PALUBA
March 28, 2024, 04:59:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193319 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #420 on: December 04, 2019, 10:50:23 am »



Peking je pobesneo


Predstavnički dom usvojio predlog zakona kojim zahteva od administracije predsednika SAD da pooštri odgovor na akciju Kine protiv muslimanske manjine u zemlji.

To je izazvalo osudu Pekinga.

Zakonom se osuđuje zadržavanje u pritvoru, kako se navodi, oko milion Ujgura, Kazahstanaca i drugih manjina u zapadnom kineskom regionu Sinkjangu.

Njime se poziva Tamp da, prvi put, uvede sankcije članu kineskog politbiroa, čak i dok pokušava da postigne dogovor s Pekingom da se okonča trgovinski rat, koji nanosi štetu svetskoj ekonomii, dodaje Rojters.

U danas objavljenom saopštenju kineskog Ministarstva spoljnih poslova zakon se naziva "malicioznim napadom" na Kinu i ocenjuje se da je reč o ozbiljnom mešanju u unutrašnje poslove te zemlje, prenosi Rojters.

"Pozivamo SAD da pod hitno ispravi ovu grešku, da zaustavi proces pretvaranja ovog predloga u zakon, da prekine da koristi Sinkjang kao način da se meša u unutrašnje posove Kine", navodi se u saopštenju koje se pripisuje portparolu ministarstva Hua Čunjingu.

Komisija za spoljne poslove kineskog parlamenta ocenila je da su SAD zatvorile oči na njihove napore da se bore protiv terorizma i obezbede poštovanje ljudskih prava u Sinkjangu, prenosi AP.

Komisija navodi da se tim predlogom zakona ne poštuju činjenice i "meša belo i crno".

Predlogom zakona, za koji je glasalo 407 dok je jedan poslanik bio protiv u Predstavničkom domu, koji je pod kontrolom demokrata, zahteva se od predsednika SAD da osudi, kako se navodi, zlostavljanje muslimana i poziva na zatvaranje centara za pritvor u Sinkjangu.

U njemu se poziva na uvodjenje sankcija visoko pozicioniranoim kineskim zvaničnicima za koje se tvrdi da su odgovorni i posebno izdvaja sekretar komunističke partije u Sinkjangu Čen Kuanguo koji, kao član politbiroa, predstavlja vrh kineskog rukovodstava.

Revidirani predlog zakona tek treba da bude odobren u Senatu, koji je pod kontrolom republikanaca, a potom će biti poslat Trampu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #421 on: December 04, 2019, 10:58:28 am »



I dalje tenzije između SAD i Kine:
Huavej premešta centar u Kanadu



Kineska kompanija Huavej će preseliti svoj istraživački centar iz SAD u Kanadu, zbog toga što američke sankcije ugrožavaju njen rad.

U intervjuu za „Gloub end Mejl“ iz Toronta, direktor Huaveja Ren Žengfej je rekao da bi restrikcije sprečile ovu kompaniju da komunicira sa zaposlenima u SAD. Međutim, nije precizirao na koliko bi radnih mesta bi ova odluka mogla da utiče.

Huavej, jedan od najvećih svetskih proizvođača pametnih telefona, upravlja istraživačkim i razvojnim centrom u Silikonskoj dolini u Kaliforniji.

Ipak, ova kompanija je u junu potvrdila da smanjuju obim posla zbog američkih sankcija.

SAD su u maju stavile na crnu listu pet kineskih organizacija, među kojima je i Huavej, koje se bave „superkompjutingom“.

Organizacije sa ove liste označene su kao pretnja američkoj nacionalnoj bezbednosti, i sprečen im je pristup poverljivoj tehnologiji.

To znači da američke kompanije ništa ne mogu da prodaju kineskoj kompaniji Huavej bez odobrenja vlasti SAD, piše Danas.

Huavej je negirao ove navode.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #422 on: December 04, 2019, 04:47:32 pm »



Kina pozvala na razgovor zvaničnika američke ambasade


Kineski zamenik šefa diplomatije Ćin Gang pozvao je danas na razgovor Vilijema Klajna, vršioca dužnosti otpravnika poslova američke ambasade u Kini, kako bi izrazio oštar protest protiv odobravanja zakona koji je usmeren ka autonomnom kineskom regionu Sinđiang Ujgur, od strane američkog Predstavničkog doma.

