PALUBA
April 26, 2024, 11:43:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Нови Закон о оружју и муницији  (Read 42558 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #15 on: February 19, 2015, 08:40:07 pm »

A neee...moras da punis budzet! Nema nazad Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #16 on: February 19, 2015, 08:41:36 pm »

Slabo punim budžet, pošto mi i ne dolazi poresko rešenje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #17 on: February 19, 2015, 10:06:53 pm »

А када ти дође, добићеш и камате да платиш. Порески дуг не застарева laugh.

По мом суду овакво решење је лоше по грађане. Закон сам по себи неће повећати безбедност грађана. Лепо се наводи и у уводном излагању министра да се само око 2% кривичних дела изврши са оружјем у легалном поседу. Све остало оружјем у илегалном поседу или хладним оружјем. Ово је само начин за попуну рупа у буџети и оптерећивање ионако оптрећених лекара по домовима здравља (мада то њима добро дође за попуну својих рупа у буџету и додтаног плаћања лекара). Предвиђа се и право министра да објави амнестију за оне који илегално држе оружје. Неће ту бити ништа спектакуларно. Оружје ће пријавти управо норламни људи који су га на разне начине добили или стекли. Криминалци и психопате то неће урадити. Дакле, боље решење је било у пооштравању казни за илегалног држања оружја. Такође, сматрам да је боље решење укинути право грађана да држе ватрено оружје у свом поседу уз изузетак спортских стрелаца и ловаца док су на такмичењима, тренингу или лову (потом га одлажу и крлупске просторије где би било под заштитим), као и колекционара (који би се регистровали). Тако би се грађанима барем уштеделе паре, време и труд око прибављања и обнављања дозвола,а безбедност ионако не би била више угрожена него што је сада. Ко је држао илегално оружје држаће га и даље.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #18 on: February 19, 2015, 10:10:39 pm »

Ne bežim ja od poreza, samo tražim da mi uruče rešenje.


Inače, slažem se sa ovim oko nelegalnog oruja. Džaba sva ograničenja i zabrane za oružje i municiju kada je crno tržište preplavljeno i može se naći šta god želiš.

Amnestija je radjena i ranije, kada se bez dokazivanja porekla oružje nosilo u SUP i dobijala dozvola.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #19 on: February 20, 2015, 08:28:50 am »

Ако не грешим, свако ко има легално оружје а није му потребно, не жели да плаћа порез итд. то оружје без накнаде може предати МУП-у и тако решити проблем. Само што остаје онај други проблем - а зашто да им поклоним?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #20 on: February 20, 2015, 01:06:56 pm »

Predao papirologiju. Morao sam da pišem i zahtjev za produženje oružnog lista, platio 30 KM taksenih maraka i 20 KM nekog poreza.

Predao u pisarnicu i rekli su mi da dođem po dozvolu krajem marta. Sad će mi komšiluk obilaziti policija, raspitivati se o meni itd. Jesam li sa kim u svađi, kakav sam kao komšija itd. A onda će mi doći komšije i reći mi da ih je policija pitala o meni. Nakon toga ću dobiti dozvolu.

Pozdrav

Vlado

PS

Sretnem komšiju u SUP-u. Registruje auto. I malo se raspričamo. On je, prije pet godina, kad je vidio koja je papirologija u pitanju i koliko je to para, a još mora da polaže ispite jer nije služio vojsku, predao svoj pištolj u SUP. Poklonio ga nekome.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #21 on: February 20, 2015, 08:26:11 pm »

Quote
Ако не грешим, свако ко има легално оружје а није му потребно, не жели да плаћа порез итд. то оружје без накнаде може предати МУП-у и тако решити проблем. Само што остаје онај други проблем - а зашто да им поклоним?

Легално прибављено оружје, са оружним листом можеш да продаш неком (ако уоште има неку цену и хоће неко да га купи). Друго, можеш сам да га онеспособиш и такав предаш да га они не би користили. Не знам каква је могућност да га као онеспособљен задржиш као успомену (трофеј и сл.). Можда то може?

Највероватније имаш неки од "Застваиних" пиштоља. Њихова цена, као половних је врло мала, па ако га "поклониш" МУП-у у материјалном смислу нећеш пуно изгибити. Порез који ћеш платити за 10 година ће највероватније "појести" вредност пиштоља.

