези наступају суптилније нудећи повољне кредите и не условљавајући друге земље политиком, барем не директно. Ко ће победити? теко је сада дати прави одговор. Највероватније неће бити победника. Само поражених.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #381 on: October 08, 2019, 07:53:54 am »


Nova runda trgovinskih pregovora SAD i Kine 10. oktobra


Zvaničnici SAD sastaće se sa visokorangiranim zvaničnicima Kine u četvrtak, 10. oktobra, kako bi započeli novu rundu pregovora o trgovini sa ciljem smirivanja tenzija između dvije najveće svjetske ekonomije, potvrđeno je danas iz Bijele kuće.

Portparol Bijele kuće Stefani Grišam saopštila je da će među temama razgovora biti pitanja prinudnog transfera tehnologije, prava na intelektualnu svojinu, usluga, necarinskih prepreka, poljoprivrede i izvršenja.

- Strane će pokušati da nadograde pregovore koji su održani prošle sedmice na nivou zamjenika - rekla je Grišamova.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #382 on: October 08, 2019, 11:02:23 am »


Meksiko i Vijetnam najveći dobitnici trgovinskog rata SAD i Kine


Američki uvoz iz Kine, njenog najvećeg dobavljača, smanjio se za 12,5 odsto zbog tekućeg trgovinskog rata te dve zemlje.

Meksiko i Vijetnam su iskoristili situaciju popunivši tu prazninu masivnim povećanjem svojih isporuka u SAD.

Američki uvoz iz Meksika je u poslednjih nekoliko meseci zabeležio najveći rast, sa skokom od 5,5 odsto ili 12,4 milijarde dolara u odnosu na isti period prošle godine, prema najnovijem izveštaju američkog Biroa za statistiku.

Istovremeno, uvoz iz Kine smanjio se za 43,25 milijardi dolara u odnosu na isti period 2018. godine, prenosi Raša tudej.

Drugi neočekivani pobednik u tarifnom sporu SAD i Kine je Vijetnam, budući da je američki uvoz iz te zemlje porastao za gotovo 34 odsto ili 10,9 milijardi dolara. Zahvaljujući tome, Vijetnam se pomerio za pet mesta na listi najvećih američkih dobavljača - sa 12. na sedmu poziciju.

Takav razvoj situacije je možda i posledica činjenice da određeni broj kineskih proizvođača prebacuje proizvodnju u susednu državu kako bi izbegli nove američke tarife.

Generalno gledano, kineska proizvodna aktivnost snažno je pogođena sporom sa Vašingtonom, budući da je peti mesec zaredom zabeležila pad aktivnosti. RT navodi i da se ove nedelje u Vašingtonu nastavljaju trgovinski pregovori na visokom nivou s ciljem razrešenja spora između SAD i Kine.

Dok američki predsednik Donald Tramp, s jedne strane, tvrdi da je postizanje dogovora vrlo blizu, s druge strane, kineski zvaničnici nisu spremni da daju tako smela predviđanja, prenose svetski mediji.

Dugotrajni trgovinski i tarifni spor bacio je senku na celokupnu globalnu ekonomiju, zbog čega je Svetska trgovinska organizacija (STO) prošle nedelje objavila sumornu prognozu rasta svetske trgovine u 2019. godini, predviđajući rast od 1,2 odsto u odnosu na 2,6 odsto koliko je projektovala u aprilu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #383 on: October 08, 2019, 12:31:44 pm »


SAD objavile "crnu listu": Na spisku 28 kompanija


SAD su stavile na "crnu listu" 28 kineskih državnih i privatnih organizacija i kompanija .

Oni su na "crnoj listi" zbog njihove navodne povezanosti s nasiljem nad etničkim Ujgurima u kineskoj provinciji Sinkjang s većinskim muslimanskim stanovništvom.

One su sada na takozvanoj "entitetskoj listi" koja im zabranjuje kupovinu proizvoda od američkih kompanija bez odobrenja Vašingtona.

Medju zabranjenima su i vladine agencije, ako i tehnološke kompanije specijalizovane za opremu za nadzor, prenosi BBC.

Kako se navodi, to nije prvi put da Vašington uvodi trgovinske zabrane kineskim kompanijama, a najpoznatiji je slučaj telekomunikacionog giganta Huaveja koji je na listi zbog bezbednosnih pitanja.

Kao razlog za uvodjenje zabrane navodi se da su te organizacije "umešane u kršenja ljudskih prava i zloupotrebe".

Humanitarne organizacije za zaštituljudskih prava smatraju da Peking progoni većinom muslimanske Ujgure u takozvanim "kampovima za prevaspitavanje", dok Kina navodi da je reč o "borbi protiv ekstremizma".

