PALUBA
April 16, 2024, 07:11:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Panzerhaubitze 2000 u Oružanim snagama RH  (Read 122424 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: September 26, 2014, 02:22:22 pm »

26.9.2014.

Ministar Kotromanović i general Lovrić u posjetu Grčkoj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ministar obrane RH Ante Kotromanović i načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Drago Lovrić, sa suradnicima, predstavnicima Hrvatske kopnene vojske i Hrvatskog vojnog učilišta, posjetili su danas, 26. rujna 2014. Obučno središte topništva Oružanih snaga Helenske Republike.

U sklopu posjeta, Hrvatska delegacija vidjela je mogućnosti simulatora za obuku topničkih posada grčkih Oružanih snaga te je prisustvovala vojnoj vježbi s bojevim gađanjem haubica PzH 2000.

Ministar Kotromanović tom je prilikom izjavio da je hrvatska delegacija došla u Grčku vidjeti sve mogućnosti haubica PzH 2000, od njihovog skladištenja do same provedbe obuke, te je istaknuo kako mu je iznimno drago što ćemo je uskoro uvesti i u Oružane snage RH i tako dobiti nove sposobnosti, s obzirom da je „haubica najmoćnije topničko oružje koje su OS RH ikada imale.“ „Posjetili smo ovu postrojbu zbog grčkog višegodišnjeg iskustva u upotrebi ovih najmoćnijih haubica u svijetu“ zaključio je ministar Kotromanović.

General Lovrić složio se da je riječ o „najboljem i najmoćnijem topničkom oružju u svijetu“, te je također izrazio zadovoljstvo što će se ove haubice uvesti u Oružane snage RH. „Želja nam je bila vidjeti iskustvo jedne od zemalja koje već imaju ovakvo oružje, koju opremu imaju i kako ih koriste“. S obzirom da Grčka ima iskustva i u obuci drugih država, primjerice Oružanih snaga Države Katar, general Lovrić na kraju je ocijenio ovaj posjet vrlo uspješnim jer je delegacija OS RH imala priliku vidjeti konkretna grčka iskustva u korištenju haubica, od obuke osoblja pa sve do provedbe vježbe na samom poligonu.

Inače, Grčka vojska u svom sastavu ima 24 ovakve haubice PzH 2000.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: MORH/ A. Bulić, morh.hr


* grcka_26092014_v.jpg (166.95 KB, 1200x800 - viewed 268 times.)

* grcka_26092014_01.jpg (220.77 KB, 1200x1600 - viewed 265 times.)

* grcka_26092014_03.jpg (128 KB, 1200x800 - viewed 249 times.)
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #16 on: October 01, 2014, 04:00:59 pm »

Zanimljivo mi je da nitko danima nije komentirao ovu službenu potvrdu nabavke i vijest  Smiley

Izvor: jutarnji list

Datum objave: 26.9.2014

http://www.jutarnji.hr

KOTROMANOVIĆ potvrdio nabavku sustava PZH 2000

Quote
Reporteri Nedjeljnog na prezentaciji samovozne Panzerhaubitze PzH 2000 koju je za vojni vrh Oružanih snaga i MORH-a u petak priredila grčka vojska na poligonu kod Alexandroupolisa: od 2015. moćno njemačko oružje u svom će sastavu imati i HV

S ovom haubicom Republika Hrvatska dobit će superiornost nad svakim protivnikom u regiji i u svakoj operaciji u kojoj bude sudjelovala Hrvatska vojska. Kako mi je rekao načelnik Glavnog stožera grčke vojske, general Mihail Kostarakos, ovo je čelična šaka grčke vojske. Nema razloga da to ne bude i u Hrvatskoj - rekao mi je general Drago Lovrić, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, netom nakon vatrene prezentacije njemačke samovozne haubice Panzerhaubitze PzH 2000, koju je za najviši vojni vrh Oružanih snaga i Ministarstva obrane u petak priredila grčka vojska na poligonu u blizini grada Alexandroupolisa.

Vojni poligon nalazi se na samom istoku Grčke, oko 40 kilometara od granice s Turskom. Grčka vojska ima 24 ove haubice i njezino je zapovjedništvo ponudilo hrvatskim Oružanim snagama svu potrebnu pomoć pri usvajanju novog borbenog sredstva. Nedjeljni Jutarnji ekskluzivno je prisustvovao prezentaciji najjačeg topničkog oružja na svijetu, koje će od sljedeće godine u svom sastavu imati i Hrvatska vojska.

