PALUBA
April 26, 2024, 03:08:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 140   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat ISIL-a protiv svih ostalih  (Read 452164 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #225 on: October 10, 2014, 07:46:21 am »

Predpostavljam da je admiral u penziji  Wink
Od 2000.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #226 on: October 10, 2014, 11:48:24 am »

ISIS oborio (o8.10.) irački helikopter Bell407 armed scout, sjeverno od rafinerije kod grada Beiji. Poginuli su pilot i kopilot. Helikopter je oboren prenosnim raketnim sistemom. Iračanima ostaje još 27 helikoptera ove vrste.

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

ISIS SESTRELIL ŠE DRUGI HELIKOPTER IRAŠKE VOJSKE

Pripadniki Islamske države (ISIS) so v sredo 8. oktobra 2014 sestrelili iraški helikopter Bell 407 armed scout, ki je strmoglavil severno od rafinerije v bližini mesta Beiji, ki se nahaja približno 200 kilometrov severno od Bagdada. V strmoglavljenju sta umrla pilot in kopilot, tako kot tudi že pred dnevi ob sestrelitvi helikopterja Mi-35 v bližini mesta Beiji.

Sunitski skrajneži Islamske države v Siriji in Iraku (ISIS) so helikopter Iraških letalskih sil tipa Bell 407 sestrelili s prenosnim raketnim sistemom, oba člana posadke pa sta strmoglavljenja nista preživela, je sporočil predstavnik Iraške vojske.

Že druga sestrelitev iraškega helikopterja s strani sunitskih skrajnežev v slabem tednu dni nakazuje na razvoj protiletalske obrambe ISIS-a, zato ne čudi, da nekateri analitiki že opozarjajo, da kmalu ne bodo več varna tudi bojna letala, ki pod vodstvom ameriške koalicije napadajo pripadnike ISIS-a v Iraku in Siriji.

Iraške letalske sile imajo v svoji floti še 27 (1 sestreljen) bojnih helikopterjev Bell 407 armed scout, ki so jih iz ZDA dobili med leti 2012 in 2014, naročili pa so jih v letu 2009. Poleg tega je Irak že v letu 2010 dobil vsaj tri helikopterje Bell 407, ki so namenjeni šolanju pilotov.

Že poleti pa smo poročali, da se ZDA in Irak že dogovarjala za podaljšanje pogodbe za (novo petletno) logistično podporo za helikopterje Bell 407 (okoli 30), Bell OH-58C kiowa (9 na posoji od ZDA) in Bell UH-1 huey II (15) v vrednosti 500 milijonov USD.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos



* iraski-helikopter-Bell-407-armed-scout-642x336.jpg (47.49 KB, 642x336 - viewed 70 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #227 on: October 10, 2014, 10:32:57 pm »

SAD šalju vojni tim u Ankaru
Beta-AFP   10.10.2014.

SAD će iduće nedelje u Ankaru poslati vojni tim na razgovore s turskim vojnim zvaničnicima o borbi protiv ekstremističke grupe Islamska država, saopštio je Stejt department.

SAD žele da izvrše pritisak na Tursku da se dodatno angažuje u borbu protiv vojske Islamske države, koja ugrožava i tursku granicu sa položaja oko strateškog sirijskog grada Kobanea. Američki izaslanici već su razgovarali s turskim predstavnicima o "hitnim merama koje bi trebalo preduzeti da bi se sprečilo napredovanje Islamske države". Vašington je u Ankaru poslao i zvaničnike koji su se sastali sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom i razgovarali o "merama čiji je cilj napredak u vojnim naporima protiv Islamske države", navodi se u sinoć objavljenom saopštenju portparolke Stejt departmenta Dženifer Psaki.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #228 on: October 10, 2014, 10:34:33 pm »

BITKA ZA KOBANE Džihadisti bombraduju tursku granicu
Tanjug   10.10.2014.

Džihadisti Islamske države (IS) počeli su danas da bombarduju sirijski granični prelaz sa Turskom, u pokušaju da ga zauzmu i tako opkole strateški važan sirijski grad Kobane, sa većinskim kurdskim stanovništvom, objavili su lokalni kurdski zvaničnik Idris Nasan i sirijski aktivisti.

Nasan je rekao da borci IS pokušavaju da preuzmu kontrolu nad graničnim prelazom kako bi opkolili kurdske borce koji brane Kobane i sprečili ikoga da napusti ili uđe u taj grad, prenela je agencija AP. Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sedištem u Londonu, saopštila je da su džihadisti danas bombardovali više delova Kobanea, uključujući granični prelaz, koji predstavlja jedinu sponu tog grada sa Turskom. Borci Islamske države (IS) napredovali su danas dublje u grad Kobani, na granici prema Turskoj, preuzevši kontrolu nad gotovo celim rejonom u kojem je glavni štab lokalne kurdske vlasti, saopštava sirijska Opservatorija za ljudska prava (OHR). Prema telefonskoj izjavi Ramija Abdulrahmana, šefa OHR, borci IS su preuzeli kontrolu nad najmanje 40 odsto gradske teritorije, prenosi Rojters. Napredovanje IS u ovom gradu, pretežno nastanjenom Kurdima, se nastavlja uprkos vazdušnim udarima međunarodne koalicije predvođene SAD. Američka centralna komanda je juče saopštila da je u udarima na okolinu Kobanija oštećen kamp za obuku boraca IS, uništena zgrada i dva vozila, kao i da su likvidirane dve jedinice Islamske države. Ujedinjene nacije navode da je u gradu ostalo tek nekoliko stotina stanovnika, a branitelji Kobanija upozorili su da će doći do masakra ako ofanziva džihadista bude uspešna. Oni se žale da SAD pružaju samo simboličnu podršku putem vazdušnih udara, dok turski tenkovi poslati na granicu posmatraju zbivanja ali ne čine ništa da odbrane grad. SAD i Britanija upozoravaju da vazdušni udari neće biti dovoljni da spreče džihadiste da preuzmu kontrolu nad tim strateški važnim gradom. Kako upozorava Bi Bi Si, zauzimanje Kobanija pružilo bi džihadistima potpunu kontrolu nad dugačkim potezom sirijsko-turske granice.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #229 on: October 10, 2014, 10:37:48 pm »

Islamisti su Turskoj došli NA PRAG, ali ona ćuti. Evo zašto
Dnevnik.hr - A.I.   10.10.2014.

