PALUBA
March 28, 2024, 01:57:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 77   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Kina-SAD-e  (Read 193285 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #465 on: April 24, 2020, 04:47:04 am »

Kina sve agresivnija, a Amerika uzvraća udarac
M.I.M. 23.04.2020.

Američki ratni brodovi uplovili su u sporne vode Južnog kineskog mora, što je zaoštrilo rivalstvo između Sjedinjenih Država i Kine dok je ostatak sveta u karantinu zbog pandemije korona virusa, piše “Njujork tajms”.

Amfibijski jurišni brod “Amerika” i kruzer s projektilima na navođenje “Banker Hil”, ušli su u vode kod obale Malezije, a istovremeno je u tom području brod kineske vlade koji danima prati plovilo malezijske državne naftne kompanije koji sprovodi istraživanje. Kineski i australijski ratni brodovi takođe se nalaze u obližnjim vodama, tvrde vojni stručnjaci. Uprkos borbi protiv pandemije, koja se početkom godine proširila iz provincije Hubej, Peking nije smanjio svoje aktivnosti u Južnom kineskom moru, strateškom vodenom putu kroz koji protiče oko jedna trećina globalnog pomorskog saobraćaja. Umesto toga, prisustvo Kine u spornim vodama samo se povećalo.

- To je smišljena kineska strategija kako bi izvukli maksimum iz onog što posmatraju kao trenutak distrakcije i smanjene sposobnosti SAD da izvrše pritisak na susede – kaže za “Njujork tajms” Piter Dženings, bivši zvaničnik odbrane Australije i izvršni direktor Australijskog strateškog političkog instituta (ASPI).

Brodovi kineske vlade i obalske straže zajedno sa pomorskom milicijom od januara saobraćaju spornim vodama Južnog kineskog mora, a tenzije samo rastu. Početkom meseca je Vijetnam izneo optužbu da je kineski patrolni brod udario u njihov ribarski i potopio ga. Prošlog meseca Kina je otvorila dve nove istraživačke stanice na veštačkim grebenima koje je podigla u spornom području, na koje pravo potežu i Filipini i druge zemlje u regionu. Ti grebeni su takođe opremljeni skladištima i pistama po vojnim standardima.

Tokom vikenda kineska vlada je objavila da je zvanično uspostavila dva nova distrikta u Južnom kineskom moru koja uključuju desetine spornih ostrvaca i grebena. Mnogi od njih su potopljeni delovi koralnih ostrva koja prema međunarodnom zakonu ne spadaju u teritorijalna prava.

“Jutarnji list” prenosi da je pre svega nekoliko dana Kinesko narodno veće objavilo uspostavljanje dva nova administrativnih okruga u Južnom kineskom moru. Reč je o okruzima Siša (Paracelska ostrva) i Nanša (ostrva Spretli) koji su bili pod protektoratom obližnjeg grada Sanše. Tim se potezom Peking de fakto pozicionirao u neposrednu blizinu naftom bogate zone, oko koje Kina već godinama vodi teritorijalni spor s Vijetnamom.

Okrug Sanša proteže se na dva miliona kvadratnih kilometara, ali na kopnenom delu velikom samo 20 km kvadratnih živi tek nešto više od 1,800 stanovnika. Okrug Nanša se nalazi nedaleko od grebena Fieri Kros, koji je Kina već militarizovala i smatra ga sedištem svojih vojnih operacija u čitavoj zoni, unatoč tome što na greben prava polažu i Filipini i Vijetnam.

- Deluje da Kina, čak i dok se bori protiv pandemije, takođe razmišlja o svojim dugoročnim strateškim ciljevima… Kinezi žele da stvore novu normalnost u Južnom kineskom moru, gde su oni nadležni, a da bi to uradili postaju sve agresivniji – ukazuje Aleksander Vuving, profesor Azijskopacifičkog centra za bezbednosne studije Danijel K. Inuje u Honoluluu.

Nakon potapanja vijetnamskog ribarskog broda američki Stejt department upozorio je Kinu “da se fokusira na podržavanje međunarodnih napora u borbi protiv pandemije i prestane da iskorišćava distrakciju ili ranjivost drugih država kako bi proširila svoje nezakonite pretenzije u Južnom kineskom moru”.

Kineska vlada ima velike pretenzije u tom području koje su u konfliktu sa demarkacijama pet drugih država. Međunarodni tribunal je otpisao većinu kineskih pretenzija, ali Peking ne priznaje njegovu presudu i umesto toga gradi pomorske baze na koralima koje sada kontroliše.

SAD nemaju teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru i pozivaju se na slobodu plovidbe, a njihova mornarica ukazuje da je u tim vodama decenijama čuvala mir. Kineska vlada smatra da SAD destabilizuju region, a pojava “Amerike” i “Banker Hila” u spornim vodama sigurno neće ublažiti takvu retoriku, ukazuje “Njujork tajms”. I regionalne vlade su zabrinute što SAD imaju naviku da se nakratko pojave u spornim područjima i potom odu, ostavljajući njih da se suoče sa sve agresivnijim Pekingom.

- Koje su namere SAD ovde? Da li je to da samo kažu “ovde smo”? Ili će pratiti kineski istraživački brod kako bi ga sprečili da operiše? – pita Jan Stori, stručnjak za Južno kinesko more Instituta ISEAS-Jusof Išak.

