PALUBA
April 24, 2024, 07:54:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Flote kojih više nema  (Read 12847 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« on: September 09, 2014, 05:21:30 pm »

Danas mi je stigao u ruke jedan od prvih primjeraka upravo štampane reprezentativne knjige autora mornaričko-tehničkog ppuk u penziji Milana Đurana iz Splita. 452 strane, bogato ilustrovana a tematika sve  nestale Ratne mornarice na istočnoj obali Jadrana - od K.u.K. Kriegsmarine Austro-Ugarske, preko Kraljevske mornarice Jugoslavije do JRM. Sutra je prva promocija ove knjige, u Beogradu, simbolično na 10.septembar Dan JRM.....


* 213.JPG (198.03 KB, 768x1024 - viewed 246 times.)
Logged
palzileri
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83


« Reply #1 on: September 11, 2014, 02:01:48 pm »

Ko je izdavac, gde ima da se kupi, kolika je cena?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #2 on: September 11, 2014, 02:44:30 pm »

Такође, такође! Ту промоцију сам "прозевао"! Извините на "русизму", нисам приметио ни где ни кад је промоција. У тексту у "Политици" се наводи да је Ђуран из Зрењанина.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #3 on: September 12, 2014, 03:01:34 pm »

Milan Đuran je rodom iz okoline Livna.  Izdavač knjige je "IP Beograd" iz Zrenjanina, telefon im je 023 565 911, pa probajte da se informišete oko cijene i načina kupovine. Štampana je u samo 300 primjeraka, pa ne sumnjam da će se brzo razgrabiti.....
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #4 on: September 12, 2014, 03:18:25 pm »

Evo scaniranog sadržaja, da znate što se sve može naći u ovoj interesantnoj knjizi....


* sadrzaj1.jpg (288.65 KB, 1332x1802 - viewed 307 times.)

* sadrzaj2.jpg (265.96 KB, 1286x1815 - viewed 355 times.)

* sadrzaj3.jpg (296.45 KB, 1338x1810 - viewed 238 times.)

* sadrzaj4.jpg (232.79 KB, 1273x1808 - viewed 274 times.)

* sadrzaj5.jpg (167.77 KB, 1325x1828 - viewed 238 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #5 on: September 19, 2014, 11:22:33 pm »


Сва срећа да овог петка нисам имао превише посла, па сам се око 4 поподне упутио у Болеч, намерен да нађем Милана Ђурана и заискам књигу. После дугог лутања по Болечу (систем ознаке улица и кућних бројева је у потпуном расулу) и попијеног пива од муке у Ловачком дому - пиво је било бесплатно!!, срео сам се са Миланом Ђураном и уз плаћање 1800,00 динара (око 16 EUR) преузео потешку и подебелу књигу. Књига је одлично опремљена за овдашње услове, а колико сам је прелистао кратко успут, добро је написана, са препуно података. Са старином сам разменио mail адресе, па ћу контактирати с њим.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #6 on: September 20, 2014, 05:22:15 pm »

Stari je sjajan, vidjeces! Prepun znanja i dobre volje da to podijeli sa drugima. Bas mi je drago sto ste se sreli!
Logged
palzileri
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83


« Reply #7 on: October 07, 2014, 09:53:37 am »

i moja prica je je bila slicna
zaputio sam se jednog kisovitog jutra put zrenjanina. upoznao sam jednog divnog gospodina i razmenio mnogo interesantnih ideja sa njim.
Logged
palzileri
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 83


« Reply #8 on: October 07, 2014, 09:54:28 am »

ako ima neko ko je zainteresovan za knjigu slobodno neka mi se javi imam par primeraka
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #9 on: November 24, 2014, 12:31:00 am »

23/11/2014

“Flote kojih više nema” – Flote nisu stradale, već su nestajale zbog politike

“Flote kojih više nema”, naziv je knjige Milana Đurana iz Splita, penzionisanog mornaričko-tehničkog potpukovnika JRM, koja je sinoć promovisana u Zbirci pomorskog nasljeđa Porto Montenegra u Tivtu.

Ovo je jedinstvena knjiga koja govori o zadnjih dvijesto godina što je to radila mornarica, što su to flote radile, koje nisu u ratu stradale već su se zbog politike raspale i nestale. Ova knjiga će mnogo toga razjasniti zašto je došlo do raspada flota Austro – Ugarske, Kraljevske Ratne mornarice Jugoslavije, Jugoslovenske Ratne mornarice. Kroz radni vijek nismo uspjeli doći do ovakve literature sa nizom povjesnih činjenica, ostala je praznina u našim povjesnim interesovanjima, mislili smo da od nas počinje povjest a nažalost stvorila se rupa u našoj povjesnoj spoznaji. Ova će nam knjiga mnogo toga razjasniti kazao je viceadmiral JRM u penziji Fridrih Moretti iz Splita, predstavljajući knjigu.

