PALUBA
April 19, 2024, 09:56:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Bespilotna letilica nad stadionom Partizana  (Read 26762 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #75 on: October 22, 2014, 01:59:54 pm »

"Sin"-e...
ako već imaš informacije koje mogu opovrguti insinuacije da se na "komandnom mostu" odigrala neka druga igra!?
Podeli je sa nama argumentovano.Svi pratimo vesti različitih izvora i još uvek ne donosimo definitivne zaključke.
Pučka mentalna masturbacija obično dovede do pobačaja!Što bi rekli..."kad Narod sazna, već je kasno"

Pa nemam ja nikakve ekskluzivne informacije. Hteo sam da kupim istu igracku za sebe da bi snimao prirodne lepote i virtuelno leteo. Iz te pozicije obicnog kupca igracke (drona dji phantom2) smesno mi je sta se plasira po medijima. Jer apsolutna vecina napisanih stvari veze nema sa tehnickim cinjenicama koje su svima javno dostupne. Vec predstavljaju manipulaciju ili neznanje ili obe stvari.

Phantom 2, najnoviji model u sebi ima ugradjene zone zabranjenog leta koje su vezane za civilne aerodrome, ali kao sto rekoh, uvek moze da se ubaci stariji ili prepravi firmware. Dodavati zone zabranjenog leta iznad svakog stadiona na svetu, je besmisleno. Na kraju ovaj dron nije oruzje nista vise od mobilnog telefona ili srafcigera. Pre svega dron je igracka koja ce tek biti u ekspanziji, jer cene naglavacke idu dole. Nazalost svaka stvar moze da se zloupotrebi.

Jedini pravi nacin zastite je isti nacin primenjen na zloupotrebu mobilnog ili srafcigera. Zakon, sprovodjenje zakona i kazna. Naravno i edukacija. Kada policija uhvati huligana i sud ga rebne zatvorom, onda ce ostali biti mirni. Apsolutna zastita ne postoji, jer ludaka ce uvek biti, ali takve policija treba da internira. A ovakvim dogadjajima ne treba da se daje medijska paznja, jer je to osnovni cilj i hrana izazivaca nereda.
 
Ovi dronovi kao dji phantom su sjajne igracke koje se mogu upotrebiti na mnogo lepih nacina. Verovatno isti dron na pocetku ovog videa:
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/PVPL0QZSQoA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>



Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #76 on: October 22, 2014, 08:56:12 pm »

U dosadašnjim tekstovima ima stvari koji mogu izazvati zabunu.

Sama upotreba i zloupotreba nisu baš ispravno nevedni.Jesu ovo "igračke" ali se nikako ne može reći da je to isto kao i šrafciger i mobilni.Sa tog psiholiškog stanovišta različito čovjek reaguje kad mora napraviti zlo direktno oči u oči ili kad je daleko.Ugroženost stvarna a i psihološka što se tiče samog izvršioca(pa i pred zakonom),nije ista ako se osjeća prikriveno(ne vidi ga nitko),ili je izložen nizu očevidaca.
Retkost zloupotrebe ovih sredstava jeste zbog toga što se ranije za to tražila poprilična stručnost.Sjećam se kad sam se bavio time morali ste imati pored računara i specificiran programator za određeni procesor,te programe ako ih niste znali sami napraviti.Čak i motori su se onda premotavali na pr.od DVD-a.Da ne pišem da mnogi ljudi ne razlikuju ni Step od servo motora a pogotovu njihove razlike te spojeve.Da ne duljim dalje,do skora je to bilo nezamislivo i neinteresantno mnogima.Sada,kad Vi to imate sve urađeno,a programiranje možete raditi pomoću mobilnog bez znanja jezika,pa i sama obuka za uparvljanje je skoro nepotrebna,po meni to drastično povećava mogućnost zloupotrebe.Da dodam da sada Kinezi to prave toliko jeftino da se to ne isplati praviti,pa je to dostupno svakome a time i drastično veća mogućnost zloupotrebe.
Što se tiče veličine i nosivosti ovdje je netko naveo da su oni male težine (oko 1 kg).Kolko ja znam i onda a sada još vjerovatnje i više, težine su se kretale od minijaturnih (nekoliko grama),pa do nekolko desetina kg.Sama nosivost je takođe varirala pa se kolko vidim sada kreće i do 50-tak kg.Što se tiče brzine sada se kreće oko 100km max.
Ograničenost dometa Wi Fi sa telefona zakonski jeste mala snaga,ali ja znam da postoje i kod nas da se kupe range extenderi(mi smo to nazivali linearni pojačavač),veoma malih dimenzija a zavisno od antene(koja je većih dimenzija)domet im je i nekoliko kilometara.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #77 on: October 22, 2014, 09:45:48 pm »

Ja se izvinjavam, odavno se ne bavim naukom, pa mi je mozak malo zarđao.

