PALUBA
March 28, 2024, 12:18:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Panzerhaubitze 2000 u Oružanim snagama RH  (Read 121693 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #30 on: October 20, 2014, 07:12:54 pm »

Quote
“S ovim oružjem HV dobiva nove sposobnosti i potpuno mijenja vojni odnos snaga u regiji. Nijedna vojska u regiji neće imati jače topničko oružje, a HV dobit će najmoćnije oružje u svojoj povijesti", kazao nam je ministar obrane Ante Kotromanović.

Зар ХВ није имала она два ”Оркана”, већег домета?

Друго, шта је дефиниција регије? Бивша СФРЈ + Албанија, Балкан, суседне земље? О бившој СФРЈ се може говорити као о економској регији (мада је и то под упитником, јер су Хрватска и Словенија пуноправне чланице ЕУ). У војном смислу би се пре могло говорити о земљама у окружењу, у том случају би регион Хрватске био другачији него регион Македоније, па и Србије.

Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #31 on: October 20, 2014, 07:55:33 pm »

Netreba nam nijedna. Moglo se ovu lovu bolje ulupat.
Fali vojsci i mornarici puno toga, da ne spominjem avijaciju a ova cuda ce samo skupljat ruzinu i nista drugo.

poz.

Ja bih stvari drugačije postavio. Ja bih rekao, treba nam PZH-2000, ali treba nam i modernizacija mornarice i novi nadzvučni avioni.

Pitanje za moje sunarodnjake, kad se tocno planira dolazak prvih Pzh u RH? Ja sam cuo da su neke nase posade uskoro odlaze na obuku i to ovaj mjesec.

Valja jedino zaliti zbog cinjenice sto u prvoj turi nije nabavljeno 24 haubica sto je optimalna i minimalno potrebna brojka sistema. Pogotovo sad kad je bila prilika dobit ih povoljno od saveznika.

Ја ти нисам сународник, ал ћу ти рећи... 2015.

Више хаубица нисте купили јер вероватно више није било новца. Без обзира што је хаубица половна потребно је доста улагања да би била оперативна јер није једноставан борбени систем. Рађена је на шасији леопарда 2 који је скуп, а има и већу масу.


Tako se i pisalo po nekim forumima, ali bez jasne potvrde. Mada logično je da bi do ljeta iduće godine morali stići, ako ih planiraju koristit prilikom mimohoda 2015-e u Kolovozu.

Quote
“S ovim oružjem HV dobiva nove sposobnosti i potpuno mijenja vojni odnos snaga u regiji. Nijedna vojska u regiji neće imati jače topničko oružje, a HV dobit će najmoćnije oružje u svojoj povijesti", kazao nam je ministar obrane Ante Kotromanović.

Зар ХВ није имала она два ”Оркана”, већег домета?

Друго, шта је дефиниција регије? Бивша СФРЈ + Албанија, Балкан, суседне земље? О бившој СФРЈ се може говорити као о економској регији (мада је и то под упитником, јер су Хрватска и Словенија пуноправне чланице ЕУ). У војном смислу би се пре могло говорити о земљама у окружењу, у том случају би регион Хрватске био другачији него регион Македоније, па и Србије.



Ja osobno ne volim Hrvatsku stavljat u pojam "region". Pod naš "region" više smatram zemlje članice NATO-a i EU zapadno i sjeverno od nas. Dakle Slovenija+ Mađarska+Austrija. Recimo, srpski političari često koriste fraze za domaću upotrebu "Srbija je lider regiona u brzini pristupanja EU i evrointegracijama", ako uzmemo u obzir da je Hrvatska već odavno u EU i NATO-u , pojam "region" se smatra Bosna, Crna Gora, Albanija, Makedonija - dakle te preostale države koje nisu članice EU i NATO-a, a okružuju Srbiju.


