PALUBA
March 28, 2024, 06:14:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193327 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #435 on: December 19, 2019, 11:19:16 am »

Huawei 5G bazna.. integrirano u antenu...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 2.jpg (293.35 KB, 1613x908 - viewed 27 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #436 on: December 21, 2019, 10:37:03 am »

Si poručio Trampu: SAD se mešaju u unutrašnje poslove Kine
Tanjug 20.12.2019.

Kineski predsednik Si Ðinping optužio je danas SAD da se mešaju u unutrašnje stvari Kine, ali je izrazio nadu da će on i američki predsednik Donald Tramp očuvati ortvorenim linije komunikacije, javlja Sinhua.

Kako navodi kineska agencija, Si je u telefonskom razgovoru rekao Trampu da je Peking duboko zabrinut zbog izjava i akcija SAD u vezi s Tajvanom, Hongkongom, provincijom Sinđijang i Tibetom. Tramp je ranije danas izjavio da je razgovarao s kineskim predsednikom Sijem Ðinpingom o trgovini, situaciji u Hongkongu i Severnoj Koreji i ocenio da je postignut napredak po tim pitanjima.

"Imao sam veoma dobar razgovor s predsednikom Kine Sijem u vezi s našim džinovskim trgovinskim sporazumom. Kina je već počela veliku kupovinu poljoprivrednih proizvoda i više od toga. Dogovoreno je i formalno potpisivanje. Takođe smo pričali o Severnoj Koreji, gde sarađujemo s Kinom, i o Hongkongu (napredak!)", naveo je Tramp na Tviteru, preneo je Rojters.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #437 on: December 31, 2019, 05:03:17 pm »



SAD će 15. januara potpisati prvi deo sporazuma sa Kinom


Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će 15. januara u Beloj kući potpisati prvi deo trgovinskog sporazuma sa Kinom.

Sporazum je postignut posle nekoliko meseci pregovora i uvodjenja carinskih nameta.

"Potpisaću 15. januara veliki trgovinski sporazum faze 1 sa Kinom", naveo je Tramp na Tviteru i dodao da će tada doći kineski visoki zvaničnici.

Glavni savetnik Bele kuće za trgovinu Piter Navaro izjavio je ranije danas da će u januaru biti potpisan delimični trgovinski sporazum sa Kinom. Navaro je rekao da Vašington čeka prevod na kineski 86 strana dokumenta o kojem se mesecima pregovaralo.

Tramp je dodao da će tokom naredne godine posetiti Pekingu gde će početi pregovori o fazi 2 trgovinskog sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #438 on: January 09, 2020, 10:04:00 am »



Potpredsednik vlade Kine ide u SAD da potpiše primirje u trgovinskom ratu


Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je danas da će potpredsednik vlade Kine Liu He otputovati u Vašington na potpisivanje preliminarnog sporazuma.

Taj sporazum treba da označi primirje u kinesko-američkom trgovinskom ratu.

Potpredsednik kineske vlade biće u Vašingtonu od 13. do 15. januara.

Američki predsednik Donald Tramp najavio je 31. decembra da će 15. januara u Beloj kući biti potpisan prvi deo trgovinskog sporazuma sa Kinom.

Sporazum je postignut posle nekoliko meseci pregovora i uvođenja carinskih nameta. Tramp je rekao da će tokom 2020. posetiti Peking, gde bi trebalo da počnu pregovori o fazi 2 trgovinskog sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #439 on: January 14, 2020, 12:14:01 pm »



Otkriveni detalji sporazuma: Kina od Amerike kupuje za 200 milijardi dolara


Prvi deo trgovinskog sporazuma Sjedinjenih Država i Kine trebalo bi da bude potpisan ove nedelje.

On će, između ostalog, podrazumevati da Peking u naredne dve godine kupi američke proizvode iz četiri različite industrijske oblasti u vrednosti od 200 milijardi dolara, saznaju kineski mediji.

Sporazum predviđa da kineska strana kupi američke industrijske proizvode za 75 milijardi dolara, energente za 50 milijardi, poljoprivredne proizvode za 40 milijardi dolara, a u naredne dve godine Kina će morati da potroši još 35-40 milijardi na usluge, ističe list "Saut Čajna morning post".

Potpisivanje prve faze ovog sporazuma očekuje se već ove nedelje, zbog čega je zamenik premijera Državnog saveta Kine Liu He već stigao u Vašington, prenosi Sputnjik.