Malopre napisah da je dBm logaritamski odnos dvaju veličina, gde je referentna vrednost 1mW. Ovo se može primeniti i za snagu predajnika, i za osetljivost prijemnika.

Konkretno:

P (dBm) = 10 log x P(W) / 1mW

rečima napisano: snaga predajnika (P) iražena u dB jednaka je 10 log od snage predajnika izražene u vatima, u odnosu na 1 mW.

U tom slučaju je jasno da je 20 dBm = 100mW, na izvoru.

Evropska reulativa ovome dodaje dobitak antene (u odnosu na neusmereni radijator - to je obična štap antena), a oduzimaju se gubici u predajnom traktu.

Za osečaj mW i dBm

dBm = log10 (mW)*10
mW =10^(dBm/10
        
40 dBm   10.00 watts   
36 dBm   4.00 watts   < Maximum ERP allowed by FCC in U.S.
30 dBm   1.00 watts   
27 dBm   500 milliwatts   
26 dBm   400 milliwatts   
25 dBm   320 milliwatts   
24 dBm   250 milliwatts   
23 dBm   200 milliwatts   
22 dBm   160 milliwatts   
21 dBm   130 milliwatts   
20 dBm   100 milliwatts   < Maximum ERP allowed by E.T.S.I. In Europe
15 dBm   32 milliwatts   
10 dBm   10 milliwatts   
5 dBm   3.2 milliwatts   
4 dBm   2.5 milliwatts   
3 dBm   2.0 milliwatts   
2 dBm   1.6 milliwatts   
1 dBm   1.3 milliwatts   
0 dBm   1.0 milliwatts   
1- dBm   0.79 milliwatts   
5- dBm   0.32 milliwatts   
10- dBm   0.1 milliwatts   
20- dBm   0.01 milliwatts   
30- dBm   0.001 milliwatts   
40- dBm   0.0001 milliwatts   
50- dBm   0.00001 milliwatts   
60- dBm   0.000001 milliwatts   
70- dBm   0.0000001 milliwatts   
80- dBm   0.00000001 milliwatts   < Receive threshold for most WLAN devices


Inače svi telekomunikaciski uređaji koje sam sreo, koriste i za Tx i za Rx dBm. I MW i kabelski (xdsl) i optični sistemi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače koriste se jammeri koji pokrivaju neke frekvence. Znam za slučaj, gde je na javnom događaju mobilni operater (ne na području juge) blokirao sve "free" frekvence, i omogučio samo plačljiv band (GSM, DCS, UMTS, LTE). Tako je koristnike prisilio da koriste njegove servise. Svakako bilo u dogovoru sa organizatorom događaja.

Mala razlika u free i plačlivom freq bandu je u tome, da ti u plačlivom (licenciranom) bandu na području zemlje koja je izdala freq pojas, država garantira čist band (sa sankcijama onima koji koriste tvoj band), dok je za free band stvar APP.

Nije problem blokirati ni GPS prijemnik ni ostale freq.



 


* 106.jpg (35.86 KB, 1185x349 - viewed 96 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #78 on: October 23, 2014, 10:42:50 pm »

Pogledajte savršenstvo tehnike koja se sigurno nebi postidjela i vojnih letjelica tog tipa.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/w2itwFJCgFQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #79 on: October 24, 2014, 09:41:14 am »

Дисциплинска комисија Европске фудбалске уније, регистровала је прекинуту утакмицу између Србије и Албаније службеним резултататом 3:0 у корист Србије. Истовремено је српску селекцију казнила одузимањем 3 бода у квалификацијама. Фудбалски савези Србије и Албаније кажњени су са по 100 000 евра, а Србија ће наредне две утакмице играти без публике.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #80 on: October 24, 2014, 01:57:00 pm »

Kakve se baterije koriste na tim bespilotnim letelicama - obzirom da se radi o malim gabaritima same letelice, a relativno velikoj težini tereta (može da digne celu zastavu sa sve konopcima, plus kamere, plus koješta). Samim tim, radi se o ugrađenim moćnim motorima, koji zasigurno crpe veliku struju.