Donošenje zakona, kako je naveo Ćin, nije samo ozbiljno kršenje međunarodnog prava i osnovnih pravila međunarodnih odnosa, već i grubo mešanje u kineske unutrašnje stvari, javio je kineski portal CGTN, prenosi Tanjug.

Kina snažno osuđuje i odlučno se protivi zakonu, rekao je Ćin.

On je pozvao SAD da prestanu da sprovode dvostruke standarde i da prestanu da se mešaju u kineske unutrašnje stvari.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #423 on: December 06, 2019, 07:40:14 am »

Kina: SAD moraju da ukinu tarife u trgovinskom sporazumu
Tanjug   05. decembar 2019.

Vašington mora da ukine kaznene tarife na uvoz kineske robe ako dve strane postignu trgovinski sporazum, saopštila je danas Kina, ukazujući na to da Peking ostaje pri svom stavu uoči još jednog potencijalnog povećanja američkih carina 15. decembra.

"Kina veruje da će, ukoliko dve strane postignu ''prvu fazu'' sporazuma, u skladu sa tim biti ukinute tarife", izjavio je portparol Ministarstva trgovine Gao Feng, prenosi AP. Gao je dodao da su pregovarači u "tesnoj komunikaciji", ali da nema drugih detalja. Američka agencija podseća da dve strane pregovaraju o detaljima "prve faze" sporazuma koji je predsednik SAD-a Donald Tramp najavio u oktobru. Peking je prošlog meseca saopštio da je američka strana pristala da ukine neke tarife, ali je Tramp to odbacio.

Dve strane su uvele tarife na uzajamni uvoz robe u vrednosti više milijardi dolara u sukobu vezanom za tehnološke ambicije i spoljnotrgovinski suficit Pekinga. To je poremetilo globalnu trgovinu i zapretilo "hlađenjem" svetskog ekonomskog rasta. Vašington je ranije najavio da će 15. decembra povećati carine na dodatni 160 milijardi vredan uvoz proizvoda iz Kine, koji obuhvata, između ostalog, pametne telefone i igračke. Time će proširiti kaznene dažbine na skoro sve što SAD kupuju od Kine. Globalna finansijska tržišta su pala ove sedmice nakon što je Tramp mogućnost postizanja sporazuma do kraja ove godine doveo u pitanje.

Detalji sporazuma najavljenog 12. oktobra tek treba da budu objavljeni.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #424 on: December 06, 2019, 02:08:24 pm »



Ko je prvi počeo? "Vi ste prvi počeli"; "Ne, ne, vi ste..."


Američke i kineske vlasti zapele su u malom ratu uzajamnim restrikcijama koje nameću diplomatama. Ko je prvi počeo više se ni ne zna, a loptica se prebacuje...

Američke diplomate u Kini moraće da obaveste Ministarstvo spoljnih poslova pre sastanaka sa lokalnim zvaničnicima, saopštio je Peking. Kina je rekla da je mera odgovor diplomataskim restrikcijama Vašingtna za njihove diplomate, piše Raša tudej.

Diplomate iz SAD sada moraju da obaveste ministarstvo pet radnih dana unapred pre relevantnih sastanaka. Američka amabasada obaveštena je o novom pravilu, izvestio je portparol ministra spoljnih poslova Hua Čunjing u petak.

Portparol je opisao odluku kao "recipročnu", ističući da SAD od oktobra zahteva da kineske diplomate obaveste Stejt Department pre sastanaka sa federalnim i lokalnim zvaničnicima.

Vašington, opet, tvrdi, da je ta mera preduzeta kao odgovor na nemogućnost američkih diplomata da se sastanu sa kineskim zvaničnicima i akademicima.

"Mi još jednom urgiramo da američka strana ispravi svoje greške i opozove uvedena pravila", rekao je Hua reporterima.