Ranije je američki predsednik Donald Tramp izjavio da će Sjedinjene Države odmah započeti pregovore sa Kinom o drugom delu sporazuma.


SAD više ne smatraju Kinu "manipulatorom valuta"

Američko ministarstvo finansija navelo je u dugo odlaganom polugodišnjem izveštaju da Kinu više ne smatra "manipulatorom valuta".

Prethodno je ministarstvo SAD takvom optužbom u avgustu prošle godine uzburkalo finansijska tržišta.

Željno očekivana odluka ministarstva došla je pred potpisivanje prva faze trgovinskog sporazuma između dve zemlje u sredu u Vašingtonu, kojim treba da se smanje tenzije nakon više od 18 meseci rata tarifama koji je opteretio globalni rast.

U izveštaju iz avgusta američko ministarstvo finansija označilo je kinu kao manipultaora valuta prvi put od 1994. godine, optuživši Peking za stvarnje "nelojalne prednosti u međunarodnoj trgovini".

U novom izveštaju ministarstvo je navelo da se Kina obavezala da će se uzdržati od devalvacije i saglasila se da, u okviru prve faze trgovinskog sporazuma, objavi važne podatke o stopi razmene i uvozno-izvoznom balansu.

U izveštaju stoji da je vrednost kineskog juana, nakon što je u septembru pala na 7,18 juana za jedan dolar, u oktobru porasla i odnos je 6,93 juana za jedan dolar. Ministarstvo dodaje da Kina treba da preduzme odlučne korake kako bi izbegla neprestano slabu valutu i dozvoli otvaranje većim tržištima kako bi ojačala svoje dugoročne izglede za privredni rast.

U izveštaju je navedeno da je ministarstvo i dalje zabrinuto oko monetarne politke osam drugih zemalja - Nemačke, Irske, Italije, Japana, Malezije, Singapura Južne Koreje i Vijetnama, a na tu listu je dodata i Švajcarska.


izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #440 on: January 18, 2020, 08:40:02 am »



SAD i Kina: Možda je ipak sve tako jednostavno



Trgovinski sporazum SAD i Kine samo je prvi dogovor u najverovatnije dugačkom trgovinskom konfliktu.

Pritom je taj dogovor u suštini "bilateralni nonsens u multilateralnom svetu", ocenjuje urednik Dojče vele (DW) Andreas Rostek.

Možda su tržišta nekada zaista pametnija od onih koji to prate. Na dan kada su pregovarači SAD i Kine u Beloj kući manje-više svečano proslavili prvi dogovor u trgovinskom ratu koji je inicirao američki predsednik Donald Tramp, na berzama se slegalo ramenima, u Hongkongu i Šangaju, u Frankfurtu na Majni. U Aziji je došlo do manjih padova indeksa akcija, ali i kod nemačkog indeksa DAX. Oduševljeno odobravanje ipak izgleda drugačije.

Bilans koji Tramp i njegovi pregovarači svode deluje impresivno: Kina će kupovati znatno više američke robe, govori se o povećanju u iznosu od 100 milijardi dolara godišnje. Kina se obavezuje da će štititi prava intelektualne svojine američkih kompanija i u transferu tehnologija. Osim toga, Kina ima u planu povećanje kupovine američkih agrarnih dobara, na čemu će američki farmeri Trampu biti zahvalni, piše DW.


Još nije jasno šta će proisteći iz dogovora


Kineska strana je naime već početkom nedelje objavila brojke koje potkrepljuju "dogovor broj jedan2 u najverovatnije dugačkom trgovinskom konfliktu: pad izvoza u SAD i istorijski slab trgovinski rast širom sveta. Za kineske standarde privredni rast od nešto više od šest procenata je slab, a bez jakog privrednog rasta nema ni političke sigurnosti u carstvu Komunističke partije. Možda je ipak sve tako jednostavno.

Činjenica je pak da još nije jasno šta će proisteći iz tih dogovora. Tramp je nepredvidljiv vladar i on kineskom vlastodršcu ni u snu neće dati sve karte iz ruke. A cilj ovog drugog je da se u privrednom i političkom smislu širi koristeći se bukvalno svim sredstvima. Cilj je da u digitalnom svetu ostane broj jedan, ali i da ostane na vlasti. Dakle, ovaj takozvani dil pokazuje sve simptome problema koje bi trebalo da reši.