Kolika je autonomnost tih letelica?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #81 on: October 24, 2014, 09:16:51 pm »

Prvo da napišem da mislim da debelo izlazim Van teme topika.Posle ovog @JASON-ovog posta jasno je da je u ovakvom obliku naslov praktično završen.Ne krivim ga jer je on postupio sasvim ispravno,da bi se dalje diskutovalo o RC modelima(dronovima,BL)možda bi trebalo otvoriti novi topik ili pošto je @Rade imao tu temu možda prebaciti kod njega ali je tamo isključivo o vojnim BL.

Da iskoristim priliku da prokomentarišem još ponešta.@Bozo je dao tabelu odnosa dB-snaga.Za tu sam tabelu znao davno(recimo kod starih odašiljača se nalazilo negdje na ulazu možda i na limiteru pa ste morali podesiti modulaciju na 100% na taj dobijeno testni signal itd.),pa ne bih dalje komentarisao.Možda treba reći da su se decibeli koristili najviše kod zvuka a koliko se sjećam i kod drugih veličina(napon itd),uvjek kada se trebalo koristiti velike cifre,za prikaz odnosa dvaju veličina.Nekad se koristilo u formuli za izračunavanje log 10 a nekad log 20.Da ne duljim dalje radi se uvjek o odnosu dvaju veličina,koje je prikladnije označiti u dB zbog manje cifre.Probajte podijeliti neku veličinu u mW sa sredine skale i pri vrhu i dobit će te velike cifre.
Meni je interesantna ova zadnja rubrika na njegovoj tebeli.Vidi se da se radi o ogromnoj razlici između dozvoljenih  snaga u Evropi i SAD.Bilo bi interesantno znati da li se tu radi o upotrebi ili proizvodnom ograničenju.Neznam da li se može neko zakonom kažnjavati ako je prodan uređaj iz SAD koji ima daleko veću dozvoljenu snagu a netko ga je kupio ne znajući za ta ograničenja.Ovdje mislim da je svejedno kako je uređaj dospio u Evropu preko trgovine u Evropi ili ga je netko lično uneo.

Što se tiče baterija za te letilice koliko ja znam koriste se Li Ion baterije jer je kod njih odnos težina - snaga (kapacitet)najbolji.Postoje i Li Po, Li Soci,Li Fe itd.No o tome ima dosta na internetu.
Autonomnost letilica zavisi od niza faktora.Ovdje se navode u vezi baterije i el motori.O baterijama sam već napisao a o motorima takođe nešta ranije.Radi se o koračnim motorima(step),koji se u praksi nazivaju i Brushless motori(pošto nemaju četkice).Motori jesu istosmjerni ali zahtjevaju  kontroler za napajanje (stepping motor controler),pošto se dovode impulsi različiti po fazi i smjeru.Dakle,nemožete ga napajati prosto iz baterije i ako je predviđen recimo za 5V,12V itd.Ima ih unipolarni i bipolarni.Razlikuju se po broju izvoda(4 ili 6) itd.

Poz.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #82 on: October 24, 2014, 10:28:33 pm »

Što se tiče uređaja za WiFi internet i uređaja u BiH povremeno RAK (Regulatorna Agencija za komunikacije) vrši skeniranj signala koji se emituju u etar i na osnovi toga je kažnjaval pojedine provajdere koji su imali odašiljače jače snage od dozvoljene.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #83 on: October 24, 2014, 10:57:27 pm »

Pogledajte savršenstvo tehnike koja se sigurno nebi postidjela i vojnih letjelica tog tipa.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/w2itwFJCgFQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Ovo sa lopticom na 10:00 min je bilo sjajno laugh Ovakva dva tri komada bi mogao da nabavim za garazu da mi dodaju alat Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #84 on: October 25, 2014, 01:45:35 am »


Eh, a ja sam se nadao da će odluka UEFA povodom sramotnog incidenta biti pravična. Gospode, ponekad baš umem da budem naivan... politika, opet politika.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #85 on: November 03, 2014, 06:18:25 pm »

Kina u kora sa najnovijim trendovima


Izvor: http://www.rts.rs/
понедељак, 03. нов 2014,

Нови кинески убица дронова

Кина је развила и успешно тестирала изузетно прецизан ласерски систем против дронова. Овај дроноубица има домет од два километра и може да обори мале летелице за само пет секунди.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Систем је врло брз, изузетно прецизан и тих, а направљен је за уништавање беспилотних летелица мањих димензија испод 500 метара висине и споријих од 50 метара у секунди, преноси Синхуа.

