PALUBA
April 26, 2024, 10:37:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Firme, fabrike i privredni razvoj SFRJ  (Read 115091 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #30 on: May 04, 2015, 10:02:41 pm »

Kažu mi da su svi znali točno u sekundu šta su radili taj dan.

moji stari su se pitali, šta če sada biti s nama. sa svojih 10 i nešto godina ih nisam razumio.
danas znam mnoge, kojima još visi njegova slika na steni, a i doprsni kip pred kučom
ja ga poštujem. za reči stalinu ne, je trebalo imati jaka muda
to je čisto moje mišljenje


Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #31 on: May 04, 2015, 11:00:56 pm »

...ma Jugoslavija je bila truba...
uživajmo u "slobodi" koju nam je "...naša borba dala..."
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #32 on: May 04, 2015, 11:08:46 pm »

Знам Кроато за све рестрикције током 80-тих: бонови за бензин, пар-непар, несташица препарата за личну хигијену,... Онда следи Антина година па распад. 80-те су започеле са Крајгеровом комисијом и покушајем спасавања југословенске привреде. Е сад да ли само они који су тада живели могу о томе и да причају баш и не знам јер да је тако онда историја не би смела и могла да постоји. Како би данас могли да причамо о животу под Турцима по тој логици? Нико више од савременика Краљевића Марка није жив...

Џумба, треба градити предузећа, али не може се то радити неплански. Ја нисам против индустријализације и механизације, али све мора да има своју оправдану сврху.

Кукадоре лако је бити светац кад ти је Бог ујак. У ово случају Тито је могао да рачуна на помоћ Америке и осталих земаља НАТО.

Неки људи ће рећи да им је то био најгори период у животу и да су га једва преживели, други ће га хвалити попут вас тројице и других чланова Палубе. То време је имало својих великих предности и великих мана. Предности нисмо успели да сачувамо, а мана се нисмо решили.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #33 on: May 04, 2015, 11:10:44 pm »

...ma Jugoslavija je bila truba...
uživajmo u "slobodi" koju nam je "...naša borba dala..."

Слажем се са тобом само што је моја Југославија СРЈ, а не СФРЈ.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #34 on: May 04, 2015, 11:34:55 pm »

...ma Jugoslavija je bila truba...
uživajmo u "slobodi" koju nam je "...naša borba dala..."

Слажем се са тобом само што је моја Југославија СРЈ, а не СФРЈ.
Moja "Jugoslavija" nema granice niti nacije... Moja "Jugoslavija" je zemlja ljudi i po mjeri čovjeka...
Počela se stvarati u Španiji 1936...

Ja sam protiv ugnjetača, baš kao i Darko Rundek:


 
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #35 on: May 05, 2015, 12:40:44 am »


Ja mislim kako ide ovaj svjet u fizički propast i sociološki kaos danas ako bi juga postojala nebi bilo ništa drukčije.

slazem se

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tumblr_mxt67ub2Hs1sk712fo1_500.gif (698.54 KB, 500x350 - viewed 70 times.)
« Last Edit: May 05, 2015, 12:52:15 am by gocemk » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #36 on: May 05, 2015, 06:38:56 am »


Mislim da je @mali od palube uspio da "načne" suštinu teme.Suština je u sistemu vladanja.Tito je uspio da stvori socijalistički sistem u kojem je on bio valadalac ali se većina osjećala slobodno.

Mi danas živimo u sistemu gdje je čovjek sveden na najogavniji predmet u službi kapitala i to najgoreg,gdje je profit bitniji i od njega samog.Imam djecu i to odraslu i ne mogu shvatiti recimo "sajam za zapošljavanje" kao ljudsku kategoriju.Oni to na neki način prihvataju ali mislim da nisu svjesni da su tu svedeni na najobičniju robu koju će netko uzeti ili ne.Vjerovatno se ponavljam,ali ne mogu shvatiti da ljudi ne mogu poslagati to da sve počinje od života većine naše vrste i da se to nemože svesti na robu zbog profita.Da navedem i jedan primjer mi danas neznamo šta jedemo jer danas u trci za profitom i nemamo  možda ispravne hrane.Moral je totalno srozan,možete kupiti i inspekcije,policiju,sudstvo i sve drugo ako imate para da bi ostvarili i nepošten(opasan) profit.Tito je uspijevao da održi,kakav takav,moral kojega danas nemamo niti u tragovima.

