PALUBA
April 26, 2024, 09:45:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomoč pri stari sliki njemačkog vojnika IISR  (Read 8988 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
green82
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13


« on: September 06, 2014, 09:19:04 am »

Poštovani!

Molio bi članove ovog foruma, da mi pomognejo pri malom raziskovalnem projektu, koji je zame vrlo bitan. (izvinite ako moj jugo-esperanto nije najbolji, trudim se!)

Na donjoj sliki se nalazi deda moje djevojke. Jedino što znamo o njegovem životu u vreme drugog svetskog rata je da je bio mobiliziran u Wehrmacht 1936 god. u Celju.
Iako je preživio rat, nikada nije puno govorio o onom periodu.

Pošto na ovom forumu ima puno stručnih ljudi se nadam da če neko mi pomoć i objasnit (ako je razvidno iz detajla uniforme na sliki) u koji jedinici je bio, gdje su bili dislocirani ipd.

Bit ću vrlo zahvalan za svaku pomoć!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ernest 002.jpg (61.98 KB, 560x736 - viewed 190 times.)
« Last Edit: September 06, 2014, 09:33:27 am by Bozo13 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: September 06, 2014, 09:48:06 am »

Za početak godina nije prava, jer su u Sloveniji mobilizirali Nemci tek posla okupacije, znači od 1941 do 1945, dok je realno bilo od 1942 do 1944. Prvi popisi regruta bili su završeni početkom Decembra 1941 (ukupno 15923 osobe na području Celja), dok je prva grupa regruta pozvana je tek Februarja 1942 na odsluženje vojnog roka u Nemačku vojsku. Broj pozvanih vrti se od 28.000 do 40.000.


Možda bi mogao kontaktirati Zveza društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko.


LPB
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: September 06, 2014, 12:03:51 pm »

Koliko vidim on je bio u sastavu SA-Gebirgsjägerstandarte 138. Pogledaj i na linku koji sam ti ostavio, možda uspeš da nađeš nešto zanimljivo.

http://www.axishistory.com/books/137-germany-military-other/foreign-volunteers/8914-deutsche-wehrmannschaft-der-steirischen-heimatbund
Logged
green82
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13


« Reply #3 on: September 06, 2014, 12:26:34 pm »

Božo, hvala na ispravki,

Samo sam preneo informacije koje sam dobio od moje. Težko je, jer je gospodin več odavno preminuo, njej su ostala samo neka sećanja i ova slika.

Društvo koje pominješ sam več kontaktirao, ali mi nisu ništa odgovorili (pokušao sam čak zvati na tel. ali nisu odgovorili).

MOTORISTA Hvala puno, to je več neki početak da vidim o čemu se radi!



Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: September 06, 2014, 12:36:04 pm »

Kad ču sledeči put iči kod tašče, pitat ču, jer su ljudi iz onog kraja bili regrutirani u Celju. Nači čemo nešto.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #5 on: September 06, 2014, 04:07:14 pm »

Brojke mobiliziranih čine mi se prevelike. Je li područje Slovenije koje je anektirao Treći Reich imalo toliki mobilizacijski kapacitet? Drugim riječima, je li na tom području živjelo toliko muškaraca vojničke dobi? Celje, npr. 1940. ima ukupno 20.000 stanovnika.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: September 06, 2014, 05:05:32 pm »

Podatke sam uzeo iz diplomskog rada Slovenski fantje v vojski Tretjega Rajha, Mojca Seničar, 2006

stran 24-25

Na strani 27, podatak je da je okupator za mobilizaciju predvideo 48.830 ljudi. Strani broj mobiliziranih i uključenih u vojjsku bio je puno manji.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: September 06, 2014, 08:55:03 pm »

Pogledaj i na ovom linku, ima nekih zanimljivih podataka:

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=78&t=198200

Probaj da kontaktiraš i Bundesarhivu, možda kod njih ima nekih zvaničnih dokumenata pa uspete da pronađete ono što vas interesuje.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #8 on: September 06, 2014, 09:54:13 pm »

