PALUBA
March 28, 2024, 09:59:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusko priopćenje o američkom pritisku na RH, štetno i kontraproduktivno  (Read 1364 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: November 03, 2014, 01:32:00 pm »

Vrijedi pročitati, zaključke donesite sami! Wink


Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Rusko priopćenje o američkom pritisku na RH, štetno i kontraproduktivno

Datum objave:
03.11.2014

Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je prošli petak da je nedavni posjet američkog senatora Christophera Murphyja Hrvatskoj imao za cilj izvršiti pritisak na Zagreb kako bi ga se odvratilo od energetske i obrambene suradnje s Rusijom. Ne ulazeći u priču oko energetske suradnje, posvetimo se problemu obrambene suradnje.

Priopćenje kaže kako je Murphy isto tako pokušao uvjeriti hrvatske domaćine "da kupe američke helikoptere umjesto ruskih Mi-8 koje sada koriste hrvatske vojne snage". Premda je legitimno rusko pravo prosvjedovati u međunarodnoj vanjskoj politici, pomalo čudi ovakva ruska reakcija uzimajući u obzir sve ono što se događa u odnosima Zapada i Rusije u posljednjih godinu dana. Naime, Republika Hrvatska punopravna je članica NATO saveza, istog Saveza koji je trenutno u hladnoratovskim odnosima sa Rusijom, kako god to nekome pretjerano zvučalo.

Također, RH je članica EU koja ja donijela čitav niz sankcija protiv Rusije. I ne samo to, konkretno kad je riječ o SAD-u i odnosima sa Hrvatskom, ne treba nikako zaboraviti kako je SAD strateški partner RH kad je u pitanju obrambena politika. Pomoć i potpora koju pružaju Republici Hrvatskoj uključuje obuku i školovanje pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, donaciju i nabavu ključne vojne opreme, osiguravanje strateškog prijevoza pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, povrat dijela troškova iz operacije ISAF, provedbu humanitarnih i razvojnih projekata u potpori lokalne zajednice, financiranje razminiranja i uništavanja neperspektivnih ubojnih sredstava te razne druge projekte.

Rusko veleposlanstvo u RH koje je inicijator ruskog priopćenja, ipak bi trebalo imati više takta i osjećaja za stvarnost kada ih sastavlja. Rusija ionako nema previše koristi od toga što RH koristi ruske helikoptere Mi-8 i Mi-171Sh. Naime, remont šest hrvatskih helikoptera Mi-8 i ove godine ide za Ukrajinu kao što je to učinjeno i sa prethodnih šest helikoptera Mi-8. Remont deset helikoptera Mi-171Sh također bi mogao završiti u Ukrajini, jer upravo ove godine ukrajinski zavodi remontiraju prve helikoptere ovog tipa, a osim toga ukrajinski MotorSich originalni je proizvođač motora ovog helikoptera. Sve to jako dobro znaju i Rusi, pa je priopćenje gdje se spominju navodni pritisci zbog kupnje američkih helikoptera suvišni.

Sada dolazimo do onog najvažnijeg. Naime,l priopćenje je pušteno samo nekoliko dana prije krajnjeg roka za dostavu ponuda za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u hrvatskom dijelu jadranskog podmorja. Zainteresirani ponuđači mogli su se javiti za istraživanja 29 istražnih polja, površine od 1.000 do 1.600 četvornih kilometara. Rusi su očito priopćenje pustili upravo za tu svrhu kako bi pokušali stvoriti dobre pozicije za Gazprom i Lukoil dok je dodatak vezan uz obrambenu politiku samo služio za "dramatizaciju" priopćenja. Naime, na području obrambene politike, naoružanja i vojne opreme, sve zemlje istočne i srednje Europe deklarirale su kroz brojne planove i modernizacijske programe, prelazak na zapadnu vojnu tehniku, koja ne mora biti nužno američka. Slovačka, Bugarska, Češka, Poljska, Mađarska takav su stav pojačale nakon ratnih zbivanja u Ukrajini. Riječ je prvenstveno o ruskoj vojnoj tehnici u području zrakoplovstva, radara i sustava PZO.

