PALUBA
March 29, 2024, 11:04:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Ebola  (Read 27157 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #15 on: October 09, 2014, 06:56:57 pm »

Upravo sam htio napisati da se po netu širi vijest da je u Makedoniji preminula osoba od ebole.
Ima li ikakvih vijesti iz domaćih medija, ovo sve šire ameri.

poz.
Logged
nikoladi
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4


« Reply #16 on: October 09, 2014, 06:58:22 pm »

ceka se izjava ministerstva zdrastva
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #17 on: October 09, 2014, 08:40:32 pm »

Upravo sam htio napisati da se po netu širi vijest da je u Makedoniji preminula osoba od ebole.
Ima li ikakvih vijesti iz domaćih medija, ovo sve šire ameri.

poz.

Preminula je osoba za koju se sumlja da je imala ebolu, ali na zalost nase novinske agencije su u klasi zute stampe. 
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #18 on: October 09, 2014, 09:38:13 pm »

21:07, 09.10.2014.

Autor: Agencija TANJUG

   


SKOPLJE - Makedonske vlasti saopštile su večeras da preminuli Britanac, za koga se sumnjalo da je zaražen ebolom, nije umoro od ebole već od drugog virusa.

Britanac je imao visoku temperaturu i unutrašnje krvarenje, a temperatura tako visoka nije karakterištična za ebolu, saopšteno je u Skoplju.

Zdravstvene vlasti u Skoplju večeras su bile u povišenom stanju pripravnosti.

Policija i zdravstveni radnici u skafanderima blokirali su hotel "Super Osam" kod Stare Čaršije u kome je odseo Britanac.

Kako navodi Hafington post, preminuli Britanac se zove Vilijam Puli i zdravstvni je radnik koji je kao dobrovoljac radio u Sijera Leoneu.

On je tamo došao u kontakt sa virusom, pa je potom prebačen u Britaniju 24. avgusta gde se navodno oporavio u karantinu u londonskoj bolnici Rojal fri.

Rojters prenosi da da je Britanac stigao u Makedoniju iz Britanije 2. oktobra, a da je u bolnicu primljen danas oko tri sata popodne i da je preminuo nekoliko sati kasnije.

Britanska agencija prenosi i izjavu Jovanke Kostovske iz Ministarstva zdravlja Makedonije da su uzorci krvi Britanca poslati u Nemačku na testiranje.

I Ministarstvo zdravlja Srbije pratilo je situaciju u Makedoniji.

"Ministarstvo zdravlja prati situaciju i preduzima sve neophodne mere, a o ovom konktretnom slučaju čeka se zvanična potvrda Svetske zdravstvene organizacije", rečeno je danas.

Ministarstvo zdravlja Srbije je ranije danas saopštilo da su preduzete sve neophodne mere prevencije i sprečavanja unošenja ebole u Srbiju, a tim povodom je pod zdravstveni nadzor stavljeno 708 osoba, od kojih su 92 doputovale sa područja ugroženih tim virusom.

Kako se navodi, prateći kretanje epidemiološke situacije Ebola virusnog oboljenja (EVO) u svetu i odgovarajućih preporuka SZO, do sada su u koordinaciji Ministarstva preduzete sve neophodne mere prevencije i sprečavanja unošenja virusa u Srbiju.

Pojava prvog slučaja obolevanja od ebole u Evropi nalaže intenziviranje do sada preduzetih mera unutar zdravstvenog sistema Srbije, a u skladu sa preporukama SZO. U tom cilju, Ministarstvo zdravlja preduzelo je, između ostalih, aktivnosti i mere obezbeđivanja dodatnih količina zaštitne opreme.

Od izbijanja epidemije ebole, do sada je, većinom u Zapadnoj Africi, umrlo najmanje 3.860 ljudi, od kojih su više od 200 bili zdravstveni radnici.



Izvor:KUrir
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #19 on: October 09, 2014, 09:42:09 pm »

Negdje sam vidio samo kratku vijest da je u pitanju Englez i prvi preliminarni rezultati upućuju na to da nije Ebola nego neka druga zarazna bolest, ali nije navedeno koja...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #20 on: October 09, 2014, 11:44:33 pm »




   Verovatno Velike boginje ili Kuga kada mu već Ebola nije mogla ništa... Znači, bio je u dodiru sa Ebolom u Sijera Leoneu kao zdravstveni radnik, ali se potom potpuno oporavio i nakon mesec dana krenuo na turneju po istočnoj Evropi gde je iznenada umro od visoke temperature i unutrašnjeg krvarenja! Super i to ''Super 8'' za ovako brižljivo isfiltriranu vest koja nikako ne bi trebala da izazove paniku i strah kod nas stanovnika Balkana...


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #21 on: October 10, 2014, 05:16:39 pm »

Preminula je osoba za koju se sumlja da je imala ebolu, ali na zalost nase novinske agencije su u klasi zute stampe. 