Radiklani islamisti sprovode vazdušne udare u pograničnom sirijsko turskom gradu Kobane, ali saveznik NATO-a, Turska, još nije preduzela nikakve mere da zaustavi Islamsku državu. "USA Today" je izdvojio pet mogućih razloga zašto je to tako.
 
1. Gnev prema Americi
Turski predsednik Tajip Erdogan je frustriran što se SAD nije umešao u trogodišnji civilni rat u Siriji sve dok radikali IS-a nisu preuzeli veće delove Iraka. Erdogan je pozvao SAD da pomogne sirijskim umerenim pobunjenicima da zbace režim sirijskog predsednika Bašara al Asada, ali ne želi da pošalje turske vojnike u borbu.

2. Ljutnja prema Kurdima
 Sirijski grad Kobani je u rukama kurdske frakcije čiji se vođe u Damasku nikada nisu priključile borbi za zbacvanje. Asadov režim u poslednje tri godine nije napao grad. "Kockali ste se i pozivali na autonomiju regiona a da se prethodno niste posavetovali sa nama. Sada ste prepušteni sami sebi" objasnio je Ilhan Tanir, dopisnik turskog Vatana.

3. Nedostatak poverenja
Turska se 30 godina borila sa kurdskim separatističkim pokretom - PKK. Kurdska frakcija na čelu Kobanija, PID, povezana je sa PKK-om koji Erdogan vidi kao ekvivalent Islamskoj državi. Zbog toga, vlada strahuje da će ukoliko osigura pomoć za kurdske borce ona biti upotrebljena protiv Turske.

4. Zabrinutost zbog terorizma
Militanti su oružje i borce u Siriju usmeravali preko Turske. Islamska država i Al Kaidina filijala u Siriji imaju izgrađenu mrežu u Turskoj. Ako Turska u Siriji napadne ISIS, moglo bi doći do ozbljnog odgovora u Turskoj, pa zato oni ne žele da rizikuju - rekao je Tanir.

5. Veze sa Islamskom državom
Turske sigurnosne i obaveštajne službe možda imaju veze s militanstima IS-a. Organizacija je oslobodila 46 turskih diplomata koje je otela dan prie vazdušnih napada koji je pokrenuo SAD. Moguće je da je Turska znala da će udari početi, pa je pritisnula svoje kontakte u Islamskoj državi da pusti diplomate. "To podrazumeva da Turska ima veći utIcaj ili snažnije veze sa ISIS-om nego što ljudi misle" kaže Tanir.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #230 on: October 10, 2014, 10:39:15 pm »

Džihadisti Islamske države javno pogubili devetoro ljudi
Tanjug   10.10.2014.

Borci ekstremističke grupe Islamska država, pogubili su danas devetoro ljudi, u dva grada na severu Iraka, optuživši ih za veze sa antidžihadistickim sunitskim organizacijama, saopstili su bezbednosni izvori i svedoci.

U gradu Az-Zab, oko 90 kilometara zapadno od Kirkuka, javno je pogubljeno šestoro ljudi. Prema rečima svedoka, oni su bili optuženi za povezanost sa sunitskim grupama koje organizuju pobunu protiv pripadnika IS u regionu Havija. Oni su pogubljeni na gradskoj pijaci, u istoj oblasti u kojoj se nalazi selo Tel Ali, čiji su stanovnici prošlog meseca spalili zastavu IS. Iz osvete, džihadisti su oteli 50 stanovnika sela i svuda po regionu postavili svoje zastave, a na neke od njih čak stavili zamke, kako stanovnici ne bi mogli da ih skinu, preneo je AFP. Još trojica muškaraca, oteta pre nekoliko dana, pogubljena su, odsecanjem glava, u mestu Baidži. Oni su bivši članovi organizacije Sahva, koju su SAD osnovale 2007. u borbi protiv Al Kaide.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #231 on: October 11, 2014, 10:00:23 am »

Stejt department upozorio na moguće odmazde ekstremista
Tanjug   10.10.2014.

Stejt department upozorio je danas na sve veće šanse od odmazdi protiv međunarodne koalicije koja sprovodi vazdušne udare po položajima ekstremista Islamske države (ISIL) u Iraku i Siriji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Kao odgovor na vazdušne udare, IS je pozvao pristalice da napadaju strance gde god da su. Vlasti (Vašington) veruju da postoji povećana verovatnoća od represivnih napada na interese SAD, zapadnih i koalicioni partnera širom sveta, posebno na Bliskom istoku, u severnoj Africi, Evropi i Aziji", naveo je Stejt department. SAD i regionalni partneri na Bliskom istoku počeli su vojnu akciju protiv ekstremista ISIL 22. septembra.

Izvor: www.blic.rs


* 513060_irak-islamisti-ap_f.jpg (24.02 KB, 470x270 - viewed 67 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #232 on: October 11, 2014, 10:03:14 am »

Javno pogubljen snimatelj lokalne televizije i još trojica
Tanjug   11.10.2014.