Poljska je vjerojatno najdalje otišla u modernizacijskim programima, jer će u idućih 5-7 godina u potpunosti zamijeniti rusku tehniku, naoružanje i vojnu opremu sa sustavima zapadne i domaće proizvodnje. Slovačka je otvorena najavila nabavu Gripena i otpis ruskih borbenih aviona MiG-29. Sa Češkom će zajedno i u nabavu radarskih sustava zapadnog porijekla kako bi se rješila zastarjelih ruskih radarskih sustava. Bugarska je odlučila otpisati ruske borbene avione Mig-29 i MiG-21 te ih zamijeniti zapadnim avionima itd....

Ne sjećamo se da je Rusija puštala priopćenja i prosvjedovala kad su ove zemlje bile u pitanju. Bilo kako bilo, RH je punopravna članica euroatlantskih integracija dok je Rusija pokazala što misli o takvim integracijama na primjeru Ukrajine. Nadalje, Rusija smatra ovaj "drski" pritisak "neprihvatljivim i suprotnim općeprihvaćenim normama međunarodne suradnje". Kakvog li licemjerja govoriti o tome iz ruskih usta dok je ruska vojna čizma na Krimu i dok ta ista Rusija ne poštuje teritorijalni integritet susjedne države, ali ne samo Ukrajine već i Gruzije.

Ako postoje ekonomski i gospodarski interesi ruskih i hrvatskih tvrtki koji bi išli u korist hrvatskih nacionalnih interesa, to treba pozdraviti. Međutim, kad je u pitanju obrambena politika, vojna industrija, oprema i trgovina naoružanjem, to je dio priče koju treba izostaviti na državnoj razini, jer tu nema i ne može biti hrvatskog interesa. U HRZ i PZO još i danas strahuju kako će se odraditi remont Mi-171Sh helikoptera 2017. Vrijeme je da se pozabave "B" solucijom za remont ovog tipa helikoptera, izvan Rusije.

Donosimo malo opširniji podsjetnik na američku pomoć RH koja je ipak puno veće vrijednosti nego Putinovi besplatni akumulatori za srbijanske Migove. Unatoč tome, Srbija i dalje tugaljivo gleda na Istok dok joj brat Vladimir usput smanjuje i isporuku plina. Takvo partnerstvo i savezništvo koje Rusija izvozi u Srbiju zaista nikome ne treba u Europi, pa nije niti čudo da se bivši Varšavski blok želi riješiti ruske vojne opreme što je prije moguće, po mogućnosti "odmah i sad".

Možda bi i Rusija iz ovog dolje mogla naučiti kako se stvara partnerstvo i savezništvo. Prema raspoloživim informacijama pomoć SAD za RH se provodi kroz niz programa, fondova i inicijativa vrijednih nekoliko desetaka milijuna USD prema slijedećem:

Coalition Support Fund (CSF) – Ovim fondom Vlada SAD-a omogućuje Republici Hrvatskoj povrat dijela financijskih sredstava utrošenih u operaciji ISAF. Dosad su obrađeni računi iz 2010. i 2011. godine te su priznati troškovi u vrijednosti 7,3 milijuna US dolara. U tijeku je obrada računa iz 2012. i 2013. godine. Refundirana financijska sredstva mogu se koristiti za nabavu vojne opreme, a navedena sredstva planiraju se iskoristiti za stavljanje u punu operativnu funkciju radara Enhanced Peregrine.