“S ovim oružjem HV dobiva nove sposobnosti i potpuno mijenja vojni odnos snaga u regiji. Nijedna vojska u regiji neće imati jače topničko oružje, a HV dobit će najmoćnije oružje u svojoj povijesti", kazao nam je ministar obrane Ante Kotromanović.

Kako bi na djelu vidjeli haubicu, general Drago Lovrić u Grčku je poveo cjelokupni vojni vrh: svog zamjenika generala Matu Pađena, zapovjednika Kopnene vojske generala Dragutina Repinca, generale Matu Ostovića i Darka Pintarića te gotovo cijeli sektor topništva i časnike s Hrvatskog vojnog učilišta. Svi su oni s neskrivenim zadovoljstvom pratili prezentaciju na simulatoru za obuku topničkih posada, potom na haubici koja se koristi za obuku vozača, a na kraju i bojevo gađanje.

Kako bi pokazao koliko mu je važna suradnja s hrvatskim Oružanim snagama, prezentaciju je osobno vodio zapovjednik grčke vojske general Mihail Kostarakos. “Kod nas je još ljeto”, uz široki je osmijeh objašnjavao na poligonu zbog čega ima zavrnute rukave iznad lakta, iako je po nama padala hladna jesenja kiša, a noge su propadale u crveno blato. No, ni hladna kiša, ni blato nisu pokvarili prezentaciju topničkog stroja. Iako je domet haubice 40 kilometara, za potrebe prezentacije preciznosti gađanje je obavljeno na udaljenosti od pet kilometara.

Granate su padale na predviđeno mjesto, a hrvatske je časnike oduševila mobilnost 55 tona teškog stroja koji se u tren oka pomiče s položaja A na položaj B. Grčki domaćini na poligon su dovezli četiri haubice te je posebno dojmljivo bilo istodobno ispaljivanje iz sve četiri. “Ovo je čudo”, govorio je je vidno zadovoljan ministar Kotromanović nakon što se kratko provozao u haubici namijenjenoj obuci vozača te pogledao njezine bojeve mogućnosti. Kao bivši vojnik, vrlo dobro zna što vojsci znači ovakvo oružje. “Strašna mašina, to nam što prije treba doći, odlične perfomanse”, govorili su hrvatski časnici dok su iz haubica ispaljivane granate.

Prije topničkog udara hrvatskim su časnicima prezentirani simulatori koji služe za obuku vojnika. Jedan će kupiti i MORH. Haubicom je vrlo zadovoljan bio i general Repinc, zapovjednik Kopnene vojske u čijem će se sastavu naći ovo oružje.

Zanimljivo je da je ministar do sad koristio termine "preko 40 km" kao i novinari. Nadam se da to podrazumijeva da će HV uz PZH 2000 nabaviti i suvremenu municiju koja može efikasno razarat ciljeve na 40-40+km. Klasičnom municijom efikasan domet je do 30 km.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #17 on: October 01, 2014, 04:25:15 pm »

А шта ту има да се коментарише? Да ли је уговор потписан? Није. Да ли су хаубице стигле? Нису.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #18 on: October 02, 2014, 07:31:47 pm »

Bojnik druze, jedno nesto sto sam do sada naucio od nasih vrlih politicara je da im uopste ne verujem dok to ne vidim svojim ocima, a bogami i onda ostaje sumlja u neki trik.

Daj boze da Hrvatske oruzane snage nabave nesto sto ce povecati kvalitet i kvantitet iste, ali opet, dok ne vidim, ne verujem.

P.S.
I nasi idio....politicari su zeljeli ove haubice, cak su i formirali artiljerisku jedinicu sa zeljenim kalibrom u imenu, ali jos uvek nista od toga. Wink
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #19 on: October 03, 2014, 10:28:07 am »

Slažem se, dok ne vidimo ne vjerujemo. Malo radimo ražanj bez zeca. U tijeku je rebalans proračuna i za 10 dana ćemo vidjeti hoće li biti što od ovoga svega.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 149



« Reply #20 on: October 03, 2014, 11:05:25 am »

"Makedonija kupuje tenkove za 200 miliona evra" --- da li je realizirano? bio je takav naslov prije nekoliko godina
Zarim - Patrije; receno je da ce sve sto kupi Hrvatska, kupiti i Makedonija. Je li ipak nabavljeno?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #21 on: October 05, 2014, 03:44:58 pm »

Bojnik druze, jedno nesto sto sam do sada naucio od nasih vrlih politicara je da im uopste ne verujem dok to ne vidim svojim ocima, a bogami i onda ostaje sumlja u neki trik.