Peking i Vašigton ukrstili su koplja u čitavom spektru osetljivih političkih pitanja, od hongkongških protesta do vlasništva nad teritorijom u Južnm kineskom moru.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #425 on: December 07, 2019, 09:20:47 am »



Kina ukida carine na soju i svinjetinu


Kina će osloboditi od tarifa izvesne količine uvoza soje i svinjetine iz Sjedinjenih Država.

Ovaj pozitivan gest Pekinga dolazi u jeku pregovora dveju strana u nastojanju da dođu do šireg sporazuma kojim bi okončale dugotrajan trgovinski rat, primećuje Rojters.

O oslobađanju od tarifa će se donositi rešenja na osnovu pojedinačnih zahteva firmi za uvoz soje i svinjskog mesa iz SAD, saopštilo je Ministarstvo finansija, pozivajući se na odluku vlade. Međutim, nisu precizirali koje su količine uvozne soje i svinjetine u pitanju, napominje britanska agencija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #426 on: December 11, 2019, 09:14:41 am »



Obuzdavanje rata: SAD odlažu tarife prema Kini planirane za 15. decembar?



Sjedinjene Države i Kina preduzimaju korake za odlaganje sledeće runde američkih tarifa, koje bi trebalo da stupe na snagu u nedelju, 15. decembra.

Dve zemlje pokušavaju da dođu do dogovora koji bi obuzdao žestok trgovinski rat, objavio je danas Volstrit DŽornal (WSJ).

Pregovarači dve najveće svetske ekonomije "postavljaju temelj" Trampovoj administraciji da odloži 15-procentne carine na oko 160 milijardi vredan američki uvoz kineske robe, piše list, a prenosi CNBC.

Sjedinjene Države i Kina su pokušale da spasu potencijalnu "fazu jedan" trgovinskog sporazuma, najavljenog prvi put u oktobru, koji bi obuhvatio kineske kupovine američkih poljoprivrednih proizvoda, ali dve strane nisu uspele da potpišu taj delimični sporazum, podseća ta televizijska mreža.

Takođe navodi da je vest o potencijalnom odlaganju carina - koje prete da još više naštetiti američkim preduzećima i potrošačima, podstakla rast akcija na jutrošnjem otvaranju trgovanja na Volstritu.

U tekstu WSJ-a nije navedeno na koji period bi SAD mogle da odlože uvođenje ove runde tarifa na čijoj je meti roba za široku potrošnje kineske proizvodnje, uključujući igračke, telefone, laptopove i odeću.

Kancelarija americkog trgovinskog predstavnika nije odgovorila na zahtev CNBC-a za komentarom, dok je portparol Bele kuće odbio komentar. Ranije ovog meseca, predsednik SAD-a Donald Tramp je nagovestio da, što se njega tiče, zaključivanje trgovinskog sporazuma sa Kinom može da sačeka do posle predsedničkih izbora 2020. godine. Dodao je da za njega ne postoji "rok" za postizanje sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #427 on: December 11, 2019, 11:16:35 am »



Kina zamenjuje američke računare i softver domaćim



Kineska vlada je donela uredbu da u naredne tri godine svu stranu računarsku opremu i softver u vladinim agencijama i javnim ustanovama zameni domaćim proizvodima. Plan je da se do 2022. promeni između 20 i 30 miliona računara, pokazuje istraživanje brokerske kuće „Čajna sekjuritis” do kojeg je došao „Fajnenšel tajms” (FT).

Ovo otkriće moglo bi da poveća tenzije u prelomnom trenutku za trgovinske pregovore dve zemlje. Ako ove sedmice ne bude preliminarnog dogovora, nove američke carine na kinesku robu treba da stupe u nedelju, podseća Si-En-En. Pojedini analitičari upozoravaju da bi američki predsednik Donald Tramp mogao na ovakve najave odgovoriti još snažnijom zabranom za kinesku tehnologiju.