Ekstremisti Islamske države (IS) javno su pogubili snimatelja lokalne iračke televizije, njegovog brata i još dva civila u jednom selu kod grada Tikrita, saopštili su rođaci ubijenih.
 
AFP navodi da su džihadisti ubili Rad al Azavija (37) snimatelja televizije Salahedin iz Tikrita udaljenog oko 140 kilometara severno od Bagdada i još tri žrtve u selu Samra, istočno od grada. Reporteri bez granica (RSF) saopštili su ranijeda su "oca troje dece" pripadnici IS zarobili 7. septembra, pošto su došli u njegovu kuću i odveli ga zajedno sa njegovim bratom. "On nije učinio ništa pogrešno - njegov jedini zločin bio je što je bio snimatelj i samo je radio svoj posao. Mora da su ga neki ljudi iz sela optužili da je radio za vladu i predali ga džihadistima", naveo je jedan od rođaka i dodao da je ubijeni Azavija "uvek imao kameru sa sobom". Prošlog meseca RSF je upozorio da pripadnici IS prete da će pogubiti Azavija, jer je, navodno, odbio da radi za njih. Pripadanici IS pogubili su ranije juče još devetoro ljudi u dva grada na severu zemlje, optuživši ih za veze sa antidžihadistickim sunitskim organizacijama, saopstili su irački bezbednosni izvori i svedoci. U gradu Az Zab, oko 90 kilometara zapadno od Kirkuka, javno je pogubljeno šestoro ljudi, pošto su optuženi za povezanost sa sunitskim grupama koje organizuju pobunu protiv pripadnika IS u regionu Havija. Trojica muškaraca, oteta pre nekoliko dana, pogubljena su odsecanjem glava, u mestu Baidži. Oni su bivši članovi organizacije Sahva, koju su SAD osnovale 2007. u borbi protiv Al Kaide.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #233 on: October 11, 2014, 10:05:14 am »

Islamisti pod američkim bombama napreduju ka Turskoj granici, Kurdi mole: DAJTE NAM ORUŽJE
Tanjug   11.10.2014.

Pripadnici Islamske države (IS) nastavljaju da napreduju na terenu kod sirijskog grada Kobanija, izveštavaju zapadni mediji, navodeći da su islamisti zauzeli štab kurdske milicije koja učestvuje u odbrani tog grada na granici sa Turskom.
 
U izveštajima se navodi da je IS zauzela skoro polovinu opkoljenog grada, uprkos napadima iz vazduha aviona koalicije koju predvode SAD. Kurdske snage, ističe Bi-Bi-Si (BBC), uputile su hitan apel za još oružja i municije, kako bi sprečili napredovanje islamista. Aktivista iz Kobanija Mustafa Ebdi rekao je da ekstremisti koriste civilna vozila sa kurdskim zastavama kako bi izbegli paljbu koalicione avijacije, preneo je Frans pres. Nazivajući Kobani "simbolom otpora IS u Siriji", Ebdi je kazao da je visoka verovatnoća da će taj grad pasti. Situacija je komplikovana bliskim vezama kurdskih branilaca Kobanija i zabranjene Radničke partije Kurdistana u Turskoj, koja je sprovodila višedecenijsku borbu za samoupravu na jugoistoku te zemlje, navodi francuska agencija, dodajući da Ankara veoma okleva da omogući da se preko granice doprema oružje ili kurdski borci. Specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura upozorio je da je približno 12.000 civila još u gradu ili u njegovoj blizini, uključujući 700 uglavnom starijih u centru, i da će ih IS "verovatno masakrirati" ako Kobani padne. Prema njegovim rečima, grad je "bukvalno opkoljen", izuzev uskog ulaza i izlaza iz grada ka granici.

Hiljade izbeglica ide ka Turskoj

De Mistura je rekao da je izmedju 10 i 13 hiljada ljudi napustilo grad i da se nalazi između Kobanija i turske granice, što predstavlja "humanitarnu tragediju ili katastrofu". S druge strane, irački zvaničnici uputili su hitan poziv za vojnu pomoć u zapadnoj provinciji Anbar, strahujući da će ta oblast pasti u ruke IS. Ta džihadistička grupa napada provincijski centar Ramadi i zauzela je vojne baze u toj oblasti. Jedan američki zvaničnik rekao je AFP-u da je "krhka" situacija u Anbaru, strateški važnoj provinciji u kojoj se nalazi druga po veličini brana. Pripadnici IS kontrolišu velike delove teritorije u Siriji i Iraku a zauzimanje Anbara omogućilo bi IS uspostavljanje puta za snabdevanje i potencijalne napade na glavni grad Iraka, Bagdad.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #234 on: October 11, 2014, 10:06:53 am »

EU poziva na veću saradnju u borbi protiv IS
Tanjug   11.10.2014.

Evropska unija pozvala je na veću medjunarodnu saradnju u borbi protiv grupe Islamska država nakon što su džihadisti zauzeli glavni štab kurdskih boraca koji brane grad Kobane na sirijsko-turskoj granici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Duboko smo zabrinuti zbog bezbednosne i humanitarne situacije u Kobaneu i ostatku sirijsko-kurdskog samoproklamovanog autonomnog regiona nakon tri sedmice žestokih borbi", navodi se u saopštenju iz kancelarije šefice EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, prenosi AFP. "Narod Kobanea je demonstrirao međunarodnoj zajednici svoju rešenost da iskoristi sva sredstva kako bi zaštitio osnovna prava i vrednosti i odupro se napadima", piše u saopštenju. U saopštenju se pozivaju EU, Turska i ostali regionalni i medjunarodni partneri da "više sarađuju kako bi izolovali i suzbili pretnju koju predstavlja ISIL".

