PALUBA
March 28, 2024, 11:11:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: Panzerhaubitze 2000 u Oružanim snagama RH  (Read 121717 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #45 on: November 14, 2014, 10:28:39 pm »

Pa naravno da je pogađanje cilja prvim projektilom teško izvodljivo a još više udarom od nekoliko projektila ispaljenih jedan za drugim. Potrebni su zaista vrhunski precizni podaci i to ne samo o lokaciji cilja nego i vremenskim uslovima. Osim toga, koliko god da su savremenu uređaji za korekciju precizni postoji "prirodno" rasturanje pogodaka kod takvog (brzog) gađanja. Pa nisu te haubice snajperi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #46 on: November 15, 2014, 09:43:53 am »

Još uvjek pričamo o MRSI, na klasični artileriski cilj 100x100 m, a ne na točkasti cilj.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #47 on: November 15, 2014, 11:48:41 am »


Može li se naći u dostupnim izvorima "karakteristična slika pogodaka na određenim rastojanjima" gađanja za PzH 2000.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #48 on: November 15, 2014, 01:35:54 pm »

Quote
Još uvjek pričamo o MRSI, na klasični artileriski cilj 100x100 m, a ne na točkasti cilj.

Па наравно, то је тзв. просечни батеријски циљ (простро који поклапа једна батерија једним плотуном у паралелном снопу).  Овде се, ако сам добро схватио пореди једна немачка хаубица са еквивалентом једне батерије класичних хаубица. Можда се брзином дејства једне хаубице може оставрити исти број испаљених пројектила у односу на дејство (плотуна) једне класичне батерије (мада мислим да је то тешко), али уз услов да се код сваког опаљења мењају параметри како би дошло до правилног  расипања погодака на наведеном простору. Међутим, употреба само једног оруђа ми делује бесмислено и да се тако сигурно неће употребљавати.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #49 on: November 15, 2014, 04:52:44 pm »

MRSI nije namenjen da jedna haubica zameni bateriju. Smisao MRSI je, da padne na cilj uz prvu granatu još par, jer je preračunato da posle prve eksplozije cilj ide u zaklon, tako da sa vremenom šteta koju nanosi granata pada. Zato je i ideja da se ova "prva" eksplozija proširi na još par.

Što se meni čini smisao svega je, da se recimo bateriju 6 haubica rasporedi na 3x2 haubice, tako da prve dve pucaju MRSI, druge dve zauzimaju položaj dok treče idu iz jednog na drugi položaj. Tako se na cilj vrši konstantni pritisak (po dve haubice najednom na cilj, dok se druge dve grupe pripremaju), te izbegava mogučnost kontrabatiranja, uz to za dve haubici je puno lakše nači vatreni položaj nego za svih 6 u kompletu. naravno uz to ide i savremeni sistem za vođenje vatre i izmena podataka u realnom vremenu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #50 on: November 16, 2014, 03:50:05 pm »

Е, баш бих волео да то видим у пракси. Није то баш тако једноставно. Један од кључних демаскирајућих елемената је кретање. Осим тога, кретање на бојишту, где ти ниси једини који се крећеш, посебно не овакве хаубице (тешке као "туч") које се практично могу кретати само по путу, па још на "брдовитом Балкану", ствараће гужву и повећавати могућност да те неко "састави" из ваздуха или заседе, а још више да се негде на путу и "заглави" (створи се саобраћајни џеп). Мораће се стално вежабти, више него гађање, да би то функционисало.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #51 on: November 16, 2014, 04:58:47 pm »

Мораће се стално вежабти, више него гађање, да би то функционисало.

Bistvo svega.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #52 on: November 26, 2014, 07:20:08 pm »

Da djumba, u pravu si. Svi smo mi nekako ubeđjeni, kako teren na Balkanu nije pogodan za tenkove I ostale gusenićne grdosije. Ali kad vidiš Merkavu u brdima na hiljadu I po metara ili Abramsa u Afganistanu još vise, maltene na samom kamenu... Ja poćinjem da se pitam zašto. Mislim, da se vremenom toliko promenila taktika upotrebe tenkova, da se ona dobra stara tenkovska škola više I ne primenjuje. Nema (barem za sada) više takvog rata.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #53 on: November 26, 2014, 08:05:40 pm »

Tenk i samohodna artiljerija su oružje pokretnog, manevarskog boja, na planinskom putu, na ispresecanom zemljištu jednostavno gube svrhu. Možda moćno izgledaju, ali su zapravo vrlo ranjivi u sukobu sa opremljenim i obučenim protivnikom. To što ih koriste IDF na Golanu i Ameri u Avganu pokazuje da tamo nemaju pravog protivnika, pa se mogu tako šetati. Tamo su mnogo korisnija druga vozila. Lagana, prohodna, jakih motora i nevelike mase.

