PALUBA
March 28, 2024, 11:45:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: George Patton  (Read 4294 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: September 29, 2014, 05:43:00 pm »

Najava iz casopisa VP.

================

Jedini saveznički general koji je mogao parirati Nijemcima


Autor:mr. sc. Zvonko Trzun

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Američki general George Patton bio je jedan od najosebujnijih aktera Drugoga svjetskoga rata, čovjek o kome je napisano mnogo toga dobrog, ali i podosta loših stvari. Pa gdje je onda istina, razumno se je zapitati? Za početak, možda će najbolje biti da prepustimo riječ onima koji su s njime ili protiv njega ratovali kroz tri duge i teške godine, sve do njemačke kapitulacije 1945. godine. Jedan od najvećih pobornika one pozitivne Pattonove slike svakako je njemački feldmaršal Gerd von Rundstedt koji je i sam bio briljantni vojskovođa.
Predvodio je njemačku vojsku u trenutcima najvećih pobjeda, čak i onda kada je bila natjerana u samoubilačke misije, ali svejedno je nekako uspijevao sačuvati glavninu svojih snaga. U očajničkoj ofenzivi kroz Ardene krajem 1944., njegove su umorne oklopne divizije ipak umalo presjekle savezničku vojsku na dva dijela prije nego što se umiješao Patton i sa svojih nekoliko divizija (u prvome naletu samo njih tri!) razbio obruč oko Bastognea kao ključnoga središta taktičkih pravaca.
Za to se vrijeme Montgomery tek namiještao i pripremao za pokret, a Bradley, Hodges i Eisenhower zgranuto gledali ne znajući zapravo što da rade. Patton je znao, i bez razmišljanja krenuo u akciju. Kada su, dakle, nakon rata Rundstedta upitali za najtežeg protivnika, bez imalo je razmišljanja odgovorio kako je baš Patton bio najbolji saveznički general. Pattona tada, na žalost, više nije bilo među živima, ali nema nikakve sumnje kako bi pohvalu od tako respektabilnoga protivnika smatrao najvećim komplimentom. Uostalom, komplimenata s njemačke strane zaista nije nedostajalo: tisuće i tisuće njemačkih vojnika i zapovjednika govorilo je isto - za njih je Patton bio najteži i najstrašniji protivnik.

A možda bi Pattona ipak više veselila pohvala od kojega saveznika, pa makar se radilo o Rusima, prema kojima nije gajio prevelike simpatije? Ako su njihovi generali i morali dobro vagati riječi, onda je barem Staljin (kojega je Patton inače nazivao krvožednim zločincem) bio upravo iznenađujuće iskren i u jednome intervjuu priznao - „Crvena armija nikada ne bi mogla zamisliti, a kamoli provesti takav proboj kakvoga je provela Pattonova Treća armija preko cijele Francuske“.
Ovaj kompliment ima još veću težinu ako se zna kako je taj isti Staljin podignuo Crvenu armiju na razinu nedodirljive institucije, odnosno učinio od nje temelj na kojemu će graditi svoje komunističko carstvo. Unatoč tome, Pattona je ipak stavio na prvo mjesto. Između svih savezničkih generala malo je takvih koje su podjednako hvalili i saveznici i protivnici. Pattonovu ulogu ne ocjenjuju svi u pozitivnom svjetlu. Svi se njegovi suradnici slažu kako je bio težak čovjek, zahtjevan zapovjednik i često nepodnošljivo ćudljiv. Tako svadljiv i nepopustljiv zacijelo ne bi (čak i da je kojim slučajem poživio malo duže) ostvario nikakvu političku karijeru, posebno ne tako blistavu kao što je kasnije uspjelo Eisenhoweru.
No Eisenhower je ionako dobrim dijelom bio diplomat prerušen u generala, odmjeren u izjavama i uglađen u ponašanju. S druge bi strane Patton zacijelo do posljednjega daha nastavio izazivati kontroverze, bez dlake na jeziku i bez ikakve mjere dajući politički nekorektne izjave. Kao strateg bio je fantastičan, ali su ga kao čovjeka mnogi upamtili u negativnom svjetlu i sve ih je više bilo koji su mu se željeli osvetiti za nekakvu nespretnu uvredu.

