PALUBA
March 28, 2024, 02:45:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficiri/podoficiri KJRM u JVuO  (Read 18473 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« on: September 07, 2014, 03:34:25 pm »

U dosta obimnom spisku šifri i pseudonima za komandno osoblje, saradnike i jedinice Četničkog pokreta, naiđoh na ova imena (prenosim kako su  zavedena)

ADRIJA, poručnik korvete Stanko Božić.(u nekim depešama ADRAN)
MIJAT, Dabović Mirko, k-nt bojnog broda, obaveštajac i organizator u Boki Kotorskoj.
RUDI, Jovanović Miladin, k-nt broda „Zagreb" iz Beograda (?)
SASKO, Šašijević Vladimir, kapetan bojnog broda.
HREN, Klimar, potpukovnik (kapetan bojnog broda), zastupnik komandanta Slovenije.
CIGO, Mitrović M. Đorđe, poručnik boj. broda I kl. zast. šefa II otseka u Kairu.
PETRARKA, Jovović Jakov, kapetan fregate, Crna Gora.
ZMAJ OD BOSNE, Vilfan Boris, kapetan korvete, šef ob. službe u Hercegnovom.
MILIĆ BOGDAN-BOCA, Ivanišević R. Dušan, mornarički narednik iz Čačka.
CICVARA, Stanisavljević Todora Rade, mornar. narednik vodnik, k-nt puka „vožd Karađorđe".
CRNČIĆ PETAR-ĆAFA, Mitrović I. Nenad, rez. mornar. poručnik, komandos, I Kosovskog korpusa.
JANKO, Ćirković Savo, šef pomorske obaveštajne tajne službe za Boku (u kasnijoj konspiraciji AVRAM)
SLAVKO 21121, Vlajković M. Mladen, mornarički pnar. u zoni „E" iz Bitolja., komandos.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #1 on: September 07, 2014, 05:47:38 pm »

Izjava mornaričkog podnaredika Svetozara Svete Filipovića

 Formiranje Pomorske Obalske Komande
 (P.O.K.)

 U februaru 1944. godine kapetan bojnog broda Vladimir Šaškijević je po naredbi Vrhovne Komande formirao u Boki Kotorskoj Pomorsku Obalsku Komandu. U ovu komandu su ušli svi raspoloživi oficiri i vojnici pristalice Ravnogorskog Pokreta sa teritorije Bokotorskog korpusa a pridodati su i borci iz čitave kraljevine koji su upućivani od strane Vrhovne Komande. Zadatak ove Komande je bio sprečavanje uništavanja vojnih objekata koje su Nemci minirali i spremili za dizanje u vazduh u slučaju povlačenja. Drugi važan zadatak ove Komande bio je bezbedno, brzo i tajno prebacivanje savezničkih i naših starešina u Italiju.
 Meni poznata lica u ovoj Komandi bili su :
 1. kapetan bojnog broda Vladimir Šaškijević ,,čika Mića,,
 2. kapetan korvete Niko Kosović, rodom iz Dubrovnika
 3. poručnik bojnog broda Ilija Ilić
 4. poručnik fregate Slavoljub Slava Čurković
 5. potporučnik Mile ,,Marinac,, iz okoline Stragara
 6. poručnik pilot Gojko M. Milinović, rodom iz Morinja
 7. vodnik Vasa Marinković, rodom iz Herceg Novog
 8. vodnik Matković, rodom iz Kumbora, Hrvat po narodnosti
 9. sanitetski vodnik Ljuba Čubrilović
 10. vodnik mašinac Mandić, rodom iz Herceg Novog
 11. podnarednik Mandić, rodom iz Herceg Novog
 12. mornarički narednik mašinac Drago Timotijević
 13. narednik Milorad Vidaković ,,Mačak,,
 14. kapetan pilot Miroslav Šurbatović
 15. poručnik fregate Ivan Plesničar, sin generala Plesničara
 16. narednik Frano Seničar
 17. hidroavijatičar Mile Milivojević
 18. narednik Svetozar Marković,,čika Toza,, čuvar Dvora na Oplencu
 19. podnarednik Milovan Grujičić
 20. narednik Drago iz Junkovca, kod Lazarevca
 21. Risto Pestorić iz Zelenike
 22. mornarički podnarednik Svetozar Filipović, iz Kolubarskog sreza
 23. podnarednik Todor Toša Zagorac, rodom iz Trogira
 24. službenik Bora Jevtić, brat predsednika Vlade Bogoljuba Jevtića
 25. kapetan bojnog broda Mirko Dabović
 26. vodnik Sava Čarmarković, rodom iz Herceg Novog
 27. vodnik mašinac Drago Vidaković, rodom iz Meljina

