PALUBA
April 19, 2024, 04:43:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Organizacija vojske kraljevine Jugoslavije  (Read 829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
andricgraci03
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« on: August 11, 2023, 05:23:57 pm »

Dobar dan i postovanje!

Otvaram ovu temu iz razloga, jer se o ovoj tematici ne može puno toga pronaći na netu. Znamo da je vojska kraljevine Jugoslavije bila podeljena na armije, armije na divizijske vojne oblasti, na vojne okruge itd... Znate li preporučiti neku literaturu ili sajtove vezano za organizaciju jugoslovenske kraljevske vojske? Zanima me zbog mog pradede, jer je znači nakon odslužene vojske na Kosovu kao što sam pisao na temi o zarobljenim vojnicima kraljevine JG u drugom svetskom ratu bio u rezervnom sastavu vojske u Bihaću. To mesto je pripadalo koliko sam čitao drugoj vojnoj oblasti (sjedište Sarajevo), a Vrbaskoj divizijskoj vojnoj oblasti sa sjedištem u Banja Luci. Pošto je bio u pešadiji čitao sam nešto na slovenačkoj Wikipediji da je Vrbaska divizijska vojna oblast prema stanju iz 1.septembra 1939 god. imala u svom sastavu 55.pešadijski puk smiještenog upravo u Bihaću. Tamo je moj pradeda zadužio jedan mitraljez, a komandant puka kao što rekoh bio je po priči jedan Srbin, a zamjenik njegov jedan Hrvat. Ako neko nešto više zna o ovoj temi slobodno neka napiše...
« Last Edit: August 11, 2023, 05:33:32 pm by andricgraci03 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #1 on: August 11, 2023, 08:05:39 pm »

Ја бих ти препоручио да почнеш од Војне енциклопедије. Такође, корисна литература могу бити мемоари виших официра Војске Краљевине Југославије који су у њима наводили јединице где су службовали или којима су руководили у време почетка ДСВ или непосредно пред рат.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #2 on: August 11, 2023, 08:10:45 pm »

Такође, можда најкориснија литература ти могу бити ове две књиге чији је аутор др Миле Бјелац, научни саветник и директор Института за новију историју Србије.

1. Војска Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1918-1921, Београд 1988, стр. 357.
2. Војска Краљевине СХС/Југославије 1923-1935, Институт за новију историју Србије, Београд 1994, стр. 327.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 23 queries.