Скорашњи тест спроведен на кинеској Академији за примењену физику показао је да је ласерски систем оборио 30 дронова (сто процентан учинак) за врло кратко време. Кинези планирају да помоћу њега обезбеђују велике догађаје у урбаним срединама.

„Пресретање таквих дронова обично је посао снајпериста или хеликоптера, али њихов учинак није толико добар, а грешке у прецизности могу да резултирају људским жртвама“, објаснио је Ји Ђинсонг, један од учесника пројекта.

Он је за агенцију Синхуа рекао да су мале беспилотне летелице релативно јефтине и једноставне за коришћење, што их чини савршеним за терористе.

Академија за примењену физику ради на развоју сличних ласерских система са већим дометом и снагом.


* Laserski sistem, foto 2.jpg (34.09 KB, 527x389 - viewed 96 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #86 on: November 03, 2014, 06:41:16 pm »

Bravo @Trifko,

a ja baš bio pri kraju razvoja našeg Balkanskog sistema pomoću lopate.Pa i ako je od Kineza nije fer.

I evo još jedna vest vezana za ovaj topik.Izvor RTS.Ima i video kljip ali me mrzi da skidam.

 понедељак, 03. нов 2014, 10:19 -> 14:33
Нова провокација – албански дрон над Уефом

Настављају се великоалбанске провокације, а дронови постају њихово основно медијско средство. Овога пута полигон за лет дрона са албанском заставом била је европска "кућа фудбала" у Ниону, испред које је у недељу неколико стотина Албанаца протестовало због одлуке Дисциплинске комисије Уефе да се прекинута утакмица између Србије и Албаније региструје – 3:0 у корист Србије.

Окупљени су током протеста певали албанске националистичке песме и узвикивали пароле против Србије и Уефе, а у једном тренутку су лансирали и дрон с албанском заставом.
Protest-Albanci.jpg

Организатори су очекивали далеко већи одзив својих сународника у Швајцарској, али се уместо неколико хиљада појавило неколико стотина демонстраната. Они су током протеста певали албанске националистичке песме и узвикивали пароле против Србије и Уефе. Скуп су назвали "Поносни црвено-црни", а намера им је била да водећим људима европског фудбала укажу да је одлука Дисциплинске комисије била неправедна, извештавају светски медији.

У Ниону су Албанци на протесту истакли албанске, швајцарске и америчке заставе и многе поруке на којима су оптуживани Платини и Уефа за подупирање наводног расизма и фашизма. Била је ту и порука која је чест гост на многим европским стадионима – "Уефа мафија".

Подсетимо, током прошле недеље, стотинак Албанаца је два пута демонстрирало испред седишта Уефе у малом швајцарском градићу. Тада су носили транспаренте – "Реци 'да' расизму", "Уефа, веровали смо ти! Ти су ку..а!".

Навијачи Шкендије из Тетова су на мечу 13. кола Прве лиге Македоније против Металурга из Скопља развили транспарент на којем је писало: "Драги Платиновићу, пребили су нам играче и победили са 3:0! Убијемо их на реваншу и добијемо место на ЕП 2016?"
« Last Edit: November 03, 2014, 06:49:34 pm by Karlo » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #87 on: November 03, 2014, 06:54:00 pm »

Kako je krenulo, ovi bre ima da urnišu kompletnu Euvropu,,,, Roll Eyes
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #88 on: November 03, 2014, 07:32:12 pm »

Ma ne, već samo ako im se ne omogući da "svi Albanci žive u jednoj državi".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #89 on: February 20, 2015, 10:40:53 am »

Francusak firma Malou Tech prikazala svoj nacin borbe protiv dronova. Klin se klinom izbija ili Dron se dronom obara.





Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 22 queries.