Sigurno da je i on imao niz grešaka ali koje nisu bile sudbonosne za cijelo društvo.Na kraju vidimo da se ta Jugoslavija raspala ali ne zbog naroda nego baš ljudi koji su u želji za bogatstvom iskoristili i nacionalizam,religiju itd.Vjerovatno je njegova greška što je dozvolio razvoj nacionalizma a ne recimo kiao što to rade u SAD pretapao naciju u Jugoslavenstvo.Danas je bezvrijedno o tome pisati jer se stvari nemogu mijenjati unazad.

Jeste to bio autoritarni sistem ali je po meni bolji od sadašnjeg.Sigurno ima i toga da se sistem nemože praviti na eksponiranosti autoriteta,jer taj autoritet na kraju nestane i što onda.Imamo ovo što smo doživjeli na svojoj koži i sada osjećamo.Dakle po meni je to jedna od njegovih grešaka jer nije video što će poslije uslijediti.Kolektivno predsedništvo nije bila zamjena za autoritet jer se među njima nije nalazio netko tko bi mogao lupiti šakom o stol.Znam da ovo izgleda naivno i da bi to trebalo mnogo šire opisati,na pr. da velika država u odnosu na niz malih ima niz prednosti itd.,pa završavam.

Poz.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #37 on: May 05, 2015, 07:14:11 am »

Dobre države ne raspadaju. Da je Jugoslavija bila dobra ne bi raspala. Tako jednostavno je to. Žalosno je, da dvadeset i kusur godina od krvavog raspada bivše države i hiljada poginulih i raseljenih poneki i dandanas oplakuju bivšu državu, bivše totalitarno društvo i bivšeg diktatora.

O tome je riječ. Da 35 godina nakon njegove smrti mnogima teško polazi za rukom objektivno sagledati da je Broz bio samodržac, diktator, štoviše kao aktivno vojno lice (maršal Jugoslavije) njegova je diktatura bila vojna diktatura. Je li tajna da su o nekim ključnim (strateškim) civilnim pitanjima odlučivali generali u Bg?

Mnogima je bilo dobro, to stoji. Istom, recimo, da je i do izbijanja drugog svjetskog rata mnogima i u Njemačkoj bilo dobro. No ne baš i židovima. Zaboravljate li da je i Jugoslavija imala svoje "židove", tj. stvarne ili tek percepirane "neprijatelje"? Zaboravljate li politički monopol, štoviše kao (nekadašnja) vojna lica mnogi bi se morali sjetiti i političke nastave u vojsci.

To je ono što meni godine 2015 neshvatljivo, da mnogi za ono vrijeme kažu "takva su bila vremena", a opet oplakuju, priželjkujući valjda da se bar nešto od tog vremena vrati.

Bili smo mlađi, možda manje opterećeni mnogim stvarima, ali kad je netko odrastao onda mora preuzeti odgovornost za sebe, svoju porodicu i za društvo. Kmečanje i ječanje kako je sada teško, kako kapital uništava sve je djetinjasto. Kapital ne raste na grani, treba ga znati zaposliti i bit će rezultata.

Mladi ljudi trebaju zaposliti svoju kreativnost, jer nije sve tek u fizičkoj snazi i prodaji vlastitog rada za plaću. A i kad jeste, tada treba zahtijevati tu plaću onako kako je ugovoreno, a ne čekati mjesece bez plaće, jer "čuvam posao". Slabe firme MORAJU propasti, a slabi poslodavci i propasti a ako su se ogriješili o zakon i završiti u zatvoru.

Suvremena država i suvremeno društvo je slobodno, demokratsko, a bez prava i pravne države ju nije moguće ni zamisliti.