Foreign Military Financing (FMF) – Ovaj program omogućava financiranje, od strane Vlade SAD-a, opremanja i nabave specifične i ključne vojne opreme i obuke za rad sa nabavljenom opremom. Program je ustanovljen 2000. godine te je do 2003. godine, kada je privremeno obustavljen, iznosio oko 18,5 milijuna US dolara i u potpunosti je realiziran, pretežno na komunikacijsku opremu i simulacijski sustav MILES 2000. Program FMF je ponovno uspostavljen 2008. godine. Od 2008. godine u ovom programu odobreno je 12 milijuna US dolara. Do sada nije iskorišteno oko 5 milijuna US dolara koji će u budućem razdoblju biti utrošeni na opremanje helikoptera Mi-171Sh komunikacijskim, navigacijskim i identifikacijskim uređajima sukladno NATO standardima.
Dosada su realizirani projekti: nabava simulacijskog sustava MILES 2000 za razinu satnije, nabava softwarea za Simulacijsko središte, dva helikoptera Mi-8 opremljeni su komunikacijskim, navigacijskim i identifikacijskim uređajima sukladno NATO standardima, nabavljeni su uređaji za noćno promatranje i razna komunikacijska oprema te oprema prednjih zračnih kontrolora. Sredstvima iz ovog fonda financirat će se iduće godine nadogradnja radarskog sustava Peregrine na otocima.

Foreign Military Sales (FMS) – Ovaj program predstavlja program State Departmenta kojim se olakšava prodaja američkog naoružanja, vojne opreme i usluga drugim državama, te Vlada SAD-a daje jamstvo za nabavljenu opremu. Financijska sredstva se osiguravaju u proračunu MORH-a. Iz ovog programa dosada je nabavljeno opreme u OSRH u vrijednosti od 5,9 milijuna US dolara u koju spadaju letačka oprema, uređaji za noćno promatranje i komunikacijska oprema za (radio uređaji SINCGARS) za borbena oklopna vozila „Patria“. Također, kroz ovaj program nabavljen je software za Simulacijsko središte HKoV-a.

Global Peacekeeping Operations Initiative (GPOI) – Inicijativa je namijenjena za nabavu vojne opreme te za obuku za njeno korištenje uz uvjet da se financijska sredstva upotrijebe 80% za obuku i 20% za nabavu opreme. Fond je raspoloživ od 2008. godine, a koristi se za obuku i razvijanje operativnih sposobnosti za sve operacije potpore miru osim operacije ISAF (Za RH to je operacija KFOR). Dosad su kroz GPOI inicijativu nabavljena 2 laboratorija s pripadajućom opremom za učenje engleskog jezika koja se nalaze u Kninu i Našicama, navigacijski uređaji (GPS), oprema za noćno letenje pilota helikoptera te računala i software za simulacijsko središte. Inicijativa se većim dijelom koristi za nabavu opreme i potporu obuke (uključujući troškove goriva) za noćno letenje pilota helikoptera. Dosad je ukupno odobreno i realizirano 4,6 milijuna US dolara.

Train and Equip Program (Program 1206) - Program 1206 je namijenjen za financiranje partnerskih zemalja u obuci i nabavi opreme za sudjelovanje u protuterorističkim ili stabilizacijskim operacijama, prvenstveno za operaciju ISAF. Ovaj program dostupan je Hrvatskoj od 2010. godine. U 2010. godini odobren je iznos od 5,6 milijuna US dolara koji je uključivao obuku i nabavu vojne opreme. Nabavljeno je 13 vozila HMMWV sa strojnicama za provedbu preduputne obuke u RH i veća količina radio uređaja. Za 2011. godinu odobreno je i realizirano 5,2 mil. US dolara. Nabavljeno je 7 vozila HMMWV, 4 prikolice i komunikacijska oprema. U sklopu programa, za 2012. odobren je iznos od 5,2 milijuna US dolara koji će se realizirati kroz nadogradnju simulacijskog sustava MILES koja uključuje i prilagodbu sustava za novu hrvatsku jurišnu pušku (VHS). Početak realizacije ovog projekta planiran je za veljaču 2014. godine. U 2013. godini odobrena je donacija u vrijednosti 6,1 mil. US dolara za optoelektroničku opremu, komunikacijske uređaje, identifikacijsku opremu te software i konfiguraciju za simulacijski paket VBS2 (Virtual Battlespace 2). VBS2 predstavlja najmoderniji simulacijski sustav koji realistično simulira uvjete u području operacije i kroz njega se razvijaju doktrine, taktike i procedure djelovanja postrojbi.