Plan je da se 30 odsto računara i programa zameni sledeće godine, 50 odsto 2021. i preostalih 20 odsto 2022. godine. Posao neće biti lak budući da su mnogi uređaji prilagođeni američkim operativnim sistemima. U vladinim kancelarijama se uglavnom koriste desktop računari kineskog proizvođača „Lenovo”, ali su komponente poput čipova i hard-diskova američki. Domaća industrija još nije pokazala da ima adekvatnu zamenu za strane tehnologije u pojedinim sektorima. Posebno će teško biti naći zamenu za poluprovodnike „Intela” i „Nvidije” i softver „Majkrosofta” i „Epla”.

Prema navodima FT, cilj je da se u skladu sa zakonom o sajber-bezbednosti iz 2017. koristi „bezbedna tehnologija koja se može kontrolisati”. Odluka će verovatno naneti štetu američkim multinacionalnim kompanijama kao što su HP, „Del”, „Majkrosoft” i IBM.

Kineska vlada pod predsednikom Si Đinpingom već nekoliko godina pokušava da smanji zavisnost od strane tehnologije. Agresivna politika američke administracije prema Kini i njenim kompanijama izgleda je ubrzala planove Pekinga i sada je sve očiglednije da se vodi prava borba dve supersile za tehnološki primat.

Početkom godine, dok su SAD vodile rat protiv „Huaveja”, centralna kancelarija Komunističke partije Kine naredila je državnim agencijama i javnim institucijama da se okrenu domaćem hardveru i softveru. Kako navodi FT, u julu je završeno više od sto projekata testiranja domaćih proizvoda.

Reč je o prvoj direktivi Pekinga sa konkretnim vremenskim odrednicama za izbacivanje strane tehnologije, koja je deo šire strategije razvijanja domaćih proizvoda. Tehnološka nezavisnost je deo projekta „Proizvedeno u Kini 2025” (Made in China 2025), mada se on više ne ističe u prvi plan jer povećava tenzije u trgovinskom ratu, podseća agencija Blumberg.

Kada su SAD proletos stavile „Huavej” na crnu listu, provladine kineske novine su pisale da to neće biti strašno za kompaniju jer je „godinama” pravila planove za takvu situaciju i da će ubrzati razvoj domaće industrije mirkočipova koja bi bila konkurentna američkoj.

Zbog zabrane američkim kompanijama da posluju sa „Huavejom” (na spisku su i druge kineske firme) taj tehnološki džin je u septembru izbacio telefon najviše klase bez „Guglovih” aplikacija.

Slične poteze u pravcu tehnološke nezavisnosti u poslednje vreme preduzima i Rusija. Sledećeg jula stupa na snagu zakon koji nalaže da svaki prodati telefon, kompjuter ili smart TV mora da ima fabrički ugrađen ruski softver. Cilj je da se da podsticaj ruskoj tehnologiji, jer, kako je rekao Oleg Niklajev, jedan od autora, današnji elektronski uređaji uglavnom dolaze s unapred instaliranim zapadnim softverom i građani možda misle da ne postoji domaća alternativa. Neki ga nazivaju i „zakonom protiv ’Epla’”, jer američka kompanija ne pristaje da fabrički instalira tuđe aplikacije i upozorila je da će u tom slučaju napustiti rusko tržište.

Rusija je ove godine donela zakon koji vlastima daje mogućnost da ograniče saobraćaj među korisnicima u Rusiji. Kremlj tvrdi da će zakon povećati bezbednost jer omogućava da u slučaju sajber-napada ili neke druge kritične situacije isključi ruski internet od globalnog, ali kritičari tvrde da je uvod u cenzuru interneta sličnoj onoj u Kini.

Američki magazin „Forbs” u tome vidi i geopolitičke igre, to jest da Rusija i Kina zbijaju redove na terenu tehnologije protiv zajedničkog neprijatelja SAD.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #428 on: December 12, 2019, 12:36:36 pm »



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #429 on: December 13, 2019, 06:08:42 pm »

"Postignuta prva faza dogovora" - SAD i Kina veoma blizu završetka trgovinskog rata
I.Z.K. 13.12.2019.

Američki predsednik Donald Tramp objavio je na "Tviteru" da su SAD i Kina postigle dogovor u prvoj fazi trgovinskih pregovora.