Broj od gotovo 50.000 mobiliziranih se moguće odnosi na mobilizacijski kapacitet svih Volksdeutsche (folksdojčera) u čitavoj Jugoslaviji gdje je etničkih Nijemaca bilo ukupno oko 600-700 hiljada (Štajerska, Zagreb, Slavonija, Vojvodina).
Ni danas Štajerska nema 50.000 ljudi vojničke dobi.
Postoji jednostavna računica za mobilizacijski kapacitet neke zemlje ili područja: deset posto ukupnog broja stanovnika. Npr. SFRJ je pod oružje mogla pozvati 2.000.000 ljudi što odgovara broju od 20 miliona. Kroz Hrvatsku vojsku je u posljednjem ratu prošlo 400.000 ljudi što je opet približno u skladu s brojem stanovnika.
Pri krajnjim mobilizacijskim naporima može se postići možda 15-20 posto što je Treći Reich pokušao krajem rata. Uz sav respekt, diplomski radovi u pravilu nisu pouzdan naučni i historiografski izvor.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: September 06, 2014, 10:27:57 pm »

Mislim da se ta cifra odnosi na sve mobilisane pripadnike Vermanšafta na terotoriji Slovenije i Austrije.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #10 on: September 07, 2014, 06:05:39 am »

Preberite številko na ramo / epolti, ni viden, govori o tem, ktera enota je.....
(pročitajte broj na epoleti / naramenici označava broj postrojbe/jedinice).....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: September 07, 2014, 11:32:20 am »

@ViribusUnitis

Treba uzeti u obzir, da su na Štajerka i Koroškem ljudi dobivali 3 vrste nemačkog državljanstva, "klasično", na preklic (auf Widerruf) i zaštičenici Nemačkoh rajha (Schutzangehorige).

Po brojenju iz Novemba 1942, u okupacionoj coni Spodnja Štajerska bilo je 531.610 osoba, od toga 27059 punopravnih Nemaca, 451649 "auf Widerruf" 82365 "Schutzangehorige" 5536 stranaca i 956 osoba brez državljanstva.

Izvor: Nemška mobilizacija Slovencev v drugi svetovni vojni


Znam da su diplomski radovi takvi kakvi su, ali je u njima dobra baza literature koja opisuje to. Zato su i svi delovi diplomskog rada, na koji se nadovezujem povezani i sa drugom literaturom.


Inače najlepša hvala na dopuni/popravcima. Nadam se da čemo stiči stvari do dna.

Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #12 on: September 07, 2014, 04:30:59 pm »

@Bozo13, hvala na argumentiranim dopunama. Treba imati na umu da su Nijemci slovensku Korušku i Štajersku priključili austrijskoj Koruški i Štajerskoj, već postojećim "Gau"-ovima. Gau je doduše bio partijska teritorijalna jedinica, ali su se u Trećem Reichu mnoge državne i partijske nadležnosti preklapale. Ako je ovdje riječ o SA jedinici, ona je vjerojatno bila u partijskoj nadležnosti. (SA je nakon 1934. imao sporedan značaj u strukturi moći nacističkog režima).
Onako velik broj mobiliziranih još uvijek mi se čini prevelik. To je velik broj za Sloveniju i ako je točan ima delikatnu političku težinu. Očito je taj problem bio tabu od 45 do 90, nezavisno od broja mobiliziranih.
Različiti oblici državljanstva Reicha koristili su se i u anektiranim dijelovima Poljske. Tamo je bilo, koliko se sjećam, četiri kategorije.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: September 07, 2014, 05:16:56 pm »

Ovakve debate su mi uvek u veselje, pogotovo što puno naučim. Inače znam da nisu svi izvori 100% tačni, ali su dobri da se počne o tome razgovarat.

Inače još uvek je velik tabu ova tema.  Od mog saradnika pokojni djed bio je u mobilizirancima, na istočnom frontu i vratio se brez noge. Nikad nije puno govorio o tome, jedino što je govorio unuku je da je bila velika kolegialnost u jedinici. Večina dokumenata je uništio, ali ipak ču još jednom pitati dali se ipak šta očuvalo.

LPB
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: September 07, 2014, 05:29:20 pm »

Ovo je isečak iz karte administrativne podele rajha 1944 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_1.png (190.84 KB, 1059x680 - viewed 261 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.