PALUBA
April 25, 2024, 01:00:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Za ratne dnevnice sedamsto miliona evra  (Read 5246 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« on: October 26, 2008, 12:20:49 pm »

26.10.2008. - 00:01

Država nema novca za vojne rezerviste

Posle obveznica stare devizne štednje dobićemo i obveznice ratnih dnevnica. Radna grupa Vlade Srbije, saznaje „Blic nedelje“, izaći će u javnost s predlogom da se potraživanja rezervista namire izdavanjem obveznica s rokom naplate od pet godina. To znači da će budžet narednih godina biti opterećen dodatnim rashodom od najmanje 168, a možda i celih 700 miliona evra.

U materijalu koji je razmatrala radna grupa Vlade, a u koji je „Blic nedelje“ imao uvid, jasno se navodi da „potraživanja ratnih veterana Treće armije prete da se pretvore u ozbiljan udar na budžet“. Trenutno 49.769 lica koja su u sastavu Treće armije boravila na teritoriji Kosova i Metohije (KiM) tokom NATO bombardovanja traže da im se isplate dnevnice za 78 ratnih dana u iznosu od 3.500 dinara dnevno. Ukupno, to je 13,5 milijardi dinara ili oko 168 miliona evra.

Samo za nerazvijene
Osnov za ovakve zahteve je odluka Vlade Srbije da rezervistima sedam nerazvijenih opština na jugu Srbije (Kuršumlija, Blace, Bojnik, Lebane, Žitorađa, Doljevac i Prokuplje) u šest mesečnih rata isplati u proseku po 200.000 dinara u vidu pomoći nerazvijenom području. Odluka je doneta na osnovu sporazuma koji su 11. januara 2007. sa štrajkačkim odborima ratnih vojnih rezervista iz navedenih opština potpisali tadašnji ministar pravde Dušan Petrović i ministar finansija Mirko Cvetković. Ubrzo je to izazvalo gnev ostalih ratnih veterana koji su postavili pitanje zašto Vlada, ako već daje pomoć nerazvijenim opštinama, nije to učinila i s drugim siromašnim područjima poput Svrljiga, Brusa, Vlasotinca, Crne Trave… S manje besa, ali s jednakim pravom na isplatu radnih dnevnica, odluku Vlade kritikovali su i rezervisti iz opština koje se ne tretiraju kao nerazvijene.

Najgori scenario
Zbog toga se u materijalu koji je razmatrala Vladina radna grupa upozorava na realnu opasnost da isplatu ratnih dnevnica zatraže i pripadnici rezervnog sastava Treće armije koji su bombardovanje proveli van KiM, a njih je ukupno 102.722. U tom slučaju, država bi morala da izdvoji 28 milijardi dinara ili oko 350 miliona evra. Po istoj logici, naknadu mogu da zatraže i sva lica koja su tokom NATO agresije angažovana u rezervnom sastavu Vojske Jugoslavije, a njih je bilo 204.743. Ako bi se svi oni isplatili, budžet bi bio „olakšan“ za skoro 56 milijardi dinara ili čak 700 miliona evra. U najgorem mogućem scenariju, kada bi dnevnice zatražili svi koji su u to vreme bili angažovani u VJ (dakle ne samo rezervisti), dolazi se do neverovatnih 84 milijarde dinara ili više od milijardu evra.

Obveznice su spas
Suočeni s ovako sumanutim ciframa, članovi radne grupe, od kojih niko nije bio raspoložen da daje izjave, očigledno su se opredelili za jedino moguće rešenje – emitovanje državnih obveznica. Kako smo saznali u Vladinoj Kancelariji za saradnju s medijima, detalji ovog predloga javnosti će biti predočeni početkom novembra. Tada će se precizno znati kada će i na koji način ratni veterani moći da troše svoje oružjem zarađene dnevnice.

Извор: Блиц http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=62522
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: October 26, 2008, 12:24:23 pm »

Pa kad nisu pohapsili i kaznili one koji su naplaćivali dnevnice više puta, nego su dozvolili da sada svi traže kao oni...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: November 05, 2008, 05:48:20 pm »

Veterani tuže državu


5. novembar 2008.


Valjevo - Predsednik štrajkačkog odbora ratnih
veterana 1991/1999. godine iz Valjeva Ljubomir
Bradić kaže da više od 3.000 veterana tuži državu.


Kako je objasnio, oni su tužbe protiv države zbog neisplaćenih dnevnica već počeli da podnose preko ovlašćenih advokata.

"Od Vlade Srbije tražili smo da se ratne dnevnice, kako je to već učinjeno na jugu Srbije, isplate svim učesnicima ratnih dešavanja 1991/1999, ali to nije pomoglo i zato smo se opredelili da tužimo državu kako zahtevi za naplatu ne bi zastareli, a taj rok se već bliži", objasnio je Bradić.

On je dodao i da valjevski veterani ne prihvataju predlog radne grupe Vlade Srbije da se ugroženima isplate novčane naknade, već traže da se isplate ratne dnevnice svim veteranima.