Samo kod vas.  Roll Eyes Tongue

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #22 on: October 10, 2014, 05:29:58 pm »

Bit ce ovdje svakakvih prica.   Sad

==========

MISTERIOZNA SMRT U MAKEDONIJI
PRIJATELJ BRITANCA KOJI JE UMRO U SKOPLJU 'Pio sam s njim, nije ga ubio alkohol nego ebola'

SKOPJE Britanac za kojeg su sumnjalo da je jučer u Makedoniji preminuo od ebole, satima prije smrti bio je zbunjen i vidljivo je drhtao, izjavio je Michael English, prijatelj koji je odsjeo s njim u skopskom hotelu.

Preminuli je identificiran kao Colin Jeffrey, 58-godišnji poslovni čovjek koji je u Makedoniju stigao 2. listopada.

English se trenutno nalazi u karanteni, a danas je razgovarao s novinarima. 'Colin je dva dana govorio kako se ne osjeća dobro. Imao je vrućicu, ali je odbijao ići doktoru.'

'To jutro je rekao kako se osjeća bolje. Dogovorili smo se da ćemo se u podne naći u lobiju hotela. No, nazvao me i rekao da se opet ne osjeća dobro te da mu se tresu ruke. Bio je zbunjen. Hotelsko osoblje potom je nazvalo hitnu pomoć', priča English.

Jeffrey je odmah otpremljen u bolnicu, ali više mu nije bilo spasa. Preminuo je 90 minuta po dolasku u bolnicu.

 Jovanka Kostovska, načelnica odjela za zarazne bolesti u makedonskom ministarstvu zdravlja, izjavila je da postoji mogućnost kako je Jeffrey preminuo od trovanja alkoholom: 'Imamo informacije iz više izvora prema kojim je pacijent često, i u velikim količinama konzumirao alkohol, što je moglo dovesti do kliničke slike slične zaraznoj bolesti'.

No, English oštro demantira da je njegov kolega umro od alkohola: 'Takve sugestije sigurno nisu istinite. Nije pio ništa više od ostalih', kategoričan je prijatelj preminulog.

Napominje kako je Jeffrey oženjen, da ima troje djece te da u Africi nije bio punih šest godina. Naglašava kako je ludost pomisliti da je Jeffrey mogao imati ebolu, osim ako nije zaražen u Velikoj Britaniji, gdje do sada nije zabilježen niti jedan slučaj ove opake bolesti.

Britanske vlasti objavile su da postoji mala vjerojatnost kako je njihov građanin preminuo zbog ebole, unatoč tome što je imao slične simptome.

'Smatramo da je mala vjerojatnost da je ebola uzrok smrti našeg državljanina. Unatoč tome, nastavit ćemo raditi s našim partnerima u istrazi', rekao je dr. Brian McCloskey iz britanskog Zavoda za javno zdravstvo.

http://www.jutarnji.hr/
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #23 on: October 10, 2014, 10:49:39 pm »




   Stvarno poneki mediji preteruju sa vređanjem naše prosečne čitalačke intelegencije. Pa molim vas, ko još veruje u to da Englez, Irac ili Rus mogu da umru od alkohola?


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #24 on: October 11, 2014, 02:45:30 pm »

OPAKA BOLEST
VODEĆI EPIDEMIOLOZI Europa će se obraniti od ebole. Drama će se dogoditi u Africi. Bit će više od 1,4 milijuna zaraženih

Kada se 20. rujna zrakoplov United Airlinesa na letu 951 iz Washingtona spustio u Dallasu, to je trebao biti početak novog i sretnijeg života za Liberijca Thomasa Erica Duncana. Taj 42-godišnji vozač jedne kompanije za dostavu pošiljaka u Monroviji stigao je u Ameriku kako bi se oženio s Louise Troh (54), majkom svoga 19-godišnjeg sina Karsiaha, studenta na Angelo State University, kojega nije vidio čak 16 godina.

Thomas Duncan i Louise Troh upoznali su se tijekom krvavog građanskog rata u Liberiji u jednom izbjegličkom kampu, ali su se ubrzo nakon rođenja dječaka rastali. Louise Troh je zatim 1998. godine sa sinom otišla u SAD gdje je živjela u izvanbračnoj vezi s jednim muškarcem. Kada je početkom ove godine ta veza pukla, javila se Duncanu te ga prije nekoliko mjeseci posjetila u Monroviji. Obnovili su vezu i odlučili se vjenčati i živjeti zajedno u SAD-u. Kada je naposljetku dobio američku vizu, Thomas Duncan krenuo je 19. rujna, preko Bruxellesa i Washingtona na dug put do Dallasa. Prethodno je, kao i svi putnici, pregledan u zračnoj luci u Monroviji. Nije imao temperaturu i činio se savršeno zdrav.