Ја имам пиштољ на који не плаћам порез. Ослобођен сам (решењем пореске управе) јер сам га добио на поклон. Међути, цена лекраских прегледа и трошка око прибаваљања нове дозволе ће ми сигурно "појести" вредност пиштоља. Ипак, платићу то јер ми је то успомена (има посвету од ССНО). Моји наследници нека раде шта им је воља.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #22 on: February 20, 2015, 08:46:13 pm »

Mislim da se sa ovim topicom dupliramo.
Već ima jedan topic na Palubi gde se diskutovalo o novom Zakonu o oružju u Srbiji i gde smo raspravljali između ostalog i o ovom pitanju.
Molim uredništvo da objedini ova dva topica, da bi se videle i ranije diskusije. Verujem da bi to bilo svrsishodno!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #23 on: February 20, 2015, 09:01:36 pm »

Hvala na podsecanju. Teme spojene.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #24 on: February 20, 2015, 09:52:21 pm »

Веза између легалног оружја и криминала не постоји. Србија је пуна као шибица илегалног оружја, које се иначе добрим делом не би могло ни регистровати. Што се тиче лекарског прегледа, да ли је он обавезан и за лица која носе оружје по службеној дужности, као што су активна војна лица?  Или су она изузета из те обавезе када је у питању њихово лично (приватно) оружје?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #25 on: February 20, 2015, 10:18:39 pm »

Vojna lica sigurno podležu tzv. sistematskom pregledu koji uključuje sve što i pregled za nošenje oružja. Dok sam bio u aktivnoj službi bio je obavezan na svake dve godine, a dok je za neke specijalnosti (pilote, padobrance, ronioce i sl.) i češći. Za policajce ne znam. Pretpostavljam da se obavlja na sličan način.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 230


« Reply #26 on: February 20, 2015, 11:02:04 pm »

Да ли нови закон ослобађа активна војна лица ових цивилних лекарских прегледа? Можда је питање глупои, али са бирократијом се ништа не зна. Пре пар година ми нису хтели издати личну карту, зато што сам по неком основу добио родни лист без плаћања таксе. Па су ме вратили да извадим нови и платим таксу  Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #27 on: February 20, 2015, 11:03:18 pm »

Ovaj poslednji dzumbin post me je podsetio na još jednu moju epizodu vezano za lekarski pregled za oružni list.

Odavno je to bilo, još sam bio u aktivnoj službi, a u CG je uveden lekarski pregled za produženje oružnog lista. I što je najvažnije - moralo se ići u dom zdravlja i platiti za pregled.

Još je radila Vojna bolnica u Meljinama i pošto sam imao dobra poznanstva kod svih lekara napravio sam sistematski pregled, kakav se radi za vojna lica i sa tim dokumentom sam se pojavio u MUP, umesto propisanog formulara iz doma zdravlja, da produžim oružne listove za moj lovački arsenal.
Naravno, pojavio sam se u uniformi (bio sam potpukovnik tada) i onako nonšalantno predao potrebna dokumenta i obrazac sa lekarskim pregledom iz Vojne bolnice nadležnoj šalterskoj službenici. Ona me je čudno pogledala i rekla mi da taj pregled ne važi.
Ja je upitah: ne mislite valjda da su lekari iz doma zdravlja pametniji od lekara iz Vojne bolnice? Uostalom, vidite da sam aktivan u službi, rukujem oružjem ceo dan, i nećete valjda od mene tražiti posebno odobrenje za rukovanje sačmaricom.
Pošto je ona još oklevala, zatražio sam da me povede kod svoga šefa. Tako je i učinjeno i šef je uz izvinjenje prihvatio potvrdu iz vojne bolnice, umesto njihovog obrasca.
Meni je tada bilo bitno što sam dokazao da formalnosti ipak ne važe za svakoga i što pregled nisam platio (bilo je skupo).

Ova moja priča (i ona prethodna, sa 1. strane) je dokaz da je lekarski pregled, svakih 5 godina, samo izgovor da se narodu po svaku cenu uzmu pare.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #28 on: February 21, 2015, 08:43:32 pm »

Тај лекарски преглед ће служити само као покриће за нечији порпуст у тзв. безбедносној провери, али и за то да се узму фине паре а за мало рада. За домове здравља су ти прегледи "чисте паре" а мали трошак. Дакле, зарада.