Daj boze da Hrvatske oruzane snage nabave nesto sto ce povecati kvalitet i kvantitet iste, ali opet, dok ne vidim, ne verujem.

P.S.
I nasi idio....politicari su zeljeli ove haubice, cak su i formirali artiljerisku jedinicu sa zeljenim kalibrom u imenu, ali jos uvek nista od toga. Wink

Mislim da ne treba biti toliko pesimističan u ovom Hrvatskom slučaju. Pa ministar i glavni OSRH su do sad već 2 puta bili u Grčkoj i oba puta jasno naglasili da Hrvatska ide u nabavku ovih sredstava. Ne vidim svrhu da odu u Grčku proučavat PZH 2000 , slikat se sa njim i podebljanim slovima naglasit "da , nabavljamo to" , a da iza toga ne stoji dovoljan dokaz. Ne zaboravite, da je nedugo u Hrvatskom saboru čak izglasan plan i način financiranja tih haubica od 2014 do 2018-te da su za njih odvojena sredstva.
Ujedno na jednom forumu se pojavila informacija da već ovaj mjesec prve posade iz HV-a koje će raditi na PZH 2000 idu na obuku (e sad nije bilo napisano jel u Grčku ili Njemačku). Ne vjerujem da je to sve bez razloga.

Ja mislim da je PZH-2000 gotova priča. Bez uvrijede Trpe, ali ekonomske mogućnosti kao ni generalna ozbiljnost države kao pojma "države" i njenog funkcioniranja Hrvatske i Makedonije ne mogu ući u istu kategoriju usporedbe. Meni je realnije povjerovat da će Hrvatska koja ove haubice dobiva po povoljnijoj cijeni od 40 miljuna eura za 12 komada kupiti nego recimo da će jedna Makedonija čiji je ukupni vojni budžet 135 miljuna dolara nabaviti tenkove za 200 miljuna eura ili haubice za ne znam 100 miljuna eura. Ne možemo se mi sa Makedonijom komparirat po tom pitanju. Hrvatska je vojni proračun ipak cca 850 miljuna dolara, dok je ukupni godišnji GDP Hrvatske cca 62 miljarde dolara, a Makedonski je 10 miljardi sa godinjim GDP od 4500 $ po glavi stanovnika godišnje. Pa samo kreten može povjerovat da će država sa vojnim budžetom od 135 miljuna dolara nabaviti PZH 2000 ili tenkove koji koštaju vše nego njen godišnji vojni proračun. Zato tu ne bi povlačio paralelu iz slučaja Makedonija sa Hrvatskom.

Zaboravlja se i taj bitan fatkor, da je u saboru izglasano financiranje i nabavka ovih haubica za potrebe HV, i još jedan bitan faktor, da su one rabljene i da su prodane za daleko povoljniju sumu novaca nego što koštaju nove.

Ne kažem ja da ne postoji određena vjerovatnost da na kraju ovo propadne, međutim, pitanje je što se onda sprema Kotromanoviću i MORH-u generalno. To će im biti najveći fijasko od kad su došli na vlast i ima da se izblamiraju za sva vremena, ne znam zaista da li im je to potrebno pogotovo nakon što su toliko puno puta potvrdili nabavku i to 1 godinu prije parlamentarnih izbora.

Kotromanović je čak izjavio da se očekuje da će prve PZH 2000 stići prije obilježavanja 20 godina "Oluje" te da će one biti sudionikom vojne parade povodom obilježavanja "Oluje" 2015. godine. Kažem, ako zezne, ima da si gadno uništi rejting i sebe i svoje stranke. To bi bio jedan od većih presedana zadnjih nekoliko godina. Ne znam isplati li mu se to zbog 40 miljuna eura i toliko buke koju je digo oko nabavke.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #22 on: October 06, 2014, 10:17:51 am »

Ne treba biti pesimističan naravno, ali nabava ne ovisi o ministru Obrane već o ministru Financija.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #23 on: October 07, 2014, 01:14:16 am »