"Postigli smo veoma veliki dogovor prvog faze sporazuma sa Kinom. Pristali su na mnoge strukturne promene i masovne kupovine poljoprivrednih proizvoda, energetike i industrijske robe, i mnogo više", napisao je Tramp. On je takođe naveo da će Sjedinjene Države smanjiti neke carine na kinesku robu koje su ranije uvedene. Kako je rekao, kaznene carine utvrđene za 15. decembar neće biti uvedene "zbog činjenice da smo sklopili dogovor" i najavio je početak rpegovora o drugoj fazi sporazuma sa Kinom.

"Mi ćemo odmah započeti pregovore o drugoj fazi, umesto da čekamo do izbora 2020. godine. Ovo je neverovatan dogovor za sve. Hvala vam!", napisao je Tramp. Da su SAD i Kina na putu da završe trgovinski rat, pokazuju i izjave iz Kine. Govoreći na brifingu za medije u Pekingu u petak, Vang Šouven, zamenik kineskog ministra trgovine je nagovestio da je "kontekst" sporazuma iz prve faze dogovoren, pri čemu se očekuje da će dogovor zaštititi interes stranih kompanija u Kini.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #430 on: December 14, 2019, 04:07:43 pm »



"Sporazum Kine i SAD dobra vest za sve"


Trgovinski sporazum Kine i SAD dobra je vest za sve i "obezbediće stabilnost u globalnoj trgovini", izjavio je kineski ministar inostranih poslova Vang Ji.

Kako prenosi Rojters, on je, međutim, rekao da između Kine i SAD još postoji mnogo pitanja koja je potrebno rešiti.

Američki predsednik Donald Tramp objavio je da su SAD postigle takozvanu prvu fazu trgovinskog sporazuma s Kinom, prema kojoj će Vašington odustati od uvođenja tarifa na uvoz kineske robe, planiranih za nedelju, dok će Peking povećati kupovinu američkih poljoprivrednih proizvoda.

"Postigli smo vrlo detaljan sporazum prve faze sa Kinom. Oni su pristali na mnoge strukturne promene i ogromnu kupovinu poljoprivrednih proizvoda, energetskih i industrijskih proizvoda, i još mnogo drugih", napisao je Tramp na Tviteru, prenosi Rojters.

"Kaznene tarife utvrđene za 15. decembar neće se naplaćivati zbog činjenice da smo sklopili dogovor. Odmah ćemo početi pregovore o fazi II, umesto da čekamo do izbora 2020. godine. Ovo je izvanredan sporazum za sve. Hvala vam", tvitovao je Tramp.

Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika (USTR) je u međuvremenu objavila da su SAD prihvatile da "znatno" modifikuju svoje tarife na kinesku robu u okviru prve faze trgovinskog sporazuma s Pekingom, a da će Kina kupovati znatno više američke robe i usluga. Prema sporazumu, Vašington će zadržati 25-procentne carine na oko 250 milijardi dolara američkog uvoza iz Kine, dok će tarife uvedene na kineske proizvode vredne 120 milijardi dolara smanjiti na 7,5 procenata, navodi se u saopštenju USTR-a, prenosi britanska agencija.

U saopštenju se dodaje da trgovinski sporazum zahteva strukturne reforme kineskog ekonomskog i trgovinskog režima u oblastima intelektualne svojine, transfera tehnologije, poljoprivrede, finansijskih usluga, deviznog kursa. Dogovor takođe uključuje "snažan sistem za rešavanje sporova", saopšteno je iz USTR.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #431 on: December 16, 2019, 07:52:54 am »

Njujork tajms: SAD tajno proterale dvojicu kineskih diplomata
Tanjug 15.12.2019.

Američka vlada tajno je proterala dvojicu službenika kineske ambasade ranije ove godine, nakon njihovog upada u vojnu bazu u Virdžiniji, piše "Njujork tajms" pozivajući se na neimenovane dobro upućene izvore.