E sad, što se tiče izjave Kotromanovića. Bivši je pukovnik sa velikim ratnim iskustvom što znači da bi morao paziti na izjave, pogotovo ako se uzme u obzir da je trenutno ministar obrane. Nabavku PZH-2000 treba JAKO pozdraviti, ali bez takvih fraza "Superiorni u regiji, najjači, najmoćniji" jer to države susjedi Hrvatske mogu veoma krivo protumačiti (to su one fraze koje je nekad koristio onaj Šutanovac i Tadić - izgleda sad se i naši na to navukli , vjerovatno za domaću upotrebu i političke poene) , to je dosta agresivan govor, a da bi takva analiza ministra dobila kredibilitet morali bi se zadovoljiti neki standardi.

Koji standardi ? PZH-2000 je nadasve istina sam vrh modernog samohodnog topničkog naoružanja po svim tehnološkim paramtrima i ima kapacitet da postane veoma moćno oružje, ali za to treba imati integrirat sustav srednjedalekometnih bespilotnih letjelica, dobroopremljenih i obučenih diverzanata, označivača ciljeva i ono jako bitno municiju koja može efektivno djelovati na dometima do recimo 40km, po mogućnosti i više jer to tržište danas nudi samo što cijela priča oko tih projektila nije do kraja jasna, odnosno kakvo je realno ponašanje te municije u realnim borbenim uvjetima. Ako i nabaviš takve projektile , moraš imati poligon na kojem ćeš vježbat gađanje takvom municijom na tako velikim daljinama da bi dobio kvalitetno obučene posade i cijeloukupni sustav koji se veže na PZH. Kad zadovoljiš te standarde, onda se može reći da imaš jako potentno i moćno oružje po opisu Kotromanovića.

E sad, šta će i kad od municije nabavljati HV, to Kotromanović zna bolje od nas. Za pretpostaviti bi bilo da bivši pukovnik koji je proveo toliko godina u ratu vjerovatno zna šta priča prije nego lupi takvu "ratnobornu" izjavu i da je vjerovatno dovoljno pametan da zna da PZH-2000 ne može efektivno djelovat na 40 km bez posebne municije i pratećeg integriranog sustava koji kao temelj čine BL-ovi. S druge strane, čitao sam da se čak i municija RH-40 u sastavu Njemačke vojske nije iskazala kao veoma pouzdana i efektivna na tih 40 km, a prati je i visoka cijena.

Za sad je najjača municija u sastavu Bundeswehra koja se koristi na PZH-2000 RH-30 maksimalnog efektivnog dometa 30 kilometara. Naravno, Švabe nisu jedini koji proizvode taj tip dalekometne municije, ali nešto mi logika govori da ako već od njih nabavljamo PZH-2000 i sve što ide uz njega, da će u tom paketu biti i municija i da je nećemo nabavljat od npr Južnoafričkog Denela ?


Sve u svemu, u odnosu na postojeće topništvo unutar HV-a u vidu haubica 122 mm i 155 mm , kad bismo uspijeli postići efektivni domet 30 km i municiju tog tipa za PZH-2000 te integraciju svih pratećih sustava poput srednjedalekometnih BL-ova (koji također navodno trebaju stiću u RH druge godine) to bi već bio veliki napredak u odnosu na ono što trenutno imamo.

Koliko znam, za sad nikakvo topništvo u ovom dijelu Europe u kalibru 152 ili 155 mm ne može efektivno i precizno tuć ciljeve sa simulantnom vatrom od 10-12 projektila kalibra 155 mm u minuti na većem efektivnom i preciznom dometu od nekih 20-22 kilometara (npr L-33 155 mm ili Nora-A 152mm, isto vrijedi i za 122 mm) - sve ostalo je teorija, barem ne sa postojećom municijom koje trenutno u svojem sastavu imaju vojske bivše SFRJ + ostala regija. Dosta dobro je to objasnio korisnik "raketaš" na mycity forumu.