Izvor: www.blic.rs


* 514049_kurdi-irak-grad-gver-ap_f.jpg (24.43 KB, 470x270 - viewed 79 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #235 on: October 11, 2014, 10:10:48 am »

Dok se Obama nećka, KURDI IZGINUŠE
Beta-AP   11.10.2014.

Stvaranje zone zabranjenih letova iznad Sirije, što od SAD traže Turska i drugi saveznici, značilo bi da bi administracija predsednika Baraka Obame morala da se opredeli između saradnje sa sirijskim predsednikom Bašarom Asadom ili aktivira svoju protivvazdušnu odbranu, što bi bilo ekvivalentno ratu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Obama se dugo opire i jednoj i drugoj opciji, a sami vazdušni udari možda ne bi sprečili ekstremiste Islamske države da nastave sa masakrom u kurdskom gradu Kobaniju na granici Sirije sa Turskom, koji je sada na meti napada, navodi agencija AP. AP dodaje da uprkos tome, SAD trenutno ne razmišljaju o promeni kursa u svojoj jednomesečnoj operaciji borbe protiv terorizma u Iraku i Siriji. Sve su učestaliji zahtevi da se stvori bezbednosna tampon zona na sirijskoj strani granice sa Turskom, kako bi bio sprečen pad Kobanija, u kome, prema upozorenjima UN, ima masovnih ljudskih žrtava. "Tampon zona" bi podrazumevala da Amerikanci i njihovi partneri štite kopno i patroliraju nebom, što bi značilo da je neophodno uvođenje zone zabranjenih letova. Turska to traži zbog više razloga. Jedan od njih je i što bi uvođenjem zone zabranjenih letova Ankara uspela da spreči dalji talas izbeglica na svoju teritoriju. Time bi takođe mogao da se sirijskim opozicionim borcima osigura teren za konačno svrgavanje Asada, što je nešto što Turska želi da se desi. SAD, svesne mogućih posledica, žele da fokus ostane na pokušajima da budu pobedjeni ekstremisti Islamske države, koji su osvojili velike delove severne Sirije i Iraka. Neki američki najbliži saveznici, ali i najžešći kritičari Obamine spoljne politike u SAD podržavaju turske zahteve. Francuska je prethodne nedelje izdala saopštenje u kojem je objavila svoju podršku stvaranju zone zabranjenih letova, a i američki državni sekretar Džon Keri rekao je da je ta ideja vredna razmatranja.

Američki angažman mogao bi da se prolongira u nedogled

S druge strane, američki sekretar odbrane Čak Hejgel pokazao je malo entuzijazma za tu ideju. On je prošle sedmice rekao da su američki lideri spremni da razgovaraju o tampon zoni, ali njeno stvaranje nije u planu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Eventualno stvaranje tampon zone koja bi bila bezbedna od kopnenih napada Islamske države i sirijskih vazdušnih snaga zahtevali bi učešće stotine američkih letelica, a koštalo bi milijardu dolara mesečno, i ne bi garantovalo promenu stanja na terenu koja bi dovela do okončanja sirijskog građanskog rata. AP zaključuje da bi to značilo da bi američki angažman mogao da se prolongira u nedogled. Pentagon je već tu lekciju naučio u Iraku, kada je posle Zalivskog rata 1991. uspostavio zonu zabranjenih letova iznad severnog Iraka kako bi zaštitio iračke Kurde i još jednu iznad južnog Iraka da bi zaštitio šiite. Obe zone američke vazdušne snage obezbeđivale su u narednih 12 godina, sve do invazije na Irak 2003. Stvaranje takve zone iznad Sirije, ocenjuje AP, moglo bi da dovede do direktne konfrontacije sa jednom od najvećih bliskoistočnih protivvazdušnih odbrana, koja je poslednjih godina ojačana najmodernijim ruskim sistemima. Sirijci poseduju zemlja-vazduh rakete, kao i hiljade protivavionskih pušaka. Moskva je prošle godine razgnevila Vašington kada je potvrdila da će prodati Siriji svoje S-300 protivavionske rakete, koje mogu da izvrdaju tehnologiju presretanja. AP navodi da je jedna od opcija za SAD, da bi izbegla sve ove probleme, i da postigne sporazum sa sirijskom vladom, te da se zajednički bore protiv ekstremista Islamske države. Obama je, međutim, to isključio zbog liste zločina protiv čovečnosti i kršenja ljudskih prava civila koje je počinila Vlada iz Damaska, tako da će Vašington morati da traži alternativni pristup, ocenjuje AP.

Izvor: www.blic.rs


* 522015_sirija04apfoto-ap_f.jpg (16.33 KB, 470x270 - viewed 70 times.)

* 365343_20130728afpstrhomsdi005392715_f.jpg (26.9 KB, 470x270 - viewed 85 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #236 on: October 11, 2014, 12:33:07 pm »

Priča o ISIL-u je samo farsa


Robert Fisk je jednom rekao: Kad god se svijet bavi Bliskim istokom, postavlja uvijek tri pitanja, ali ne postavlja četvrto... Tri pitanja su ko, kad i gdje, a četvrto: zašto?

Pouzdana je informacija da je CIA imala spisak, poimenice, 17.000 ljudi koji su učestvovali u obaranju Gadafija, koji su organizovani i dovedeni u Libiju, i u toj operaciji proglašeni herojima, jer su, eto, skinuli diktatora, rekao je Zlatko Dizdarević, novinar, autor sedam knjiga (uskoro i osme) na ovonedjeljnoj tribini Naučno-istraživačkog instituta "Ibn Sina", govoreći o njegovom viđenju Bliskog i Srednjeg istoka i mnogo čega drugog što se veže za to "srce svijeta", gdje je Dizdarević, i kao novinar, ali i kao diplomata, prisutan više od 35 godina.

