PALUBA
March 28, 2024, 01:46:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Тактичко антитерористичка вежба "Срем 2014"  (Read 17229 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #15 on: November 09, 2014, 09:07:06 am »

Елитне руске војне снаге стигле у Србију да подигну ниво безбедности


07.110214.


Након што је српска јавност недавно имала прилику да уживо види и бурним аплаузима одобравања поздрави врховног команданта руских оружаних снага Владимира Путина, који је из свечане ложе у Београду посматрао војну параду Војске Србије и врхунских пилота из руске авијационе групе „Стрижи“, дошао је ред на још један догађај који се с правом може сматрати историјским, с обзиром да су у Србију стигле руске елитне ваздушно-десантне снаге да би по први пут Срби и Руси увежбавали заједничка дејства, на сву срећу, у мирнодопским условима.

Дакле, после бројних ватрених крштења у целом низу ратова кроз историју, укључујући и два светска, у којима се калила међусобна сарадња у најтежим могућим условима, очигледно је дошао тренутак да се компатибилност две савезничке војске проверава и у доба мира, у оквиру војних вежби које су назване „Срем-2014“, а којима је сврха да се на полигону Никинци код Руме унапреди способност заједничке борбе против тероризма, ради чега је на војни аеродром у Батајници слетело шест транспортних авиона „Иљушин“ са борбеним возилима и падобранцима из Туле.

Иначе, да би стекли прави увид у елитистички карактер поменутих руских ваздушно-десантних снага које су дошле у Србију, ваљало би да се подсетимо да се ради управо о оној врсти командоса који су извели спектакуларно заузимање приштинског аеродрома у освит зоре 12. маја 1999. године, што је по сведочењу западних извора тада изазвало хаос у НАТО савезу и панику у редовима ОВК, с обзиром да су по сећању команданта батаљона Сергеја Павлова, НАТО тенкови покушали да пробију руске барикаде око аеродрома, али су одустали када су видели специјалце са лансерима ракета у рукама, а затим је пропао и хеликоптерски десант НАТО пакта на писту јер су их у томе спречили руски транспортери, што се све на крају завршило познатим одбијањем британског генерала да изврши наређење и настави напад на руске браниоце аеродрома у Приштини, и то са сада већ историјском реченицом: „Не пада ми на памет да започнем Трећи светски рат“.

И мада у Јељциново време припадници ваздушно-десантних снага Русије нису добили заслужено признање за своју пожртвованост, ипак се све променило са појавом Путина, који је накнадно поделио 300 одликовања за тај њихов подвиг. Стога, када српска јавност буде била у прилици да види прве снимке са заједничке војне вежбе под називом „Срем 2014“, са учешћем преко сто падобранаца из руских ваздушно-десантних снага, онда ће несумњиво многи да се присете да се ради баш о наследницима малопре поменутих „десантника“, а то је репутација која представља више него довољан разлог да се њихов боравак у Србији посматра са повећаним интересовањем.

Напослетку, да се још једном вратимо на речи бившег команданта руског батаљона, који је овако описао тренутке када су по цену живота бранили приштински аеродром: „Ниједног тренутка се нисмо уплашили. Знали смо да иза нас стоје два велика народа: Руси и Срби, и да морамо да бранимо њихову част, ако треба и до смрти“, објаснио је пуковник Сергеј Павлов те драматичне догађаје од пре 15 година, па стога не би требало сумњати у то да је своју способност и животну филозофију пренео и на данашње припаднике тих истих ваздушно-десантних снага војске Русије који учествују на актуелним заједничким вежбама у Срему. И утолико више је оправдана претпоставка да ће они имати шта да поделе са српским колегама.


Izvor
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #16 on: November 10, 2014, 05:55:10 pm »


 Smiley

Војне вежбе: Руси први пут у Србији искрцали борбену технику из авиона


10.11.2014.


У оквиру припрема за заједничке руско-српске антитерористичке тактичке вежбе Срем-2014 искрцана су два борбена десантна возила БМД-2, а овакво „спуштање" Руси су први извели у Србији.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На слетну стазу "Грабовци" из авиона Војно-транспортне авијације руског ратног ваздухопловства успешно су искрцана два десантна борбена возила БМД-2. У ту сврху коришћени су специјални падобрански системи МКС-350-9 и ПБС-916, саопшено је агенцији ТАСС из прес-службе руског министарства одбране.

У складу са планом заједничких вежби изведен је, такође, десант из авиона Ан-26 ратног ваздухопловства Србије, који припада српској јединици специјалне намене, на специјалним падобранима типа „крило“. Јединице специјалне намене слетеле су у рејону одржавања заједничких антитерористичке вежбе, рекао је извор из руског војног ресора.