Prošle nedelje je istraživački brod kineske vlade počeo da prati brod za bušenje koji je istraživao kod obale Malezije, “Vest Kapelu” kojom upravlja malezijska državna naftna kompanija “Petronas”, a “Njujork tajms” navodi da je kineski “Haijang Didži 8” prethodno pratio slične operacije kod obale Vijetnama.

Američka Indopacifička komanda nije precizirala gde se tačno nalaze dva američka ratna broda, ali su potvrdili da su u Južnom kineskom moru. U utorak je američka mornarica objavila slike brodova na “Tviteru”, u pratnji razarača “Beri”, navodeći da grupa operiše “u znak podrške stabilnosti i bezbednosti u indopacifičkom regionu”.

Područje kojem oni plove je na oko 200 nautičkih milja od obale Malezije, kažu stručnjaci. “Njujork tajms” podseća da Malezija, Kina i Vijetnam tvrde pravo na resurse u ovom delu spornih voda. Američke brodove prati australijska fregata “Paramata”, u okviru prethodno planirane operacije – Dženings kaže da je to organizovano pre najmanje godinu dana.

Neimenovani odbrambeni stručnjaci rekli su za “Njujork tajms” da se kod obale Malezije nalazi kineski ratni brod “Vuhan”, nazvan po gradu u kojem je izbila pandemija korona virusa. U to vreme je Kina slala pomoć Maleziji zbog epidemije, pa njihova vlada nije ni javno ni zvanično protestvovala zbog pomorskih aktivnosti. “Njujork tajms” podseća da je američki nosač aviona, koji je plovio Južnim kineskim morem početkom godine, pogođen epidemijom korona virusa među članovima posade. Jedan mornar je umro, a stotine su zaražene, dok su i drugi brodove američke pacifičke flote podlegli zarazi.

- Izgledi američke mornarice u regionu ne deluju dobro, iako Trampova administracija pokušava da u to ubedi svoje saveznike. Kina može da kaže: “Pogledajte naš superiorni sistem vladavine, koji tuče epidemiju. A onda pogledajte SAD” – ističe Stori.

Australija i Malezija štedele su reči pri komentirisaanju ponašanja Kine u regionu poslednjih dana, ali je Pentagon otišao korak dalje upozorivši Peking da "hitno obustavi svoje nasilničko ponašanje na Južnokineskom moru".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #466 on: May 04, 2020, 06:43:06 am »



Moskva: SAD stupile na put rata sa Kinom


Tvrdnja Vašingtona da ima dokaze da je Kina sakrila podatke o koronavirusu, svedoči o tome da je SAD stupio na put rata, smatra ruski senator Aleksej Puškov.

Puškov je na svom nalogu na Tviteru napisao da je u datoj situaciji glavno pitanje šta američka strana želi da izvuče iz sukoba sa Kinom.

"Najverovatnije je da je sukob s Kinom potreban Beloj kući kako bi postigla unutrašnji cilj – pobedu (američkog predsednika Donalda) Trampa na izborima", ocenio je Puškov.

Senator je dodao da na taj način Sjedinjene Američke Države stvaraju "efekat spoljnog neprijatelja".

Ranije je Pompeo izjavio da postoji značajan broj čvrstih dokaza da je virus korona potekao iz laboratorije u kineskom gradu Vuhanu.

Uprkos svojim kritikama zbog reakcije Kine na epidemiju, Pompeo nije direktno rekao da li misli da je virus korona namerno pušten, preneo je AFP.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #467 on: May 04, 2020, 12:54:21 pm »



Quote
The U.S Navy said in a statement to Newsweek that the USS Barry carried out the "freedom of navigation operation” on Tuesday, the mission was to maintain the "rights, freedoms and lawful uses of the sea recognized in international law.”


The US Navy said,
"Unlawful and sweeping maritime claims in the South China Sea pose an unprecedented threat to the freedom of the seas, including the freedoms of navigation and overflight and the right of innocent passage of all ships,”


After the incident, the PLA's Southern Theatre Command, which oversees the disputed region, released a statement on Chinese social media claiming that their forces responded by forcing the USS Barry out of the island chain. The PLA said that ships and aircraft were sent to "track, monitor, verify, identify and expel" the American warship from Paracel Island.
The Chinese military also accused the U.S. of seriously violating "international law and China's sovereignty and security interests" by engaging in "provocative acts.”


According to the South China Morning Post, PLA said in a statement in Chinese social media, the U.S. Navy's action was "incompatible with the current joint efforts of the international community to fight against the COVID-19. These provocative acts by the U.S. side ... seriously violated China's sovereignty and security interests, deliberately increased regional security risks and could easily trigger an unexpected incident.”

The US Navy spokesperson denied the claim.

Not only this the U.S. Navy carried out a second "freedom of navigation operation" in the Spratly Islands with the USS Bunker Hill.

In a statement to Newsweek, a Navy spokesperson said both operations this week were "consistent with international law."





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #468 on: May 04, 2020, 01:27:54 pm »



Važan dokument pred kongresmenima: Kolika je pretnja "Snaga Sibira"?


Istražitelji američkog Kongresa sačinili su dokument u kojem se kongresmenima preporučuje da prouče posledice koje energetska saradnja Rusije i Kine.

