PALUBA
March 28, 2024, 03:21:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193307 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #450 on: February 21, 2020, 10:43:56 am »



Kako američki penzioneri finansiraju kinesku vojsku


Državni penzioni fond Kalifornije ulaže milijarde dolara u kinesku vojnu brodogradnju, vojno-pomorske baze, i tehnologiju koju Kina koristi za praćenje Ujgura.

To je saopštio američki kongresmen Džejms Benks za televiziju Foks njuz ističući da su skoro sve važne američke insitucije stradale od kineskih špijuna.

Moć Kine raste, stoga je za tu zemlju sitnica da infiltrira svoje ljude i pokrade američke institucije, i to skoro sve, rekao je voditelj televizije Foks njuz.

Prema njegovim rečima, kompanije u SAD nude Kinezima radna mesta, a zatim im prenose i svoja stručna znanja, dobijajući zauzvrat brzi profit. Univerziteti i laboratorije angažuju kineske naučnike, koji nakon toga prosleđuju istraživanja u Kinu, smatra novinar.

"Čak su i američki penzioni fondovi podložni krađi. 'Kalpers' je državni penzioni sistem Kalifornije koji raspolaže aktivama u vrednosti od 300 milijardi dolara. Nedavno je iz pisama kongresmena Indijane Džima Benksa obelodanjeno da je kineska špijunska organizacija vrbovala investicionog direktora kalifornijskog fonda. To je neverovatno", rekao je američki novinar.

Kongresmen Benks je objasnio da je to jedan od najneverovatnijih primera infiltriranja Kine u američke sisteme.

"U ovom slučaju nam je poznato da je investicioni direktor 'Kalpersa' Ju Ben Men polaznik programa 'Hiljadu talenata', koji finansira kineska vlada i koji kontroliše Komunistička partija Kine", precizirao je Benks.

Prema njegovim rečima, taj program je razvijen s ciljem da se vrbuju vredni pojedinci i da se postave na veoma važne pozicije. U ovom slučaju, Jiu Bej Men je postavljen na taj položaj kako bi mogao da prati najveći američki državni penzioni fond, prenosi Sputnjik.

"On je odatle prebacio 3,1 milijardu dolara u 172 različite kineske kompanije. Saznali smo da 'Kalpers' preko tog investicionog fonda investira u kinesku vojnu brodogradnju i vojno-pomorske baze. Još gore je što su investirali u kompaniju 'Hikvižn', koja razvija različite tehnologije za nadzor, koje se koriste za praćenje muslimanskih Ujgura", tvrdi američki kongresmen i ističe da je apelovao na guvernera Kalifornije da preduzme neophodne mere.

Jedan od najvećih američkih finansijkih igrača – "Kalpers" – pomaže da se obnove oružane snage glavnog američkog vojnog suparnika, ogorčen je kongresmen.

Prema njegovim rečima, on se plaši da to nije samo slučaj sa Kalifornijom, nego sa celom zemljom.

"To se događa i sa federalnim penzionim programom 'Trift sejving plens'. Međutim, ovo je jedini slučaj kada smo otkrili da je fond angažovao učesnika programa 'Hiljadu talenata', zbog čega je i bilo sve tako očigledno. Ukoliko gubernator Kalifornije ne preduzme odgovarajuće mere, moramo se zapitati na čijoj je on strani", zaključuje Benks.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #451 on: February 21, 2020, 06:53:00 pm »

"Коло среће се окреће...." давно је то написао наш познати књижевник. Када су САД то исто радиле (на пример преко "Фулбрајтове стипендије") онда то није био проблем. Очигледно су Кинези било добри ђаци и одлично изучили амерички систем, нашли начин да му парирају и да га ставе у сопствену функцији. Практична примена идеја Сун Цу-а...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #452 on: February 21, 2020, 09:08:40 pm »


 Kaže G- din Benks: " Gubernator Kalifornije " ? To je priznao da su Rusi okupirali Kaliforniju  ili je greška " novinara" Huh? 
 Koliko čitam ( slabo pamtim ) Kalifornija ima Guvernera . Otalo iz teksta je : . .  ? Nije ni za komentarisanje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #453 on: February 29, 2020, 06:37:37 am »

SAD optužuju Kinu da su im laserom gađali avion
Novosti Online   28. februar 2020.