Маневри Срем-2014 одржавају се у складу са планом међународне војне сарадње Оружаних снага РФ. Са руске стране на вежбама учествују јединице 106. тулске гардијске ваздухопловно-десантне дивизије.


Izvor


* Iskrcavanje BMD-2.jpg (23.49 KB, 740x431 - viewed 56 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #17 on: November 10, 2014, 06:02:44 pm »

Елитне руске војне снаге стигле у Србију да подигну ниво безбедности


07.110214.


Након што је српска јавност недавно имала прилику да уживо види и бурним аплаузима одобравања поздрави врховног команданта руских оружаних снага Владимира Путина, који је из свечане ложе у Београду посматрао војну параду Војске Србије и врхунских пилота из руске авијационе групе „Стрижи“, дошао је ред на још један догађај који се с правом може сматрати историјским, с обзиром да су у Србију стигле руске елитне ваздушно-десантне снаге да би по први пут Срби и Руси увежбавали заједничка дејства, на сву срећу, у мирнодопским условима.

Дакле, после бројних ватрених крштења у целом низу ратова кроз историју, укључујући и два светска, у којима се калила међусобна сарадња у најтежим могућим условима, очигледно је дошао тренутак да се компатибилност две савезничке војске проверава и у доба мира, у оквиру војних вежби које су назване „Срем-2014“, а којима је сврха да се на полигону Никинци код Руме унапреди способност заједничке борбе против тероризма, ради чега је на војни аеродром у Батајници слетело шест транспортних авиона „Иљушин“ са борбеним возилима и падобранцима из Туле.

Иначе, да би стекли прави увид у елитистички карактер поменутих руских ваздушно-десантних снага које су дошле у Србију, ваљало би да се подсетимо да се ради управо о оној врсти командоса који су извели спектакуларно заузимање приштинског аеродрома у освит зоре 12. маја 1999. године, што је по сведочењу западних извора тада изазвало хаос у НАТО савезу и панику у редовима ОВК, с обзиром да су по сећању команданта батаљона Сергеја Павлова, НАТО тенкови покушали да пробију руске барикаде око аеродрома, али су одустали када су видели специјалце са лансерима ракета у рукама, а затим је пропао и хеликоптерски десант НАТО пакта на писту јер су их у томе спречили руски транспортери, што се све на крају завршило познатим одбијањем британског генерала да изврши наређење и настави напад на руске браниоце аеродрома у Приштини, и то са сада већ историјском реченицом: „Не пада ми на памет да започнем Трећи светски рат“.

И мада у Јељциново време припадници ваздушно-десантних снага Русије нису добили заслужено признање за своју пожртвованост, ипак се све променило са појавом Путина, који је накнадно поделио 300 одликовања за тај њихов подвиг. Стога, када српска јавност буде била у прилици да види прве снимке са заједничке војне вежбе под називом „Срем 2014“, са учешћем преко сто падобранаца из руских ваздушно-десантних снага, онда ће несумњиво многи да се присете да се ради баш о наследницима малопре поменутих „десантника“, а то је репутација која представља више него довољан разлог да се њихов боравак у Србији посматра са повећаним интересовањем.

Напослетку, да се још једном вратимо на речи бившег команданта руског батаљона, који је овако описао тренутке када су по цену живота бранили приштински аеродром: „Ниједног тренутка се нисмо уплашили. Знали смо да иза нас стоје два велика народа: Руси и Срби, и да морамо да бранимо њихову част, ако треба и до смрти“, објаснио је пуковник Сергеј Павлов те драматичне догађаје од пре 15 година, па стога не би требало сумњати у то да је своју способност и животну филозофију пренео и на данашње припаднике тих истих ваздушно-десантних снага војске Русије који учествују на актуелним заједничким вежбама у Срему. И утолико више је оправдана претпоставка да ће они имати шта да поделе са српским колегама.


Izvor


Овај текст је добар пример како се у самој Русији изменио став према сопственим оружаним снагама и њиховим дејствима. Да се на Слатини, не дај Боже запуцало, Руси би се вероватно примирили, а затим дигли и покуњено отишли. Данас, петнаест година касније, питање је шбб... кбб. Овако, у новим околностима, имамо прилику да видимо другачију државу и другачију војску те исте Русије. Највећа промена је наступила у главама.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: November 10, 2014, 06:11:02 pm »

Ovako bi otprilike trebalo izgledati pripremljeno vozilo za izbacivanje iz vazduha.
Odličan članak na ovom linku


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ako ima koji bolji znalac da malo nadopuni.... Wink


* Padobran 1.jpg (485.44 KB, 800x533 - viewed 56 times.)

