PALUBA
April 25, 2024, 03:04:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Beretta 6,35mm  (Read 23581 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #15 on: October 21, 2014, 08:43:59 pm »

Vodnik policije, ovaj Walter ostavlja fin utisak na prvi pogled ali koji je ovo kalibar?
Ova majušna bereta izgleda nekako ozbiljno, naspram npr. bejbi brauninga što je spomenuo vodnik policije..
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #16 on: October 21, 2014, 09:08:42 pm »

Valter TPH sam viđao u kalibrima 6,35mm i 22lr. U 22 lr mi je glavio prilikom pucanja. Sa Beretom M71 nema nikakvih problema. Uopšte ne trza, brzom paljbom saspeš okvir maltene u tačku. 22 lr je ozbiljan kalibar. Korišten od strane Mosada i krivolovaca. Jedan moj kolega kaže da su Jevreji škrtice, i da zato koriste kalibar 22lr, pošto je to najjeftinija municija Grin.
Bereta 950 je solidno izrađena. Nije loše imati je u džepu, jer su dani zli.
Pored Berete M 71, u kalibru 22lr moj favorit je i ruski Margolin. Odličan pištolj.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #17 on: February 11, 2015, 11:31:23 am »

Igrom slučaja imao jučer u rukama posve novu Berettu 950B (starija verzija, bez kočnice). Pištolj je doista malen i kako izgleda upotrebljiv i kao drugo (ili čak treće) oružje, namijenjen za prikriveno nošenje. Zaustavna moć metka 6,35mm je takva kakva je, ali je u slučaju stani-pani bolje nego ništa.
Logged
Bookkac
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 121



« Reply #18 on: February 12, 2015, 02:31:22 pm »

dark-bullet, a niste se sjetili neku fotkicu napraviti?  Grin  Grin  Grin
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #19 on: February 12, 2015, 07:26:58 pm »

dark-bullet, a niste se sjetili neku fotkicu napraviti?  Grin  Grin  Grin

Zapravo jesam, ali nisam baš zadovoljan kako su ispale.



* IMG_20150210_183231.jpg (1843.12 KB, 3264x2448 - viewed 368 times.)

* IMG_20150210_183242.jpg (2041.16 KB, 2448x3264 - viewed 279 times.)

* IMG_20150210_183302.jpg (2023.09 KB, 3264x2448 - viewed 230 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: February 12, 2015, 07:52:12 pm »

I kako leži u ruci? Dali je premalen ili ipak uprkos veličini dobro sedne u ruku?

Probao si 6,3? Kakav je osečaj ako porediš sa .22 lr?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #21 on: February 12, 2015, 08:16:59 pm »

Ja sam navikao na veće pištolje i revolvere, primjerene za precizno streljanje i ovo mi djeluje više kao igračka (iako to nije ni u kom slučaju). Osim toga imam malo dulje prste pa s manjim oružjem nemam kamo s prstima. Smiley

Kod takvog oružja uvjek treba paziti da na to da ne dođe do povrede tipa "snake-bite", tj. ugriz zmije, do čega dolazi usljed repetiranja zatvarača i njegova zarezivanja u pregib između palca i kažiprsta ako se pištolj nepravilno drži. A to je kod manjih pištolja (ili još nekih koji imaju manji štitnik pregiba) dosta čest slučaj. Takva povreda je, iako relativno bezopasna, vrlo neugodna.

Metak .22LR je još slabiji od 6,35mm (.25 ACP), pa tako predpostavljam da je još manje primjeren za ličnu odbranu. Oružje je zanimljivo za zbirku ili kao što rekoh kao drugi pištolj za prikriveno nošenje (npr. pričvršćen uz nogu, gležanj, tj. "u čarapi") ili čak za žensku torbicu. Kalibar 6,35mm je bio mnogo popularniji prije i tijekom drugog svjetskog rata, sada ne vidim korisnu uporabu, iako vidim da se oružja u tom kalibru još uvijek prodaju.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #22 on: February 12, 2015, 08:39:54 pm »

Hvala.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #23 on: February 12, 2015, 09:15:25 pm »

Quote
Kod takvog oružja uvjek treba paziti da na to da ne dođe do povrede tipa "snake-bite", tj. ugriz zmije, do čega dolazi usljed repetiranja zatvarača i njegova zarezivanja u pregib između palca i kažiprsta ako se pištolj nepravilno drži. A to je kod manjih pištolja (ili još nekih koji imaju manji štitnik pregiba) dosta čest slučaj. Takva povreda je, iako relativno bezopasna, vrlo neugodna.