Američki zvaničnici su za CNN kazali kako pripremaju i službenu protestnu notu Kini

AMERIČKA mornarica tvrdi da je kineski vojni brod laserom gađao njihov avion P-8 dok je leteo nad Pacifikom. U izjavi za medije ovaj su potez nazvali "nesigurnim i neprofesionalnim": "Ovakvi potezi mogu izazvati ozbiljnu štetu na letilicama, ali i posadi koja se u njima nalazi", dodaje se u izjavi.

Radi se o laserima koji emituju snažne svetlosne zrake koje mogu da privremeno oslepe pilota. Američki zvaničnici su za CNN kazali kako pripremaju i službenu protestnu notu Kini. Ovaj potez dolazi u trenucima kada je napetost između američke i kineske vojske ionako vrlo velika, piše CNN.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #454 on: March 03, 2020, 01:40:39 pm »



"Ta mera se zasniva na hladnoratovskom mentalitetu i ideološkim predrasudama"


Peking je u utorak osudio odluku Vašingtona da smanji broj akreditovanih kineskih dopisnika koji izveštavaju iz SAD za kineske državne medije.

Ovaj postupak je osuđen kao mera koja se bazira na "hladnoratovskom mentalitetu i ideološkim predrasudama".

Stejt department je juče saopštio da će vize biti odobrene za samo 100 novinara, navodeći da je odluka doneta delimično i zbog sve većeg stepena nadzora od strane Kine, uznemiravanja i zastrašivanja američkih i drugih stranih građana u Kini, izveštava AP.

Prema rečima Žao Lidžijana, predstavnika kineskog ministarstva spoljnih poslova, ova mera otežava normalan rad i izveštavanje iz SAD i baca senku na reputaciju kineskih medija.

U saopštenju američkog državnog sekretarijata, između ostalog se kaže da se mera odnosi pre svega na pet označenih kineskih medija.

Stejt department izražava nadu da će ova mera podstaći Peking da poštuje i recipročno uvažava dopisnike i osoblje američkih i drugih medija u Kini, preneo je CNN.

Jedan visoki zvaničnik državnog sekretarijata SAD objasnio je za CNN da je ovom odlukom smanjen broj akreditovanog osoblja pet kineskih državnih medija u SAD sa 160 na 100, kao i da se ova mera ne odnosi na kineske novinare koji izveštavaju za druge medije, prenosi AP.

Ova odluka je doneta nakon prošlomesečnog proterivanja iz Kine trojice novinara Vol Strit Džernala i teksta koji je kinesko ministarstvo spoljnih poslova ocenilo kao "rasistički".

Kineski ambasador u UN Jung Žang, ocenio je da je nije uveren da je ova američka odluka dobro odmerena, preneo je CNN.

"SAD su zemlja koja se zalaže za demokratiju i slobodu izražavanja", rekao je kineski ambasador u UN i ocenio da u tom svetlu odluka Vašingtona ugrožava rad novinara iz Kine.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #455 on: March 03, 2020, 05:21:48 pm »



Vašington "oteo" Pekingu kijevsku fabriku avionskih motora:
Značaj i uloga ukrajinske korporacije "Motor Sič" u odnosima Kine i Amerike



Jakim političkim pritiskom Amerikanci su naterali rukovodstvo u Kijevu da odustane od već dogovorene prodaje Kinezima korporacije "Motor Sič".

Vašington je ucenio Kijev tako što je zamrzao vojnu pomoć i insistirao da se fabrika koja proizvodi motore za avione i helikoptere proda američkoj kompaniji. Naravno da je takva odluka izazvala veliko nezadovoljstvo kod Kineza koji su inače do sada bili jedan od najvećih ekonomskih partnera Ukrajine.

U martu će Antimolopolski komitet Ukrajine i službeno objaviti zabranu prodaje korporacije "Motor Sič" kineskoj kompaniji "Beijing Skyrizon Aviation". Takvo rešenje je odobrio predsednik Vladimir Zelenski jer su navodno kod prodaje Kinezima bili narušeni neki zakoni a osim toga prodaja bi stvorila geopolitičke probleme.

Ukrajinska fabrika "Motor Sič" je do 2014. godine oko 80 odsto svoje produkcije prodavala ruskim fabrikama aviona. U martu 2014. rukovodstvu "Motor Siča" je zabranjeno da motore prodaju "Rusiji, zemlji agresoru".