Preporučuje se da kongresmeni prouče posledice energetske saradnje Rusije i Kine i puštanje u rad gasovoda "Snaga Sibira" po spoljnu politiku i bezbednost Amerike.

U dokumentu u koji je RT imao uvid, navodi se da tesna saradnja Moskve i Pekinga može da utiče na smanjenje izvoza američkog prirodnog tečnog gasa, piše Sputnjik.

Prema mišljenju eksperata, Vašington je u ovom trenutku usredsređen na to da se suprotstavi projektu "Severni tok 2" i ne poklanja dovoljno pažnje isporukama goriva iz Rusije u Kinu.

Kina je tržište s najvećom potražnjom za energentima i veoma važan uvoznik za SAD, zbog čega Amerika i strahuje od gubitka tog tržišta.

Rusko-kineska saradnja, neophodna da bi gasovod funkcionisao, "ne nagoveštava ništa dobro kako za SAD, tako ni za odnose Amerike sa svakom od ove dve zemlje", ističe se u izveštaju.

Autori navode i da dalje produbljivanje rusko-kineske saradnje u sferi energetike može da izazove gubitke kada je reč o izvozu američkog prirodnog tečnog gasa.

"Mada gasovod 'Snaga Sibira' ne izaziva veliku zabrinutost u Americi, veliki sporazum između Rusije i Kine može da znači i početak novih tržišnih tendencija i u budućnosti može da nagovesti gubitke u izvozu prirodnog tečnog gasa", navode autori.

Takođe se ukazuje da će 2025. godine, kada gasovod bude radio punim kapacitetom, izvoz gasa u Kinu biti 38 milijardi kubnih metara godišnje. To je 13 odsto od ukupne potražnje Kine 2018. godine.

Na taj način, za pet godina Kina će postati drugi najveći kupac ruskog goriva, posle Nemačke. U izveštaju se navodi i da, prema mišljenju nekih stručnjaka, taj gasovod treba da bude signal za Vašington.

"Ako govorimo o Rusiji, pokretanje gasovoda je pokazalo da ni SAD ni Evropa ne mogu da je spreče da radi u svom interesu. Kad je reč o Kini, vreme puštanja gasovoda u rad pokazalo je da je američki prirodni tečni gas prestao da bude ozbiljan motivišući faktor u trgovinskom sporu."


Projekat "Snaga Sibira"

"Gasprom" i CNPC su u maju 2014. godine potpisali ugovor o isporukama gasa u Kinu preko "istočne rute".

Ugovor je zaključen na 30 godina i predviđa godišnju isporuku od 38 milijardi kubnih metara ruskog gasa u Kinu. Isporuke ruskog gasa započele su početkom decembra 2019. godine.

Prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, reč je o projektu bez presedana.

"Taj korak podiže rusko-kinesku stratešku saradnju u oblasti energetike na kvalitativno novi nivo i približava nas realizaciji zadataka postavljenog zajedno s predsednikom Kine Si Đinpingom da se obim bilateralne robne razmene 2024. podigne do 200 milijardi dolara", rekao je svojevremeno Putin.

I kineska strana projekat smatra veoma važnim i doživljava ga kao novi podsticaj saradnji. U međuvremenu Putin je dao saglasnost i za početak rada na novom projektu — "Snaga Sibira 2".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #469 on: May 06, 2020, 04:28:29 pm »



Interni izveštaj kineskog Ministarstva državne bezbednosti


Interni izveštaj koje je kinesko Ministarstvo državne bezbednosti početkom prošlog meseca predstavilo predsedniku države Si Đinpingu i drugim liderima upozorava da bi Kina zbog izbijanja pandemije korona virusa mogla da se suoči sa talasom neprijateljstva te da bi to moglo dovesti do sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše "Rojters".

Osobe upoznate sa sadržajem izveštaja kažu da u tom dokumentu stoji da je antikinesko raspoloženje u svetu na najvišem nivou od 1989. godine i demonstracija na Trgu Tjananmen. Nadalje, u izveštaju stoji da Kina mora da bude spremna za oružani sukob sa SAD, ali takav je razvoj događaja označen kao najgori mogući scenario. Izveštaj je sastavio Kineski institut savremenih međunarodnih odnosa (CICIR), "think tank" povezan s Ministarstvom državne bezbednosti, glavnim obaveštajnim telom u državi. CICIR je do 1980. godine bio deo Ministarstva državne bezbednosti, a danas vladu savetuje na poljima spoljne i bezbednosne politike.

"Rojters" je od kineskog Ministarstva spoljnih poslova zatražio komentar, ali portparol im je odgovorio da "nema relevantne" informacije. Ministarstvo državne bezbednosti nema javno dostupnih kontaktnih podataka, a CICIR nije odgovorio na upit za komentar izveštaja.

"Rojters" dalje navodi da nije mogao da utvrdi do koje mere spomenut izveštaj reflektuje mišljenja vodećih ljudi u Kini i hoće li uticati na politiku. Ali, činjenica da je takav izveštaj prezentovan svedoči o tome da Peking pretnju neprijateljskog raspoloženja koja bi mogla ugroziti kineske interese i njenu reputaciju shvata vrlo ozbiljno.


Tenzije u odnosima sa SAD

Zahvaljujući sukobima oko Hong Konga, Tajvana, teritorija u Južnokineskom moru te oko nepoštenog postupanja kada je reč o trgovini i tehnologiji, odnosi između Kine i SAD decenijama nisu bili gori, a međusobna sumnjičavost dve globalne sile samo raste.

