PALUBA
March 28, 2024, 10:01:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193366 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #405 on: October 18, 2019, 10:01:41 am »


Trgovinski rat uzeo danak: Rast BDP-a Kine najmanji u proteklih 27 godina



Kina je objavila danas da je u trećem tromesečju 2019. ostvarila rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od šest procenata u odnosu na lane.

To je, prema podacima Rojtersa, najniža stopa u najmanje 27 i po godina.

Analitičari su u anketi britanske agencije predviđali da će kineski BDP u trećem kvartalu porasti za 6,1 odsto na godišnjem nivou.

Prema podacima kineskog zavoda za statistiku, privredni rast je u drugom kvartalu 2019. godine iznosio 6,2 posto međugodišnje, što znači da trgovinski rat sa SAD uzima danak, navodi Rojters.

Zvanični Peking je predvideo rast BDP-a za ovu godinu od 6,0 do 6,5 odsto.

Mada su ekonomisti pesimistični u pogledu trenutnih izgleda za rast kineske ekonomije, među danas objavljenim podacima za septembar ima nekoliko svetlih tačaka, kao što je rast maloprodaje od 7,8 odsto međugodišnje i povećanje industrijske proizvodnje za 5,8 procenata u istom periodu. Investicije u osnovna sredstva su od januara do septembra porasle za 5,4 posto.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #406 on: October 19, 2019, 08:56:07 am »


Kraj trgovinskog rata?


Potpredsednik kineske vlade Liu He je saopštio da će Kina sarađivati sa Sjedinjenim Američkim Državama.

On obećava rešavanje problema na osnovu jednakosti i međusobnog poštovanja, kao i da bi zaustavljanje trgovinskog rata bilo dobro za obe strane.

"Dve strane postigle su znatan napredak na mnogim poljima, postavljajući važan temelj za potpisivanje sporazuma", izjavio je Liu, koji je glavni pregovarač u trgovinskim pregovorima.

Kina i Sjedinjene Države postigle su ograničen dogovor prošle nedelje kako bi okončale trgovinski rat koji je ukočio svetska tržišta i ometao svetski ekonomski rast, a sada obe strane rade na pismenom sporazumu, a prenosi Rojters.

Liu je rekao da će Kina pojačati ulaganja u osnovne tehnologije kako bi ubrzala ekonomsku obnovu.

"Nismo zabrinuti zbog kratkoročne ekonomske nestabilnosti. Uvereni smo da možemo da ispunimo makroekonomske ciljeve za ovu godinu", rekao je Liu i dodao da su dobri odnosi dve države bitni i za stabilnost u svetu.

"Rast kinesko-američke privredne i trgovinske saradnje povezan je sa mirom, stabilnošću i prosperitetom celog sveta", rekao je.

Međunarodni monetarni fond procenio je da bi okvirni trgovinski sporazum koji su Vašington i Peking postigli prošle nedelje mogao smanjiti štetu koju su nanele tarife koje su obe zemlje uvele u proteklih 15 meseci.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #407 on: October 21, 2019, 05:24:00 pm »


"Sporazum s Kinom ne mora biti potpisan u novembru"


Inicijalni trgovinski sporazum između Sjedinjenih Država i Kine ne mora da bude finalizovan narednog meseca, izjavio je američki ministar trgovine Vilbur Ros.

Rosova izjava dolazi nakon što je američki predsednik Donald Tramp nedavno rekao da bi voleo da potpiše trgovinski sporazum kada se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom na novembarskom samitu zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK), navodi Rojters.

"To mora da bude pravi sporazum, i on ne mora da bude u novembru. Važnije je da, kada dođe do toga, to bude odgovarajući sporazum", rekao je Ros u intervjuu za "Foks biznis netvork".

Tramp je 11. oktobra, posle dvodnevnih pregovora kineske i američke delegacije u Vašingtonu, objavio da su Kina i SAD postigli prvu fazu trgovinskog sporazuma, i da bi ga rado potpisao kada se sredinom novembra u Santjagu sastane sa kineskim predsednikom na samitu APEK-a.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #408 on: October 22, 2019, 08:45:21 am »


Tarife teške 2,4 milijarde dolara: Kina traži dozvolu STO da uvede sankcije Americi


Kina je zatražila danas od Svetske trgovinske organizacije (STO) dozvolu za uvođenje uzvratnih sankcija protiv SAD vrednih 2,4 milijarde dolara.