 POK je imao u svom sastavu štab i prateću četu.
 Komandant POKa je bio kapetan bojnog broda Vladimir Šaškijević a njegov pomoćnik kapetan Niko Kosović. Ađutant je bio potporučnik Mile ,,Marinac,, a o obradi terena i širenju organizacije brinuo se poručnik bojnog broda Ilija Ilić. Štabsku zaštitnu trojku, odnosno stražu, činili su hidroavijatiar Mile Milivojević , podnarednik Svetozar Filipović i podnarednik Toša Zagorac.
 Komanda je formirana februara 1944. kod sela Grude odmah posle uspešnog prebacivanja grupe u kojoj su bili major Bejli, Lukačević, Baćević, četiri saveznička pilota i engeski narednik radiotelegrafista. Radi lakšeg kretanja kroz Boku svi smo imali lažna imena i legitimacije crnogorske žandarmerije. Ja sam nosio ime Gojko Spajić rodom iz Graba u Zubačkom polju kod Trebinja. U Grabu je zaista postojao čovek sa takvim imenom i ja sam ga posle rata upoznao. Radio je u fabrici alata u Trebinju i dolazio je posle rata kod mene u Beograd a i ja sam odlazio kod njega.
 U aprilu 1944. Nemci su nekako saznali da se u brdima ispod Orjena nalaze Dražini ljudi sa spašenim američkim pilotima i odmah započeli akcije čišćenja terena. U sukobu sa Nemcima 26 aprila 1944 u selu @lijebi iznad Herceg Novog bio sam ranjen u nogu i ruku. Nemci su me tako ranjenog zarobili i verujući da sam crnogorski žandram prebačen sam u bolnicu u Meljinama. Dao sam izjavu da sam pucao iz francuskog mitraljeza,,Šaše,, verujući da sam napadnut od partizana. U bolnici sam ostao 37 dana a tu je kao bolničar radio naš čovek Ljuba Čubrilović preko koga sam imao stalnu vezu sa svojom Komandom. Kako je pala sumnja u moj identitet i da nisam Hercegovac, Ljubo je sa Ristom Pestorićem iz Zelenike uspešno izveo moje begstvo iz bolnice.
 Krio sam se u potkrovlju kuće Pestorića u Zeleniki punih 14 dana a radi zavaravanja traga prebačen sam u kuću Steve Traživuka u Herceg Novi i tu sam ostao tri dana a odatle sam prebačen u selo Trebjesin u kuću Nika Vukovića. U ovoj kući sam ostao sve do 13. oktobra 1944. kada sam preko Veriga prebačen trabakulom do Barija a odatle na Maltu. Na Malti, u engleskoj vojnoj bolnici, operisali su mi loše zaraslu kost ruke posle čega sam se uspešno oporavio. U Jugoslovenskoj Kraljevskoj mornarici stacioniranoj na Malti ostao sam sve do 7 avgusta 1945 kada je održan čuveni zbor u malteškoj tvrđavi ,,Rikazeli,,. Zbor je održan povodom sporazuma Tito - Šubašić a tom prilikom su govorili engleski oficir za vezu pri našem štabu, Titov delegat partizanski major Đuro Deretić i naš komandant kapetan korvete Josif Saksida. Od tada 1102 prisutnih mornara nas oko 390 odbilo je da se vrati sa našim brodovima u komunističku Jugoslaviju.


