PALUBA
March 29, 2024, 02:29:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21   Go Down
  Print  
Author Topic: Firme, fabrike i privredni razvoj SFRJ  (Read 113411 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #195 on: September 30, 2020, 07:01:22 pm »

Mislim, da fali Prva petoletka, Trstenik na gornjem spisku. 
Dio teksta sa wikipedie:

The factory entered its "golden era" during the 1980s. During this time the factory had nearly 20,000 employees. The design offices of Prva Petoletka designed hydraulic systems for many of the hydroelectric power plants in Yugoslavia, the hydraulic drive on a class of massive roto-excavators for surface mines, drive- and control-systems for the sets of the National Theatre in Belgrade, electro-hydraulic system for lifting of the main dome of the Temple of Saint Sava in Belgrade, hydraulics for a modern second-generation tank (the M-84), an inclined marine railway installed in the shipyard in Kladovo, landing gear for Boeing, as well as many large centralized lubrication systems in Yugoslavia.

Prva Petoletka was an important exporter, delivering its products to over 30 countries on several continents. At the height of production, PPT exported about 40% of its products. Petoletka cooperated with major world companies such as Boeing, Bugatti, Lucas, Bendix, Daimler, Martin Merkel, Pol-Mot, Orsta Hydraulik, Wabco Westinghouse, Linde Guldner, Ermeto, and Zahnradfabrik.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #196 on: September 30, 2020, 07:43:51 pm »

Постоји још фабрика које би се могле додати на ту листу. Било је и неколико произвођача аутобуса. ”Славко Родић” из Бугојна је производио писаће машине које су се продавале широм света. Најки (Nike) се производио у Борову. Постоји гомила фабрика текстила и обуће који су вредни помена: Алпина, Клуз, Мура, Лабуд Загреб, итд.

Међутим, ствари се не могу посматрати изоловано, изван времена и простора. СФРЈ је имала унутрашње тржиште од 20 милиона људи, које је било заштићено високим царинама, а одређеним случајевима и забраном увоза. Данашњи свет је потпуно другачији од онога пре 30 година. Погледај судбину Грундинга, Филипса, америчког RCA, итд. Волво је кинески, Јагуар и Ровер су индијски.

Колико год ми набрајали шта се све производило у СФРЈ, чињеница је да је она пропала пре свега на економском плану, све остало је дошло као последица тога.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #197 on: September 30, 2020, 07:48:10 pm »

Фазан, да баш тако. И да је опстала грцала би у економским проблемима.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #198 on: September 30, 2020, 08:20:30 pm »

Међутим, ствари се не могу посматрати изоловано, изван времена и простора. СФРЈ је имала унутрашње тржиште од 20 милиона људи, које је било заштићено високим царинама, а одређеним случајевима и забраном увоза. Данашњи свет је потпуно другачији од онога пре 30 година. Погледај судбину Грундинга, Филипса, америчког RCA, итд. Волво је кинески, Јагуар и Ровер су индијски.

Колико год ми набрајали шта се све производило у СФРЈ, чињеница је да је она пропала пре свега на економском плану, све остало је дошло као последица тога.