Tačno, ovo je vrlo česta povreda kod takvih pištolja. Imao sam priliku da me "uštine". Nije što boli, nego te iznenadi pa te još više zaboli.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #24 on: February 14, 2015, 09:27:42 pm »


Metak .22LR je još slabiji od 6,35mm (.25 ACP), pa tako predpostavljam da je još manje primjeren za ličnu odbranu. Oružje je zanimljivo za zbirku ili kao što rekoh kao drugi pištolj za prikriveno nošenje (npr. pričvršćen uz nogu, gležanj, tj. "u čarapi") ili čak za žensku torbicu. Kalibar 6,35mm je bio mnogo popularniji prije i tijekom drugog svjetskog rata, sada ne vidim korisnu uporabu, iako vidim da se oružja u tom kalibru još uvijek prodaju.

Mislim da si napravio malu omašku: .22LR ima veći energetski potencijal od 6.35 - čak i standardne laboracije, a kamo li nešto jače, sa većim početnim brzinama!
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #25 on: February 15, 2015, 12:48:01 pm »

Greška je zapravo u tome što sam uopće spomenuo 22LR. Beretta 950 postoji u kalibru 22 short (ja je nisam vidio) i ne 22LR (Long Rifle). Sve i da postoji u 22LR se u oružju tako kratke cijevi (60mm) niti ne može iskoristiti sav energijski potencial 22LR. Nasuprot tome je 6,35mm (.25ACP) konstruiran tako da se ispaljuje iz oružja tako kratke cijevi, pa je iskoristivost energijskog potenciala u 6,35mm već i kod oružja poput Beretta 950B potpuna.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #26 on: February 15, 2015, 02:44:55 pm »

Da, kratku cev sam smetnuo sa uma!

To sigurno značajno smanjuje energetski potencijal ionako slabašnog .22 long rifle metka.
Ono što se za .22 long rifle može pročitati u raznoraznim tabelama, verovatno je mereno za puške, cevi normalnih dužina. Sa druge strane - 6.35 se koristi samo u pištoljima, pa je izgaranje baruta prilagođeno kratkim pištoljskim cevima.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 301


« Reply #27 on: January 13, 2016, 08:59:12 am »

Inače kod objavljivanja početnih brzima zrna se rijetko navodi dužina cijevi koja je korištena pri mjerenju početne brzine. Tako da otud i prednost .22lr.
Svojevremeno je (mislim Milan Milanović) pisao u Kalibru da su nekada proizvođene i puške u kalibru 6,35mm.

Ono što je meni naj zanimljivije u vezi kalibra 6,35mm je da se veoma brzo raširio. 1906 počela je serijska proizvodnja pištola FN Browning M1906, a samo par godina kasnije su već mnogi počeli proizvodnju pištolja tog kalibra (npr. Mauser M1910, Walther mod.1...).

Taj kalibar je bio naj češći između dva svjetska rata (da li zbog propisa ili nečeg drugog).

Ni njegov potencijal za samo odbranu nije zanemariv. Nisu svi napadači drogirani ili toliki fanatici da se ne osvrću na pištolj. U slučaju da dobiju pogodak moraće tražiti ljekarsku pomoć, što će olakšati rad policiji na otkrivanju napadača.
Dakle nimalo zanemarivo oružje, e sad što naši zakoni (mislim na zakone u svim ex Ju državama, a i šire) idu na ruku kriminalcima.

Par linkova:
http://www.berettaweb.com/418/Beretta%20418.htm
http://www.berettacollection.com/smallframe/smallframe.html#20
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #28 on: January 15, 2016, 11:06:21 am »

Za samoodbranu iz neposredne blizine čemu je ovaj kalibar i namenjen je sasvim dovoljan, osim ako vam se u lice ne unosi medo brundo.

Negde sam već na forumu pisao i o ovome.
Generalski kor tokom II sv. rata je nosio ovakve "damske" pištolje kao statusni ali i vrlo konforni simbol.
Upotrebljiv i za ono što je lepo opisano u sceni samoubistva iz časti već pomenutog generala Morelija u filmu Bitka na Neretvi.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.