Nije bilo lako njegovim podređenima, kao što uostalom nije bilo lako niti njegovim šefovima: pa ipak i jedni i drugi se slažu kako je bio odličan, možda i ponajbolji saveznički general, i samo je zahvaljujući vještini na bojnome polju uspio preživjeti silne skandale kojima bi netko drugi već odavno minirao vlastitu karijeru. Kada bi neki nadobudni povjesničar, u svjetlu svega navedenog, htio Pattonovu karijeru (i uostalom njegov čitavi život) opisati s jednom jedinom rečenicom, onda bi ona vjerojatno glasila - „jednima najbolji, drugima najgori, ali baš nikome nezanimljiv“.
I zaista, ako nikada nije bilo teško pronaći dovoljno Pattonovih pristaša ili protivnika, čini se da je mnogo teže bilo pronaći onoga tko o njemu nije stvorio baš nikakav sud. Susreti s njime nisu se zaboravljali. Pitanje je, naravno, koliko ima istine u toj njegovoj javnoj, glasnoj i nerijetko antipatičnoj slici „generala-šerifa“ (a koja je svima više-manje poznata): u ovom ćemo izdanju predstaviti Pattona ne samo kroz intervjue nego i kroz intimne misli koje je zapisivao u dnevnik, ne bi li tako čitateljima približili i onu njegovu drugu stranu, uglavnom (namjerno!) skrivenu za sve osim za najbliže prijatelje i obitelj.
 Da, bio je uistinu ponekad antipatični „šerif“, ali daleko od toga da bi to bilo sve – jer bilo je u Pattonu više humanosti i empatije nego u mnogima koji su se skrivali iza blagoga smiješka. Sve koji su o Pattonu do sada već stvorili neki sud, ili misle da je o njemu već ionako sve napisano, ipak pozivamo da pročitaju sljedeće redove. Možda do zadnje stranice doista potvrde svoje stavove, a možda se ipak predomisle kad saznaju više o njemu? Jedino ravnodušnih i dalje neće biti - u to smo pak sasvim sigurni. Patton nije, i nikada ne bi bio čovjek od „zlatne sredine“.

http://vojnapovijest.vecernji.hr/


* patton-crop.jpg (18.07 KB, 322x352 - viewed 126 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: June 24, 2015, 09:04:09 am »

Vir: "Večernji list" Vojna povijest
http://www.vecernji.hr/

Patton je ipak pobijedio Montgomeryja

Rivalstvo prema Montgomeryju i dalje je bilo među najsnažnijim njegovim motivima. No nije li on i zaslužio da prestigne tog britanskog napuhanka?

Montgomery je napad s ciljem prelaska Rajne započeo 7. veljače, na svoj tipično metodičan i spor način. Akcijama kopnene vojske prethodilo je strahovito bombardiranje iz zraka i iz dalekometne artiljerije, no svejedno će mu trebati još puna četiri tjedna i više od 20 000 britanskih i američkih žrtava dok raščisti njemačke snage koncentrirane na tom području. Južno od Düsseldorfa Bradleyeva 12. grupa armija nailazila je na kudikamo slabiji otpor, budući su se Nijemci već uglavnom povukli iza Rajne. Već 6. ožujka Treća armija probila se kroz slabo branjenu njemačku regiju Eifel i udarila prema širokoj rijeci, da bi onda otkrila kako su svi mostovi sjeverno od Koblenza porušeni: za prelazak će očito trebati sagraditi pontonski most. No već i situacija da je dosegnuta Rajna bila je Pattonu dovoljan razlog za zadovoljstvo, jer je bilo „nužno uvući Prvu i Treću armiju toliko duboko u planove za daljnji prodor da nikako ne mogu biti povučene na sjever u skladu s britanskom umotvorinom o napadu 60 divizija na Ruhr (naravno, pod Montgomeryjevim vodstvom – op. autora)“.

Rivalstvo prema Montgomeryju i dalje je bilo među najsnažnijim njegovim motivima. No nije li on i zaslužio da prestigne tog britanskog napuhanka? Sa zadovoljstvom je čitao izvješća o ispitivanju ratnih zarobljenika, koji su svi ponavljali kako im je „najveći strah što radi Treća armija, a general Patton glavna tema razgovora. Gdje je on? Kada će i gdje napasti? O tome razmišljaju svi Nijemci nakon kraha njemačke protuofanzive u prosincu (a za koji su najzaslužnije upravo Pattonove divizije)... General Patton je general kojega se Nijemce boje ponajviše. Uspjeh Treće armije zasjenio je čak i strah od dolaska Rusa“. Što se tiče napredovanja, i ovdje su postojale naznake dobrih vijesti: sredinom ožujka Bradley i druga dva zapovjednika Grupa armija, Devers i Clark, te još šest generala promaknuti su u čin punih generala (četiri zvjezdice). Ovo je bila dobra vijest za Pattona, jer se moglo očekivati kako će se u sljedećem krugu promaknuća naći i on.