Kakvih 200 milona za tenkove,haubice i sl,kad je godišnji budžet odbrane 80-100 miliona EUR,a za nove akvizicije,barem lani 820 000 EUR.Huh???a za ovu videćemo,jer sa svakim rebalansom budžeta smanju sredstva za ARM.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #24 on: October 07, 2014, 07:11:13 am »

Novinarska nepismenost Jadrane, u pitanju su bila prvo 180 transportera koju su novinari pretvorili u tenkove i zaokruzili broj u 200.
U medjuvremenu je brojka smanjena prvo na 118, da bi zatim pala na samo osamdesetak koje jos uvek cekamo (a pitanje je dal ce uposte doci ikad).

Bojnik, hoces da ti navedem neke izjave razlicitih ministra iz svih nasih drzava koje se nisu obistinile, a iste su bile gromoglasno propracene u domacim mediumima ??
Spisak bi bio podugacak i ovako samo iz glave, bez trazenja kroz mrezu.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #25 on: October 20, 2014, 08:35:12 am »

Novinarska nepismenost Jadrane, u pitanju su bila prvo 180 transportera koju su novinari pretvorili u tenkove i zaokruzili broj u 200.
U medjuvremenu je brojka smanjena prvo na 118, da bi zatim pala na samo osamdesetak koje jos uvek cekamo (a pitanje je dal ce uposte doci ikad).

Bojnik, hoces da ti navedem neke izjave razlicitih ministra iz svih nasih drzava koje se nisu obistinile, a iste su bile gromoglasno propracene u domacim mediumima ??
Spisak bi bio podugacak i ovako samo iz glave, bez trazenja kroz mrezu.

Nema potrebe da se igramo pokvarenog telefona. Vecina blamaza u RH kad sunabavke HV-a u pitanju odnosila se na nove borbene avione - a i to su vecinom bile izmisljotine hrvatskih novinara, ne vojske i politike. Tehnika Kov-a koja se planiralase uglavnom i nabavila. Patrije, protectori 12.7 , MRAPOV-i, hrpa novih i rabljenih kamiona, zapocet remont radara, zapocet je generalni remont tenkova, sredstva za komunikaciju itd itd itd. Pzh je zavrsena prica potvrdena i od strane sabora i ministra i jedino sto moze sprijeciti dolazak pzh je sama Njemacka i njena politika. Ovaj se sustav planira demonstrirat tokom vojnog mimohoda iduce godine u Kolovozu. Ponavljam Trpe, zalim zbog stanja Mkd vojske i neizrealiziranih nabavki oruzja, ali Rh i Mkd se ne mogu usporedivat ni po jednom spektru kada pricamo o budzetu i ekonomiji.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #26 on: October 20, 2014, 08:37:59 am »

Pitanje za moje sunarodnjake, kad se tocno planira dolazak prvih Pzh u RH? Ja sam cuo da su neke nase posade uskoro odlaze na obuku i to ovaj mjesec.

Valja jedino zaliti zbog cinjenice sto u prvoj turi nije nabavljeno 24 haubica sto je optimalna i minimalno potrebna brojka sistema. Pogotovo sad kad je bila prilika dobit ih povoljno od saveznika.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: October 20, 2014, 06:07:10 pm »

Netreba nam nijedna. Moglo se ovu lovu bolje ulupat.
Fali vojsci i mornarici puno toga, da ne spominjem avijaciju a ova cuda ce samo skupljat ruzinu i nista drugo.

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #28 on: October 20, 2014, 06:20:39 pm »

Pitanje za moje sunarodnjake, kad se tocno planira dolazak prvih Pzh u RH? Ja sam cuo da su neke nase posade uskoro odlaze na obuku i to ovaj mjesec.

Valja jedino zaliti zbog cinjenice sto u prvoj turi nije nabavljeno 24 haubica sto je optimalna i minimalno potrebna brojka sistema. Pogotovo sad kad je bila prilika dobit ih povoljno od saveznika.

Ја ти нисам сународник, ал ћу ти рећи... 2015.

Више хаубица нисте купили јер вероватно више није било новца. Без обзира што је хаубица половна потребно је доста улагања да би била оперативна јер није једноставан борбени систем. Рађена је на шасији леопарда 2 који је скуп, а има и већу масу.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #29 on: October 20, 2014, 06:25:52 pm »

Mislim da PZH nije na sasiji Leoparda 2.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.