Coalition Readiness Support Program (CRSP) – Ovo je novi program pokrenut 2013. godine, a namijenjen je za financiranje obuke za sudjelovanje u operaciji ISAF. U 2013. godini odobreno je 600.000 US dolara, a u 2014. je raspoloživo 500.000 US dolara.

Program 1202 – Program se temelji na uredbi Vlade SAD-a za besplatno iznajmljivanje vojne opreme partnerskim zemljama za potrebe provedbe zadaća u operaciji ISAF. Kroz program 1202 nabavljeno je 48 vozila HMMWV (30 tipa 1151 i 18 tipa 1114) za potrebe HRVCON-a u operaciji ISAF. Isto tako nabavljeno je 12 vozila MRAP koji ne pripadaju Programu 1202 već predstavljaju američku donaciju svim partnerskim snagama nakon uporabe u Iraku.

Program 1203 – Program se temelji na Uredbi Vlade SAD za besplatno iznajmljivanje vojne opreme MORH-u za potrebe preduputne obuke pripadnika OS RH u Hrvatskoj. Ugovor je potpisan i omogućuje OS RH najam specijalnih vozila i opreme za potrebe provedbe preduputne obuke u RH (MRAP-ovi, HMMWV-iji, zapovjedni i komunikacijski sustavi itd.) na godinu dana.

Excess Defense Articles (EDA) – Fond kojim je omogućeno partnerskim državama nabaviti raznu vojnu opremu koja predstavlja višak oružanim snagama SAD-a ili je bila korištena u operacijama te im više nije potrebna. Oprema se prodaje po principu „as is where is“, ali se može posebnom odlukom Vlade SAD osloboditi plaćanja što je u slučaju nabave vozila za OS RH i u činjeno. Ministarstvo obrane RH uputilo je zahtjev američkoj strani da se kroz ovaj program nabave MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) vozila te ostala oprema kojima bi se u narednom razdoblju opremile postrojbe OS RH. Zatraženo je: 30 vozila MRAP MaxxPro (logisti čka) koji se nalaze u Livornu, Italija, 20 vozila MRAP HAGA (sanitetska) iz Kalifornije te 162 vozila M-ATV iz Afganistana. Inače, Američki Kongres je dosad iz Programa EDA odobrio donaciju 170 vozila za Republiku Hrvatsku, a 42 vozila su u postupku odobrenja. Tržišnu vrijednost vozila teško je odrediti, ali treba naglasiti da bi kupovna cijena novih vozila iznosila 102 milijuna USD. Donacija prve pošiljke vozila očekuje se tijekom ožujka 2014.

International Military Education and Training (IMET) – Program kojim se se omogućuje izobrazba i obuka pripadnika OS RH u vojnim školama SAD. Suradnja u okviru IMET-a provodi se još od 1995. godine. Većina visokih časnika, generala i admirala, koji se sada nalaze na najvišim zapovjednim i voditeljskim dužnostima u OS RH, prošla je jedan od vidova izobrazbe kroz IMET program (NDU, Ratna škola, Zapovjedno stožerna škola…) Dosad je provedeno više od 600 aktivnosti (tečajeva i školovanja) u vrijednosti preko 10 milijuna US dolara.

Također, Američka vlada je MORH-u dosad donirala 2 milijuna US dolara za uništavanje ubojnih sredstava iz programa MANPADS. Ovim sredstvima uništili su se dotrajali i neuporabljivi laki prijenosni protuzračni sustavi Igla i Strijela-2M. Uništavanje je provedeno na vojnom poligonu „E. Kvaternik“ Slunj, a za tekuću 2014. godinu Republici Hrvatskoj odobreno je dodatnih 2,5 milijuna USD za razminiranje i uništavanje UbS-a. Svjedoci smo donacije oklopnih vozila MRAP u različitim verzijama.