* Padobran 2.jpg (456.06 KB, 800x533 - viewed 59 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #19 on: November 10, 2014, 06:57:01 pm »

Za sada naši i Rusi samo "vežbaju za vežbu" koja je u petak. Evo slika sa vežbe, snimici i slike sa sajta MO RF i YouTube kanla TV stanice "Zvezda".

Više mi i degutantno da pišem zašto naši sajtovi MOD-a i VS nemaju ni sličicu ni tekst o pripremi ove, do sada najveće vežbe ne samo sa Rusima već najveće međunarodne vežbe naše vojske! Neko je u ranijim postovima spomenuo da nije ništa čudno što se o tome ne piše na zvaničnim vojnim glasilima ali mislim da je ipak čudno i glupo, kao da se nešto krije. Oni koji odlučuju kuda i kako vode ovu vojsku (čitaj državu) mora više da se odluče šta će i kako će, jer je ovi više žalosno nego što je smešno ...

Sad par informacija iz prve-druge ruke, naši vojnici (bar onaj koji mi je pričao) iz kasarne su iznenađeni mladošću ruskih vojnika i podoficira/oficira. Vojnici imaju po 18-20 godina a oficiri 30-35 godina, ujutro na dizanju zastave svi pevaju himnu i oseća se veliki patriotizam vojnika koji su ovde, kako da kažem ... kao možda nekad sretnih godina u JNA. Ako je nekada moral i opšte stanje u vojsci kod Rusa i bilo u padu sad je u velikom usponu, za razliku od nas gde sve ide nadole.

Desantiranje transportera u "širokom" Sremu.
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/c0sviubn0OU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>  



* VDV_Serbiia_S1(1).jpg (25.24 KB, 550x390 - viewed 53 times.)

* VDV_Serbiia_S2(1).jpg (85.92 KB, 550x390 - viewed 65 times.)

* VDV_Serbiia_S3(1).jpg (69.97 KB, 550x390 - viewed 62 times.)

* VDV_Serbiia_S4(1).jpg (95.84 KB, 550x390 - viewed 66 times.)

* VDV_Serbiia_S5(1).jpg (77.96 KB, 550x390 - viewed 65 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #20 on: November 10, 2014, 07:17:26 pm »

Па шта очекујете. Прво су их људски платили. Онда су им дали станове у станарско право, са могућношћу да их потом откупе "зајефтино". Помогли су да се супруге запосле, помогли да се деца у школе упишу. По нормалним неким мерилима, пуковник би требало да има око 40 година, те да одабрани постану генерали а да им је мање од 50. Како би иначе скакали по Кавказу, не ваљда са трбушинама, све подригујући на пиво и кобасице и хватајући се за срце од "стра`а да не мандркну". Водите рачуна  да се школа у Русији завршава са 16-17,а да се факултет завршава са око 22-23 године. Рус је са 30 година "у цивилству" већ менаџер средњег ранга, има жену и дете, а често се већ и развео. Вршњакиње моје жене су пре петнаестак година којегде већ добиле прве унуке, кад је она родила у нашем браку. Није то као код нас, да си "са 40 година млад и перспективан". Сам сам завршио факултет у 27 година, па знам о чему говорим, са 35 година сам био најмлађи правник у Министарству.
« Last Edit: November 10, 2014, 07:34:41 pm by kumbor » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #21 on: November 10, 2014, 08:20:06 pm »

ujutro na dizanju zastave svi pevaju himnu i oseća se veliki patriotizam vojnika koji su ovde,


Malo cu izvan teme ovo prokomentarisati.

Moj sin je pre 2 sedmice bio u jednog gradu nedaleko od Moskve na kracoj raymeni ucenika. U skolama svi pevaju himnu. U svakoj ucionici su zastava i grb Rusije, fotografija predsednika i ako ne gresim grb Moskve.
Na drugoj strani  bio sam vise puta svedok u Srbiji gde na raznim svecanostima tokom intoniranja himne mnogi i ne pokusaju da ustanu a o pevanju da ne pricamo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #22 on: November 10, 2014, 11:24:35 pm »

To sa pevanjem himne nije uspelo ni u Titovo vreme. Sećam se da je negde sredinom 60-tih u osnovnoj školi koju sam pohađao pokušano da se po ugledu na SSSR- peva himna na prvom času.  Probali, probali i nije uspelo. Đacima se nije dopalo, a nije ni nastavnicima. Navika nije stvorena i to je to. Drugi smo mi mentalni sklop. Na pomen reči "država" prosečan građanin kod nas obično izgovori neku psovku ili barem "mudru" i duhovitu opasku kako je on sve daje državi a ona njemu ništa. 