Mirna sestra

U srijedu 24. rujna Duncanu, koji se skrasio u malom stanu Louise Troh u predgrađu Dallasa, naglo je skočila temperatura, zaboljela ga je glava i počeo se žaliti na bolove u trbuhu. Ne oklijevajući, Thomas Duncan je sljedeći dan zatražio hitnu liječničku pomoć u Texas Health Presbiterian Hospitalu. Iako je medicinskoj sestri na prijemnom odjelu rekao da je nedavno stigao iz Liberije, ona se zbog toga nije uznemirila, baš kao ni liječnici i sestre koji su nakon toga razgovarali s Duncanom te ga otpustili na kućnu njegu prepisavši mu antibiotik. Dva dana kasnije Duncan je u teškom stanju primljen u istu bolnicu te stavljen u izolaciju pod sumnjom da ima ebolu.

Dijagnoza je ubrzo potvrđena pa je dr. Thomas Frieden, direktor Centra za kontrolu bolesti (CDC) u Atlanti, ubrzo objavio prvi slučaj ebole dijagnosticiran u SAD-u. Američki zdravstveni djelatnici brzo su ušli u trag svim ljudima s kojima je Duncan komunicirao u SAD-u te ih stavili pod liječnički nadzor, a rekonstruirali su i kako se Liberijac zarazio. Bilo je to sredinom rujna u Monroviji kada je Thomas Duncan pokušao pomoći teško bolesnoj 19-godišnjoj trudnici Marthalene Williams, kćeri njegovih stanodavaca. Kako hitna pomoć nije došla, Duncan je pozvao taksi i djevojku odvezao u bolnicu. Ta ga je plemenita gesta stajala života: Thomas Eric Duncan preminuo je u srijedu u Dallasu, ne dočekavši ostvarenje svog američkog sna.
Zaštitno odijelo

Dok je 25. rujna Thomas Duncan tražio hitnu liječničku pomoć u SAD-u, u bolnici Carlos III. u Madridu preminuo je Manuel Garcia Viejo, španjolski misionar koji se ebolom zarazio pomažući oboljelima u Sijera Leoneu. Odjevena u zaštitno odijelo sa specijalnim naočalama na očima i dvostrukim rukavicama na rukama, bolničarka Teresa Romero Ramos (44) pridružila se kolegama u spremanju sobe u kojoj je tri dana ležao pokojni misionar koji je iz Freetowna specijalnim letom prevezen u Madrid. Medicinska sestra Teresa je misionara Vieju posjetila i dan ranije kad mu je mijenjala pelene, a bio je to drugi slučaj ebole s kojim se suočila jer je bila članica tima koji je njegovao Miguela Pajerasa, španjolskog misionara iz Liberije.

Nekoliko dana kasnije Teresa Romero Ramos, koja je sa suprugom planirala godišnji odmor, osjetila je malaksalost i jake bolove u trbuhu. Posavjetovala se s kolegicama i 30. rujna otišla u bolnicu u Alcorconu, dijelu Madrida u kojemu živi. Pregledali su je, ali kako nije imala povišenu temperaturu, puštena je kući. Kako slabost nije prošla, ponovno je nakon nekoliko dana došla u bolnicu, ali je opet puštena kući. Kada je 6. listopada u istu bolnicu primljena s visokom temperaturom, nastala je uzbuna jer se pojavila sumnja na ebolu, što je ubrzo potvrđeno i laboratorijskim testom. Bolničarka Teresa Romero Ramos odmah je iz bolnice u Alcorconu prebačena na poseban odjel bolnice Carlos III., a u karantenu su stavljeni i njezin suprug te troje medicinskih djelatnika koji su s njim bili u kontaktu. U Alcorconu, gdje živi 170.000 ljudi, nastala je panika, a bijesni madridski liječnici iz ostalih bolnica zatražili su ostavku ministrice zdravlja Ane Mato.

- Vidjet ćemo i druge slučajeve ebole u Europi, to je neizbježno. Ljudi putuju u zapadnu Afriku i vraćaju se. Trebamo biti spremni za više slučajeva poput ovoga - upozorio je jučer na BBC-ju dr. Peter Piot, belgijski znanstvenik koji je 1976. godine otkrio virus ebole.

- Nisam zabrinut da će u zapadnoj Europi izbiti epidemija ebole kakvu vidimo u zapadnoj Africi. No, najvećem je riziku od zaraze izloženo medicinsko osoblje, sestre, liječnici i laboratorijski djelatnici u bolnicama gdje su primljeni zaraženi pacijenti. I najmanja pogreška medicinskog osoblja može biti fatalna - upozorio je Piot.

Prvi slučajevi ebole u Europi i SAD-u izazvali su strah i paniku, ali i upozorili na opasnosti od pogrešaka medicinskog osoblja.

- Iako su postojale procedure i propisi što i kako treba napraviti u kontaktu s oboljelima od ebole, španjolski slučaj pokazuje da u praksi nije sve išlo kako treba. U tijeku je istraga kako bi se otkrili svi detalji, ali još nemamo konačni izvještaj - rekao nam je dr. Srđan Matić, koordinator za okoliš i zdravlje u Regionalnom uredu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu u Kopenhagenu.

