PALUBA
March 28, 2024, 03:11:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Firme, fabrike i privredni razvoj SFRJ  (Read 113373 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: May 04, 2015, 10:20:34 am »

Je li nakon 35 godina došlo vrijeme za realnu i objektivnu ocjenu?

Da, mislim da se može sada podvuč crta i vidit gdje smo. Svatko može sam procijenit (važi za one koji smo živjeli u "onom" vremenu). Vjerovatno se svi nebi složili u ocjeni, ali neka, kažu da je i to demokracija. Pa ni povjesničari se ne mogu složit.... Wink
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #16 on: May 04, 2015, 12:16:50 pm »


Ja mislim kako ide ovaj svjet u fizički propast i sociološki kaos danas ako bi juga postojala nebi bilo ništa drukčije.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #17 on: May 04, 2015, 12:59:51 pm »


Možda sam već i dosadan sa iznošenjem svojih stavova.Ideja Jugoslavenstva je za mene izuzetno vrijedna ideja.Sigurno da to nije ideja Tita.Moglo bi se tu pisati mnogo toga,ali sam i sam bio za podjele,kad sam video da to može dovesti do ubistava nevinih.
Sličnu situaciju imate i danas u Ukrajini.Da li je narod u zabludi,ne može se izmjeniti preko noći i zato treba dozvoliti svakome da odlučuje o svojoj sudbini,bez naturanja  nasilnih mjera.
Da li bi bilo isto da je ostala ondašnja Yu neznam,jer se i podjela na narode i nacije,ne može uzeti kao ispravna.Znam jedino da se nemože pravdati nekim državnim ili međunarodnim pravom ubistvo nevinih.
Još je neki od tih starih filozofa rekao:najbolji svijet bi bio kao smeće,nabacan bez reda,ali to bi ličilo na anarhiju.Ipak sigurno da se može naći rješenje barem u poštivanju većine uz respektovanje manjine,nikako uz ubijanje nevinih.

Poz.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: May 04, 2015, 01:51:35 pm »

@mandalina,

nažalost verujem da si u pravu.


@Karlo
vrlo lepo rečeno.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #19 on: May 04, 2015, 02:08:21 pm »

Da li je ovo tema o Titu ili o tome šta je trebalo raditi kad je s..nj. počelo?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #20 on: May 04, 2015, 02:30:00 pm »

Da li je ovo tema o Titu ili o tome šta je trebalo raditi kad je s..nj. počelo?

Tito...to smo mi  Wink
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #21 on: May 04, 2015, 03:22:41 pm »

Je li nakon 35 godina došlo vrijeme za realnu i objektivnu ocjenu?

То време је дошло већ одавно, али се многи не слажу са објективном оценом јер нису дорасли томе.



Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #22 on: May 04, 2015, 04:52:02 pm »

Je li nakon 35 godina došlo vrijeme za realnu i objektivnu ocjenu?
Vrijeme je. Realna i objektivna procjena može se dati isključivo objektivnom analizom činjenica.
Kada istoričari analiziraju neku državu, u bilo kojem vremenskom okviru, od atinke pa do danas,oni to rade analizirajući stepen razvoja, ekonomsku, vojnu i političku moć. Na svaku od navedenih stavki utiču mnogobrojni faktori, a ja ću navesti samo nekoliko njih: obrazovanje stanovništva, stepen razvoja nauke,  infrastruktura, privreda, dohodak po glavi stanovnika, kultura, političke slobode, položaj u međunarodnim odnosima, vojna snaga....
Ako se svi ovi faktori objektivno sagledaju i ocjene lako ih je uporediti i donijeti zaklučak.
Ovako, ovlaš, meni se čini da je SFRJ po svim ovim tačkama, (izuzev političkih sloboda mada mislim da je ovo upitno. Jer ako ste nečija kolonija ili banana država nemate nikakvu slobodu bez obzira koliko glasno možete gunđati) bila mnogo ispred svih država ex-Yu derivata
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #23 on: May 04, 2015, 05:13:20 pm »