Izvor: Tanjug

Valjevci da su pametni da tuže držvau zbog incidenta (bolje čitaj nemarnosti) koja se desila u Tovarniku 1991. godine, kada je naša avijacija dejstvovala po njima. Oni su bili na ulazu u Tovarnik, tačnije do benzinske pumpe su bili rezervisti JNA a na dalje prema varošici neprijatelji. Piloti su dobili šta treba da gađaju (i ljudi nisu krivi za to), kriv je jedan podoficir koji je danas živ i zdrav i koji je iz KOT-a dao pogrešne kordinate jer je bio toliko pijan da nije znao šta priča. Mada se Valjevci nisu baš proslavili na Kosmetu, ali kako ono kažu koga jednom ujede zmija taj se i guštera plaši. Ovo je naručito poznato kraljevačkim rezervistima koji su došli da menjaju Valjvece. Bukvalno su prilikom primopredaje položaja bežali sa izjavama, "Neka je Bog uz vas, ovde više izginusmo od naših nego od neprijatelja". Možete misliti kakav je bio moral kraljevačkim rezervistima kada su to sve videli.

Stvarno je sramota ovo više šta se radi u vezi dnevnica. Naravno ima tu dosta ljudi koji traže ono što im ne pripada, zato treba za ovakve slučajeve formirati komisiju koja bi utvrdila istinu. Ako država nije u mogućnosti trenutno sada da izvrši isplate mogu da kompenzuju dug. Koliko ima veterana koji ne mogu struju da plate, pa neka im otpišu npr. dug za utrošenu električnu energiji u zamenu za neisplaćne dnevnice. Ima još mnogo načina kako bi ovo moglo da se reši. O nekom poštovanju veterana danas u društvu je tek posebna i žalostna priča. Kako su to rešili Hrvati svaka im čast.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #3 on: November 05, 2008, 10:21:46 pm »

Stvarno je uzasan odnos ove drzave prema njenim gradjanima!  Sad Angry
Jos kada se procita ovaj clanak (ukratko svi koji nisu uplacivali doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje, dug ce im biti otpisan ): http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Oshtra-polemika-o-penzijama.lt.html
Sta reci, nisam ni dva dana ovde, vec mi je muka gde sam se vratio... 
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #4 on: November 06, 2008, 12:02:14 am »

Stvarno je uzasan odnos ove drzave prema njenim gradjanima!  Sad Angry

Ništa mi ne pričaj Angry Mene je svojevremeno država htela da tuži jer sam sa isplatom plata kasnio tri meseca jer nisam imao para na računu, a u potraživanju sam imao sulude novce. Ali ajde, pozajmio sam i isplatio plate, a sad mi rastu rogovi jer redovno izmirujem obaveze Angry Shocked Angry
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #5 on: September 07, 2012, 07:30:10 am »

Rezervistima za ratne dnevnice do dve milijarde dinara

Beta    | 06. 09. 2012. - 12:34h


Sud za ljudska prava u Strazburu naložio je Srbiji da uredi način isplate ratnih dnevnica ratnim rezervistima, posle tužbe grupe niških rezervista tom sudu, izjavio je danas njihov advokat Srđan Aleksić.

Aleksić je pred sudom u Strazburu zastupao 8.500 rezervista, a ukupna suma koju bi Vlada mogla da isplati rezervistima je oko dve milijarde
dinara.
 
Grupa niških rezervista pokrenula je postupak za zaštitu prava pred sudom u Strazburu, koji je presudom naložio Vladi Srbije da u roku od šest meseci od dana pravosnažnosti uredi način isplate ratnih dnevnica "svim licima koja na to imaju pravo bez bilo kakvih diskriminacija".
 
- Sud u Strazburu je presudu doneo na zatvorenoj sednici 10. jula, a dostavio je mojoj kancelariji i Vladi Srbije 28. avgusta. Vlada ima rok od tri meseca da izjavi prigovor a potom i šest meseci da pronađe način za isplatu dnevnica rezervistima - rekao je Aleksić na konferenciji za novinare.
 
Povod za tužbu bila je odluka Vlade Srbije od januara 2008. godine, kojom je rezervistima iz sedam opština na jugu Srbije isplaćena ratna dnevnica koju je Vlada nazvala socijalnom pomoći.
 
Aleksić je naveo da je sud u Strazburu isplatu rezervistima iz sedam opština na jugu Srbije 2008. godine ocenio kao ratnu dnevnicu a ne kao socijalnu pomoć.
 
- Ta nazovi socijalna pomoć isplaćivana je iskuljučivo ratnim rezervistima od kojih nije tražen dokaz da se radi o socijlano ugroženoj kategoriji, a isplatne liste, odnosno izvodi banaka upravo glase na ratne dnevnice a ne na socijalnu pomoć - rekao je Aleksić.
 
Advokat je dodao da je sud u Strazburu zaključio i da su rezervisti iz drugih opština diskriminisani.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Kolton
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #6 on: November 14, 2012, 09:45:55 pm »

   Mislim da je vezano za temu... ako nije ne obraćajte pažnju !
   U Kruševcu je nedavno formiran "new" Savez boraca koji veteranima koji se učlane obećava naplatu dnevnica od države, ako treba i preko suda (kog Sad). Očekivane cifre po rezervisti se kreću od 25 000 evra pa naviše, naravno u zavisnosti od dana provedenih na ratištu. Stvarno lepo zvuči, a sve što treba da moji sugrađani urade je da plate 300 din članarine i potpišu ugovor kojim se obavezuju da advokatu prepuste 10 % dobijenih dnevnica, naravno po čoveku.
   Ne znam vaše mišljenje, ali je činjenica da na prste jedne ruke mogu prebrojati moje ratne drugove koji se nisu upisali. Ja naravno nisam, a vreme će pokazati ko je bio u pravu !
   
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.