List navodi da je jedan od dvojice kineskih zvaničnika, kako se veruje, bio obaveštajac koji je radio u ambasadi Kine. Prema navodima lista, kineski zvaničnici kolima su ušli u bazu u Norfolku u Virdžiniji jesenas a zaustavili su se tek kada su im vatrogasni kamioni blokirali put, prenosi Rojters. Tom prilikom oni su vojnim stražarima rekli da su se izgubili.

Portparolka FBI nije želela da komentariše ove navode, a ni Stejd department nije odgovorio na zahtev za komentar o incidentu. Odgovor "Njujork tajmsu" nisu pružili ni kinesko ministarstvo spoljnih poslova ni kineska ambasada u Vašingtonu. Iako tačan razlog ulaska kineskih zvaničnika u bazu u Norfolku nije poznat, američki zvaničnici sumnjaju da je možda motiv bio provera bezbednosti, rekao je jedan izvor za njujorški list.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #432 on: December 16, 2019, 01:50:04 pm »



Oštar odgovor Pekinga: Ispravite grešku, povucite odluku


Kina burno reagovala nakon objavljivanja teksta u Njujork tajmsu u kom se navodi da su SAD tajno proterale dvojicu kineskih diplomata.

Njujorški list navodi da su te diplomate proterane u septembru, jer su navodno pokušali da se ubace u vojnu bazu u američkoj državi Virdžiniji, i tako špijuniraju.

"Optužbe SAD protiv kineskih diplomata ozbiljno zanemaruju stvarnost", rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang.

On je dodao i da Kina najozbiljnije apeluje na SAD da ispravi tu grešku, povuče tu odluku i "zaštiti odgovarajuća prava kineskog osoblja zagarantovana Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #433 on: December 17, 2019, 01:32:42 pm »



Kineska špijunska drama u američkoj vojnoj bazi


Sve agresivnije špijunske aktivnosti Kine potvrdio je incident kada je dvoje kineskih diplomata pokušalo da udje u vojnu bazu u Virdžiniji.

Američke vlasti su privele kineske diplomate i proterale iz države, pišu svetski mediji uz ocenu da je incident povećao tenzije izmedju Pekinga i Vašingtona usred pregovora oko trgovinskog rata.

Američka vlada tajno je proterala dvojicu zvaničnika kineske ambasade koji su vozilom ušli u bazu u Virdžiniji, navodi Rojters, pošto je o incidentu prvo izvestio Njujork tajms.

Kako prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) list je, pozivajući se na anonimne izvore upoznate s incidentom, u nedelju izvestio da postoje indicije da je jedan od proteranih kineskih zvaničnika obaveštajni službenik pod diplomatskom zaštitom.

Iako nije poznat tačan razlog zašto su se kineski zvaničnici uputili u bazu u Norfolku, američki zvaničnici smatraju da je možda trebalo da testiraju bezbednost baze, rekao je jedan izvor listu.

Rojters navodi da je nekoliko nedelja posle incidenta, Stejt department usvojio nova pravila o kineskim diplomatama od kojih zahteva da ga obaveste o planiranim sastancima s lokalnim ili državnim zvaničnicima ili s obrazovnim i istraživačkim institucijama.

Poslednjih godina su SAD pojačale napore u borbi protiv mogućeg kineskog špijuniranja, ukazuje Rojters dodajući da se od američkih univerziteta traži da pažljivo prate studente i kineske stipendiste, dok je prošle godine američki predsednik Donald Tramp potpisao zakon kojim zabranjuje američkoj vladi da kupuje telekomunikacijsku i nadzornu opremu od kineskih kompanija Huavej i ZTE.

SAD su proterale kineske diplomate prvi put u poslednjih 30 godina, ukazuje Njujork tajms dodajući da je incident povećao tenzije izmedju Vašingtona i Pekinga.

Dvojica zvaničnika kineske ambasade i njihove supruge su krajem septembra vozilom krenuli u bazu u Virdžiniji u kojoj su smeštene neke od specijalnih snaga, naveo je list. Grupa je ignorisala naredbu stražara na ulazu da se okrenu i vrate, i zaustavila se tek pošto su im vatrogasna vozila blokirala put prema bazi.