Gubitak velikog i sigurnog tržišta doveo je tu fabriku u tešku situaciju pa su morali da prihvate ponudu iz Kine da im prodaju motore. Vjačeslav Boguslajev predsednik i glavni inženjer korporacije "Motor Sič" tvrdi da su Kinezima prodavali motore za avione L-15 za obuku pilota a ne za bojeve letilice. U Pekingu su želeli da prošire saradnju jer su uz pomoć "Motor Siča" hteli da razviju svoju proizvodnju motora. Nije tajna da Kinezi godinama nisu mogli da naprave svoje kvalitetne avionske motore nego su leteli na ruskim i ukrajinskim.

U maju 2017. potpredsednik ukrajinske vlade Stepan Kubijev saopštio je da će "Motor Sič" zajedno sa domaćinima napraviti fabriku u Kini u Čucinu. Osim toga za kontrolni paket akcija Kinezi su bili spremni da u Ukrajini u "Motor Siču" investiraju 250 miliona dolara.

Posle toga reagovala je početkom 2018. Služba bezbednosti Ukrajine jer je deo opreme počeo da se prebacuje u Kinu. Bile su blokirane akcije "Motor Siča". U taj posao su se umešali Amerikanci kojima je bio glavni zadatak da spreče da Kina ovlada tehnologijama i počne da pravi kvalitetnije avionske i helikopterske motore. Vašington nije hteo da dopusti da dobije moćnog konkurenta u prodaji vojne tehnike što se vidi i u izveštajima Pentagona.

Da bi sprečili prodaju akcija "Motor Siča" Kinezima Amerika je blokirala vojnu pomoć Ukrajini od 391 milion dolara a osim toga zaustavljena je prodaja oružja Ukrajini u vrednosti od 30 miliona dolara. Za vreme boravka u Ukrajini u avgustu prošle godine tadašnji savetnik američkog predsednika za bezbednost Džon Bolton otvoreno je rekao da je "Motor Sič" važan i za SAD, Japan, Australiju, Kanadu i druge zemlje.

Amerikanci su odredili da "Motor Sič" treba da kupi Husein Mousavi sa kompanijom Oriole kapital Group. Husein Mousavi je 2017. već obećavao da će investirati 150 miliona dolara u Harkovski avio-zavod ali od toga nije bilo ništa. Ovoga puta iza njega stoji američka administracija.

Ekonomski analitičari kažu da će Kinezi tražiti da im Ukrajina plati odstupninu koja bi mogla da se kreće od pola milijarde dolara pa čak do dve milijarde.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #456 on: March 03, 2020, 08:54:10 pm »

Слободно тржиште и слобода кретања капитала су у основи капитализма. Сва је прилика да ће Американци завести државни капатализам, као пандам оном државном социјализму у време СССР-а.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #457 on: March 18, 2020, 09:29:54 am »



Kinezi za sve okrivili SAD, Vašington im žestoko odgovorio


Američki državni sekretar Majk Pompeo urgirao je danas na Peking da ne širi glasine o koronavirusu.

To je saopštio Stejt department povodom telefonskog razgovora Pompea i visokog člana Politbiroa Jang Jeičija, piše Sputnjik.

Prošle nedelje, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zao Lijan tvrdio je da je američka vojska mogla da donese novi koronavirus u grad Vuhanu, koji je bio epicentar pandemije.

Portparol Stejt departmenta potvrdio je da su Pompeo i kineski zvaničnik razgovarali u ponedeljak.

"Pompeo je žestoko zamerio Narodnoj republici Kini što pokušava da svali krivicu za COVID-19 na Sjedinjene Države. Sekretar je naglasio da ovo nije vreme za širenje dezinformacija i glasina, već je vreme da se sve nacije okupe kako bi se izborile sa zajedničkom pretnjom", rekao je Ortagus.

SAD su prošle sedmice pozvale na razgovor kineskog ambasadora u Vašingtonu zbog komentara Lijana da je američka vojska odgovorna za epidemiju u Kini.


"Uskratićemo akreditacije američkim novinarima, i vi ste našima"

Kina je objavila da će uskratiti akreditacije Amerikancima u tri američka lista kao odgovor na američke restrikcije na kineske medije.

U saopštenju objavljenom onlajn rano u sredu po lokalnom vremenu kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Kina traži od američkih novinara koji rade za Njujork tajms, Vol strit žurnal i Vašington post, čije akreditacije ističu pre kraja 2020. godine da vrate nazad svoje novinarske legitimacije u roku od 10 dana.