Razlog je, kako je saopšteno, nepoštovanja presude STO vezane za tarifni spor koji datira još iz vremena bivšeg američkog predsednika Baraka Obame.

Apelaciona komisija STO je u julu saopštila da se zvanični Vašington nije u potpunosti pridržavao presude te organizacije i da bi se mogao suočiti sa kineskim sankcijama ako ne ukine određene tarife koje krše propise STO, prenosi agencija Rojters.

Kina je još 2012. godine pokrenula spor pred STO, u nastojanju da ospori američke antidamping carine na kineske proizvode, uključujući solarne panele, čelične cilindre i proizvode od aluminijuma. Izvoz tih proizvoda je Kina u to vreme procenila na 7,3 milijarde dolara.


Nafta pojeftinila: Investitori zabrinuti zbog štete izazvane trgovinskim ratom SAD i Kine

Cene nafte su pale usled sve prisutnijih pokazatelja štete koju uzrokuje američko-kineski trgovinski rat i smanjenje tražnje za "crnim zlatom".

Severnomorska nafta "brent" pojeftinila je za 1,01 dolar na 58,41 dolar za barel, a američka "laka" nafta (WTI) za 95 centi na 52,83 dolara za barel, prenosi agencija Rojters.

Iako je američki predsednik Donald Tramp nedavno rekao da bi voleo da potpiše trgovinski sporazum sa Kinom kada se sretne sa kineskim predsednikom Si Đinpingom na novembarskom samitu zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK), američki ministar trgovine je poručio danas da inicijalni trgovinski sporazum ne mora da bude finalizovan sledećeg meseca.

Na porast tenzija uticalo je i to što je Kina danas zatražila od Svetske trgovinske organizacije da uvede 2,4 milijarde dolara "teške" kontrasankcije SAD, zbog, kako je saopšteno, nepoštovanja presude STO vezane za tarifni spor koji datira još iz vremena bivšeg američkog predsednika Baraka Obame.


izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #409 on: October 23, 2019, 09:15:05 am »


Kina nastavlja sa pritiskom: Nove carine na američku robu


Kina želi da uvede nove carine na američki uvoz u vrednosti 2,4 milijarde dolara u sporu oko subvencija pokrenutom pred Svetskom trgovinskom organizacijom.

U sporu pokrenutom 2012. godine Kina se žalila WTO-u na carine koje je Vašington uveo kako bi ublažio efekte navodnih kineskih subvencija preduzećima u državnom vlasništvu.

Arbitri WTO-a utvrdili su da američke carine nisu u skladu sa međunarodnim trgovinskim propisima i Vašington ih je prilagodio.

Kina je potom izrazila nezadovoljstvo prilagođenim američkim carinama i WTO je potvrdio da Vašington nije adekvatno primenio njihove prethodne presude. Prema WTO-ovim propisima, Peking sada može odgovoriti uvođenjem carina na američki uvoz.

Početkom seledeće nedelje WTO će razmotriti kineski predlog o uvođenju carina na uvoz američke robe u vrednosti 2,4 milijarde dolara. Konačnu odluku o ukupnoj vrednosti američke robe na koju Peking može uvesti carine doneće arbitri WTO-a, napominje dpa.


Kina nudi bescarinsku kvotu od 10 miliona tona za uvoz soje iz SAD

Kina je ponudila glavnim kineskim i stranim kompanijama za preradu soje bescarinsku kvotu od 10 miliona tona za uvoz ove žitarice iz SAD.

Kako izveštava Rojters pozivajući se na dva neimenovana izvora, kvota za uvoz američke soje ponuđena je domaćim mlinovima u državnom i privatnom vlasništvu, kao i velikim međunarodnim trgovačkim kućama koje imaju pogone za mlevenje u Kini, a na sastanku koji je sazvala Nacionalna komisija za razvoj i reforme, rekli su za Rojters izvori koji su se o tome informisali kod učesnica sastanka.

Američki predsednik Donald Tramp je saopštio ranije da je Kina u trgovinskim pregovorima početkom ovog meseca pristala na kupovinu poljoprivrednih proizvoda iz SAD u vrednosti do 50 milijardi dolara godišnje.