Nije ni malo lako sažeti u nekih 450 strana preko 200 godina istorije pomorstva na istočnoj obali Jadrana – od pada Mletačke republika 1797 do osamostaljenja Crne Gore 2006 godine. Brodovi i ljudi jesu zaista slični, oni se rađaju, imaju ime, dokumente, odlaze sa ovoga svijeta. Ova knjiga sadrži priče o velikim i malim brodovima kao i o velikim i malim ljudima, što predstavlja njenu posebnu vrijednost kazao je novinar i publicista Siniša Luković.
„Možda najveća vrijednost ove knjige je to što jasno pokazuje, kada je u pitanju ratna mornarica na istočna obala Jadrana u zadnjih dvijesto godina, je zapravo naša zajednička pomorska i kulturna baština jer naši ljudi su ugrađivali sebe u ratnu mornaricu Austro – Ugarske, Kraljevsku mornaricu Jugoslavije, Jugoslovensku mornaricu, i to nesmijemo zaboraviti, autor knjige Đuran ih ne zaboravlja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ono što bi mi kao Tivćani i grad trebali baštiniti ali nažalost to neradimo je podvig, hrabre posade riječnog broda „Monitor Drava“ i njegovog komadanta poručnika bojnog broda Aleksandra Berića, ali zbog jednog našeg sugrađanina mornara, protivavionskog mitraljezca Kuzma Miroševića koji je poginuo na tom brodu kao i najveći dio posade koja se nije predala neprijatelju već se borila do posljednjeg metka, na Dunavu 1941god.

On je maksimalno ispoštovao ono što piše na spomeniku poginulima u bici kod Waterlooa „Garda umire, garda se ne predaje“, takvi ljudi kojima je ova knjiga posvećena i kojima je autor odao počast su naša zajednička vrijednost i nešto što mi svi zajedno treba da baštinimo“ – kazao je Siniša Luković.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

O knjizi je govorio Stanislav Jovanović, mornaričko-tehnički potpukovnik u penziji, Milodrag Jelisavac kao i sam autor koji je kazao da mu je cilj bio, na jednom mjestu sačuvati podatke i neoborive činjenice kao dokument, jednog vremena koja govori o flotama.

„Najveći dio događaja oko sudbine svih flota upravo je vezan za Boku Kotorsku, odavde su sve one učvršćivale i izgrađivale borbenu moć, neke ispovljavale na ratne zadatke ali i doživljavale krajnju sudbinu,.“ – kazao je autor Milan Đuran.

Knjiga „Flote koje su nestajale“ sadrži tehničke podatke o životnom putu brojnih ratnih brodova koji su u protekla dva stoljeća branili istočnu obalu Jadrana, ali i vode Dunava i Save, prava su poslastica za svakog pomorskog entuzijastu, dok su zanimljive, ponekad i dramatične priče o sudbinama ljudi koji su komandovali tim brodovima i cijelim tim flotama kojih više nema.

Promociji je prisustvovao komandant MCG Darko Vuković kao i veliki broj bivših visokih vojnih oficira.

Izvor : http://www.bokanews.me/vijesti/flote-kojih-vise-nema-flote-nisu-stradale-vec-su-nestajale-zbog-politike/


* 1.jpg (362.22 KB, 1400x930 - viewed 174 times.)

* 2.jpg (412.71 KB, 1400x930 - viewed 166 times.)
« Last Edit: November 24, 2014, 10:06:48 am by Jester » Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #10 on: December 16, 2014, 05:50:42 pm »

Autora knjige poznajem od 1961. godine i jučer sam imo čast da se nađemo na kavi u Splitu i priča je krenula od mladih dana do sada zrelih ljudi koji su štošta proživjeli. Izvrstan pripovjedač i uvjerljiv sugovornik. Nije to jedina knjiga koju je napisao postoje još četiri, a sve mislim da će uskoro izaći i šesta. Lijepo je bilo družiti se sa vrsnim znalcem. Počašćen sam!
« Last Edit: December 16, 2014, 06:22:27 pm by Adler, Reason: Prelom i greške pri kucanju » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: December 16, 2014, 08:23:57 pm »

Postadoh vlasnik knjige!

Sada sledi čitanje i proučavanje ...
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #12 on: December 25, 2014, 10:11:52 am »

Postadoh vlasnik knjige!

Sada sledi čitanje i proučavanje ...
I ja sam postao ponosni vlasnik knjige i to sa posvetom autora.Ko naručeno za užianje u ovim blagdanskim danima.
Hvala Đuta!
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #13 on: December 25, 2014, 05:48:27 pm »

TC144 mozes li kontaktirati autora i pokusati nabaviti jedan primjerak i za mene? A racunaj da cemo i na pice iza 3 kralja,sad sam doma neko vrijeme.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #14 on: December 29, 2014, 02:43:48 pm »

Do tada ću izvršiti pregovore, a vi se slobodno javite na pp ili na mobitel kad uhvatite vremena, a evo dvije fotografije sa samim autorom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ja i Đuran na kavi.JPG (208.47 KB, 1024x768 - viewed 167 times.)

* Primopredaja knjige.JPG (200.75 KB, 1024x768 - viewed 187 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.