Kineska vlada navela je da im neće biti dozvoljeno da nastave da rade kao novinari u kopnenoj Kini, Hongkongu ili Makaou. Radi se o odgovoru na "skandaloznu" odluku Vašingtona da smanji broj Kineza kojima je dozvoljeno da rade za pet kineskih medija u SAD, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #458 on: March 20, 2020, 01:38:21 pm »



Tramp koronavirus nazvao kineskim, Peking mu odgovorio


Kina je danas optužila predsednika SAD Donalda Trampa da "beži od svojih odgovornosti".

Ta optužba stigla je posle njegovih izjava da svet plaća "tešku cenu" zbog kineske sporosti da javi o novom koronavirusu.

Pandemija bolesti kovid 19 koja je krenula iz centralnog kineskog grada Vuhana u decembru do sada je zarazila više od 230.000 ljudi u 158 zemalja i teritorija, prema računici agencije Frans pres.

"To bi mnogo bolje prošlo da smo sve to znali nekoliko meseci ranije. To bi bilo ograničeno u oblasti Kine odakle je sve krenulo. Svet plaća tešku cenu za to što su (Kinezi) uradili", rekao je Tramp na jednoj konferenciji za novinare i ponovo nazvao koronavirus "kineskim virusom".

Kineske vlasti su prvobitno kritikovane zbog nedostatka transparentnosti i sporosti u reagovanju na širenje tada nepoznatog koronavirusa, ali je Peking kasnije preduzeo drakonske mere izolacije i epidemija se znatno usporila u toj zemlji, dok se proširila u ostatku sveta.

"Neke osobe u SAD pokušavaju da ocrne rad Kine protiv epidemije i da beže od svojih odgovornosti prebacujući ih na Kinu", rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Geng Šuang.

"Takvo ophođenje zanemaruje ogromne žrtve koje je Kina snosila da bi osigurala sanitarnu bezbednost", rekao je on na redovnoj konferenciji za novinare.

Portparol je rekao da su kineske vlasti od 3. januara počele da obaveštavaju SAD o situaciji sa epidemijom i da su od tada održavale redovnu komunikaciju. Ukazao je na protivrečnost Donalda Trampa navodeći da je američki predsednik više puta pozdravio Kinu zbog transparentnosti njenih informacija.

Tramp je više puta upotrebio izraz "kineski virus" za novi koronavirus a mnogi smatraju da namerno koristi taj izraz da bi na Kinu prebacio odgovornost za zdravstvenu krizu u SAD, gde je od koronavirusa već zaraženo 9.400 ljudi, od kojih je 150 umrlo.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #459 on: March 23, 2020, 04:27:18 pm »



SAD i Kina nekoliko decenija kasnije: Drugi svetski rat i koronavirus


Ukoliko epidemija korone bude brzo suzbijena, dogodiće se i brz i oporavak pogođenih zemalja i neće doći do velikih promena u udelu Kine u svetskoj ekonomiji.

Ukoliko epidemija bude trajala više meseci, ekonomski uspon Kine biće veoma veliki, i biće mnogo više posledica relativnog pada ostatka sveta u odnosu na apsolutni rast u Kini, što je i osnovna paralela sa Drugim svetskim ratom i SAD, piše Miroslav Zdravković za Makroekonomiju.

Dva najveća svetska oružana sukoba dogodila su se u prošlom veku: Veliki rat i Drugi svetski rat. SAD su bile u privilegovanoj poziciji da su se oba sukoba dogodila van njihove teritorije, te je razvoj ratne ekonomije uticao da njena ekonomija raste kako apsolutno, u veličini, tako i relativno, u odnosu na ostatak sveta.

Dok su ratni sukobi razarali Evropu, Japan, Kinu i druga područja, američka ekonomija je imala veliki uspon u toku Drugog svetskog rata. U odnosu na 1939. BDP SAD je u 1944. bio povećan 92 odsto da bi u 1945. i 1946. došlo do recesije izazvane povratkom na mirnodopsku ekonomiju. SAD su, nesumnjivo, ekonomski profitirale od najvećih svetskih sukoba, uz relativno male gubitke u ljudstvu.

Udeo SAD u svetskoj ekonomiji povećan je sa 17,8 odsto u 1938. na 27,3 odsto u 1950, dok je udeo Kine u ovom periodu smanjen sa 6,4 odsto na 4,6 odsto.