Je li nakon 35 godina došlo vrijeme za realnu i objektivnu ocjenu?
Vrijeme je. Realna i objektivna procjena može se dati isključivo objektivnom analizom činjenica.
Kada istoričari analiziraju neku državu, u bilo kojem vremenskom okviru, od atinke pa do danas,oni to rade analizirajući stepen razvoja, ekonomsku, vojnu i političku moć. Na svaku od navedenih stavki utiču mnogobrojni faktori, a ja ću navesti samo nekoliko njih: obrazovanje stanovništva, stepen razvoja nauke,  infrastruktura, privreda, dohodak po glavi stanovnika, kultura, političke slobode, položaj u međunarodnim odnosima, vojna snaga....
Ako se svi ovi faktori objektivno sagledaju i ocjene lako ih je uporediti i donijeti zaklučak.
Ovako, ovlaš, meni se čini da je SFRJ po svim ovim tačkama, (izuzev političkih sloboda mada mislim da je ovo upitno. Jer ako ste nečija kolonija ili banana država nemate nikakvu slobodu bez obzira koliko glasno možete gunđati) bila mnogo ispred svih država ex-Yu derivata

НДР и ЧССР су били испред нас што се тиче БДП-а.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #24 on: May 04, 2015, 06:15:18 pm »

BDP nije jedini pokazatelj moći/uspjeha jedne zemlje. On je samo jedan od mnogih faktora koji ga određuju.
Neke od njih sam prethodno naveo.
Rejting jedne zemlje zasniva se na njenoj ekonomiji, vojnoj moći, političkoj (međunarodnoj) poziciji i društvenom potencijalu, ljepoti ženske populacije i ukusima nacionalne kuhinje (ove zadnje dvije stavke važe za komšije preko puta Wink )  Pri tome je svaka od ovih stavki podjednako važna. BDP je samo statistički podatak, doduše jako važan...
Logged
croato
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #25 on: May 04, 2015, 06:36:55 pm »

Neka kaze tko sta hoce, ali Starom svaka cast !!
Necu ulaziti u brojeve ili politicke "obracune", reci cu vam samo jedno : nikada ne bih bio ovdje gdje sam sada da je njega bilo . . .
Poslije onakve drzave, nekako mi malo ovo novonastalo 
croato
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: May 04, 2015, 06:47:12 pm »

Kao mali OT, Bugarska je po nekim kazaljkama jača od Srbije.

Ali za razliku od Srbije, u Bugarskoj se niko ne smeje na ulici, vlada neko tmurno raspoloženje. Uglavnom nema veselja. Za razliku od Srbije, kde pored muke ljudi još znaju da se smiju. Ne znam dali je to samo mentliteta, posledica ekonomije ili šta treče. Uglavnom kako vidim sa strane tu je Srbija u velikoj prednosti u odnosu na Bugarsku. Ima neku pozitivnu energiju koju bi se moglo okrenuti u pozitivnom smislu.

Možda grešim, ali takav imam osječaj.
« Last Edit: May 04, 2015, 10:36:22 pm by Bozo13 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #27 on: May 04, 2015, 08:02:16 pm »

Kao mali OT, Bugarska je po nekim kazaljkama jača od Srbije.

Ali za razliku od Srbije, u ugarskoj se niko ne smeje na ulici, vlada neko tmurno raspoloženje. Uglavnom nema veselja. Za razliku od Srbije, kde pored muke ljudi još znaju da se smiju. Ne znam dali je to samo mentliteta, posledica ekonomije ili šta treče. Uglavnom kako vidim sa strane tu je Srbija u velikoj prednosti u odnosu na Bugarsku. Ima neku pozitivnu energiju koju bi se moglo okrenuti u pozitivnom smislu.

Možda grešim, ali takav imam osječaj.

У Буграској се живи горе него у Србији. Просечна плата им је нижа, инфраструктура је очајна, криминал на све стране.

Што се тиче расположења и весеља Србија је одувек била таква. Такав нам је менталитет и зато сви воле да дођу у Београд и Гучу да се веселе, пију, играју и певају. Али све то носи своју цену.

Што се тиче Тита и његовог система не могу да га ценим на основу лично доживљаја јер нисам живео у том периоду, али могу да изведем неке закључке на основу резултата и података из разних области.