Međutim, Kina je u sedmici nakon pregovora, kupila 480.000 tona soje iz Brazila u vrednosti 173 miliona dolara, izbegavši američko tržište, rekli su britanskoj agenciji trgovci.

"Kineski kupci nabavljaju dosta soje iz Brazila. Vlada je sa ovog sastanka poslala poruku uvoznicima da imaju na umu širu sliku", rekao je jedan od izvora, aludirajući na želju Pekinga da u pregovorima pokaže dobru volju.

izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #410 on: October 31, 2019, 09:26:49 am »


Pad cena nafte zbog tmurne slike trgovinskog rata SAD-Kina


Cene nafte su pale zbog bojazni od potencijalnog odlaganja rešavanja američko-kineskog trgovinskog rata.

Severnomorska nafta "brent" je pojeftinila za tri centa ili 0,05 odsto na 61,56 dolara za barel, a američka laka nafta (WTI) za 22 centa ili 0,40 odsto na 55,32 dolara za barel, javlja agencija Rojters.

"SAD i Kina nastavljaju da rade na preliminarnom trgovinskom sporazumu, ali on možda neće biti završen na vreme kako bi ga američki i kineski lideri potpisali sledećeg meseca", izjavio je jedan visoki zvaničnik iz američke administracije.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #411 on: November 03, 2019, 10:50:59 am »


Rusija: Trgovinski sporazum SAD i Kine stabilizovao svetsku ekonomiju


Trgovinski sporazum SAD i Kine stabilizovao je situaciju na svetskoj ekonomskoj sceni, izjavio je ministar za ekonomski razvoj Rusije Maksim Oreškin.

"Ako govorimo o kratkoročnom učinku, onda treba pozdraviti trgovinski sporazum SAD i Kine jer je na taj način stabilizovana situacija. Kada je reč o svetskoj trgovini, naneta je ogromna šteta", istakao je on.

Oreškin je ocenio i da do predsedničkih izbora u SAD konflikt između Amerike i Kine najverovatnije neće ponovo biti pokrenu, prenosi Sputnjik.

"Međutim, nesuglasice između SAD i Kine su do te mere duboke, da će pre ili kasnije ponovo isplivati na površinu. Ovo primirje ima taktički značaj, a ne strateški", dodao je on.

Oreškin je rekao i da Rusija trenutno sa Evropskom unijom pregovara o mogućem rešavanju trgovinskih nesuglasica koje postoje u okviru Svetske trgovinske organizacije (STO).


Nafta poskupela: Očekuje se sporazum Kine i SAD

Cene nafte su danas porasle usled signala o napretku trgovinskih pregovora između SAD i Kine.

Na cenu je uticali i pozitivni ekonomski podaci iz obe zemlje, uključujući podatke o zaposlenosti u SAD i o kineskoj proizvodnoj aktivnosti.

Severnomorska nafta "brent" poskupela je za 75 centi na 60,37 dolara za barel, ali je i dalje na putu da ovu nedelju završi u minusu od oko 2,6 odsto, javlja agencija Rojters.

Istovremeno, američka "laka" nafta (WTI) poskupela je za 84 centa na 55,02 dolara za barel, i na putu je da uknjiži nedeljni gubitak od preko 2,8 odsto.

Anketa Rojtersa je pokazala da će cene nafte ostati pod pritiskom u ovoj i narednoj godini, i da će prosečna cena "brenta", prema proceni 51 ekonomiste i analitičara, iznositi 64,16 dolara za barel u 2019. godini i 62,38 dolara za barel u 2020. godini.


izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #412 on: November 05, 2019, 10:48:13 am »


"Ne želimo da Evropa bude kolateralna žrtva američko-kineskog trgovinskog dogovora"



Francuski predsednik Emanuel Makron otputovao je u Kinu kako bi obezbedio da Evropa ne završi kao veliki gubitnik očekujućeg trgovinskog sporazuma SAD i Kine.

Kako piše briselski portal Politico.eu, evropski lideri su sve zabrinutiji da će se prvi naći na meti tarifa američkog predsednika Donalda Trampa, ako SAD postigne sporazum sa Kinom u predstojećim nedeljama, čime bi se okončao trgovinski rat.