- Vrlo je vjerojatno do zaraze došlo u procesu skidanja zaštitne opreme jer je to trenutak kad su ljudi najmanje pažljivi. Mi znamo da je ova medicinska sestra bila dva puta u kontaktu s pacijentom: prvi put dok je još bio živ, a nakon što je umro, bila je dio tima koji je čistio sobu u kojoj je on ležao. To su bile jedine dvije situacije u kojima je bila izložena virusu - rekao je Matić.

http://www.jutarnji.hr/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: October 11, 2014, 03:29:48 pm »

Hemoralgijska groznica
Ebola: države pokušavaju spriječiti širenje zaraze

Španjolska, gdje se jedna bolničarka u subotu još borila s ebolom, nastoji spriječiti širenje epidemije te hemoragijske groznice koja je dosad odnijela više od 4000 života, dok države diljem svijeta pojačavaju kontrolu na granici.

U Madridu su još tri osobe u petak navečer iz opreza primljene u specijalnu bolnicu gdje se 44-godišnja bolničarka Teresa Romero bori s virusom te bolesti. Po zadnjem priopćenju bolnice, ona je "u teškom stanju, ali je stabilno".

Romero, prva osoba zaražena izvan Afrike, najvjerojatnije dok je njegovala španjolskog misionara koji je vraćen iz Afrike i umro u Madridu, zasad je jedini slučaj ebole potvrđen u Španjolskoj. Nijedna od šesnaest osoba pod nadzorom ne pokazuje simptome bolesti.

Španjolska vlada je, nakon kritika zbog upravljanja krizom, oformila poseban međuministarski odbor koji će u subotu održati drugu sjednicu.

Epidemija koja je koncem prosinca 2013. krenula iz Gvineje odnijela je 4033 života do 8. rujna, navodi se u zadnjem izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). U sedam zemalja zaraženo je 8.399 ljudi.

Od Velike Britanije do Nikaragve, zemlje redom javljaju da na granici pojačavaju kontrolu putnika koji dolaze iz najteže pogođenih zemalja: Gvineje, Liberije i Sijera Leonea.

U Sjedinjenim Državama kontrole u subotu trebaju početi u zračnoj luci J.F. Kennedy u New Yorku. Ista stvar je u Kanadi koja je čak preporučila svojim državljanima da napuste te zemlje "dok su im komercijalni letovi na raspolaganju".

Zabrinutost se širi i u Latinskoj Americi. Brazil je u subotu iščekivao nalaze pregleda 47-godišnjeg Gvinejca koji je prije tri tjedna doputovao iz Afrike. Primljen je u bolnicu, više nema povišenu temperaturu i ne pokazuje druge simptome. Dvije susjedne zemlje, Peru i Urugvaj, najavile su veću pozornost u pomorskim i zračnim lukama.

I Meksiko i Nikaragva žele uspostaviti kontrolu migranata kojih velik broj pokušava ući u SAD.

Marokanska vlada je u petak zatražila da se zbog epidemije koja se širi na zapadu kontinenta odgodi afričko nogometno prvenstvo koje se od 17. siječnja do 8. veljače 2015. treba održati u toj monarhiji.

Nakon prvog slučaja zaraze izvan Afrike i smrti jednog pacijenta na američkom tlu u srijedu, zadnjih dana raste broj pacijenata koji se u bolnice primaju iz opreza.

Španjolska vlada pokušava umiriti medicinsko osoblje zabrinuto zbog nedovoljne opremljenosti i obuke u borbi s tom slabo poznatom bolesti. U subotu se u Madridu treba održati sindikalni prosvjed. Ministrica zdravstva Ana Mato obećava da "neće biti financijskih problema u liječenju pacijenata" i da stručnim službama "ništa neće nedostajati".

Direktorica Međunarodnoga monetarnog fonda Christine Lagarde izjavila je da je fond, koji je Gvineji već uplatio 41 milijun dolara, "spreman, bude li potrebno, učiniti i više", nakon susreta s gvinejskim predsjednikom Alphom Condeom u petak.

Organizacija Liječnici bez granica upozorila je u četvrtak da je kapacitet njezina centra za liječenje ebole u Conakryju nakon nedavnog naglog porasta broja oboljelih, gotovo popunjen.

I Ujedinjeni narodi su upozorili u petak da su dobili obećanja o donacijama samo za četvrtinu iznosa "od milijardu dolara koliko pokušavaju skupiti za suzbijanje epidemije". "Vrijeme odmiče. Treba nam puno više" sredstava, rekao je zamjenik glavnog tajnika Jan Eliasson.