Belzebub Tramp, to je već odavno njegov zaštitni znak, pokazuje demonstrativno nepoverenje prema multilateralnim, međunarodnim sporazumima, osim ako on i samo on ne diktira pravila. Instrument sankcija postao je jeftina poluga: ako nećeš milom, hoćeš silom. Nemački ekonomista Gabrijel Felbermajr o dogovoru iz Vašingtona govori sledeće: to je "bilateralni nonsens u multilateralnom svetu". Teško da bi se moglo bolje opisati.


Direktan atak na globalna pravila

Za trgovinske konflikte koji se sada "regulišu" u Beloj kući, nekada su postojali arbitražni mehanizmi, pre svih Svetska trgovinska organizacija (STO). Doduše i tu postoje određeni problemi, ali Tramp je i u ovom slučaju udario žestoko i takoreći zalupio vrata.

Ekonomisti znaju da države koje su se dogovorile oko opštih pravila shvataju da im se to debelo isplati. Institut za svetsku privredu iz nemačkog Kila je, zajedno sa drugima, izračunao efekat: dobit za 180 zemalja članica STO iznosi oko 855 milijardi američkih dolara godišnje. Kao rezultat toga tu je prosečan rast proizvodnje po državi-članici u visini 4,5 procenata.

Trgovinski rat američkog predsednika direktan je atak na takva postignuća, bez obzira na to šta se u Beloj kući dogovorilo. Naime, šanse za multilateralna rešenja problema će tako biti manje, a nikako veće. Ono što iz toga proizilazi može se videti na kineskom spoljnotrgovinskom bilansu, isto kao i u Iraku i Iranu ili Brazilu, ali i u Mađarskoj ili Poljskoj.

"Amerika na prvom mestu" uništava ono što je postignuto na međunarodnom nivou, ono sa čime bi zaista trebalo da se rešavaju odlučujući, globalni problemi – a istovremeno donosi (možda) 40 milijardi više obrta za američke farmere. To su inače oni koji su Trampu potrebni da bi bio ponovo izabran. Možda je zaista sve tako jednostavno.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #441 on: January 30, 2020, 04:35:04 pm »

Помпео: Кина је највећа претња нашег доба
четвртак, 30.01.2020.

ЛОНДОН  - Кина је централна претња нашег доба, оценио је данас амерички државни секретар Мајк Помпео након разговора са британским колегом Домиником Рабом у Лондону.

Он је додао да Сједињене Америчке Државе и савезници морају да обезбеде војну и технолошку моћ како би омогућило да у овом веку владају западни принципи.

„Док и даље морамо да будемо изузетно опрезни по питању тероризма, кинеска Комунистичка партија представља централну претњу нашег доба”, сматра Помпео. Додао је да Кина има огромну економију, са невероватним пословним потенцијалом, али да је Комунистичка партија јасно ставила до знања да њена агенда није у складу са западним вредностима, посебно када је реч о технологији, Светској трговинској организацији, инфраструктури и војним капацитетима, јавио је Ројтерс а пренео Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #442 on: January 30, 2020, 06:05:44 pm »

Amerika dobija novog saveznika na dalekom Istoku. Zbog pritiska Kine Vijetnam se polako okreće Vašingtonu.

Quote

Vietnam, Under Increasing Pressure From China, Mulls a Shift Into America’s Orbit
Joshua Kurlantzick Thursday, Jan. 30, 2020

In a major new defense white paper, its first in 10 years, Vietnam has begun signaling that it could abandon its long-standing foreign policy strategy of hedging between major powers like China and the United States and move more definitively into Washington’s orbit. These documents are generally full of turgid jargon, but this one, released late last year, is unusually blunt, with a warning to China about the consequences of stepping up its aggressive behavior toward Vietnam in the South China Sea.

Despite its potential policy significance, though, the defense paper has been overshadowed in Vietnam by the country’s domestic politics. The ruling Communist Party elites are already jockeying for position ahead of the next National Congress in January 2021, when the party will elect its slate of senior leaders. President Nguyen Phu Trong, who also serves as party general secretary, is in poor health and set to retire, and there is no clear front-runner to replace him. The outcome of this political infighting will likely play an important role in determining just how much Hanoi is willing to recalibrate its foreign policy.

