PALUBA
April 26, 2024, 10:01:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Beretta 6,35mm  (Read 23591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« on: October 20, 2014, 09:01:41 am »

interesuje me koja je svrha ovoga pištolja? ovo uživo viđao nisam, samo na nekim stranicama, vidim da ljudi prodaju.
ima li neko iskustva sa ovim? kako se pokazuje? kakav je finiš? ..
hvala
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1 on: October 20, 2014, 09:02:55 am »

Pištolj za likvidaciju. Za samoobranu je neupotrebljiv.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #2 on: October 20, 2014, 09:35:50 am »

a kako se pokazao taj kalibar?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3 on: October 20, 2014, 09:55:55 am »

Metak kalibra 6,35 mm (.25 ACP) je najmanji metak sa centralnom kapislom tj. centralnim opalenjem. Balistički je sličan MK (22 LR) kalibru (i dosta skuplji), dakle u pitanju je podzvučni metak, pa je kao takav idealan za montažu prigušivača. MK (22 LR) se doduše koristi u preciznom streljanju ali samo zato jer se uvijek puca iz oružja dulje cijevi (npr. 6" ili 153 mm za takmčarski MK pištolj). Svo oružje koje poznam u 6,35 mm kalibru ima izuzetno kratku cijev, pa je za samobranu upotrebljiv jedino kao rezervni pištolj, jer je zaustavna snaga metka 6,35 mm vrlo mala (moguće ju je malo povećati korišćenjem HP zrna). Ako niste profesionalni ubojica ili kolekcionar oružja taj je pištolj praktično bezvredan.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #4 on: October 20, 2014, 12:55:31 pm »

General Morelli se u Bulajićevoj "Neretvi" dosta uspješno ubio takvim pištoljem.
Sredinom osamdesetih, negdje na maturi, drug iz odjeljenja ga je prodao za deset crvenih i kutiju metaka pride, ekvivalent je tridesetak eur današnjih.
Pucnjava iz njega je gospodska, estetski je perfektan, mislim na stariju Berettu 26/31 sa Pietrovim monogramom: prava "guja iz potaje".
Ljepotom je, u toj porodici, nadmašila samo Beretta M1935, meni makar jedan od najljepših formacijskih pištolja.
Beretta 6.35, ne znam u kojoj varijanti ali definitivno Beretta tog kalibra, početkom 80-tih je bila corpus delicti preljubničke afere pomoćnika sekretara republičkog SUP odnosno ljubomorne žene koja je iz Berette 6.35 (poklon supruga za godišnjicu navodno) ispalila, koliko se sjećam dva metka u  muževljevu ljubavnicu koju su ošamućenu vodili kod SUP-ovog ljekara gledajući da stvar zataškaju. Djevojka je preživjela, afera izišla na vidjelo
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: October 20, 2014, 01:42:30 pm »

Je li pričamo o nekom konkretnom modelu pištolja Beretta, ili pričamo o metku kalibra 6.35?

Pitanje sam postavio iz prostog razloga što u tom kalibru ima dosta drugih modela od raznoraznih proizvođača. Čak je i CZ proizvodila neki pištoljčić u tom kalibru.
Sa druge strane, poznata italijanska fabrika oružja proizvodi pištolje u kalibriba od 22 LR, pa naviše - do 10 auto.
(nisam siguran za .45ACP)
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #6 on: October 20, 2014, 02:05:12 pm »

lovac, ja sam mislio na Berettu 950 u kalibru 6,35.. ali mogu i ostali modeli  Grin
svaki podatak ili informacija je dobrodošla  angel
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #7 on: October 20, 2014, 02:49:27 pm »

Tu 950 sam gledao u radnji, ne ostavlja utisak na oči kao ove iz fašističke epohe.
Mislim da je prvi  Berettin 6.35 bio M1920, pa 1926, 1936, 318, 418 itd. Većina ima više verzija od kojih su neke za sakupljače ozbiljno rijetke
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #8 on: October 20, 2014, 03:10:20 pm »

Je li pričamo o nekom konkretnom modelu pištolja Beretta, ili pričamo o metku kalibra 6.35?

Pitanje sam postavio iz prostog razloga što u tom kalibru ima dosta drugih modela od raznoraznih proizvođača. Čak je i CZ proizvodila neki pištoljčić u tom kalibru.
Sa druge strane, poznata italijanska fabrika oružja proizvodi pištolje u kalibriba od 22 LR, pa naviše - do 10 auto.
(nisam siguran za .45ACP)

Ta Zastavina je P25, popularno zvana "Crna dama", takođe ljepotica.
Beretta 418 6.35 je inače bila prvo oružje 007, kratko jer su mu režija ili produkcija ubrzo uvalili Walther PPK kojeg su taj filmski serijal i mediji Playboy tipa promovisali u "kultni" pištolj dokonih šminkera, dok je Bondovu Berettu pao zaborav.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #9 on: October 20, 2014, 04:57:30 pm »

Ima li neki od njih da se istica? Mislim, da je bio bolji od svih ostalih?
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #10 on: October 20, 2014, 05:05:55 pm »