 
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #2 on: September 07, 2014, 05:56:25 pm »

Evo teksta Branka Jevtića, kolekcionara oznaka JVuO i pisca brojnih tekstova o oznakama u četničkom pokretu (i jedne kjnige na tu temu)

 Draža Mihailović posle donešene odluke o formiranju ,,Pomorske Obalne Komande,, 30. decembra1943. depešom obavestio je savezničkog generala Harolda Aleksandera da upućuje Šaškijevića i grupu mornaričkih oficira i podoficira na raspolaganje našoj mornarici. Originalni tekst ove depeše u našim arhivama nije pronađen.

 Depeše Draže Mihailovića od 7. maja 1944. upućene Đorđiju Lašiću, vojvodi Đujiću i Danilu Salatiću :
 ,, 713. Ina. Kocev. Dal Dal. Pomorska obalna komanda počela je delovati.
 Pomorska obalna komanda je neposredno podčinjena V.K. Preporučujem i
 naređujem najtešnju saradnju i potpomaganje,,

 ,,714. Ina. Kapetan bojnog broda Šaškijević komandant pomorske obalne komande uputio je u vaš štab kapetana korvete Kosovića zbog veze. Kosoviću je data šifra i javljaće se preko vaše stanice. Sem toga ima zadatak za pomorsku organizaciju oblasti Dubrovnika i hvatanje veze sa Metkovićem, Splitom i Šibenikom. Potpomažite ga u radu,,

 Napomena : šifra Ina se odnosi na Danila Salatića, Kocev na Đorđija Lašića a Dal Dal na vojvodu Đujića

 Štab Pomorske Obalne komande je do februara bio pri štabu Komande Istočne Hercegovine kod majora Petra Baćovića. Sem Šaškijevića u POKu je tada bilo još 16 oficira i podoficira. Petar Baćović je u vezi ove komande 10. februara 1944. poslao Draži sledeću depešu :
 ,, molim Vas da naredite Šaškijeviću da se prebaci kod kapetana
 Vukasovića blizu Boke jer u mom štabu ne može ništa raditi, a niti radi. Treba da ide na teren. Teško mi je i zbog ishrane,,

 Prilog o izbegloj Kraljevskoj mornarici
 Glavne baze prebeglog dela naše flote su bile ,,M,, (Malta) i ,,A,, (Aleksandrija). Brojno stanje u obe ove baze krajem 1944 je iznosilo 866 lica od kojih 106 oficira, 200 podoficira i 560 kaplara i mornara.
 Komanda Sastava jugoslovenskih pomorskih snaga na Malti (baza M)
 Komanda se sastojala iz : - štaba
 - baze motornih čamaca
 - plovnih jedinica
 - pomoćne čete i
 - broda ,,Oksio,,
 Štab je pak imao tri odseka : operativni, tehnički i materijalni. U štabu su bili raspoređeni: 21 oficir i 4 vojna činovnika.
 Plovne jedinice : - korveta ,,Nada,,
 - pomoćni brodovi ,,Kumanovo,, i ,,Starčević,,
 - admiralska jahta ,,Vila,,
 - minopolagači ,,Mljet,, i ,,Meljine,,
 - minonosac ,,Orao,,
 - kraljevska jahta ,,Beli orao,,
 - torpiljerke ,,T1,, i ,,T5,,
 Baza ,,A,, jugoslovenskih snaga u Aleksandriji (Port Said)
 Baza je umala u svom sastavu : - štab
 - plovne jedinice
 - mornaričku četu
 Plovne jedinice : - podmornica ,,Nebojša,,
 - motorne torpiljerke ,,Durmitor,, i ,,Kajmakčalan,,