"A onda je 14.500 njih od tog broja otišlo u Mali, da učestvuje u operaciji u korist Francuske (taj angažman je bio proglašen terorističkim, od istih onih koji su ih ranije slavili). Potom su ih, sada kao teroriste, 90 posto njih, prebacili u Siriju, s kompletnim oružjem koje je NATO doturio dok su bili u Libiji i u Siriji su postali umjerena opozicija, koju je zapadni blok naoružavao, finansirao, tvrdio da se to sve čini pod firmom Prijatelja Sirije, grupacije izvan UN-a, nastale na inicijativu Amerike. Naši su, uzgred, među prvima potrčali da budu tamo. Dobro, postoje stvari gdje mi jednostavno moramo da budemo, ali ne moramo trčati u prvi red... Kao što smo u Savjetu bezbjednosti, dok smo imali status posmatrača, bili presudan glas u odobravanju likvidacije Gadafija, a pritom nismo postavili pitanje: kako ćete to kompenzirati? Imali smo tamo gradilište, ljude, da spustim stvar do bezobrazluka. A na tom istom glasanju, u statusu posmatrača bili su i Nijemci koji su ostali suzdržani", objasnio je Dizdarević.

Sjećate se Sabre i Šatile

"Nisam ovdje nikakav oficijelni govornik, ne predstavljam nikog drugog osim samog sebe, i na tome insistiram, jer se može pomisliti, zbog načina na koji sam najavljen, da ću zastupati stavove koji su više oficijelni, ako mi uopšte oficijelnih stavova, ne samo u vezi sa ovim pitanjem, i imamo. A niti sam analitičar, niti se doživljavam tako. Puno je profesionalnih analitičara koje je neko tako promovisao ili su oni sami sebe. Naprosto sam čovjek koji je sticajem sretnih okolnosti u životu imao prilike da budem tamo gdje su se dešavale stvari kojima sam se bavio tada i kojima se bavim danas", rekao je Dizdarević, napomenuvši da je imao izuzetnu sreću da dosta rano ode na Bliski istok kao novinar, 1981. godine prvi put, kada se Izrael, na osnovu Kempdejvidskog sporazuma, povlačio sa Sinaja, a potom je bio u Bejrutu, kada je Sharon upadao u Bejrut. ("Sjećate se Sabre i Šatile i tih vremena?"). Nakon toga bio je dopisnik Oslobođenja s Blistog istoka, sa sjedištem u Kairu, i po logici te pozicije, pratio je taj region, oko Egipta do Sirije i na drugu stranu do Alžira. "Kada je trebalo da se vratim, počela je prva intifada i ostao sam kao profesionalni izvještač neko vrijeme u Palestini, u Jeruzalemu", tek je dio iz Dizdarevićevog objašnjenja njegove veze s tim dijelom svijeta, u kojem je, otišavši iz njega, kako je naglasio, ostavio svoje srce i dušu. Kasniji posao ambasadora u Jordanu, s akreditacijama za Irak, Siriju, Libanon, bila je bačena udica prema njemu koju je Dizdarević "morao progutati u letu".

Iz Amana je često odlazio u Damask: "Sat i po je autom tamo od Amana. A Siriju i Damask sam uvijek doživljavao kao prostor Hiljadu i jedne noći, i po mentalitetu, i po načinu života, i po istoriji. Odlazio sam vrlo često i u Bejrut, koji je bio sasvim druga priča, druga krajnost, hedonistička. Odlazio sam i u Bagdad, koliko sam mogao, i vidjevši ono što sam na temelju prethodno nataloženog nemalog iskustva i slutio, imao sam i problema sa samim sobom. Puno toga o čemu sam razmišljao je bilo u sukobu s onim što se već tada počelo tumačiti kao zvanični međunarodni, politički, diplomatski stav. Meni je bilo jasno da ne mogu mimo onoga što sam naučio, pročitao, mimo iskustava s tim ljudima tamo, a koje nisam sticao po prijemima i iza zatamnjenih stakala automobila, nego na sukovima, među običnim ljudima, u narodu. Kada je počelo u Deri, prva četiri dana smo nas trojica ambasadora odlazili svako jutro i vraćali se svako veče, pošto je taj grad odmah iza jordanske granice u Siriji, i odmah sam prepoznao sve te mehanizme koji su polako ali sigurno krali i ukrali nešto što se može zvati revolucijom. Naravno, imao sam dosta insajderskih informacija u vezi s Libijom, a i Egipat sam poprilično poznavao. (Kada je Mursi pobijedio, napisao sam da dajem godinu najviše do vojnog udara u kojem će se vojska vratiti ponovo. Nisam to priželjkivao, nego sam jednostavno znao kakva je pozicija vojske u bližoj i daljoj istoriji Egipta, kakva je situacija s Muslimanskom braćom, vanjskim uticajima i interesima. Moram reći da sam tu promašio za 45 dana, jer se vojska vratila na čelo Egipta tačno nakon godinu i 45 dana.)"

Duboka jesen pa zima, kakvo proljeće

Zlatko Dizdarević se iz Jordana vratio u BiH prve polovine 2012. godine, a u regionu koji je ostavio počela su dešavanja prozvana arapsko proljeće.

"Medijski efektno je to zvučalo, ali se meni činilo da je u startu nastala duboka jesen i odmah zatim zima, a da proljeća nije to ni vidjelo. Pravljene su paralele i s češkim proljećem, no, bilo je jasno da je ova priča bitno drugačija, i iz dana u dan dobivam potvrde za takvo uvjerenje.