Predsednik SAD Donald Tramp poslednjih je nekoliko dana oštro kritikovao Kinu i pretio uvođenjem novih carina. Zvaničnici kažu da Trampova administracija razmišlja o osveti Kini zbog pandemije korona virusa. U Pekingu prevladava mišljenje da SAD želi nekako da uspori uspon Kine koja se zahvaljujući svojoj ekonomskoj moći sve više nameće kao globalna sila.

U zaključku izveštaja stoji da Vašington uspon Kine vidi kao ekonomsku pretnju, pretnju za nacionalnu bezbednosti i pretnju za zapadne demokratije.

Kako piše u izveštaju, SAD pokušava da potkopa Komunističku partiju tako što nastoji da sruši njenu popularnost među narodom, prenosi "Jutarnji list".

- Kineski su zvaničnici imali "posebnu odgovornost" da obaveste svoj narod i ostatak sveta o pretnji koju predstavlja korona virus budući da su "oni bili prvi koji za njega doznali - rekla je portparolka američkog Ministarstva spoljnih poslova Morgan Ortagus.

Bez direktnog komentarisanja na kineski izveštaj, Ortagus je dodala: "Napori Pekinga da ućutkaju naučnike, novinare i građane te da šire dezinformacije pogoršali su ovu zdravstvenu krizu."

Portparol Nacionalnog bezbednosnog veća SAD odbio je da komentariše kineski izveštaj i njegov sadržaj.

Izveštaj upozorava da bi antikinesko raspoloženje zbog pandemije korona virusa moglo dovesti do pojave otpora prema kineskim investicijama u infrastrukturne projekte u sklopu Inicijative Pojas i put te da bi Vašington mogao značajno da podrži svoje saveznike u regionu - što finansijski, što vojno. To bi moglo dovesti do pogoršanja bezbednosnih prilika u Aziji.

Nakon demonstracija na Trgu Tjananmen, SAD i mnoge druge zemlje Zapada Kini su nametnule sankcije koje su uključivale zabranu kupovine vojne opreme i razmenu tehnoloških rešenja s drugim zemljama.

Kina je danas, dakako, znatno moćnija. Predsednik Si preoblikovao je kinesku vojsku kako bi mogla da pobedi u modernim ratovima. Kina pod Sijem širi svoj vazdušno-pomorski domet te pokušava daugrozi vojnu dominaciju SAD-a u Aziji koja traje već više od 70 godina.


Poziv na saradnju

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova u izjavi je pozvalo na saradnju Kine i SAD-a te navelo da razvoj odnosa između te dve zemlje može i jednoj i drugoj zemlji pomoći da ostvari svoje interese, što će u produžetku dovesti do ostvarenja ciljeva međunarodne zajednice.

- Bilo kakve reči ili dela koja podstiču političku manipulaciji ili stigmatizaciju pod izgovorom pandemije, a koje uključuju podsticanje netrpeljivosti između država, ne vode ka produktivnoj međunarodnoj saradnji u borbi protiv korona virusa -stoji u izjavi kineskog Ministarstva spoljnih poslova.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #470 on: May 07, 2020, 12:41:57 pm »



Kina: Samo iz SAD stižu lažljivi tonovi


Kina je osudila, kako je navela, "lažljive" reči SAD, dan posle kritike Donalda Trampa koji je ponovio da je Peking trebalo da zaustavi epidemiju koronavirusa.

Tramp je juče rekao da je pandemija, koja se pojavila u Kini krajem prošle godine, bila "gora" od napada na Perl Harbor 1941. i od napada 11. septembra 2001, i ponovo napao Kinu navodeći da je epidemija mogla da se zaustavi "na izvoru" i da tako nešto "nikad nije trebalo da se dogodi".

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing je reagujući na izjave američkog predsednika rekla da su brojne zemlje, stručnjaci i naučnici imali pozitivne reči za način na koji je Kina sprečavala i kontrolisala virus.

"Samo iz SAD stižu neusklađeni, lažljivi i licemerni tonovi", rekla je ona i dodala da je neprijatelj sa kojima se SAD suočava novi korona virus.

Ona je pozvala Ameriku da se zajedno sa Kinom bori protiv tog neprijatelja.

"Šteta je konstatovati da neki u SAD svaljuju krivicu na druge umesto da preuzmu sopstvenu odgovornost", rekla je ona.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #471 on: May 10, 2020, 02:13:13 pm »



Quote
The U.S has by far the largest defense budget in the world. It has been at the forefront of many grounds breaking technologies when it comes to military weapons like 5th generation fighter, stealth bombers, etc.
But there are areas where China has made considerable progress - Ground & ship-based Anti Ship missile and medium-range Surface to surface missiles.


The U.S has been fighting with adversaries that have no or very small navy like Iraq or Afghanistan.
All this while China was not on the radar.  America was focusing on military assets that were more in line with these battles like the development of drones.

But things have changed, in the last decade and China has emerged as a major threat.

Rear Adm. Randy Crites said,
“China has grown their battle fleet to about 335 surface ships, and that’s occurred over the last 10 years as they’ve shifted from a build-up of their homeland defense forces and moved to the sea in an expansionist role around the globe,”

Keeping this in view U.S military is focusing on Anti Ship missiles.