 Svi brodovi iz ove dve baze su se borili u sastavu savezničkih snaga do marta1945. pod zastavom Kraljevske mornarice. Tada se već osećalo i znalo da je došlo do preokreta u odnosu prema JVuO od strane Engleza i da se pod uticajem partizana radilo na likvidaciji Kraljevske mornarice. Početkom marta 1945. grupa od 89 oficira i podoficira je prebačeno iz baze,,M,, u bazu ,,A,,pa kapetan Đorđe Mitrović o ovome prebacivanju piše u svom dnevniku :,,Bilo mi je odmah jasno da je to, u stvari korak Kern-Saksida, za lakše likvidiranje Kraljevske mornarice .... Točak likvidacije je, dakle, pokrenut. Izvršioci, čini se po ovom, biće Englezi,,
 Odlazak u bazu ,,A,, je značio ustvari iskrcavanje sa flote i smeštaj u logore na Sinaju. U ovoj grupi su bili ljudi za koje se predpostavljalo da su ostali verni Kralju i da su antikomunisti.
 Druga mera je bila da se deo flote sa operacija u Livornu vrati u bazu ,,M,, jer se znalo da su imali stalne kontakte sa Ravnogorskim odborom iz Rima.
 Sredinom marta ova grupa, takozvana Druga divizija, pod komandom kapetana korvete Mihajla Lepetića je uplovila usred noći u Maltu i dobila vez kraj Prve divizije. Kapetan Lepetić je odmah otišao kod komandanta baze Josifa Sakside i tek tada saznao razloge ovako hitnog povratka u bazu. Trebalo je zameniti motore na brodovima radi odlaska u Jadransko more i predaji flote partizanima.
 U bazi ,,M,, došlo je do podele na pristalice nove engleske politike u korist partizana i protivnike te politike. Jednog jutra su oko brodova Kraljevske mornarice osvanuli engleski brodovi sa ,,Ohajom,, kao komandnim brodom sa upernim topovima i mitraljezima i naredili da se svi sa ličnim stvarima odmah iskrcaju. Pod ovakvim uslovima pritiska usledilo je glasanje u tvrđavi ,,Sv. Anđela,, pred engleskom vojnom misijom i partizanskim delegatima za povratak u otadžbinu ili za ostajanje u emigraciji.
 Oni koji su glasali za povratak vraćeni su na brodove a ostali su poslati u logore u Italiju. Tako je likvidirana Kraljevska mornarica na Malti a na brodovima su istaknute crvene zastave sa jugoslovenskom trobojkom u uglu.
 Posle glasanja i likvidacije Kraljevske mornarice u bazi ,,M,, obavljeno je glasanje i u bazi ,,A,, U bazi u Aleksandriji komandant je bio kapetan korvete Zenon Adamič. Kao partizanski delegat došao je major Đuro Deretić, bivši poručnik bojnog broda. Po izvršenom glasanju svi oni koji nisu da se vrate u komunističku Jugoslaviju morali su da sa logorskom opremom napuste bazu i upute u logor El-Ariš na Sinaju. Ovu grupu je vodio poručnnik bojnog broda Ilija Ilić

 Radi boljeg praćenja rada pojedinih lica navedenih u izjavi mornaričkog podnarednika Svete Filipovića prilažem sledeće dopune :

 1. kapetan bojnog broda Vladimir Šaškijević ,,čika Mića,, je sve do dolaska u Boku 1944. radio na prebacivanju naših i savezničkih starešina iz Dalmacije, u zoni odgovornosti Dinarske Divizije. Organizovao je 13.10.1944. prebacivanje cele grupe preko Jadrana, a među njima je bio i podnarednik Sveta Filipović. Za uspešno prebacivanje vlasnik brodića ,,trabakule,, je dobio u Bariju od čika Miće 10 zlatnika. Šaškijević je ostao u emigraciji.

 2. kapetan korvete Niko Kosović je bio rodom iz Dubrovnika a pre ove dužnosti u POKu bio je raspoređen u Dubrovačku brigadu. Bio je aktivan na celoj teritoriji Bokokotorskog korpusa. Uspešno se prebacio sa grupom u Italiju 1944.

 3. porunik fregate Slavoljub Slava Čurković pre dolaska u POK je bio načelnik štaba Romanijskog korpusa. Bio je rodom iz Bijele i na kraju je uspeo da se prebaci u Italiju.

 4. mornariki narednik Drago Timotijević je pre dolaska u POK bio raspoređen u Kosmajsku brigadu Korpusa Gorske Garde.

 5. narednik Vidaković Milorad,,Mačak,, je ranije bio u ličnoj pratnji komandanta Gorske Garde Nikole Kalabića a od 1943. bio je raspoređen u Vrhovnu Komandu. Uspeo je da se prebaci u Italiju i posle rata je emigrirao u Južnu Ameriku.

