PALUBA
April 19, 2024, 12:30:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Modelari letećih modela  (Read 26133 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #45 on: November 18, 2014, 10:59:31 am »

Kolege mislim da izlazimo van teme pa bi za daljnja razjašnjenja bilo dobro da pređemo na poruke.

Ja sam i naveo da ni meni nije jasno kako je Trboš upao  da nam predaje elektroniku (možda zamjena ili sl.)Meni je Vule predavao prvu godinu El.tehniku i kasnije elektroniku.Trboš jeste predavao podvodnu tehniku.

Ali se sjećam da nas je stvarno "davio" i sa poluprovodnicima,od donora i akceptora,pa do karakteristika tranzistora (sa uzemljenim emiterom,kolektorom i bazom,te krakospojeni ulaz i izlaz itd.).

Što se tiče integralnih kola sjećam se da se u suštini radilo o visokoj integraciji analognih elemenata (na štampaljki) i da je navodio primjer upotrebe u kundaku puške u Vijetnamu.Za godinu nisam siguran,možda i 1963 ili čak 1964.

Dakle ne tvrdim da sam u pravu ali izgleda da je Trboš još onda imao "svježe " informacije i da je nastojao da osuvremeni nastavu.

Dakle možda se i nisam zapetljao,no ne tvrdim ništa,pošto se radi o dalekom sjećanju.  Cheesy

Molim moderatora da posle dan dva izbriše ovaj i na predhodnoj strani moje  postove koji nisu vezani za temu.

Hvala i pozdrav!
« Last Edit: November 18, 2014, 11:14:58 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #46 on: November 18, 2014, 11:50:17 am »

PS. Možda i u načinu školovanja leži rješenje.Kolege su školovane uže specijalistički(radaristi,pelisti,radiotelegrafisti itd.),dok smo mi ranije školovani opšte kao elektroničari,pa ne bi trebalo da polaze od sebe.Molim da se i ovo izbriše.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #47 on: November 22, 2014, 07:51:38 am »


Žao mi je što moderator nije izbrisao tekst koji nije u vezi teme,jer bi se ovo što ću dati moglo povezati sa nacrtom Clown-a na predhodnoj strani. Možda bi netko tko je zainteresovan mogao to korisno iskoristiti.Sada kako je tekst o školstvu(a nije tema),a ovo što je tema  sa druge strane,mislim da će mali broj biti zainteresovan.
Dakle evo fotki napravljenog aviona i dodatni tekst za razumjevanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Clow scan2.jpg (527.11 KB, 1312x1805 - viewed 139 times.)

* Clow b scan1.jpg (601.74 KB, 1361x1897 - viewed 146 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #48 on: November 23, 2014, 09:42:14 pm »


Da pokušam malo da modeniziram temu možda privuče još ponekog interesenta.

Pošto se radi o "PALUBI"evo kako se u novije vrijeme bave ljudi samogradnjom.

David Schneider relates his own experience and gives some advice on building your own underwater ROV. He writes:

    Last year at about this time, crews in the Gulf of Mexico were working feverishly to bring BP’s blown-out oil well under control. Some of the more spectacular parts of that effort, as you may recall, involved the use of remotely operated vehicles, or ROVs. Perhaps you had the same thought as I did—that it would be cool to build one.

    To be sure, no garage-workbench hacker is going to build an undersea robot that operates a diamond saw or wrestles with a stuck blowout preventer. But those vehicles also monitored events on the seafloor and streamed some amazing video to the Web in real time. A small inspection-class unit—one that carries just a video camera around underwater—ought to be within the grasp of an avid DIYer.

    …

    I even built an ROV for fun in the late 1990s. Its underwater thrusters, like the ones employed by most DIYers today, used DC motors mounted in watertight housings. Flexible shaft seals prevented water from getting to the innards of the motors. It used trolling motors, the kind you see pushing small fishing boats around. Submersible bilge pumps are another popular solution.

    The great thing about bilge-pump motors is that they are dirt cheap—perfect if all you want is something that can swim around at shallow depths. At greater depths, though, the pressure will cause the flexible seals to close down around the spinning shaft, sapping power and heating the seal. Ultimately, the seal fails and the motor floods.

    I wanted my next-generation ROV to be able to go deep, so I took a different approach this time, which was to fill the motors with oil. Shaft seals are still required to keep the oil on the inside separated from the water on the outside. But the two sides of the seal are always at the same pressure, so the motors should be able to operate at any depth.

It’s a pretty good read, with a lot of valuable observations and source files too!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* A.s rov.jpg (54.7 KB, 600x451 - viewed 116 times.)

