PALUBA
April 18, 2024, 02:13:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nova "igračka" američke mornarice izgleda kao ajkula  (Read 1518 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: December 14, 2014, 11:05:50 am »

PODVODNI DRON Nova "igračka" američke mornarice izgleda kao ajkula
NBC - Č.V.   14.12.2014.

Američka mornarica je završila testiranje novog bespilotnog podvodnog vozila naziva "Ghostswimmer", dok čitav projekat nosi naziv "Tihi Nemo". Ovaj dron je modelovan tako da podseća na tunu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američka mornarica će koristiti ovu "ribu" za pregledanje trupa brodova, u potrazi za podvodnim minama, kao i u špijunskim misijama. Inženjeri su poslednjih nekoliko meseci testirali prototip ovog drona koji je kreiran po uzoru na pokrete velike ribe. Ovaj robot se kreće pomoću repnog peraja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Dron pliva baš kao riba, pomerajući repno peraje" izjavio je Majkl Rufo, direktor kompanije "Boston inženjering" koja je počela radove na ovom projektu 2008. godine. Prvi, radni naziv ovog drona je bio "RoboTuna", ali su se iz mornarice odlučili za zvučnije ime "GoustSvimer" (GhostSwimmer). "Goustsvimer" može samostalno da funkcioniše dug vremenski period zahvaljujući svojoj dugotrajnoj bateriji, a njime se može upravljati daljinski putem laptopa.



Izvor: www.blic.rs


* 549834_dron-01_f.jpg (25.02 KB, 470x270 - viewed 63 times.)

* 549836_dron-02_f.jpg (21.7 KB, 470x270 - viewed 71 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1 on: December 14, 2014, 09:19:56 pm »


Jes da izgleda šašavo ali ovo je meni zanimljivo.

Ako pregledate video koji je postavio @MOTORISTA po završetku u prozoru vidjeće te i naslov-Wimming muvement 0.7Hz oscilation.Tu se može videti i unutrašnjost "čuda".Međutim,mene više intrigira ovo 0.7Hz.

Iz iskustva kad smo mi trenirali na šumosmjeraču,obuka je bila na otkrivanju šuma motora  i broj okretaja.Kako se vidi ovdje ova frekvencija izlazi iz prirodne mogućnosti čovekovog sluha.Dakle uređaj nije bezazlen.Ako k tome dodate i ovu po svemu sudeći gumiranu oblogu koja je zaštita i za PEL (sonar),kao mogućnost aktivnog otkrivanja,ovo čudo je zaista teško otkriti pod vodom.

Iz gornjeg priloga nije jasno da li je omogućeno upravljanje i kad je totalno pod vodom jer bi ga to i otkrivalo,ali mislim da to i nije neki nedostatak jer i podmornice se kreću pod vodom samo pomoću kompasa i brzinomjera te dubinomjera.Danas sa računarskom tehnikom i naveadenim uređajima,mislim da ne predstavlja nikakav problem ubaciti programski što treba da odradi.

Ipak naveden je podatak da "plivajući duh" i snima kamerom,zašta mislim,ako se ne radi o pohranjivanju u memoriju, te kasnije pregledanje,kabel bi bio neophodan,jer je za sliku potreban širok opseg frekvencija.Za sada ovoliko.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2 on: December 16, 2014, 09:02:14 pm »


Zadnji i predzadnji pasus mog posta nisu baš jasno navedeni.

U predzadnjem pasusu sam naveo da se ne vidi upravljanje u potpuno zaronjenom stanju,zaključujući to iz fotki i videa.Naime,vidi se leđno peraje iz koga viri antenica.Naveo sam da to i nije danas problem jer je programski moguće ubaciti sve potrebne podatke i da "plivajući duh"odradi ono šta ima zadatak.Vjerujem da je u njemu ugrađen žiro,te dubinomjer i brzinomjer (danas izuzetno malih dimenzija).Da dodam da se nekim komandantima vjerovatno ne sviđa ovo,jer taj minijaturni procesor sa memorijom radi njihov posao ne ganjajući karijeru.

Što se tiče zadnjeg pasusa htio sam navesti da je za kameru(sliku) potreban veći opseg frekvencija nego što se ultrazvukom (koji se koristi za komunikaciju pod vodom),može prenijeti.Dakle mora se koristiti smještanje u memoriju i naknadno(odloženo)pregledati snimljeno.Iz ovoga proizilazi da ukoliko se želi vidjeti slika u realnom vremenu,mora imati mogućnost priključenja(vezu) kablom,koji bi bio priključen za podmornicu ili brod.Sigurno da dužina kabla u tom slučaju određuje i opseg djelovanja.

Nisam naveo nešta o mogućnostima jer je to navedeno u tekstu(snimanje pod vodom i špijuniranje).Logički mislim da je ona daleko šira.Vjerovato i značajnija, recimo kod otkrivanja i uništenja pasivnih uređaja za podvodnu zaštitu obale jer se ovim "čudom" čiji je šum sličan ribama,to može uraditi bez otkrivanja.Čak kolko znam namjerno se izvodilo da zaštita ne reaguje na takve zvuke zbog lažnog uzbunjivanja.

Poz.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 23 queries.