U Bejrutu sam još '82. upoznao britanskog novinara, kojeg i danas smatram najboljim poznavaocem prilika na Bliskom istoku. To je Robert Fisk, koji je jednom rekao: Kad god se svijet bavi Bliskim istokom, postavlja uvijek tri pitanja, ali ne postavlja četvrto... Tri pitanja su ko, kad i gdje, a četvrto: zašto. I to je matrica na kojoj funkcioniše i današnja priča o Bliskom istoku. Svi danas razgovaraju o ISIL-u kao da je u pitanju stvar pala s neba. Pa se govori o tome koliko je vojnika tamo, jesu li avioni pogodili i šta, ko je u koaliciji (niko ne zna je li iko u BiH razgovarao o tome hoćemo li ili nećemo biti dio koalicije, a nismo sami tu, isto je i sa Hrvatskom), svi gledamo hrvatskog dopisnika, koji je sto metara od žice, s druge strane protjeruju Kurde, dok turski tenkovi stoje, i nikome ne pada na pamet da interveniše, niti avioni dolaze da zaustave uništavanje i protjerivanje Kurda; u Americi se Obama zaklinje UN-om... uz malu korekciju, koja je po meni dosta holivudska. No, kada bismo na nivou elementarnog profesionalnog poštenja postavili pitanja zašto je do nečega došlo, znali bismo i kuda će sve to ići", smatra Dizdarević, prema kojem se cijela bliskoistočna priča dešava na tri različita nivoa, s tim da se o najvažnijem, najgornjem nivou najmanje i govori. To je geostrategija prostora i geostrategija energije. Izvan toga se ništa tamo ne dešava. Ko god navede druge razloge, a koji su izvan ovih geostrategija, mislim da je na krivom putu i da ne shvata o čemu se tu radi", tvrdi Dizdarević, naglašavajući da drugi nivo pripada šarolikim regionalnim odnosima, balansima unutrašnjim u njima, istorijskim strastima, kao novim ambicijama bivših imperija. Treći nivo je pojedinačna situacija u svakoj državi. No, zašto je ovaj prvi nivo najvažniji po Dizdareviću?

"Kada sam se ja rodio (1948. godine, op.pr.) na planeti je bilo otprilike oko tri milijarde i dvjesto hiljada miliona stanovnika. Ako poživim kao moj otac, na planeti će biti oko osam milijardi stanovnika. Dakle, samo u jednoj generaciji je dva i po puta više stanovnika i to sa istim količinama energije, vode i hrane. Naravno da ozbiljne države i velike korporacije o tome razmišljaju, s tim da ja čak mislim da, recimo, SAD, po svojoj unutrašnjoj funkciji, nisu više država, nego korporacija. Funkcionišu po korporativnim principima, razlozima, mehanizmima, a država je okvir za zadovoljavanje korporacija. Dakle, korporacije razmišljaju kako staviti svoju šapu na preostale rezerve, prije svega energije, a onda vode i hrane. Jer, imate li energiju, možete obezbijediti vodu i hranu. Kako doći do preostalih rezervi u jednom periodu koji nemate, jer stvar curi toliko brzo, i uz postojeći međunarodni poredak, zasnovan na temeljima osnovnih elemenata pravde, a to znači poštivanje suvereniteta, prava na samoopredjeljenje itd. No, funkcionisanje država onako kako je stvaranjem UN-a dogovoreno pod kišobranom međunarodne zajednice, ne ostavlja prostor za zauzimanje, otimanje ovih resursa o kojima govorimo ili za plasiranje korporativnih industrija, kao što je vojna industrija i druge prateće. Vojna industrija u SAD-u danas zahvata 68 odsto ukupne industrijske proizvodnje i ona ne može funkcionisati bez rata. Svakih pet, šest godina ona mora imati ozbiljan rat u koji bi mogla da plasira svoje proizvode, a rat ne možete imati ako nemate strateškog neprijatelja. Zapad je tog neprijatelja imao u Sovjetskom savezu, a kada je ovaj nestao, trebalo je stvoriti novog.

Desio se 11. septembar i terorizam i islam su sada strateški neprijatelj (ne ulazimo sada u to kakve sve teorije postoje i oko tog 11. septembra). Dakle, pošto postojeći međunarodni poredak nije okvir za realizovanje korporativnih ambicija i svega ostalog, treba rušiti taj poredak i omogućiti sili da bude legalizovana kao međunarodni poredak, treba dati pravo određenim snagama da mogu upotrijebiti silu. U ime čega? U ime ljudskih prava! I onda se u međunarodni poredak uvode elementi ljudskih prava, koji, kao što smo vidjeli, potpuno eliminišu pitanje suvereniteta, stvaraju šprdnju od toga: negdje se priznaje, negdje ne. Ako nađete dovoljno mehanizama da proglasite nekoga teroristom, uradite to bez obzira na to što ste ga 15 dana prije ugostili uz najviše počasti, jer vam je to tada odgovaralo (slučaj s Gadafijem). A danas imate situaciju da se podižu avioni bez odluke Savjeta sigurnosti UN-a, negdje se ova traži, negdje ne, negdje se poslužite lukavstvom, kao u Siriji, pa uđete na teren avionima koji su došli iz drugih razloga. Živi bili pa vidjeli koliko će ti drugi razlozi tamo trajati, a koliko će se ispostaviti da su oni tamo zbog Sirije, a ne zbog, kako se sada tvrdi, ISIL-a. Tako da smo došli do situacije u kojoj su relativizirani razni do juče važeći principi međunarodnog poretka. Evo primjera: uoči napada na Damask prošle godine, koji nije izveden,  upotrijebljena je laž, kao i u slučaju ulaska u Irak 2003. godine, pa je rečeno da je Asad hemijsko oružje ispalio na svoje stanovnike, zbog čega bi se moralo povjerovati da je najgluplji čovjek, jer je to, onda, upotrijebio dvadeset km od hotela gdje su dva dana prije došli posmatrači UN-a", rekao je Dizdarević na tribini "Ibn Sine", dodajući da je problem generacije kojoj i on pripada što je odrastala na sasvim drugim kodovima - i moralnim, i etičkim i kućno-vaspitnim. "Mi u svojim glavama nosimo osjećaj postojanja pravde, zakona, principa, morala, a vjerujte mi, moje ukupno iskustvo govori: toga više nema. Ne postoji nijedna međunarodno pravna činjenica, nijedna rezolucija koja se neće pogaziti u roku od 15 dana, a planeta uvjeriti kupljenim medijima da je to uredu", tvrdi novinar, napominjući da ozbiljni ljudi kažu kako bi se cijela ova priča mogla svesti na temu dolara i nafte.