 6. vazduhoplovni poručnik kasnije kapetan Miroslav Šurbatović bio je pre dolaska u ovu komandu šef šifrantskog otseka Vrhovne Komande. Bio je na službi u Drugom odseku Operativnog odelenja pri Vrhovnoj Komandi a neko vreme i delegat Rasinskog korpusa. Uspeo je da se prebaci u Italiju i posle rata emigrirao u Ameriku.

 7. narednik Frano Seničar je bio ranije vođa i instruktor grupe za sabotaže i diverzije u Prvom Ravnogorskom korpusu.

 8. narednik hidroavijatiar Miodrag Mile Milivojević bio je na službi u Smederevskom korpusu a od 1943. bio je rapoređen u Gorsku Gardu. Uspeo je da se prebaci preko Italije na Maltu u Komandu Kraljevske mornarice a posle rata emigrirao je u Australiju.


 9. rezervni potporučnik, novinar Borivoje Bora Jevtić, rođen je 1897. u Kragujevcu a pre dolaska u POK bio je šef propaganndnog odelenja Vrhovne Komande. Posle rata je robijao 7 godina a po izdržavanju kazne emigrirao je u Švajcarsku i Francusku.

 10. narednik Svetozar Marković ,,čika Toza,, kao čuvar Dvora na Oplencu sakrio je i sačuvao u Aprilskom ratu ratne zastave naše vojske iz Prvog Svetskog rata i po izbijanju ustanka predao ih je Draži Mihailoviću. Uspeo je da se prebaci u Italiju i imao je nameru da pođe u London kod kralja ali se razboleo i umro a sahranjen je na groblju u Pompeji kod Napulja.

 11. Risto Pestorić, trgovac iz Zelenike, bio je aktivan sve vreme rata a na Omladinskoj konferenciji u Šahovićima bio je delegat za Boku i službeni zapisničar i overivač konferencije. Prebacio se u Italiju i ostao u emigraciji.

 12. poručnik bojnog broda Ilija Ilić je 1941. bio u partizanima i tokom iste godine je prešao u JVuO. Radio je kao obaveštajni oficir u Herceg Novom. Prebacio se u Italiju i ostao u emigraciji.

 13. kapetan bojnog broda Mirko M. Dabović je poginuo 1944. u pokušaju prelaska u Italiju kada je brodica bila uočena i potopljena kod ostrva Mamula u ulazu u Boku od strane Nemaca.

 14. potporučnik Mile ,,Marinac,, rodom iz sela Koletine kod Stragara je bio jedan od učesnika u ubistvu ljotićevskog rukovodioca popa Bulića 1942 u Čačku. Do dolaska u ovu Komandu bio je raspoređen u Gorsku Gardu. Poginuo je 1944 kod Kalinovika u borbi protiv komunista.

 15. kapetan korvete Boris Vilfan je bio šef obaveštajne službe u Herceg Novom i svojim radom bio je vezan za Bokokotorski korpus i POK

 16. student Ilija Subotić je radio kao obaveštajac u Herceg Novom a posle rata mu je suđeno.


 17. pitomac Vojne Akadamije Petar Sijerković je radio kao obaveštajac i poseban kurir između Herceg Novog i Grblja. Rodom je bio iz Kumbora. Bio je u ličnoj pratnji komandanta Bokokotorskog korpusa Radmilovića i odžravao stalnu vezu između POKa i korpusa. Stradao je 1945. u odstupanju.

 18. Ljubo Nenadić je bio kurir između Herceg Novog i Grblja a nalazio se i u ličnoj pratnji komandanta korpusa Radmilovića. Bio je stalna veza sa POKom.