Harry Harris, the former commander of U.S. Pacific Command who is now U.S. ambassador to South Korea in a testimony submitted to Congress in 2018, pointed out that China is not a signatory of any treaty such as the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty or INF Treaty and used it to develop a large arsenal of missiles. As per him, the Chinese Rocket Forces has more than 2,000 ballistic and cruise missiles, almost 95% of which would violate the INF treat if China was a signature.

INF Treaty was signed by Ronald Reagan and Mikhail Gorbachev in 1987. It banned ground-launch missiles with ranges from 500 km to 5,500 km that is 310 to 3,420 miles

The U.S under the Trump administration suspended its compliance with the INF Treaty on 2 February 2019 blaming Russia for non-compliance and is no longer handicapped when it comes to developing ground-launched missiles.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #472 on: May 12, 2020, 07:50:11 am »



"Nisam zainteresovan": Tramp nastavlja trgovinski rat


Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da nije za obnavljanje pregovora s Kinom o prvoj fazi trgovinskog sporazuma, kao što je bilo dogovoreno .

Tramp je na brifingu povodom pandemije koronavirusa, na pitanje da li će se pozabaviti idejom o preoblikovanju prve faze trgovinskog sporazuma, odgovorio:

"Ne, ne, čak ni malo. Nisam zainteresovan. Potpisali smo sporazum. I čuo sam da bi voleli da ponovo otvore trgovinske pregovore kako bi napravili bolji dogovor".


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #473 on: May 12, 2020, 12:37:21 pm »



Kina ukinula tarife na još 79 uvoznih proizvoda iz SAD


Kina je objavila novu listu od 79 američkih proizvoda koji će biti izuzeti od primene tarifa uvedenih na vrhuncu bilateralnog trgovinskog rata.

Kinesko ministarstvo finansija saopštilo je da će nova izuzeća stupiti na snagu 19. maja a trajaće do 18. maja 2021, prenosi Rojters. Najnovija lista proizvoda na koje se neće primenjivati tarife uključuje rude mineral retke zemlje, kao i rude zlata, srebra i koncentrate. Ministarstvo nije objavilo kolika je vrednost uvoza te robe.

Peking je u februaru saopštio da će odobriti izuzeće od carina za 696 američkih proizvoda, između ostalog i na ključne proizvode kao što su soja i svinjetina, a na bazi zahteva kompanija za uzvozom.

Glavni trgovinski pregovarači Pekinga i Vašingtona razgovarali su prošle nedelje telefonom o primeni prve faze sporazuma potpisanog u januaru.

Kina se tim sporazumom obavezala na povećanje kupovine američke robe za 200 milijardi dolara tokom dve godine u odnosu na 2017. godinu, koja je uzeta kao baza, pri čemu bi u prvoj godini uvoz povećala za oko 77 milijardi a u drugoj za 123 milijarde dolara.

Obnovljene tenzije između dve zemlje, izazvane pandemijom Kovid-19 koja je izbila u Kini krajem prošle godine, dovodi međutim u pitanje postignuto trgovinsko primirje, ocenjuje Rojters.

Američki predsednik Donald Tramp je zapretio da će raskinuti sporazum ako Kina ne ispuni svoje obaveze u vezi sa kupovinama.

Kineski dnevni list Global Tajms objavio je juče da su neki savetnici vlade pozvali Peking da poništi trgovinski sporazum i pregovara o novom, povoljnijem za Kinu, navodi britanska agencija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #474 on: May 12, 2020, 01:09:23 pm »



Amerika optužila Kinu da hakuje njena istraživanja o vakcini protiv koronavirusa


Američke agencije za kibernetičku sigurnost upozorile su da kineski hakeri pokušavaju da ukradu podatke u vezi sa ispitivanjima vakcine protiv koronavirusa.

Ef-Bi-Aj i tehnološki stručnjaci veruju da kineski hakeri pokušavaju da ukradu ispitivanja o razvoju vakcine protiv koronavirusa, objavili su „Volstrit džornal” i „Njujork tajms”.

Prema pisanju ovih listova, Ef-Bi-Aj i Ministarstvo odbrane SAD nameravaju da objave upozorenje o pokušajima kineskog hakerskog napada u trenutku dok se vlade u svetu i privatne firme utrkuju u razvoju vakcine protiv kovida 19.

Hakeri takođe pokušavaju da dođu do informacija i intelektualnog vlasništva u vezi sa lečenjem i testiranjem na kovid-19.

Prema medijskim izveštajima, američki zvaničnici tvrde da su hakeri povezani s kineskom vladom. Službeno saopštenje s tim u vezi moglo bi da usledi narednih dana. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zao Lijiang odbacio je takve optužbe, navodeći kako se Kina čvrsto protivi svim hakerskim napadima. 

– Mi smo vodeći u svetu u pogledu razvoja vakcine i lečenja kovida 19. Nemoralno je napadati Kinu glasinama i klevetama bez ikakvog dokaza, kazao je Zao.

Upitan o ovim medijskim izveštajima, američki predsednik Donald Tramp ih nije potvrdio, ali je rekao: Ima li čega novog u vezi s Kinom? Što je tu novo? Recite mi. Nisam zadovoljan Kinom.

Vrlo detaljno to pratimo", dodao je Tramp. 