U bazi podataka Angusa Medisona udeo Kine u svetskom BDP-u u 2008. je znatno veći u odnosu na podatak iz baze MMF-a (12 odsto). U svakom slučaju, i u bazi MMF-a Kina je postala najveća svetska ekonomija u 2014. (16,5 odsto svetskog BDP-a, a SAD 15,8 odsto) i do danas je nastavila da povećava svoj udeo u svetskoj ekonomiji i razliku u odnosu na SAD (19,7 odsto prema 14,9 odsto - procena MMF-a za 2020).

Nakon međugodišnjeg rasta od 5,7 odsto dodate vrednosti industrije Kine u 2019. u prva dva meseca zabeležen je pad za 13,5 odsto. Ali pošto je epidemija koronavirusa u Kini u martu jenjavala, veoma je moguće da će već u aprilu Kina imati pozitivne stope rasta industrijske proizvodnje.

Paralela sa Drugim svetskim ratom je da korona razara većinu svetskih ekonomija i da ovog trenutka nije moguće sagledati ni dubinu ni dugotrajnost ekonomskog pada u Evropi, SAD i drugim delovima sveta i ekonomijama. Kina se sada pojavljuje kao siguran proizvođač neophodnih proizvoda u vreme nestašica medicinskih i drugih proizvoda.

Međutim, uprkos postojanju mogućnosti da Kina ima pozitivne stope rasta, protekli period krize je ovoj državi doneo i mnogo štete. Kako je pisao Si-En-Bi-Si, BDP Kine je doživeo veliki pad, pa je tako sadašnja prognoza da će ove godine porasti 4,9 odsto, a ne 5,7 odsto kako je prvobitno prognozirano. Takođe, proizvodne delatnosti u Kini snažno su pogođene, pa nekim fabrikama treba više vremena za oporavak od krize nego što se očekivalo. Uslužni sektor je takođe oslabljen u proteklom periodu, te se ne može sa sigurnošću tvrditi da će krajnji ekonomski ishod biti nalik onom tokom i nakon Drugog svetskog rata, iako trenutno ima dosta sličnosti.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #460 on: March 24, 2020, 07:25:45 pm »

Проблем је у томе што ће се овакве ствари као што је ова пандемија вероватно дешавати и у будућности. Зато се свака озбиљна држава мора припремити за такву опцију. Верујем да ће се Кина, која је због бројности и густине популације лако рањива прва организовати у том правцу.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #461 on: April 09, 2020, 05:04:40 pm »



Dok se SAD bore s koronavirusom, Kina raspoređuje vojne resurse na Pacifiku


Pandemija koronavirusa neminovno utiče na sve sfere međunarodnih odnosa, pa se tako nastavlja i "nadmetanje" Kine i Sjedinjenih Američkih Država na Pacifiku.

Kina, iz koje je epidemija izazvana koronavirusom krenula, izborila se sa epidemijom, dok su Sjedinjene Američke Države trenutno na udaru ovog virusa.

Na američkom nosaču aviona Teodor Ruzvelt proširio se koronavirus, te je veliki deo posade zaražen.

Drugi nosač koji se nalazi na Pacifiku, Ronald Regan, trenutno je usidren u Japanu, gde obnavlja zalihe i nužne popravke.

Tokom marta, "Azija tajms" objavio je da filipinski predsednik Rodrigo Duterte želi da prekine sporazum koji omogućava boravak američkih trupa u toj zemlji.

U tom trenutku Kineska narodnooslobodilačka vojska bila je u pripravnosti da dođe na to mesto.

Kineska narodnooslobodilačka vojska je tada objavila:

“Mornarica je izvela borbeno orijentisane vežbe u kojima su učestvovali brodovi, podmornice i borbenim avioni u Južnom kineskom moru krajem marta, u mesecu u kojem su ratni brodovi i avioni SAD često neovlašćeno ulazili u te vode. Stručnjaci navode da su vežbe pokazale da kineska mornarica može delotvorno kontrolisati i zaštititi vode dok nastavlja s jačanjem svojih borbenih sposobnosti”.

Ipak, kako piše Euractiv.hr, nakon izbijanja epidemije na nosačima i događajima u Južnom kineskom moru, čelnik Indopacifičkog zapovedništva američke vojske Filip Dejvidson u američki je Kongres poslao zahtev za povećanje sredstava za 20 milijardi dolara. “Strategije nacionalne i obrambene sigurnosti te brojne obaveštajne procene razotkrile su obnovljenu pretnju sukoba velikih sila. Najveća opasnost po SAD je erozija konvencionalnih sredstava odvraćanja. Bez toga, Kina i Rusija će se smatrati ohrabrenima da poduzmu akcije u regiji kako bi naštetili američkim interesima", prenosi Euractiv.hr

Nakon završetka pandemije koronavirusa, očekuje se porast tenzija.