Na listi se nalazi oko 19 vladinih agencija, medju kojima je i Biro za javnu bezbednost provincije.

Na isti su, navodi BBC, kompanije za nadzor poput Hikvižon, Dahua i Megvi Tehnolodži, koje su specijalizovane za tehnologiju prepozavanja lica.

Grupe za ljudska prava i UN kažu da je Kina okružila i zatvorila više od milion Ujgura i pripadnika drugih nacionalnih manjina u logore, gde su primorani da se odreknu islama, da govore samo na mandarinskom kineskom i uče se poslušnosti komunističkoj vladi.

Kina to demantuje i kaže da ti ljudi pohadjaju "centre za stručno osposobljavanje" kako bi mogli da nadju posao i pomažu da se integrišu u kinesko društvo, a sve u ime sprečavanja terorizma.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #384 on: October 08, 2019, 08:34:31 pm »

Quote
Na isti su, navodi BBC, kompanije za nadzor poput Hikvižon, Dahua i Megvi Tehnolodži, koje su specijalizovane za tehnologiju prepozavanja lica.

Раније сам био врло скептичан према кинеској опреми за системе техничке заштите, али опрема ових компанија се показала као одлична, квалитетна, поуздана и значајно јефтинија од сличних "извиканих" робних марки.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #385 on: October 09, 2019, 10:13:50 am »


Kina napala tehnološkog giganta: Epl pomaže demonstrantima u Hongkongu


Kineski mediji optužili su američkog tehnološkog giganta Epl da podržava demonstrante u Hongkongu putem aplikacije za kretanje po gradu.

Ova optužba dolazi u trenutku povećanog pritiska Kine na strane kompanije.

Takođe, američka profesionalna košarkaška liga NBA i franšiza Hjuston Rokets su na meti oštrih kritika u Kini zbog tvita komesara lige Adama Silvera u kom je izrazio podršku demonstrantima.

List Ženmin žibao, organ vladajuće Komunističke partije Kine, optužio je Epl da je u Hongkongu omogućio korišćenje aplikacije koja na mapi pokazuje gde se nalazi policija.

Aplikacija HKMap.live opisana je kao podrška "izgrednicima". Nekadašnja britanska kolonija, Hongkong prolazi kroz četvrti mesec političke krize s gotovo svakodnevnim i često nasilnim demonstracijama.

"Epl je odlučio da odobri aplikaciju u Hongkongu. Da li je namera Epla da bude saučesnik izgrednika", upitao je Ženmin žibao.

Američka kompanija ima značajan finansijski interes u kontinentalnoj Kini i do sada je izbegavala da zauzme stav o osetljivim pitanjima, i uglavnom se povinovala zahtevima Pekinga za onemogućavanje korišćenja nekih aplikacija u toj zemlji.

Hongkong je 1997. vraćen Kini i trenutno uživa poseban status, sa širokom autonomijom i građanskim slobodama.

"Epl treba da razmisli o posledicama svoje neoprezne i pogrešne odluke", naveo je kineski list.

Epl nije komentarisao optužbe.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #386 on: October 09, 2019, 01:11:15 pm »


Američke vizne sankcije za pojedine kineske zvaničnike


SAD su uvele vizne restrikcije za zvaničnike kineske vlade i Komunističke partije za koje Vašington "veruje da su odgovorni za odvođenje u zatvor ili zlostavljanje manjinskog muslimanskog stanovnišstva u provinciji Sinđijang", saopštio je Stejt department.

U saopštenju Stejt departmenta se ne imenuju zvaničnici protiv kojih su uvedene mere, prenosi Rojters.

Britanska agencija podseća da su američki zvaničnici ranije najavili da administracija predsednika Donalda Trampa razmatra mogućnost uvođenja sankcija protiv kineskih predstavnika vlasti povezanih sa kažnjavanjem muslimanskog manjinskog stanovništva.


izvor
 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #387 on: October 09, 2019, 04:20:55 pm »



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #388 on: October 10, 2019, 06:53:16 am »

Trgovinski rat izmiče kontroli - Amerika je pomogla da se stvori kinesko "čudovište", a sada vuče očajničke poteze
M. Milikšić , Forbes 10.10.2019.

Američko-kineski trgovinski rat izmiče kontroli i preliva se u nova područja, nakon poslednjeg poteza Vašingtona.