Kad kažem, dakle, je li nastupilo vrijeme za objektivnu ocjenu, onda to i mislim.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #38 on: May 05, 2015, 07:23:35 am »

Moje pitanje je sledeće:

Ako SFRJ nije valjala da li je bolje ovo što sada imamo?

Kritika tipa "ovo ne valja" bez predloga šta je bolje, naravno argumentovano kako priliči ozbiljnim ljudima je bez veze.

SFRJ su raspali, nije se to raspalo samo od sebe, najveći je problem što su se obični ljudi poveli za šarenom lažom
nacionalnih, slobodnih, demokratskih, samostalnih (sve ovo sa ?) država.

Uz sve što je napred rečeno uopšte nema potrebe, da se onima koji se tih dana sećaju sa nostalgijom, objašnjava kako
im nije bilo dobro i da ustvari ne shvataju šta im se dešavalo.

Mnogo bolje raditi analize trenutnog stanja i pokušati da se ono koliko god je moguće poboljša.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #39 on: May 05, 2015, 07:32:10 am »

U mnogome se slažem sa "Dark-bulet-om". Mislim da nije to oplakivanje. Činjenica da ex Yu kakva je bila prije raspada, nije više mogla opstati i raspala se. Onda je bilo vrijeme i svatko je imao priliku (mogućnost) biranja. Dali se je moglo to krizno vrijeme proći bezbolnije (bez ratovanja) - svakako da se moglo , da se imalo više pameti. Svi mi, bili smo prisiljeni, odlučiti što i kako. E, dali smo napravili pravilno.....? Bili smo odrasli, sada živimo bolje ili lošije!?

Gledajući "Velo misto", dosta puta se spomije da je bila stara Austrija bolja od stare Jugoslavije... a, dali je stvarno bila? Za nekoga je, za nekoga nije. Tako je i sa zadnjom Jugoslavijom. No, to zna svatko za sebe. Ljudi obično zaboravljaju loše, a pamte dobro.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #40 on: May 05, 2015, 09:15:04 am »

Ako pogledamo malo unazad, Jugoslaviju nije trebalo ni praviti.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #41 on: May 05, 2015, 09:26:06 am »

 Ako pogledamo malo  unapred, ova tema ima sansu da se upokoji kao i drug Tito. A mozemo je odrzavati na aparatima ukoliko se povede racuna o diskusiji i pravilima lepog ponasanja.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #42 on: May 05, 2015, 09:30:01 am »

OK, onda jedno pitanje u vezi samog Broza: da li je učestvovao u napadu na Srbiju 1914. godine?

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #43 on: May 05, 2015, 09:51:08 am »

Da se vratim na ono šta sam napisao.Slažem se sa svima ali djelimično.

Možda bi se trebalo vratati i na to što je to intelektualac.Skraćeno obrazovan(jer mu nitko neće vjerovati ako je neobrazovan-narodski rečeno pastir).Ima tu još niz značajki ali jedna je i njegova mogućnost da shvata probleme svijeta i ako se možda trenutno ne nalazi u "problemu",dakle objektivno.Na pr.možda je njemu lično dobro ali trenutno, da većini nije i da će i on a možda njegovi naslednici biti "sutra" u goroj situacuji.Po onoj važno je da je ,meni dobro a nije bitno dali će sutra biti "potop".Na kraju i da želi da menja svijet na bolje.

Tito nije ispunjavao neke od tih kriterjuma pa smo tako i prošli.Ipak bio je za većinu bolji i od koji su ga okruživali i kasnije nastali jer nemožete naći bilo koga na prostoru ondašnje Yu da je vodio o drugima više računa nego o sebi a da je bio na liderskom mjestu.