Kina je doživela snažan unutrašnji udarac, jer su tokom epidemije pojavile, dotad nezamislive, kritike na račun vlasti. Jedan biznismen usudio se čak da predsednika Si Đinpinga nazove “klovnom”. Na to je reagovala partija, te je on sada pod istragom.

Ključno je pitanje koliki će biti pad kineske privrede - kriza 2008. godine ga je spustila sa stope rasta od prosečno oko 10% godišnje na nešto više od 6%.

Ne bi trebalo očekivati slom vlasti, ali određene unutrašnje tenzije nisu isključene. Iz oskudnih javnih informacija može se zaključiti da i unutar Politbiroa Komunističke partije raste nezadovoljstvo, piše Euractiv.

Naime, Si Đinping je preuzeo svu vlast i ukinuo ograničenje mandata: ali je time istovremeno na sebe prebacio ukupnu odgovornost za političke odluke. Zapamćeno je da je u Vuhan, u jeku krize, poslao premijera Li Kekuianga, a da se on nije pojavljivao dve nedelje.

Kako se navodi, kineski stratezi svesni su haosa koji vlada u Beloj kući te da su to pozitivne okolnosti za brzo probijanje na strateškom planu kontrole Južnokineskog mora. Pridobijajući na svoju stranu Filipine, uz trajno dobre odnose s Kambodžom, Mianmarom i Laosom, Peking stvara strateški pritisak na Vijetnam, koji na području Jugoistočne Azije postaje ključni američki saveznik. A upravo je ovih dana kineski ratni brod potopio jednu vijetnamsku ribaricu. Demonstracija moći.

SAD su u nezavidnom položaju. Japan je takođe pogođen zarazom, Južna Koreja svoju politiku prema Kini kalibrira odnosom prema Severnoj Koreji, svom primarnom nacionalnom interesu. A nosači aviona su usidreni. I državni sekretar (v. d.) za mornaricu je dao ostavku zbog skandala sa zapovednikom Ruzvelta, kojeg je okrivio da je medijima bez odobrenja puštao informacije. I smenio, a onda je on morao da ode.

Admiral Dejvidson razmišlja dugoročno, traži da se postave bojevi i obaveštajni vojni sastavi na ostrvskim krugovima Indopacifika i Okeanije koji bi osigurali zaštitu SAD od mogućeg kineskog napada. To je teško zamisliv scenario, ali sprovođenje njegovog plana, koje je vrlo izgledno, jer je Kongres tome sklon, izazvala bi burne reakcije Pekinga. Ako bi u Kini došlo do unutrašnjim problema nije isključeno da Si ispuni svoju pretnju “pripajanja Tajvana”. Što bi imalo katastrofalne globalne posledice, piše Euractiv.

Kina i SAD vrlo verovatno prelaze u fazu rivalstva koja će se ogledati na svim područjima posebno ako dođe do dodatnog ekonomskog razdvajanja, ako Vašington potraži neke nove lokacije za proizvodnju te oslabi opskrbe lance s Pekingom.

Neki zazivaju “kooperativnost”, ali ona će zavisiti od unutrašnjih odnosa snaga u obe ekonomske sile. Iako Kina tvrdi kako “ne želi preuzeti ulogu koju u svetu igra SAD”, njeni potezi potiru tu tezu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #462 on: April 12, 2020, 08:15:33 am »



Kina oštro reaguje na najavu još jedne američku zabrane


Kina je danas optužila Sjedinjene Američke Države za kršenje zakona slobodnog tržišta.

Do toga je došlo nakon što je administracija predsednika Donalda Trampa zatražila da Federalna komisija za komunikaciju (FCC) ukine dozvolu Čajna telekomu za pružanje bilo kakvih telekomunikacionih usluga u SAD.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Džao Lijijan je, kako prenosi SeeBiz, ocenio da je reč o proširenju pojma nacionalne sigurnosti i politizaciji problema u ekonomskoj saradnji dve zemlje.

