PALUBA
April 23, 2024, 09:07:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna odmarališta ex SFRJ  (Read 48945 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #15 on: August 28, 2014, 11:22:34 pm »

Ako se ne varam i Kompleks Omorika na Tari je bio u sastavu JNA.

Sastoji se od Hotela Omorika [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Beli Bor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Javor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Omorika izgleda kao zmaj,jeste star hotel ali ga lepo odrzavaju bio sam tamo par puta,sledeci mesec idem sa zenom i kumovima na vikend
« Last Edit: August 28, 2014, 11:32:05 pm by Zeljko11 » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #16 on: August 28, 2014, 11:57:53 pm »



   Dodao bih i hotel Breza u Vrnjačnoj Banji i VO Ulcinj. Iz ponuda onog vremena ostalo mi je u sećanju Ostrvo Cvijeća i Orebić ali ne znam da li su bili vojna odmarališta. Baško Polje i Baške Vode su jedno pored drugog pa ne znam da li su bili jedno odmaralište ili dva zasebna. Rimske toplice i Igalo su bili rehabilitacioni centri za vojne osiguranike. Odlična je ideja da se otvori ovakav topic koji bi osvežio sećanja na lepe trenutke i privilegije koje su vojna lica imala u odnosu na radni narod.





« Last Edit: August 29, 2014, 12:06:33 am by micha » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #17 on: August 29, 2014, 03:29:46 am »



   Dodao bih i hotel Breza u Vrnjačnoj Banji i VO Ulcinj. Iz ponuda onog vremena ostalo mi je u sećanju Ostrvo Cvijeća i Orebić ali ne znam da li su bili vojna odmarališta. Baško Polje i Baške Vode su jedno pored drugog pa ne znam da li su bili jedno odmaralište ili dva zasebna. Rimske toplice i Igalo su bili rehabilitacioni centri za vojne osiguranike. Odlična je ideja da se otvori ovakav topic koji bi osvežio sećanja na lepe trenutke i privilegije koje su vojna lica imala u odnosu na radni narod.


Miča, nebi se baš složio da su vojna lica imala neke naročite privilegije. Da, znamo. Postojala su lokacije kde je bilo prvenstveno namenjeno vojsci. Ali mogli su doči i civili.

Jer tad niko nije bio bolestan iz moje familije, neznam tačno. Ali recimo sad ili bolje rečeno pre par godina je mom ocu zbog slomljenog kuka pripala i rehabilitacija u toplicama/banji. Nravno uz svu medicinsku pomoč, besplatno na račun sociale... verujem da je bilo i tako u ono vreme.

Da bila su i odmarališta, ali bila su i za firme. Ili su bili apartmani ili prikolice za odmor. Nije JNA imala ništa bolje od običnih radnika.

Postojale su i vojne bolnice. Koliko znam njihov namer je bio lečenje vojnika i JNA kadra, i njihovih familija, a bile su otvorene i za civile. Da ne kažem da je bilo za civile i dosta običnih bolnica.

Ja stvarno ne mogu da kažem, da je JNA imala (po pitanju zdravstva) neke ekstra privilegije, barem '70 i '80
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #18 on: August 29, 2014, 06:51:08 am »

Da ne zaboravimo i Ohrid, tacnije vojno odmaraliste Sveti Naum, mozda najlepsi deo ohridske obale.
Bio sam tamo jedne godine, dok sam bio mlad i lep, i proveo nezaboravan odmor. Cheesy Cheesy
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #19 on: August 29, 2014, 07:43:33 am »



   Dodao bih i hotel Breza u Vrnjačnoj Banji i VO Ulcinj. Iz ponuda onog vremena ostalo mi je u sećanju Ostrvo Cvijeća i Orebić ali ne znam da li su bili vojna odmarališta. Baško Polje i Baške Vode su jedno pored drugog pa ne znam da li su bili jedno odmaralište ili dva zasebna. Rimske toplice i Igalo su bili rehabilitacioni centri za vojne osiguranike. Odlična je ideja da se otvori ovakav topic koji bi osvežio sećanja na lepe trenutke i privilegije koje su vojna lica imala u odnosu na radni narod.


