PALUBA
April 18, 2024, 03:35:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Gvineji  (Read 9250 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #45 on: September 17, 2021, 08:52:13 am »



Quote
Guinea coup: ECOWAS demands release of detained president

The West African bloc ECOWAS is demanding the release of Guinea's ousted president. Leaders of the Economic Community of West African States met in Accra, Ghana on Thursday.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #46 on: September 18, 2021, 11:53:00 am »



Quote
Guinea coup leader will not bow to pressure to let the president leave

Guinea's coup leader Mamady Doumbouya said on Friday, it would not bow to pressure from regional leaders to allow President Alpha Conde, who was detained during a coup earlier this month, to leave the country. On Friday, a delegation from the 15-member Economic Community of West African States (ECOWAS) arrived in Conakry for talks with the coup leaders.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: September 19, 2021, 06:03:10 pm »

Izbori se bliže, kritike sve glasnije, a tirani dobijaju "slobodan prolaz"
J.R. 19.09.2021.

Nedelju dana nakon što je pukovnik Mamadi Dumbuja preuzeo vlast u Gvineji, Francuska još uvek nije sigurna kako da odgovori na krizu koja se dogodila u njenoj bivšoj zapadnoafričkoj koloniji. Za sada se čini da će dopustiti multilateralnim telima poput Afričke unije (AU) i Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (Ecovas) da pokušaju da pronađu rešenje.

Malo je verovatno da će to imati efekta. AU je suspendovala članstvo Gvineje, a Ecovas je održao "pozitivan“ sastanak sa vođom puča u Кonakriju, glavnom gradu zemlje na atlantskoj obali. Ali malo je nade za brzo obnavljanje civilne vlade. Najverovatniji ishod je hunta koju vodi Dumbuja, i između redova obećanje o demokratskoj tranziciji. To je bila kompromisna formula koja je usledila posle državnih udara u dve druge frankofonske zemlje, Maliju i Čadu, ranije ovog leta.

Taj aranžman je sasvim odgovarao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu. On je ponudio samo tihe kritike puča u Bamaku i podržao imenovanje hunte u Ndžameni. Obećanje o budućoj demokratiji za sada je ublažilo nezadovoljstvo zbog poslovanja sa tiranima. Međutim, francusko brzo prihvatanje vojnih moćnika inspirisalo je druge u frankofonskoj Africi. Dumbuja je bio među onima koji su na vreme uvideli šansu. Još nije poznato koliko je vremena proveo sa svojim kolegom pukovnikom Asimijem Goitom, kada su njih dvojica učestvovali u vojnoj vežbi koju je 2019. godine vodila Amerika u Burkini Fasou. Ali Dumbuji sigurno nije promaklo da je Goita naredne godine izveo dva vojna puča, svrgnuvši predsednika i prelaznog predsednika, a da je Makron jedva i odreagovao. Francuska je obustavila zajedničke operacije sa malijskom vojskom na manje od mesec dana.

Ironično, čovek koga je Dumbuja svrgnuo takođe je računao na Makronovo licemerje, piše "Blumberg". Predsednik Alfa Konde ponovo je izabran na izborima prošle godine nakon što je ustavnim amandmanom sebi omogućio treći mandat. Кada ga je francuski lider prekorio zbog ovog preuzimanja moći, Konde je računao da će brzo uslediti oproštaj. Na kraju krajeva, Makron nije imao nikakvih problema da čestita Alasanu Utari iz Obale Slonovače osvajanje trećeg mandata uz pomoć nekoliko ustavnih zavrzlama. Ali Dumbujin puč dolazi u posebno nezgodnom trenutku za francuskog predsednika, koji se sprema za sopstveni reizbor dok se njegova stranka oporavlja od ponižavajućeg poraza na regionalnim izborima u junu. Njegov spoljnopolitički učinak se nalazi pod posebnom pažnjom, usred velikih kritika diplomata koji kažu da je on samo "predstava".

Poboljšanje odnosa sa frankofonim afričkim zemljama, koje su suočene sa sve većim kineskim, turskim i ruskim uticajem, bio je jedan od Makronovih prioriteta. Region mu je pružio mogućnosti da poboljša svoj međunarodni ugled, uključujući samit sa velikim publicitetom koji je održao ovog leta. Možda još važnije, saradnja bivših francuskih kolonija ključna je za Makronovu borbu protiv terorizma u Sahelu, pojasu zemalja južno od Sahare. Ovi faktori mogu da objasne zašto okleva da antagonizuje nove vladare Malija, Čada i Gvineje. Ali, uručujući još jedan besplatan prolaz vojnom moćniku, Makron zapravo poziva druge da iskoriste njegovu slabost. Nekoliko drugih lidera u regionu sada će nervozno gledati preko svojih ramena u iščekivanju puča.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #48 on: December 22, 2021, 05:53:31 pm »




Vođa državnog udara u Gvineji vratio se u zemlju posle decenije


Predvodnik državnog udara u Gvineji 2008. godine, Musa Kamara, vratio se danas u tu zapadnoafričku zemlju posle više od decenije provedene u egzilu u Burkini Faso.

Kako podseća AP, Kamara (57) je napustio zemlju u decembru 2009. godine, nakon što je "za dlaku" preživeo pokušaj ubistva koji je izveo jedan od njegovih telohranitelja. Vlada Gvineje je, navodi agencija, godinama pokušavala da spreči njegov povratak u zemlji, plašeći se da bi to moglo da izazove političku nestabilnost.

Kamara je bio kapetan kada je u vojnom udaru preuzeo vlast u Gvineji u decembru 2008. godine, samo nekoliko sati nakon što je smrt dugogodišnjeg diktatora Lansane Kontea objavljena na državnoj televiziji.

Protivljenje vladajućoj vojnoj hunti se za godinu dana produbilo, a tokom mirnih demonstracija na fudbalskom stadionu Kamarini vojnici su pucali na masu, ubivši najmanje 157 ljudi, prema podacima Ujedinjenih nacija.

Navodi se da i dalje ostaje nejasno da li bi Kamara trebao da odgovara u vezi sa zločinama na stadionu. Prema navodima grupa za ljudska prava, do danas nikada nije održano suđenje za počinioce nasilja, tokom kojeg je na desetine žena grupno silovano.

Bivši vođa državnog udara uspeo je da na kratko poseti Gvineju 2013. godine kako bi prisustvovao sahrani svoje majke.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #49 on: July 31, 2022, 09:01:15 am »




Poginule četiri osobe na protestima


Na protestima protiv vlade vojne hunte u Gvineji održanim u Konakryju poginule su četiri osobe, javlja Anadolu Agency (AA).

Opozicioni Nacionalni front za zaštitu Ustava (FNDC) saopštio je kako je FNDC šokiran i besan zbog dešavanja na protestima održanim 28. i 29. jula u Konakryju.

Tokom protesta poginule su četiri osobe, a mnogi su povređeni, među kojima je i pet onih u kritičnom stanju.

Meštani su saopćili kako su se tokom sinoćnjih sukoba demonstranta i sigurnosnih snaga u pojedinim naseljima mogli začuti pucnjevi. Jedan od lidera FNDC-a Ibrahima Diallo saopćio je kako su na protestima 28. jula privedene 102 osobe, od toga 23 su prebačene u vojni kamp.

Vlada nije uputila zvanično saopštenje.

Komandant Specijalnih snaga u Gvineji Mamady Doumbouya 5. septembra 2021. godine izveo je puč i preuzeo vlast.

Doumbouya je na ceremoniji 1. oktobra 2021. godine položio zakletvu na poziciji predsjednika tokom tranzicijskog procesa.


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.