 19. mornarički poručnik Josip Bepo Čučić (Hrvat Pravoslavne vere) je bio raspoređen u POK a poginuo je u pokušaju prelaska Jadrana sa kapetanom bojnog broda Mirkom Dabovićem

 20. Jevrem Šaulić, gradonačelnik Nikšića, poginuo u pokušaju prelaska Jadrana sa kapetanom Mirkom Dabovićem

 21. Marko Sijerković, upravljao brodom, poginuo prevozeći grupu kapetana Mirka Dabovića

 Ove dopune su uzete iz arhive Branka Jevtića


 Dopuna za POK
 (iz knjige ,,Istina o četnicima,, A.Stamatović)
 Dana 14. oktobra 1944. godine, četnička delegacija u sastavu: Jevrem Šaulić, major Boško Pavić, kapetan Dabović, kapetan Dušan Arsović,
Nikola Vukčević i potporučnik Cucić, tajno je otplovila iz Bokokotorskog zaliva prema Italiji i saveznicima. Ovoj misiji bili su pridodati vlasnik brodića kojim su krenuli Marko Čerković, i američki pilot Debert Artur Petrson, koji je u maju bio oboren kod Danilovgrada, ali su ga četnici spasili. Brodić kojim je otplovila ova četnička misija bio je potopljen od strane njemačke obalske artiljerije, koja ga je gađala. Šef misije Jevrem Šaulić, major Boško Pavić, kapetan Dabović, potporučnik Cucić i brodovlasnik Marko Čerković su poginuli, a kapetan Dušan Arsović i Nikola Vukčević su ranjeni.

Jevtić M. Branko

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3 on: September 07, 2014, 06:11:40 pm »


 11. Risto Pestorić, trgovac iz Zelenike, bio je aktivan sve vreme rata a na Omladinskoj konferenciji u Šahovićima bio je delegat za Boku i službeni zapisničar i overivač konferencije. Prebacio se u Italiju i ostao u emigraciji.

Из Италије је прешао у САД, настанио се у Калифорнији и иза себе оставио бројно потомство.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #4 on: September 09, 2014, 08:06:47 pm »

U listi članova Vrhovne komande JVuO nema nijednog marinskog oficira. U literaturi i stručnim tekstovima je bilo spekulacija o k.b.b. Vladimiru Šaškijeviću, ali ni njega nema na toj listi.
U Vrhovnoj komandi JVvO, pošto je to nekako jedna cjelina obzirom na istog Vrhovnog komandanta, navode se ovi pomorski oficiri:
k.k. Josip Saksida, načelnik Drugog odsjeka u sklopu VK u Kairu.
p.b.b. I kl. Đorđe Mitrović, zamjenik načelnika Drugog odsjeka.
k.k. Eugen Šoštarić - oficir za vezu sa Savezničkom komandom za Sredozemlje.
p.k. Sima Savić, dešifrant u vojnoj misiji u Vašingtonu.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #5 on: October 26, 2014, 01:53:55 pm »

Evo nekoliko fotografija pbb Jakova Jovovića, tokom 1942, u uniformi kk kao komandanta četničke brigade "Bijeli Pavle". Preuzete iz foto albuma "Pogledi".
Bode oči ova "pomirljiva" kombinacija gornjeg dijela službene marinske uniforme i hajdučkog stila odjevanja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pbb Jakov Jovovic.jpg (404.57 KB, 750x955 - viewed 2951 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6 on: October 26, 2014, 01:58:20 pm »

Рекао бих да је он тај горњи део одеће (са све краватом) обукао само због сликања.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #7 on: October 26, 2014, 02:14:25 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pbb jakov jovovic komandant brigade Bijeli Pavle.jpg (473.15 KB, 750x1010 - viewed 2136 times.)
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #8 on: October 26, 2014, 02:17:48 pm »

Evo ga sa pukovnikom Bajom Stanišićem
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bajo stanisic jakov jovovic kapetan prelevic.jpg (546.45 KB, 1111x795 - viewed 2824 times.)
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #9 on: October 26, 2014, 03:03:58 pm »