Američko upozorenje koje će uslediti biće još jedno u nizu upozorenja i izveštaja  u kojima se optužuju hakeri koje vlade u Iranu, Severnoj Koreji, Rusiji i Kini podstiču da prate aktivnosti u vezi sa pandemijom koronavirusa u svetu, od objavljivanja lažnih vesti do napadanja pojedinih naučnika.

Prema Njujork tajmsu, to bi mogao biti uvod u kontranapad američkih agencija koje su uključene u kibernetički rat.

Prošle nedelje, u zajedničkoj izjavi Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija upozorile su na porast kibernetičkih napada na zdravstvene stručnjake, tela i organizacije koji se bave ispitivanjima o koronavirusu navodeći da su u to uključeni organizovani kriminalci često povezani sa strukturama druge države. 

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #475 on: May 14, 2020, 04:46:57 pm »



"Mogli bismo da prekinemo sve veze"


Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da "za sada" ne želi da razgovara sa kineskim kolegom Si Đinpingom jer je "vrlo razočaran" njegovim ponašanjem.

Tramp je to rekao povodom odgovora kineskih vlasti prema epidemiji koronavirusa.

"Imam odlične odnose (s njim) ali za sada ne želim s njim da razgovaram", rekao je Tramp za američki Foks biznis (Fox Business).

Američki predsednik je neodređeno odgovorio na pitanje o eventualnim merama odmazde Kini, ali je zadržao preteći ton: "Mogli bismo da uradimo mnogo šta, mogli bismo da prekinemo sve veze", rekao je Tramp.

"Ako bismo to uradili, šta bi se desilo. Uštedeli bismo 500 milijardi dolara ako bismo prekinuli sve veze", rekao je američki predsednik.

Tramp već nedeljama optužuje kineske vlasti da su skrivale podatke o obimu epidemije koronavirusa, koji se zvanično krajem 2019. godine pojavio u kineskom gradu Vuhanu.

Kineske vlasti demantovale su Trampove optužbe o skrivanju i navele da su što je pre bilo moguće prenele sve informacije Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) i nizu država, među kojima i SAD.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #476 on: May 15, 2020, 02:59:21 pm »



Kina uzvraća zabranom Eplu, Boingu, Kalkomu?


Zvanični Peking mogao bi da napravi "listu nepouzdanih entiteta", koja bi se saastojala od američkih kompanija, piše danas "Global tajms".

Među kompanijama koje bi se našle na listi pominju se Sisko, Epl i Kalkom, a kineska državna administracija navodno je spremna i da otkaže porudžbine Boingu ukoliko Trampova administracija zadrži dosadašnju politiku prema Huaveiju.

Prethodno je u toku današnjeg dana Biro SAD za industriju i bezbednost usvojio pravilo prema kome će biti zabranjeno kineskom tehnološkom gigantu da kupuje čipove koji su direktni proizvod određenih američkih softverskih i tehnoloških kompanija.

Kompaniji čije je sedište u Šenženu odobreno je 90-dnevno produženje Opšte privremene dozvole za poslovanje u Sjedinjenim Državama jutros.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #477 on: May 16, 2020, 07:40:20 am »



SAD uvodi nove restrikcije za Huavej


Vlada SAD uvodi nove restrikcije Huaveju kojem će biti ograničena upotreba američke tehnologije prilikom pravljenja poluprovodnika, prenosi Asošijeted pres.

Američko ministarstvo trgovine saopštilo je da ovaj potez ima za cilj da spreči nastojanje ove kineske kompanije da podrije postojeće sankcije SAD.

Novo ograničenje odvojeno je od napora Trampove administracije da zabrani prodaju američke tehnologije Huaveju.

Vlada SAD je pre godinu dana stavila na crnu listu ovu kinesku kompaniju, koju je proglasila nacionalnim bezbednosnim rizikom. Međutim, nekim američkim kompanijama je i dalje dozvoljeno da sarađuju sa Huavejem, a ta opcija biće moguća još narednih 90 dana, prema odluci koja je usvojena ove nedelje.

Međutim, mnoge američke kompanije iskoristile su brojne rupe u zakonu, pa su nastavile da snadbevaju Huavej čipovima koji nisu napravljeni u SAD.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #478 on: May 20, 2020, 08:08:55 am »



Američki udar na Huavej: Novi hladni rat zbog čipova


Kina je ozbiljno nezadovoljna novim američkim ograničenjima koja se odnose na Huavej.

To je saopštilo kinesko Ministarstva trgovine, poručivši da je Peking spreman da preduzme sve neophodne mere zaštite legitimnih interesa kineskih kompanija.

Ranije je Trampova administracija uvela zabranu isporuke čipova za Huavej ukoliko se u njihovoj proizvodnji koristi američka tehnologija.

Prema novim pravilima, proizvođač iz bilo koje zemlje koji isporučuje čipove za Huavej mora dobiti dozvolu od Ministarstva trgovine SAD ako se američka tehnologija koristi u čipovima ili u njihovoj proizvodnji. Dakle, teoretski, zabrana Ministarstva trgovine može obuhvatiti isporuke za Huavej gotovo svih čipova poslednje generacije, uključujući i glavnog dobavljača, kompaniju Tajvan semikonduktor menifektjuring korporejšen (TSMC), piše Sputnjik.