  Nije sasvim tako. Jer iako je YU trg od 20 Mio ljudi raspao, firme koje su se mogle prilagoditi novim razmjerama - globalno - mogle su opstati. Slažem se, neke nisu mogle i propad je bio neizbežan. Ali na ovim prostorima je dosta, previše preduzeča prepalo iz različitih razloga, a da nije trebalo, ako bi se pravilno postupalo. Ili se tajkunizovalo kroz mendžerske preuzimanje, privatiziranje - poznato je siromašenje firmi (na domaćem jeziku: prebacivanje para u svoj džep) ili se jednostavno nepravilno finansijsko i/ili razvojno upravljalo ili se management nije prilagodio novoj globalnoj situaciji. I da na zalazimo u politiku.... i to je problem u tom regionu, znamo svi. Sa druge strane ima mnogo manjih preduzeča, koja su nastala posle raspada SFRJ a koja su baš suprotno imala viziju, razvoj know-how i strategiju ka uspjehu. Navodimo neke primjere iz SLO:  Gorenje nije propalo kad se SFRJ raspala, Petrol je danas još jači nego za vreme SFRJ (konkretno Petrol je pravilno prepoznao da treba se širiti i u drugim pravcima energije, ne samo na naftnim derivatima). Mura npr. nije imala baš prave šanse, jer znamo, da je tekstilna industrija sad pretežno u istočnim i azijskim zemljama zbog niske cijene radne snage. Oko vlasništva: pomenuti su Rover, Volvo. To, da je Volvo (cars) kineski ne znači, da je kao tvrdka propao ili nešto slično. Samo je mjenjao vlasnika, ali fabrika je i dalje u Švedskoj, razvoj je i dalje potpuno u Švedskim rukama (Kinez je pametan u slučaju Volva) i novi modeli su sve bolji, a prodaja im nikad nije išla bolje nego sad. Ja sam uvjeran, da bi moglo na ovim prostorima još dosta preduzeća iz prošlosti opstati, samo da se drukčije postupalo. Dajmo za primjer SOKO Mostar (samo za primjer, jer analogno tome ima i drugih slučajeva): bili su kooperant Airbusa. Ne vidim razloga, zašto to i danas ne bi mogli, čak siguran sam, da bi bio opseg saradnje još jači. Zašto je propao Čajavec ? Zašto smo u fabriki vagona Maribor proizvodili vlakove po IT i DE licenci, a danas fabrike nema ?  Jer smo ju prodali Siemensu, da ju je zatvorio i ugasio konkurenciju, pa sad kupujmo svi Siemens vlakove. Setio se sad nekadašnje Iskre Autoelektrike u SLO. Sad je to u Njemačkim rukama, Mahle. Kad su Njemci vidjeli proizvodnju ovdje, bili su oduševljeni. Imamo na ovim prostorima znanje, kadre i poduzetničku energiju, kad hoćemo, da možemo napravit velike stvari. Zašto je propao Tomos, a u svijetu je u poslednje vrijeme porasla potražnja za njihovim proizvodima ? Prijašnji vlasnik prodao firmu, jer nije imao interesa. Novi vlasnik nije bio dorastao takvoj proizvodnji, finansijski problemi o ode mast u propast, Tomos u istoriju. A Peugeot npr. nakon više godina odlučio ponovo proizvoditi mopede. Francuzi mogu, mi ne. I tako to ide...Ili ne znamo ili nećemo ili politika ili "čudni" vlasniki ili smo prodali stranim vlasnicima, neki su dobri, dok druge samo muze kravu, pa dok daje mlijeko Ok, onda neka crkne - tako su izmuzli Adriu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #199 on: September 30, 2020, 09:49:12 pm »

Извини Галеб, да ли смо ми живели у истој држави? ”Магарци памте дуго” (Орвел, Животињска фарма), а ја се сећам и вожње пар-непар, и бонова за бензин, али и оних за шећер, уље, итд. Од 1945. па до 1991, није успостављен баланс између расхода и прихода. Прво је стизала помоћ из СССР, после тога америчка помоћ, након тога разни дилови са Немцима, па кредити... Нису само предузећа била нерентабилна - држава је била нерентабилна. Постоји једна сјајна књига која се базира на америчким архивима, Keeping Tito Afloat: The United States, Yugoslavia, and the Cold War, а која се бави овим проблемом.

То што се десило са предузећима је као када направиш кућу од картона, па онда дуне ветар и одува је. Већина није била спремна на ветрове који су дунули, на отварање тржишта и глобалну утакмицу.

То са вагонима из Марибора и Сименсом је урадио Филипс са Грундингом. Купио и продао Турцима. Ништа ново под капом небеском. Колико Волво произведе у Кини а колико у Шведској?