Kineski zvaničnici su naveli da nisu razumeli uputstva stražara na engleskom i da su se jednostavno izgubili, u šta, naglašava Njujork tajms, američki zvaničnici ne veruju.

Incident iz septembra, koji ni Vašington ni Peking nisu objavili, pojačao je zabrinutost Trampove administracije da Kina širi svoje špijunske napore u SAD jer su dve države sve više u globalnom strateškom i ekonomskom rivalstvu, ocenjuje list i ukazuje da američki obaveštajni zvaničnici smatraju da Kina predstavlja veću špijunsku pretnju o drugih zemalja.

Poslednjih meseci kineski zvaničnici s diplomatskim pasošima postajali su hrabriji dolazeći nenajavljeno u istraživačke ili vladine objekte, rekli su američki zvaničnici za list koji dodaje da su zabeleženi slučajevi da kineski građani ne samo da lutaju po vladinim objektima, već i nepropisno ulaze u univerzitetske laboratorije ili poljoprivredna dobra uzimajući posebno uzgojene uzorke semena.

Prvo proterivanje kineskih zvaničnika iz SAD od 1987. pokazuje da je američka vlada sada oštrija prema kineskim državljanima osumnjičenim za špijunažu, naveo je Njujork tajms.

Kina je proterivanje diplomata iz SAD nazvala "greškom" i u ponedeljak je pozvala američku vladu da je ispravi, piše CBS njuz ističući da je izveštaj o proterivanju objavljen u danima kada je najavljeno primirje u trgovinskom ratu.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da su optužbe iz SAD "potpuno suprotne činjenicama" i da je Peking uložio zvanični protest, kao i da je Vašington pozvan da "zaštiti legitimna prava i interese kineskih diplomata".

Osim trgovinskog rata i uvođenja tarifa, SAD i Kina se ne slažu oko brojnih pitanja poput industrijske špijunaže, prisustva Kine u Južnom kineskom moru, kao i situacija u Hongkongu i Sinkjangu, ukazuje CBS njuz.

Incident iz septembra ističe tvrdnje američkih zvaničnika da su kineske operacije prikupljanja obaveštajnih podataka protiv SAD sve agresivnije što je pojačalo tenzije između ekonomskih supersila koje pokušavaju postići sporazum o trgovini i drugim pitanjima, ocenjuje Volstrit džurnal.

Proterivanje zvaničnika dogodilo se u vreme kada je Tramp nastojao da postigne trgovinski sporazum i dok je bio pod pritiskom da snažnije podrži proteste u Hongkongu.

Vašington i Peking se, kako ukazuje list, istovremeno takmiče i saradjuju u različitim arenama, pa je prošle sedmice, posle višemesečnih pregovora, dogovorena "faza jedan" trgovinskog sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #434 on: December 19, 2019, 11:00:00 am »


"Nismo zavisni od SAD": Kineski gigant na putu ka Evropi


Huavej planira da komponente za svoje uređaje proizvodi u Evropi, izveštava AFP.

AFP navodi da vest dolazi u vreme dok se lider u 5G oblasti bori s američkim sankcijama.

"Planiramo da ubuduće svoje komponente pravimo na proizvodnom mestu u Evropi. Radimo na studiji izvodljivosti za otvaranje fabrike na tom kontinentu, a izbor zemlje zavisiće od te studije", rekao je predsedavajući grupacije Liang Hua u intervjuu za AFP, prenosi Bankar.

Iako agencija ne navodi vremenski okvir za ovu investiciju, Liang je rekao da bi se "to moglo dogoditi vrlo brzo". Dodao je da kompanija već prevazišla zavisnost od snabdevanja čipovima i drugim komponentama američkih kompanija.

Huavej je postao vodeći igrač u 5G infrastrukturi i drugi po veličini proizvođač pametnih telefona na svetu, nakon kompanije Samsung Elektroniks, otkako ju je 1987. osnovao bivši kineski vojni inženjer Ren Zhengfei.

Podsetimo, američki predsednik Donald Tramp naredio je američkim firmama da prestanu da posluju s Huavejem, ali kineski gigant odlučno odbacuje da je alat kineske obaveštajne službe.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.