Od tih pištoljčića meni su najdraži Valter TPH i Bejbi Brauning. Bereta 950 nije loša. Specifično je što nema izvlakač. Pisao sam već o tome. Takođe ima jako čudnu povratnu oprugu kaja često hoće da pukne. Kao i na većini Bereta, često joj se lomi i udarna igla. Pištolj je jednostruke akcije. Pored kalibra 6,35mm viđao sam ih i u kalibru 22 short. Postoji slična Bereta u kalibru 22 lr, koja ima dvostruku akciju. To je već ozbiljno oružje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #11 on: October 20, 2014, 06:37:20 pm »

Za takve pištolje se nekada govorilo da su "damski", odnosno namenjeni ženama za ličnu odbranu jer mogu stati u tašnu (da je ne opterete), a lako se sa njim rukuje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotografiju sam preuzeo sa Vikipedija (članak o ovom pištolju).

U praksi, ovi pištolji nisu za ozbiljnu upotrebu u vojne i policijske svrhe. Za samo odbranu mogu da posluže, ali su "vredniji", kao što reče Drak-Bullet za likvidacije. Ipak, ni za to ih ne koriste. Ustavri mogu da služe za hvalisanje i pokazivanje.


* 1280px-Beretta950JetfireandClip-Shut.jpg (165.52 KB, 1280x960 - viewed 7591 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #12 on: October 20, 2014, 07:30:29 pm »

Malu ću u off.

Svojevremeno je MOSAD korisito kalibar .22 za likvidacije. I prilikom likvidacije su se uvek ispaljivala 2 metka u metu.
Poznata i čuvena je MOSAD-ova odmazda protiv arapskih terorista, koji su na olimpijadi u minhenu upali u olimpijsko selo i ubili nekolicinu izraelskih sportista.
Agenti MOSAD-a su nakon toga organizovali akciju i tokom nekoliko godina likvidirali sve organizatore i izvršioce masakra u olimpijskom selu - sve njih u direktnom dodiru sa prigušenim pištoljima kalibra .22, i svaki sa po 2 metka.

Potencijal metka 6.35 je još slabiji od .22, ali u samoodbrani sa male udaljenosti od nekoliko metara, sigurno može da odradi posao: da zaustavi ili da odvrati napadača. Naravno, napadnuti treba da je sabran, što je veoma teško.
Pravilo je, međutim, da oružje ne treba vaditi, ako ga zaista ne nameravaš upotrebiti, jer može izazvati kontra efekat. Ako je došlo do toga da si bio primoran potegnuti pištolj, svakako treba i da se puca!

Jedino je problem što naši zakoni nisu prilagođeni takvom načinu samoodbrane, pa čak ako ti napadač upadne u stan, napadne te u stanu ili u tvojoj kući, ti praktično ne smeš da koristiš oružje protiv njega, čak iako je on opremljen nekom vrstom oružja.

Ubeđen sam, da bi bilo puno manje nasilničkog ponašanja, kada bi se ta zakonska uredba donekle izmenila.
 
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #13 on: October 21, 2014, 08:12:18 am »


Potencijal metka 6.35 je još slabiji od .22
 

Može li pojašnjenje oko ovoga? Smiley
Jedino ako se poredi sa .22LR zrnom bez košuljice, onda je prednost jasna.


Meni ovaj kalibar deluje kao odličan za samoodbranu, upravo zato što je slabašan i što napadač ima veće šanse preživi u odnosu na neke jače kalibre, pa da samim time "krivica" onog koji se brani bude manja. Pogodak čak i ovako slabašnog kalibra deluje kao sasvim dovoljan faktor odvraćanja.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #14 on: October 21, 2014, 02:14:04 pm »

U mom prethodnom postu sam mislio na municiju .22 LR.

Uporedni energetski potencijal 6.35 i .22LR se vidi iz narednih tabela. Jasno je da je .22LR ''moćniji'' u odnosu na 6.35:

Potencijal municije .22 LR

Bullet weight/type   Velocity   Energy
40 gr (3 g) Solid[2]
1,200 ft/s (370 m/s)   104 ft•lbf (141 J)
38 gr (2 g) Copper-plated HP[2]
1,260 ft/s (380 m/s)   134 ft•lbf (182 J)
31 gr (2 g) Copper-plated HP[2]
1,430 ft/s (440 m/s)   141 ft•lbf (191 J)
30 gr (2 g) Copper-plated RN[3]
1,750 ft/s (530 m/s)   204 ft•lbf (277 J)
32 gr (2 g) Copper-plated HP[3]
1,640 ft/s (500 m/s)   191 ft•lbf (259 J)


Potencijal pištoljske municije 6.35 mm

35 gr (2 g) Safety [1]
1,100 ft/s (340 m/s)   94 ft•lbf (127 J)
35 gr (2 g) JHP   900 ft/s (270 m/s)   63 ft•lbf (85 J)
45 gr (3 g) JHP   815 ft/s (248 m/s)   66 ft•lbf (89 J)
50 gr (3 g) FMJ   760 ft/s (230 m/s)   65 ft•lbf (88 J)

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.