Miča, nebi se baš složio da su vojna lica imala neke naročite privilegije. Da, znamo. Postojala su lokacije kde je bilo prvenstveno namenjeno vojsci. Ali mogli su doči i civili.

Jer tad niko nije bio bolestan iz moje familije, neznam tačno. Ali recimo sad ili bolje rečeno pre par godina je mom ocu zbog slomljenog kuka pripala i rehabilitacija u toplicama/banji. Nravno uz svu medicinsku pomoč, besplatno na račun sociale... verujem da je bilo i tako u ono vreme.

Da bila su i odmarališta, ali bila su i za firme. Ili su bili apartmani ili prikolice za odmor. Nije JNA imala ništa bolje od običnih radnika.

Postojale su i vojne bolnice. Koliko znam njihov namer je bio lečenje vojnika i JNA kadra, i njihovih familija, a bile su otvorene i za civile. Da ne kažem da je bilo za civile i dosta običnih bolnica.

Ja stvarno ne mogu da kažem, da je JNA imala (po pitanju zdravstva) neke ekstra privilegije, barem '70 i '80
Da ne idemo ot. Moj prvi tast je radio kao građansko lice u JNA. Ja sam 1981 sa tadašnjom devojkom (mojom prvom suprugom) koja je bila student i nije radila u vojsci letovao u Kuparima preko vojne ustanove. Cena je bila vrlo povoljna za mene (cca 30% niže od redovne) imali smo aranžman od 14 dana, leteli sa kap.Žutićem u B727. Ona je čak kao dete službenika JNA platila 30% manje od mene koji nisam imao nikakve veze sa vojskom. Niko nama nije branio da koristimo ta odmarališta ali nismo ni bili informaisani o takvoj mogućnosti osim slučajno kao što sam ja saznao preko devojke.

Bolje da se zadržimo na temi kakva su i koja bila letovališta i odmarališta JNA, jer su privilegijee u to doba u odnosu na civile bile ogromne. Evo da podsetim na još jedno ne mnogo ekskluzivno odmaralište Kopaonik i čuveno Dedinje. Rakija Mmanastirka, 1975 godine koštala 5 din. U to doba dobra palta metalostrugara početnika (brat primio prvu platu 160.000 din).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #20 on: August 29, 2014, 07:49:57 am »

Privilegije ili ne, znam više civila nego vojnih lica koja su bila u vojnim letovalištima. Na Kopaoniku su i dan-danas dva objekta - uzevši u obzir koliko je ranije ljudi bilo na obuci, ne verujem da je bilo mesta za izdavanje.

Kada je o Dedinju reč, to je možda bila privilegija za one koji su službovali u Beogradu, kojih je bilo mnogo manje od onih koji su službovali po kojekakvim jugoslovenskim vukojebinama. Shodno tome se ne može svrstavati u privilegije pripadnika JNA. Sa druge strane, sve firme su imale svoje ugostiteljske objekte (različitog stepena uredjenosti) sa sindikalnim cenama, tako i ta vojska. Stanove su dobijale sve firme, tako i vojska, a zdravstvo je posebna priča, naročito danas (civil u vojnoj bolnici ima veće "privilegije" od vojnih osiguranika).

Elem, ali da ne idemo u off, zadržaćemo se na objektima.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #21 on: August 29, 2014, 07:51:13 am »

Ako se ne varam i Kompleks Omorika na Tari je bio u sastavu JNA.

Sastoji se od Hotela Omorika [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Beli Bor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Javor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Omorika izgleda kao zmaj,jeste star hotel ali ga lepo odrzavaju bio sam tamo par puta,sledeci mesec idem sa zenom i kumovima na vikend

Išao sam par puta na Taru, ali nikada u vojne objekte. Lepše mi je da se na odmoru ne srećem sa kolegama. Uplatim apartman u obližnjim vilama i mirna Bačka. Odmorim se.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #22 on: August 29, 2014, 07:59:53 am »

Motorista, dali možeš malo preciznije?