Smrtnost od ebole je 70 posto. Bolest se širi izravnim dodirom s tjelesnim izlučevinama bolesnika a inkubacije je od 2 do 21 dan.

http://www.slobodnadalmacija.hr/
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #26 on: October 12, 2014, 10:10:29 am »

Sve što treba da znate o Eboli

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zdravstveni radnici smatraju da je epidemija ebole u zapadnoj Africi bez presedana u ljudskoj istoriji, ogromna i čak van kontrole.
Gore od same bolesti jedino je panika koju vest o njenom širenju stvara i koja može biti kobna. Zbog toga vam predstavljamo svojevrsan priručnik o eboli, tj. sve ono što je potrebno da znate o ovoj bolnoj i smrtonosnoj bolesti.

Ključne činjenice:

  -  Bolest virusa ebole (EVD), ranije poznata kao hemoragijska temperatura ebole, je često fatalna bolest za ljude.
  -  Virus se prenosi na ljude preko divljih životinja, a potom se širi među ljudima kontaktom čoveka sa čovekom.
  -  Prosečna smrtnost EVD-a je oko 50 odsto. Nivo smrtnih slučajeva varirao je od 25 odsto do 90 odsto u prošlim epidemijama.
  -  Prva epidemija EVD-a desila se u zabačenom selu Centralne Afrike, nedaleko od tropske prašume, ali je najskorija epidemija u zapadnoj Africi uključivala i urbane, a ne samo ruralne predele.
  -  Uključenost zajednice je ključno za uspešno kontrolisanje epidemije. Dobro kontrolisanje uključuje primenjivanje paketa mera, uglavnom upravljanje slučajevima, nadzor i pronalaženje kontakta, dobru laboratorijsku uslugu, sigurna sahranjivanja i društvenu mobilizaciju.
  -  Ranom negom u vidu rehidracije, simptomatsko lečenje povećava šanse za preživljavanje. Još uvek ne postoji licenciran tretman koji dokazano neutrališe virus, ali se brojne krvne, imunološke i terapije lekovima u razvoju.
  -  Trenutno ne postoji vakcina za ebolu, ali postoje 2 potencijalna kandidata koja se testiraju.


Pozadina

Ebola virus izaziva akutnu, ozbiljnu bolest koja je često fatalna ukoliko se ne leči. Bolest virusa ebole (EVD) se prvi put pojavila 1976. godine u dve simultane epidemije, jednoj u Nzari u Sudanu, a drugoj u Jambuku u Demokratskoj Republici Kongo. Ova druga se dogodila u selu nedaleko od reke Ebola, po kojoj je bolest dobila ime.
Trenutna epidemija u zapadnoj Africi, gde je prvi slučaj zabeležen u martu 2014, je najveća i najkompleksnija epidemija ebole još od njenog otkrića 1976. godine. Više zaraženih i smrtnih slučajeva je nastalo ovom epidemijom nego u svim prethodnim zajedno. Ona se takođe proširila na druge zemlje, počevši u Gvineji odakle se širila preko granice Sijera Leonea i Liberije kopnenim putem, a vazdušnim (jedan putnik) u Nigeriju i Senegal.
Najozbiljnije pogođene zemlje su Gvineja, Sijera Leone i Liberija koje imaju veoma slab zdravstveni sistem, kojem fale ljudski i infrastrukturalni resursi. Da stvarnost bude još gora, te zemlje su tek nedavno izašle iz dugog perioda konflikta i nestabilnosti.
Osmog avgusta, generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije je proglasio ovu epidemiju hitnim problemom javnog zdravlja od međunarodnog značaja.
Posebna, odvojena epidemija ebole dogodila se u Boendeu, Ekvatorijalnoj provinciji Demokratske Republike Kongo.
Porodica virusa Foloviridae uključuje 3 roda: Cuevavirus, Marburgvirus i Ebolavirus.  Identifikovano je ukupno 5 vrsta: Zair, Bundibugjo, Sudan, Reston i Tai. Prva tri  - Bundibugyo ebolavirus, Zaire ebolavirus, Sudan ebolavirus - su poveyani sa velikim epidemijama u Africi. Veruje se da virus koji je prouzrokovao zapadnoafričku epidemiiju 2014. godine pripada vrsti Zair.

Prenošenje

Veruje se da su voćni šišmiši porodice Pteropodidae prirodni domaćini ebola virusa. Ebola se na ljude prenosi putem bliskog kontakta sa krvlju, izlučevinama, organima ili drugim telesnim tečnostima zaraženih životinja poput šimpanzi, gorila, voćnih šišmiša, majmuna, šumskih antilopa i bodljikavih prasića koji su pronađeni bolesni ili mrtvi u prašumi.
Ebola se nakon toga prenosi sa čoveka na čoveka direktnim kontaktom (preko posekotina ili sluzokože) sa krvlju, izlučevinama, organima ili drugim telesnim tečnostima zaraženih ljudi, kao i površinama i materijalima (npr. posteljina, odeća) koje su kontaminirane tim tečnostima.
Zdravstveni radnici se konstantno inficiraju dok leče pacijente za koje se sumnja ili im je potvrđen EVD. To se dešava putem bliskog kontakta sa pacijentima kada se mere opreza od infekcije ne primenjuju.
Običaji sahranjivanja gde ožalošćeni imaju direktan kontakt sa telom preminule osobe može takođe igrati glavnu ulogu u prenošenju ebole.
Ljudi ostaju zaraženi sve dok njihova krv i telesne tečnosti, uključujući semenu tečnost i majčino mleko, sadrže virus. Muškarci koji su se oporavili od bolesti i dalje mogu preneti virus preko semene tečnosti čak sedam nedelja nakon oporavka.