Američke vlasti su u utorak postavile novu granicu Pekingu, stavljajući na crnu listu 28 kineskih kompanija zbog njihove navodne povezanosti s nasiljem nad etničkim Ujgurima u kineskoj provinciji Sinkjang sa većinskim muslimanskim stanovništvom. Na listi se našlo nekoliko tehnoloških kompanija, uključujući “Hikvižen”, “Megvii tehnolodži”, “ajFlajtek” i “SensTajm”. To znači da ove kompanije ne mogu da kupuju američku tehnologiju niti da prodaju svoje proizvode na američkom tržištu.

Tu je i odluka Stejt departmenta da nametne vizna ograničenja nekim kineskim zvaničnicima zbog ponašanja koje Vašington smatra neprihvatljivim. Ted Bauman, analitičar i ekonomist “Banjan Hil Publišinga”, smatra da američke vlasti novim mera pokušavaju da maksimalno pritisnu Peking, uoči nastavka trgovinskih pregovora.

- Poslednja mera, objavljivanje crne liste, u skladu je sa strategijom administracije predsednika Donalda Trampa, a to je traganje za novim izvorima sticanja prednosti u tekućim trgovinskim pregovorima. Mislim da nije slučajnost to što je crna lista objavljena tik nakon što je u medije procurilo da vlasti razmatraju ograničavanje pritoka američkog investicionog kapitala u kineske kompanije. Kao da je administracija shvatila da se Kinezi neće povući suočeni sa povećanim američkih tarifama, pa tragaju za drugim načinima da im zaprete – rekao je Bauman. “Globaltajms” ocenjuje da je crna lista, koja je objavljena nešto pre sastanka američkih i kineskih zvaničnika na visokom nivou u Vašingtonu radi nove runde pregovora, tipična taktika Trampove administracije i da pokazuje da SAD žele da izvuku korist iz pritiskanja Kine. Bauman, međutim, ukazuje da je crna lista u stvari “dobra ideja”, ali je zabrinut zbog tajminga.

- Problem je što su ekonomije dve zemlje duboko povezane. Zabrinutosti oko ovih pitanja trebalo je podići davno pre kad su Kinezi imali manju prednost… Kao što ljudi sve više počinju da uviđaju, ignorisanjem tih stvari dugo vremena SAD su pomogle u stvaranju kineskog “čudovišta” i možda je prekasno da se bilo šta uradi povodom toga – istakao je on. Ipak, Bauman ukazuje da strategija Vašingtona možda neće upaliti.

- Problem je što počinju da deluju pomalo očajno, a Kinezi su to shvatili. Poslednje vesti sa kineske strane govore da oni više nisu zainteresovani za veliku nagodbu oko trgovine i da će se fokusirati samo na kratkotrajne stavke – navodi Bauman - To za budućnost trgovinskih pregovora znači da Kinezi ili žele da završe s ovom rundom dijaloga i sačekaju novu američku administraciju za nastavak pregovora, ili se otvoreno rugaju Trampovom kabinetu govoreći: “Samo napred, uradite najgore što možete, mi ne marimo”.

U svakom slučaju, kako zaključuje “Forbs”, Vašington smanjuje šanse da će doći do bilo kakvog dogovora između dve strane u skorije vreme. Samo je pitanje vremena kad će Peking objaviti sopstvenu crnu listu ili nametnuti restrikcije američkih zvaničnicima.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #389 on: October 10, 2019, 08:13:08 am »


Najava dogovora Kine i SAD i vojna operacija u Siriji podigle cene nafte


Cene nafte su danas porasle nakon što su mediji preneli da je Kina otvorena za delimičan trgovinski sporazum sa SAD.

Na skok cena nafte uticala je i vojna operacija Turske na severu Sirije, što bi se moglo odraziti na proizvodnju nafte u tom regionu, prenosi agencija Rojters.

Severnomorska nafta "brent" poskupela je za 97 centi na 59,21 dolar za barel, dok je američka laka nafta (WTI) poskupela za 94 centa na 53,57 dolara za barel.

Pregovarači SAD i Kine, dve najveće svetske ekonomije, sastaće se sutra u Vašingtonu, u okviru poslednjih napora da se postigne dogovor koji ima za cilj okončanje dugotrajnog trgovinskog spora koji je usporio globalni rast.

Kina je i dalje otvorena za dogovor o delimičnom trgovinskom sporazumu, prenela je danas njujorška agencija Blumberg, pozivajući se na zvaničnika direktno upoznatog sa pregovorima.

I britanski Fajnenšel tajms je izvestio da Kina nudi povećanje obima godišnje kupovine američkih poljoprivrednih proizvoda, u sklopu napora da se osigura privremeni trgovinski sporazum sa Vašingtonom.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.