PALUBA
April 19, 2024, 01:34:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: 7 stvari zbog kojih smo voleli SFRJ  (Read 10771 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 210


« Reply #15 on: January 31, 2016, 09:19:56 pm »

Као прво, били смо млади, а у младости је све лепше. Природно је да људи, како време пролази, потискују лоше успомене и задржавају оне лепе. За мене је то било безбрижно време. Код мене је то био резултат младости, али је чињеница да су људи имали мање стреса, посебно око посла. Људи су веома ретко мењали послове, често су остајали у истом предузећу до пензије. Међутим, то није била специјалност СФРЈ него су времена била таква. И у Америци су људи пуно ређе мењали посао него данас.

Све је било квалитетније, од ципела до веш машине и телевизора. Међутим, тако је било и у свету.

Југославију је уништила лоша економија, све што се дешавало касније је само последица тога. Када је економија у питању, велика је штета што су полуписмени политичари гушили оне талентоване људе који су имали смисла за бизнис. Сви се данас дивимо ”Искрином” телефону. Некада је за ту индустрију постојао подругљиви назив ”шарафцигер идустрија”, у смислу да они ништа не производе, него само склапају. У складу са тим је био и однос политичара према таквим предузећима, у земљи која је имала 6 железара. Са друге стране, на почетку текста из ”Блица” поменуте су рекламе, побројана су нека предузећа која су се рекламирала. Шта је могла да рекламира нпр. ”Железара Никшић”, ”Уљаник” или ”Соко”? Коме? Њихово тржиште је сасвим другачије, не производе за потрошаче, њихова роба се не купује на основу новинских и ТВ реклама. Ти огласи су били резултат ”друштвеног договора” или телефонског позива, јер је требало подржати медије.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #16 on: January 31, 2016, 10:22:51 pm »

Ону кућну вагицу ја још имам. Ено је у кухињи и наравно још мери тачно. На њој проверавам ствари из самопослуге. Оне дигиталне умеју да украду Wink.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #17 on: January 31, 2016, 10:37:40 pm »

Mi, rođeni pedesetih godina prošloga veka, najlepše godine života smo proživeli u tadašnjem blagostanju koju nam je nudila SFRJ.
Neki danas tvrde da smo bili indoktrinisani!

Da li je to bitno, odrastali smo u zdravom okruženju, puni pozitivih ideala i ideja.

Sada nam ostaje samo da se sa setom sećamo tog perioda.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #18 on: February 01, 2016, 06:59:25 am »

Onaj mlin za kafu jos uvek imam !!! Naravno, odavno je van funkcije.....  Tasta kaze da da joj ni jedna kafa nije imala bolji ukus nego ona koja je u njemu izmlevena!!!!

Iskrin telefon je i dalje u funkciji... Hteo sam tasti da zamenim sa novijim modelom, ali je odbila...  Kaze da joj ovi noviji modeli sa "nabadanjem" iskrivise sve prste na ruci...

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #19 on: February 01, 2016, 03:21:43 pm »

не пијем кафу, али жена је у праву. тад се у њему млела прав кафа, можда не неког супер квалитета, али била је кафа, за разлику од данашњих бућкуриша.

друго, ја сам млађи, '76. годиште, али једну много важну ствар памтим из сфрј. била је то ВЕРА У БОЉЕ СУТРА. људи су имали наду да ће бити боље, и руку на срце и било је све боље до општенародног весеља са певањем и пуцањем. од веома сиромашне земље разорене ратом стигло се до оног што смо имали 80тих, средње развијену земљу са сталним напретком. а данас? то је оно шта нас, који памтимо сфрј, убија у појам.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #20 on: February 01, 2016, 04:58:47 pm »

Готово све ствари које сте поставили до сада на овој теми су биле у употреби и 90-тих. Отварачи за конзерве постоје и данас. Поштанска сандучад са ознаком ПТТ могу се наћу Србији и у градовима. Механичке касе су коришћене док Динкић није увеко ПДВ.