Što se tiče Orkana u HV-u, koliko ja znam nema od toga ništa. Jedan je u Vukovaru izložen kao muzejski primjerak, za drugi iskreno ne znam di je i šta je - službeno vrijedi pravilo da je "u rezervi", ali ne vjerujem da je operativan i da to uopće više može biti čak i ako postoji u nekom skladištu, pogotovo ako se uzme u obzir da se kao razlog povlačenja istih iz aktivnog sastava navodi "nedostatak munciije 262 mm".

Najjače, najrazornije i najdalekometnije raketno oružje koje trenutno ima HV je oko 50 raketa RBS-15 dometa 70 kilometara. Trenutno u fazi generalnog remonta. Iduće godine, očekuje se prva vježba bojevog gađanja HRM-a tim sustavom nakon 20 godina. To je trenutno ujedno i najjači raketni sustav na prostoru bivše SFRJ kad pričamo o dometu.
« Last Edit: October 20, 2014, 08:10:38 pm by Рашо » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #32 on: October 20, 2014, 08:08:20 pm »

Netreba nam nijedna. Moglo se ovu lovu bolje ulupat.
Fali vojsci i mornarici puno toga, da ne spominjem avijaciju a ova cuda ce samo skupljat ruzinu i nista drugo.

poz.

Ja bih stvari drugačije postavio. Ja bih rekao, treba nam PZH-2000, ali treba nam i modernizacija mornarice i novi nadzvučni avioni.

Ne treba nam haubica i ne treba nam nadzvucni avion, otrijeznite se ljudi, mi smo mala i resursima ogranicena drzava.

poz.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #33 on: October 20, 2014, 08:12:03 pm »

Netreba nam nijedna. Moglo se ovu lovu bolje ulupat.
Fali vojsci i mornarici puno toga, da ne spominjem avijaciju a ova cuda ce samo skupljat ruzinu i nista drugo.

poz.

Ja bih stvari drugačije postavio. Ja bih rekao, treba nam PZH-2000, ali treba nam i modernizacija mornarice i novi nadzvučni avioni.

Ne treba nam haubica i ne treba nam nadzvucni avion, otrijeznite se ljudi, mi smo mala i resursima ogranicena drzava.

poz.


Reci mi Solarise, smatraš li isto i za države iz bližeg i daljeg okruženja poput Mađarske, Srbije, Bugarske ? ili taj "razoružavanje i demilitarizacija fenomen" treba da važi samo za RH kad pričamo o ovim prostorima ? samo za tvoju informaciju, zračni prostor RH iznosi cca 88 600 km2 sa izuzetno teškom geografskom građom i oblikom teritorije, a tradicija upotrebe topništva i ratnog zrakoplovstva traje dugi niz desetljeća.

Mada, malo je bez veze da zbog toga sad idemo u off-topic, uzmemo li u obzir da je tema PZH-2000 koji nabavlja Hrvatska vojska, a ne komentiranje treba li nam ili ne treba, uvijek se samo na temama vezanim za HV spominje "ne treba nam", ispada, samo nama ne treba, a svima drugima sve treba. Baš čudno.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #34 on: October 20, 2014, 08:22:52 pm »

Quote
“S ovim oružjem HV dobiva nove sposobnosti i potpuno mijenja vojni odnos snaga u regiji. Nijedna vojska u regiji neće imati jače topničko oružje, a HV dobit će najmoćnije oružje u svojoj povijesti", kazao nam je ministar obrane Ante Kotromanović.

Зар ХВ није имала она два ”Оркана”, већег домета?

Друго, шта је дефиниција регије? Бивша СФРЈ + Албанија, Балкан, суседне земље? О бившој СФРЈ се може говорити као о економској регији (мада је и то под упитником, јер су Хрватска и Словенија пуноправне чланице ЕУ). У војном смислу би се пре могло говорити о земљама у окружењу, у том случају би регион Хрватске био другачији него регион Македоније, па и Србије.