Što se tiče informisanja Rusi to rade na način kako njima odgovara i kako su naučili (prepostavljaljam). Oni imaju vojnu TV i radio stanicu ("kanal") koja radi svaki dana i  mora da popuni vreme. Verovatno ima malo i politiziranja. Lično mislim da se ovde radi kako treba. Ni jedna priprema vežbe nije za "talambase". Čemu onda vežba. Kad bude vežba tada se dovode mediji i pravi "predstava". Ovo je ipak samo i jedino vojna vežba i to taktička (dakle nižeg ranga) i ništa više od toga. Ako neko misli da "Rusi dolaze" i da se ovim menja politički stav o vojnoj neutralnosti taj je promašio temu.  Na kraju krajeva ne sećam se da se nešto preterivalo i u izveštavanju sa priprema nekih drugih vežbi, na primer sa vojskom SAD. EVo, praktično odmah iza ove sledi vežba sa snagama NATO pa ćemo videti.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #23 on: November 10, 2014, 11:34:25 pm »


Najpre da napišem da mi je drago da vidim @ORIĆAREB i @kumbora.Nadam se da će se javljati i na drugim topicima.

Što se tiče same vježbe zaista lijepo i vjerujem uspješno.Ne želeći da "palim vatru" mislim da je uspješnije učešće u stvarnim situacijama(Ukrajina,Sirija itd.) i za ljude i za naoružanje.

Na kraju malo zapažanje na fotci,četvrtoj odozdo,pogledajte antene radiouređaja.Mogli su ih napraviti od elastičnijeg materijala koji se vraća u potreban položaj a ne ovako.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #24 on: November 10, 2014, 11:47:24 pm »

Ja se javljam svakodnevno i u raznim temama. Možda neko čak misli da sam u svakoj čorbi mirođija, jer se javljam svuda. Paluba mi je omiljeni hobi.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: November 12, 2014, 11:05:54 am »

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #26 on: November 12, 2014, 12:23:22 pm »

Od jutros iznad moje kuce intenzivno prelecu Iljusini, do sada 5 komada.
Uspeo sam i da neke fotografisem pa i ovaj registarskog broja RA78796

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN7846-1.jpg (632.67 KB, 2304x1728 - viewed 59 times.)

* DSCN7847-1.jpg (589.92 KB, 2304x1728 - viewed 60 times.)

* DSCN7848-1.jpg (590.87 KB, 2304x1728 - viewed 51 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #27 on: November 12, 2014, 10:01:19 pm »

Kažu mi da je posada transportera u vozilima dok ih desantiraju. Koliko je to tačno ne znam. Takođe, moji izvori prenose da su ruski vojnici jako mladi, dobro uvežbani, da dobro gađaju i pogađaju i da u vrlo dobro opremljeni.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #28 on: November 12, 2014, 10:22:21 pm »


Једна од особености десантирања у ВДВ ОС РФ је да се БМД могу без проблема десантирати са посадом унутра. Нисам чуо да то ико други ради. Нико други сем Амера данас и не десантира борбена возила. Можда Кинези? Још крајем седамдесетих година, СССР је могао да десантира неколико дивизија. Џумба свакако разуме колики су логистички напори и колики је подухват десантирати из ваздуха целу дивизију. Мада су данас те могућности знатно смањене, јасно је зашто ВДВ у Русији није само посебан род, већ посебан вид оружаних снага. ВДВ - Воздушно десантные войска. У шали - Војска Деда Васје, по родоначелнику ВДВ као посебног вида - генералу Василију Маргелову.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #29 on: November 12, 2014, 10:36:52 pm »

@dzumba

U jednom od TV priloga postavljenih u ovoje temi, TV Zvezda rekao bih, reporter objašnjava kako su transporteri izbačeni bez posada i da nakon prizemljenja oni brzo stavljaju BMD u pogon. Ipak je prizemljenje kako se vidi sa snimka "tvrdo" tj. udar je, rekao bih popriličan za (eventualnu) posadu unutra. Da teoretski može sa posadom da se desantira i da to i rade verovatno je istina, kod nas bar sa onih prvih priloga nije tako bilo.

Tokom dana čuo sam u roku od 30-45 minuta 6-7 preleta An-26 (nisam ih video iz firme ali ih po zvuku poznajem).  
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.