Што се тиче праћке са жичаном муницијом... Боља је она што лансира камење. Има већу разорну моћ (лично се уверио).
« Last Edit: February 01, 2016, 05:05:36 pm by torpedo011 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: February 01, 2016, 07:08:43 pm »

те отвараче за конзерве никад нисам користио. од кад знам за себе у кући је био јна комплет, па се конзерва отварала искључиво оним ножем. та навика ми је остала до дан данас, а у међувремену је набављено још неколико таквих комплета. зато сам у војсци лудео како неко не уме да отвори конзерву, а нико није успео да ме победи у брзини отварања Grin

праћка је код нас увек користила камен или куглагер. ово се звало раклица или пецкалица, и било је веуома погодно кад се неко сагне Grin
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #22 on: February 01, 2016, 07:28:33 pm »

Готово све ствари које сте поставили до сада на овој теми су биле у употреби и 90-тих. Отварачи за конзерве постоје и данас. Поштанска сандучад са ознаком ПТТ могу се наћу Србији и у градовима. Механичке касе су коришћене док Динкић није увеко ПДВ.

Negde su isto žuti poštanski sanduci, ali PTT več gugo ne piše, kase su več dugo u muzejima i slično. Recimo u SLO nemože se kupiti margariin "Dobro jutro". Inače imamo margarin za par meseci, ali Dobro jutro ide za par dana Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #23 on: February 01, 2016, 09:09:14 pm »

пре пар дана сам у пошти чуо "е, иди испразни сандуче". значи да се још користи. ко и зашто неам појма. иначе већ дуже време су по већим градовима црвени, а ово код нас нисам ни обратио пажњу. свратим сутра успут па усликам ако га неко не мазне ноћас Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #24 on: February 01, 2016, 09:25:09 pm »

До отприлике краја 60-тих поштански сандучићи су и били црвени. Тек након тога су "пожутели". И облик тих старих је био нешто другачији од овог жутог на слици.
Logged
dobri covek
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #25 on: May 26, 2016, 07:06:50 pm »

Vi kako hoćete, ali ja sam imao samo jedan razlog zbog kojeg sam voleo SFRJ. Zato što je postojala.

Današnje republičice i banana rapublike ne zaslužuju poštovanje, a objašnjenje razloga bi bilo zalaženje u politiku, koju iz principa ne volim...

Inače, "Iskrin" telefon ETA-80 (kao i varijanta sa tastaturom, a postojala je i varijanta bez tastature...) je dobio nekoliko nagrada za dizajn. Vidjao sam pojedine primerke da rade i dan danji.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #26 on: May 26, 2016, 09:31:46 pm »

Vrhunski aparat u ono vrijeme sa jako pouzdanom elektronikom.

http://www.novilist.hr/Znanost-i-tehnologija/Tehnologija/Telefon-ETA-i-u-muzeju-MoMa-u-New-Yorku

poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #27 on: May 27, 2016, 05:02:55 am »

I jedan od najtrazenijih suvenira iz hotela na OI u Sarajevu
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #28 on: May 29, 2016, 07:45:49 pm »

Vrhunski aparat u ono vrijeme sa jako pouzdanom elektronikom.


Kada sam davne 1982. godine dobio priključak za fiksni telefon u stanu, kupio sam upravo ovakav telefon - crveni!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #29 on: December 15, 2016, 09:01:23 pm »

Ha, tek sad, prvi put vidim ovaj topik. U 7 tačaka na prvoj strani ima nekih nedsotataka, recimo tačka 3, televizori su bili i Gorenje. Imali smo ga mi, u 70-im, u koloru je bio, bez daljinskog upravljanja a dugmeta za kanale na desnoj strani bila su cilindrična, duga i kad si preklapao išlo je tvrdo i daleko se čulo "štakkk". Imali smo i ETA telefon, ne sećam se dal crveni ili žuti i danas mi je ŽAO da ga više nemam kao suvenir...ali ko je mislio tad.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.