"Ne želimo da Evropa bude kolateralna žrtva američko-kineskog trgovinskog dogovora. Zbog toga je neophodno sada krenuti napred sa bilateralnim pregovorima Evropske unije i Kine", rekao je neimenovani francuski zvaničnik, preneo je “Politiko”.

Iako je Makron pozdravio dogovor Kine i SAD, on insistira da se poštuju interesi Evrope.

"Pobrinućemo se da to bude dobro za svet i da se naši parametri uzmu u obzir", rekao je Makron na nedavnom samitu G7.

Te zabrinutosti biće u glavnom fokusu Makronove dvodnevne posete Kini, gde će obići sajam trgovine EXPO u Šangaju i održati bilateralne sastanke u Pekingu.

Njegova poseta Kini naišla je na kritike nekih u Evropi.

Dvojica evropskih diplomata smatraju da je šangajski sajam propaganda Kine da zadobije podršku EU u trgovinskom ratu sa SAD.

Jedan diplomata se pita zašto je Makron izabrao da ode na put dok se drugi lideri EU uzdržavaju od zauzimanja strana u kinesko-američkom trgovinskom ratu, zaključuje Politiko.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #413 on: November 13, 2019, 01:43:47 pm »


Sporazum SAD i Kine rasterao bi "oblak" nad tržištem nafte


Generalni sekretar Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) Mohamad Barkindo izrazio je uverenje da će Sjedinjene Države i Kina postići trgovinski sporazum.

Barkindo tvrdi da će taj sporazum rasterati "tmurni oblak" nad tržištem nafte.

Barkindo je, na jednom događaju naftne industrije u Abu Dabiju, rekao da je rano govoriti o decembarskoj odluci OPEK+ (grupe koja okuplja članice OPEK-a plus Rusiju i druge proizvođače "crnog zlata"), kao i da je prerano govoriti o tome da li će biti neophodno dalje smanjenje proizvodnje, prenosi agencija Rojters.

"Članice OPEK-a i njeni partneri koji nisu deo OPEK-a moraju nastaviti da rade zajedno kako bi prevazišli neizvesnosti, i tome su posvećeni", poručio je Barkindo.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #414 on: November 15, 2019, 07:02:18 pm »


"Kina i SAD se približavaju trgovinskom sporazumu"


SAD i Kina sve su bliže trgovinskom sporazumu, rekao je ekonomski savetnik Bele kuće Leri Kadlou.

Kadlou je istakao činjenicu da su održani veoma konstruktivni razgovori s Pekingom o okončanju 16 meseci dugog trgovinskog rata.

Kadlou je rekao da pregovarači dve najveće svetske ekonomije komuniciraju putem telefona, a nije otkrio u kom vremenskom okviru bi dogovor mogao da bude postignut.

"Približavamo se dogovoru", rekao je u Vašingtonu, dodavši kako je atmosfera dobra, što, kako kaže, nije uvek bio slučaj.

Carinski rat SAD i Kine uzdrmao je finansijska tržišta i stvorio pretnje za usporavanje rasta svetske ekonomije na najniži nivo još od krize iz 2007. i 2008. godine. Tržišta s nestrpljenjem čekaju sporazum kojim će se stati na kraj neizvesnosti koja je usporila investicije širom sveta, prenosi Kapital.

Postojali su nagoveštaji da će dogovor biti postignut u maju, ali je to propalo nakon što su američki pregovarači objavili da su Kinezi odustali od nacrta sporazuma.

Kadluova izjava mogla bi da smiri zabrinutost tržišta koja se ponovo pojačala ove nedelje nakon izveštaja o navodnom zastoju u pregovorima. Nisu pomogle ni najave američkog predsednika Donalda Trampa koji je rekao da bi mogao da uvede nove carine ako se ne postigne dogovor.

Kadlou je izrazio optimizam i istakao da je stvorena mogućnost da se dogovor može postići i bez susreta Trampa i kinesko predsednika Sija Đinpinga.

Tramp se nadao da će "prva faza" dogovora s Kinom biti zaključena na marginama na sastanku na vrhu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje koji je trebalo da bude održan u Čileu, ali je Santjago povukao svoje domaćinstvo.