Da kažem nešta i o navodnim mogućnostima u novoj "demokraciji".Početni kapitalizam je i imao ponešta od demokracije dok nisu postale velike firme (korporacije,trustovi itd..),danas kad je ovo sve svedeno i na bankarski sistem(u kojem na svjetskom nivou nekoliko ljudi drži cio svijet u najamnom odnosu)ljudi zaista nemaju nikakve šanse.Nećete valjda reći da imate neke šanse u takmičenju sa naftnim kompanijama,bankama itd.
Dakle mislim da je @mandalina u pravu i da je ostao Titov sistem,ne bismo puno bolje prošli,ali isto tako mislim da je ovo usitnjavanje još gora solucija.Sadašnji svjetski sistem i nastoji usitniti države jer ti mali "vladaoci" i nisu vladaoci nego poslušnici koji misle da su se "udenuli"u tu klasu ne shvatajući da je to zato i dotle dok velikima odgovara.Ovo izgleda van teme ali vi niti Titov sistem sa današnjeg aspekta nemožete razumjeti ako ne razumijete svjetski.Na kraju sjetite se značenja riječi "demokracija" i što tu ima od nje ako svijetom vlada nekoliko ljudi.
 Na kraju i samo nacionalno recimo u Titovom sistemu nije bilo lošije riješeno nego sada.Valjda netko ne misli da će sada Hrvati,Srbi itd.biti ravnopravni sa recimo Amerikancima,Englezima ili Njemcima itd.

Sami predlog kako ja zamišljam bolji sistem od sadašnjeg.To je rekao i Papa kojeg smatram izuzetnim intelektuacem i mislim da vjerovatno neće biti dugo Papa:uzrok najvećih problema je u tome jer je bogatsvo cijelog svijeta u rukama malog broja ljudi a trebalo bi biti raspoređeno na daleko veći broj.
Negdje sam naveo da nisam za komunistički sisitem totalne jednakosti jer ljudi nisu po sposobnosti isti.Takva jednakost "ubija" volju za razvojem ali i niti ovo što je sada nikako nije dobro,jer totalno ograničava mogućnosti (sposobnosti) ljudi.Dakle,mislim da količinu bogaćenja treba ograničiti tako da ipak većini bude bolje,ili rasporediti bogatstvo na više ljudi koji će biti sami sebi konkurencija a ljudi koji kod njih rade imaju mogućnost izbora.
Koliko je Titov sistem bio blizu ili daleko od toga prosudite sami.

Poz.

« Last Edit: May 05, 2015, 09:56:32 am by Karlo » Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #44 on: May 05, 2015, 10:06:37 am »

Svima kao "smrde pare", a ipak ih vole imati u džepu, jer, priznaćete, bez para ne ide. Pare idu od onoga tko ih ima k onomu tko ih zna zaslužiti. Nerijetko od glupljeg ka pametnijemu (npr. kad netko osvoji veliku nagradu na lutriji, brzo se ispostavi da mu pare prođu kroz ruke kao da ih nije niti bilo). Kazivati prstom na nekoga tko "zna sa parama" nije, u najmanju ruku, pošteno, a nadalje je i štetno za društvo, jer od izuma para prije više hiljada godina upravo su pare, novac mjerilo koliko treba dati čega za to, da se dobije nešto drugo. Prevazišli smo plemensko društvo, a da o utopijskom komunizmu niti ne govorimo. Nek se nitko ne zavarava da je moguće kruha bez motike. Na tezu, da mali broj ljudi ima mnogo kapitala, pa i u socializmu je bilo tako, samo što je kapitalom upravljala partijska vrhuška, a ne stvarni titular (vlasnik). Što se tiče "morala" u ono doba, pa nek se svatko pokuša prisjetiti nije li gdje šta "kraduckao", da bi na inventuri to bilo otpisano ili "pojeli miševi". Da, i to je bio socializam malog čovjeka, koji je malom čovjeku omogućio male krađe (za velike se išlo u tvorza ili pred zid), no omogućio mu je i posvemašnju nebrigu za tuđe vlasništvo. Što je tvoje je moje, a što je moje te nije briga. Je li to pošteno?! Pa ne znam. Meni je bliže da se držimo zakona, da se kršenje zakona progoni i kažnjava prema zakonu, da zakone imamo takve kakve izglasaju oni koje izaberemo na izborima, a ako neki zakon nije potreban, da ga se ukine. Poštovanje života i privatnog vlasništva je temelj. Idemo dalje...
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.