Опел и Пежо су се производили у Југославији, зато што нису могли да се увезу. Производња за СССР је функционисала захваљујући клириншким доларима, било је битно потписати уговор и добијале су се паре, а држава се онда бринула о наплати. А Русима се свиђало да купују код нас, јер су добијали девизне дневнице за путовања и могли кући да понесу нешто западне робе. Вартекс је производио Levis за југословенско тржиште, али не и за извоз. Оног тренутка када су отворене границе више није постојао интерес да им се и даље даје продаје лиценца. 

Поменуо си Муру и рекао да није имала праве шансе. Како онда Италијани успевају да продају производе њихове текстилне индустрије? Brunello Cucinelli продаје памучне мајице по 300 долара, за исте паре можеш да купиш 50 мајица из Бангладеша (100 ако их купујеш у паковањима по 4). Paul & Shark производи у Италији и продаје своје поло мајице два пута скупље него BOSS који је пребацио производњу у Азију и Турску.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #200 on: September 30, 2020, 09:59:34 pm »

[
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #201 on: September 30, 2020, 11:15:25 pm »

Italijani su odlični prodavaoci magle, stoga prodaju Paul Shark. Ako napraviš dobru priču, i govno upakirano u celofan možeš prodat. A kad imaš i svjetsku famu, da si top u modi u svijetu,  onda....

Na kratko:  stvari su kompleksnije nego možemo u par rečenicama. A pogotovo ne u stilu "kuće iz kartona", ne može se tako generalno opisat situaciju. Bilo je lošeg poslovanja ali bile su i priče o uspjehu.
----------------
Danas sam vidio hidrauličku pumpu Prva Petoletka, original ugradnja na Tamiću sa dizalicom, godište 1983.  Pumpa radi sve ove godine.  Dok danas ajmo reći neka pumpa  ne izdrži više od nekih 7 godina. U takvom sam poslu, pa znam. Top brendovi svjetski (neću imena), svi po redu kobajagi top quality a neće ni slučajno izdržat ko ova na Tamiću. Šta to znači ? Da se moglo i znalo i dobro napravilo, bilo je dosta toga made in YU, ne samo prva petoletka.

I nisu bile samo kuće iz kartona.  Znam za firme koje su toliko profitabilne bile, da je bilo za razvoj, za visoke plaće i još je ostajalo novca. Skoro svaki dan kamioni sa robom iz proizvodnje za IT i DE, izvoz, tražene devize tad.  A kako se radilo o mraku, nije bio problem u jednoj firmi da je društvo jednog sektora svaku subotu i ispeklo odojka na račun firme. A danas te iste firme nema više, jer je došla tranzicija, tajkunizacija, "moderni management".

Zašto nije propao Elan npr., ako bi trebao u kontekstu pada SFRJ i izgube tržišta 20 mio stanovnika i promjena situacije ?  Elan je i dalje top brend i danas, posle 75 godina. Svake 10 skije u svijetu, preko 60 zemalja su Elan.
I Gorenje nije propalo (mada su sad tamo Kinezi gazde, pa vidjet ćemo). A izgradjeno je po odluki crvene vlasti, jer je trebalo dati ženama rudara Rudnika Velenje posao i plate. I onda na TV pre par mjeseca emisija i kažu kako je veliki kip Tita morao ostati, jer sve šta je tamo izgradjeno i stadard koji imaju , je iz SFRJ.





Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #202 on: September 30, 2020, 11:22:51 pm »

Европа од Скопје иако фабрика е формирана во 1884 година сепак била доста инвенстирано во сфрј. Па не било се толку лошо на економски план во сфрј сепак проблемот бил што како и сега се поставувале директори и одговорни луге што ке ги наложела партија што кон крајот на 80 тите се покажало тотално погубно за работата на тие фирми.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* evropa1.png (738.85 KB, 1500x1039 - viewed 10 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #203 on: October 01, 2020, 01:05:55 am »

Italijani su odlični prodavaoci magle, stoga prodaju Paul Shark. Ako napraviš dobru priču, i govno upakirano u celofan možeš prodat. A kad imaš i svjetsku famu, da si top u modi u svijetu,  onda....