Kadlou je otkrio da se Bela kuća i dalje nada dogovoru u tom periodu. Našalio se rekavši da želi da se sporazum potpiše u njegovoj kancelariji, na drugom spratu Bele kuće.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #415 on: November 21, 2019, 01:29:17 pm »



Kina zahteva od Trampa veto na zakon o ljudskim pravima u Hongkongu


Kina zahteva od predsednika SAD Donalda Trampa da stavi veto na zakon kojim se podržavaju ljudska prava u Hongkongu, a koji je Senat SAD juče odobrio.

Ponovili su da će preduzeti "snažne kontramere" ukoliko se zakon usvoji. Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang rekao je da Hongkonški zakon o ljudskim pravima i demokratiji podriva i interese Kine i interese SAD u toj poluautonomnoj teritoriji.

Zakonom je predviđeno da SAD svake godine potvrđuju visok stepen autonomije Hongkonga kako bi opravdao poseban trgovinski status te terotorije, kao i sankcije kineskim i hongkonškim zvaničnicima ako bi suzbijali slobode na toj teritoriji.

Bela kuća je nagovestila ranije da će Tramp potpisati zakon.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #416 on: November 23, 2019, 07:32:06 am »

Bivsi agent CIA osuđen na 19 godina zatvora
Tanjug 22.11.2019.

Bivši zvaničnik američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) danas je osuđen na 19 godina zatvora nakon što ga je federalni sud u Virdžiniji proglasio krivim za špijunažu u korist Kine.

Džeri Čuan Šing Li (55) napustio je CIA 2007. i preselio se u Hongkong. Njega su 2010. godine kontaktirala dvojica pripadnika kineske obaveštajne službe i ponudila mu više stotina hiljada američkih dolara i "doživotno" starateljstvo nad njim u zamenu za informacije do kojih je došao dok je bio u CIA, prenosi Rojters. Stotine hiljada dolara uplaćene su na Lijev lični bankovni račun u periodu od 2010. do 2013. godine u zamenu za informacije o CIA.

Uhapšen je dok je boravio na Havajima, kada su agenti FBI u njegovoj hotelskoj sobi pronašli jedan notes koji je sadržao rukom ispisane informacije o CIA, navodi Rojters. Kako je rečeno iz sudskih izvora, Li je raspolagao osetljivim informacijama o CIA, kao što su bankovni računi američke agencije, lokacije operativnih sastanaka, brojevi telegona i detalji o tajnim postrojenjima CIA.

------------------------------------

Si sa Kisindžerom o odnosima SAD i Kine
Tanjug 22.11.2019.

Kineski predsednik Si Ðinping susreo se danas u Pekingu sa bivšim američkim državnim sekretarom Henrijem Kisindžerom (96), izrazivši nadu da će veteran diplomatije nastaviti da tokom mnogih godina koje dolaze doprinosi kinesko-američkim odnosima.

Si je, napominjući da će Kisindžer ostati upamćen u istoriji, istakao doprinos američkog diplomate odnosima Pekinga i Vašingtona tokom proteklih decenija.

"Pre više decenija, Kisindžer, uz njegov dubok uvid u istoriju i uz njegovo duboko razumevanje tradicionalne kineske kulture, radio je zajedno sa tadašnjim liderima dve zemlje na napretku u normalizaciji kinesko-američkih odnosa, uprkos tadašnjim različitostima u stanjima dve nacije", rekao je Si, prenosi Sinhua.

Kineski predsednik je primetio da se dve zemlje trenutno suočavaju sa kritičnim trenutkom u odnosima, zbog brojnih izazova i poteškoća u saradnji, dodajući da je potrebno da Vašington i Peking poboljšaju komunikaciju u vezi sa strateškim pitanjima, izbegnu nesuglasice i predrasude i poboljšaju međusobno razumevanje.

Kisindžer je rekao da je za proteklih 50 godinu Kinu posetio gotovo 100 puta, i da je bio svedok ogromnim promenama koje su se dogodile u toj zemlji.

On je dodao da su odnosi SAD i Kine tokom proteklih 50 godina imali uspona i padova, ali da su u suštini uvek išlu uzlaznom putanjom.

Prema rečima američkog diplomate, današnji svet se značajno promenio i u skladu sa tim su odnosi SAD i Kine od većeg značaja.

