PALUBA
April 26, 2024, 07:12:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bespilotna letilica nad stadionom Partizana  (Read 26863 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: October 15, 2014, 11:40:04 am »




Sinoć na utakmici između Srbije i Albanije na stadionu Partizana aktivirana je letilica (Dron)
sa veliko-albanskom zastavom.

Dali je to smišljena politička provokacija ili tek pusta igrarija albanski navijača.  Šta misli
ljudstvo Palube, da li će to imati i veće implikacije s obzirom da su poslije toga Albanija i
Kosovo bili u dilerijumu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: October 15, 2014, 11:59:03 am »

Svakako provokacija, koja je uspjela. Kod nas novine pišu, da je "daljinski" nađen u loži kod brata predsjednika albanske vlade. Koliko ima istine u tome neznam. Novine pišu, da bi utakmoca tebala biti registrirana 3:0 za Srbiju.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2 on: October 15, 2014, 12:36:26 pm »

Ocekivano da ce do necega doci tokom utakmice. Mozda neocekivan nacin na koji je to izvedeno ali sam licno ocekivao da c edo nekog problema doci. Takodje sam ocekivao da bi se mogao ponoviti scenario iz Djenove kad aje prekinuta utakmica Italija-Srbija.

E sad to se dogodilo, dokazi postoje, verovatnoca da ce Srbija biti kaznjena takodje postoji i visok je stepen te verovatnoce, navijaci su opet naseli na provokaciju, organi reda su opet bili nespremni...

Kako se boriti protiv ovoga? Na koji nacin spreciti da se ovako nesto ponovi? Ovde se ne radi samo o pretresu lica koja ulaze na stadion, ovde je rec da je ovakvim sredstvom moguce upravljati i izvan stadiona ili mesta odrzavanja nekog skupa, sa mesta koje je dovoljno i blizu i daleko da se napravi dzumbus pre reakcije organa bezbednosti. Zamislimo neki miting, koncert, neku drugu manifestaciju gde se okuplja puno sveta i da neki poremecen um ovakvim sredstvom u masu spusti bombu ili nesto licno. Dakle tema je pokrenuta, nadam se da nece skrenuti u politicke i ostale nepozeljne vode vec da mozemo civilizovano da na osnovu sinocneg iskustva da probamo da diskutujemo o zastiti od ovakvih i slicnih napada.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: October 15, 2014, 01:01:11 pm »

Kad već spominjemo letjelicu, malo informacija i o njoj...


15.10.2014. - IGRAČKA OD 600 EURA

FOTO: VELIKA ALBANIJA NA 'FANTOMU 1' Ovo je bespilotna letjelica koja je pokrenula kaos u Beogradu

Bespilotna letjelica ili popularni dron koju su Albanci iskoristili za provokaciju u Beogradu je marka 'Fantom 1', model 'X6', a košta od 40 do 600 eura.

Ovaj model spada u klasu jeftinijih na tržištu, dok se cijene onih skupljih primjera kreću i do nekoliko tisuća eura.

Ovakve bespilotne letjelice koriste se i kod zaprašivanja u poljoprivredi, ali i kao vojno oružje.

Letjelicom se upravlja na daljinski upravljač koji sadrži četiri baterije, maksimalna brzina koju dostiže je 10 metara u sekundi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
FOTO:dji.com, Jutarnji.hr


* DronA_706892S1.jpg (20.14 KB, 652x326 - viewed 94 times.)

* Dron1_706896S0.jpg (15.77 KB, 460x280 - viewed 120 times.)

* Dron2_706895S0.jpg (21.65 KB, 460x500 - viewed 93 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #4 on: October 15, 2014, 01:17:47 pm »

Jučer "zastava", sutra će netko takvom letjelicom unijeti ili baciti bombu.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #5 on: October 15, 2014, 01:18:24 pm »

Prvo što mi je palo na pamet je da smo imali sreće da je samo zastava upitanju a ne nešto mnogo gore.
Drugo što mi je palo na pamet je Vojna parada i  zvaničnici. OVo sigurno niko nije očekivao, ovo bi trebalo skinuti pre nego što dođe do cilja... e sad pitanje je kako i sa čim. Neki malokalibarski snajper ? možda nabolje ometanjem  svih frekvencija na kojima radi tako nešto ...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #6 on: October 15, 2014, 01:23:05 pm »

Da su isti umesto ovog transparenta (posto to nije zastava) okacili zastavu Srbije ili neki natpis poput "Kosovo je Srbija" onda bi se moglo reci da je neocekivano, sve ostalo je moglo i moralo da se ocekuje. Sta rade sluzbe bezbednosti, policija, pogranicna policija, obavestajne sluzbe? Kako im verovati da ce sutra Putin u Beogradu biti bezbedan i da mu se nista nece dogoditi i sta ce uraditi ako se sutra iznad bine pojavi ovakva letelica sa nekim pamfletom, ma kakve sadrzine bio?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #7 on: October 15, 2014, 01:26:32 pm »

Najbolje sredstvo protiv bespilotne letelice je sačmarica.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: October 15, 2014, 02:07:12 pm »

Najbolje sredstvo protiv bespilotne letelice je sačmarica.