Na kratko:  stvari su kompleksnije nego možemo u par rečenicama. A pogotovo ne u stilu "kuće iz kartona", ne može se tako generalno opisat situaciju. Bilo je lošeg poslovanja ali bile su i priče o uspjehu.
----------------
Danas sam vidio hidrauličku pumpu Prva Petoletka, original ugradnja na Tamiću sa dizalicom, godište 1983.  Pumpa radi sve ove godine.  Dok danas ajmo reći neka pumpa  ne izdrži više od nekih 7 godina. U takvom sam poslu, pa znam. Top brendovi svjetski (neću imena), svi po redu kobajagi top quality a neće ni slučajno izdržat ko ova na Tamiću. Šta to znači ? Da se moglo i znalo i dobro napravilo, bilo je dosta toga made in YU, ne samo prva petoletka.

I nisu bile samo kuće iz kartona.  Znam za firme koje su toliko profitabilne bile, da je bilo za razvoj, za visoke plaće i još je ostajalo novca. Skoro svaki dan kamioni sa robom iz proizvodnje za IT i DE, izvoz, tražene devize tad.  A kako se radilo o mraku, nije bio problem u jednoj firmi da je društvo jednog sektora svaku subotu i ispeklo odojka na račun firme. A danas te iste firme nema više, jer je došla tranzicija, tajkunizacija, "moderni management".

Zašto nije propao Elan npr., ako bi trebao u kontekstu pada SFRJ i izgube tržišta 20 mio stanovnika i promjena situacije ?  Elan je i dalje top brend i danas, posle 75 godina. Svake 10 skije u svijetu, preko 60 zemalja su Elan.
I Gorenje nije propalo (mada su sad tamo Kinezi gazde, pa vidjet ćemo). A izgradjeno je po odluki crvene vlasti, jer je trebalo dati ženama rudara Rudnika Velenje posao i plate. I onda na TV pre par mjeseca emisija i kažu kako je veliki kip Tita morao ostati, jer sve šta je tamo izgradjeno i stadard koji imaju , je iz SFRJ.


Нико није бранио Мури да направи причу, ангажујеш људе који знају да продају маглу. Елан је имао тржиште у иностранству пре него што се распала СФРЈ. Слично је било и са Горењем, које је још у време СФРЈ отварало погоне и куповало фабрике у иностранству.

Та пумпа коју помињеш се свуда у свету правила да траје, пре 30 година. Данас више не, али не ради тога што не могу да се направе да трају 30 година.

Сигурно је да је било здравих фирми. Ту фирму која је пекла прасад викендом су појеле друге фирме које нису биле у стању да поделе плате, појеле су и ту фирму и ту прасад коју су радници пекли.
Када су оглодали кокање, прешли су на другу фирму, и тако до распада СФРЈ.

Не когу се ствари вадити из историјског контекста. Краљевина Југославија је имала 3 фабрике авиона, склапала моделе које је користио RAF. Да ли на основу тога могу да тврдим да је Краљевина југославија била индустријски развијенија него СФРЈ, зато што СФРЈ није имала 3 фабрике авиона, а авиони из Мостара нису били на нивоу онога на чему су летеле светске велесиле? Наравно да не, као што не могу да кажем да је нпр. Канада данас слабије развијена него пре 50 година, зато што више нема 500 ловачких авиона.