Рекао бих да је он тај горњи део одеће (са све краватом) обукао само због сликања.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je najlogičnije....
Evo ga navodno na fotografijama sa Njemcima, 1944. Na ovoj novinskoj ne znam da li je on, u sredini je izvjesno Pavle Đurišić prilikom susreta sa okupatorom u Podgorici.
Na prvoj je po navodima Jovović drugi sa lijeva, što je moguće mada za ovako zabrađenog teško je pouzdano utvrditi. Izvjesno da je prvi desno  Đorđije Lašić, komandant Limsko-sandžačkih četničkih odreda u Crnoj Gori.
Četnici su u Crnoj Gori inače, za razliku od četnika u Srbiji, u potpunosti sarađivali sa okupatorom: do septembra 1943. sa Italijanima a nakon toga sa Njemcima. Tokom 1944. prekinuli su gotovo svaku komunikaciju sa štabom Draže Mihajlovića i uspostavili strateško partnerstvo sa Nedićem i SDK po kojem su nastojali da organizuju i četnike u CG. Njihov jedini neprijatelj, bili su iskljičivo borci i simpatizeri NOP. Ta činjenica je rezultat crvenog terora kojeg su partizani u Crnoj Gori sproveli od jeseni 1941 do ljeta 1942. Gotove sve četničke vođe u Crnoj Gori, bile su u rukovodstvu opštenraodnog antifašističkog ustanka 13.07.1941. Nakon italijanske ofanzive i represalija nad stanovništvom, ustanak je splasnuo a jedan dio ustaničkog vođstva je zagovarao oprezniju taktiku u djelovanju protiv okupatora. Komunistički dio to nije htio da prihvati, a pošto sa Italijanima više nije imao kapaciteta da se bori, oružje je okrenuo ka tzv kolebljivcima: po kućama su noću ili danju iz pritaje ubijani svi koji se nijesu izričito opredijelili za oružanu borbu i Svijetsku revoluciju. Rezultat ovog terora, kasnije poznatog kao "lijeva skretanja" bio je masovan prilazak stanovništva četnicima, njihova kolaboracija sa okupatorom te nakon odstupanja partizana za Bosnu krajem 1941 - potpuni netsanak NOP u CG. Ono što je ostalo, djelovalo je kao najdublja ilegala.
Pbb Jakov Jovović je inače široj javnosti poznat kao lažni glas Kralja Petra: zbog navodne sličnosti sa Kraljevim glasom 27.03.1941. pbb Jovović je na radiju pročitao Proklamaciju kojom "kao Petar II" preuzima kraljevsku vlast i pozdravlja puč.


* jakov jovovic sa njemcima.jpg (63.88 KB, 560x398 - viewed 2031 times.)

* jakov jovovic....jpg (10.3 KB, 241x209 - viewed 2227 times.)
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #10 on: October 28, 2014, 12:24:55 am »

...i ispravka: na fotografiji "pbb Jakov Jovovic.jpg" je u gornjem dijelu uniforme pbb I klase JKRM, u trenutku kada je bio kk u JvuO
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #11 on: November 10, 2017, 04:03:13 pm »

Dopuna za POK
 (iz knjige ,,Istina o četnicima,, A.Stamatović)
 Dana 14. oktobra 1944. godine, četnička delegacija u sastavu: Jevrem Šaulić, major Boško Pavić, kapetan Dabović, kapetan Dušan Arsović,
Nikola Vukčević i potporučnik Cucić, tajno je otplovila iz Bokokotorskog zaliva prema Italiji i saveznicima. Ovoj misiji bili su pridodati vlasnik brodića kojim su krenuli Marko Čerković, i američki pilot Debert Artur Petrson, koji je u maju bio oboren kod Danilovgrada, ali su ga četnici spasili. Brodić kojim je otplovila ova četnička misija bio je potopljen od strane njemačke obalske artiljerije, koja ga je gađala. Šef misije Jevrem Šaulić, major Boško Pavić, kapetan Dabović, potporučnik Cucić i brodovlasnik Marko Čerković su poginuli, a kapetan Dušan Arsović i Nikola Vukčević su ranjeni.

Jevtić M. Branko
Занимљиво да амерички пилот наводи да га је за Боку послао Ђуришић - у пратњи официра Абвера.
У књигама које су писали његови сапутници се тај део углавном прескаче, и изражава чуђење што су их Британци по доласку у Италију похапсили као шпијуне.
Иначе се овде тачно наводи да је Питерсон био оборени пилот, у књизи ”Два метка за Павелића” се наводи као члан савезничке мисије. (и у тој књизи прескачу да помену Немце)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #12 on: November 12, 2017, 07:19:02 pm »

Да су Немци победили помињали би их итекако. Овако то није баш популарно... Cheesy
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.