Simptomi bolesti virusa ebole

Period inkubacije, tj. vremena koje protekne od zaraze do pojavljivanja simptoma može biti od 2 do 21 dana. Ljudi nisu zarazni dok se ne razviju simptomi. Prvi simptomi su iznenadno javljanje temperature, umora, bola u mišićima, glavobolje i bola u grlu. Simptomi su praćeni povraćanjem, dijarejom, osipom, simptomima oštećenja funkcija jetre i bubrega, a u nekim slučajevima i unutrašnjim i spoljašnjim krvarenjem (tj. curenja iz desni, krvi u stolici). Laboratorijski nalazi uključuju nizak broj belih krvnih zrnaca i krvnih pločica, sa povećanim enzimima jetre.
Dijagnoza

Može biti veoma teško prepoznati EVD od drugih zaraznih bolesti poput malarije, tifusne groznice i meningitisa. Potvrda da su simptomi uzrokovani zarazom virusom ebole dobija se detaljnim testiranjima. Uzorci pacijenata predstavljaju veliki biološku opasnost i sva laboratorijska istraživanja neaktiviranih uzroka treba da budu sprovedena pod maksimalnim uslovima biološkog suzbijanja.

Lečenje i vakcine

Briga - rehidracijom oralnim i intravenoznim tečnostima - i lečenje određenih simptoma, pomaže u preživljavanju. Još uvek ne postoji dokazan način izlečenja EVD-a. Međutim, brojni potencijalni tretmani koji uključuju proizvode iz krvi, imunološke terapije i terapije lekovima se procenjuju. Takođe, ne postoji vakcina koja je dokazana, ali su dve potencijalne u fazi testiranja za ljudsku upotrebu.

Prevencija i kontrola

Dobra kontrola epidemije oslanja se na primenjivanje mera intervencija. Smanjivanje rizika mora se fokusirati na nekoliko faktora:
- Smanjivanje rizika od prenošenja virusa sa životinja na čoveka - životinjama treba da se rukuje preko rukavica i druge zaštitne odeće, a njihovi proizvodi (krv i meso) moraju se detaljno pržiti, kuvati i sl. pre konzumiranja.
- Smanjivanje rizika od prenošenja virusa sa čoveka na čoveka - rukavice i druga oprema za ličnu zaštitu mora biti nošena prilikom lečenja pacijenata kod kuće, a treba i redovno prati ruke nakon posete pacijentima u bolnici, kao i nakon lečenja pacijenata kod kuće.
- Mere suzbijanja epidemije uključuju brzo i sigurno sahranjivanje umrlih, identifikovanje ljudi koji su možda bili u dodiru sa nekom zaraženom osobom, praćenje zdravlja kontakta 21 dan, odvajanje zdravih od bolesnih kako bi se sprečilo dalje širenje, dobra higijena i održavanje čistoće u okruženju.

Izvor:nationalgeographics


* Ebola.jpg (203.54 KB, 600x450 - viewed 113 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: October 12, 2014, 04:13:03 pm »

BEZ PANIKE
ZAPOVJEDNICA HR STOŽERA ZA OBRANU OD EBOLE 'Smirujemo stvari, ali s virusima nikad ne znate'

Prof. dr. Alemka Markotić, voditeljica znanstvene jedinice Klinike za infektivne bolesti "Fran Mihaljević" u Zagrebu i član suradnik Razreda za medicinske znanosti HAZU, govori za Nedjeljni Jutarnji o tome kolika je stvarna opasnost da se virus ebole pojavi u Hrvatskoj i kakve se mjere poduzimaju da se spriječi njegovo širenje .

Ebola bi mogla biti jedno od najopasnijih terorističkih oružja. Ako ”zločesti dečki” ebolu iz laboratorija bioterorizmom prenesu dalje, bila bi to katastrofa za svijet. Najkraći je to rezime znanstvenog rada troje autora, Alemke Markotić, Jamesa W. LeDuca i Jennifer Smith, nedavno objavljenog u knjizi prof. dr. Dragana Primorca u Americi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
S prof. dr. Alemkom Markotić, voditeljicom znanstvene jedinice Klinike za infektivne bolesti “Fran Mihaljević” u Zagrebu i članom suradnikom Razreda za medicinske znanosti HAZU, razgovarali smo nakon što su objavljene vijesti da je zabilježen slučaj oboljelog i u našem okruženju. Dakle, ebola je pred vratima Hrvatske.

