PALUBA
April 25, 2024, 10:03:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Putin ubrzava izgradnju kozmodroma u Vostočnjiju  (Read 3537 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: September 02, 2014, 05:51:38 pm »

Putin želi ubrzati radove na važnom projektu: Uloženo već 100 milijardi rubalja

Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je u utorak da se ubrzaju radovi na izgradnji više milijardi dolara vrijednog svemirskog lansirališta na ruskom dalekom istoku, uz granicu s Kinom, kojim želi prekinuti ovisnost o kozmodromu Bajkonur u Kazahstanu i omogućiti buduće misije na Mjesec i Mars.

Vladimir Putin je helikopterom nadletio golemo gradilište u Vostočnjiju u trenutku kad sukob s Ukrajinom, u kojoj su bile izrađene rakete Zenit i Dnjepr, pokazuje krhkost ruskog obrambenog i svemirskog sustava zbog ovisnosti o bivšim sovjetskim republikama.

Izgradnja lansirališta na ruskom tlu presudna je u ostvarenju Putinovih napora da reformira nekad uspješnu svemirsku industriju, koja je u međuvremenu završila na koljenima zbog nebrojenih proračunskih rezova i odljeva stručnjaka u 90-im godinama prošlog stoljeća.

'Naša vlastita svemirska infrastruktura i mreža modernih kozmodroma... omogućit će Rusiji jačanje statusa vodeće svemirske supersile i zajamčiti neovisnost svemirskih aktivnosti', rekao je Putin u Vostočnjiju.

Obraćajući se nadležnima za gradnju, Putin je rekao da radovi kasne gotovo tri mjeseca i da je broj od šest tisuća radnika, koliko ih je trenutačno na gradilištu, upola manji od onog koji bi trebao biti.

'Kapacitet kozmodroma u budućnosti će biti proširen... kako bi se mogao koristiti za programe istraživanja Mjeseca, Marsa i drugih svemirskih tijela', kazao je.

Rusija je, po riječima svojeg predsjednika, već uložila oko 100 milijardi rubalja u izgradnju novog lansirališta kojim želi zamijeniti kozmodrom u Bajkonuru, koji od raspada SSSR-a unajmljuje od Kazahstana, a namjerava utrošiti još 50 milijardi.

Unatoč velikim troškovima proizašlim iz pripojenja ukrajinskog poluotoka Krima i posljedicama sankcija koje joj je nametnuo Zapad, ruski dopredsjednik vlade Dmitrij Rogozin kazao je da njegova zemlja neće smanjiti ulaganja u svemirsku industriju, ustvrdivši da se najavljeni plan 'neće mijenjati'.

Rusija je s vojnog kozmodroma Pleseck na sjeveru zemlje u srpnju lansirala prvu svemirsku raketu koja je u potpunosti bila izrađena unutar njezinih granica.

http://dnevnik.hr/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: September 03, 2014, 05:17:28 pm »

Juce sam na brzinu isao potraziti ova dva kozmodroma sta se spominju u tekstu.
Mislio sam da sam lud kad ono poceli i oni primjenjivati tehnike maskiranja i obmanjivanja kao kolege sa zapada.

U izgradnji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Neznam koliko je tocno ali cini mi se da sam citao negdje da vodeci Ruski znansrvenici nisu odusevljeni lokacijom.
Navodno je bajkonur mnogo bolji i ne zele odustati od njega,

Ista situacija je i sa ovim vojnim kozmodromom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ok, ni ja nebi volio da mi netko viri ovako u dvoriste.

Vezano za Pleseck, interesantna je prica kako su zapadnjaci dosli do lokacije.
Navodno su dva americka astrofizicara analizirali putanju lansiranog satelita i iz toga proracunali mjesto lansiranja.
A mozda su ameri prodali ovu pricu da bi zastitili duboko grlo u SSSR-u, ko zna.

poz.


* vostocnji1.JPG (81.64 KB, 819x548 - viewed 142 times.)

* vostocnji2.JPG (74.3 KB, 800x537 - viewed 152 times.)

* pleseck.JPG (82.38 KB, 847x563 - viewed 148 times.)

* pleseck2.JPG (87.52 KB, 861x566 - viewed 164 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: September 03, 2014, 05:25:51 pm »

Par slicica sa neta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* vas1.jpg (100.3 KB, 650x388 - viewed 128 times.)

* vas2.jpg (49 KB, 600x350 - viewed 138 times.)

* vas3.jpg (273.07 KB, 1024x768 - viewed 142 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #3 on: September 03, 2014, 05:40:19 pm »

Vezano za Pleseck, interesantna je prica kako su zapadnjaci dosli do lokacije.
Navodno su dva americka astrofizicara analizirali putanju lansiranog satelita i iz toga proracunali mjesto lansiranja.
A mozda su ameri prodali ovu pricu da bi zastitili duboko grlo u SSSR-u, ko zna.

poz.

То, у ствари, и не би требало бити тешко за прорачунати. Нагиб путање сателита зависи од географске ширине са које је лансиран. Уз мало мозгања и математике нађе се и локација.


Neznam koliko je tocno ali cini mi se da sam citao negdje da vodeci Ruski znansrvenici nisu odusevljeni lokacijom.
Navodno je bajkonur mnogo bolji i ne zele odustati od njega,


poz.


Бајконур им је много бољи управо због геограсфске ширине на којој се налази. Плесецк и Восточниј су знатно сјеверније па путање сателита лансираних са њих су великог нагиба што је неповољније за комерцијалне сателите, а промјена нагиба путање је скупа ствар.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: September 05, 2014, 05:37:21 pm »

Pobrisali su na gugletu ali nisu na bingu, ubit ce nas Putin.  Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I onaj vojni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* vast1.JPG (56.79 KB, 762x440 - viewed 135 times.)

* vast2.JPG (58.74 KB, 682x438 - viewed 118 times.)

* vast3.JPG (51.88 KB, 604x428 - viewed 140 times.)

* vast4.JPG (58.85 KB, 699x407 - viewed 131 times.)

* pleseck3.JPG (92.2 KB, 841x454 - viewed 137 times.)
« Last Edit: September 05, 2014, 05:39:48 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.