Aluzija na moguću upotrebu PZH-2000 u planinskom području meni govori nešto potpuno drugo, neću reći šta, nije učtivo. To neće moći, samo to da rečem.
« Last Edit: November 26, 2014, 08:11:48 pm by kumbor » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #54 on: November 26, 2014, 08:06:24 pm »

Ali kad vidiš Merkavu u brdima na hiljadu I po metara ...

Ma šta 1500 metara visoko, video sam je na skoro -500 metara ispod gladine mora Grin


Inače haubicu sa dometom 30-40 km ne treba vuči baš na svako brdo..
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #55 on: November 26, 2014, 09:17:58 pm »

Da, I ja sam takav podmorničar Wink. No ono što sam hteo da napomenem jest, da smo pod velikim utecajem uloge zemljišta. Dobro je rećeno, stvari se upotrebljavaju na naćin, na koji se ne bi, da ima pravog I obućenog neprijatelja. No pošto takvog nema (a na to sam mislio, kad sam napisao, da takvih ratova više nema), sve se to odražava I na taktici upotrebe sredstava. Ako je važilo, da su gradovi smrt za tenkove, u posljednje vreme sve je više modernizacija tenkova za urbano ratovanje (M1 TUSK, Leo2PSO, Leclerc AZUR).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #56 on: November 26, 2014, 10:58:21 pm »


Da li se neka od tih modernizacija pokazala u borbama, sem Merkave, mislim nijedna.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #57 on: November 27, 2014, 10:48:07 am »

Treba reći da se tenk ne koristi samostalno. Mora imati zračnu podršku i onu pješaštva, tako da može svuda. Ne treba robovati nekim navikama i doktrinama.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #58 on: November 27, 2014, 12:31:15 pm »

PzH-2000 se koristi u avganistanu ali ne zbog svoje pokretljivosti vec automatizacije, brze pripreme elemenata za gadjanje i oklopne zastite.
U sustini one su stacionirane u bazama i sluze za vatrenu podrsku patrolama.

Poenta MRSI da se u sto kracem vremenskom periodu ispolji sto veca vatrena moc po cilju sa ili bez korekcije vatre (zavisno od situacije i tipa cilja). Najbolji efekti su kada se koriste blizinski upaljaci koji eksplodiraju na odredjenoj visini iznad cilja.
Uslovi za MRSI su da se cilj nalazi na nekih oko 50-60% maksimalnog dometa orudja jer  tada su ispunjeni uslovi za gadjanje sa vise grupa uglova (za PzH-2000 za 5 granata max. domet je 17 km)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #59 on: November 27, 2014, 09:16:18 pm »

Da, I ja sam takav podmorničar Wink. No ono što sam hteo da napomenem jest, da smo pod velikim utecajem uloge zemljišta. Dobro je rećeno, stvari se upotrebljavaju na naćin, na koji se ne bi, da ima pravog I obućenog neprijatelja. No pošto takvog nema (a na to sam mislio, kad sam napisao, da takvih ratova više nema), sve se to odražava I na taktici upotrebe sredstava. Ako je važilo, da su gradovi smrt za tenkove, u posljednje vreme sve je više modernizacija tenkova za urbano ratovanje (M1 TUSK, Leo2PSO, Leclerc AZUR).

Нисам ја оптерећен земљиштем. У рату је најважнија креативност а не шаблон, али узимајући у обзир најважније чиниоце. Знам да сваремена техника и технологија "могу свашта", али знам да је земљиште (са свим својим особеностима) још увек важан чинилац. Такође, за покретљивост и тенкова и овако тешких оруђа врло је важно ко је и какав је тај непријатељ.

Овде је кључно питање зашта је Хрватској потребна ова хаубица? За сопствену одбрану (што је логично) или да их користи негде другде, у тзв. мисијама изван националне територије, или је набавила јер је други немају? Ако је ово прво не видим велику сврху (али не искључујем делимичну корист), за ово друго можда, а за ово треће нема оправдања.

Тачно је да ова (као ни друге) хаубице не морају прећи сва брда да би домашиле, али ће, као што сам и навео имати проблема код кретања јер су путеви (ширина, построј, мостови, кривине и сл.) такви па неће моћи баш тако лако проћи или прићи. А ако је тако онда је предвидвидљивије њихово кретање и лоцирање. То значи да ће се и могући противник лакше "орјентисати" па и организовати противдејство или ће их посебно "тражити". Зато ће бити нужно да се додатно штите и од дестјва са земље и из ваздуха. То ће оптерећивати и командовање  (команде) и саму батерију ових оруђа (или дивизион) и "пешадију". На брдском и неуређено терену ће она "класична" артиљерија пре обавити задатак. Зато верујем да Хрватска (ОСРХ) неће угасити ни једну постојећи артиљеријску батерију због примитка ових хаубица, као што је било наговештаја у анализама које су претходиле набавци.
« Last Edit: November 27, 2014, 10:07:57 pm by dzumba » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.