Uprkos činjenici da se određena oprema za proizvodnju čipova kupuje od japanskih kompanija Tokio elektron i Hitači, kao i holandske kompanije ASML, neke od ključnih komponenti za najnovije generacije čipova isporučuju isključivo američke kompanije KLA, Lam risrč i Aplajd matirijals. To znači da Huavej bez američkih tehnologija ne može da proizvodi čipove i drugu vrstu opreme.


Može li se tehnološki hladni rat proširiti i na druge sfere

Huavej još nije prokomentarisao nove zabrane SAD. Ministarstvo trgovine Kine je saopštilo da će zvanični Peking preduzeti sve potrebne mere da zaštiti legitimne interese svojih kompanija, ali za sada nije bilo nikakve najave konkretnih uzvratnih mera na zabrane SAD. Međutim, list Global tajms, pozivajući se na izvor blizak Vladi Kine, piše da bi se vodeće američke tehnološke kompanije poput Kvalkoma, Ciska i Epla mogle naći na kineskoj listi nepouzdanih organizacija. Takođe je objavljeno da bi Kina mogla da prekine kupovinu aviona Boing. S obzirom na to da kompanija Kvalkom 65 odsto svojih prihoda ostvaruje na kineskom tržištu, a proizvodnja „ajfona“ je vezana isključivo za kineske fabrike Fokskon, te mere bi mogle ozbiljno da naruše poslovanje američkih kompanija.

U ovom slučaju, bilo bi prikladno razgovarati o sveobuhvatnom tehnološkom hladnom ratu između Kine i SAD, koji će, između ostalog, pogoditi ne samo dve najveće ekonomije na svetu, već i sve globalne lance isporuke, posebno tehnoloških proizvoda. Kina, naravno, mora da odgovori na američke izazove. Međutim, Peking ne bi trebalo u potpunosti da ponovi postupke Vašingtona, rekao je za Sputnjik direktor Centra za istraživanje međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Nanđingu Džu Fen.

"Uvođenje novih američkih izvoznih ograničenja protiv Huaveja, uključujući zabranu isporuke čipova, krajnje je neopravdana mera. Na taj način SAD ne samo da vrše ogroman pritisak na Huavej i ostale kineske tehnološke kompanije, već u potpunosti uništavaju normalne tržišne i ekonomske mehanizme saradnje između dve zemlje. Istovremeno, ne mislim da će uključivanje američkih kompanija u kinesku listu nepouzdanih organizacija biti dobra mera, pošto je interakcija, zasnovana na tržišnim principima, pozitivna za jačanje poslovnih veza između Kine i SAD u kontekstu globalizacije. Naravno, Kina mora da odgovori na američki napad. Sa jedne strane, moramo se oštro boriti na političkom nivou, ali, sa druge strane, ne mislim da treba da postupamo kao SAD. Moramo promovisati razvoj američko-kineskih trgovinskih i ekonomskih odnosa, kao i uobičajene komercijalne razmene između kompanija na osnovu tržišne konkurencije".

Prema mišljenju stručnjaka, Kina ne želi da populističke izjave Trampove administracije o prekidu saradnje utiču na odnose dveju država. Kina će, naravno, pokušati da diversifikuje svoje dobavljače kako bi obezbedila sopstvenu sigurnost, ali teško je u potpunosti odustati od američkih proizvoda, a i nema razloga za to.

Ista situacija je i sa američkim kompanijama koje, uprkos političkim poteškoćama između dve zemlje, ne žele da izgube kinesko tržište. Zapravo, uključivanje Huaveja na crnu listu Ministarstva trgovine SAD u maju prošle godine nikada zaista nije funkcionisalo u punoj snazi, jer su američke vlasti odmah odobrile privremene dozvole za isporuke za Huavej nekim kompanijama kako bi im omogućile reorganizaciju posla. Naknadno je ta dozvola više puta obnavljana.

To je i razumljivo: 2018. godine Huavej je u SAD kupio komponente za 11 milijardi dolara. Gubitak takvog klijenta preko noći je nenadoknadiv udarac za posao. Takođe, i malim američkim telekomunikacionim operaterima, koji rade uglavnom u ruralnim područjima, bilo bi teško da normalno posluju zbog ograničenja koje su SAD uvele Huaveju. Jednostavno ne bi imali dovoljno sredstava da obnove sopstvene mreže u skladu sa novim zahtevima američkih vlasti. Sada je "masovni udarac" po Huaveju ponovo odložen za 120 dana. Ministarstvo trgovine SAD je reklo da će to biti poslednji put.


Radnici Huaveja spremaju se na dugu borbu

Ipak, prema Global tajmsu, zaposleni u kompaniji Huavej su na društvenim mrežama, nakon što je Trampova administracija objavila nove sankcije, počeli da apeluju jedni na druge da "odbace iluzije" i pripreme se za dugu borbu. Kineska tehnološka kompanija će verovatno morati da funkcioniše u novoj stvarnosti u kojoj su pogoršani odnosi između dve zemlje i povećana je politička neodređenost. Tržište u SAD, koje je nekada bilo prioritetno za Huavej i gde je ta kompanija otvorila jedan od prvih centara za istraživanje i razvoj i predstavništva stranih država, sada postaje toksično. Ekspert Džu Fen ističe da će kompanija tražiti dobavljače u drugim zemljama, istovremeno naglašavajući razvoj sopstvenih kompetencija i tehnološke nezavisnosti.