Jeli čašica bila 5 dinara ili litar?

Dali je imao 160.000 novih dinara ili ''starih''?

Ja sedamdesetih loše sečam jer smo imali svoju prikolicu, ali u kampu je bilo puuuno prikolica od firmi. Trebalo je samo da se plati turistička taksa, pa da se tamo živi. Naravno, morao je neko da bude iz firme ili barem rođak.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #23 on: August 29, 2014, 08:58:31 am »

0,5 čašca = 5 dinara. 160,000 u to vreme starih ali vrednih. Još uvek je 5000 (skupština) bila para. U to doba su u Trstu i Beču menajli dinar
potpuno normalno. Prosečan građanin Jugoslavije 1972. godine je za svoju platu mogao da kupi skoro 550 kilograma hleba. Dedinje je bila kafana iza kasarne na Kopaoniku u koju je dolazila vojska i pitomci na obuku skijanja. 
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #24 on: August 29, 2014, 12:09:13 pm »

Ako se ne varam i Kompleks Omorika na Tari je bio u sastavu JNA.

Sastoji se od Hotela Omorika [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Beli Bor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hotel Javor [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Omorika izgleda kao zmaj,jeste star hotel ali ga lepo odrzavaju bio sam tamo par puta,sledeci mesec idem sa zenom i kumovima na vikend

Išao sam par puta na Taru, ali nikada u vojne objekte. Lepše mi je da se na odmoru ne srećem sa kolegama. Uplatim apartman u obližnjim vilama i mirna Bačka. Odmorim se.

Rade ja tamo nisam video ni V od vojske sve su civili,inace hotel uopste nije skup evo neke cene

Kafa turska 67 dinara
Sok          120 din
Torta parce od 80 do 180 din
Polu pansion je 2600
Pansion 3200 po osobi u cenu je ukljucen i bazen,masaze i sve one gluposti sto idu uz to
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #25 on: August 29, 2014, 12:15:50 pm »

Ma u civilu su oni, ne beri brige. Smiley

Nisu u pitanju cene, već potreba za odmorom. Bez pogleda na ljude koji i u civilu imaju "vojnički stav", da to tako nazovem.

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #26 on: August 29, 2014, 02:55:54 pm »

Baška Voda ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor fotografija : kolekcionar.eu/kupindo.com



* 1.jpg (372.52 KB, 1024x683 - viewed 118 times.)

* 2.jpg (1331.11 KB, 1588x1116 - viewed 134 times.)

* 3.jpg (804.29 KB, 1282x893 - viewed 161 times.)

* 4.jpg (1362.02 KB, 1480x1038 - viewed 148 times.)

* 5.jpg (1352.85 KB, 1532x1040 - viewed 117 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #27 on: August 29, 2014, 03:45:19 pm »

Čuveni prvomajski uranci u Baškom polju. Sećam se mnogih lepih događajaniz tog doba kada smo dolazili sa ferijalcima.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #28 on: August 31, 2014, 12:11:49 am »




   Tema nisu privilegije već vojna odmarališta pa bi voleo da vidimo još slika iz tog perioda. Podsetila bi nas na neka pradavna vremena kada nam drugo nije ni trebalo i bili smo srećni i zadovoljni. Kada bi neko mogao da nađe i postuje cenovnik ponude vojnih odmarališta iz Narodne armije koji je izlazio krajem godine za narednu sezonu u vidu ilustrovanog dodatka u kome su detaljno opisani smeštaj i kapaciteti sa fotografijama uz napomenu da lica van JNA plaćaju 30% veću cenu.