On je zatražio određeni nivo bezbednosti za kineske kompanije na američkom tržištu, kako se ne bi uništilo poverenje i bezbednost stranih investicija.

Ukidanjem autorizacije, Čajna telekomu bi bilo onemoućeno da pruža uslugu međunarodnih poziva prema SAD, kao i usluge rominga za svoje korisnike koji se privremeno nalaze u SAD.

Američka administracija je kao razlog za takvu odluku navela "neprihvatljiv nivo rizika za američku nacionalnu bezbednost".

Ukoliko odluka bude doneta, Čajna telekom će biti drugi kineski operater koji će izgubiti autorizaciju nakon Čajna mobajla prošle godine.

Čajna telekom, jedan od tri najveća kineska telekomunikaciona operatera, autorizaciju je dobio još 2007. godine.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #463 on: April 19, 2020, 05:40:15 am »

Tenzije sve veće - Američki brodovi su paralizovani usled epidemije, Kina postaje sve agresivnija, ali ni SAD nisu ostale dužne
M.I.M. 18.04.2020.

Američki nosač aviona “Teodor Ruzvelt” paralizovan je zbog izbijanja epidemije korona virusa među posadom, a Kina nije propustila da iskoristi ovu priliku i pošalje svoj brodove i avione blizu sporne teritorije – ostrvske države Tajvan.

Kako je saopštilo tajvansko Ministarstvo odbrane, u subotu je “Ljaoning” prvi kineski operativni nosač aviona, sa pet ratnih brodova u pratnji prošao prvo kroz Moreuz Mijako, između japanskih ostrva Mijako i Okinava severoistočno od Tajvana, preneo je “Dejli mejl”.

“Ruzvelt” i “Ronald Regan” jedina su dva američka nosača aviona u Pacifiku, ali su oba bila primorana da se usidre zbog potvrđenih slučajeva zaraze novim korona virusom na brodu, što je Kini efektivno pružilo neometanu plovidbu u regionu. Sa američkim brodovima u lukama, “Ljaoning” – koji može da ponese do 24 borbena J-15 aviona – trenutno je jedini aktivni nosač u zapadnom Pacifiku.

U prošlu subotu je grupa brodova na čelu sa “Ljaoningom” – uključujući dva raketna razarača, dve raketne frigate i brod za nabavku, plovila vodama kod istočne a potom i južne obale Tajvana, sprovodeći vojne vežbe, kako je navelo tajvansko Ministarstvo. Kako bi odgovorili na ovaj potez Kine, američke vazduhoplovne snage i mornarica u ponedeljak su priredile “šou” sa više od deset aviona u formaciji, uključujući MH-60S “Najthouk”, RQ-4 “Global Houk”, pet B-52 bombardera i šest KC-135 “Stratotankera”.

Tajvanska armija pratila je kretanje kineskog nosača i kako kaže Ministarstvo “obavila relevantne akcije u znak odgovora, da obezbedi nacionalnu bezbednost i zaštiti regionalni mir”.

Iz kineskog Ministarstva odbrane još se nisu oglasili sa saopštenjem, ukazuje “Dejli mejl”, podsećajući da Kina i Tajvan imaju dugotrajni spor oko statusa ostrva. Vlada i mnogi stanovnici Kine smatraju Tajvan delom svoje teritorije, dok mnogi žitelji ostrvske države gledaju na sebe kao na odvojenu naciju. Tajvan je danas, sa svojim sopstvenim Ustavom i demokratski izabranim liderima, široko prihvaćen među zapadnim zemljama kao nezavisna država.

Nosač “Ruzvelt”, koji je trenutno usidren u Guamu, prijavio je u ponedeljak prvi smrtni slučaj od korona virusa – u pitanju je mornar koji je prethodno testiran pozitivno. Skoro 600 mornara na ovom nosaču su testirana pozitivno na Kovid-19, sa testirano je oko 92 odsto članova posade. “Ronald Regan” trenutno je usidren u japanskoj luci Jokosuka radi održavanja, ali su članovi posade takođe prijavili slučajeve zaraze.

Američki nosač “Karl Vinson”, koji je usidren u pomorskoj bazi “Pjudžit Saund” u Vašingtonu takođe “radi održavanja”, takođe je prijavio slučajeve korona virusa među posadom, dok je “Nimic” postao četvrti američki nosač aviona sa potvrđenim slučajevima zaraze na brodu. Sjedinjene Države imaju ukupno 11 nosača aviona, ali su dva razmeštena na Bliskom istoku, a pet u američkim lukama radi remonta.