Хрватска је добила м-87 од Муслимана, али без муниције. Муницију је правио Претис из Вогошће који је био под контролом Срба. Ти оркани никада нису могли да дејствују.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: October 21, 2014, 10:04:32 am »


Koliko znam, za sad nikakvo topništvo u ovom dijelu Europe u kalibru 152 ili 155 mm ne može efektivno i precizno tuć ciljeve sa simulantnom vatrom od 10-12 projektila kalibra 155 mm u minuti na većem efektivnom i preciznom dometu od nekih 20-22 kilometara (npr L-33 155 mm ili Nora-A 152mm, isto vrijedi i za 122 mm) - sve ostalo je teorija, barem ne sa postojećom municijom koje trenutno u svojem sastavu imaju vojske bivše SFRJ + ostala regija.



Siguran si?


Zaboravio si Top-haubica 155/45 TN90,  kojih poseduje SV 18 komada. Čak i sa rezervnim sastavom (1 baterija aktivne rezerve, 1 baterija "trečepozivca"), i aktivnim sastavom (1 baterija), može se kompletirati posade za sve 3 baterije (18 cevi).

Sa 18 cevi, u režimu paljbe na isti cilj, može se brez problema dostiči sa jednom baterijom (6 cevi) 10-12 granata na cilj, na domet 39 km, čak i u dužem vremenskom periodu. Po iskustvima, moguč je duži režim vatre sa 2 granate u minuti, znači max je 36 granata na cilj (celi divizion) na 39 km.

Ako misliš ma MRSI, onda nema tu mogučnost.


SV koristi sledeče granate 155 mm
M107 (max 24.000 m dometa)
M 56  (max 25.800 m dometa)
LR/BB  (max 34.000 m dometa)
FB/BB (max 39.000 m dometa)

I sledeča barutna punjenja:
M1A2 (barutno punjenje 2-5)
M4A2 (barutno punjenje 3-7)
M9A2 (barutno punjenje 6-9)
M10A2 (barutno punjenje 10)
M11 (barutno punjenje 11 - max domet, punjenje u kartonskoj kutiji)

Od pomenutih granata bio sam na gađanju gde se koristila granata M107 i LR/BB, dok smo punjenja koristili M11 (na početku jer nije bilo drugih, na tom punjenju se desila i nesreča na Počeku) te kasnije sa barutnim punjenjem M1A2, jer dimenzije na počeku ne dozvoljavaju pucanje na večem dometu od 11 km (ako me sečanje služi).

Isto tako koristi se i savremeni sistem za vođenje vatre (vidi prije pomenutu temu).

LPB
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #36 on: October 21, 2014, 10:45:49 am »


Koliko znam, za sad nikakvo topništvo u ovom dijelu Europe u kalibru 152 ili 155 mm ne može efektivno i precizno tuć ciljeve sa simulantnom vatrom od 10-12 projektila kalibra 155 mm u minuti na većem efektivnom i preciznom dometu od nekih 20-22 kilometara (npr L-33 155 mm ili Nora-A 152mm, isto vrijedi i za 122 mm) - sve ostalo je teorija, barem ne sa postojećom municijom koje trenutno u svojem sastavu imaju vojske bivše SFRJ + ostala regija.



Siguran si?


Zaboravio si Top-haubica 155/45 TN90,  kojih poseduje SV 18 komada. Čak i sa rezervnim sastavom (1 baterija aktivne rezerve, 1 baterija "trečepozivca"), i aktivnim sastavom (1 baterija), može se kompletirati posade za sve 3 baterije (18 cevi).

Sa 18 cevi, u režimu paljbe na isti cilj, može se brez problema dostiči sa jednom baterijom (6 cevi) 10-12 granata na cilj, na domet 39 km, čak i u dužem vremenskom periodu. Po iskustvima, moguč je duži režim vatre sa 2 granate u minuti, znači max je 36 granata na cilj (celi divizion) na 39 km.

Ako misliš ma MRSI, onda nema tu mogučnost.