    Neko je već napisao da  ni sva vojna lica, naročito iz udaljenih garnizona, nisu baš svaki put mogla da dobiju termin u željenom odmaralištu ili hotelu. Lično sam više puta mogao da se uverim da komšije, isto porodica vojnog lica koja nikada nisu letovala u vojnom odmaralištu, a što se uzimalo kao prednost pri odobravanju letovanja od vojne turističke organizacije, po ko zna koji put ne dobiju letovanje dok u tom istom letovalištu kada mi dođemo vrvi od civila Beograđana koji su ko zna kako dobijali termine. Matori je u početku negodovao što nikako nismo mogli da dobijemo Kupare ili Baško Polje dok nije jedne prilike slučajno sreo klasića na VMA koji se pohvalio da redi u toj VTO. Od tada smo na neki čudan i meni kao pioniru odgajanom u socijalizmu nepoznat način dobijali termin kada smo hteli i u kom hotelu smo hteli. Sada se to zove veza, štela itd. ali tada to uopšte nije postojalo pa ga nije samim tim ni bilo.

   Već je neko rekao da su i druge civilne firme imale svoja odmarališta, ali se to ne može porediti sa na primer, samo kompleksom Kupari za koji je neko napisao da je plaćen milijardu dolara. Hoteli Pelegrin, Goričina I, Goričina II, Kupari, Galeb i Grand su bili uređeni na svetskom nivou, bogato opremljeni kao i hoteli u inostranstvu, s tim što je Grand bio objekat ekskluzivnog karaktera i moguće da su u njemu odsedali civilni piloti, ja se toga ne sećam. Znam da su za Galeb ili baš za Grand tvrdili da je bio posebno opremljen za druga Tita koji bi u vansezoni boravio u njemu. Iz Galeba se moglo direktno spustiti stepenicama na zasebnu plažu u malom zalivu okruženom stenama i ogradom. Do plaže su bile izrađene betonske staze i stepenice presvučene tartanom kao na atletskim stazama, noću osvetljene skrivenim svetiljkama, dok je ulazak u vodu bio omogućen metalnim merdevinama sa držačima kao u bazenu. Za mene klinca tih ranih 80-tih ovako nešto je pre toga viđeno samo u glamuroznim filmovima o Jamesu Bondu i da mi je tad neko rekao da zbog Tita i partije ja sada treba golim grudima da zavorim mitraljesko gnezdo na nemačkom bunkeru ja bih to bez razmišljanja i uradio. Na kraju krajeva to bi uradili i Mirko i Slavko. Pošto se taj ograđeni deo nalazio na brežuljku iznad mora mi klinci na letovanju iz cele Jugoslavije smo šuškali da je to u stvari kaponir za podmornicu kojom bi drug Tito mogao pobeći ako ga neko napadne dok je na letovanju. Nisam uspeo da saznam da li je išta od toga postojalo u ovom odmaralištu.

    U Kupare smo obično išli avionom iz Beograda a od aerodroma do hotela nas je vozio vojni autobus TAM sa klimom još tih davnih 80-tih. Na plaži je bila izrađena letnja pozornica sa predivnim amfiteatrom prema moru koji je uveče pravio zavetrinu tako da je bilo zaista neponovljivo slušati koncert vojnog orkestra doma JNA iz Beograda sa solistkinjom Dubravkom Zubović i drugima na gostovanju, čemu sam imao čast da jedne prilike prisustvujem. Pošto sam u to vreme slušao Novi Talas nisam pokazivao da sam nešto posebno impresioniran ali sa ove distance moram priznati da sam ipak bio magarac. Na kraju krajeva to ispadam i sada kada o tim vremenima pričam mlađim kolegama koji misle da lažem i izmišljam jer oni tako nešto za tri njihova jadna života neće doživeti. Zato dajte da pojačamo ovu temu fotografijama kao topic o fići, da ne misle da lažemo...


Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #29 on: August 31, 2014, 09:57:45 am »

Kupari ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor : pbase/kupindo


* 1.jpg (1122.52 KB, 1151x799 - viewed 147 times.)

* 2.jpg (1001.42 KB, 1568x1035 - viewed 173 times.)

* 3.jpg (1026.69 KB, 1218x850 - viewed 147 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.