Мали од палубе наводи економску моћ као један од главних показатеља. Рећи ћу вам само да су људи чекали у редовима за хлеб, млеко и друге производе током 50-тих и 60-тих. Владала је несташица разних производа што основних што оних луксузних. Тек 70-тих година након неколико ''стабилизација'' живот обичног човека почиње да се мења на боље драстично, не зато што смо превише напредовали у индистрији већ зато што смо се добро задужили.

Када људи који су живели у Титовок ери причају о СФРЈ и лепоти живљења у истој сви спомињу Брач, Дуги, оток, Корнате, Блед, Охридско језеро, Јулисјке алпе и остала места на која су ишли да летују. Нико не помиње на шта је личила западна Херцеговина, Косово, Македонија, централна и западна Босна,... како су изгледали људи са Влашића, Широког бријега итд. Нико се тиме није јавно бавио, а ни сада се не говори о томе.

Развој у области индустрије и технологије је морао да наступи јер би били средњевековна држава да до тога није дошло. Мислим да је сасвим било нормално да људи могу да купе и возе приватан аутомобила, да дође до електрификације и изградње железничких пруга. Морам још да додам да је изградња фабрика и постројења била непланска и неефикасна. САРТИД је од свог оснивања правио енормне губитке. Замисао Едварда Кардеља и осталих ''економиста'' је била таква да свака република без обзира имала рудне ресурсе мора имати железару. Ништа боља није ни она никшићка која је сада руинирана. Ти привредни субјекти су од самог старта били неефикасни и били су прављени како би само запослили и смирили народ, а не да би ставарли економски профит.

Са друге стране имамо успешна предузећа попут МТРЗ САКО који је зарађивао велику количину новца којом није могао самостално да располаже већ је морао да издржава неефикасни ''Шкорпик'' из Шибеника. Тако су функционисала и друга предузећа која су зарађивала новац. Добит су морала да деле са губиташима. Други пример губиташа је и сплитски БСО. Пример непланске градње представља и Ваљаоница бакра Севојно која је подигнута стотинама километара од првог рудника бакра који се налазио у Бору.

Политика... Унутрашња политика је била лоша јер је КПЈ на челу са Титом направила 6 република и две покрајине, а временом су створене и три нова народа која нису постојала до 1945. На основу заседања АВНОЈ-а 1943 створене су унутрашње границе на основу којих ће се Југославија и распасти, а Србија се и даље распада. Ако смо требали сви да живимо уједињени и заједно шта ће нам онда границе унутар мале државе??? Шта ће нам покрајине?

Републике су биле државе per se јер су од 1965 почеле да воде сопствене економске политике. Њихови привредни системи су се све више заокруживали и постајали независни, а то је један од услова да касније створите сопствену државу.

Причало се како је братство и јединство један од највећих и најјачих кохезионих фактора уз Тита и СКЈ. То је наравно била лаж. Да је то икада постојало никада не би заратили. Једини прави кохезиони фактор била је ЈНА. Она је гарантовала да се републике неће одвајати. То нисам измислио ја већ су то показаче бројне стране студије, радови и извештаји разних служби који су нажалост били истинити. Југославија као држава створена на компромису могла се само силом очувати, а чак је и та сила била подељена 1968/9 када је уведена ТО и када је свака република добила своју војску. Поред тога УДБА је била подељена на 9 служби: савезну, 6 републичких и две покрајинске. За једну државу од 22 милиона ст. је много.

Онај ко је живео у то доба има право на лепе успомене и ја му то не браним да има. Вероватно је био млад и тада је већини људи добро ма где живели.
Logged
croato
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #28 on: May 04, 2015, 09:52:04 pm »

Za nekoga ko nije zivio u ono doba, ponesto si i pogodio 
Ali, samo oni koji su TO dozivjeli mogu o istome i da pricaju . . .
Nisu ti pricali o redovima za kavu , deterdzent i gorivo pocetkom '80 tih ?! Cudno, jer i toga je bilo  Wink
Istina, republike nisu ni trebale postojati, ali nacionalizam nije korov koji se samo tako cupa, a taj je i bio fitilj . . .
Nazalost, dozivio sam ga od pojedinaca i u JNA, ali smo svi zajedno prozivjeli vrijeme zajedno i rastali se kao prijatelji. Vjerujem da bi se kao prijatelji i dan danas sastali - kako se ja sastanem s mojim bivsim drugarima.
Izvinte narode, malo sam se raspricao o nekim boljim vremenima . . .
croato 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #29 on: May 04, 2015, 09:57:49 pm »