SV koristi sledeče granate 155 mm
M107 (max 24.000 m dometa)
M 56  (max 25.800 m dometa)
LR/BB  (max 34.000 m dometa)
FB/BB (max 39.000 m dometa)

I sledeča barutna punjenja:
M1A2 (barutno punjenje 2-5)
M4A2 (barutno punjenje 3-7)
M9A2 (barutno punjenje 6-9)
M10A2 (barutno punjenje 10)
M11 (barutno punjenje 11 - max domet, punjenje u kartonskoj kutiji)

Od pomenutih granata bio sam na gađanju gde se koristila granata M107 i LR/BB, dok smo punjenja koristili M11 (na početku jer nije bilo drugih, na tom punjenju se desila i nesreča na Počeku) te kasnije sa barutnim punjenjem M1A2, jer dimenzije na počeku ne dozvoljavaju pucanje na večem dometu od 11 km (ako me sečanje služi).

Isto tako koristi se i savremeni sistem za vođenje vatre (vidi prije pomenutu temu).

LPB

U pravu si da kad pričamo o teoretskim mogućnostima, i vučne haubice 152 ili 155mm mogu tuć i na 30+ km, ali to veoma ovisi o tipu municije. Ja nisam znao da Slovenija ima municiju dometa 30+km u aktivnom sastavu svoje vojske. Što se tiče MRSI, na to sam mislio kad sam rekao simulantno gađanje na cilj. To je jedna od velikih prednosti PZH-2000 kao i tih naprednih samohotki što jedno vozilo može ispaliti i do 12 projektila u minuti na cilj za razliku od vučnih haubica za koje moraš angažirat više ljudstva i logistike , i sam si objasnio da je za isti efekt koji ima samo jedno vozilo PZH-2000 potrebno jednu vašu bateriju koju dakle čini 6 haubica, dok je kod PZH-2000 za to dovoljan samo jedan sistem koji uz to ima veću mobilnost i može gađati u krugu od 360 stupnjeva pomjeranjem kupole u pravcu prema kojem se želi gađat bez da se okreće cijelo tijelo vozilo (što npr moraju točkaši 155mm). Kod vučnih haubica je problem što traži više ljudstva i logistike i cijelo sustav je tromiji od samohotke kada pričamo o mobilnosti i brzom mjenjanju položaja borbenog sustava.

Mada to sad nije toliko tema. Ono što mene ovdje više zanima je domet i municija.

Čitajući postove raketaša na mycity-military forumu on je rekao da su Nijemci PZH-2000 limitirali na 30 km efektivnog dometa, te da je izuzetno komplicirano efektivno pogađati mete na većim daljinama bez obzira što određene municije po specifikaciji mogu toliko dobacit, pa i više od 40 s obzirom na sve što se danas nudi na tržištu. Također, kao neopravdanost korištenja takve municije on spominje i visoku cijenu, sa čime se ja ne bih složio , jer smatram da uz standardu municiju efektivnog dometa 30 km treba imati i određene količine one od 40 i više km pod uvjetom da se može razviti sustav koji bi mogao efektivno djelovat na takvim daljinama i koji bi za to bio utreniran i integriran uz prateće sustave. Razlog je taj što bez obzira na skupoću za ratne situacije takva municija može zlata vrijedit ako na takvim daljinama može precizno pogađat zadate ciljeve (npr BL javlja da se na 38 kilometara od položaja PZH-2000 nalaze 3 ukopane baterije vučnih samohotki kalibra 122mm) BL daje precizne kordinate, PZH-2000 koristeći kordinate i balističko računalo određuje putanju projektila i zaokružuje zadati cilj. U takvim situacijama bi tako skupa municija imala veliko opravdanje imajući u vidu potencijalni efekt koji može ostvariti i gubitak koji može nanijeti neprijatelju. Dakle da se ne koristi kao standardna municija, već kao "taktička" za potrebe rata ili nekih specijalnih operacija koje zahtjevaju veliku preciznost na velikim daljinama.