Peking je domaćin Novog ekonomskog foruma "Blumberg fondacije" o ekonomiji, investicijama, inovacijama i klimatskim promenama, na kojem Kisindžer učestvuje kao član američke delegacije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #417 on: November 23, 2019, 07:05:40 pm »

Кина оптужила Америку да је највећи извор нестабилности на свету
субота, 23.11.2019.

ПЕКИНГ – Сједињене Америчке Државе највећи су извор глобалне нестабилности, саопштило је данас кинеско министарство иностраних послова преносећи речи државног саветника Ванга Јиа.

Ванг је рекао да амерички политичари „блате” Кину широм света без пружања доказа и користећи политику за сузбијање легитимних кинеских пословних интереса, јавља Танјуг. Ванг је то изнео у разговору са холандским министром спољних послова на састанку министара спољних послова Г20 у Јапану, саопштило је министарство.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #418 on: November 25, 2019, 03:19:39 pm »


SAD od Kine traži da se posveti kažnjavanju krađe intelektualne svojine


Kina će pooštriti kazne za one koji krše pravo intelektualne svojine, jer je ovo jedna od tema koje koče pregovore između nje i SAD.

SAD od Kine traži da se posveti kažnjavanju krađe intelektualne svojine i da prestane da uslovljava američke kompanije da odaju poslovne tajne kako bi mogle da rade u Kini.

Prema rečima kineskih zvaničnika, cilj je da se smanji krađa intelektualne svojine do 2022. godine, ali i da se omogući oštećenima da lakše dobiju kompenzaciju.

Ove dve zemlje su trenutno u trgovinskim pregovorima i ostavljaju kontroverzne teme za kasnije, piše Blumberg. "Osnaživanje zaštite intelektualne svojine je najveća šansa da Kina poveća svoju ekonomsku konkurentnost", rekli su iz kineskog pregovaračkog tima.

U maju ove godine, kineska kompanija Huavej je označena kao pretnja američkoj nacionalnoj bezbednosti, pa su u skladu sa tim, Amerikanci uveli sankcije koje se odnose na ovog giganta u proizvodnji digitalne opreme.

Prošle nedelje, kineski predsednik Si Đinping rekao je kako njegova zemlja želi da radi na tome da se prva faza pregovora sa SAD završi, a da je ravnopravnost jedan od principa kojima će se voditi tokom pregovora.

Nekoliko sati kasnije, Tramp je rekao kako ne deli ovakvo mišljenje. "Ovo ne može biti ravnopravan dogovor, jer mi krećemo sa zemlje a vi ste već na plafonu. Mi ćemo morati da prođemo mnogo bolje", rekao je Tramp u petak.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #419 on: November 29, 2019, 07:48:57 am »

Kina dobija prevlast u mreži diplomatskih misija nad SAD
Tanjug 29.11.2019.

Kina je postala centralna sila u globalnoj politici, a kako piše američki list Forin Afers od 2019., prevazišla je SAD po veličini diplomatske mreže.

Decenijama je Vašington imao najveću takvu mrežu na svetu. Sada je ima Kina koja može da se pohvali sa 276 dilomatskih misija - uključujući ambasade, konzulate i stalne misije pri međunarodnim organizacijama. SAD, sa druge strane, imaju 273 diplomatskih misija, navodi list. Ova promena bi mogla da predstavlja prekretnicu u takmičenju velikih sila.

Nekada su SAD uživale globalni primat u toj oblasti, ali sada se odnos izjednačava. Tako je Peking otvorio pet novih ambasada u poslednje dve godine: u Burkini Faso, Dominikanskoj Republici, El Salvadoru, Gambiji i Sao Tome Principeu. Dok su Peking i Vašington izjednačeni po broju ambasada, Kina je neprevaziđena po broju konzulata u svetu - ima ih 96 dok SAD ima 88. Ambasade reflektuju političku moć, a konzulati su odraz ekonomske snage. Fokus Kine na konzulate je u skladu sa njenim usredsređivanjem na unapređenje ekonomske diplomatije u odnosu na tradicionalnu.

Tako je 41 konzulat Kine lociran u Aziji a 28 ih je u Evropi . To je u skladu sa kineskom infrastrukturnom inicijativom Pojas i put, čija se vrednost meri trilionima dolara a cilj joj je da bolje poveže Kinu sa ovim regionima, navodi američki magazin.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.