The defense paper clarifies the Vietnamese leadership’s current and future strategic thinking, including its military organization, its defense capabilities and its broader view of relationships with regional and global powers. In its three previous editions—in 1998, 2004 and 2009—Vietnam was much more cautious about antagonizing China, with which it has longstanding political and economic ties. The 2009 paper offered only positive assessments of Beijing, while remaining consistent with Hanoi’s careful approach to foreign policy, which it calls the “three nos”: no formal military alliances, no hosting of foreign military bases and no explicit alignment with any single outside actor.

The new white paper does not break fully from this doctrine, but it does make some frank assessments about rising tensions in Southeast Asia. In the words of Nguyen The Phuong, a research associate at Vietnam National University’s Center for International Studies, the paper “recognizes the region as a boiling cauldron where great powers compete for influence.” This is an accurate assessment of the South China Sea, in particular.

China comes in for frequent and scathing criticism. In a section about the South China Sea, for example, the paper notes that “unilateral actions, power-based coercion, violations of international law, militarization, change in the status quo, and infringement upon Vietnam’s sovereignty… have undermined the interests of nations concerned and threatened peace, stability, security, safety, and freedom of navigation and overflight in the region.” The culprit is not identified, but it is clear what country the passage is referring to, and in other places the paper directly names China.

Hanoi’s frustration is intensifying as Beijing becomes even more aggressive in the South China Sea. Last summer, China provoked a months-long confrontation in the strategic waterway when it sailed a geological survey ship into Vietnam’s exclusive economic zone near Vanguard Bank. As Beijing continues its extensive militarization of nearby bases, which includes military installations on reclaimed land, China’s ability to intimidate Vietnam and other nearby countries will only grow. Vietnamese leaders are finding it harder to ease bilateral tensions through the usual diplomatic channels, with China simply refusing to respond to Vietnamese entreaties at times. Anti-China sentiment among the Vietnamese population has also risen, as protests have erupted in recent years over China’s influence in the country and its bullying in the South China Sea, further complicating bilateral relations.

The U.S. and Vietnam have already built close strategic ties, and Pentagon officials regard Hanoi as one of America’s most important emerging military partners.

The defense paper, along with other speeches and writings by Vietnamese strategists, makes clear that China’s provocations are pushing Hanoi steadily away from the “three nos,” even if it is not ready to fully break from that doctrine. It may be evolving its strategy, though, to include a fourth “no” and one important hypothetical. The paper says that Vietnam “will not use force or threaten the use of force in international relations,” presumably unless attacked. But more importantly, it also suggests that although Hanoi is not ready for formal alliances, “depending on circumstances and specific conditions, Vietnam will consider developing necessary, appropriate defense and military relations with other countries.” This is a major statement that suggests Hanoi could ultimately jettison its previous foreign policy of hedging and tilt more clearly toward the U.S.

Washington would welcome such a move with open arms. The U.S. and Vietnam have already built close strategic ties, and Pentagon officials regard Hanoi as one of America’s most important emerging military partners. As The Diplomat’s Prashanth Parameswaran has noted, Vietnam has “one of the more capable militaries in Southeast Asia.” The Trump administration has increased so-called freedom of navigation patrols in the South China Sea to challenge China’s expansive maritime claims, and sent the first U.S. aircraft carrier to Vietnam since the Vietnam War, among other efforts to upgrade relations. Even Trump’s criticism of Vietnam on trade issues has not seriously damaged strategic ties.

The bilateral relationship has become even more important to Washington as other regional actors have drawn closer to China. Under President Rodrigo Duterte, the Philippines, a U.S. treaty ally, continues to pivot toward Beijing. This month, Duterte pushed forward major China-backed infrastructure projects despite national security concerns, including over a major new airport located near sensitive military facilities and the involvement of a Chinese state-owned company in the Philippine telecommunications sector.

Defense planners in Washington imagine Hanoi playing an even bigger role in American foreign policy in Asia, or what the Trump administration has branded as its “Indo-Pacific strategy.” That role could include more U.S. port calls to Vietnam, larger American defense aid packages, and perhaps Vietnam even joining the Quadrilateral Security Dialogue, a loose security coalition the U.S. maintains with Japan, Australia and India. Vietnam’s new defense paper states that ships of foreign navies are welcome to visit Vietnamese ports—a signal to the U.S. as well as to other naval powers like India.

But Hanoi must also consider the diplomatic and economic fallout of aligning more closely with Washington. Vietnam maintains close economic ties with China, which is Hanoi’s largest two-way trading partner, and many Vietnamese officials are wary of scaring off Chinese investors. Some Vietnamese strategists also doubt that the U.S. would come to their country’s defense should a major conflict erupt in the South China Sea.