U ime opasnosti od Rusije

"A ta tema je locirana u našem slučaju na terenu Rusije, Irana, Kine i Sirije. Pazite, 1970. godine dolar je prestao da bude moneta zasnovana na zlatu i postao je moneta nafte, a time i glavni američki eksportni proizvod. Otud i pitanje zašto je geopolitika današnjice u isto vrijeme i moguća politika trećeg svjetskog rata ako stvar bude otklizivala u istom pravcu i zašto je to geopolitika energije? Prema podacima MMF-a, 1966. godine sve svjetske ino-banke su imale 14 milijardi dolara sa zlatnom podlogom, što je tada to više vrijedilo nego danas, a od toga su Amerikanci imali 3,2 milijarde dolara sa zlatnom podlogom. Federalne rezerve američke tada su počele štampati dolar u velikim količinama, što je proizvodilo inflaciju, a inflacija je uvijek priča koja pogoduje nekome, a okrenuta je protiv nekog drugog. Dakle, Amerikanci su našli način da do dana današnjeg inflacija bude priča na kojoj oni zasnivaju svoju ekonomsku snagu, jer i u naše vrijeme oko 70 posto novca cirkuliše kroz banke na osnovu kredita, bez ikakvog uporišta u stvarnoj proizvodnji novih vrijednosti. U ovom času SAD imaju vanjski dug oko 17.000 milijardi dolara, koji znači da mogu proizvoditi po cijenama nižim od ostalih i prodavati povoljnije nego što to čine drugi, te biti od drugih konkurentniji. U isto vrijeme, mjesečno štampaju između 58 milijardi i 60 milijardi dolara i time održavaju svoju likvidnost", rekao je Dizdarević, naglasivši da s ovim činjenicama postaje jasnija proizvodnja vojne histerije oko Ukrajine, posljednji sastanak NATO-a Velsu i Obamina izjava da će Amerika s NATO-om, po svaku cijenu, braniti baltičke zemlje ako ih Rusija opet napadne. (Uzgred, Rusija nikad nije ni rekla da će ih napasti.)

Samo sedam dana prije toga, vrhunski vojni stručnjaci NATO-a su saopštili da, kada bi Rusija hipotetički napala baltičke zemlje, NATO ne bi imao mogućnosti da na taj napad odgovori konvencionalnim oružjem. Šta to znači nego da bi mogli atomskim oružjem odgovoriti? Ali, ako neko stvarno misli da bi Amerika i zapadnoevropske zemlje, ili neke druge, bile spremne zbog baltičkih zemalja ući u nuklearni rat, koji ne bi mogao biti završen na ograničenom prostoru, onda je naivan. I Amerikancima je jasno, i NATO-u je jasno, da od nuklearnog rata s Rusijom nema ništa, ali šta onda ima? U ime te priče ima odluka o vraćanju NATO-a iz mrtvih, koji je bio proizveden u vrijeme hladnog rata i za kojeg je rečeno: kada ne bude Sovjetskog saveza, neće biti potrebe ni za njim, ali to više niko ne spominje. NATO je djelimično oživio, dijelom u Bosni, malo bombardovanjem Beograda, a ovo je prva ozbiljna prilika u kojoj se on može podići na noge. I zato sada imate zahtjev, u ime opasnosti od Rusije, da sve članice NATO-a, partneri i zemlje koje treba da mu pristupe itd. do 2015. godine u državnim budžetima moraju dići procenat za odbranu do 2 posto GDP-a, da bi se NATO mogao naoružavati. Gdje? U Americi! Ko tu profitira? Vojna američka industrija. Šta to znači? Proizveli smo vojnu histeriju, koja će prebaciti sredstva iz Europe u SAD."