Да поновим: да је економија била добра, СФРЈ не би пропала.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #204 on: October 01, 2020, 11:26:07 am »

Ne možemu mi prodavat maglu kao Italijani. Nedaleko od SFRJ granice (Austrija , Italija) neki su mislil kako smo nesposobni, kako ništa ne znamo napraviti. Govorio sam s ljudima, pa kad sam im recimo rekao, da smo pravili Golfa u Tasu, podmornice M-84...nisu mogli verovat. Jedan Austrijanac mi je rekao, da su ga uzgojili tako, što so mu govorili da je SFRJ opasna zemlja, kamo je bolje ne otići. A jeli ? A kako su nam rado dolazili toliki strani turisti i mnogo im se svidjalo kod nas. Ne možemo mi prodavat maglu, jer u vreme, kad smo bili tehnološko na vrhuncu, nisu zapadnjaki (neki) verovali, da možemo napraviti čeličnu konstrukcija krova objekta. Pa da će ga oni dovesti iz Austrije. Pa su ih naši uvjerili i konstrukciju (ništa posebno) je napravila jedna mala SLO firma. Zemlja koja je napravila protitip kabine NA na govorno uprvljanje pilota, je bila u očima mnogih zapadnih "stručnjaca" nesposobna balkanska zemlja. Oni koju su znali su koristili naše znenje (recimo Ei Niš elektronke u Philipsu). I kako ćeš prodat skupo košulju Mura, kad si iz "opasne, nerazvijene zemlje balkanske". A Italija u G8, kao razvijena zapadna zemlja, svima u svijetu kad kažeš reci mi ko je top u modi - odgovor: Italija, prodaš majicu Paul Shark ko suvo zlato, a da u biti ne vredi više od kvalitetne košulje Mura. Tako smo se ponašali i sami: sve što je iz inostranstva je bolje, jer je YU kvalitet nikakav (ajde, dobro, u nekim slučajeviam je i bio). A nikakav je zapravo danas, kao što si rekao (na primjeru pumpe) ne zato, što ne može biti kvalitet, nego ne sme da bude, da ne traje, da se kupi novo.

A stvarno ? Да поновим: да је економија била добра, СФРЈ не би пропала.
 Prvi put čujem. A do sad sam čuo da su nekadašnji republički drugovi razgovarali od drugim temama, još najmanje o ekonomiji. Bilo je nudjeno Jugi nekoliko milijardi i ulazak u EU ako ostanemo zajedno. Ali i da smo imali vlastiti novac, odličnu ekonomiju, ne bi ostali zajedno. A kakva je ekonomija današnjih zemlja ? Pogledaj koliki nam je današnji dug i koliki je bio dug Juge kad se raspala. Nije ni loše slušat ex SLO ministra Mencingerja u muzeju Jugoslavije u Beogradu.  Vanjski dug SLO 1991 je bio 0. A pogledaj sad.  Pa nismo propali. Ili Grčka, pa bila je u bankrotu, pa nije propala. I Juga nije propala baš na osnovu ekonomije.

« Last Edit: October 01, 2020, 11:31:48 am by galeb » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #205 on: October 01, 2020, 12:58:51 pm »

Zanimljiva debata.. 
A niko ne pominje znanje, koje smo imali. Od rada za mašinom, do konstruiranja.. od A do Ž. Od lampe do telefona.. Do centrala koje pričaju i ruskom i zapadnom signalizacijom.. do prvih radiotalasnih sistema sa jednim koax kablom (kad su ostali "svetski lideri" (alcatel, marconi, siemens, ericsson, teletra) u toj tehnologiji koristili multi-kabel ili dva koaksa), do proizvodnje optičnih kablova (među prvima u svetu!) i slično.. Pričam o oblasti kojom se bavim i poznajem.

A kad imaš znanje možeš ga i iskoristiti.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #206 on: October 01, 2020, 01:01:22 pm »

Sami smo sebe popišali...sada nam ostaje da sedimo i razmišljamo.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #207 on: October 01, 2020, 03:34:17 pm »

Božo, ja pokušavam cijelo vreme da kažem, da smo imali znanje. I kadre, i tehnolgiju i proizvode (to sam htio i na primjeru Elana raći. Stenmark je rekao:  bili su dobre skije, bili su pravi ljudi u Elanu, zašto bih mjenjao ? cijelu karieru skijao na Elanu). Strane licence (MB, MAN, B & W, Sulzer...). I mnogo toga smo znali napraviti. I smeta mi, kad neko generalno kaže , da u Jugi nije valjalo. A danas kao sve valja, danas nemamo "kuća iz kartona" itd. ?  Danas imamo strane investitore, kojim prodamo preduzeče, da ga oni izmuze pa na kraju propadne, tko je tu lud i tko pametan ?