Pored “Ljaoninga”, Kina ima i nedavno dovršen nosač “Šandong”, za koji se priča da je koštao devet milijardi dolara. Novi brod je stacioniran kod ostrva Hainan, najjužnije tačke azijske sile.

Tajvan se žalio na povećano vojno prisustvo Kine blizu ostrva u proteklih nekoliko nedelja, ukazujući da bi Kina trebala da se bavi borbom protiv pandemije umesto njihovom državom. I američka vojska je nedavno bila aktivna u vodama blizu Tajvana. Njihov raketni razarač je prošao kroz Tajvanski moreuz u petak, istog dana kad su kineski borbeni avioni prošli blizu ostrva. “Dejli mejl” podseća da je prošlog meseca američki razarač “Mekempbel” prošao kroz Tajvanski moreuz navodeći – kako je saopštilo tajvansko Ministarstvo odbrane – da je u pitanju “rutinska misija”.

Paralizovanje američke mornarice u Pacifiku uznemirujuća je vest imajući u vidu eskalaciju tenzija između Pekinga i Vašingtona usred pandemije korona virusa. SAD i Kina su već razmenile oštru retoriku oko porekla virusa, a američki predsednik Donald Tramp razbesneo je azijsku silu nazvavši ga “kineskim virusom”. I kineski zvaničnici su širili teorije zavere o njegovom poreklu, pa su nakon te Trampove izjave bacili sumnju da su američki vojnici bili izvor zaraze, nakon što su njihove trupe učestvovale prošlog oktobra na Svetskim vojnim igrama u Vuhanu.

OSETLJIVO PITANJE

Tajvan je za Kinu najosetljiviji teritorijalni spor. Ostrvskom državom je od 1683-1895. vladala dinastija Đing, koja je nakon Prvog kinesko-japanskog rata bila primorana da preda Tajvan Japanu. Ali, ostrvo se ponovo našlo u vlasti Kine nakon Drugog svetskog rata, uz saglasnost njenih saveznika SAD i Velike Britanije. Lider kineske Nacionalističke partije Čang Kaj Šek pobegao je na Tajvan 1949. i tamo uspostavio svoju vladu nakon što je izgubio u građanskom ratu od strane Komunističke partije predvođene Mao Cedungom. Čangov sin je nastavio da vlada Tajvanom nakon svog oca i započeo demokratizaciju države.

Kina je 1980. izašla sa formulom “jedna zemlja, dva sistema”, prema kojoj je Tajvanu data značajna autonomoja ako prihvati ponovno ujedinjene s Kinom, što je ostrvska država odbila. Kina i dalje tvrdi pravo na Tajvan kao na deo svoje teritorije i smatra svaki prolazak kroz moreuz kršenjem svog suvereniteta, dok se SAD i druge države pozivaju na “slobodu plovidbe” u međunarodnim vodama.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #464 on: April 21, 2020, 05:00:38 pm »

Американци су све више непријатељски настројени према Кини
уторак, 21.04.2020.

ВАШИНГТОН - Американци су све више непријатељски настројени према Кини док пандемија корона вируса пустоши америчку и глобалну економију, наводи се у истраживању објављеном данас у САД.

Сматра се да је таквом ставу допринела и кампања Трампове администрације против Кине. Истраживање, које је прошлог месеца спровео нестраначки истраживачки центар Пев, показује да чак две трећине анкетираних (66 одсто) нису наклоњени Кине.

То је значајан скок у односу на 20 одсто, колико је било пре него што је председник Доналд Трамп ушао у Белу кућу 2017 године, преноси Бета. Резултати показују да Трампова оптуживања да је немарност Кине довела до пандемије, имају утицаја на тамошње становништво. Истраживање показује и да на тако наглу промену става већине Американаца добрим делом утицај има и трговински рат Кине и САД. Показатељ је то што је раст нетрпељивости према Кини највише порастао 2019. године, а у марту, у јеку пандемије, није било значајних промена.

Даље, Американци сматрају да су САД и поред пандемије најјача војна и економска сила, па тако 91 одсто испитаника верује да је свету боље под америчким него кинеским вођством. Oko 90 одсто њих сматра кинески раст и утицај претњом. Оно што је можда директно допринело повећању негативних ставова су јесу критике упућене Кини о питањима људских права, укључујући прогон верских мањина.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 23 queries.