Osim navedenih programa, američka strana pruža pomoć Oružanim snagama RH kroz razne bilateralne aktivnosti. 1996. godine uspostavljen je Joint Contact Team Program (JCTP) u RH radi pružanja pomoći tranzicijskim zemljama u svrhu njihova približavanja zapadnim standardima vezanim uz razvoj sustava obrane i oružanih snaga. Zadaću da podupire proces planiranja i provedbe JCTP dobilo je Zapovjedništvo američkih snaga u Europi (USEUCOM). Program je bio povezan sa „State Partnership Program“ gdje je Minnesota dodijeljena kao zemlja partner Hrvatskoj.

Do 2006. godine provedeno je više od 500 aktivnosti, a ukupna financijska potpora bila je oko 2,5 milijuna USD. Od 2006. godine program je preoblikovan u vojno-vojnu suradnju (M2M), a sve aktivnosti se od tada provode u potpori razvoja potrebnih vojnih sposobnosti i interoperabilnosti. Do 2012. provedene su i zajedničke vojne vježbe pješačkih vodova, kao i razne obučne aktivnosti, seminari i konferencije čije troškove je američka strana snosila u cijelosti.

Inače, SAD osim kroz navedene programe, pružaju pomoć Republici Hrvatskoj i putem određenih humanitarnih i razvojnih projekata koji se realiziraju kroz programe Humanitarian Assistance (HA) i Excercise Related Construction (ERC). Riječ je o programima američke potpore za izgradnju objekata neophodnih za provedbu određenih vojnih vježbi te za provedbu humanitarnih projekata u lokalnim zajednicama lokacijski vezanih uz provedbu vježbi. Američka potpora sastoji se od financijskog dijela koji se koristi za nabavu materijala i od potpore u vidu sudjelovanja inženjerijskih postrojbi.

Američka strana je tako kroz HA fond financirala sljedeće projekte:

Rekonstrukcija kupaonice u školi u Slunju - 25.000 USD.
Zamjena prozora u školi u Slunju - 55.000 USD.
Izgradnja vodovoda u Udbini (10km) - 200.000 USD.
Rekonstrukcija dječjeg vrtića u Udbini - 110.000 USD.
Rekonstrukcija bolnice u Kninu - 150.000 USD.
Donacija dva inkubatora za bolnicu u Kninu - 55.000 USD.
Proširenje dječjeg vrtića u Našicama - 200.000 USD.
Rekonstrukcija specijalne bolnice u Dugoj Resi – 103.000 USD.
U 2014. godini planirano je uređenje škole u Ogulinu 100.000 USD.

ERC projekti u Slunju i Udbini:

Izgradnja naselja na poligonu Slunj za provedbu uvježbavanja borbe u naseljenom mjestu. Vrijednost projekta je 400.000 US dolara.
Izgradnja zapovjedne zgrade u vojarni „Josip Jović“ Udbina. Projekt je vrijedan 400.000 US dolara.

Također, postoje i određeni projekti pomoći lokalnoj zajednici od strane SAD-a koji nisu vezani uz provedbu vježbi niti u njima sudjeluju pripadnici OS RH već se isti provode putem hrvatskih ugovorenih tvrtki. Napominjemo samo neke od tih projekata:


Rekonstrukcija srednje škole u Vukovaru - 450.000 USD.
Izgradnja igrališta u Karlovcu za djecu s posebnim potrebama - 450.000 USD.
Opremanje bolnice u Kninu - 900.000 USD
Oprema za Središta za osobe s posebnim potrebama u Komarevu - 30.000 USD.
Most preko rijeke Vuke u Vukovaru - 525.000 USD
Oprema za Hitnu pomoć u Imotskom - 100.000 USD
Rekonstrukcija neurološkog odjela bolnice u Osijeku – 1.000.000 USD

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.