Zato me čude postovi raketaša i mnogih sa drugih foruma koji tvrde da je veoma teško ostvariti efektivno djelovanje na daljinama 30+km, a koliko znam većina vojska koje posjeduju PZH-2000 i općenito samohotke 155mm nemaju takav tip municije kao standardan niti koliko znam postoji mnogo dokaza o uspješno provedenoj vježbi bojevog gađanja PZH-2000 ili neke druge haubice 155mm na dometu od nekih 38 do 40 kilometara, većina vojska kada na poligonima vježba sa 155mm gađa na maks nekih 20 kilometara (ispravite me ako griješim - ali nemojte kao primjer uzeti testove kompanija koje vrše eksperimentalna ispitivanja jer tu ne pričamo o aktivnom i masovnom korištenju municije dalekog dometa na daljinama od recimo 38 do 40 km u aktivnom sastavu neke vojske , npr Njemačke).

Ovdje ima postova koji to objašnjavaju.

http://www.mycity-military.com/Artiljerija-municija-i-protivoklopna-sredstva/Panzerhaubitze-2000_17.html


Zato me čudi informacija o LR/BB i FB/BB u Slovenskoj vojsci namijenjenoj za Slovenske vučne haubice Soltam. Da li je Slovenska vojska ikad sprovela bojevo gađanje na daljinama većim od 30 kilometara i kakvi su bili rezultati, te ako nije, da li se to planira u skorije vrijeme tako što bi se riješio problem sa barutnim punjenjima ? ?

Pošto je Slovenija za svoje vučne haubice nabavila municiju tog tipa, nemam razloga da ne vjerujujem da Hrvatska za svoje PZH-2000 neće nabaviti isto kako bi iskoristili potencijalni maksimum od PZH-2000, a ne nekih maksimalno 20 kilometara efektivnog djelovanja, jer bi tako sve priče o nekom super oružju pale u vodu pošto se takav sustav osim po MRSI i velikoj brzini precizne paljbe u minuti po većini drugih specifikacija ne bi razlikovao od bilo koje druge samohodne/vučne haubice 155mm, barem, ne kada pričamo o efektivnom dometu što je zapravo jako važno.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #37 on: October 23, 2014, 12:46:19 pm »

U tiskanom izdanju Slobodne Dalmacije piše da bi prve samohodne haubice PzH 2000 trebale stići do kraja godine.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #38 on: October 23, 2014, 01:13:17 pm »

Бојник,
нешто бркаш са брзином ватре.

Rate of Fire   
3 rounds less than 10 seconds
10 rounds per minute (for 1 minute)
20 rounds less than 2 minutes 10 seconds
8 rounds per minute (for 3 minutes)
3 rounds per minute sustained rate of fire until system is out of ammunition

Подаци са:
http://fas.org/man/dod-101/sys/land/row/pzh2000.htm

MRSI је и теоретски ограничен на 5 граната, у пракси то може бити и мање, а питање је колико је уопште неопходан.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #39 on: November 13, 2014, 01:08:27 pm »

Danas je na Vladi RH rasprava o prijedlogu državnog proračuna za 2015. godinu s projekcijama za 2016. i 2017. godinu. U dijelu koji se odnosi na Ministarstvo obrane RH pod šifrom K545074 nalazi se stavka OPREMANJE DALEKOMETNIM TOPNIČKIM SUSTAVOM za koju je u 2015. godini osigurano 117.000.000 kuna, s projekcijama za 2016. godini u visini od 120.000.000 te u 2017. godini 29.000.000 kuna. Sveukupno u naredne tri godine planira se izdvajanje od 266 milijuna kuna, odnosno 34,77 milijuna eura po srednjem tečaju 1€ = 7,65kn. Ne znam je li ovo konačna svota ili će se ulaganja po ovom višegodišnjem projektu nastaviti i u 2018. i dalje te je li uračunat i PDV.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #40 on: November 13, 2014, 01:40:48 pm »