- Ebola je prešla granicu. Pojavio se slučaj u Americi, prva originalna infekcija na tlu Europe je u Španjolskoj i, koliko čujemo, još su neki uvezeni slučajevi u Austriji. Bilo je očekivano da ta opasna bolest prijeđe granice Afrike i polako će se sada sve češće otkrivati slučajevi u nekim drugim dijelovima svijeta. Sve zdravstvene službe već su dulje vrijeme na visokom stupnju opreza, ali najvažnije je da svaki medicinski radnik bude svjestan opasnosti, educiran i istreniran, te da bude vrlo oprezan u primjeni mjera osobne zaštite.

Očito, drukčije je kada se nešto pročita na papiru u knjizi i kada se s time u životu susretnete...

- Apsolutno. Nitko u Europi, osim onih koji su kao zdravstveni radnici otišli u Afriku, nema dovoljno iskustva i osjećaja kako se pravilno štititi.

Jeste li se osobno susreli s ebolom?

- Nisam, ali sam imala treninge za opasne uzročnike. Najopasniji uzročnik s kojim sam radila nije ništa manje opasan od ebole, a to su hanta virusi, kada sam bila u američkom vojnom istraživačkom centru na postdoktorskim istraživanjima. On negdje nosi do 69, 70 posto smrtnosti i s tim sam virusom radila istraživanja.

Kolika je smrtnost od ebole?

- Od 40, 50 do 90 posto. Trenutno se u ovoj epidemiji kreće oko 60 posto.

Kada je riječ o Americi i Europi, kolika je opasnost da se virus proširi?

- Da budem iskrena, to nitko ne zna. Mi moramo smirivati situaciju i reći da držimo sve pod kontrolom, da će sve biti u redu, da nema mogućnosti da se virus proširi. Ali, s virusima nikada ne znate. Sigurno će službe napraviti sve, povećati svaki stupanj zaštite koji je moguć, uvesti dodatne treninge i, ako gledamo na razvijenost zapadnog zdravstvenog sustava, onda bi doista trebalo biti moguće spriječiti epidemiju širih razmjera kakva se dogodila u Africi. Uvijek ostaje ono što nije u našoj moći, što je do virusa i prirode.

Dakle, nezahvalno je davati prognoze?

- Ne volim osobno davati nekakve precizne izjave i prognoze, jer to nitko sa sigurnošću ne zna.

Koliko su europske zemlje povezane u razmjeni informacija?

- Europske su zemlje povezane kroz Europski centar za kontrolu bolesti koji prikuplja sve informacije. Kad ne bi postojale precizne informacije, moglo bi doći do panike. Procedura je da liječnici, kada se uspostavi sumnja, prijavljuju to nadležnoj službi, a epidemiološka služba istog trena obavještava Europski centar za kontrolu bolesti, a informacije idu i do Svjetske zdravstvene organizacije. Dalje se onda te informacije distribuiraju, ali prije toga slijedi provjera. Naš Hrvatski zavod za javno zdravstvo dobivat će preko Ministarstva zdravstva informacije međunarodnih institucija i upute koje daju te dvije krovne institucije. Zatim mi liječnici dobivamo smjernice za daljnje postupanje.

Zbog čega se virus počeo širiti iz Afrike?

- Bolest je tamo endemska. Problem je vrlo niskog afričkog zdravstvenog standarda, posebno u ruralnim područjima gdje se bolest javlja. Epidemija se ove godine pojavila na potpuno novom području Afrike, gdje stanovništvo nema nikakvog iskustva s ebolom.

Kako reagira to ruralno stanovništvo, koje ionako nema nikakav pristup informacijama?

- Najprije ljude treba osvijestiti o kakvoj se bolesti radi, vrlo opasnoj, i treba ih upoznati s načinom kako se prenosi. Tamo su glad i bijeda i ljudi će sakriti od liječnika da su pojeli neku uginulu životinju ili šišmiša, nešto nedovoljno termički obrađeno. Kad postanu svjesni da će možda završiti u karanteni, događa se da izbacuju leševe svojih oboljelih na ulice, negdje po šumama. To je složen pristup ovoj situaciji, Afrika je vrlo egzotična i nije čudno da se tamo pojavljuju nove bolesti.

Ako dođe do većeg širenja virusa po Europi, hoće li manifestacije i tijek bolesti biti isti kao u Africi?

- Sama bi se bolest manifestirala jednako. Možda bi smrtnost bila malo niža zbog veće mogućnosti pružanja intenzivnog liječenja. Ali, to su opet sve kalkulacije.

Koje su preporuke kad je riječ o preventivi?