Whether the Vietnamese government acts on the tough language laid out by its defense strategists also depends on who ascends to the party leadership next year. Trong, the most powerful politician in Vietnam right now, is historically known for his ideological and personal links to China, even as Vietnam’s ties with the U.S. have continued to improve under his leadership. He reportedly favors Tran Quoc Vuong, the deputy general secretary, to succeed him. Vuong would likely represent continuity, but he has never held a top government post and is inexperienced in foreign policy, so he could be seen as weak in responding to Chinese aggression. Another candidate for the top leadership, Prime Minister Nguyen Xuan Phuc, may be more skeptical of China and supportive of warmer ties with Washington.

Trong has been the party chief since 2011, and the party gave him the additional role of president in 2018, when the previous officeholder, Tran Dai Quang, died from an illness. One key decision facing the party at next year’s congress is whether to permanently merge the two roles or, more likely, to separate them again. Combining them would mean stepping away from a longtime arrangement of sharing power among the “four pillars” of party chief, president, prime minister and chair of the National Assembly.

Whatever arrangement the party decides on, its new leaders will face some tough decisions on how to approach China. In the meantime, some in Hanoi may believe that it is unwise to push Beijing any further before first sorting out its domestic politics. But it may not have the luxury of waiting until 2021, should Beijing decide to provoke another standoff in regional waters.


Izvor: www.worldpoliticsreview.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #443 on: February 02, 2020, 05:19:49 pm »



Pompeo upozorava na rastući uticaj Kine


Američki državni sekretar Majk Pompeo poručio je danas u Kazahstanu da ta zemlja treba da bude oprezna sa kineskim investicijama i uticajem.

Takođe je pozvao Kazahstan i druge centralnoazijske zemlje da se pridruže apelima Kini da okonča, kako kaže, represiju nad manjinama. Pompeo je upozorio da privlačnost kineskih investicija može da bude na štetu suvereniteta.

"Potpuno podržavamo slobodu Kazahstana da izabere sa kojom zemljom će da posluje, ali uveren sam se najbolji rezultati postižu saradnjom sa američkim kompanijama", rekao je Pompeo.

Kako je dodao, sa američkim kompanijama se dobijaju "fer poslovi, nova radna mesta, transparentnost, kompanije kojima je stalo do životne sredine.

Očekuje se da će sličnu poruku Pompeo preneti i tokom posete Uzbekistanu u koji odlazi večeras.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #444 on: February 11, 2020, 08:33:17 am »



"Jedno od najvećih hakovanja u istoriji": SAD optužile kineske vojnike


SAD su optužile četiri pripadnika kineske vojske za upad u mrežu Ekvifaksa agencije za kreditnu procenu, i za krađu ličnih podataka desetina miliona Amerikanaca

To je saopštilo danas američko ministarstvo pravde optuživši Peking za odgovornost za jedno od najvećih hakovanja u istoriji.

Upad u podatke kompanije 2017. godine pogodio je oko 145 miliona ljudi, a hakeri su uspešno ukrali imena, brojeve socijalnog osiguranja i druge lične podatke čuvane u njenoj bazi podataka.

Četvoro pripadnika Narodne oslobodilačke vojske Kine, takođe su optuženi za krađu trgovinskih tajni kompanije, izjavili su policijski zvaničnici.

Oni se nalaze u Kini i niko od njih nije u pritvoru. Međutim američki zvaničnici ipak smatraju krivičnu optužnicu moćnim sredstvom odvraćanja za strane hakere i upozorenje drugim zemljama da američka policija ima sposobnost da ukaže na pojedinačne krivce iza hakerskih napada.

Postupak se vodi u vreme kada je administracija predsednika SAD Donalda Trampa upozorila protiv, kako smatra, rastućeg političkog i ekonomskog uticaja Kine, i napora Pekinga da sakuplja podatke Amerikanaca i krade naučna istraživanja i inovacije.

"Ovo je bila nameran i sveobuhvatan upad u privatne podatke američkog naroda", rekao je američki ministar pravde Vilijam Bar u saopštenju.

"Mi danas smatramu Narodnu oslobodilačku vojsku (Kine) odgovornom za njihove kriminalne radnje, i podsećamo kinesku vladu da imamo sposobnost da sklonimo plašt anonimnosti sa Interneta i nađemo hakere koje ta zemlja više puta šalje protiv nas", dodao je Bar.