S naftom je stvar još zanimljivija. "Cijela priča s Irakom je i počela onoga časa kada je 2000. godine Sadam Husein saopštio da će početi obračunavati svoju prodatu naftu svjetskom tržištu u eurima. Inače, prije nekoliko sedmica Rusija je potpisala s Kinom ugovor o isporuci energije od 400 milijardi dolara za deset godina. Na stranu što to pokazuje da Rusija ne zavisi od isporuke plina Evropi, to je druga priča. Dakle, nije šok uslijedio zbog potpisivanja sporazuma, nego zbog toga što je rečeno da će biti realizovan u rubljama i jianima, a ne u dolarima! I što je oformljena organizacija u kojoj su Rusija, Kina, Indija, Iran, Brazil i Južnoafrička unija, koji su donijeli odluku o dedolarizaciji cijele ekonomske zone, odnosno prebacivanju biznisa na druge valute. Isto se desilo s Iranom 2006. godine kada su počele pripreme za novi sistem obračuna i plasiranja nafte, a o formiranju tržišta mimo dolara je donijeta odluka dvije godine kasnije. Stvar vezana za naftu i za tržišta su preselili i na Siriju kada je Zapad donio odluku da gradi gasovod Nabuko, s kojim se stalo iz raznih razloga. A glavne količine gasa su u pars poljima koja dijele Iran i Katar i bilo je pitanje hoće li Zapad katarski plin svojim gasovodima dopremati do Mediterana, ili onim koji su dogovorili Irak, Iran i Sirija, i to je trebalo da bude tamo gdje Rusi imaju svoju jedinu vojnu bazu na Mediteranu. Naravno, armije služe i za to da drže kontrolu nad putevima energije, i u tu priču se potpuno uklapa i Gadafi, koji je postao predsjednik Afričke unije februara 2009. godine i predložio stvaranje monetarne unije koja će dedolarizirati Afriku i otkačiti se od dolara. Godinu kasnije sam bio na sastanku OIK-a u Kuvajtu, gdje se o tome govorilo, o moneti izvan dolara, i virus te ideje je počeo da se valja. U martu 2009. je izdat dokument o jedinstvenoj afričkoj moneti, sa 107 stranica, u kojem se kaže da je ključ uspjeha vezanje monete za zlato. No, 2011. godine CIA je ušla u Libiju, počele su pripreme za skidanje Gadafija, u čemu je učestvovao i NATO. Tada je dovedena Al-Kaida, a u pozadini je UN hladno donio odluku o uspostavljanju neleteće zone, koja se u roku od nekoliko dana izrodila u vojnu operaciju bombardovanja Gadafija. NATO je tada, u Libiji, otvorio priču o Siriji. Mislili su da će to mnogo brže uraditi, s istim ljudima, onima koji su imali kratki "izlet" u Mali, pa su bili prebačeni u Siriju, a od njih su nastale formacije nazvane umjerenim opozicionarima. Zašto Sirija, koja je, po meni, bila problem i onda i sada? Zato ja mislim da je priča o ISIL-u samo farsa."

(nastavak u narednom broju Pogleda)


izvor  http://www.oslobodjenje.ba/pogledi/prica-o-isilu-je-samo-farsa
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #237 on: October 11, 2014, 03:58:42 pm »

Trudne bosanske devojčice: Džihad je bio greška, HOĆEMO KUĆI
V. Filipović   11.10.2014.

Dve austrijske tinejdžerke bosanskog porekla, koje su napustile porodice i pobegle u Siriju kako bi se pridružile džihadistima Islamske države, shvatile su kakvu su kardinalnu grešku napravile i žele što pre da se vrate kući, pišu austrijski mediji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Veruje se da su Samra Kešinović (17) i Sabina Selimović (15) trudne i udate za borce Islamske države, te da žive u Raki, gradu pod kontrolom IS na severu Sirije. Devojke su u aprilu pobegle iz Beča, gde su živele i išle u školu, a porodicama su ostavile oproštajne poruke u kojima su napisale: "Ne tražite nas. Sad služimo Alahu i umrećemo za njega!". Svega šest meseci kasnije, dve devojke planiraju povratak kući. Kontaktirali su porodice i rekle im da im je muka od života među militantima. No, pritom se opravdano boje kako će ih prihvatiti društvo kojeg su se nedavno odrekle kako bi pobegle u džihadistički "raj na zemlji". Osim toga, austrijski zakoni ne dozvoljavaju njihov povratak. "Jednom kad odu, skoro je nemoguće vratiti se u Austriju", izjavio je portparol austrijskog Ministarstva spoljnih poslova, Karl Hajnc Grundbek.

Izvor: www.blic.rs


* 460480_fc86a13c50fd40c78cd720960061974816x9788x442_ff.jpg (20.18 KB, 470x264 - viewed 67 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #238 on: October 11, 2014, 06:48:15 pm »

Opet turski tenkovi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* turski oklop.jpg (110.89 KB, 776x517 - viewed 108 times.)

* turski oklop 1.jpg (39.5 KB, 807x517 - viewed 61 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #239 on: October 11, 2014, 07:04:50 pm »

PAKAO IZNUTRA Islamisti objavili snimak uličnih borbi unutar Kobanea
N. V.   11.10.2014.

Ekstremistička organizacija Islamska država objavila je propagandni video klip na kojem se vide džihadisti kako pucaju na opkoljenji kurdski grad Kobane u Siriji na samoj granici sa Turskom. Snimak se pojavio nakon vesti da su kurdski borci uz pomoć američke i arapske avijacije uspeli da islamiste potisnu na rub ovog grada, iako su već bili ušli u njega. U borbama je do sada stradalo 500 ljudi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na uznemirujućem snimku vide se džihadisti u pohodu na Kobane, a koliko je Islamskoj državi stalo da javnosti da do znanja da ipak pobeđuje u ovom okršaju svedoči i to što je klip snimljen prilično profesionalno. U jednoj od scena vidi se islamista sa crnom maskom na glavi kako gađa zgradu iz ručnog bacača, a već u sledećoj su prikazani islamisti kako nesmetano prolaze kroz veliku rupu koju su probili u odbrambenom zidu. U drugim scenama borci Islamske države pucaju iz raznog naoružanja na nezabeležene mete, a tu je i scena u kojoj grupa od desetak džihadista tumara pustom ulicom Kobanija. Ismet Šeik Hasan, kurdski zvaničnik, izjavio je da su borbe u tom gradu danas koncentrisane na južne i istočne delove Kobanija. On je situaciju opisao kao izuzetno tešku. "Dejli mejl" prenosi i reči Ramija Abdurahmana, direktora Sirijske opservatorije za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji, koji tvrdi da se kurdski borci žestoko odupiru napadačima, ali ih je manje u odnosu na snage islamista. Iako je tako, Kurdi već više od tri nedelej uspavaju da brane Kobani od džihadista, ali je pitanje koliko još mogu da izdrže.



Izvor: www.blic.rs


* 522889_kobani-01_f.jpg (17.11 KB, 470x270 - viewed 76 times.)
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 140   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.