* A s rov2.jpg (70.82 KB, 600x442 - viewed 124 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #49 on: November 23, 2014, 10:20:02 pm »


Da dodam da mene ovo asocira na malu podmornicu sa PS12 "Spasioca",za koju ne saznadosmo šta sa njom bi ili još gore čak nismo uspjeli saznati niti da li je bila Mermaid IV ili Mermaid VI.To je tolika tajna da eto u svjetu "domaćice" se bave pravljenjem sličnih.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #50 on: November 25, 2014, 04:37:11 pm »

Da napišem nešta i o bavljenju modelarstvom.Vjerujem da je ono korisno kako za onog tko se bavi tako i za cijelo društvo.Da bi se bavili modelarstvom moramo usvojiti određena teorijska znanja i rješiti probleme kod primjene istih u praksi.
 Kad odaberemo vrstu ili "oblik" modela(neki od letećih,vozila,brodova ili čak  podvodnih ROV-a) treba ga napravti čisto kao oblik što nimalo nije jednostavno.Poslije ovoga trebamo se odlučiti o pogonu koji je adekvatan njemu(SUS ili elektromotor)različite snage ili gabarita,te o gorivu ili baterijama.Iza ovoga trebamo odlučiti o sistemu daljinskog upravljanja,te ukolko nosi određene uređaje,veza sa njima i upravljnje istih.

Kao primjer dajem fotke servouređaja koji je meni preostao.Istina ovdje je u jednom integrisan i višekanalni prijemnik(Rx),žiro,te drajver za servomotore. Servomotori  su ova tri manja predmeta i vidite da na jednom piše da je težak samo 8 gr.Ima jih i veći i još manji.Njima možete pokretati na pr.kormila ili kameru ako je ugrađena.Vide se i poluge za pokretanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Serv.kompl..jpg (489.89 KB, 1632x1224 - viewed 127 times.)

* Serv.kompl.b.jpg (396.74 KB, 1632x1224 - viewed 128 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #51 on: November 25, 2014, 09:32:31 pm »


Zbog zanimljivosti evo jedne specifične letjelice (liči na leteći tanjur),na pricipu Coanda efekta.I ona ima daljinsko upravljanje koje u samoj letjelici  koristi servo motore i pogonski elektromotor te višekanalni Rx.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* gfsuavmodels.jpg (135.75 KB, 800x540 - viewed 110 times.)

* Jln n02f1.jpg (109.16 KB, 800x600 - viewed 128 times.)

* jln.n01af.jpg (64.76 KB, 768x576 - viewed 118 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #52 on: November 26, 2014, 11:14:53 pm »


Da pokažemo i neke pogonske motore.Počnimo od najmanjih izvađenih iz mob.telefona-oni što vibriraju telefon.Da bi se mogli upotrebiti odnosno da se na njih može montirati elisa,potrebno je skinuti excentrični teg.Za to se prave i mali svlakači(izvlakači) ali može i ovako sa kleštima pa se tankim izbijačem izbaci osovina ali da se ne ošteti motor.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vise-grip-side.jpg (13.62 KB, 380x300 - viewed 266 times.)

* No-weight mot..jpg (9.26 KB, 228x330 - viewed 109 times.)

* Three-pager-motors.jpg (3.45 KB, 140x145 - viewed 254 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #53 on: December 08, 2014, 09:52:09 am »

Pošto trebam privesti kraju učešće nastojat ću to učiniti što je moguće jasnije.
Izvinjavam se @kosti što sam mu upao na topik ali je to bilo dobronamjerno.Mislim da je ova oblast(modelarstvo)zaista nepravedno izbačena iz života ljudi.Već sam pisao o nizu koristi kako pojedinca tako i cjelog društva.Htio sam iskoristiti sada aktualnu upotrebu "dronova" da bi izazvao zanimanje za ovu oblast,pa sam dao nešto "modernije" verzije starijuh modela.Inače pogledajte niz video klipova upotrbe u vojsci i vidjeće te da je to nastalo iz amaterskog modelarstva.

Da nastavim sa nekoliko fotki gradnje sa malim motorima dok ne nađem pogodnu verziju za veće i savršenije modele.Nadam se da će mi uspjeti jer mi nešto ne ide postavljanje u PDF sa čime bih i završio..

Ukratko evo gradnja "modernog" modela sa malim motorom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* tzagi_serwa.JPG (44.42 KB, 640x480 - viewed 127 times.)

* tzagi_complete_4.JPG (25.88 KB, 816x612 - viewed 134 times.)

* tzagi_elisa.JPG (49.74 KB, 720x540 - viewed 125 times.)