- Preventiva je da se ne dolazi u kontakt s područjima gdje su oboljeli od ebole, ne treba ići u endemska, ruralna područja u Africi gdje sada bolest bukti. Za zdravstvene djelatnike preventiva je dobra istreniranost, smirenost, staloženost i primjena svih mjera osobne zaštite.

http://www.jutarnji.hr/


* yy1_706009S1.jpg (41.88 KB, 652x326 - viewed 143 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: October 13, 2014, 10:41:09 pm »

U Ugandi jedna osoba umrla od smrtonosnog marburga
Probudio se virus opasniji od ebole

Irena Hadžiomerović   13.10.2014.

Dok svet pokušava da se izbori sa ebolom od koje je nastradalo preko 3.000 ljudi, na istoku Afrike probudio se još jedan smrtonosni virus. Marburg hemoragijska groznica, koja je 1967. godine identifikovana u Beogradu i u nemačkim gradovima Marburgu i Frankfurtu, odnela je prvu žrtvu.
 
Klinička testiranja vakcine protiv ebole i marburga izvode se u Ugandi od 2009, ali nijedna vakcina još nije odobrena za upotrebu. Slučaj tridesetogodišnjeg zdravstvenog radnika koji je preminuo u bolnici Mengo u Ugandi podigao je mere opreza u toj zemlji, ali i susednim zemljama. Nakon što su testovi pokazali da je Marburg bio uzrok njegove smrti, oko 150 osoba stavljeno je u karantin, a kod njih 11 primećeni su simptomi koji ukazuju na virus sa visokom stopom smrtnosti. U Keniji i Sudanu su pod strogom kontrolom svi građani koji putuju iz Ugande. Od 31 osobe, koliko je šezdesetih godina bilo zaraženo u tri evropska grada, njih sedam je preminulo. Izvor zaraze su bili zeleni majmuni iz Afrike, koje su nemački instituti i Institut Torlak uvezli radi laboratorijskih istraživanja. Od tada je svet pogodilo nekoliko talasa epidemije, a lek još uvek nije pronađen. "Bolest izazvana marburg virusom je ozbiljna i u velikom broju slučajeva dovodi do smrti. Simptomi su groznica, povraćanje, dijareja i unutrašnje krvarenje, kao i kod ebole" naveo je izvor iz Svetske zdravstvene organizacije. Na listi deset najopasnijih virusa koju je sastavio „Dojče vele”, marburg je zauzeo prvo mesto, jer smrtnost premašuje 90 odsto. Baš kao i ebola, koja se našla odmah iza njega, on se prenosi sa životinje na čoveka, a zatim širi dodirom sa obolelim i putem telesnih tečnosti. Zabrinut da bi zaraza mogla da se otrgne kontroli, predsednik Ugande Joveri Museveni apelovao je na građane da ograniče fizički kontakt. "Ako vam ne pružim ruku kad vas vidim, nemojte misliti da sam nepristojan. Ako želimo da kontrolišemo ebolu i marburg, moramo prestati da se rukujemo" rekao je on tokom jedne zvanične posete. Prema rečima lekara Ruhakane Rugunde iz Ugande, mala je verovatnoća da se u slučaju marburga ponovi epidemija međunarodnih razmera, kao kod ebole. „Uganda je i ranije izlazila na kraj u sličnim situacijama, kada je reč o hemoragijskoj groznici. Imamo kapacitete da se izborimo i s ovim problemom, o čemu smo obavestili Svetsku zdravstvenu organizaciju”, napisao je Rugunda na Tviteru.

Drugi slučaj ebole u SAD

Zdravstveni radnik koji je lečio Tomasa Dankana iz Liberije, prvog pacijenta kome je ebola dijagnostikovana na američkom tlu, i sam se zarazio smrtonosnim virusom. Ovo je prvi slučaj prenošenja zaraze na američkoj teritoriji.

„Doktor neuništivi“

Doktor Živko Stefanović i njegova supruga Radmila su 1967. godine preživeli zarazu marburgom. Virusolog sa Torlaka zarazio se prilikom obdukcije zelenog majmuna i smešten je na Infektivnu kliniku, gde mu se kasnije pridružila i žena, kod koje su simptomi bili blaži. Oporavak doktora Stefanovića trajao je dugo, a kolege su ga nakon toga prozvale „doktor neuništivi”.

Najveće epidemije Marburga
1998. 154 zaražena, 128 umrlo
2004. 252 zaražena, 227 umrlo

 - Ebola i Marburg oba virusa su poreklom iz Afrike
 - domaćini virusa su životinje, sa kojih se virus prenosi na ljude
 - oba virusa potiču iz porodice hemoragijske groznice

Simptomi

Virus marburg izaziva hemoragična oboljenja i, kao i u slučaju ebole, prouzrokuje konvulzije i krvarenja sluzokože, kože i organa. Stopa smrtnosti kod inficiranih osoba je 90 odsto.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #29 on: October 14, 2014, 01:23:46 am »

Zar nije bio Marburg virus i u BG negde oko 1960?
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.