PALUBA
April 25, 2024, 10:33:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Grčka Kini prodala hovercraft kalse zubr  (Read 1226 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: April 01, 2015, 12:46:18 pm »

Grčka je Kini prodala hovercraft kalse zubr. To je treći hovercraft kalse zubr, koji ima Kina. 2013. godine kupili su 2kom od Ukrajine. Još dva su trebali izradit u saradnji sa ukrajinskim stručnjacima - sudbina tog posla nije poznata.

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Grčija je Kitajski mornarici prodala hovercraft razreda zubr

KITAJSKA IMA VSAJ 3 VOJAŠKA AMFIBIJSKA PLOVILA Z ZRAČNO BLAZINO RAZREDA ZUBR

Grška vlada je Kitajski v začetku leta 2015 prodala vojaško amfibijsko plovilo z zračno blazino (LCAC) razreda zubr, ki velja za največji vojaški hovercrafte na svetu. Kitajska mornarica je že leta 2013 od Ukrajine kupila dva hovercrafta zubr, še dva pa naj bi izdelali s pomočjo ukrajinskih strokovnjakov na Kitajskem, vendar usoda tega posla ni znana.

Grška mornarica je do sedaj uporabljala 4 amfibijska plovila z zračno blazino (LCAC) razreda zubr, leta 2001 pa so sklenili zgodovinski posel z Rusijo, ko so kot prva država članica zveze Nato kupili mornariško plovilo od Rusije. Grki so 3 hovrcrafte naročili leta 2001: Kefalonija (L180) in Zakynthos (L183) sta bili kupljeni od Ruske mornarice in nadgrajeni, Ithaki (UL L 181) pa je bila do konca zgrajena v Ukrajini. Četrti plovilo, Kerkyra (L182), so začeli izdelovati junija 2004 v St. Petersburg in jo je Grška mornarica prejela v letu 2005. Pojavile so se novice, da naj bi grška vlada prodala Kitajski kar vsa 4 plovila razreda zubr.

Kitajska kupila prvi največji vojaški hovercraft na svetu že leta 2013

Kitajska je od Ukrajine v juniju 2013 kupila oz. naročila štiri vojaška amfibijska plovila z zračno blazino (LCAC) razreda zubr, ki veljajo za največje vojaške hovercrafte na svetu. Vrednost posla je 315 milijonov USD. Prvo plovilo ruskega izvora iz razreda zubr (Projekt 1232.2, NATO: Pomornik) je na Kitajsko v pristanišče Guangzhou prispelo 24. maja 2013 in se čez nekaj tednov pridružilo mornarici Kitajske osvobodilne vojske (PLA). Drugo plovilo, ki ga je zgradila ladjedelnica Feodosiya v Ukrajini in so ga že dobavili Kitajski, medtem ko naj bi bili preostali plovili zgrajeni v kitajskih ladjedelnicah pod nadzorom ukrajinskih tehnikov – njihova usoda ni znana, na spletu pa so se pojavile fotografije prve kitajske kopije zubra v izdelavi.

Ob novici o kitajskem nakupu velikanski hovercraftov so bile šokirane predvsem sosednje države, ki so špekulirale, ali se bodo plovila z zračno blazino razreda zubr pridružila Južni floti Kitajske mornarice. Ta deluje v Južnem kitajskem morju, kjer se iskrijo napetosti med Kitajsko in Vietnamom ter Kitajsko in Filipini glede teritorialnih voda in spornih otokov.

Vendar nekateri vojaški analitiki menijo, da amfibijska plovila z zračno blazino niso primerna za Južno kitajsko morje, hovercrafte razreda zubr pa so označili za nove kitajske “velikanske igrače”. Zapisali so tudi, da so vsi otoki, ki so vključeni v ozemeljske spore med Pekingom, Tajpehom in drugimi državami jugovzhodne Azije zelo majhni, nekateri celo manjši kot to plovilo.

Pomen novega plovila za Kitajsko mornarico in sosednje države

Po besedah vojaških strokovnjakov bi hovercrafti razreda zubr zaradi njihovega omejenega obsega delovanja in velike hitrosti bili sposobni igrati pomembno vlogo le pri amfibijskih operacijah proti Tajvanu in na spornih otokih Diaoyu, vsa preostala potencialna bojišča pa so predaleč proč. Z njimi Kitajska mornarica brez dodatnih ladij tudi ne more posredovati na spornih otokih Diaoyu(kit.) oz. Senkaku(jap.) v vzhodnem Kitajskem morju, saj so ti oddaljeni približno 200 navtičnih milj od kopnega, doseg zubra pa je le 300 navtičnih milj. Tudi Japonske letalske sile so zaenkrat bolj zmogljive od Kitajskih letalskih sil in bi tako hevrcrafte z lahkoto potopile, je še dodal vojaški analitik Antony Wong Dong iz Mednarodnega vojaškega združenja iz Macau-a. Ob plutju z najvišjo hitrostjo plovilo z zračno blazino ustvarja tudi visoke valove, kar bi onemogočalo naprednim kitajskim fregatam, ki lahko plujejo s hitrostjo med 45 in 60 vozli, da plujejo v skupini z njimi. Poleg tega so hovercrafti razreda zubr tudi veliko hitrejši od preostalih ladij Kitajske mornarice, kar bi pomenilo, da lahko ostanejo v boju na morju sami in brez zaščite.

Največje vojaško plovilo z zračno blazino na svetu – hovercraft razreda Zubr

Hovercraft razreda zubr (Projekt 1232.2, NATO: Pomornik) je skoraj 10 m visok, dolg 57 metrov in širok 26 metrov, ima izpodriv 555 ton, doseg 300 navtičnih milj ter najvišjo hitrost 63 vozlov. Na morju lahko ostane do pet dni in ima nosilnost okoli 150 ton in je več kot dvakrat večji od LCAC-jev v službi Ameriške in japonske mornarice. Na krov lahko sprejme 10 oklepnih vozil in 140 vojakov ali več kot 350 vojakov. Ruska mornarica ima v svoji floti 2 plovili razreda zubr, Ukrajinska mornarica 2 plovili in Grška mornarica pa je imela 4 plovila.

Pripravil: A. Knific, foto: Chinese Military Blogspot, Wikipedia




* Kina.jpg (65.77 KB, 642x336 - viewed 82 times.)

* Kina1.jpg (367.73 KB, 900x608 - viewed 71 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 25 queries.