Nekako u isto vrijeme Treća armija je zaustavljena u približavanju Rajni, budući je po Eisenhowerovoj zapovijedi poslana na jug da pomogne Sedmoj armiji general-bojnika Alexandera Patcha u čišćenju preostalih džepova njemačkog otpora zapadno od Rajne i u napredovanju prema samoj rijeci. Patton nije bio sretan ovim skretanjem: „Ako ne krenemo preko Rajne uskoro, odnosno prije Britanaca, moglo bi se dogoditi da izgubimo deset divizija koje će biti poslane Montyju“. A onda se dogodilo čudo. U noći 22. ožujka patrola Pattonove armije otkrila je da u Niersteinu, na istočnoj obali Rajne, uopće nema njemačkih snaga: bila je to prilika koja se nije smjela ispustiti, i Patton je smjesta naredio da se iskoristi ova okolnost.

Prelazak je započeo odmah iza ponoći, a do jutra je već čitava pješačka bojna bila na drugoj strani uz cijenu od samo 28 žrtava. Tek ujutro Patton je nazvao Bradleya i rekao mu fantastičnu vijest: „Nemoj reći nikome ali ja sam već preko. Ovdje je tek šačica Nijemaca i čak ni oni nemaju pojma. Dakle, nemoj ništa objavljivati“. Kasnije tijekom dana Nijemci su ipak otkrili da je Treća armija započela s prelaskom Rajne: odmah je pokrenuta akcija čišćenja uz snažnu zračnu potporu, ali već je bilo kasno. U svakom slučaju nije više imalo smisla tajiti informaciju o prelasku. Patton je još jednom nazvao Bradleya: „Brad, za ime Božje reci svima da smo prešli. Želim da svijet sazna da je Treća armija prešla preko Rajne prije Montyja“. Sve ovo događalo se samo dan prije nego je Montgomery započeo svoj dramatični prelazak kojemu je svjedočio načelnik Imperijalnog glavnoga stožera feldmaršal Alan Brooke, premijer Churchill i sva sila drugih visokih uzvanika.

Trebao je to biti događaj koji će okruniti godine borbe i opravdati velike žrtve, a uz to i svijetu pokazati svu veličinu britanske ratne tradicije: no cijeli je spektakl poprilično potamnio nakon saznanja da je Patton već čekao na drugoj strani.


* 1e427b8e4148f67fa3e79d5b8e7f9ba1.jpg (97.53 KB, 780x505 - viewed 125 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: June 24, 2015, 10:48:27 am »

A možda bi Pattona ipak više veselila pohvala od kojega saveznika, pa makar se radilo o Rusima, prema kojima nije gajio prevelike simpatije? Ako su njihovi generali i morali dobro vagati riječi, onda je barem Staljin (kojega je Patton inače nazivao krvožednim zločincem) bio upravo iznenađujuće iskren i u jednome intervjuu priznao - „Crvena armija nikada ne bi mogla zamisliti, a kamoli provesti takav proboj kakvoga je provela Pattonova Treća armija preko cijele Francuske“.
Услови у Француској 1944, која је имала добру путну и железничку мрежу, није видела рата, су били далеко повољнији од оних на Источном фронту. Поготово што су савезници имали 2,5 године да се темељно спреме.

Али и поред свега треба поменути продор Црвене армије у Србију, који је изведен муњевито и са слабим снабдевањем - слично као и Патонов продор кроз Француску.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: August 27, 2016, 06:00:29 am »

Vir: "Večernji list" Vojna povijest  Zagreb
http://www.vecernji.hr/
26.08.2016.

Patton je bio oduševljen Guderianom


Nakon što je gotovo dva desetljeća strpljivo čekao da američki generali prepoznaju potencijal tenkovskog napada, Patton je napokon odlučio poduzeti sve što je u njegovoj moći ne bi li stvorio kritičnu masu istomišljenika: držao je predavanja, pisao članke za vojna glasila i u razgovorima skolegama naglašavao kako tenkovi mogu doduše biti korišteni kao obrambena vozila, ali njihova najveća vrijednost leži u mogućnosti da budu pokrenuti u velikom broju i onda poslani da koncentrirani u jednoj točki probiju protivničke linije.
 