Ovaj slučaj jedan je od nekoliko koje je američko ministarstvo pravde tokom godina pokrenulo protiv pripadnika kineske vojske. Administracija predsednika Baraka Obame 2014. je optužila pet kineskih vojnih hakera da su upali u mreže vodećih američkih korporacija da izvlače trgovinske tajne.

Krivične optužbe podnete su u saveznom sudu u Atlanti, gde je sedište kompanije. U optužnici se detaljno navodi kako su se hakeri trudili da prikriju svoje delovanje, a uključene su optužbe za zaveru radi kompjuterske prevare i zaveru radi ekonomskog špijuniranja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #445 on: February 12, 2020, 12:42:56 pm »



Huavej zloupotrebio pristup mreži namenjen policiji?



Huavej je koristio sisteme namenjene za korišćenje policije kako bi pristupio mobilnim mrežama u više zemalja, objavio je danas "Vol strit žurnal".

Neimenovani američki zvaničnici kazali su "Vol strit žurnalu" da je takva praksa trajala duže od 10 godina, dok kineski gigant odbacuje takve tvrdnje. Prema pisanju lista, zvanični Vašington obavestio je Veliku Britaniju i Nemačku o tome krajem 2019. godine.

Svi proizvođači mrežne opreme po zakonu su obavezni da omoguće pristup mrežama predstavnicima zakona ako oni to zatraže.

Operateri mreža zadržavaju pravo da uskrate pristup proizvođačima opreme, ali je Huavej navodno zaobišao taj proces i bio u stanju da pristupi mrežama, navode izvori "Vol strit žurnala" ne navodeći detalje.

Prema američkim zvaničnicima, kompanija čije je sedište u Šenženu jedina koja je to u mogućnosti da uradi.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #446 on: February 15, 2020, 12:49:12 pm »



"Kina je pretnja po svetski poredak"


Američki ministar odbrane Mark Esper opisao je danas Kinu kao sve veću pretnju svetskom poretku.

Espen smatra zemlja krade zapadna znanja, zastrašuje manje susede i želi "da ostvari prednost na bilo koji način i po svaku cenu".

Esper, koji često kritikuje Kinu, rekao je u obraćanju bezbednosnoj konferenciji u Minhenu da je Peking na vrhu Pentagonove liste potencijalnih protivnika.

Zatim slede Rusija, "otpadničke države" poput Severne Koreje i Irana, i pretnje ekstremističkih grupa.

"Komunistička partija Kine se sve sve brže i sve dalje kreće u pogrešnom smeru - više unutrašnje represije, više predatoskih ekonomskih postupaka, više čvrstorukaštva, i onoga što me najviše brine, agresivnije vojno nastupanje", naveo je američki ministar.

Prema njegovim rečima, SAD ne žele sukobe s Kinom.

On je dodao i da je američka vlada obezbedila medicinske zalihe da bi pomogla Kini u borbi protiv korona virusa.

Međutim, kako je rekao, Peking je jasno pokazao svoje dugoročne namere dok Evropa i ostatak sveta moraju da se "probude i shvate" pretnje koje predstavlja Kina.

"Komunistička partija i njeni pridruženi organi, pa i Narodno-oslobodilačka armija, sve više deluju u područjima van svojih granica, uključujući i Evropu, i traže način da ostvare prednost na bilo koji način, i po bilo kojoj ceni", rekao je Esper.

Esper je izjavio da, iako se često "sumnja u transparentnost i iskrenost" Pekinga, kineskoj vladi "treba verovati na reč" kada se radi o bezbendosnim ciljevima.

"Oni su rekli da Narodna Republika Kina namerava da do 2035. završi modernizaciju vojske i da do 2049. želi da dominira Azijom kao prvorazredna globalna vojna sila", naveo je on.

Šef Pentagona je takođe rekao da Kina ugnjetava svoj narod i preti susedima.

"Želimo da se Kina ponaša kao normalna zemlja, što znači da kineska vlada treba da promeni svoju politiku i ponašanje", naveo je Esper.