Sačmarice imaju veoma ograničen domet - preko 50m su neefikasne. A i problematično ih je upotrebljavati u masi ljudi.

Ovakve igračke (dronovi) za široku upotrebu, koriste veoma ograničen (i odobren) frekvencijski opseg za upravljanje. Zato, najbolji način da se spreče ovakvi upadi jeste konstantno ometanje u tom frekventnom opsegu, ako se očekuju takvi incidenti. To nije nikakv problem.

Dronovi specijalne namene zasigurno koriste frekvencije izvan naširoko dozvoljenih, ali ni to nije problem. Savremena elektronska sredstva ometanja veoma lako i brzo otkriju radnu frekvenciju daljinskog upravljača - a ostalo je igrarija.

Mislim da je u ovom slučaju akcija albanskih provokatora veoma smišljeno pripremljena i lucidno izvedena. Ubeđen sam da su naši bezbednosi organi bili potpuno zatečeni, nespremni na ovakvu vrstu provokacije, a publika je zagrizla na bačeni mamac - i tako je Srbija i ovog puta ispala krivac.   

Da su specijalne snage, koje su stajale u pripravnosti reagovale odmah i sprečile upad publike na teren, situacija bi bila obrnuta. Na žalost, specijalci su i ovoga puta reagovali veoma traljavo i neorganizovano, iako je svakom pametnom bilo jasno da se radi o utakmici visokog rizika i bilo je očekivati da će se desiti nešto nepredviđeno!
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #9 on: October 15, 2014, 02:54:43 pm »


A za ovakve BL-ove ti ne treba nikakav PZO i Sačmarice, trebaš uređaje koji blokiraju GPS signal i ometače radio signala...
« Last Edit: October 15, 2014, 03:05:38 pm by KUZMA®, Reason: obrisano pametovanje o navijackom zvizdanju i poklicima » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #10 on: October 15, 2014, 03:03:33 pm »

Ja napisah da necemo da skrecemo u te vode ali Bojnice tebi izgleda nije jasno? Napisal+h li ja to arapskim pismom, hijeroglifima, cirilicom mozda, ili sam to napisao latinicom odnosno pismom koje i sam koristis na forumu?

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #11 on: October 15, 2014, 03:13:34 pm »

Moram da priznam da im je fora jaka.

Moram priznati da cu i ovu poruku od Wermeza rado obrisati posot ni na koji nacin ne doprinosi temi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #12 on: October 15, 2014, 03:51:03 pm »

IZGLEDA DA NISAM BIO DOVOLJNO JASAN.

PISEMO O MOGUCNOSTIMA PREDVIDJANJA OVAKVIH DOGADJAJA I SPRECAVANJA ISTIH. U KONKRETNOM SLUCAJU POKUSAVAMO DA DISKUTUJEMO O MALIM LETECIM OBJEKTIMA SA DALJINSKOM KONTROLOMO I MOGUCNOSTIMA NJIHOVE UPOTREBE I U DRUGE SVRHE OSIM ZABAVE. POSTO NACIN UPOTREBE OVAKVE LETELICE ZAVISI I OD MASTE POJEDINCA PITANJE OVE TEME JE KAKO PREDVIDETI STA JE NEKO SMISLIO I KAKO SE ODBRANITI OD TOGA.

Nema potrebe piskarati o tome sta je bilo sinoc, ko je kriv, ko je prav, ko je doneo i kako, ko je upravljao..... koga to interesuje videce u ostalim medijima.

Nadam sa da sam ovog puta bio dovoljno jasan?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #13 on: October 15, 2014, 03:56:59 pm »

Još jedan dokaz da je borba protiv terorizma u svim njegovim oblicima skoro pa nemoguć posao, ovo je samo moje skromno mišljenje.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #14 on: October 15, 2014, 04:10:36 pm »

Ljudi nije Vam ovo tako jednostavno kao što neki ovdje zamišljaju.@leut je dao neke podatke ali nisam siguran da i on zna da li se radi o takvoj letjelici.Ako uzmemo da je to bila igračka koja se može upotrebiti za svašta ali ipak je ograničena(nosivošću),i sa njom se teško možete "boriti".
Razlika u cjeni je sigurno ovisna od njenih mogućnosti i opremljenosti(kamera,GPS-ili samo mali žiro,procesor za kontrolu itd.).
Bavio sam se amaterski i time i sjećam se da se koristio Atmelov,PIC i još nekoliko kontrolera.Ovisno o generaciji bili su različitih mogućnosti.Zbog problema sa elimisanjem treba znati da su neke verzije bile isprogramirane da se vraćaju same na zadano mjesto kad izgube kontrolni signal.Ovo napominjem da ne znači da će ih bezvezno ometanje oboriti.Ometanja GPS takođe nemora dati rezultat jer znam da su postojale jeftinije verzije sa el.žiroskopom a nemam podatak kakav je efekat jamera odozgo ili sa većih udaljenosti.
Što se tiče borbe protiv njih treba znati da za to treba imati uređaj mnogo veće snage i na potrebnoj udaljenosti,u potrebnom trenutku,sa čovekom koji će to uraditi,priznaćete da je to veoma skupo i za nas možda za sada nedostižno.

Poz.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.