lipnju 1937. Patton je uživao u svojem najdražem hobiju, jahanju, kada ga je iznenada konj iznevjerio i slomio mu nogu. Trebalo je čak šest mjeseci da slomljena noga zaraste, ali Patton je dobro utrošio slobodno vrijeme čitajući tek prevedene knjige Guderiana i Rommela (prijevod je organizirala vojna obavještajna služba). I dok je iz Rommelove knjige svakako pokupio značajne lekcije kako koristiti pješaštvo, Guderianovu je knjigu o uporabi tenkova doživio kao pravo prosvjetljenje i tijekom rata će doslovno provoditi ono što je ranije napisao njemački genijalac: je li možda čak učenik u kojem detalju pretekao učitelja, o tome neka svaki čitatelj sam donese zaključke. U isto vrijeme započela je inače proizvodnja lakoga tenka M2 (kolokvijalno nazvanog „Mae West“ prema glumici bujnoga poprsja, a sve zbog dvostruke kupole). Ovaj je tenk bio opremljen samo strojnicom i više je spadao u kategoriju vozila za potporu pješaštvu nego tenku koji će predvoditi napad, onako kako su te sugerirali vodeći teoretičari Guderian i Liddell Hart. Patton je naravno bio potpuno nezadovoljan ovakvim tenkom, ali vojni vrh i dalje nije vjerovao u moć tenkova i zato je gurao ovakva laka vozila.
   
Nakon što je gotovo dva desetljeća strpljivo čekao da američki generali prepoznaju potencijal tenkovskog napada, Patton je napokon odlučio poduzeti sve što je u njegovoj moći ne bi li stvorio kritičnu masu istomišljenika: držao je predavanja, pisao članke za vojna glasila i u razgovorima skolegama naglašavao kako tenkovi mogu doduše biti korišteni kao obrambena vozila, ali njihova najveća vrijednost leži u mogućnosti da budu pokrenuti u velikom broju i onda poslani da koncentrirani u jednoj točki probiju protivničke linije. Nakon toga kreće pješaštvo i eksploatira tenkovski proboj. No bitka za konačnu afirmaciju tenkova neće biti laka: vrijeme tenkova kao da još nije došlo, osim naravno u Njemačkoj, gdje je to pak držano u velikoj tajnosti. Američki vojni vrh za to je vrijeme i dalje forsirao korištenje konjaništva u ratu, odbacujući i čak ismijavajući usijane glave koje bi se drznule tražiti da vjerne i dokazane konje zamijene nekakve limene kutije upitne vrijednosti. Patton je odlučio napadati lukavo, ali ne previše agresivno: koliko god htio progurati svoju viziju tenkovskog ratovanja, bio je svjestan da će najbrži put biti ako se sam najprije popne u vojnoj hijerarhiji. Stoga je tenkove spominjao samo tamo gdje je osjećao da bi to moglo biti prihvatljivo, a prešućivao ih je kada bi se našao u izrazito konzervativnim krugovima. Naravno, može se sada Pattonu spočitavati da nije imao hrabrosti beskompromisno stati iza svojega stava, ali takve su kritike potpuno promašene: radikali u vojsci nikada nisu bili dugoga vijeka i obično bi završili tako da budu rano poslani u mirovinu, a jedini je put za guranje ovakvih ideja bilo potiho lobiranje i spominjanje pravih ideja pravim ljudima, jednom kada se uspije doći do njih.


* Guderian.jpg (95.76 KB, 780x505 - viewed 116 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: August 27, 2016, 07:55:07 pm »

Puno sam čitao o njemu, i nikada mi nije bilo jasno zašto je za pojasom stalno nosio veliki revolver.

On, kako general imao je dovoljno pratnje, tako da mu lično oružje nije trebalo ni za šta - osim za ispoljavanje njegovih ličnih kaprica.

Zatim, nije mi jasna njegova uloga vojnog policajca na raskrsnici (negde u Francuskoj), gde je on lično upravljao saobraćajem mnoštva vojnih vozila ...

Slažem se, prema svemu što je napisano o njemu - bio je zaista čudak, i često samoreklamer.

Verujem da je pročitan i od svojih pretpostavljenih, i zbog njegovih nepromišljenih gluposti i kaprica  nije mu dodeljena nikakva uloga prilikom D-day, već je svojom pojavom i imenom glumio fantomsku armiju u Britaniji (FUSAG), da zavara nemce o pravom mestu iskrcavanja.

Sklon sam mišljenju da je njegova slava fantomska, i da su njegovi vojni uspesi rezultat čistog slučaja, povoljnog spleta okolnosti i njegove ''lude glave''.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: August 28, 2016, 06:26:16 am »

Reklama čudo čini, isto kao i u vezi generala Mekartura. Roll Eyes
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.