Esper, kao i njegov prethodnik Džejms Matis, želi da prebaci fokus američke vojne i bezbednosne politike sa malih ratova protiv ekstremista i pobunjenika na Kinu. Američke saveznike u Evropi ipak mnogo više brine Rusija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #447 on: February 15, 2020, 03:49:55 pm »



"Huveijevo prisustvo u Evropi pretnja za NATO"


Ministar odbrane SAD mark Esper upozorio je danas na bezbednosnu pretnju koju kineski tehnološki gigant Huavei predstavlja za NATO.

Prema njegovim rečima, prisustvo Huaveija u Evropi "moglo bi da ugrozi kompromituje vojni savez u istoriji, NATO", time što bi ugrozio razmenu obaveštajnih podataka mežu zemljama članicama saveza.

U obraćanju na konferenciji o bezbednosti u Minhenu, Esper je rekao da je uspeh kineske ekonomije izgrađen na krađi intelektualne svojine i špijunaži.

Govoreći o tome da je Velika britanija donela odluku da spornoj firmi omogući "ograničenu" ulogu u uvođenju 5G tehnologije u toj zemlji, šef Pentagona kazao je kako nije imao vremena da detaljno razmotri taj predlog, ali je još jednom upozorio da Huaveiju ni pod kakvim uslovima ne bi trebalo dozvoliti pristup američkim mrežama i bazama podataka.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #448 on: February 18, 2020, 12:05:18 pm »



Zbog sporazuma SAD i Kine Nemačka će izgubiti 4,5 milijardi $ izvoza


Nedavno dogovoreni privremeni sporazum SAD i Kine o zaustavljanju trgovinskog rata teško će pogoditi Nemačku.

"Kao rezultat preusmeravanja trgovine, nemački izvoz robe u Kinu će iduće godine verovatno pasti za gotovo 4,5 milijardi dolara, pogotovo u industrijama poput automobilske, avionske i industrijskih mašina", stoji u saopštenju Kilskog instituta za svetsku ekonomiju (IfW).

Dodali su kako će samo brazilski uzgajivači soje zabeležiti jači udar i da će im izvoz u Kinu pasti za pet milijardi dolara zbog američko-kineskog trgovinskog sporazuma.

Kao deo sporazuma, Kina se obavezuje da će uvesti američku robu u vrednosti od oko 200 milijardi dolara i zbog toga će odustati od proizvoda iz drugih zemalja, napomenuo je predsednik IfW-a Gabriel Felbermajer.

"S druge strane, sporazum donosi štetu ostalim kineskim trgovinskim partnerima, čiji uvoz sada zamenjuju američki proizvodi i koji u velikoj meri gube tržišni udeo u Kini", dodao je, prenosi Index.

IfW očekuje da će nemačka proizvodnja biti najviše pogođena. Očekuje se da će taj sektor u 2021. godini u Kinu izvesti 4,3 milijarde dolara robe manje, u poređenju sa scenariom bez trgovinskog rata i bez privremenog sporazuma.

Felbermajer tvrdi da je sporazum upitan na nekoliko nivoa: "SAD ima jednostranu korist, dok Kina i treće zemlje gube. Jasno krši pravila Svetske trgovinske oraganizacije i ostavlja mnoga pitanja neodgovorenima, poput onoga šta se događa ako Kina ne ispuni svoje uvozne obvaeze", kaže on.

Privremeni sporazum, poznat kao trgovinski sporazum "prve faze", omogućio je da obe zemlje povuku carine u nameri da zaustave dvogodišnji trgovinski rat.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #449 on: February 20, 2020, 08:34:23 am »



Pompeo optužuje Kinu: SAD se nadaju da će Kinezi imati isti pristup slobodi govora kao i Amerikanci


Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je danas da SAD osuđuju proterivanje troje dopisnika "Vol strit žurnala" iz Kine.

Pompeo je naveo da odgovorne zemlje shvataju da slobodni novinarski izveštaji čine slobodu izražavanja, saopštio je Stejt department.

"Zrele, odgovorne zemlje shvataju da slobodno izveštavanje štampe predstavlja činjenice i izražava mišljenja. Pravi odgovor je izneti suprotne argumente, a ne ograničavanje govora. SAD se nadaju da će Kinezi imati isti pristup tačnim informacijama i slobodi govora kao i Amerikanci", rekao je Pompeo.

Kina je ranije danas oduzela pres-akreditacije i najavila proterivanje troje novinara "Vol strit žurnala" nakon što je list, čije je sedište u Njujorku, odbio da se izvini zbog kolumne u kojoj se Kina naziva "pravim bolesnikom Azije".

izvor
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.064 seconds with 23 queries.