A sad je tuga, osim onoga šta je ipak ostalo ili nove uspješne firme nastale posle Juge - lepo je motorista rekao, eto.

Ima nova vest o rasprodaji umjetničkih dela Adrie. Još jedna priča, koja je završila tako, jer smo sami sebe popišali.

Pričali su mi stariji ljudi koji su radili u ono vreme, otac mi je radio u jako uspješnoj firmi, koja je poslovala na medjunarodnom trgu (nije imala "protekcije unutarnjeg tržišta SFRJ "), čitao sam više članaka. O uspješnim pričama YU ekonomije. U Slo je nekadašnja Ljubljanska banka imala toliko vlastitih para, da se sagradilo novi trg, robnu kuću i okilinu u Ljubljani, te Bernardin turističko resort (prije je tu brodogradilište bilo i neuredjena obala=, sve sa vlastitim parama, bez kredita. LB je tad bila jako cijenjena banka u frankfurtu, finansiskoj meki . I posle LB je došla nova država, nov sistem , tranzicija, NLB i tajkunski krediti - svima poznata priča u SLO. I otišli u vazduh milijoni. Nema problema, narod je riješio banku, dokapitalizirali porezni obaveznici. Jeli to normalno ? Pričala mi žena, koja je radila u jednoj željezari. Radilo se i gradilo. Stanove za radnike, sportsko igralište, ambulantu, bazen...nema da nema. Sa parama željezare se gradilo za društveni standard. I kao nije valjalo ? Moralo je propasti ? Ona kaže itekako je valjalo. I to mi pričala žena, koja ima danas privatnu firmu i ne tvrdi da je ono prije bilo loše. U novinama "Delo" je bila priča o jednom gradu u Bosni. Kako je prosperiralo prije rata. Gradili hotele, narod se priseljavao, bilo je posla, ruda, drvo, ne znam šta sve i živjelo se dobro. Pročitajte priče o uspješnim firmama na netu. O TAS-u, o SOKO-lu (posao za airbus npr.). Neka Vlado (m-84) kaže, kako je bilo u Čajevcu u njegova dobra vremena. U SLo smo imali Iskru, koja je bila jaka i imala svetske proizvode (bitno: izvozno uspješne firma). A danas je Iskra takodjer privatizirana i novi vlasnik (Slovenac) bih dao radnicima još manju plaću od minimalne )njegova izjava !) , koja je ionako premala za dostojan život. I pored toga, parkiralište koje je "Tito izgradio za radničku klasu" on danas naplačiva parkiranje vlastitim radnicima. A sinovi mu imaju consulting preduzeće, koje konstantno šalje račune Iskri za velike pare. Koje bre savjetovanje ??

Fazan: ona firma, gdje su pekli prase sa "viškom para" nije propala tako kao ti kažeš, nego je najbolje motorista rekao: sam smo se popišali. Da nismo, ona firma bi i danas radila za IT i DE. Da ne idem u detalje, ne da mi se više.


« Last Edit: October 01, 2020, 03:56:45 pm by galeb » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #208 on: October 01, 2020, 03:45:11 pm »

Фабрика за стакло и стаклена волна  Гоце Делчев -Скопје денес фабриката  е целата рушена
Boz013 imas li slika od tie dvo koxsialni kabli sakam da gi vidam kako izgledale .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* staklena1.jpg (38.9 KB, 640x393 - viewed 15 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #209 on: October 20, 2020, 10:42:40 am »

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.06 seconds with 23 queries.