Vathra, bio bi ti vrlo zahvalan ako mi navedeš izvor, prema kome je MRSI teoretski limitiran na 5 projektila. Koliko do sada razumem, MRSI je u glavnom limitiran daljinom, vremenom zauzimanja elemenata I otvaranja vatre. Omer (baterija vućne protiv jedne samohodne haubice) kojeg navodi Bojnik u svom postu nije taćan, pošto bi se mogao postići udar sa dve granate I sa klasičnom vučnom artilerijom-pod uslovom, da je posada izvežbana te su svi elementi gađjanja I punjenja pripremljena unapred. No za to kod klasične vučne  artiljerije i nema nekog razloga, je se delomično sama štiti razmeštanjem I ukopavanjem, a samohodna koristi pokret kao zaštitu. U vezi ostalog, logistike I potrebnog prostora razmeštanja sistema ima Bojnikova je argumentacija na mestu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #41 on: November 13, 2014, 10:44:09 pm »

Još uvjek neznam zašto se ovo kupuje, neki gadni dil sa Njemcima.
Kamioni, dva broda, ok ali ova čuda mi nikako nisu jasni.
Mora biti nešto još, nevezano za politiku.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #42 on: November 13, 2014, 11:31:15 pm »


Naravno, treba razlikovati "vatreni udar" - to je paljba maksimalnom mogućom brzinom gađanja u toku 30 sec do 1min. Pri takvoj brzini gađanja nema šanse da se posle otvaranja vatre vrši korekcija elemenata gađanja. Onda postoji "brza paljba", to je ona od 1-2 min. Trajna brzina gađanja je naravno daleko sporija, iz raznih razloga. Terminologija je "moja" i verovatno nema veze sa zvaničnom, bilo čijom. Ne sumnjam u kvalitet PzH 2000, mada ne postoji savršen top, ali isti bi se efekat mogao postići nešto većim brojem vučnih oruđa za nekoliko puta manje novce. Naravno, SH je generalno uvek bolje rešenje, ako si rešen to platiti.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #43 on: November 14, 2014, 07:29:47 am »

Kako da nema mogučnosti korekcije vatre?

Napravi se korekcija vatre iz vatrenog položaja, na reper (ako se ne varam oko naziva), sa istim barutnim punjenjem, koje če se koristiti za konačni cilj, te kada se napravi korektura, vrši se prenos vatre na primarni cilj. Može se i zameniti vatreni položaj, bitno je da se vremenski uslovi ne menjaju.

ali isti bi se efekat mogao postići nešto većim brojem vučnih oruđa za nekoliko puta manje novce.

Trenutno stsanje u vojskama ide na smanjenje broja vojnika. Da se zadrži približno ista vatrena moč, potrebna je automatizacija, tako da u tom gledanju ima smisla, ali ipak stoji da se takav udar može izvesti i večim brojem "klasičnih" haubica.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #44 on: November 14, 2014, 09:53:09 am »

Kako da nema mogučnosti korekcije vatre?

Napravi se korekcija vatre iz vatrenog položaja, na reper (ako se ne varam oko naziva), sa istim barutnim punjenjem, koje če se koristiti za konačni cilj, te kada se napravi korektura, vrši se prenos vatre na primarni cilj. Može se i zameniti vatreni položaj, bitno je da se vremenski uslovi ne menjaju.

ali isti bi se efekat mogao postići nešto većim brojem vučnih oruđa za nekoliko puta manje novce.

Trenutno stsanje u vojskama ide na smanjenje broja vojnika. Da se zadrži približno ista vatrena moč, potrebna je automatizacija, tako da u tom gledanju ima smisla, ali ipak stoji da se takav udar može izvesti i večim brojem "klasičnih" haubica.
Naravno da je moguća korekcija, ali onda prestaneš s vatrom, uneseš korektive i nastaviš. Ako se puca kratkim udarom, onda sve podatke prvo uneseš i otvaraš vatru, a ako si nešto pogrešio, ili napraviš stanku, promašio si, odnosno pobeže ti cilj. Činjenica je da su najnovija oruđa veoma precizna, ali pogoditi četu borbenih vozila 20 ili više kilometara daleko prvim udarom od 10-20 projektila, nekako mi je previše optimistično.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.