Претпостављам да ће се након усвајања Закона о оружју и муницији израдити и подзаконски прописи којим ће бити регулисан и лекарски преглед. Ту постоји могућност да се професионални припадници МУП-а и Војске изузму од од овог лекарског прегледа јер подлежу строжијим и чесшћим лекарским прегледима. Међутим, за пензионере то не важи па ће ићи тамо где цене да им је најјефтиние или најбоље, као и остали грађани.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #29 on: February 22, 2015, 03:09:14 am »

А када ти дође, добићеш и камате да платиш. Порески дуг не застарева laugh.

По мом суду овакво решење је лоше по грађане. Закон сам по себи неће повећати безбедност грађана. Лепо се наводи и у уводном излагању министра да се само око 2% кривичних дела изврши са оружјем у легалном поседу. Све остало оружјем у илегалном поседу или хладним оружјем. Ово је само начин за попуну рупа у буџети и оптерећивање ионако оптрећених лекара по домовима здравља (мада то њима добро дође за попуну својих рупа у буџету и додтаног плаћања лекара). Предвиђа се и право министра да објави амнестију за оне који илегално држе оружје. Неће ту бити ништа спектакуларно. Оружје ће пријавти управо норламни људи који су га на разне начине добили или стекли. Криминалци и психопате то неће урадити. Дакле, боље решење је било у пооштравању казни за илегалног држања оружја. Такође, сматрам да је боље решење укинути право грађана да држе ватрено оружје у свом поседу уз изузетак спортских стрелаца и ловаца док су на такмичењима, тренингу или лову (потом га одлажу и крлупске просторије где би било под заштитим), као и колекционара (који би се регистровали). Тако би се грађанима барем уштеделе паре, време и труд око прибављања и обнављања дозвола,а безбедност ионако не би била више угрожена него што је сада. Ко је држао илегално оружје држаће га и даље.

Uh Dzumba, sa ovim se nikako ne bih slozio. Ukinuti pravo gradjanima na samoodbranu a kriminalaca sa ilegalnim oruzjem koliko hoces. Znaci jos veca sloboda kriminalcima da rade svoj posao bezbedno. Koliko bi ti pojacao kazne za ilegalno oruzje? Pa njih cekaju kazne za visestruka krivicna dela a i glava im uvek u torbi, policija i sudstvo neefikasni tako da ih bas briga za kaznu zbog ilegalnog oruzja.
2% krivicnih dela je pocinjeno legalnim oruzjem. Znaci ono uopste nije problem, nisu problem vlasnici legalnog oruzja, to je valjda ocigledno. U Americi ljudi imaju citave arsenale pa se ne ubijaju po ulicama. Znam da je ova tema siroka i kompleksna i da ne postoji idealno resenje.
Ali meni je ovo zvucalo kao ono da vojska nije potrebna uopste jer vise ne planiramo da ratujemo, u svetu u kom se ratuje na sve strane a bezbednost je na koncu.
 I za kraj, sve i da je drzava i sistem u najboljem mogucem stanju, nikad policija ne moze garantovati bezbednost svakom gradjaninu niti je fizicki moguce da bude uvek tamo gde treba. ja bih dao pravo svakom da se zastiti sam, a posle nek se dokazuje moguca zloupotreba ili prekoracenje samoodbrane. Danasnji zakoni stite i cene vise zivot kriminalca nego postenog coveka. Jer ako ti udje u kucu naoruzan ne smes da zucnes dok ne puca u tebe da bi ti bio oslobodjen...e sad da li ce pop da te ispraca ili sudija oslobadja dok se oporavljas od ranjavanja u kaubojskom obracunu u vlastitom domu to je u bozijim rukama.
 Tema je i filozofska i zivotno prakticna. Cak i u doba SFRJ kad je bezbednost bila na vrhuncu ljudi su imali pravo cak na nosenje oruzja, sad kad je mnogo kriminalaca sa ilegalnim oruzjem lakih na obaracu bez trunke savesti, zakoni se staraju da te parazite zastite sto vise jer je zivot svetinja. Pitanje je samo zasto je njegov veca svetinja od mog, tvog ili bilo koga drugog postenog gradjanina?
A sto se tice pregleda, taksi, stvar je jasna, dzaba diskusija, najlaksi nacin da drzava uzme novac. Mozda je to i dobar nacin da oruzje poseduju ljudi koji stvarno misle da im treba a ne bas svako.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.