* tzagi_finish_1.JPG (55.12 KB, 720x540 - viewed 120 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #54 on: December 09, 2014, 09:37:39 pm »

Naleteh na Youtube na bolje rješenje za razumjevanje problematike,nego što ja imam na svom računaru.Dakle evo primjer  upotrebe koračnih motora kao pogonskih iz CD roma.Ima tu niz primjera i gradnje od veoma prostih do složenijih.Zapazit će te da o samoj elektronici upravljanja  nema baš mnogo ali to treba shvatiti da je to sada moguće kupiti veoma jeftino.Svojevremeno se koristio i procesor koji je trebalo znati programirati.Danas je to moguće  kupiti na tržištu sve urađeno.
Ovo sa CD romom u mnogim slučajevima ne zadovoljava pa se isti moraju premotavati što će te takođe naći na internetu ili kupiti već napravljen motor nov ili iz neke polovne igračke.
Što se tiče većih snaga kod motora i tu se trebalo snalaziti.Nekada smo koristili koračne motore iz onih starih kopir aparata.Takođe sjećam se da se i alternator iz kola mogao prepraviti da radi kao motor bez četkica ali ne za letjelicu,nego za druge primjene,gdje su potrebne veće snage.Uostalom i elektrobicikli imaju te koračne motore.
I još jednom da izazovem zanimanje,upotreba je raznolika.Recimo kod tih podvodnih uređaja pretraga dna-starine i zlato,snimanja itd.Kod vozila također,sve zavisi od mašte,na pr.kosačica robot,usisivač,do recimo manipulacija sa opasnim materijalima.Letjelice,nislim da je nepotrebno navoditi od civilnih snimanja,pa evo skoro sam zapazio video klip gdje je Ukrajina koristi za korekciju art.vatre.
Dakle, samo bavljenje zahtjeva dosta teorije,ali pravljenje uključuje i primjenu u praksi,što je mnogo korisnije.

Pozdrav.
https://www.youtube.com/watch?list=PL9F3360D94E89EAEC&v=Qs3uavJKzzI
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #55 on: December 24, 2014, 08:37:12 am »

Evo i jednog po meni negativnog primjera primjene letećih modela.I ako se radi o vojsci ,a neki bi proširili i da li se o odbrani ili napadu,za mene je on ipak negativan.



Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #56 on: December 24, 2014, 11:32:51 pm »

Drago mi je da i ovu temu imamo,evo sam tek sad naletio na nju. Svojedobno sam se dosta aktivno bavio aviomodelarstvom,pogotovo me interesiralo raketno modelarstvo, cak sam neku medaljicu na drzavnom prvenstvu skupio. Modelarska sekcija je bila pri Tehnickom Savezu Hrvatske,mislim da se tako organizacija zvala. Rakete koje smo radili bile su klasa s-6a(sa padobranom) i s-6b(sa trakom). Mislim da imam jos pokoju negdje,a nac ce se i nacrti sigurno.Imam i nekoliko motora ali sumnjam u njihovu ispravnost nakon tolikog vremena.Motori su bili na kruto gorivo a cilj natjecanja je bio postici sto dulje vremensko trajanje leta,uz pravilno aktiviranje padobrana.

Takodjer smo radili raketoplane,vec spomenute aviomodele a jednom prigodom i dvostupanjsku raketu, za koju se sjecam da je bila prilicno komplicirana.

Sekciju je vodio Egon Engelsberger, aviomodelar porijeklom iz austrije ja mislim.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #57 on: December 25, 2014, 08:37:22 am »

Za Gazdu da se podsjeti malo.....
http://www.ztk-split.hr/Iztiska/%C4%8Clanak/tabid/137/articleType/ArticleView/articleId/68/Najgore-je-kad-se-padobran-ne-otvori.aspx
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #58 on: December 25, 2014, 10:26:32 pm »


Da i ja dam nešta za podsjećanje.Koloiko vidim po internetu ljudi se bave i tim starijim modelima.Istina dodaju na njih el.motore i RC kontrole,vjerovatno prepravljajući ih da bi ih mogli nositi.

Skice su iz one male knjižice dane ispred

Možda i malo kasno želim Vam svima SRETAN BOŽIĆ!

Poz.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Rak.pl.m.scan.jpg (360.97 KB, 2077x1356 - viewed 164 times.)

* PJ.A.m.scan.jpg (300.22 KB, 2130x1404 - viewed 155 times.)

* Last.scan.jpg (377.52 KB, 1417x2200 - viewed 154 times.)

* AP.P.scan.jpg (277.39 KB, 1404x2151 - viewed 148 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #59 on: December 26, 2014, 09:49:10 am »

Pionir sam i ja radio jednom!ZTK je dobila prostor u vrancicevoj kad sam se ja vec prestao baviti malim modelima, nadam se da jos djeluju. Kad sam ja bio mlad djelovali su po osnovnim skolama, mislim da su sve te sekcije sa novim sistemom zamrle. U svakom slucaju to su bile organizacije za svaku pohvalu. Nadam se da  gosp. Engelsberger jos sudjeluje, od tog covjeka sam dosta naucio o teh. kulturi,a o aeromodelarstvu da i ne govorim.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.