Слажем се са тврдњом да се преувеличавају добре ствари у бившој Југославији,а умањује њене слабости. Узроци садашњости су у прошлости (као и будућности у садашњости) , а та наша прошлост је била та Југославија. Наравно, ни ово што сам написао не треба искључиво тумачити већ у контексту ондашњих збивања у Европи и свету. Да је Југославија опстала врло је дискутабилно како би текао наш економски напредак или можда назадовање. Тешко да би смо одржали темпо развоја и избегла економска криза која је Југославију "дебелео" захватила крајем 80-тих година. Сећам се да сам као вођа "дебатног клуба" (у оквиру обуке за старешине организоване су дебате, уствари разрада добијених материјала о најважнијим друштевним питањима). Добро се сећам једне од тема и с краја 80-тих: "Живели смо изнад могућности".

Са друге стране анализа коју је дао "Торпедо011" такође сагледава неке ствари изван контекста. На пример:

Quote
Мали од палубе наводи економску моћ као један од главних показатеља. Рећи ћу вам само да су људи чекали у редовима за хлеб, млеко и друге производе током 50-тих и 60-тих. Владала је несташица разних производа што основних што оних луксузних. Тек 70-тих година након неколико ''стабилизација'' живот обичног човека почиње да се мења на боље драстично, не зато што смо превише напредовали у индустрији већ зато што смо се добро задужили.

Ево да те ја подсетим да су чак и у Великој Британији били рационализовани поједини артикли исхране све до средине 50-тих година. То што описујеш је последица тешких разарања и страдања у рату и привреда се споро обнављала. Ако томе додамо кризу односа са Русијом , закаснелу сарадњу са САД и западним блоком (на коју се непотребно увек гледало са подозрењем) то је морало тако да буде. Такође, грешиш када кажеш да се живот обичног човека почиње да мења тек 70-тих година. Не, то се осећало сваким даном од 1945. године. Мој отац је то посебно наглашавао јер је живео и у доба краљевине и у доба окупације и у доба Тита и овоме што је било после њега. Говори је: "сине, сваки дан се осећало да ће сутра бити боље, и било је боље; данас се не осећа да ће сутра бити боље". Управо у овоме је поента. Титове време је носило уверење да ће сутра бити боље, и људи су то осећали. То како је данас, Божа је лепо описао за Бугарску,а тако је мање више свуда, без обзира на смех на лицу. Нисам неки пророк већ само користим знања из психологије. Ништа тако добро не поспешује успех као очекивање да ће га бити. Као што ништа тако добро не поспешује инфлацију као очекивање да ће је бити, и тд. и сл. Како се постизало то очекивање раније, а како се у томе не постиже данас? То је већ посебно питање.

Још једна грешка у "Торпедовој" анализи. Јесте да су неке (многе) фабрике биле политичке и на погрешним местима изграђене, али су изграђене. Данас се не гради практично ништа у том обиму. Осим тога неке од тих "политичких" фабрика су и данас доста успешне, као на пример поменута ваљаоница бакра (касније и алуминијума) у Севојну. Без индустрије, без поновне индустријализације нема напретка. Изградња "фабрика" за склапање "бижутерије" (на пример за спајање -формирање сетова каблова за ауто-индустрију) је уствари право замајавање народа - као нешто радимо,а  ствари радимо за друге.

Индустријализација+електрификација= социјализам. То је парола коју је својевремено "избацио" Лењин. Ту паролу су модификовали и практично применили американци у оном "њу дил" покрету који их је избавио из велике економске кризе из 20-тих и 30-тих година прошлог века. То је урадио и Тито. Она значи да производња нових капиталних добара (индустрија), плус енергија (производња и дистрибуција) дају просперитет и напредак (у свим областима). Ако ову паролу мало модификујемо (па у индустријализацију уврстимо и информатичку индустрију, роботику и сл.) и данас ћемо добити исти резултат. Ало то треба хтети и знати и не гледати само профит, односно улагати га у нову производњу, а не у јахте, виле, шверц, преваре, корупцију и сл..

Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.