"Verujem u budućnost kompanije Huavej. Trenutne američke mere će nesumnjivo naneti udarac kineskoj kompaniji, ali najvažnije pitanje i dalje je to što je ’Huavej‘ došao do tog dana u uslovima suočavanja sa stalnim američkim nepravednim odvraćanjem i komercijalnim istiskivanjem. Poslednjih godina Huavej je formirao svoj snažni tim stručnjaka za istraživanje i razvoj koji je razvio sopstvene čipove, kao i alternativni operativni sistem. Tako da pretpostavljam da će Huavej preživeti".

Međutim, još nije jasno šta će se desiti sa američkim dobavljačima na duge staze. Sadašnji izvršni direktor Huaveja Erik Sju ranije je izjavio da kompanije uvek može naći slične komponente od dobavljača iz Japana, Evrope ili Južne Koreje. Kompanija zaista jača veze sa proizvođačima koji nisu iz SAD. Dakle, Huavej je zaključio sporazum sa evropskom kompanijom ST Mikroelektroniks o zajedničkom razvoju čipova.

ST Mikroelektroniks tvrdi da njihova proizvodnja ne koristi najsavremenije američke tehnologije, a čipovi koje proizvodi ne bi trebalo da podležu izvoznim ograničenjima. Pored toga, Kina razvija sopstvenu proizvodnju određenih komponenti za poluprovodnike. Ranije je objavljeno da je kineska kompanija „Jangce memori tehnolodžiz“ kreirala prototip 128-slojnog čipa sa fleš memorijom 3D NAND, koji još nijedna kompanija na svetu nije stavila u masovnu proizvodnju.

Čak i ako vlasti u Kini ne budu uvodile formalna stroga ograničenja američkim kompanijama, trenutna situacija i dalje može ozbiljno uticati na njihovu poziciju na kineskom tržištu. Naime, nezadovoljstvo kineskih potrošača, koji su prilično osetljivi na tehnološku konfrontaciju između dve zemlje, nije nestalo i ono može uticati na ovu situaciju.

Treba istaći i primer da su kineski turisti, kada je Južna Koreja pristala na raspoređivanje američkog sistema protivraketnog kompleksa THAAD, prestali da putuju u tu zemlju bez obzira na to što nije bilo zvaničnih ograničenja kineskih vlasti, a takođe su počeli da bojkotuju južnokorejsku robu, što je dovelo u opasnost turističku industriju i, generalno, ekonomiju Južne Koreje. Sada kineski potrošači mogu iz patriotskih razloga podržati svog proizvođača.



Kineski lanac falsifikovao izveštaje o prometu
Isključuju ih sa američkog tržišta



Nasdak berza je obavestila kinesku firmu Lakin kofi da planira njeno isključenje sa američkog tržišta.

Pre mesec dana otkriveno je da je jedan direktor tog kineskog lanca kafeterija falsifikovao izveštaje o prometu. Nasdak ovim potezom apostofira obnovu svoje usredsređenosti na standarde oditovanja kompanija kojima se trguje na toj berzi, prenosi Rojters.

Lakin je početkom aprila otkrio da je njegov glavni operativni direktor Ðijan Lju sa saradnicima krivotvorio podatke o prodaji u prošloj godini u iznosu od čak 2,2 milijarde juana (310 miliona dolara), nakon čega su svi suspendovani, a kompanija trenutno sprovodi istragu.

Falsifikovani podaci odgovaraju iznosu od oko 40 procenata Lakinove godišnje prodaje koju su projektovali analitičari, prema podacima Refinitiv IBES-a. U obaveštenju o delistiranju Nasdak je istakao zabrinutost za javni interes, do čega su doveli krivotvoreni podaci o transakcijama i Lakinov propust da informiše javnost o činjenicama, potvrdila je kineska kompanija za Rojters.

Lakin namerava da pokrene postupak protiv isključenja sa berze pred Nasdakovim arbitražnim većem i ostaće listiran do konačnog ishoda tog postupka, najverovatnije u naredna dva meseca.

Osnovan u junu 2017. godine, Lakin, rival Starbaksu u Kini, imao je prošle godine jedan od najuspešnijih debija među kineskim kompanijama na američkoj berzi, privukavši interesovanje istaknutih američkih investitora, među kojima i fondove koji ulažu dugoročno i hedž fondove.

izvor
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #479 on: May 22, 2020, 06:52:43 am »



"Peking neće ustuknuti pred Vašingtonom"


Kina neće ustuknuti ukoliko dođe do eskalacije tenzija u odnosima sa Vašingtonom, izjavio je danas predstavnik kineskog parlamenta Žang Jesui, prenosi Rojters.

On je rekao da je zvanični Peking uveren da su ekonomska saradnja i oporavak od pandemije na vrhu prioriteta.

Bilateralni odnosi između Kine i SAD su narušeni nakon što je Bela kuća optužila zvanični Peking da je kriv za širenje koronavirusa i posledično za porast nezaposlenosti i gašenje preduzeća u SAD.

"Kina neće započinjati neprilike, ali neće ni ustuknuti pred njima", upozorio je Žang i ukazao da SAD mogu mnogo da izgube ukoliko odbace saradnju.

"Saradnja će koristiti i Kini i SAD, a sukob će samo naneti štetu", zaključio je Žang.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 77   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.